Close

Rezultati i Sondazhit: Kush do te shpallet Kampion Bote?

Votues
16. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Gjermania

  11 68.75%
 • Argjentina

  5 31.25%
Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 217
 1. #-19
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,314

  BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Te Dielen, date 13 Korrik, ora 21:00CET (16:00 ora lokale), ne mitikun do "MARACANA", luhet finalja e madhe:

  Gjermani vs Argjentine


  Gjermania, 3 here Kampione e Botes, perballet me Argjentinen, 2 here Kampione e Botes. Gjermania vjen ne kete finale me moral te larte pas eleminimit me rezultatin bombastik 7-1 qe u bene te zoteve te shtepise. Brazilit. Ndersa Argjentina e vjen ne kete finale fale mrekullive qe beri portieri Romero ne pritjen e dy penalltive Hollandezeve, te cilet i eleminuan ne gjysme-finale nga pika e bardhe e penalltive pas 120 minutash loje te mbyllura pa gol. Gjermania vjen ne kete finale si ekipi qe ka shenuar me shume gola ne kete boteror ndersa Argjentina eshte ekipi qe ka ne gjirin e saj 4 here fituesin e Topit te Arte, Lionel Messi.

  Nje fakt tejet interesant eshte qe te dyja ekipet, e kane fituar Kupen e Botes perballe njera tjetres per here te fundit. Argjentina fitonte Kupen e Botes me 1986 perballe Gjermanise me rezultatin 3-2 dhe 4 vite me vone, ne 1990, Gjermania fitonte titullin e saj te fundit Kampion Bote perballe Argjentines me rezultatin 1-0.

  Gjermania, trofeun e pare e ka fituar ne vitin 1954 perballe Hungarise, me rezultatin 3-2. Me pas ne vitin 1974 Gjermania shpallet per here te dyte Kampion Bote pas triumfit ndaj Hollandes me rezultatin 2-1, e per here te fundit ndaj Argjentines me rezultatin 1-0 ne vitin 1990. Bashke me finalen e 13 Korrikut, Gjermania numeron 8 finale prej te cilave ka fituar 3, ka humbur 4 dhe i mbetet 1 per te luajtur. Asnje ekip tjeter nuk ka arritur te shkoje kaq here ne finale.

  Argjentina trofeun e pare e ka fituar ne vitin 1978 duke triumfuar me rezultatin 3-1 perballe Hollandes, ndersa te dyten ne 1986 ndaj Gjermanise me rezultatin 3-2.

  Skuadrat Kombetare te Gjermanise dhe Argjentines jane ndeshur 20 here me njera-tjetren, ku Argjentina kryeson me 9 ndeshje te fituara kundrejt 6 fitoreve te Gjermaneve, ndersa 5 ndeshje jane mbyllur ne barazim. Ne takimet mes tyre jane shenuar 56 gola, me nga 28 gola per secilin ekip.

  Kush mendoni se do te shpallet Kampion i Botes, 2014?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MaDaBeR : 10-07-2014 mė 09:32
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar MaDaBeR pėr postimin:

  Kreksi (13-07-2014)

 3. #-18
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  I don't know...It's all corrupt only FIFA knows the answer.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #-17
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene...................................
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 5. #-16
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  argjentina thom un. mbase kam gojen flori.
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 6. #-15
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Kur lexoj kto femrat e forumit, qe Japin mend neper forum per futbollin, me kujtohet Xha Sulo:

  Pulave u ka hije te kakarisin vetem ne kotec.

  P.s

  Nga kjo shprehje I madhi Beke, kishte thene per mbrotjen e braziuuut.,

  Ishte me e shthurrur se rregulli ne nji kotec pulash.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 7. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Xhuxhumaku pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Do Not Tread On (13-07-2014),Kreksi (13-07-2014)

 8. #-14

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Kush e ka bo ket kopertinen mo?
  Kta shemtaraqet keni ven ne kopertine?

 9. #-13

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  I don't know...It's all corrupt only FIFA knows the answer.
  mos.... komplot i madh botnor mes iluminatit fifas dhe Sal Berishes

  ha ha ha


 10. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Do Not Tread On pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Do Not Tread On (13-07-2014),Kreksi (13-07-2014)

 11. #-12
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  Kur lexoj kto femrat e forumit, qe Japin mend neper forum per futbollin, me kujtohet Xha Sulo:

  Pulave u ka hije te kakarisin vetem ne kotec.

  P.s

  Nga kjo shprehje I madhi Beke, kishte thene per mbrotjen e braziuuut.,

  Ishte me e shthurrur se rregulli ne nji kotec pulash.

  mos merr superxhiro xha Sulo :P.....jam bije futbollisti une
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 12. #-11
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga Alket Y Lexo Postimin
  mos.... komplot i madh botnor mes iluminatit fifas dhe Sal Berishes

  ha ha ha

  Ke harru SystemA-n qe e ka gojen sheqer e hurma, kur Bo parashikime.

  Po e neutralizon Albo me parashikimet e veta,...lol
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #-10
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
  mos merr superxhiro xha Sulo :P.....jam bije futbollisti une
  E ce pastaj,

  Ke ngren sultjac, deri tani...lol

  Se mos thuash, qe gjermanet na Kane vrare leberit, me gjys opinge gjate WWS...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 14. #-9
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,016

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
  argjentina thom un. mbase kam gojen flori.
  Amin ho tu plotsoft cdo deshire :P

  Edhe une votova dhe kam nje bindje qe Argjetina do ta marr kupen.

 15. #-8
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  dhe pastaj....nuk i marre leje Sulos


  ne fakt gjyshin ma kane internuar, Mauthausen. kshu qe mos thuaj me gje per leberit, se s'ditke gje.
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 16. #-7
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Epo ata te spacit qafe barit, llakatundit, do jene kunder Che Guevares,

  Po fiton Dolfi,...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 17. #-6
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene, Argjentina ishallah na le shendene...................................
  AMIN !

  Pėrgjithsisht jam dakord me ēfarė ke shkruar, me pėrjashtim tė paragrafit tė trembėdhjetė
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 18. #-5
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  Epo ata te spacit qafe barit, llakatundit, do jene kunder Che Guevares,

  Po fiton Dolfi,...
  u bere i gjalle ti ledio?

 19. #-4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  u bere i gjalle ti ledio?
  Si ju rane brect, dje mer Ledio?

  Po lujshit ndaj rezerves se canes dhe berishes...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 20. #-3
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,314

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Statistikat, kampion del kush ka eliminuar vendin e tretė

  Nė prag tė finales sė Botėrorit, kanė dal nė pah edhe shifra apo statistika mjaft interesante. Nėse do ndiqet rregulli i 24 viteve, Gjermania del kampione bote. Kjo pėr arsyen se: Brazili fitoi Botėrorin e tretė nė vitin 1970 dhe tė katėrtin 24 vite mė pas. Italia fitoi tė tretin nė vitin 1982 dhe tė katėrtin mė 2006-ėn. Ndėrkohė, Brazili tė tretin e ka fituar mė 1990-ėn dhe i katėrti i bie fiks nė 2014-ėn. Por, njė kuriozitet tjetėr ka tė bėjė me skuadrėn qė eliminon atė qė renditet e treta. Qė nga edicioni i vitit 1974 dhe deri tani (me vetėm dy pėrjashtime), ekipi qė ka mundur nė gjysmėfinale Kombėtaren qė ėshtė renditur e treta, ka ngritur trofeun e kampionit. Finalistet do jenė nė pritje se cila prej Brazilit apo Holandės do e fitojė ndeshjen e sė shtunės. Por, dy edicionet qė pėrjashtohen janė pikėrisht ato tė vitit 1986 dhe 1990, kur nė finale ka shkuar pikėrisht Gjermania dhe Argjentina.

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/lajme-...#ixzz37BeO5vv8
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 21. #-2
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,314

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Sipas lajmeve qe qarkullojne neper internet, brazilianet qe kishin blere nje bilete per te pare finalen e Boterorit, pas eleminimit te Brazilit kane vendosur t'i shesin biletat. Por, ata jane te detyruar qe t'ua shesin rivaleve historike te tyre, Argjentinasve. Dhe thuhet se nje bilete per Argjentinasit ka vajtur deri ne 14 mije Euro. LoL
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 22. #-1

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Do jete gjyqtari italian Nicola Rizzoli ai qe do arbitroje ndeshjen finale.
  Ky eshte italiani i trete qe do drejtoje nje ndeshje finale te kupes se botes, pas arbitrit Gonella ne 1978 dhe Collina ne 2002.

 23. #0
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Statistikat, kampion del kush ka eliminuar vendin e tretė
  Larg qoftė !

  Nuk ėshtė e thėnė mėr se me atė Argjentinė qė kam pa kundra Hollandės, ka mundėsi qė Gjermania ta mundė mė keq se Brazilin... dhe mirė ja bėn
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •