Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Anėtarėsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  305

  Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Cili nder librat qe keni lexuar eshte i preferuari juaj? (Mund te keni edhe me shume se nje liber te preferuar...)
  Nese mundeni, shkruani edhe dy-tre rreshta se pse ju pelqen libri qe keni zgjedhur.

 2. #2
  Omelsin me krip Maska e Busy Girl
  Anėtarėsuar
  04-02-2012
  Vendndodhja
  Here and there I'm everywhere
  Postime
  4,491

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Emri: nuk-duhet-te-fle.jpg

Shikime: 5964

Madhėsia: 21.4 KB liber fantastik eshte bere edhe film mezi pres ta shoh. tregon jeten e nje gruaja qe vuan nga amnezia, tregon se si perballet ajo cdo dite me fletet bosh te trurit te saj, tregon se sa te pashpirt mund te jene njerezit dhe si luajne me kujtesen e nje mendjeje "bosh"
  "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Anėtarėsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  305

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Citim Postuar mė parė nga Busy Girl Lexo Postimin
  [...]liber fantastik eshte bere edhe film mezi pres ta shoh. tregon jeten e nje gruaja qe vuan nga amnezia, tregon se si perballet ajo cdo dite me fletet bosh te trurit te saj, tregon se sa te pashpirt mund te jene njerezit dhe si luajne me kujtesen e nje mendjeje "bosh"
  Ma ha mendja se titulli thote pikerisht kete. Nuk duhet te fle sepse nese fle i fshihet memorja qe ka grumbulluar gjate dites dhe me pas duhet te rifilloj githcka nga e para... (?).

  Ndersa une libri i fundit qe lexova ishte nje i Milton Friedmanit, ekonomist amerikan. Lexoj gjera ekonomike, me teper te filozofise ekonomike, ne kohen e lire (vetem ne kohen e lire!); kete librin e tij ma keshilluan ca shoke.
  Milton Friedman & Rose Friedman - Free to Choose: A Personal Statement. Nuk ma ha mendja te jete perkthyer ne shqip.

  Ndersa nder librat e mi te preferuar, ai qe me vjen nder mend tani eshte nje liber qe e kam lexuar keto muajt e fundit dhe qe nuk besoj se do te mund te lexoj me libra me te mire se ai. Ne kete rast bie dakord me ata qe thone se eshte nje liber qe te ndryshon jeten.
  "Revolta e Atlasit" nga Ayn Rand, eshte perkthyer shqip nga Amik Kasoruho keto vitet e fundit. I perbere nga tre vellime, rreth 1000 faqe. Roman filozofik, ekonomik, politik. Por asnje nga keto tema nuk trajtohet sic mund te mendoj ndonje. Brenda ka fantashkence, ka dashuri por jo ne kuptimin klasik, ka idealizem.

  Ajo qe do te keshilloja une, per ate qe do te informohet per kete liber, eshte qe me pare te lexoj nje tjeter liber po te se njejtes autore. Burimi i jetes - nga Ayn Rand, edhe ky i perkthyer ne shqip keto vitet e fundit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga CRO : 14-07-2014 mė 13:18

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar CRO pėr postimin:

  Randal (15-07-2014)

 5. #4
  Omelsin me krip Maska e Busy Girl
  Anėtarėsuar
  04-02-2012
  Vendndodhja
  Here and there I'm everywhere
  Postime
  4,491

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Mua me pelqejne romanet qe kan histori te verteta te jetes librat shkencor filozofik nuk par i preferoj. Me kan terhequr shume edhe vellimet e Brunilda Zllamit kam lexuar nja 4 vepra shume te bukura .
  "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Anėtarėsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  305

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Brunilda Zllami nga sa di une shkruan letersi, nga ajo qe quhet artistike; pak ka te beje me "historite e verteta". Jane me se shumti romane artistike, romantike le te themi. (Nga keto romanet artistike, nje qe me ka pelqyer ka qene Zemra e erresires - Xhozef Konrad)
  Te mos keqkuptohemi, nuk ka gje te keqe te lexosh romane artistike! Une e kam pak nga natyra qe nuk me pelqejne llafet, por me pelqejne me shume dijet ekzakte.


  Megjithate, librat me siper i thash per vete. I pari ishte ai qe kam lexuar se fundi, para nje muaj. Ndersa ai i dyti ai qe me pelqen me shume nga te gjithe ata qe kam lexuar deri me sot.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga CRO : 14-07-2014 mė 16:18

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Il Fulgore Della Belleza (Prushi i Bukurise) - Anton Nike Berisha

  La Cattedrale Gotica - Interpretim i romances Karpa te Martin Camaj - i shkruar nga motra ime

  Alter-native Othello (Scrittura, traduzione, riscrittra) - i shkruar nga motra ime
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e JuliusB
  Anėtarėsuar
  06-08-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  620

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Nga librat shqiptare me ka pelqyer dhe mendoj se eshte nder te preferuarit e mi Nata e Ustikes. Nuk e di pse me pelqeu.
  Thjesht e lexova me nje fryme. Me "rrembeu". Nga te huajt deri para pak kohesh i "preferuari" ishte Ssimboli i Humbur i Dan-it.
  Por tani e kuptoj qe ky liber eshte thjesht nje liber per te kaluar kohen. Nuk eshte
  se fiton dicka.
  Shume me ka pelqyer Alkimisti i Celhos (shume frymezues) , Himni nga Ayn Rand por me i vecanti dhe ndoshta i preferuari eshte Keshilla per Jeten nga
  Shopenhaueri. Ky i fundit ti kthen te gjitha mendimet dhe idealet kokposhte.
  Liber mendjehapes i pershkruar me 2 fjale.
  Per momentin po lexoj Lufta dhe Paqja e Tolstoit .

 9. #8
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,014

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Koheve te fundit jam ka lexoj me shume librin e zucebergut Facebook titullohet eshte shume terheqes atraktiv

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e Cerebro
  Anėtarėsuar
  11-07-2014
  Postime
  125

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Librat e Ismail Kadaresė.
  Tomorrow Never Dies.

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,419

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Po zgjedh "Konti i monte kristos".

  E kam lexuar qe ne gjimnaz...ngaqe ishte goxha i gjate( 4 vellime) jam perfshire koke e kembe ne te dhe me ka lene mbresa, shume fare. Dhe doja ta besoja si histori te vertet.

  Ne pergjithsi m'ka pelqyer Remark, por akshe akshe une nuk krijoj idhuj as ne muzik as ne filma askund....pelqej cdo gje te bukur dhe nuk dua ti ndaj me vende.
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 12. #11
  Omelsin me krip Maska e Busy Girl
  Anėtarėsuar
  04-02-2012
  Vendndodhja
  Here and there I'm everywhere
  Postime
  4,491

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Emri: princesha-jean-sasson.jpg

Shikime: 4774

Madhėsia: 71.3 KB
  shume i bukur liber mbi jeten reale te grave ne lindje vertet trondites
  "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

 13. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-02-2015
  Postime
  7

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Jean Pol Sarter te gjith librat e ti qe jane perkthyer te mrekullueshtem

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e ms13
  Anėtarėsuar
  22-01-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  192

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  ku mund ta gjej librin KOMITETI I 300-VE ,. me ble a mund te me ndihmoj dikushh
  Kurr Ne Jeten Time Nuk Dot Ndryshoj Veq Sa Me i Pelqy Dikujt

 15. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-03-2013
  Postime
  245

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Nje nga librat qe e kam lexuar qe kur isha adolishent dhe qe vazhdoj akoma te gjej veten time ne te jane "Iluzionet e humbura" nga Balzak.

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar WesternBlot pėr postimin:

  martini1984 (11-10-2015)

 17. #15
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594

  Pėr: Cili eshte libri juaj i preferuar?

  Ulrich Wickert: Der Ehrrliche ist der Dumme(I ndershmi eshte budallai ose idioti me drejt).
  Über den Verlust der Werte(Mbi humbjen e vlerave).
  As me shume dhe as me pak,Zoteria ne fjale ka qene spikeri,folesi ose dhenesi i lajmeve ne kanalin e pare shteteror gjerman.
  Liber qe do vazhdoj ta lexoj me shume kersheri,qe ta kuptoj se per cfare e ka fjalen AI.
  Relax per sot si e djele qe eshte.
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •