Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 108 prej 108
 1. #101
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime

  Pėr: Apo shkon Maqedonia drejt shkatrrimit dhe a duhet te shperbehet ky shtet

  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Pupupupu ca skandali. I fusin dhe neper emisione televizive. Larg ketyre mer ca na duhen keta turkoshake.
  Dhe nuk eshte rastesi, e marr TV me kabllor dhe sa here kerkoja stacionet dhe me kalonte para syve padashje "ERA" shikoja ca tipa me mjekerr te ulur kembekryq siper rrugicave dhe duke diskutuar per fene. Ishte periudhe ramazani ne fakt, po perseri, WTF. A thua se nuk kishte garderobe televizioni dhe nje pale karrike dhe nje tavoline. Lere pastaj reklamat e vazhdueshme me ne sfond ilahi ne arabisht....

  P.S.Shiko komentet e videos ne youtube, lol

 2. #102
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Apo shkon Maqedonia drejt shkatrrimit dhe a duhet te shperbehet ky shtet

  Komentet jane akoma me katastrofe. 3/4 analfabete qe sdine as shprehjet me elementare te gjuhes shqipe dhe mendjen e kane tek allahu apo ilahite. Ptu rrace e felliqur. Hajde bashkohu me keta po deshe.

 3. #103
  Veritas liberatis Vos
  Anėtarėsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime nė 46 postime

  Pėr: Apo shkon Maqedonia drejt shkatrrimit dhe a duhet te shperbehet ky shtet

  koment

  Shum Mir Adem Por diqka te ti sme pelqen se ma heret kendojshe kang pepullore e tashti ilahi por shum mir qe te ka kthy zoti ne udhe te drejt Allahu te shperbleft
  Dhe pastaj identifikohesh njelloj si keta tipa ne syte e botes.
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 4. #104
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime

  Pėr: Apo shkon Maqedonia drejt shkatrrimit dhe a duhet te shperbehet ky shtet

  Citim Postuar mė parė nga beni33 Lexo Postimin
  si po rrjedhin ngjarjet ne maqedoni dhe a ka arsyeje qe shqiptaret te jetojne ne nje shtet me maqedonosllavet me nje shtet mizor a duhet qe tash te mendojn seriosisht qe te ndahen nga ky shtet i cili per shqiptret esht mizor dhe dhunues
  Maqedonas jon shqiptaret ,por meq i bet bullgaret vendas veshtir se do ju len rehat per deri sa te bashkohen shqiptaret rreth nji mendje te ndritur dhe dore te fort.Kto 'modernet" po qendisin fjamuj me ngjyre m..i dhe po bejn nji popull kosovar -te pa qen komb e pa qen edhe ashtu i zoti ta tute-(friksoi) macen prej persheshit.Kan fillu ca zera qe per shkaqe te Albinit edhe shqiptaret e Malsis te quhen Cernogor -qe rro (n)gur.
  Krahinarist te thekur,krenar me gjera te gjahiljetit-injoranc moderrne,individualizem i pa fe-tek pjesa dermuese e shqiptarve.
  Shqiptaret kure te miren vesh mes vete ,vetem ather dijn te kumunikojn me armikun.
  ta vesh ne pikpytje te qenurit pjes e nji shteti qe pushtetin e ushtron me ane te forces se dajakut dhe me ndihmen e aliovskit e te shum alive tjer,sesht gje e menqur...eshte injoranc e pa kulm dhe pa baze.
  Me njohjen e te trajtuarit si autokton te ksaj rrace gabelesh,pra bullgaret,nga shqioptaret madje ne te gjitha nivelet eshte thik pas shpine me dije o pa te ...eshte vetvrasje per nji komb te ter.

 5. #105
  i/e regjistruar Maska e Shkenca
  Anėtarėsuar
  29-09-2012
  Mosha
  36
  Postime
  1,425
  Faleminderit
  102
  133 falenderime nė 103 postime

  Pėr: Apo shkon Maqedonia drejt shkatrrimit dhe a duhet te shperbehet ky shtet

  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  3/4 analfabete qe sdine as shprehjet me elementare te gjuhes shqipe .
  Eshte e vertete qe ne Iliride ka numer te madh te analfabeteve dhe kjo jo nga deshira yne per t'mos u shkolluar, por nga pamundesia per t'u arsimuar, MEGJITHATE, ne e ruajtem dhe e ruajm gjuhen tone kombetare sado keq qe e shkruajm(flasim)...E gjithe analfabetizmi eshte , sepse deri vone as shqip te mesojme nuk n'a lejohej, bile dhe te flasim gjuhen shqipe rrugeve publike e benim me frike se mos po te vij ndonje Derrzi(police) nga prapa...Mgjithate ne nuk u pajtuam te de-shqiptarizohemi, por pos gjithe dhunes se ushtruar ruajtem gjuhen SHQIPE...
  Hajt ne me kemi nje arsye te shendoshe per anafalbete ne rrethin tone, por cfare patet JU ne shqiperi qe keni gati sa ne analfabete? Jeni te njohur JU SHQIPTARET e "civilizuar" te Shqiperise se sa analfabete numeron vendi juaj? Aty ku askush nuk te ndalonte te shkollohesh e te flasesh gjuhen Eme?!
  Jo, nuk e dini, ndryshe pergjigja juaj do ishte e llojit tjeter....nejse...

  Hajde bashkohu me keta po deshe
  Kush do ju pyes juve nese doni apo s'doni? U pyeti dikush kur u coptua toka ? JO...
  Pastaj, kinse vertete nuk e doni bashkimin? Po ju re nga ne jetoni?! E di qe nuk e dinit, por mesojeni....ju bashkimin e pritni me krahehapur, por thuaj a do te ndodhe se....
  Pse nuk na lejon sllavi te ndahemi? Thua se nga dashuria e madhe qe ka per shqiptaret?
  Jo me jo, se po mos jemi ne Shqipetaret ne MK, shteti qemoti kishte pushuar se ekzituari....vec buxhetin qe sjellim ne per nje muaj gjate veres kur shkojme ne vendlindje, shteti nuk e ben as per vite te tera vetem...kjo vlen dhe per Shqiperine, nese nuk do benim ne (Iliridasit ), perfshire dhe Kosovaret, pushimet nga ju e te merrnit ndonje lek veres, thua do vinte Italjani apo spanjolli te beje pushimet nga bregdeti juaj krejt plehera?
  ah sa shume gjera ka per te thene, por kujt t'ja thuash se....
  keshtu qe, nje bashkim me Iliriden do ishte enderra e kthyer ne realitet e cdo shqipetari te Shqiperise, e ne viktimat e Ilirides, duke u dashur te zgjedhim mes dy zjarreve(sllavit apo juve) ne do zgjedhim ate qe djeg me pak, pra bashkimin me ju, se JO qe do e kemi me mire me ju, JO....
  Keshtu qe bashkimi do mekembe Ekonomine e Shqiperise si asnjehere me pare....se, dhe Lazaratin nga i cili merrnit nje pike leku, dhe ate u'a dogjen....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shkenca : 16-07-2014 mė 07:20
  ೋღ♥ღೋ ══════════C6H12O6═════════ೋღ♥ღೋ

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Shkenca pėr postimin:

  AnaH_M (27-04-2015)

 7. #106
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Apo shkon Maqedonia drejt shkatrrimit dhe a duhet te shperbehet ky shtet

  Shkenca dhe ti si te tjeret qe i erreson syte mllefi dhe i zbeh llogjiken qejfmbetja. Po fillove me krahasime nuk mbaron dot kurre. Pra te krahasosh "NE" me "JU" mund te vazhdoje pa pushim. Ato pika qe une te shtrova me siper jane shume reale, jo pjelle e fantasize sime dhe as nje shaka. Por jane realitet. Ju ankoheni se paskeni qene kaq te persekutuar sa as shqip nuk ju lejohej te mesonit. Une se di se nga cfare pjese imagjinare e Maqedonise na qenke ti se personalisht kam miqesi me shqiptare te Maqedonise ketu ne Canada dhe njeri prej tyre ka qene mesues e ka dhene mesim ne zonen e Prespes qe ne mes te viteve 80-te. Nuk me ka folur asnjehere per moslejim te gjuhes shqipe e as per perndjekje nga shteti maqedon nese doje te mesoje gjuhen shqipe. Por me ka folur per fanatizmin e shqiptareve te Maqedonise dhe shpesh permendte faktorin fetar qe behej pengese per edukimin e femrave (ne zonat rurale). Pra ti mund te shprehesh si te duash per pune analfabetizmi madje dhe te besh krahasime me Shqiperine duke harruar qe jo shume kohe me pare ky vend ishte njeri nga ato pak vende ne bote ku u zhduk komplet analfabetizmi. Nese sot shikon femije qe nuk shkojne ne shkolle kjo eshte si arsye e levizjeve demografike te pakontrolluara. Dyndja nga malet e nordikeve qe skane as shtepi e as katandi normalisht qe do krijonte nje shtrese analfabete (dhe kjo per momentin).

  Sa per kontributin financiar une nuk bej dot koment sepse nuk kam njohuri. Nuk di sesa te ardhura merr Shqiperia nga turizmi prej shqiptareve te Maqedonise e Kosoves. E megjithate keto nuk jane arsye te mjaftueshme per t'u bashkuar.

  Une megjithese i larguar nga vendi im prej vitesh, i ruaj te forta lidhjet me te, si me familjaret qe kam ashtu dhe me shoqerine e dikurshme. Dhe absolutisht te gjithe nuk jane aspak entuziast nga ideja e bashkimit. Nje pjese te arsyeve ta shpjegova. Ka dhe plot te tjera. Eshte kollaj te injorosh cfare shkruaj une sepse nuk eshte fjala ime ajo qe ben te mundur apo te pamundur bashkimin. Une te flas nisur nga llogjika e gjerave dhe nga eksperienca personale.

 8. #107
  i/e regjistruar Maska e Shkenca
  Anėtarėsuar
  29-09-2012
  Mosha
  36
  Postime
  1,425
  Faleminderit
  102
  133 falenderime nė 103 postime

  Pėr: Apo shkon Maqedonia drejt shkatrrimit dhe a duhet te shperbehet ky shtet

  Eshte kollaj te injorosh cfare shkruaj une
  Se e kisha per te dale, por u ktheva se do me ngelej merak nese do mbeteshit pa pergjigje
  Nuk injorova asgje, ne muhabet po bejme, une vetem vura ne pah gjerat se si jane ne vendin tim...nuk mund te di per Maqedonin nje i Shqiperise, qe jeton 30 vite jashte vendit te vet, me mire , se sa nje vendase e cila eshte rritur dhe ka jetuar aty.
  Une kam jetuar ne Oher(per te lidhur me mire kete qe kam shkruar une). Ne kete qytet nuk kishte shkolle shqipe edhe pse jotonin nje numer i madh shqiptaresh, flas ne ate kohe edhe pse nuk eshte kohe e te 30-tave apo 40-tave atehere kur nuk eshte guxuar as ne shpi te flitet shqipja, por fillorja ime ka qene ne vitet e 80-ta. Gjimnazet gjithashtu ne nje pjese te mire te maqedonise ishin ne gjuhen Maqedonase. Dhe per fakultete dijhet me kjo, ai i Tetoves, si i pari Universitet ne gjuhen shqipe dhe si i vetmi, u hap me 1994( i palegalizuar). Deri atehere, mesohej ne gjuhen Maqedonase. Pra, ne kohen time u leshua pak shqipja, mirepo gjeneratat para meje mesonin Maqedonisht(sidomos gjimnazin). Kercoven, si qytet me afer Struges-Oherit, edhe aty gjimnazi eshte kthyer ne gjuhen shqipe tek nga mesi i viteve te 90-ta...dhe tani ju po kerkoni nga gjeneratat e meparshme te dijne bukurshkrim?! Po thuaj, hallall dhe kaq sa dini te shkruani

  Fanatizmi eshte nje fenomen qe e gjene dhe neper shtete tjera... I ke cdokund fanatiket bile edhe ne Evropen e perparuar
  Sot nuk ka femer ne Maqedoni qe nuk shkollohet (bile gjimnazi eshte i obligueshem), e per shokun qe ju paska folur (se ju e paskeshit me te degjuar), atehere ai definitivisht s'paska lidhje nga Historia e Shqipetareve ate kohe...
  Edhe babi im eshte Profesor mbase moshatar i atij shokut, edhe ai ka ligjeruar neper disa fshatera(si i ri) ne gjuhen shqipe, mirepo kjo ka ndodhur tek pas viteve 70-ta dhe jo me pare...
  Pastaj, emigrimi ben te veten, femijet tane qe rriten ne nje vend Jo-shqipfoles, natyrisht qe shqipen nuk do e flasin e as nuk do e shkruajn rrjedhshem...pra, jane shume faktore qe ndikojne ne Shqipen e folur te anes time dhe ju direkt e lidhni me "pa-civilizim"
  Per fanatizem edhe ky ekziston, por jo tek te gjithe qytetet, eshte vetem nje pjese e vogel , por si thojne, nje dru i shtrember, shtremberon krejt stiven dhe une dua t'ju tregoj juve qe keni degjuar per ekstremizem, t'ju vej ne pah te verteten, qe ekremizmi tek ne eshte vetem nje Fjale nga Fjalori (flas per pjesen me te madhe), e sidomos ne qytetin tim dhe atyre perreth, fanatizmi ka kohe qe ka vdekur...as stergjysherit nuk e kan arrit...
  Prandaj, perpara se i futni te gjithe ne nje thes, mundoheni te shikoni realitet edhe nga kende tjera dhe jo vetem nga maja e PRIZRENIT
  Ju pershendes!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shkenca : 16-07-2014 mė 08:27
  ೋღ♥ღೋ ══════════C6H12O6═════════ೋღ♥ღೋ

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Shkenca pėr postimin:

  anita340 (16-07-2014)

 10. #108
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Apo shkon Maqedonia drejt shkatrrimit dhe a duhet te shperbehet ky shtet

  Shkenca, eshte nje shprehje e Anais Nin qe thote: “We don't see things as they are, we see them as we are.” te cilen po e shqiperoj sa me afer te jete e mundur: Ne nuk i shohim gjerat sic jane ato por sic jemi vete (pak a shume). Pra pse ti je ndryshe, e shkolluar, emancipuar dhe e kulturuar kjo nuk do te thote qe te gjithe jane ashtu. Mesuesi qe te permenda (jo shoku im por thjesht mik pasi eshte goxha me i madh se une ne moshe) eshte shqiptar i Maqedonise, pra eshte vendali. Dhe ka qene direkt pjese e sistemit arsimor. Besoj se ai ka njohuri te mjaftueshme sesi ka qene situata e shkollave ne Maqedoni. Nese gabimisht komenti per 30 vjet jashte vendit me eshte drejtuar mua atehere thjesht per hir te saktesise ne bisede, une ashtu si dhe ti e kam bere filloren ne vitet 80-te.

  E kuptoj veshtiresine qe mund te kene patur shqiptaret e Maqedonise ne te shkuaren. E di qe dhe sistemi arsimor ska qene gjithmone efikas apo te kete mbuluar gjithe zonat shqipfolese por ata persona qe kane komentuar ne ate video kane foto ne profilet e tyre dhe duke gjykuar fotot, jane te rinj ne moshe. Ne kete moment po te flas komplet nga pozicioni personal: Nuk do doja te kisha kurre te beja me njerez te tille!!!

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •