Close
Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 186 prej 186
 1. #181

  Pėr: Perse te gjithe i urrejne Shqipetaret?

  Citim Postuar mė parė nga Korcar-L1 Lexo Postimin
  1- Pamja e jashtme shqipetaret nuk shquhen per ndonje bukuri te rralle, bej ndonje shetitje ne shqiperi dhe do e vertetosh. Atje akoma lahen njeriza te shtunave vetem:P

  2- As ne nuk e kemi faktuar preardhjen prej ilireve .

  3- Gjuha shqipe eshte shume e paasur me huazime turke te cilat nga ana e tyre jaane me origjine nga persia. Per te pare e studiuaar gjuhen shqipe duhet pare aarberishtja.

  4- Perderisa kemi nje popullsi myslimane, jemi te predispozuar per terorizm.....eshte natyra e islaamit e tille

  5- Nuk ka pyll pa derra, vecse ne kemi ferma per ritjen e derrave.

  Te qenit shqiptar, nuk me sjell ndonje krenari, te qenit pasardhes epirot/arberesh me mbush me krenari, me jep identitet.

  Unė po ta bėj njė pyetje:A e ndjen veten Shqiptar apo diē tjetėr,p.sh. rom apo grek?

 2. #182

  Pėr: Perse te gjithe i urrejne Shqipetaret?

  Sa i pėrket pikturave tė Onufrit dhe filmit ''Taken''pajtohem plotėsisht me ty,kėtu nė rend tė parė ėshtė faji i shtetit qė nuk ndėrmerr asgjė pėr ti ruajtur pikturat por edhe shumė objekte tė vjetra me vlerė shumė tė madhe arkeologjike,por edhe pėr rastin e filmit ''taken'' e shumė tė tjerė si ai mund dhe duhet tė bėhet diēka.p.sh. tė xhirohet(ose mė mirė tė financohet me mjetet e dy shteteve Shqiptare njė film nė Hollivud) njė film qė ti kundėrvihet kėtij filmi antishqiptar.

 3. #183
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-05-2017
  Postime
  18

  Pėr: Perse te gjithe i urrejne Shqipetaret?

  Citim Postuar mė parė nga Korcar-L1 Lexo Postimin
  1- Pamja e jashtme shqipetaret nuk shquhen per ndonje bukuri te rralle, bej ndonje shetitje ne shqiperi dhe do e vertetosh. Atje akoma lahen njeriza te shtunave vetem:P

  2- As ne nuk e kemi faktuar preardhjen prej ilireve .

  3- Gjuha shqipe eshte shume e paasur me huazime turke te cilat nga ana e tyre jaane me origjine nga persia. Per te pare e studiuaar gjuhen shqipe duhet pare aarberishtja.

  4- Perderisa kemi nje popullsi myslimane, jemi te predispozuar per terorizm.....eshte natyra e islaamit e tille

  5- Nuk ka pyll pa derra, vecse ne kemi ferma per ritjen e derrave.

  Te qenit shqiptar, nuk me sjell ndonje krenari, te qenit pasardhes epirot/arberesh me mbush me krenari, me jep identitet.
  1. Shqipetaren ne per bote njihen si njerez puntor edhe te beses. Jan nje pjes e rencishme shqipetaresh negative qe duan te nzjerin lek shpejt edhe me xhdo menyr. Keta lloj njerez na nzijn emrin ton jasht edhe brenda kufish duke krijuar ne xdo shoqeri te huaj nje arsye qe te mbrohen nga ne. Pothuajse te gjith te huajt qe kam njohur neper Europ kan pershtypje te keqe per ne deri sa njohen nje Shqipetar personalisht.

  2. Kemi shum faktore preardhje nga Iliret. Ato jan emrat e shumta e vendeve qe rronin Iliret qe perkthehen vetem ne ghuhen tone. Shumica e fjaleve te gjuhes Illirve, emra fiseve edhe emra personash perkthehen ne Shqip. Zakone (si festa pagane e majit), koha e latinizimit te gjuhes shqipe edhe teritori ku perhapen sot shqipetaret, perputhen me fiseve Ilirve. Akoma edhe fjala Ilir perthehet ne shqip. Pa dyshim keto gjera qe sa shkruajta nuk jan fakte verifikimi shum te fuqishme po nga ana tjeter nuk ka as nje tez tjeter me faktor qe mund te verifikoj te kunderten.

  3. Gjuha Shqipe eshte shum interesant per ta studjuar sepse atije ndodhet istoria e Shqiperis. Disa karakteristikat te gjuhes latine i ka adobtuar gjua shqipe para se ardhjesh e krishterimit (sic eshte fjala kisha). Po nga ana tjeter prekja e paket nga gjuha greke edhe sllave tregon se kultura shqipetare ka pasur nje far rezistens asimilimit ne tokat qe flitet sot gjuha jon. Me termend gjua jon ka humbur po thuajse te gjith pastersin e saj (duke adobtuar fjala te huaja) por gjithmon shkenctaret e konsiderojn gjuhe e vecant edhe te izoluar. Kurse pershembull gjua Rumune edhe Frenceze quhen gju latine pa qen populli i tyre me orgjin latin. Nje studim modern qe tregon edhe orighinen antike te gjuhes ton eshte menyra qe ndryshojn foljet mbrenda ne fjal (pershembull mbleth -> mblodha) qe eshte nje nga ligjet themeluese te gjuhes indoeuropjane qe gjehet moderne e kan ndryshuar. Mund ta analizoj me teper nese interesohesh.

  4. Shqipetaret kurr nuk konsideroheshin fetar fanatik. Realiteti qe gjen tre fet me te njohura te rrojn sebashku ne paqe brenda ne shtetin ton, e verifikon kete gje. Fakti qe shqipetaret adoptuan Musulmanismin tregon se nuk i ben pershtypje te quhen cdo gje (nga ana e fes) thjesht sa te arrin te perfitojn nga ajo ose te jen te lire.

  5. Kete fraz nuk e kuptova po nuk i jap shum renci.

  Nese do te jesh patriot edhe jo nacionalist duhet ta duash atedheun tende me te mirat edhe te keqiat e saj edhe te besesh ti vet nje shembull si ata njerez qe ti ndihesh krenar. Vetem keshtu do fillojm te duam te miren e atdheut dhe jo vetem ate personale. Edhe ka gjith ata personalitete shqipetar qe lan emrin e tyre ne istorin botrrore. Ke do zgjedhesh eshte opsijoni jot.

 4. #184
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,510

  Pėr: Perse te gjithe i urrejne Shqipetaret?

  Shqiptari jasht shtetit mbahet edhe si punetor po edhe si mafjoz trafikant dhe hajdut dhe keto arsye njerezit e kane krijuar opinionin e tyre te shqiptaret dhe sado te mundohesh ti diku jasht te punosh prap do kesh pengesen sepse ka qene dikush para teje qe e ka masakruar ate vend.
  Nėse do mundoheshe tė lexoje mendjen time, do tė humbisje tėnden..

 5. #185
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-05-2017
  Postime
  18

  Pėr: Perse te gjithe i urrejne Shqipetaret?

  Citim Postuar mė parė nga Lazo Lexo Postimin
  Shqiptari jasht shtetit mbahet edhe si punetor po edhe si mafjoz trafikant dhe hajdut dhe keto arsye njerezit e kane krijuar opinionin e tyre te shqiptaret dhe sado te mundohesh ti diku jasht te punosh prap do kesh pengesen sepse ka qene dikush para teje qe e ka masakruar ate vend.
  Po te mbaj kete gje qe thua si motiv per jeten time, ateher as nje her nuk ka ndermend te nderroj emri qe shqipetaret kan. Une mendoj ndryshe. Njerzin metermend paragjykojn njerin ose nje grup njerzish (si Shqipetaret ne temen ton) deri sa ta njohin. Qe do te thoj po njeriun i ri qe do njohin do ti bej pershtypje te mire, do len per nje moment paragjykimin ne ane te mendjes edhe to perfaqsoj ate grupin e njerzve ai njeriu i vetem qe njoven. Kete gje e kam edhe te vetja ime edhe te te gjith njerzit qe kam njohur. Prandaj per vete time mundohem mos te le as nje njeri te gjej dicka te keqe per te me then edhe te tregoj cilisit qe me mesuan prinderit e mi tradicjonal shqipetar. Po se cili te behet shembulli me i mire per veten e ti atehere vetem keshtu do nderroj edhe mendimi qe kan te huajit per ne.

 6. #186
  i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
  Anėtarėsuar
  14-01-2021
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  40
  Postime
  26

  Pėr: Perse te gjithe i urrejne Shqipetaret?

  sepse shqiptarėt janė shumė kokėfortė, krenarė, tė ngutshėm, etj.

Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •