Close

Rezultati i Sondazhit: Kush do te shpallet Kampion Bote?

Votues
16. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Gjermania

  11 68.75%
 • Argjentina

  5 31.25%
Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 217 prej 217
 1. #201
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Brazil 2014, njė shqiptar i jep shkėlqimin e fundit Kupės sė Botės

  TIRANE-Kur e gjithė bota dje nė mbrėmje, i kishte sytė nga ndeshja finale e kupės sė Botės nė futboll mes Gjermanisė dhe Argjentinės, pakkujt i ka shkuar nė mendje se kush ėshtė kujdesur pėr kėtė kupė, tė cilėn e kanė dėshiruar tė gjitha ekipet pjesėmarrėse.

  Shqiptari Fadil Asani pati rastin qė atė kupė ta ketė nė duar, para se ajo t’i dorėzohej Gjermanisė, njoftoi lajmpres.com. E kontraktuar nga FIFA, firma zvicerane ”Silbag AG” nga Lucerna, e specializuar pėr pastrimin e arit dhe metaleve, risi e gjithė kėsaj ėshtė se nė kėtė firmė punon edhe Amir Abduli nga Pėrshefci, tė cilit nga punėdhėnėsi i besoi tė bėjė pastrimin e trofeut tė kupės sė botės. Fotoja ėshtė bėrė nė momentet kur ėshtė kryer puna nė tė, pra nė kėtė trofe, tė cilin Amiri e pastroi pėr Brazil 2014, e qė mbrėmė, siē dihet, e fitoi Gjermania.

  (d.b/BalkanWeb)

  http://www.balkanweb.com/kultur%C3%A...es-200963.html
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #202
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Triumfon Gjermania, ėshtė kampione Bote  Mario Gėce vjen nga stoli dhe shėnon gol, duke thyer murin e pakalueshėm argjentinas pėr 112 minuta lojė. Gjermania fiton Botėrorin e katėrt nė historinė e vet, ndėrkohė qė milionat e tifozėve e saj anekėnd botės, kanė shpėrthyer. Bashkė me to edhe kancelarja Merkel, e pranishme nė stadium.
  “Countdown” i fillimit tė finaleve tė Kupės sė Botės shkoi kėsisoji drejt fundit tė tij. Beteja vendimtare u zhvillua nė agonizėm tė plotė nė “Maracana”, nė Rio de Zhaneiro, ku festa filluar me ceremoninė pėrkatėse tri orė pėrpara se kryesori Nikola Rizoli t’i frynte bilbilit pėr fillimin e pėplasjes titanike, Argjentinė-Gjermani, e mbyllur me fitoren minimale tė kėsaj tė fundit. Kombi i Lionel Mesit, krejt nė hije nė kėtė ballafaqim, dėshtoi tė fitonte titullin e tretė (dy i ka fituar mė 1978 dhe 1986), ndėrsa “pancerat” gjermanė ngritėn nė duar titullin e katėrt botėror, pas atyre tė arkivuar mė 1954, 1974 dhe 1990

  GJERMANI-ARGJENTINE 1:0
  Golat: Gece 112′
  GJERMANIA: M.Neuer, P.Lahm, J.Boateng, B.Höwedes, M.Hummels, B.Schweinsteiger, M.Özil, C.Kramer (A.Schürrle 30′), T.Kroos, M.Klose, T.Müller. Trajner: J.Loev
  ARGJENTINA: S.Romero, M.Demichelis, P.Zabaleta, E.Garay, M.Rojo, J.Mascherano, L.Biglia, E.Pérez (F.Gago 86′), L.Messi, G.Higuaķn (R.Palasio 78′), E.Lavezzi (S.Aguero 46′). Trajner: A.Sabella
  Gjyqtare: N.Rizzoli, R.Faverani, A.Stefani
  Kartonė tė verdhė: Shvajnshtaiger 29′, Höwedes 34′ / Maskerano 64′, Aguero 65′

  Pjesa e parė - Me njė lėvizje surprizė nė momentin e fundit, qė ka ndryshuar edhe formacionin e publikuar zyrtar, e ka nisur ndeshjen Gjermania. Nuk luan prej fillimit Khedira, por Kramer. Pjesa tjetėr e skuadrės sė “pancerave” ėshtė e njėjta me atė qė triumfoi nė gjysmėfinale ndaj Brazilit. Po ashtu, pa asnjė ndryshim paraqitet edhe Argjentina, teksa Di Maria i dėmtuar qėndron nė stol. Loja ėshtė e zjarrtė qė nė fillim. Gjermanėt pėrpiqen tė vendosin diktatin qė nė start, teksa e nisin me njė goditje dėnimi nė pozicion tė favorshėm nė minutėn e 2-tė. Ekzekutim i dobėt. Kundėrpėrgjigjen me njė kundėrsulm tė shpejtė “albiceleste”, qė finalizohet jo saktė nga Higuain. Topi kalon pak jashtė portės sė Nojerit. Skuadra e Lėvit ėshtė e vendosur thuajse nė gjysmėfushėn e kundėrshtarit, ku vija e saj mbrojtėse ėshtė dukshėm e spostuar pėrpara. Eshtė e qartė: pėrmes presionit gati asfiksues, gjermanėt duan ta zhbllokojnė sa mė shpejt rezultatin e ndeshjes dh eta fusin kundėrshtarin nė ngėrc psikologjik. Argjentina ėshtė e detyruar dhe orientuar tė mbrohet, por pa harruar tė kundėrsulmojė. Kėshtu bėn Mesi nė minutėn e 9-tė, kur merr krahun e djathtė tė sulmit tė tė tijve dhe i “lė targėn” Humelsit. Futet nė zonėn gjermane, pason paksa pas te pika e penalltisė, por shokėt e skuadrės nuk e mbėshtesin. Mbetet nė sulm skuadra e Sabejės, qė pak e nga pak mendon tė dalė nga llogorja nė prapavijė, mė forca tė shumta. Me pak pasime tė sakta, argjentinasit dalin mjaft rrezikshėm para portės sė Nojerit. Shvajnshtaiger nuk i ndahet kurrkund Mesit, duke qenė njė roje personale e yllit tė Barcelonės, pėrvec mbrojtjes zonale qė ushtrojnė gjermanėt ndaj tij. Numri 10 i Argjentinės duket shumė i tendosur, ndryshe nga sfidat pararendėse nė kėtė Botėror, kur ka lėvizur pak. Eshtė ndeshja e jetės pėr tė, ndaj i shkarkon tė gjitha bateritė, ashtu si shokėt e tjerė tė skuadrės. Interesant ėshtė edhe dueli Tomas Myler-Rojo. I pabesueshėm momenti i Higuainit nė minutėn e 21-tė, kur merr njė asist nga mbrojtja gjermane, qė bėn gafė nė kėtė moment. Sulmuesi i Napolit ėshtė i vetėm me Nojerin, por e dėrgon topin nė mėnyrė tė pabesueshme dhe amatoreske, jashtė kudratit. Rast i artė pėr Argjentinėn, foshnjarak mėnyra e veprimit dhe finalizimit tė Higuain. Nė minutėn e 27-tė Lahm fut njė top pas krahėve tė mbrojtjes argjentinase pėr tė Myler, por ky i fundit zihet nė pozicion jashtė loje. Kundėrpėrgjigjet Argjentina, por Lavezi pengohet nė mėnyrė tė parregullt. Kartoni i parė i verdhė i ndeshjes shkon pėr Shvajnin, nė minutėn e 29-tė. Njė minutė mė pas Higuain shėnon nė portėn e Nojerit, por anėsori anulon gjithcka pėr pozicion jashtė loje. Pėrmes kundėrsulmit, amerikano-jugorėt janė tepėr tė rrezikshėm, e bėjnė tė vuajė mbrojtjen gjermane. Kramer dėmtohet dhe zėvendėsohet nė minutėn e 30-tė me Shyrlen. Höėedes merr kartonin e dytė tė verdhė nė minutėn e 34-t, pas njė ndėrhyrjeje tė egėr ndaj kundėrshtarit. Duket disi e tensionuar Gjermania pas minutės sė 30-tė, kur u detyrua tė bėjė njė zėvendėsim tė detyruar. Kanė parė rreziqe tepėr tė mėdha nė portėn e tyre, por edhe mbrojtja e “pancerave” luan shumė hapur. Ajo cahet nga Laveci dhe Higuain disa herė, por lojtarėt argjentinas gabojnė nė momentin final, pėr tė realizuar. Shyrle teston gadishmėrinė e portierit Romero me njė goditje ballore, edhe pse mė parė ėshtė zėnė nė pozicion jashtė loje. Tjetėr mundėsi e artė e Argjentinės nė minutėn e 40-tė, por fati nuk ėshtė me ta. Shpėrdorojnė nė mėnyrė tė pabesueshme tė besuarit e Sabejės, qė kanė marrė lojėn nė dorė tashmė dhe pėrmes driblimesh individuale arrijnė ta corientojnė e nervozojnė kundėrshtarin. Pjesa e parė mbyllet me njė shtyllė tė Hėvedes, por anėsori ka sinjalizuar pozicion jashtė loje mė parė. Betejė e vėrtetė, sulme e kundėrsulme, raste tė pastra pėr shėnim, por gol nuk ka nė 45 minutat e para.
  Pjesa e dytė - Nis me njė zėvendėsim tek Argjentina. Aguero hidhet nė lojė nė vend tė Lavecit. Mendon mė shumė pėr sulmin tashmė Sabeja, teksa dihet se pa shėnuar gol s’mund tė fitohet njė finale. Lėv vijon me ata qė mbyllėn pjesėn e parė. E nis sėrish me rast tė humbur skuadra “albiceleste”. Leo Mesi nuk ėshtė nė gjendje tė realizojė nė minutėn e dytė tė kėsaj pjese, teksa gjendet nė pozicion ballor me Nojer. Ylli i Barcelonės vijon zhgėnjimin, duke qenė nė hije si gjithė kėtė Botėror. Mbrojtja gjermane vijon tė shfaqė pasiguri tė dukshme, por fatmirėsisht pėr ta nė kėtė situatė janė edhe sulmuesit kundėrshtarė. Nojer korrigjon gabimet e prapavijės sė tė tijve me daljet e guximshme, sikurse bėn nė minutėn e 57-tė ndaj Higuainit, qė e pėrplas pėrtokė, nė njė mėnyrė shumė tė rrezikshme. Argjentinasit kontestojnė arbitrin italian, i cili nuk jep asgjė, por vazhdon lojėn. Klose kryen goditjen e parė nė portėn e Romeros pėr pjesėn e dytė nė minutėn e 60-tė, por pa ndonjė rrezik pėr portėn kundėrshtare. Iniciativėn e kanė sėrish “pancerat”, por nuk kanė atė befasinė dhe grintėn e ndeshjeve tė kaluara. Duket njėfarė lodhje fizike te skuadra e Lėvit, edhe tension e ngarkesė e madhe psikologjike, por meritė ka po ashtu kundėrshtari, mjaft mirė i vendosur nė fushė taktikisht. Shyrles i del njė rast ideal pas karombolit tė topit mes mbrojtėsve argjentinas, por lojtari gjerman nuk finalizon dot. I shpejtė nė ndėrhyrje portieri Romero. Sabeja bėn zėvendėsimin e dytė nė minutėn e 78-tė. Ndėrrim kokė pėr kokė nė sulm, Higuain-Palasio. Argjentina tenton tė shfrytėzojė shpejtėsinė e sulmuesit tė Interit nė minutat e mbetura pėr ta fituar ndeshjen me “fotofinish”. Rrit ritmin edhe Gjermania, qė me Toni Kros i afrohet golit nėntė minuta para mbarimit tė kohės sė rregullt. “Albicelestėt” kryejnė edh zėvendsimin e tretė nė kohėn e rregullt, pak minuta nga fundi. Gago zė vendin e Perez. Edhe Klose lė ndeshjen pa mbaruar koha e rregullt, teksa Lėv beson te talenti Gėce nė kohėn shtesė. Kjo, pasi koha e rregullt nuk nxjerr dot nė dritė golin e shumėdėshiruar.
  Koha shtesė - Nis me njė mundėsi shumė tė mirė tė gjermanėve, qė silurojnė portėn argjentinase, por Romero grushton mrekullisht. “Flakė pėr flakė” pėrgjigjet Aguero, qė nė pozicion disi tė prirėt me portėn e Nojerit godet tokazi, por pa kolaudimin e duhur. Skuadrat mendojnė mė shumė tė mos pėsojnė tashmė, ndėrsa gjermanėt vijojnė ta mbajnė tė gozhduar kundėrshtarin nė gjysmėfushėn e vet. Skuadra e Sabejės ndjek tė njėjtin “itinerar” si nė gjysmėfinale me Holandėn, duke shpresuar se mrekullia do tė jetė pėr ta, qoftė edhe pėrmes penalltive. Megjithatė, titullin e botės e ka nė dorė Palasio nė minutėn e 97-tė. Sulmuesi i Interit del i vetėm me Nojerin, e ngre topin sipėr kokės sė “gardianit” gjerman, por jashtė. Fatale si mundėsi e shpėrdoruar, ashtu si ajo e Higuainit nė fillim tė finales. Dhe kur nuk shėnon, do ta pėsosh. Mario Gėce, i hedhur nė lojė si zėvendėsues, shėnon nė minutėn e 113-tė dhe gjunjėzon mė nė fund Argjentinėn. Titulli i katėrt kampion i Botės ėshtė pronė e “pancerave”, ndėrsa albicelestėt ikin tepėr tė zhgėnjyer, duke shpėrdoruar raste fatale nė njė finale drithėruese, si kjo e “Maracana”.

  Lėv: E merituam, tani u bėmė tė pavdekshėm
  Projekti i nisur nė 2006-n e mori fryt in e tij me kurorėzimin kampion bote 8 vite mė pas. Si mund tė ndihet Joakim Lėv, pėrveēse krenar pėr pėrmbushjen e njė ėndrre 24-vjeēare, aq vite sa gjigantėt nuk preknin arin e Kupės sė Botės.
  Finale dramatike, ndoshta nuk e kishit parashikuar kaq tė mundimshme?
  Jo aspak. Ne e kishim parashikuar tė tillė. E kishim tė qartė qė nga fillimi se Argjentina do tė na i mobilizonte lojtarėt nė maksimum dhe na dėrgoi pėrtej limiteve tona. Por dhamė gjithēka pėr tė pėrjetuar kėtė emocion.
  E kujt ėshtė merita pėr fitoren e Gjermanisė?
  Kjo skuadėr ka nisur tė ndėrtohet 10 vite mė parė me Jurgen Klinsmanin. Ne vazhduam punėn pėr tė arritur deri nė kėtė ditė. Dhamė gjithēka dhe askush nuk e ka merituar kėtė kupė mė shumė se ne. Kemi bėrė kaq shumė progres dhe kemi mėsuar nga gabimet tona. I mėsuam leksionet dhe tani morėm atė qė meritonim tė merrnim.
  Por ishte fitorja e trajnerit, golin e fitores e shėnoi njė lojtar qė hyri nga stoli?
  Nėse doni ta thoni kėtė OK, edhe unė kam meritėn time. Kisha ndjesinė se Gėce do vendoste finalen. Ai ėshtė njė lojtar vendimtar nė momente tė veēanta.
  Sa i rėndėsishėm ėshtė fitimi i kėtij trofeu nė “Marakana”, nė shtėpinė e Brazilit?
  Njė europiane nuk kishte fituar kurrė nė kėtė kontinent. Kjo qė bėmė ne, na bėn tė pavdekshėm. Ėshtė skuadra e parė nga kontinenti ynė qė triumfon nė tokėn latine. U shpallėm kampionė bote nė tokėn e Brazilit, nė tokėn e futbollit.
  Ėshtė folur shumė pėr revolucionin e stilit tė ri tė lojės sė kėsaj kombėtareje dhe shumė e vunė nė dyshim nėse kjo ishte rruga e duhur pėr tė sjellė suksesin…
  Po, dhe ėshtė e vėrtetė. Por ne nuk i humbėm asnjėherė nė kėtė rrugėtim virtytet e Gjermanisė. Pa karakterin e fortė tė kėsaj skuadre, nuk do kishim fituar kurrė.
  Ėshtė e kotė tė bėjmė edhe pyetjen e sė ardhmes, por nė fund duhet bėrė edhe ajo: a do tė jetė vazhdojė Lėv tė jetė trajneri i Gjermanisė?
  Unė kam njė kontratė. Kjo skuadėr ka njė tė ardhme. Humels, Rojs dhe Gėce janė tė rinj dhe kanė njė tė ardhme tė ndritur pėrpara.

  Gėce: M’u deshėn disa sekonda pėr tė kuptuar ēfarė bėra
  U transferua te Bajerni i Mynihut me shumė bujė, por ndėrkohė nuk kaloi njė sezon tė parė tė lehtė. Por, sikur tė mos mjaftonte kjo, edhe Botėrori i tij nisi nė malore, sepse pas ndeshjeve tė para si titullar e pa veten nė errėsirėn e pankinės. Gjithsesi, talenti i tij shkėlqeu atėherė kur duhej, nė ndeshjen mė tė vėshtirė tė Gjermanisė, nė ndeshjen mė tė rėndėsishme tė kėsaj pėrfaqėsueseje prej gati njė ēerekshekulli dhe Mario Gėce nuk lė pa kujtuar asnjė detaj. “Ky ka qenė njė sezon i vėshtirė, i mbushur me dyshime dhe me jo pak kritika, por unė gjithmonė kam punuar, kam luftuar dhe jam i lumtur qė sot jam pjesė e kėsaj kombėtareje qė e meritoi Kupėn e Botės”.
  Gėce, ēfarė ndien kur shėnon njė gol kaq tė rėndėsishėm?
  Tė them tė drejtėn, as tani nuk di t’ua shpjegoj. Nė fushė realizova dhe m’u deshėn disa sekonda pėr tė kuptuar se ēfarė kisha arritur tė bėja. Nuk di tė them se ēfarė emocioni tė kalon nė trup, nuk ka njė shpjegim pėr kėtė…
  Ėshtė e vėrtetė qė Klose ju tha nė vesh se do ta vendosje ti sfidėn?
  Po, Miro nuk ėshtė vetėm njė kampion nė fushė, por edhe njė kampion nė parashikimin e situatave me sa duket (qesh). Fjalėt e tij ishin ato qė mė pėrshkonin mendjen teksa bėja hapat e para, por realisht qė as vetė nuk e besoja se nė fund kjo ėndėrr, ai gol i rėndėsishėm, do ndryshonte gjithė atė situatė jo tė lehtė.
  Me kėtė gol iu pėrgjigjėt fort dikujt qė nuk besoi shumė te ty nė kėtė fillim sezoni?
  Ky ka qenė njė vit me ulje-ngritje, por unė kam qenė gjithmonė i gatshėm, asnjėherė nuk ėshtė dorėzuar. E kuptoj qė duke parė investimin e madh qė mund tė jetė bėrė tek unė, dikush pret magjira, por unė jam njė individ, nuk mund tė bėj gjithēka vetė. Gjithsesi, mendoj se me kėtė gol besoj se e kam shpėrblyer besimin e tė gjithėve, ndonėse forca e madhe e kėsaj skuadre ėshtė ky grup kampionėsh, mbi tė cilin ne tė rinjtė mund tė rritemi tė sigurt dhe pa frikė. Jemi kampionė bote, por unė nuk e besoj ende qė e vendosa unė kėtė takim.

  Klose: I thashė Gėces, ti do tė na japėsh kupėn!
  “Njė herė i dyti nė 2002-in dhe dy herė i treti 2006 dhe 2010. U realizua njė ėndėrr”. Kėto janė fjalėt e tashmė zyrtarisht njė legjende te Gjermania, Miroslav Klose. Golashėnuesi mė i mirė nė historinė e Botėrorit (me 16 gola) theu disa rekorde tė tjera mbrėmė, njėri prej tė cilėve i Pelesė: 4396 ditė kishin kaluar nga finalja e fundit e Kloses 2002 dhe kėsaj tė 2014-ės, 21 ditė mė gjatė se rekordi qė e mbante Peleja 1958 & 1970. “Nė momentin e zėvendėsimit i thashė Gėces. Ti do tė na e japėsh kėtė kupė! E ardhmja? Do tė fle disa ditė gjumė pėr t’u qetėsuar dhe pastaj do tė vendos”, pėrfundoi 36-vjeēari. Sulmuesi parakaloi Maldinin me 23 prezenca nė Botėror dhe tani ėshtė vetėm 1 ndeshje larg rekordit tė Mateusit.

  Lahm: Na provokuan, triumfi pėr ekipin qė sakrifikoi
  Filip Lahm ėshtė pėrfaqėsuesi i denjė i njė gjenerate tė artė tė kėsaj Gjermanie. Ai, sė bashku me Shvajnin dhe Klosen, mbajtėn peshėn kryesore jo vetėm nė aspektin atletik dhe futbollistik, por edhe nė atė psikologjik. Nė njė Gjermani qė hera-herės ishte e ngurtė dhe e pasigurt, kapiteni dhuronte gjithnjė frymėmarrje dhe qetėsi. “Ishte njė fitore e merituar. Tentuan tė na provokonin, por ne nuk ramė pre e tentativave tė tyre qė nė disa raste i kaluan limitet sportive”, u shpreh Lahm pas ndeshjes, vetėm pak ēaste para se tė ngrinte Kupėn e Botės.
  Lahm, kujt ia dedikoni kėtė triumf historik?
  Ua dedikoj tė gjithė atyre qė luftuan me mish e me shpirt pėr tė arritur kėtu. Ua dedikoj tė gjithė gjermanėve.
  A mendoni se Gjermania vuajti mė shumė sesa duhej nė kėtė ndeshje?
  Nuk mund tė fitojmė ēdo ndeshje 5-0 qė nė 30 minutat e para… bėmė gjithēka mundėm pėrballė njė kundėrshtari shumė agresiv dhe qė mbrohej heraherės me 9 ose 10 lojtarė.
  Si do ta pėrkufizonit kėtė arritje?
  E mrekullueshme, e pabesueshme. Prej muajsh mendoja pėr kėtė trofe dhe tani qė e kemi fituar, mė duket e pabesueshme.
  Pse vuajti kaq shumė Gjermania?
  Sepse ishte njė finale e Kupės sė Botės dhe dihet qė nė tė tilla ndeshje nuk mund tė fitosh asnjėherė me lehtėsi. Ne e donim trofeun po aq sa edhe Argjentina, edhe pse nė disa gjėra ne ndryshojmė plotėsisht sa i pėrket sjelljes nė fushė.
  E keni fjalėn pėr provokimet e kundėrshtarėve nė fushė?
  Po, pa dyshim qė po. Bėnė gjithēka mundėn qė tė na nervozonin, por ne nuk e humbėm kurrė kontrollin. E prisnim njė gjė tė tillė, ndaj edhe u treguam tė duruar dhe nė fund triumfuam.

  Nojer: Ja si grushtova… Higuainin
  Pa dorashkat e arta tė Manuel Nojerit, Gjermania nuk do arrinte kėtė rezultat historik. Portieri gjerman ka qenė shumėfunksional nė fushė kur nė kėto 7 finale ka sakrifikuar dhe rrezikuar jashtėzakonisht. Me reflekset dhe eksperiencėn e tij, gardiani bavarez ka bėrė qė tė mbajė portėn tė blinduar dhe mos lejuar tė prekin rrjetat Mesi & Co. Falė zgjuarsisė dhe performancės sė jashtėzakonshme ėshtė vlerėsuar edhe portieri mė i mirė i turneut duke shkurorėzuar Iker Kasijasin. Pas triumfit ndaj Argjentinės nė finalen e 8-tė, Manuel Nojer ka falėnderuar sakrificėn e shokėve tė tij dhe ia ka dedikuar trofeun lojtarėve qė munguan nė kėtė Botėror fantastik.
  Nojer, urime pėr ēmimin! Si ndiheni?
  Nuk di si ta pėrshkruaj! Mė dridhet zėri dhe trupi nga emocionet e kėtij triumfi. Jam krenar pėr kėtė ēmim. Jam pėrpjekur tė ndihmoj skuadrėn, mė e rėndėsishmja ėshtė kupa. Realizuam njė ėndėrr.
  Gjermania ia doli. Sa e vėshtirė ishte pėr ju?
  Ėshtė e pabesueshme! Bashkimi bėri fuqinė nė kėtė Botėror. Secili donte ta fitonte kėtė kupė. Kemi besuar te ky fund i gėzuar dhe tani vėshtirėsitė harrohen. Vėshtirėsia mė e madhe ishin kėto 120 minuta.
  Kujt ia dedikoni kėtė triumf?
  Ne kemi qenė altruistė dhe egoistė pėr kėtė kupė, por nuk duhet tė harrojmė ata qė nuk mundėn tė ndodheshin kėtu me ne, si binjakėt Bender dhe Marko Rojs. Kjo kupė ėshtė edhe pėr ta. Tė gjithė gjermanėt ndihen sot kampionė, sepse janė ata qė na kanė besuar dhe mbėshtetur nė ēdo sekondė nė Brazil.
  A mund tė na tregoni si u ndiet pas grushtimit tė topit sipėr Higuainit dhe rastit tė Palasios?
  U pėrpoqa tė qetėsoja sa mė shumė lojtarėt. Kujdesi ishte nė maksimum dhe e pashė qė ata ndiheshin edhe mė tė sigurt kur unė u jepja kurajė. Atė kėrcim ndaj Higuainit mė duhej ta bėja, nė tė kundėrt nuk e di ē’do ndodhte. Skena tė tilla mė takojnė mua t’i zgjidh. Ndėrsa Palasios ia zura rrezen. Nuk mund tė ndėshkohesha nė atė situatė aq tė shpejtė.

  Gladiatori i Gjermanisė, Bastain Shvajnshtaiger, ia dedikon Uli Hėnesit triumfin e djeshėm. Ish-presidenti i Bajernit tė Mynihut ėshtė duke vuajtur dėnimin me burg pėr shkak tė evazionit fiskal, por Shvajni mendon se pa atė njeri Gjermania nuk do tė kishte mundur tė triumfonte, duke lėnė tė kuptohet se baza e kombėtares mbetet Bajerni dhe se kjo skuadėr ėshtė njė “krijesė” e Uli Hėnesit.
  Shvajni, kujt ia dedikoni kėtė triumf?
  Ia dedikoj Uli Hėnesit dhe tė gjithė Mynihut.
  Pse Uli Hėnesit?
  Sepse pa atė njeri, unė dhe ndoshta edhe Gjermania nuk do tė ishte kėtu ku ėshtė sot. Falenderoj gjithashtu edhe familjen time.
  Ēfarė nėnkuptoni me kėtė?
  Uli Hėnes ka bėrė shumė pėr mua, pėr futbollin gjerman. Ia dedikoj atij! Ia dedikoj edhe shokėve qė qendruan nė stol, sepse diferenca erdhi edhe prej tyre.
  A e kishit menduar kaq tė vėshtirė finalen?
  Jo, ndoshta… Nuk e di. Nuk di ta them tamam, por di t’ju them me siguri se unė s’do tė dorėzohesha edhe sikur kjo ndeshje tė riluhej nga e para. Ishte ndeshja jonė, unė e ndieja kėtė.
  Si e keni plagėn?
  Mjekėt thanė qė nuk ėshtė edhe aq keq. Mund tė mbijetoj… (qesh).
  A ėshtė kjo arritja mė e madhe pėr ju?
  Pa diskutim qė po. Po! Tė gjithė e kanė ėndėrr tė shpallen kampionė tė botės.

  Humels: Kupa s’fitohet vetėm, por si grup
  Qendėrmbrojtėsi Mats Humels ua bėn tė qartė edhe njė herė kolegėve se kampion bote nuk shpallesh dot i vetėm, por si skuadėr. “Nisėm njė aventurė nė njė botė tjetėr ku mundėm tė sfidonim dhe fitonim ēdo duel. Patėm probleme me dėmtimet dhe sėrish trajneri bėri lėvizjet e duhura. Dikush shpallet kampion vetėm kur luan i bashkuar si skuadėr dhe jo duke qenė egoist. Neve ia bėmė tė qartė botės gjatė gjithė kohės dhe nė fund u vendos drejtėsia. E kam mėsuar qė njė finale fitohet edhe me pak fat. Ishte njė lojė mjaft e hapur dhe fati qe me ne”, deklaroi Mats Humels, i cili shėnoi dy gola nė kėtė Botėror.

  Mertesaker: Gėcen do ta kenė zili tė gjithė
  Mbrojtėsi i kombėtares gjermane, Per Mertesaker, ėshtė shfaqur tepėr i lumtur pas suksesit tė djeshėm nė finale kundėr Argjentinės. Nė njė prononcim pėr mediat, lojtari i Arsenalit u shpreh: “Ėshtė nata mė e bukur e jetės sime. Nuk do t’i harroj kurrė kėto emocione. Besoj se morėm njė sukses tė merituar, pėr gjithēka kemi treguar gjatė tė gjithė Botėrorit dhe pėr ndeshjen e sotme (djeshme). Gėce? E kam zili, pasi shėnoi njė gol qė do ta kishin zili tė gjithė. Ėshtė e pabesueshme tė futesh nė njė finale dhe tė vendosėsh takimin. Tani dua tė shikoj kėtė trofe. Jemi krenarė qė i kemi dhuruar njė gėzim tė madh tė gjithė popullit gjerman!”.

  Mustafi, shqiptari i parė kampion bote
  Nė festėn e Gjermanisė ka gėzim edhe pėr njė shqiptar. Shkodran Mustafi bėhet shqiptari i parė qė ka fituar njė kampionat botėror. Qendėrmbrojtėsi nuk luajti nė duelin me Argjentinėn nė finale, pasi ishte i lėnduar, por medalja e artė i takon edhe atij. Nė tė kaluarėn, medalje tė bronztė kishte fituar Ardian Kozniku me Kroacinė, edhe pse nuk kishte luajtur asnjė minutė. Futbollisti i Sampdorias ėshtė kėrkuar me insistim edhe nga tekniku i Shqipėrisė, Xhani De Biazi, por preferoi tė vishte fanellėn e “pancerave”. Lojtari ka luajtur tri takime nė Kupėn e Botės, pėrfshirė edhe atė kundėr Algjerisė, ku pėsoi dėmtimin qė e la jashtė deri nė finale. Historia e mbrojtėsit me kombėsi shqiptare ėshtė deri diku interesante, sepse thirrja e tij nė Botėror erdhi si pasojė e dėmtimit tė yllit tė kombėtares gjermane, Marko Rois, dhe grumbullimi i shqiptarit nga Lėv u pa si njė lėvizje pak e zgjuar, por qė mė pas rezultoi krejt e kundėrta.

  Kramer pėsoi goditje cerebrale
  Njė ndėrhyrje e dhunshme e Lavecit, por e pavullnetshme nė pjesėn e parė ndaj Kristof Kramerit, i dha goditjen e dytė Joakim Lėvit pas tėrheqjes muskulore qė pėsoi Sami Khedira nė nxehmje. Trajneri nuk kishte mė njė mesfushor shkatėrrues nė fushė dhe Shvajni ndjeu mungesėn e tyre, duke u bėrė pre e goditjeve tė ashpra tė argjentinasve. Kristof Kramer pėsoi njė goditje cerebrale dhe nuk mundi ta vazhdonte dot mė lojėn, duke ia lėnė vendin Shyrrles. “Ishte njė goditje e rėndė, por jam mirė. Nuk e mbaj mend se ēfarė ndodhi. Pėr disa sekonda harrova gjithēka”, – tha me humor mesfushori i talentuar i Borusia Mynshegladbahut.

  Bekenbauer: Diferencėn e bėri dita e pushimit e gjermanėve
  Franc Bekenbauer e kishte parashikuar fitoren e Gjermanisė me rezultatin 2-0, por ėshtė gjithsesi i kėnaqur me triumfin e “pancerave”. “Ishte njė ndeshje qė doli jashtė parashikimeve, sepse Argjentina rezistoi mė shumė se sa duhet. Por nuk ishte ky problemi, pasi ndodhi ajo qė unė i druhesha mė shumė se ēdo gjė tjetėr: tensioni i tepruar. Kjo na bėri tė rrezikonim shumė dhe mendoj se Argjentina mund tė na kishte shėnuar, nėse edhe lojtarėt e saj nuk do tė ishin po aq tė tensionuar sa tanėt”, deklaroi “Kajzeri” pas ndeshjes. Mė tej ai tha se diferencėn nė njė ndeshje si ajo e djeshmja e bėri edhe freskia fizike. “Isha i bindur se kur tė shkonim nė kohėn shtesė Gjermania do tė luante akoma mė mirė. Arsyeja? Ishin shumė mė tė freskėt se Argjentina. Kishin pasur mė shumė se njė ditė pushimi avancė, ēka nuk ėshtė pak pėr ndeshje tė niveleve tė tilla. Gjithsesi jam i impresionuar nga rezistenca fizike e argjentinasve dhe disiplina taktike. Duhet t’ua njohim meritat, sepse edhe ata luajtėn ndeshjen e jetės”, u shpreh Bekenbauer pas finales.


  Sabeja: Sa shumė gabuam!
  Trajneri Alehandro Sabeja do tė kishte dashur qė tė jepte njė tjetėr konferencė pėr shtyp, njė mė tė lumtur sesa ajo e djeshmja. 59-vjeēari nuk kėrkon qė ta humbė qetėsinė qė e karakterizon, nuk kėrkon tė shtojė edhe mė shumė dhimbjen, pasi ai e di mirė se, nėse Higuain, Mesi dhe Palasio do tė kishin dėrguar nė portė tė paktėn njė prej atyre tre rasteve flagrante pėr gol, atėherė festa mund tė kishte pasur ngjyra tė tjera: “Jam pafundėsisht i dėshpėruar, pėr faktin se nuk mundėn ta fitonim kėtė sfidė, por nė tė njėjtėn kohė dua tė ndihem krenar pėr kėta futbollistė. Kundėr njė superfuqie futbolli si Gjermania bėmė njė ndeshje gati perfekte, madhėshtore, nėse analizojmė sesi e zotėruam atė pėr 120 minuta. Por fatkeqėsisht, pėrballė kėtyre skuadrave duhet tė shėnosh, nuk mjafton vetėm t’i trembėsh me tre, mbase katėr raste tė pastra pėr gol qė mund tė na vlenin njė kupė bote. Gjithsesi, i tillė ėshtė futbolli dhe s’besoj se kėtė impenjim tonin populli dhe tifozėt tanė do tė na e mohojnė. Kemi bėrė njė udhėtim fantastik, duke luftuar vetėm kundėr tė gjithėve qė nga dita e parė, por nė kėtė finale tė madhe na mungoi ajo pak saktėsi qė mund tė kishte bėrė diferencėn, – nėnvizon i dėshpėruar Alehandro Sabeja. – Gjatė gjithė kohės jemi vetėm kritikuar, madje mė shumė nga ato figura qė kanė edhe kombėsinė tonė, por nė fund e meritojmė tė gjithė njė duartrokitje tė madhe. S’e kemi nisur me hapin e duhur kėtė Botėror, sepse tė gjitha skuadrat ndaj nesh mendonin vetėm tė mbroheshin, por ekipi vetėm rritej dhe pėrmirėsohej ndeshje pas ndeshjeje, ndonėse mė vjen tė ulėrij qė nė kėtė finale na mungoi ai gramė fati mė shumė pėr tė fituar dhe mė vjen shumė keq. E ardhmja ime? Nuk mendoj se ky ėshtė momenti pėr tė folur pėr kontrata apo pėr gjėra tė tilla. Dua tė qėndroj me lojtarėt e mi, t’u flas dhe t’i pėrgėzoj ata, sepse e meritojnė!”.

  Maskerano: Ky trishtim do na pėrndjekė gjithė jetėn
  Havier Maskerano ka qenė njė nga luftėtarėt e Argjentinės qė dha gjithēka nė fushė, ndonėse nuk mundi qė tė ngrinte trofeun dhe tė lumturonte kombin e tij. Mesfushori shprehet se ėshtė e dhimbshme qė nė fund tė shikosh kundėrshtarėt tė shpallen mė tė mirėt nė botė, hidhėrim qė do ta shoqėrojė atė gjatė gjithė jetės. “Pėr fat tė keq kjo dhimbje do tė na pėrndjekė sa tė jemi gjallė, sepse kishim njė mundėsi tė artė pėr tė fituar Kupėn e Botės. Ėshtė shumė e vėshtirė pėr t’u shpjeguar kjo humbje, duke qenė se e pėsuam atė gol nė fund. Ne dhamė gjithēka qė tė fitonim. Kishim shanset mė tė mira deri sa mundėsitė fizike na e lejonim kėtė gjė”, u shpreh futbollisti “albiēelest”. Maskerano trishtohet edhe pėr tifozėt e jashtėzakonshėm, tė cilėt e kishin ėndėrr kėtė trofe. “Po vuajmė shumė, sepse mund tė ishim ne ata qė do ta ngrinim Kupėn e Botės, por nė fushė dhamė gjithēka nga vetja jonė. Ndihemi tė gjithė shumė tė zbrazur, treguam nė fushė atė qė mund tė bėnim dhe na ka trishtuar tė gjithėve kjo humbje. Sidomos pėr tė gjithė ata argjentinas qė ndodheshin kėtu nė Brazil, si dhe pėr popullin nė atdhe”, vazhdoi mesfushori.
  Mesazhi - Pavarėsisht humbjes sė rėndė, Maskerano ka njė mesazh pėr miqtė dhe tė gjithė argjentinasit. “Ky ėshtė futbolli! Ne duhet qė ta ngremė kokėn lart dhe ta durojmė kėtė dhimbje”. Nė fund, futbollisti i Barcelonės vuri nė dukje se ky takim u mbyll nga shokėt e ekipit me ndjesinė se ata bėnė mė tė mirėn ndaj Gjermanisė. “Kjo ėshtė ajo qė ne dhamė nė fushė, ishte gjithēka qė mund tė bėnim. Kundėrshtarėt tanė patėn njė mundėsi qė e shfrytėzuan dhe na ndėshkuan. Ata ishin tė vendosur mirė dhe luajtėn me kujdes nė mbrojtje. Megjithatė, unė jam krenar qė bėj pjesė nė njė ekip tė tillė dhe pėr gjithēka kemi dhėnė nė kėtė Botėror”, pėrfundoi lojtari 30-vjeēar, i cili nė kėtė kompeticion ishte njė nga liderėt e “albiēelesteve”.

  Mesi: Doja tė ngrija vetėm kupėn
  Lionel Mesi u shfaq i dėrmuar nga humbja e pėsuar nė finale ndaj Gjermanisė. Kapiteni i Argjentinės s’e fshehu trishtimin pėr kėtė zhgėnjim tė madh, pasi kombėtarja e tij i kishte tė gjitha shanset qė tė shpallej mė e mira nė botė. “Mė vjen shumė keq qė nuk arritėm t’i kthenim nė gola rastet qė kemi pasur gjatė lojės. Ishim mė tė fortė. Meritonim mė shumė nė pėrfundim tė pėrballjes dhe kjo mė sjell mė shumė mėrzi. Ekipi luajti mirė ndaj gjermanėve, por nuk arritėm ta pėrfundonim me sukses misionin. Nė pėrfundim pėrjetuam njė mashtrim tė madh tė gjithė”, u shpreh “Pleshti”. Mesi ka vlerėsuar shpirtin luftarak tė shokėve tė ekipit nė fushė, ndėrkohė qė ka dhėnė edhe njė falėnderim pėr tė gjithė tifozėt, tė cilėt i kanė dhėnė njė ndihmė tė madhe kombėtares me mbėshtetjen e tyre tė jashtėzakonshme. Ndėrkohė, ai nuk e fsheh vuajtjen pėr mosrealizimin e ėndrrės. “Doja vetėm qė tė ngrija Kupėn e Botės. Sa keq!”.

  Bilja - Mesfushori i pėrfaqėsueses sė Argjentinės, Luks Bilja, nuk arrin tė gjejė dot ngushėllim pas humbjes nė finale kundėr Gjermanisė. Mesfushori, i cili militon nė radhėt e klubit tė Lacios, ėshtė shfaqur tepėr i zhgėnjyer nė pėrfundim tė finales sė “Marakana”-sė, teksa i ėshtė kėrkuar tė analizojė takimin: “Nuk arrijmė dot tė gjejmė ngushėllim pėr humbjen. Jemi shumė tė zhgėnjyer, mė duket sikur gjithēka e mirė qė kemi bėrė deri nė kėtė pikė ėshtė krejtėsisht e pavlefshme”. Mė pas Biglja ka vijuar tė thotė: “Mendoj se e meritonim mė shumė ne se Gjermania kėtė kupė, kjo pėr arsye tė asaj qė treguam nė fushė, por pėr fat tė keq nuk arritėm dot t’i konkretizonim me sukses rastet e shumta pėr gol. Nė futboll, ēdo gabim i vogėl, tė kushton shumė dhe ne vuajtėm fatin e keq”.

  “Pleshti” vjell sėrish nė fushė
  Mund tė jetė tensioni, ose ndoshta stresi i finales. Leo Mesi vjell sėrish nė fushė. Ylli argjentinas, nė njė ndeshje mes gabimesh dhe numrash klasi, pati edhe njė herė tjetėr njė problem me stomakun. Telekamerat e filmuan kapitenin argjentinas duke vjellė dhe kjo nuk ėshtė hera e parė qė ndodh gjatė njė ndeshjeje. Problemet nisėn kėtė pranverė. Me kombėtaren, hera e parė ndodhi gjatė miqėsores midis Rumanisė e Argjentinės dhe para se tė udhėtonte pėr nė Brazil, nė testin kundėr Sllovenisė. Por edhe me klubin e tij, Barcelonėn, ndodhi qė ai tė ndihej keq (para takimit ndaj Atletiko Bilbaos). Megjithatė, Mesi nuk ėshtė kampioni i vetėm qė pėrpara njė ndeshjeje me rėndėsi ndihet keq. Edhe Omar Sivori, nė kohėn e tij, kishte shqetėsime me tė vjellat.

  Krespo dhe Lamela falėnderojnė kombėtaren
  Ish-futbollisti i Kombėtares argjentinase, Hernan Krespo, ka vlerėsuar lojėn e bėrė nga ekipi nė finale. “I falėnderoj kėta djem. E kanė pėrfaqėsuar kombin me shumė krenari. Nė kėtė takim mė shumė se kurrė. Luftuan fort nė fushė ndaj njė kundėrshtari tepėr tė rrezikshėm dhe tė disiplinuar. Arritėn qė tė mbanin nė kontroll njė ndeshje me tė vėrtetė tė vėshtirė, pėr t’u ndėshkuar vetėm nė momentet e fundit”, u shpreh ish-sulmuesi i “albiēelesteve”. Edhe argjentinasi tjetėr, Erik Lamela qė luan nė Premier Ligė te Totenhemi, ka falėnderuar pėrfaqėsuesen pėr paraqitjen qė bėri nė “Marakana”. “Njė paraqitje, e cila merr shumė vlerėsim. Kėta djem dhanė gjithēka nė fushė dhe bėnė njė ndeshje pėr tė cilėn duhet tė jemi krenarė. Paraqitja e tyre duhet tė vlerėsohet. I falėnderoj pėr emocionet qė na kanė dhuruar nė kėtė Botėror”, u shpreh futbollisti 22-vjeēar. Ndėrkohė, blerja e re e Sitit, Uilli Kabajero nuk i kursen vlerėsimet pėr ekipin. “Nuk mund tė ndihem veēse krenar pėr kėta 23 lojtarė qė dhanė jetėn nė fushė. Sot, mė shumė se kurrė, vlerėsoj faktin qė jam argjentinas”, tha portieri.

  Pas 84 vitesh, Gjermania triumfon nė tokėn amerikane
  Gjermania ka shkruar historinė nė Kupėn e Botės, duke qenė e vetmja kombėtare qė triumfon nė njė botėror tė organizuar nė kontinentin amerikan. Pas 84 vitesh thyhet tersi nė stadiumin epik tė “Marakana”- sė, ku Gjermania fiton 1-0 falė golit tė Gėces. Nė vitin 1930 nė Uruguai, kur Gjermania nuk mori pjesė, triumfuan organizatorėt. Nė Botėrorin 1950 nė Brazil kishim njė “seleēao” spektakolar, por ishte Uruguai qė bėri ligjin nė metropolin brazilian. Nė 1962-in nė Kili, Brazili bėri diferencėn, duke mos lėnė asnjė europian tė dominonte nė kontinentin e tyre. Pas triumfit nė “Suedi 1958″, Brazili bėri dopietė nė Kili, duke treguar se nė Amerikėn e Jugut fitonin tė zotėt e shtėpisė. Pėrveē Amerikės sė Jugut, amerikano- jugorėt kanė triumfuar edhe nė Meksikė. Nė Botėrorin 1970, tė organizuar nė Meksikė, ka triumfuar jo njė europian, por ka qenė sėrish amerikano-jugor, Brazili. Historia vazhdon tė flasė pėr kombėtaret amerikane, kur forca fizike, mentaliteti dhe regjimet karikonin nė maksimum lojtarėt, madje duke thyer rregullat e dopingut. Nė Botėrorin 1978 ishte Argjentina organizatore dhe, nė fakt, qenė po ata qė triumfuan duke e fituar me dhunė finalen. Nė “Meksikė 1986″ Argjentina e Maradonės fitoi kupėn e dytė nė finalen ndaj Gjermanisė. Nė “SHBA 1994″ janė sėrish latinėt, por kėtė herė Brazili. Nė “Korenė e Jugut-Japoni 2002″ europianėt dėshtojnė sėrish nė finale, duke mos triumfuar dot jashtė kontinentit. Nė 2010-n ishte Spanja kombėtarja e parė qė fitoi kupėn jashtė Europės, nė Afrikėn e Jugut, dhe Gjermania qė triumfon nė “Brazil 2014″.

  Rodrigez, Mesi dhe Nojer, ja yjet e kėtij Botėrori
  Pėrpara ceremonisė sė dorėzimit tė Kupės sė Botės, FIFA nėpėrmjet “sponsorit” tė saj, njė tjetėr gjiganti gjerman si “Adidas”-i ka dorėzuar dy trofetė individualė pėr portierin dhe lojtarin mė tė mirė tė kėtij edicioni. Mbrojtėsi mė i mirė i shtyllave nuk mund tė ishte askush tjetėr sivjet pėrveē Manuel Nojerit, njė ikonė e rolit tė tij qė ka treguar njė siguri fantastike edhe jashtė kuadratit tė portės dhe atij tė zonės sė rreptėsisė. Mė shumė sesa kaq, Manuel Nojer nuk mund tė priste nga njė natė finale, sepse teksa “Doreza e Artė” ėshtė njė vlerėsim individual, ai ka shkruar emrin e tij mbi trofeun e Kupės sė Botės, diēka qė historia nuk do ta harrojė kurrė. Por, ndėrkohė, edhe Lionel Mesi nuk del pa njė trofe nga finalja e djeshme. Ai ėshtė vlerėsuar si lojtari mė i mirė i kėtij Botėrori, ndėrsa sot do mėsojė edhe ata qė e kanė pasur nė renditjen finale tė sponsorit “Adidas”. Gjithsesi, as ky “Top i Artė” nuk i solli buzėqeshjen “pleshtit”. Ndėrkohė, pas lotėve tė shumtė tė shpenzuar ndaj Brazilit, ku mbase u eliminuan edhe pa e merituar, Kolumbia dhe fantazisti i saj 22-vjeēar, Xhejms Rodrigez, mund tė krenohen me trofeun e skuadrės “fair-play” dhe golashėnuesit mė tė mirė, pasi me 6 realizimet e tij ai la pas nė renditje rivalė tė frikshėm, si gjermanin Tomas Myler dhe holandezin Robin van Persi, tė ndalur nė kuotėn e 5 golave. Ndėrsa pėrsa i pėrket talentit mė tė mirė, i pėrzgjedhuri ishte francezi Pol Pogba.

  Kupa e Botės kushton 115 mijė euro
  Ka njė lartėsi prej 36.8 centimetrash, peshon 6 kilogramė e 175 gramė dhe ka njė diametėr nė bazė prej 13 centimetrash. Edhe pse kėto shifra nuk bėjnė shumė bujė, pikėrisht pėr kėta numra u ndeshėn pėr njė muaj me radhė Argjentina dhe Gjermania. Trofeu i Kupės sė Botės mund tė duket modest kundrejt pagave qė lojtarėt pėrfitojnė, por pėr kuriozitetin e tė gjithėve zbulojmė disa detaje mbi tė. Pėrveē pėrmasave tė pėrmendura mė lart, vlera e tij reale ėshtė 114 mijė e 654 euro. Ky trofe, i skulpturuar 43 vite mė parė, konkretisht nė vitin 1971 nga italiani Silvio Gaxaniga, zėvendėsoi trofeun e mėparshėm, “Zhyl Rime”, dhe ishin pikėrisht gjermanėt ata qė e mbajtėn nė duar pėr tė parėn herė, pas suksesit nė 1974-n. E pagėzuar thjesht si “FIFA World Cup”, 75 pėr qind e trofeut ėshtė flori i pastėr 18 karatėsh (saktėsisht 3 kilogramė e 675 gramė), ndėrsa pjesa tjetėr e tij pėrmban metale tė tjera dhe disa gurė gjysmė tė ēmuar me ngjyrė tė gjelbėr qė e dekorojnė nga jashtė. Natyrisht qė asnjė prej kombėtareve nuk e prek kėtė trofe apo e pėrvetėson pas ēdo fitoreje, por atyre u dorėzohet njė kopje e larė nė flori tė pastėr. “FIFA World Cup” do tė jetė nė qarkullim deri nė vitin 2038, pasi deri nė kėtė vit ka hapėsirė nė tė qė tė shkruhen emrat e fituesve.

  LIBRI I ARTĖ

  Brazil 2014
  Fituesi: Gjermania

  Afrikė J. 2010
  Fituesi: Spanja

  Gjermani 2006
  Fituesi: Itali

  Kore-Japoni 2002
  Fituesi: Brazil

  Francė 1998
  Fituesi: Francė

  SHBA 1994
  Fituesi: Brazil

  Itali 1990
  Fituesi: Gjermani

  Meksikė 1986
  Fituesi: Argjentinė

  Spanjė 1982
  Fituesi: Itali

  Argjentinė 1978
  Fituesi: Argjentinė

  Gjermani 1974
  Fituesi: Gjermani P.

  Meksikė 1970
  Fituesi: Brazili

  Angli 1966
  Fituesi: Angli

  Kili 1962
  Fituesi: Brazili

  Suedi 1958
  Fituesi: Brazili

  Zvicėr 1954
  Fituesi: Gjermani P.

  Brazil 1950
  Fituesi: Uruguai

  Francė 1938
  Fituesi: Itali

  Itali 1934
  Fituesi: Itali

  Uruguai 1930
  Fituesi: Uruguai

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/botero...#ixzz37UaS8b2h
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MaDaBeR : 15-07-2014 mė 03:26
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 3. #203
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  edhe blater u cudit qe messi morri topin e arte.

  World Cup - Blatter ‘surprised’ by Messi award, Maradona labels decision ‘unfair’

  Sepp Blatter and Diego Maradona have admitted they were surprised to see Lionel Messi awarded the prize for the best player at the World Cup.
  8 hours ago FootballItalia

  World Cup - Blatter ‘surprised’ by Messi award, Maradona labels decision ‘unfair’
  .

  Messi picked up the prestigious Golden Ball accolade on Sunday night shortly after Argentina had lost the World Cup final to Germany.

  Messi scored four goals in the group stages, but, other than a strong first-half showing against Belgium, the Barcelona star failed to live up to his billing in the knockout phase.

  The Argentina captain missed a good chance to win the final in the Maracana in the second half, dragging his shot wide when through on goal.

  And FIFA president Blatter conceded he was surprised FIFA's technical study group had given the Argentina skipper the prize.

  "I was myself a little bit surprised when I saw Messi coming up to collect the best player of competition," said the head of FIFA, who was handing out the awards in the stadium after the match.

  [MOURINHO: DON’T BLAME MESSI FOR ARGENTINA DEFEAT]

  Holland's Arjen Robben, Colombia striker James Rodriguez and now World Cup winner Thomas Muller were among the front-runners for the award.

  Blatter believes it was Messi's magic early on in the tournament, when he scored crucial goals against Bosnia-Herzegovina, Iran and Nigeria, that led the committee to pick Messi as their star man.

  "If you compare the beginning of the tournament and why finally the Argentina team got into the final, they were decisive and I think it was a decision (based on that)," Blatter added.
  Related Stories  Maradona won the same accolade as Messi in 1986, but, unlike his compatriot, he left the tournament with a World Cup winners' medal around his neck.

  The outspoken former Argentina skipper feels Messi did not deserve to win the award.

  ''I would give heaven and earth to Leo, but when marketing people want him to win something he didn't (deserve to) win, it is unfair,'' Maradona said.

  ''I could see that he didn't want to go up and collect it (the award).''

  Maradona was right, Messi could not have cared less about winning the Golden Ball - he admitted as much after the match.

  "In these moments, the prize doesn't interest me at all," Messi said a few minutes after Mario Gotze's 113th-minute winner which decided the final in Germany's favour.

  "We wanted to take home the trophy and enjoy it with all the people in Argentina.

  "It's very painful to lose in the manner that we did because we were so close to penalties."

  Messi was not the only man to miss a good chance in the Maracana on Sunday.

  Gonzalo Higuain missed an easier opportunity in the first half and in extra-time Rodrigo Palacio nodded wide when through.

  Messi wishes either he or one of his team-mates had found the net.

  "They had more of the ball, but we had the better chances," he said.

  "I think that at the end we didn't get the luck that we needed. The chances we created were clear.

  "We had three clear ones - mine, the one of Higuain and Rodrigo, but we could not finish them. Now we have to move on."

  Javier Mascherano admitted immediately after the match that he felt "immense pain".

  But, after being given a few minutes to reflect on Argentina's first run to the final in 24 years, the Barcelona midfielder was a little more upbeat.

  "We are out, but everything that we have been through in the last 34 days will help us keep growing," Mascherano said.

  "As a group we are a unit, we are unstoppable and we have shown that.

  "We were at a low but we ended up playing a World Cup final against Germany and we had a real chance of winning.

  "The players have grown, they have developed out here. We all fought with our heart and we were just five minutes short. It will be hard for us to pick ourselves up after this. It's a big blow because we had it in the palm of our hands, but it's been a great World Cup."

  https://eurosport.yahoo.com/news/wor...2950--sow.html
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 4. #204
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 5. #205
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e ēudirave
  Postime
  3,776

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Papapa ēfare feste sot ne Berlin! Organizim madhedhtor. Ajo qe me pelqen me shume te ekipi kombetar i gjermanise- asnje nuk merr meritat per vete. Secili qe intervistohej e ngrinte lart punen e te tjereve. Duke filluar nga trajneri. Madje ai fshihej gjithnje duke vene ne plan te pare te tjeret. Kam fillu t'i pelqeje gjermanet. Mbase qeni ku han aty lehe.
  AUTOCHTHONOUS

 6. #206
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e ēudirave
  Postime
  3,776

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  Pulave u ka hije te kakarisin veten ne kotec,

  Kristina-mesi..


  Xhuxhumak,
  22 gjela luftojne e zihen per top , dhjetra te tjere u rrine prapa dhe e fund rreshtohenpara nje da pulave per te marre medaljet.
  AUTOCHTHONOUS

 7. #207
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga anita340 Lexo Postimin
  Xhuxhumak,
  22 gjela luftojne e zihen per top , dhjetra te tjere u rrine prapa dhe e fund rreshtohenpara nje da pulave per te marre medaljet.
  epo dun qe ti bojne pulat me veze me te verdha

  Tomas Myler: “Kėpucėn e Artė” fute nė b…


  MylerTomas Myler ėshtė golashėnuesi i dytė mė i mirė i Botėrorit, por sulmuesit gjerman “Kėpuca e Artė” as qė i intereson fare. Futbollisti i ka lėnė me gojė hapur tė gjithė, ndėrsa i ka dhėnė njė pėrgjigje tė paedukatė njė gazetareje kolumbiane qė u pėrpoq ta ngacmonte atė pėr faktin se Hames Rordriguez i mori trofeun, duke realizuar gjashtė gola, ndėrsa Myler shėnoi njė mė pak. Dhe pėrgjigjja e kampionit tė ri tė botės ishte befasuese. Pikė sė pari sepse fjalėt ishin nė dialektin bavarez, tė pakuptueshme pėr reporteren, por edhe sepse etika mungonte: “I gjithė ky trofe m… nuk mė intereson. Ne jemi kampion tė botės, jemi zotėruesit e kupės. ‘Kėpucėn e Artė’ ti mund ta fusėsh nė b…”. Bashkė me lojtarin 24-vjeēar, i pranishėm nė intervistė ishte edhe mesfushori Bastian Shvajnshtajger. Ky i fundit qeshi me pėrgjigjen e shokut tė ekipit, edhe pse u tregua shumė mė i edukuar.
  Mesfushori - Shakaja e Shvajnit ishte mė e lehtė. Kur gazetarja kolumbiane iu afrua dhe i foli nė anglisht, ai e pyeti nėse dinte tė fliste gjermanisht, nė mėnyrė qė intervista tė bėhej nė kėtė gjuhė. Mė pas, fjalėt e Mylerit ai i kaloi me njė tė qeshur. Por mediat latine nuk i kanė kursyer kritikat pėr pėrgjigjen e dhėnė nga futbollisti gjerman. Sipas tyre, 24- vjeēari ka treguar mungesė tė theksuar respekti e nuk duhet qė tė fliste nė mėnyrė tė tillė, nė njė intervistė, e cila shikohej nga mijėra teleshikues. Dhe kjo sepse prekeshin tifozėt kolumbianė, e jo vetėm, pavarėsisht faktit se Myler foli nė dialektin bavarez, i vėshtirė pėr t’u kuptuar nga vetė gjermanėt. Megjithatė, tifozė tė tjerė e kanė justifikuar sjelljen e Mylerit me faktin se ai ishte shumė i gėzuar pėr triumfin e jashtėzakonshėm tė arritur nė Brazil, ku Gjermania u shpall Kampione e Botės pas 24 vitesh. Dhe lojtari i Bajernit ka njė rol tė rėndėsishėm nė kėtė sukses, me golat dhe punėn e tij pėr ekipin.
  Pėrgatiti: IRGIS HYSENAJ

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/botero...#ixzz37YgvrKFq
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 8. #208
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Mustafi donte Shqipėrinė, ja intervista pėr “Panorama Sport”


  Shkodran Mustafi ėshtė i pari futbollist me origjinė sh qiptare qė shpallet kampion bote. Ai fitoi kėtė trofe me fanellėn e Gjermanisė, por 5 vite mė parė, kur ai luante me Evertonin, pat deklaruar se dėshironte tė luante me Shqipėrinė, porse askush nuk e kishte kontaktuar.

  Ja intervista e plotė me gazetarin Marko Caka, e publikuar mė 8 dhjetor 2009 nė “Panorama Sport”:

  Shkodran Mustafi, talenti nga Gostivari qė po shkėlqen te klubi anglez i Evertonit, dėshiron tė luajė pėr Shqipėrinė nė tė ardhmen. I intervistuar nga “Panorama Sport” pak ditė mė parė, shtatlarti me origjinė nga Gostivari ka thėnė se ka pasur ofertė nga Federata maqedonase, por e ka refuzuar menjėherė atė.
  Si e ndieni veten tani nė njė ekip tė Premier Ligės?
  Pėr mua ėshtė akoma si njė ėndėrr, sepse vij nga njė ekip i vogėl dhe tė luash me njė nga ekipet mė tė mira tė Premier Ligės dhe tė Europės, siē ėshtė Evertoni, pa dyshim qė e konsideroj njė arritje tė madhe nė aspektin personal. Mendoj se kėshtu duhet tė jetė pėr ēdo futbollist tė rangut tim. Unė tani kam nėnshkruar njė kontratė trevjeēare me Evertonin dhe jam shumė i kėnaqur, sepse ėshtė njė klub i madh dhe mendoj se do tė mė jepet shansi tė luaj nė formacionin e parė.
  A mendoni se tek Evertoni do tė keni mundėsi tė luani rregullisht, me qėllim qė karriera juaj tė ketė ngritje?
  Mundėsitė i kam, por duhet tė jem mirė nė aspektin fizik, sepse vetėm kėshtu mund tė kem rezultatet qė dėshiroj. Unė jam vetėm 17 vjeē dhe mendoj se me shumė punė dhe stėrvitje, do tė synoj njė karrierė tė suksesshme, duke pasur mundėsinė qė tė luaj vetėm nė klube tė mėdha.
  Si ndiheni nė qytetin e Liverpulit?
  Qyteti i Liverpulit ėshtė ėndėrr pėr ēdo futbollist. Kėtu njerėzit jetojnė me futbollin dhe janė shumė tė pasionuar pas tij.
  Liverpuli nė Angli ėshtė njė ndėr qytetet e para ku lindi futbolli, ju a keni krijuar fansa nė kėtė qytet legjendar?
  Po, kam filluar tė kem fansa, por, tė jem i sinqertė, kjo ka ndodhur edhe pėr shkak tė publicitetit qė kam pasur nga disa gazeta lokale. Shpesh mė kanė cilėsuar si njė nga mbrojtėsit e ardhshėm dhe mė me perspektivė tė skuadrės sė Evertonit. Shpesh edhe jashtė fushės sė futbollit, tifozėt e thjeshtė mė pėrgėzojnė qė kam zgjedhur ekipin e tyre. Mendoj se edhe anglezėt, ashtu si gjermanėt e Hamburgut, janė shumė tė dhėnė pas futbollit.
  Para se tė shkonit tek Evertoni, ku keni luajtur?
  Kam luajtur mė parė nė njė klub tė vogėl, Bevra. Ėshtė njė ekip i vogėl nė Gjermani. Mė pas kalova te Hamburgu, ku luajta me tė rinjtė pėr tre vjet dhe tani nėnshkrova kontratėn me Evertonin.
  A mund tė na thoni diēka pėr origjinėn tuaj?
  Familja ime vjen nga Gostivari, por jetojmė prej rreth tri dekadash nė Gjermani. Pra, unė kam lindur nė Gjermani dhe babai ka 28 vjet qė ėshtė larguar nga Gostivari. Tani familja ime banon nė provincėn e Kasellit, nė Frankfurt.
  Emri juaj ka ndonjė lidhje me qytetin e Shkodrės?
  Ky qytet ėshtė fiksimi i prindėrve tė mi, tė cilėt e duan Shkodrėn. Shpesh mė flasin pėr kulturėn dhe traditat qė mbart ky qytet, i cili sipas tyre ėshtė pėr t’u pasur zili. Prandaj dhe jam krenar qė mbaj emrin e kėtij qyteti shumė tė dashur dhe pėr kėtė falėnderoj prindėrit qė mė vunė kėtė emėr.
  A ju ėshtė ofruar mundėsia nga ana e Federatės Shqiptare tė Futbollit, pėr tė veshur fanellėn e Shqipėrisė?
  Jo, nuk mė ėshtė kėrkuar njė gjė e tillė. Unė tani kam zhvilluar disa ndeshje me U-17 dhe mendoj se do tė thirrem pėr tė luajtur edhe me U-21 tė Gjermanisė. Por me kombėtaren vetėm Zoti e di se kur do luaj.
  A do donit tė luanit pėr ngjyrat e kombit tuaj, nėse ju kėrkohet?
  Nuk ėshtė ide e keqe, pėrkundrazi, ėshtė njė ėndėrr pėr mua dhe njė dėshirė edhe e prindėrve tė mi pėr tė pėrfaqėsuar ngjyrat e kombit shqiptar. Njė vėshtirėsi ėshtė se unė tani vazhdoj shkollėn nė Gjermani dhe nuk jam shumė i qartė pėr tė ardhmen. Ende nuk e kam vendosur nėse do luaj pėr Shqipėrinė, apo pėr Gjermaninė. Asgjė deri tani nuk dihet dhe nuk ėshtė vendosur. Gjithsesi, dėshira ėshtė qė tė luaj me ekipin e parė tė Shqipėrisė dhe ta pėrfaqėsoj atė me dinjitet, por duhet tė jem realist dhe tė mendoj pėr familjen time. Nėse nuk do tė mė hapen probleme sa i pėrket dokumentacioneve, atėherė me shumė dėshirė do tė doja tė luaja pėr Shqipėrinė.
  Nėse merrni njė telefonatė nga drejtuesit e Federatės Shqiptare, a do ta pranonit kėrkesėn e tyre?
  Nė plan tė parė kam shkollėn, vetėm mė pas do vendos se ku do tė luaj. E theksoj edhe njė herė se kam shumė dėshirė tė luaj pėr Shqipėrinė.
  Po nga Federata Maqedonase a keni pasur ofertė?
  Po, mė kanė thirrur, por e kam refuzuar ftesėn e tyre. Njė gjė e kam tė qartė nė kokė: me Maqedoninė nuk dua tė luaj. Unė jam shqiptar dhe, ose luaj me ngjyrat kuqezi, ose pėr Gjermaninė, vend nė tė cilin jam rritur dhe jetoj, ndėrsa pėr Maqedoninė nuk do tė luaja kurrė.
  Kush nga lojtarėt e Kombėtares shqiptare ju pėlqen mė tepėr?
  Lorik Cana qė luan pėr Sanderlendin. Ėshtė nė njė formė tė shkėlqyer dhe e ndjek vazhdimisht. Por mė pėlqejnė edhe futbollistėt qė luajnė nė Gjermani si Lala e Fatmir Vata. Dua tė veēoj edhe Besart Berishėn, me tė cilin kam luajtur te Hamburgu. Ai ėshtė njė futbollist shumė i mirė, por edhe njė njeri i shkėlqyer.
  Tani qė luani nė Premier Ligė me Evertonin, jeni takuar me Lorik Canėn?
  Jo, nuk jemi takuar, por kemi biseduar nė telefon dhe kemi planifikuar qė tė takohemi sė afėrmi. Kanė biseduar edhe menaxherėt tanė, tė cilėt janė shokė, dhe sė shpejti pritet tė kryhet takimi mes nesh.
  Ē’mund tė na thuash pėr ata futbollistė shqiptarė tė moshės suaj qė ėndėrrojnė edhe ata pėr tė bėrė karrierė nė fushat e futbollit europian?
  Mendimi im ėshtė se ka shumė talente shqiptare, por qė tė bėjnė karrierė duhet shumė disiplinė. Personalisht, kėtė e kam kuptuar edhe nė Gjermani, sepse aty ka vėrtet shumė talente shqiptare qė jetojnė me familjet e tyre, por qė u mungon disiplina pėr tė bėrė karrierė dhe pėr tė qenė tė suksesshėm. Prandaj, unė mendoj se nė plan tė parė tė gjithė duhet tė kenė disiplinėn.
  Intervistoi: MARKO CAKA

  Mustafi: Fitorja, edhe pėr shqiptarėt
  Triumfi i Gjermanisė ėshtė ndėrtuar edhe mbi histori tė vogla tė magjishme. E tillė ishte edhe ajo e Shkodran Mustafit qė dy ditė mė parė u kthye nė shqiptarin e parė qė fitoi trofeun mė tė rėndėsishėm qė njė futbollist tenton tė ngrejė lart. “Falėnderoj tė gjithė shqiptarėt pėr mbėshtetjen, ky trofe shkon edhe pėr fansat e mi. Jam i lumtur qė nė Shqipėri dhe Maqedoni, edhe nė Kosovė janė gėzuar pėr mua. Unė e kam fituar kėtė trofe edhe si gjerman edhe si shqiptar. Ėshtė njė ėndėrr pėr mua”, tha 22-vjeēari pėr mikrofonat e “SuperSport”, nė njė intervistė tė shkurtėr pėr gazetarin Dritan Shakohoxha. Nė zonėn miks tė stadiumit “Marakana”, Mustafi pėrfitoi nga rasti pėr tė pėrshėndetur tė gjithė shqiptarėt. Ndėrkohė qė pak minuta mė parė ai kishte dalė nė fotografi edhe me kancelaren e Gjermanisė, Angela Merkel.

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/botero...#ixzz37YhWdhip
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhuxhumaku pėr postimin:

  anita340 (20-07-2014)

 10. #209
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Statistikat, Toni Kros mė i miri i Botėrorit 2014


  Toni Kros

  Castrol Index” ėshtė njė studim i detajuar i lėvizjeve dhe rendimentit tė futbollistėve nė fushėn e lojės, i cili nxjerr edhe lojtarėt mė tė mirė tė ndeshjeve. Me njė eksperiencė disavjeēare, ata kanė pėrfunduar edhe analizėn e lojtarėve tė Kupės sė Botės ku, sipas statistikave, futbollisti mė i mirė ėshtė gjermani Toni Kros. “Castrol Index” llogarit falė njė teknologjie tė lartė tė gjithė lėvizjen e futbollistėve, saktėsinė nė pasime, kilometrat e pėrshkruara, rėndėsinė e lėvizjeve pa top, asistet, krosimet, driblimet, ndėrhyrjet e sakta apo tė gabuara, dyluftimet e fituara dhe shumė elementė tė tjerė. Nė fund jep edhe njė notė pėr ēdo futbollist. Mesataren mė tė lartė e ka pikėrisht mesfushori 24- vjeēar, 9.79. Gjermania ėshtė skuadra qė ka kryer mė tepėr pasime tė sakta nė Botėror, 4157 tė tilla, ku 537 janė realizuar nga kėmbėt e Krosit. Mė shumė ka kryer vetėm Filip Lahm, 562. Ai ka rikuperuar 20 topa, ka shėnuar dy gola dhe ka dhėnė katėr asiste. Nė ndeshjen e fundit, atė kundėr Argjentinės, vrapoi plot 14.3 kilometra, duke u pozicionuar i treti nė ekip, pas Shvajnshtaigerit dhe Mylerit. Nė vendin e dytė pozicionohet Arjen Roben. Holandezi ka njė notė mesatare 9.74, falė mesatares sė lartė tė kilometrave tė pėrshkruara, tre golave tė shėnuar, njė asist i dhėnė, 38 aksione individuale nė drejtim tė zonės kundėrshtare, saktėsi 95% tė gjuajtjeve nė kuadrat, por edhe kontributit nė lojėn e ekipit, duke qenė njė pikė referimi nė aksionet kundėrsulmuese. Disi surpizues ka qenė edhe vendi i tretė i “Castrol”, pasi bėhet fjalė pėr Stefan de Vrij. Mbrojtėsi 22-vjeēar i “tulipanėve” ka notėn mesatare 9.7. Nė statistikat e tij bien nė sy 58 topat e rikuperuar, katėr bllokime gjuajtjesh nė drejtim tė portės dhe tre ndėrhyrje tė sakta brenda zonės. Nė 677 minuta lojė qė ka zhvilluar, ai shkaktuar gjithsej vetėm dhjetė ndėrhyrje tė gabuara, ku edhe ėshtė ndėshkuar me njė karton tė verdhė. Nė listėn e dhjetė mė tė mirėve, nuk kishin se si tė mungonin emra si Humels, Myler, Benzema apo Tiago Silva.

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/botero...#ixzz37Yi4Xcqn
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 11. #210
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Citim Postuar mė parė nga anita340 Lexo Postimin
  Papapa ēfare feste sot ne Berlin! Organizim madhedhtor. Ajo qe me pelqen me shume te ekipi kombetar i gjermanise- asnje nuk merr meritat per vete. Secili qe intervistohej e ngrinte lart punen e te tjereve. Duke filluar nga trajneri. Madje ai fshihej gjithnje duke vene ne plan te pare te tjeret. Kam fillu t'i pelqeje gjermanet. Mbase qeni ku han aty lehe.
  ti jeton ne xhermani, dhe sje tifoze me xhermont?

  jazek, si thote hoxhefenia....lol

  kishte dale gje Drague me cunin per te pershendet dojcat?
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 12. #211
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Finalja, Boateng luajti ndeshjen e jetės


  Boateng

  Bastian Shvajnshtaiger ishte simboli i vuajtjeve nė finalen e Kupės sė Botės, pasi luajti i gjakosur, i dėmtuar dhe pėsoi shumė ndėrhyrje tė ashpra. Gjithsesi, vrapoi mė shumė se gjithė tė tjerėt. Mario Gėce u bė heroi i triumfit, duke shėnuar golin e vetėm tė takimit. Por, njė nga lojtarėt qė bėri njė paraqitje nė kufijtė e perfektes, edhe pse pa rėnė shumė nė sy, ka qenė Zherom Boateng. “Ndeshja e jetės”, e kanė cilėsuar mediat gjermane, pasi arriti tė krijonte njė “mur” tė pakalueshėm pėr Lionel Mesin dhe shokėt e tij. Mbrojtėsi 25-vjeēar ka qenė gjithnjė nė vendin e duhur, nė momentin e duhur. Ndėrhyrje tė sakta, presing deri nė mesfushė, madje duke menduar qė tė mbulojė shpeshherė edhe Mats Humelsin. Pavarėsisht se duhet tė ishte ky i fundit qė tė kishte bashkėpunimin mė tė afėrt me portierin Nojer, mendoi Zherom pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. 83% tė dyluftimeve arriti t’i fitonte (Humels 64%), njė tregues qė vėrteton qartė saktėsinė e lartė. “Momentalisht ndihem shumė i lodhur fizikisht, por ishte me vėrtet njė ndeshje qė mė ka shijuar shumė. Kishte ritėm tė lartė, kundėrshtari ka lojtarė mjaftė cilėsorė nė sulm, por ne ia dolėm mbanė qė tė mos pėsonim asnjė gol. Ndihem krenar pėr kėtė arritje”, deklaroi Boatengu pas finales kundėr Argjentinės. Nė ato raste qė ekipi i Sabejės iu afrua golit, ndodhi pikėrisht prej pozicionimit tė gabuar tė mbrojtėsit tė Dortmundit dhe nė tė paktėn tre momente, Boatengut iu desh tė vraponte dhe rrėshqiste nė koherencė perfekte me lėvizjen e kundėrshtarit, kur arritėn tė kalonin partnerin e repartit defensiv.

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/botero...#ixzz37YmJFtrS
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #212
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Gjermani rekordesh, shifrat e kampionėve


  Gjermania kombetare

  Manuel Nojer, Filip Lahm, Bastian Shvajnshtaiger dhe Tomas Myler janė vetėm njėra anė e njė formacioni qė hyri nė histori, duke iu bashkuar “heronjve” qė i dhanė Kupėn e Botės Gjermanisė nė 1954, 1974 dhe 1990-ėn. Mirėpo, pas pėrfaqėsues sė Joakim Lėvit qėndrojnė njė sėrė rekordesh dhe kuriozitetesh, qė e bėjnė edhe mė interesante “krijesėn” e tij, i cili, qė prej 2006- ės kur e mori nė dorėzim, nuk ka reshtur sė pėrmirėsuari…
  Golat - Gjermania nė 7 takimet qė luajti nė kėtė Botėror arriti tė shėnonte 18 gola. Njė sipėrmarrje e tillė i kishte dalė vetėm Brazilit, qė realizoi tė njėjtin numėr golash kur u kurorėzua kampion bote nė “Kore tė Jugut dhe Japoni 2002″. Me kėtė sasi golash “teutonėt” ia kanė dalė qė tė kenė shėnuar mesatarisht 2.57 rrjeta pėr ndeshje. Ndėrkohė qė Mario Gėce ishte autor i golit tė 171-tė tė turneut. Mė parė, vetėm nė “Francė 1998″ kishte ndodhur qė tė shėnoheshin kaq shumė gola. Ndėrkohė qė turneu ku gjermanėt kanė realizuar mė shumė herė ėshtė ai “Zvicėr 1954″, kur Fric Valter me shokė arritėn nė shifrėn e 25 golave nė 6 takime, pra mesatarisht 4.17 gola pėr ndeshje.
  “Pushtuesit” - Triumfi nėn qiellin e Rios nuk ka qenė i veēantė vetėm pėr Gjermaninė. E gjithė Europa i ėshtė gėzuar suksesit tė skuadrės sė Lėvit, qė bėhet e para pėrfaqėsuese qė fiton kėtė event nė kontinentin amerikan. Nė Botėrorin qė u organizua nė Uruguai nė 1930-n u fitua nga vendėsit. Ndėrkohė qė tė njėjtin fund kishte edhe edicioni qė u mbajt nė “Brazil 1950″. Nė “Kili 1962″ dhe “Meksikė 1970″ ishte Brazili qė pėrfitoi nga faktori “kontinent”. Tetė vite mė pas Argjentina do tė triumfonte nė Botėrorin e organizuar nė shtėpinė e vet. Mė tej radhėn pėr tė shfrytėzuar kėtė faktor e pati Argjentina, e cila fitoi Botėrorin e zhvilluar nė shtėpi nė 1978-n dhe atė qė u zhvillua nė “Meksikė 1986″. Tetė vite mė pas Brazili do tė ngrinte kupėn pėr herė tė katėrt nė Pasadena tė Amerikės. Nė tetė Botėrorė tė luajtur nė kontinentin amerikano-latin u desh Gjermania qė tė thyente magjinė dhe tė bėhej e para europiane qė triumfon nė kėtė tokė.
  “Sweeper-keeper” - Manuel Nojer ėshtė njėri prej lojtarėve, tė cilėve Gjermania u detyrohet shumė. 28-vjeēari, nė kėtė edicion tė 20-tė tė Botėrorėve, ka pėsuar 4 gola, ndėrsa ka mbyllur 4 prej 7 ndeshjeve duke mos marrė asnjė gol. Nojer ka pritur 86% tė goditjeve qė i kanė ardhur nė kuadrat. Me Francėn, “Titani” kaloi vetveten, duke ia mbyllur “derėn” nė fytyrė Benzemasė mė shumė se njė herė. Ndėrkohė qė me Algjerinė “zėvendėsoi” Humelsin mjaft mirė pasi, pėrveē portierit, bėri edhe liberon.
  “Zakoni” i finaleve - Gjermania nė kėtė Botėror shkoi pėr herė tė tetė nė finale. Mė parė asnjė ekip tjetėr nuk ka mundur tė luajė katėr gjysmėfinale radhazi nė njė Botėror.
  “Guru” Lėv - Bilanci i Joakim Lėvit si komisar teknik i Gjermanisė ėshtė mjaft pozitiv. Nė “Euro 2008″-ėn ai e dėrgoi Gjermaninė nė finale, ndėrsa nė Botėrorin e zhvilluar dy vite mė vonė katėr herė kampionėt e Botės mbyllėn turneun duke fituar me Uruguain finalen e vogėl. Nė “Euro 2012″ do tė ishte Italia, ajo qė do t’u ndėrpriste ėndrrėn gjermanėve, qė u larguan nga ai kompeticion nė gjysmėfinale. Ndėrkohė qė nė Botėrorin “Brazil 2014″ formacioni i Lėvit bėri historinė, duke “qepur” yllin e katėrt nė zemėr. Finalja me Argjentinėn ishte takimi i 112-tė ndėrkombėtar i Lėvit nė pankinėn e Gjermanisė, ndėrsa fitorja ishte e 77- ta pėr teknikun.
  Gola nga pankina - Pėr tė arritur qė tė shpallet kampione nė Amerikėn Latine, Gjermania ka pasur nevojė pėr tė gjithė lojtarėt. Njė gjė tė tillė e tregon edhe numri i golave qė kanė ardhur nga pankina. Hoakim Lėv ka “gjetur” gjithmonė zėvendėsimet e duhura, pasi prej tyre ka marrė 5 gola. Tre i ka shėnuar Shyrrle, ndėrsa nga njė i kanė shėnuar respektivisht Mario Gėce dhe Miroslav Klose.
  “Bomberi” - Ashtu siē e kanė pėr traditė, “teutonėve” edhe nė kėtė sezon Botėrori nuk u ka munguar “topēiu” qė shėnon gola. Pas fenomenit Klose, i cili nė moshėn 36- vjeēare i theu rekordin Ronaldos, Gjermania ka gjetur te Tomas Myler “topēiun” perfekt. 24-vjeēari, deri mė tani nė dy sezonet qė ka marrė pjesė nė Botėror, mban firmėn e 10 golave.
  Mė shumė ndeshje - Takimi me Argjentinėn ishte i 106- ti pėr Gjermaninė nė finalet e Kupave tė Botės. Nė kėtė aspekt, “teutonėt” mbajnė vendin e parė, pasi asnjė pėrfaqėsuese nuk ka zhvilluar kaq shumė takime nė njė event si ky. Prej kėtyre, Gjermania ka fituar 66 ndeshje. Ajo ka lėnė prapa Brazilin edhe nė sasinė e golave tė shėnuar. Europianėt kanė realizuar deri mė tani 224, ndėrsa “seleēao” 221.
  Telespektatorė - Sipas raportimeve tė fundit, mėsohet se televizioni gjerman “ARD”, nė momentin qė ka transmetuar takimin mes Gjermanisė dhe Argjentinės, e vlefshme pėr finalen e “Brazil 2014″, ėshtė ndjekur prej 34.65 milionė banorė. Ndėrkohė qė gjysmėfinalen, atė ku Gjermania shkatėrroi Brazilin 7-1, mėsohet ta kenė ndjekur nga televizori 32.57 milionė banorė.
  Ndeshje epike - Nė Botėrorin e 1970-ės, Gjermania do tė hynte nė histori, edhe pse nuk arriti tė ngrinte lart trofeun. Ekipi “teuton” u mund nė gjysmėfinale nga Italia me rezultatin 4-3, pas njė ndeshjeje mjaft emocionuese, e cila edhe sot njihet si takimi i shekullit. Por tani me humbjen turpėruese qė i shkaktuan Brazilit, gjermanėt u futėn nė histori, duke bėrė njė tjetėr ndeshje tė papėrsėritshme. Ata mundėn Brazilin 7-1, rezultat qė nuk kishte precedent nė gjysmėfinalet e njė eventi si Botėrori.
  “Tiki-taken” - Gjermanėt kanė marrė “tiki-takėn” spanjolle dhe e kanė transformuar atė nė “tiki-taken”, pasi kanė rritur edhe mė shumė saktėsinė, si dhe forcėn nė veprimet e tyre. Deri mė tani ata kanė pasuar 5.084 herė topin, qė ka mbėrritur nė destinacionin e dėshiruar 4.157 herė. Nė kėtė klasifikim special, Gjermania ka lėnė pas Argjentinėn, e cila, nė 4.318 pasimet e bėra gjatė kėtij Botėrori, ka gabuar shumė pak, pasi 3.344 tė tillave kanė shkuar nė destinacion. Kjo saktėsi nuk tė habitė, nėse shikon se Filip Lahm prej 651 pasime tė kryera, 562 tė tilla i ka realizuar me sukses. Tė njėjtėn gjė mund tė themi edhe pėr Toni Kros, i cili e ka dėrguar topin ku ka preferuar plot 537 herė nė 633 tentativa.
  Tifozėt - Njė tjetėr e veēantė e kėsaj Gjermanie qėndron jashtė saj. Tifozėt e kėtij ekipi janė specialė. Njėri prej tyre mund tė themi se ėshtė Amhad Hosain, i cli nė Bangladesh ka qepur flamurin mė tė gjatė tė Gjermanisė, qė ėshtė 3.5 kilometra. Diēka tė tillė 63-vjeēari e arriti nė 6 vite, duke shitur edhe disa toka qė kishte nė pronėsi.
  Pėrgatiti: ALTIN VORPSI

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/botero...#ixzz37YmW0KAU
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 14. #213
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  epo dun qe ti bojne pulat me veze me te verdha

  Tomas Myler: “Kėpucėn e Artė” fute nė b…


  MylerTomas Myler ėshtė golashėnuesi i dytė mė i mirė i Botėrorit, por sulmuesit gjerman “Kėpuca e Artė” as qė i intereson fare. Futbollisti i ka lėnė me gojė hapur tė gjithė, ndėrsa i ka dhėnė njė pėrgjigje tė paedukatė njė gazetareje kolumbiane qė u pėrpoq ta ngacmonte atė pėr faktin se Hames Rordriguez i mori trofeun, duke realizuar gjashtė gola, ndėrsa Myler shėnoi njė mė pak. Dhe pėrgjigjja e kampionit tė ri tė botės ishte befasuese. Pikė sė pari sepse fjalėt ishin nė dialektin bavarez, tė pakuptueshme pėr reporteren, por edhe sepse etika mungonte: “I gjithė ky trofe m… nuk mė intereson. Ne jemi kampion tė botės, jemi zotėruesit e kupės. ‘Kėpucėn e Artė’ ti mund ta fusėsh nė b…”. Bashkė me lojtarin 24-vjeēar, i pranishėm nė intervistė ishte edhe mesfushori Bastian Shvajnshtajger. Ky i fundit qeshi me pėrgjigjen e shokut tė ekipit, edhe pse u tregua shumė mė i edukuar.
  Mesfushori - Shakaja e Shvajnit ishte mė e lehtė. Kur gazetarja kolumbiane iu afrua dhe i foli nė anglisht, ai e pyeti nėse dinte tė fliste gjermanisht, nė mėnyrė qė intervista tė bėhej nė kėtė gjuhė. Mė pas, fjalėt e Mylerit ai i kaloi me njė tė qeshur. Por mediat latine nuk i kanė kursyer kritikat pėr pėrgjigjen e dhėnė nga futbollisti gjerman. Sipas tyre, 24- vjeēari ka treguar mungesė tė theksuar respekti e nuk duhet qė tė fliste nė mėnyrė tė tillė, nė njė intervistė, e cila shikohej nga mijėra teleshikues. Dhe kjo sepse prekeshin tifozėt kolumbianė, e jo vetėm, pavarėsisht faktit se Myler foli nė dialektin bavarez, i vėshtirė pėr t’u kuptuar nga vetė gjermanėt. Megjithatė, tifozė tė tjerė e kanė justifikuar sjelljen e Mylerit me faktin se ai ishte shumė i gėzuar pėr triumfin e jashtėzakonshėm tė arritur nė Brazil, ku Gjermania u shpall Kampione e Botės pas 24 vitesh. Dhe lojtari i Bajernit ka njė rol tė rėndėsishėm nė kėtė sukses, me golat dhe punėn e tij pėr ekipin.
  Pėrgatiti: IRGIS HYSENAJ

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/botero...#ixzz37YgvrKFq
  hahahaha keshtu ndodh kur te ngacmojne edhe jevgat....
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 15. #214
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: BRAZIL 2014, FINALE: Gjermani vs Argjentine

  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  hahahaha keshtu ndodh kur te ngacmojne edhe jevgat....
  lagjes se brrakes s'kaloj dot, dalin jevgat qajne me lot
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 16. #215
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e ēudirave
  Postime
  3,776

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  ti jeton ne xhermani, dhe sje tifoze me xhermont?

  jazek, si thote hoxhefenia..
  kishte dale gje Drague me cunin per te pershendet dojcat?

  Kush tha qe s' jam o xhuxhu. Madje kishim daulle e fanelle per djalin. Nja dy here qe mori topin Messi mbylla syte nga frika se po merrnim gol. Jemi tifoz te Bajernit gjithashtu. Une edhe e Lahm-it.

  Kur thashe kane fillu me m'pelqy gjermanet mendova per popullin gjerman ne pergjithesi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga anita340 : 15-07-2014 mė 14:53
  AUTOCHTHONOUS

 17. #216
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,027

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Per te gjithe ata tifozat e Italise qe na kan ca majen me argumentin ne kemi 4 kupa, ju keni 3....Kjo e katerta eshte per ju.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar bayern pėr postimin:

  {A_N_G_E_L_69} (21-07-2014)

 19. #217

  Pėr: BRAZIL 2014: GJERMANIA shpallet Kampion Bote

  Gjate ndeshjes mund te besh shume aksione dhe here shenon e here humbet, vijojne perseri rastet ne minutat e tjera...eshte komplet ndryshe, kur je ne piken e 11 metershit, per me teper portier te kesh shokun e ish-skuadres. Cfare tensioni kane futbollistet ne keto momente, gjithe gjithe zgjat me sekonda, por te duket sikur kalojne ore...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •