Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Post Libra fantastiko-shkencorė

  Libra fantastiko shkencorė

  Meqe ky eshte nenforumi i Agnosticizmit dhe Ateizmit dhe zakonisht fantashkenca largohet shume nga fete tradicionale (pra ėshtė mė afėr Agnosticizmit/Ateizmit), pamvartesisht se nuk i ofendon mesimet themelore qe ato japin, po paraqes nje liste personale me libra te fanta shkences. Disa kam frike se nuk gjenden te perkthyer ne gjuhen shqipe por jane mjaft te famshem boterisht.


  "Dune" nga Frank Herbert. Nje kolane disi e gjate qe ka mjaft tematika interesante, perfshire tematika libertariane.

  "Revolta e Atlasit" nga Ayn Rand. Nje liber voluminoz i botuar edhe ne gjuhen shqipe ne tre vellime. Perkthyer nga i mirenjohuri Amik Kasoruho. Ne Amerike eshte bestseller. Ka brenda tematika kryesisht filozofike, ekonomike, politike por nuk mungojne edhe ato fantastikoshkencore. Eshte nje roman here distopik, here dieselpunk. Duhet lexuar me patjeter sepse ne Shqiperi dhe me gjer ne Europe mungon nje dritare e tille kulturore.

  "Efekti Barnhauz" - Autore te ndryshem. Nje liber me tregime fantastiko shkencore qe ia vlen te lexohen.


  [Listen personale do ta perditesoj vazhdimisht, sapo te lexoj te reja po te me kujtohen te tjere...]
  'Who is John Galt?'
  To say 'I love you' one must first be able to say the 'I' - Ayn Rand

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Cerebro
  Anėtarėsuar
  11-07-2014
  Postime
  125
  Faleminderit
  30
  18 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Libra fantastiko-shkencorė

  Librat janė tepėr tė mirė, pavarėsisht se Revolta e Atlasit, edhe pse e ka brenda tematikėn ateiste ėshtė mė tepėr i natyrės filozofike-ekonomike. Njė qė doja tė shtoja ėshtė Robert A. Heinlein - "The Moon is a Harsh Mistress" sa pėr tė tė pėrmendur njė nga veprat e tij fiksion, e ambientuar nė njė shoqėri anarko-kapitaliste.

  Pastaj, meqė jemi tek pjesa e Ateizėm-Agnosticizmit dhe meqė ateistėt nga natyre janė tipa racionalė, nuk mund tė lėmė pa pėrmendur 1984 - George Orwell roman distopik qė duhet lexuar me patjetėr, mbase nė vend tė ndonjė nga ato romanet e kotė dhe tė bezdisshėm francez apo rus.
  Tomorrow Never Dies.

 3. #3
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Libra fantastiko-shkencorė

  Revolta e Atlasit, nuk ka natyrė ateiste. Pėrkundrazi ka natyrė thellėsisht shpirtėrore por, njė lloj mistike qė shkon pėrtej fesė sė rėndomtė. Mbase, nga idea kryesore qė e pėrfshin gjithė veprėn, ku njeriu ėshtė njė lloj zoti mė vete, pra krijues brenda Krijuesit - krijim brenda Krijimit, prandaj iu drejtohet njerėzve krijues, atyre me vullnet qė sjellin zhvillimin dhe qė mbajnė gjallė kėtė botė... mund tė pėrflitet si atesite, por kjo nuk e bėn tė tillė si vepėr.
  Mendja ėshtė "Zoti"! ...dhe ata qė mendojnė janė "zotėr"

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Cerebro
  Anėtarėsuar
  11-07-2014
  Postime
  125
  Faleminderit
  30
  18 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Libra fantastiko-shkencorė

  Citim Postuar mė parė nga Fleur Blanche Lexo Postimin
  Revolta e Atlasit, nuk ka natyrė ateiste. Pėrkundrazi ka natyrė thellėsisht shpirtėrore por, njė lloj mistike qė shkon pėrtej fesė sė rėndomtė. Mbase, nga idea kryesore qė e pėrfshin gjithė veprėn, ku njeriu ėshtė njė lloj zoti mė vete, pra krijues brenda Krijuesit - krijim brenda Krijimit, prandaj iu drejtohet njerėzve krijues, atyre me vullnet qė sjellin zhvillimin dhe qė mbajnė gjallė kėtė botė... mund tė pėrflitet si atesite, por kjo nuk e bėn tė tillė si vepėr.
  Mendja ėshtė "Zoti"! ...dhe ata qė mendojnė janė "zotėr"
  E drejtė...
  Tomorrow Never Dies.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Anėtarėsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  306
  Faleminderit
  39
  28 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Libra fantastiko-shkencorė

  Citim Postuar mė parė nga Cerebro Lexo Postimin
  E drejtė...
  Nuk eshte e drejte, eshte gabim ajo qe thote.
  Mendje leshatakja Fleur Blanche ia fut kot... Ēka tregon se nuk e njeh fare Ayn Randin,por njeh propaganden qe behet kunder vepres se saj.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Selena1
  Anėtarėsuar
  24-02-2016
  Postime
  50
  Faleminderit
  7
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Libra fantastiko-shkencorė


 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Libra fantastiko-shkencorė

  Librat dhe kultura ne pergjithesi e tokes eshte pjelle Aziatike, peshperima Azazelesh xhindesh injorante dhe te cmendur per boten e Zotit qe mesojne genjeshtra dhe marrezi te nxehta nga pamundesia per tu matur me boten perendimore, te perendishme apo zbulim te cuditshem, dhe nga pamundesia per ta pare ate, sikur te ishin libra Abisesh(botesh te tjera me kulture dhe nivel) apo Iblisesh(dijetare nen vargonj te humbjes se qarte kunder absolutit dhe te bindur brenda rregullave te Tij, atehere edhe do na duhej te dyshonim per to. Psh bota nuk eshte fare rrumbullaket por si nje loje kompjuteri ka nivelet dhe dyert e saj per ne bote te tjera dhe pushteti absolut i Zotit e ka mbyllur dhe rrethuar keshtu, ndonese ka armiq te Zotit qe levizin fshehtas dhe punojne kunder Tij edhe pse pa shprese per fitore, por te lumtur ne mbijetese dhe parajsen qe kane krijuar fshehtas dhe ilegalisht.

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •