Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  773

  ISIS Shteti religioz i Fundit t Bots

  21/07/2014 | Filed under: Editorial | Posted by: Redaksia revista drini
  Trheqja e USA dhe NATO nga Afganistani dhe Iraku, mos veprimi n Siri, prplasjet e fuqive t mdha pr kto zona, idet e reja gjeopolitike pr kt rajon, kan krijuar nj ringjallje t aktivietit ushtarak t radikalizmit religjioz n kt zona, e tashm t nj radikalizmi shum m t frikshm nse nuk vihet dor.
  Prparimet e radikalistve fetar t drejtuar q nga 29 qershori i 2014, nga nj radikalist i njohur me emrin Abu Bakr al-Baghdadi dhe pushtimet e tyre ne Irak dhe pjese t Siris kan krijuar nj shtet q ata e quajn kalifati ISIS (Islamik state of Irak and Syria) ose m sakt ISIL (Islamic State of Iraq and Levante. Ne Levante perfshihe Jordania, Izraeli, Palestina, Libani, Kuvajti, Qipro dhe nje pjese e Turqise s Jugut q prfshin Hatay-n.)
  N fakt ISIS sht nj grup ekstremist i cili sht nj ndjeks i Ideologjis s ekstreme t Al-Qaida dhe ky grup bashkohet m parimet globale t Xhihadit. Ashtu si Al Qaeda dhe shum grupe jihadiste t dits, ISIS u cfaq duke u bazuar sigurisht n ideologjin e Vllazris Myslimane i cili sht grupi i par islamik n bot q i ka fillesat prej viteve 1920 n Egjipt, t cilt ndjekin nj interpretim t ashpr dhe ekstrem anti-perndimor i Islamit i cili nxit violenc fetare dhe ka t bj me ata t cilt nuk pajtohen me kt interpetim duke i quajtur kta t fundit si t pabse (qafira), dhe femohues.
  Pr kt qllim drejtuesit e Kalifatit t par ISIS synojn t vendosin nj shtet islamik n Irak, Siri dhe pjes t tjera t Levante-s t orientuar nga salafizmi.Ideologjia e tyre synon n rikthimin n ditt e hershme t Islamit duke hedhur poshte inovacionet moderne n interpretimin e Kuranit t cilat sipas tyre korruptojn frymn origjinale. Ata dnojn kalifatet e vonshme dhe Perandorin Osmane pr devijacion nga origjinali , nga ajo q quhet Islam puro, e pr kt qllim kan vendosur t prpien t bjn nj Kalifat t vrtet duke prdorur dhunn.
  Disa shkollar sunni, si Zaid Hamid, madje vet Salafi dhe Myfitt e Xhihadit (Adnan al-Aroor dhe Abu Basir al-Tartusi), thon q ISIS sht i lidhur me grupe jo sunni, por n fakt jan heretik Kharijite q i shrbejn axhends anti-islamike imperialiste.
  Financimet e ISIS vijn nga rrmbimet me dhun, vjedhjet, gjobat ndaj bizneseve, vjedhjet e bankava dhe dyqaneve t xhojeleriv n Irak, Siri, Liban, Pakistan Afganistan, si dhe armatimet i kan marr e rrmbyer,nga ushtria amerikane dhe e NATO-s , por edhe ka bler armatime. (http://en.ikipedia.org/iki/Islamic...evant#Finances).
  Aktualisht ka 4000 lufttar aktiv dhe disa mijra n rezerve.
  Armiqt e tyre jan sektet mysliman shia dhe t krishtert e atyre shteteve t cilt jtojn aty prej dy mije vjetsh. Nj nga ultimatumet e fundit t ISIS ndaj t kirshterve t Mosulit ishte: konvertohuni, pagoni ose vdisni. Kjo formule ultimative sht shum e ngjahsme me urdhrat e sulltanve t Turqis s athershme ndaj popullatave ballkanike e sidomos atyre arbro-shqiptare.
  Egrsia e tyre jo vetm q ka trembur gjith popullatn e cila sht pushtuar por edhe sepse shum veprime t ksaj ushtrie radikaliste jan amorale dhe imorale sikurse parrullat e tyre q .t gjitha femrat e reja duhet t bjn sex me ushtart e ISIS..duke e justifikuar se kjo bhet pr luftn e shnjt뒅..
  A mund t jet ky kalifat dhe kjo anomali radikaliste nj nga t ashtuquajturit e armiqve t njerzimit para se t vij fundi u bots i quajtur nga myslmanet si Dexhalli apo Mehdi? Egziston kjo mundsi duke patur parasysh q anti-profetet do t vijn nga lindja e mesme para se bota t jet n fundin e saj.
  Interesant sht fakti se disa shqiptar t Shqipris, Kosovs dhe Maqedonis jan futur n grupet radikaliste si Al Nusra, por tani mendohet se ka dhe n ISIS.
  Nuk sht e rastit q Kalifi i vetshpallur predikon q nuk duhet t jemi koprrac me jett dhe me pasurit tona dhe duke predikuar edhe n gjuhn shqip tha:,. Dhe i bekuar sht ai i cili largohet nga kjo dynja n Ramazan dhe e takon Zotin e tij n nj prej ktyre ditve t mshirs. Kshtu q kapni armt, kapni armt, o ushtart e shtetit islamik! Dhe luftoni, luftoni!.
  Deri tani jan vrar me dhjetra shqiptar t Shqipris, Kosovs, Maqedonis n luftn fetare n Siri, Irak, dhe mendohet se jan rreth 2000 t tjer q prgatiten t shkojn apo jan t gatshm. Shkaqet e ktij internacionalizmi ekstremist fetar pr shqiptart mund t jen si zakonisht paraja, papunsia, por edhe mungesa e arsimimit t nevojshm laik sidomos n Maqedoni, Kosov, dhe n fshatrat shqiptare. Problemi qndron gjithashtu n faktin se qeverit shqiptare t Kosovs dhe t Shqipris ashtu si dhe Maqedonia, duhet ta marrin m seriozisht kt problem dhe t mos e mbajn n heshtje sepse nse dicka zjen dikur do t nxjerri avull dhe do t dmtoj m rnd athere kur nuk e kami mndjen.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  773

  Pr: ISIS Shteti religioz i Fundit t Bots

  ka te beje edhe me berjen e zhurmave te tjera dhe te lere ne heshtje kete problem te radikalizmit fetar ne Shqiperi-Kosove-Maqedoni

 3. #3

  Pr: ISIS Shteti religioz i Fundit t Bots

  edit le me mire ......
  Ndryshuar pr her t fundit nga IllyrianPatriot : 22-07-2014 m 18:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •