Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 155

Tema: shtja ame

 1. #1
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  amt nuk krkojn ndryshim kufijsh, por rikthim n trojet e t parve


  http://www.edsh.org/cameria.html


  amt nuk krkojn ndryshim kufijsh, por rikthim n trojet e t parve.
  -- prgatiti, Dashnim Hebibi

  Gazeta "Bota Sot", 9 korrik 2002/

  Trojet e pamundura nga harresa, shtepite gjysme germadhe dhe varret e te pareve, jane ajri qe kerkojne me ngut mushkerite ame. Larg endrres se pafund per to, amet kerkojne rikthim ne mezhdat e arave, ku ata pane diellin qe kur linden. Jane shtetas greke dhe si te tille, kerkojne ate fare garanton Kushtetuta e ketij vendi demokratik, te drejtat e tyre baraz me helenet. Por eshte muri grek, ai qe ka privuar dhe vazhdon te privoje amet.

  Zeri i se drejtes ame ne dyert e Evropes. Pas 58 vjetesh perpjekjesh te pashoresa, populli am insiston per te fituar te drejtat e tij, pertej kufijve shqiptare; aty ku mbrohen te drejtat e njeriut, ne Gjykaten e Strasburgut. Tashme dosja eshte gati. Brenda saj, fakte e dokumenta autentike hedhin drite per te shkuaren e zeze te amerise dhe per realitetin po aq mohues te ameve te sotem. Drejtues te Shoqerise Patriotike Atdhetare "ameria" tregojne, se pas shume trokitjeshte pafat ne dyert e shteti shqiptar e atij grek, ne kerkim te te drejtave te tyre legjitime, do te trokasin shume shpejt ne porten e Strasburgut. Padise se ketij komuniteti, perpiluar brenda nje dosje voluminoze i kane ardhur ne ndihme arkivat e shtetit shqiptar, deri dhe senduqet e "fortifikuara" prej mese gjysem shekulli te ameve. Nderkohe, kerkesat e ameve ndaj institucionit te njohur te se drejtes ne Kontinentin europian (Gjykates se Strasburgut), jane te qarta dhe ne sinkron me te drejtat e garantuara nga konventat nderkombetare. amet nuk kerkojne ndryshim kufijsh, por rikthim ne trojet e te pareve, marrjen e shtetesise greke, demshperblim per te gjitha demet qe shteti grek u ka shkaktuar atyre, qe arrin shifren e 2 miliard e 800 milione dollareve. Jo vetem kaq. Momenti per amet kesaj here eshte i pandalshem. Drejtuesit e Sh.P.A. "ameria", do ta percjellin dosjen dhe ne Gjykaten e Hages, ku perfaqesuesve te saj nepermjet dokumenteve te shumta historike, do tu behet e ditur masakra e pergjakshme greke mbi popullsine ame. Momentalisht, "diplomacia" ame po zgjidh disa gjera te "vogla" me shtetin shqiptar. Ne fillim te muajit qe shkoi, Sh.P.A. "ameria", hapi gjyq ne Gjykaten e Shkalles se Pare te Tiranes, per abrogimin e dekretit te Presidiumit te Kuvendit Popullor, te viti 1953, i cili ne kundershtim me Kushtetuten u hoqi nenshtetesine greke ameve.

  Dosja "ame" ne portat e Strasburgut

  Trojet e pamundura nga harresa, shtepite gjysme germadhe dhe varret e te pareve, jane ajri qe kerkojne me ngut mushkerite ame. Larg endrres se pafund per to, amet kerkojne rikthim ne mezhdat e arave, ku ata pane diellin qe kur linden. Jane shtetas greke dhe si te tille, kerkojne ate fare garanton Kushtetuta e ketij vendi demokratik, te drejtat e tyre baraz me helenet. Por eshte muri grek, ai qe ka privuar dhe vazhdon te privoje amet. Per te shembur njehere e pergjithmone kete bariere absurde, Sh.P.A. "ameria" do ti drejtohet Gjykates se Strasburgut. Perpara se te dorezoje padine shoqeruar me dosjen perkatese, perfaqesuesit e kesaj shoqerie kane kerkuar konsulence juridike. "Ne pergatitjen e dosjes "ame" na kane ndihmuar konsulente juridik, si avokati Rustem Gjata. Nderkohe do te kerkojme ndihme edhe nga perfaqesues te shtetit shqiptarne Strasburg dhe nga konsulente te huaj, te cilet jane te gatshem te ndihmojne ne zgjidhjen e drejte te problemit am". Sipas zotit Birai, dosja "ame" eshte voluminioze. Per perpilimin e saj eshte germuar ne arkivat e shtetit shqiptar (dokumenta origjinale per amet ka dhe arkivi grek i Gumenices dhe arkivi turk). Eshte siguruar dokumentacioni per 25 mije familje ame. Tashme nuk perben sekret se cfare permban dosja "ame". Ajo eshte e kompletuar me te gjitha dokumentet (origjinale) e pronesise se ameve, me deklarata personale per ata qe kane humbur dokumentat. Ne dispozicion te dosjes "ame" jane vene dhe pasaporta te vjetra qe ata nuk i kane dorezuar deri dhe fatura para vitit 1945. E rralle, amet per kete dosje kane hapur dhe senduqet e vjetra, ku kane nxjerre leterkembimet me te surgjynosurit e tyre ne burgjet e ishujve te Egjeut. Perkrah ketyre dokumentave, amet kane renditur kerkesat e tyre. Brenda logjikes se kohes dhe ngjarjeve, amet kerkojne rikthim ne shtepite e tyre ne ameri. Fitimin e nenshtetesise greke, si dhe demshperblim per te gjitha demet qe u ka shkaktuar shteti grek, perfshi dhe ate njerezor. 4900 ame jane vrare, therrur e djegur barbarisht nga mercenaret greke te kryesuar nga gjenerali i zi, Napolon Zerva. Koka te prera, gjine te shkrumbuar, femije te rrjepur, vajza te perdhunuara, qindra te vdekur urie perrenjve e skerkave gjate rruges se kthimit per ne Shqiperi... Nje skene e zakonshme ame per greket barbare ne vitet 1944 - 45. "Bij, bijte e mi. ǒthate valle kur ju shpuan me thika?" Nje vaj i kahershem, rrenqethes njerezor do te trokase edhe ne Gjykaten e Hages. Viktimat e genocidit te pashembullt grek kerkojne denimin e ekzekutoreve te asaj kohe. Emrat famekeq te masakres ame, ende vertiten te gjalle ne kujtesen e te moshuarve, deshmitare te tragjedise se asaj kohe. Jane nje liste e tere autoresh greke, te vdekur dhe te gjalle, midis te cileve: Zerva i tmerrshem, Doroteu, Ziko, Kola Gulla, Spiro Kao. Jane varrezat masive ne qytetet: Paramithi e Filat dhe monumenti i Zerves ne Gumenice (me fytyren e doren drejt Shqiperise), deshmia e gjalle e nje epoke te eger spastrimi mbi popullisine ame. Dosja "ame" ne Hage, nuk eshte gje tjeter vese simoter e masakrave naziste, vazhde e shfarrosjes se praktikuar mbi kosovaret nga genocidi serb i ideuar nga udheheqesi i tij shpirteror, Sllobodan Milloshevi. Ndersa Sllobo eshte ulur perpara gjykatesve te Hages, amet kerkojne te njejten gje, ndeshkimin e xhelateve greke.
  Nje gjyq "ilegal". Keshtu mund te cilesohet fillimi i proesit gjyqesor i hapur nga perfaqesues te Sh.P.A. "ameria", ne fillim te muajit qe shkoi, per abrogimin e dekretit qe u hoqi nenshtetesine greke ameve. Gjithcka u perpilua me kujdes dhe ne heshtje. Pakkush e dinte, se ne Gjykaten e Shkalles se pare te Tiranes, po zhvilloheshin seancat e para per rrezimin e dekretit te nxjerre ne vitin 1953 nga shteti diktatorial. Te lodhur dhe gjithnje te deshtuar ne kerkesat e tyre prane qeverise shqiptare per abrogimin e ketij dekreti, i cili citohet te jete antikushtetues, perfaqesuesit e Sh.P.A. "ameria", kishin frike te benin publik fillimin e proesit per rrezimin e tij. Heshtja e qeveritareve shqiptare perproblemin am, ishte shtysa se berja publike e gjyqit do te pasonte me "pengesat" e para te servirura nga burokrate qe veten ne raste fushatash kujtohen ta zene ne goje ate. "Frika konsiston ne ate qe zyrtare shqiptare gabimisht mendojne, se dhenia e nenshtetesise greke ameve, do te thote heqje te nenshtetesise shqiptare. Eshte e drejte e jona te mbajme ate shtetesi qe kemi pasur dhe qe padrejtesisht na u hoq ne menyre kolektive. Dhenia e nenshtetesise eshte hapi i pare per zgjidhjen e problemit am".  eDjathta Shqiptare 2001-2002

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  407

  Nje gjyq do jete nje fitore per Camet

  Une them se hapja e ceshtjes do jete fitore per Camet.

  Si edhe per cdo gjyq edhe per ceshjen Came problemi me i madh eshte ai i konsiderimit te problemit.

  Po qe se gjykata do e pranoje si ceshtje them se do kete drite ne fund te tunelit.

  Mire qe levizen vete Camet se politika nje vere ne uje ka bere.

  Si hap i pare duhet pershendetur.

  Detyra jone eshte qe te organizojme demonstrime pas pranimit te ceshtjes nga gjykata.

  Po te jemi te zote te grumbullohemi sic bejne edhe popuj te tjere paqesisht aty ku ka me teper shqiptare do jete nje ndihme e madhe per ceshtjen.

 3. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Nga faqja e Albanian American Civic League

  Nga faqja e Albanian American Civic League  THE ALBANIAN NATIONAL QUESTION CHAMERIA: WHERE WE STAND IN 2002


  by Shirley Cloyes DioGuardi
  Chameria, which is home to approximately 80,000 Albanians, 50,000 of which are Orthodox Christian and 30,000 Muslim, was annexed to Greece in 1913 after the Balkan Wars that ended five hundred years of Ottoman Turkish rule. The new border, drawn up at the 1912 Conference of Ambassadors in London, when the socalled Great Powers decided to support the creation of Albania as a new republic, left only seven Cham villages inside Albania in the vicinity of the town of Konispol. Known as Chams, this ethnic Albanian population suffered successive waves of expulsion and ethnic cleansing, culminating in the massacre of more than 5,000 men, women, and children, the forcible expulsion to Albania and Turkey of 35,000 more, the confiscation of thousands of acres of Cham-owned land, and the looting and burning of 68 Albanian villages and towns and a hundred mosques from June 1944 to March 1945. Most of the Chams who were brutally evicted from their homes and forced off their land fled to Albania. For decades the survivors and their descendants have petitioned the Greek government unsuccessfully to recognize their right to return to their land and to receive recompense for their destroyed and stolen assets, involving approximately 150,000 people and property valued at more than two billion dollars in todays market. The Greek government, which condoned the seizure of Cham property in law at the end of World War II, has denied the survivors and their descendants even the right to visit their ancestral lands.  In spite of the fact that Greece is a member of NATO and the European Union and has signed all international covenants on human rights, the Greek government officially denies the existence of Chamerians and all other ethnic minorities in Greece. It is illustrative that Greece has not yet ratified the Council of Europes Framework Convention for the Protection of National Minorities. Greek citizens of Albanian, Turkish, Macedonian, Vlach, and Roma descent do not enjoy fair and equitable treatment under the law and face enormous obstacles in preserving their culture and exercising their right to freedom of expression and freedom of religion. The Albanians of Chameria, as well as the approximately 500,000 Albanians living in Greece today as temporary workers, seek equal protection under the law, freedom from forced assimilation and governmental repression, and opportunities for public employment and education in their own language. The Chamerians are not requesting autonomy for their territory, but simply recognition of their ethnicity, the restoration of their human and civil rights, the right to use the Albanian language, the restitution of their assets, and the right of return.

  They seek the same rights that the Greek minority enjoys in Albania.  Given the Wests insistence on establishing multicultural societies in the Balkans, the inattention to the denial of minority rights in Greece, as well as Greeces history of mass expulsion and extermination of the Chams, is a glaring contradiction. The Albanian American Civic League is committed to confronting the Bush administration about this contradiction in the near future. But this will be only a first step in an inevitably lengthy process that Albanians must be prepared to undertake. To successfully resolve the Cham problem, Albanians, especially in the U.S. and European diasporas, need to educate the West about Chameria and to create a strategy for internationalizing the Cham problem. This will not be easy, because the Greek lobby is one of the largest contributors to House and Senate reelection races in the United States, and Western Europe is reluctant to take on any issue that can potentially destabilize its neighbors to the south. But the diplomatic path must be taken and played out in 21st century terms if justice, so long denied to Chameria, is finally to be achieved.

 4. #4
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  At Artur Liolin dhe shtja ame

  http://www.edsh.org/aal-camet.html

  Fjalimi i At Arthur Liolin

  Tubim per amerine
  29 qershor 2002
  Anthony's Pier 4
  Boston

  Te dashur Motra dhe Vellezer ame,

  Ju falenderoj per ftesen qe me bete per te marre pjese ne kete tubim perkujtimor dhe informativ. Mire eshte te mblidhemi se bashku per te nderuar popullin am te shume-vuajtur dhe te kujtojme historine e nje periudhe qe sjell indinjate per padrejtesite qe ndodhen atje. Thone se Imzot Fan Noli derdhi lot, sa here qe fjala "ameria" hynte ne diskutim.

  Gjithashtu, koha e loteve ka shkuar dhe realiteti na ballefaqon me perpjekje te reja qe vine me nje fryme te ndryshme ne sferen diplomatike. Na duket edhe si nje ringjallje te koshiences botenore per padrejtesite te koheve te mepareshme. Personalisht, une si klerik e shoh kete levizje kudo ne bote si nje rast pozitiv jo vetem per popullin am, por dhe per popujt e tjere.

  Kam disa mejtime dhe refleksione qe i shoh si mesime, dhe te aresyeshme ti shpreh ato:

  1. E para. Duhet te marrim parasysh Problemin e rendesishem to amerise bashke me eshtje te ngjashme ne Gadishullin Ballkan, qe i perkasin shume vendeve te ndryshem dhe jo vetem atje. Te gjithe thone se ky rajon ka potencialet per nje zhvillim te jashtzakonshem. Ka faktore per zhvillimin ekonomik dhe burime te shumta natyrale ne kete zone te Europes. Patjeter potenca ka; por a ka vullnet?

  Historia na rrefen se trashegimia e nacionalizmit - me gjithe se ka aspekte te favorshem te mirenjohura - ka edhe ana te keqia per do shtet, do popull, dhe do grup etnik, kur kthehet ne shovinizm te kufizuar. ameria ka qene nje nga viktimat nga ato aspekte te keqia.

  2. E dyta. Nje mendim moral. Padrejtesia nuk shuhet, por vazhdon si nje semundje e pasherueshem, perseri dhe perseri, kur nuk eshte analizuar dhe korrigjuar. Mbetet si nje plage qe duket si e sheruar, por nene cipen vazhdon te beje zarar tere trupin. Ai qe ndjen vehten e sigurte dhe i thote vetvetes: "ky problem mori fund," ose "mbaruam me kete eshtje," eshte i gabuar dhe genjen veten. Te njeten impulse qe solli ai te beje nje padrejtesi ne fillim kthehet prape - kush e di aqe von - si nje enderr e keqe. Gjithashtu sot shohim meriten qe ka per te gjithe shprehja e ndjesave, keqardhja per 'ka ka ndodhur dhe deshira per t'i korrigjuar.

  3. E treta. Po te shohim justifikimet per rihapjen e eshtjes ame, ne qe mbrojme bashkatdhetaret tane ne kete drejtim, duhet te kemi para nesh faktin qe nuk mund ta shperblejme nje ane dhe te mos shohim te gjithe anet dhe realitetin aktual.

  Jemi gezuar se sot populli am ze nje vend te veante neper agjencite nderkombetare te popujve minoritare, qe nuk kishin ze ose forum me pare. Duke dalur ne "driten e dites" - si thote fjala popullore Amerikane - me mire mund te gjejme menyra te afta per te orkestruar nje zgjidhje te ndershme per te gjithe banoret e atjeshem.

  Ju uroj nj mbledhje t sukseshme duke iu falur Zotit pr t mirn e gjith popullit am.

  eDjathta Shqiptare 2001-2002

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  240

  T nderuar

  Ksaj radhe shkurt.

  E panjohur pr mua sht se amt a kan ndonj organ t tyre drejtues apo prfaqsues n shtetin grek.
  A do t kishitmundur t m thoni dika pr kt?

  Leka
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 6. #6
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Jo nuk kane dhe cka eshte me tragjikja nuk kane as ne shtetin shqiptar.

  Me shume ndikim kane minoritaret qe nga 1945 se Camet ne RSH.

  Kjo eshte e verteta.

  Kush ka ndonje lidhje me shoqaten Cameria ne RSH te me shkruaj.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  240

  Si t'i organizojm

  Ather Anton pse nuk angazhohemi ne q t formojm ndonj shoqri dh t'i vetdijsojm t rinjt am, duke u bazuar se secili popull ardhmrin dhe fatin e vet e mbshtet n rinin vetjake.
  Nuk e di, do t kisha prkrahur do lloj iniciative t till.
  Leka
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e tonimontana83
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  ITALI
  Postime
  12
  Ju pershendes te gjitheve.
  Me behet qejfi,si cam,qe shoh kete teme ne forum.
  Dhe une jam dakort per ate qe thot Leka.
  Dhe te vetedijesojme te gjithe te rijte shqiptare sepse eshte nje ceshtje qe prek te gjithe shqipetaret.
  Toni:1ET

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19

  Pak Histori mbi Camerine

  N lashtsi, amria njihej si Iliria e Jugut dhe m von sht quajtur Shqipria e Jugut.

  Grekt e kan quajtur amrin, Epir, nj emr q do t thot "Kontinent", ky nuk ka asnj lidhje me kombsin e popujve q banojn n kt kontinent.

  Emri amri u prdor nga banort grek t ishujve t vegjl prtej kufijve t Shqipris. Grekt, n vazhdimsi jan munduar pr t tjetrsuar historin duke shpikur edhe gjenezn helene, si t vetmen pellazge, para asaj ilire si trashgimtare t vrtet. Ata duke mos prballuar dot shkencrisht, gjenezn ton pellazge m t hershme se helent, athere nuk u mbetej tjetr gj, vese tjetrsimi i t vrtetave historike. Prpjekjet e grekve pr t tjetrsuar historin nuk jan mbshtetur nga studimet shkencore, t bra si nga shkenctart e huaj dhe ata grek, pa prjashtuar dhe disa prej tyre q, me argumentime shkencore bindse hedhin drit t plot pr gjenezn e popullit ton, duke filluar q nga lashtsia deri tani n kohrat moderne, duke argumentuar shkencrisht, se shqiptart jan pasardhs t pellazgve, ilirve. Straboni dhe Herodoti, duke mos e njohur gjuhn e fiseve fqinje q ndryshonte krejt nga helenishtja, i quajtn banort n veri t Ambrakis, Pellazg ose Barbar. Pr t dalluar helent nga kombet e tjera ata prdornin kt formul:"Kush nuk sht helen, sht barbar".

  Teza e prbashkt q e gjejm tek Straboni, Ptolemeu, Tuqiditi sht:"amria n lashtsi banohej nga fiset thesprote, mollose, kaone, q nga grekt e lasht quheshin fise barbare, sepse nuk flisnin greqisht".

  N librin "Fjalor i Antikiteteve klasike" t Lybkerit, tek artikulli pr Korkyrn (Korfuzin), vihet n dukje, se ai ishull n zanafill banohej nga ilirt.

  N veprn e studiuesit t njohur suedez Martin P. Nilson, botuar n Londr n 1909, me titull "Studime mbi historin e Epirit t lasht", sqarohet m s miri, se Epiri nuk ka qen ndonjher grek, ky rajon ka ruajtur natyrn e vet ilire t pandryshueshme.

  N shekullin e X-t t ers son, perandori i Bizantit Leoni i Menur, n nj nga librat e tij prmend faktin q "banort e Epirit jan shqiptar" Pukvili (1770-1857), q njihej si mik i helenve, i cilsuar si filo-grek shkruan "pr Pirron dhe Thesprotin q nuk jan grek" si dhe jep mjaft prova etnografike, arkeologjike pr autoktonin ame (libri "Udhtime n Greqi" vol. 1 fq.98.( Martin Lik n librin "Krkime n Greqi" botuar n Londr, n 1814, n fq. 266 thot:"amt okupojn vendin n jug t lumit Kalama (Thiam i vjetr) dhe kam arsyen t besoj, se amt e kan nxjerr emrin e tyre nga nj aliternacion i lumit t prapthi. Vendit i thon Dar, dhe shtrihej deri rrotull fshatrave t Janins, vendet kryesore t amris jan: Suli, Paramithia, Margariti, Parga, Agjija. Enciklopedia e madhe helenike, vllimi 15 fq. 405 provon se, amt jan banort e par t Thesprotis dhe jep njoftime se emrin am e kan marr prej Thiam (Kalama i sotm). Nga pikpamja gjuhsore pranon se dy t tretat e amris, megjithse t ndar n t krishter dhe mysliman, flasin shqip, por nj shqipe t veant. Studiuesit, konsujt dhe udhtart e ndryshm si Pukvili, Lik, Brukton, Helon, Bul, Liri, Dozon etj, q vizituan Shqiprin n shek.XIX-t konstatuan se populli i amris, trev q shtrihej n mes t lumit Kalama, gjirit t Arts e deri n Prevez, popullohej nga shqiptart autokton.

  Prfaqsuesi i Greqis n Konferencn e Losanns, deklaroi m 19 janar 1923,se "Shqiptart banojn n nj krahin plotsisht t caktuar, d.m.th Epirin. Nga sa m sipr, del m se e qart autoktonia ilire e amris, si dhe vazhdimi i iliro-shqiptarve t saj, pasardhsit e fiseve pellazgo-ilire jan quajtur thesprot, me qendr shpirtrore tempullin e Dodons. Me t drejt, banort e vjetr t amris japin prgjigje pr vendndodhjen e amris:"amria zihet ka lumi i Shalsit (Pavllo) n veri, jaram t tre gurt e zes n Prevez". amt dhe epiriott, kan patur nga helent ndryshime nga kultura, gjuha, historia, zakonet, etj. Helent jan pasardhs nga przierja e pellazgve me mesopotamasit q emigruan n Greqi, rreth vitit 1700 para ers son, dhe u przien nj her t dyt pas vdekjes s tyre n Greqi me t tjer pellazg.

  Shteti social i Greqis s lasht, prbhej nga elementi mbizotrues dygjuhsor q fliste n shtpi shqip (pellazg) dhe q msonte n shkoll greqishten, dhe q u quajtn m von helen, t dal nga przierja pellazgo-mesapotame, pellazgo-egjiptiane t emigruar n Greqi.

  Fjala "helene" sht marr nga "helios" (diell), q do t thot q vijn nga vendet e nxehta me diell, si Babilonia (Egjipti) e Mesapotamia. Gjat lashtsis, si dhe sot quhet helen do person q sht arsimuar n gjuhn greke, q mund ta fliste dhe ta shkruante kt gjuh, duke u br kshtu dy gjuhsh.

  N kohn e pavarsis t Greqis, n vitet 1821-1830, gjendja shoqrore e lasht ende mbizotronte n Greqi. N Parlamentin Kombtar t Greqis prdoreshin t dy gjuht. Mbretin Oton i Par, q iku nga Gjermania dhe vajti n Greqi, e kshilluan t msonte greqishten pr t folur me popullin, dhe pasi e msoi greqishten e vjetr e doli n popull, pa se askush nuk fliste greqisht, por flisnin shqip.

  N racn e bardh, pellazgt jan t part ku autoktonia i prket shqiptarve, kurse grekt, latint, jan derivate t pellazgve. Banort e Epirit nuk kan qen ndonjher grek, kjo trev q n lashtsi ka qen iliro-pellazge, Thesprotia nuk ka qn greke, se amt q nga lashtsia dhe deri tani n koht moderne jan autokton n trojet e tyre. N amri, si n lashtsi dhe tani n koht moderne, prpjekjet e grekve pr t hequr identitetin shqiptar t amris, kan qen dhe do t jen t pasuksesshme, pasi historia nuk mund t tjetrsohet sipas dshirs s grekve.

  Krahina e Epirit ka qen etnikisht shqiptare q prej kohs antike. Konferenca e ambasadorve n Londr, n vitin 1913, pjesn jugore t ksaj krahine ia shkputi trungut t saj amtar, dhe ia dha shtetit grek, pavarsisht faktit se banort e Epirit t Jugut ishin shqiptar t besimit ortodoks dhe mysliman, shqiptart e besimit ortodoks, iu nnshtruan helenizimit. Greqia ndoqi nj politik t sofistikuar asimilimi ndaj shqiptarve ortodoks t amris, duke konsideruar se ata jan grek, duke pretenduar se t gjith ortodokst jan grek, duke prdorur fen pr asimilimin e shqiptarve ortodoks, dhe i ktheu n kombsine greke. Qeveritart grek kan ndjekur nj politik shoviniste dhe kan kryer genocid kundra shqiptarve mysliman.

  N vitin 1913, bandat e Deli Janaqit t organizuara dhe t prkrahura nga qeveria greke, masakruan dhe vran te Prroi i Selamit, n Paramithi, 72 burra nga krert e ksaj krahine. Ky ka qen fillimi i shfarosjes s shqiptarve mysliman t amris.

  N vitet 1914-1921 nn pretekstin e armatimit t popullsis shqiptare t amris nga qeveritart grek, u kryen ndjekje, persekutime, tortura dhe grabitje ndaj popullats

  Gazeta 55
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Postime
  226
  Ju lutem t gjithve!
  Kush mund t gjej nj artikull ku shkruhet pr masakrn e Paramithis.
  sht rrfimi i nj plake ame q ka prjetuar at masakr. Me sa m kujtohet e quanin Myzejen. Aksidentalisht e kam fshir.
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 11. #11
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  Qendrimi i Greqis ndaj Pakicave Kombtare*

  Qendrimi i Greqis ndaj Pakicave Kombtare*

  nga Eqerem Mete**

  Nga fillimi i vitit 2001, sipas agjencis Rojter, Bashkimi Evropian do t drgoj n Shqipri "nj komision pr t diskutuar rreth nj marreveshjeje bashkpunimi." Sekretari i prgjithshm i ministris s jashtme greke i deklaroi kryeministrit shqiptar gjat vizits s tij koht e fundit n Shqipri se "legjislacioni pr pakicat duhet t rishikohet "n qoft se Tirana dshiron ti afrohet Bashkimit Evropian," kurse kyeministri shqiptar paska shprehur bindjen se "Shqipria do t prpiloj nj legjislacion t avancuar, nje nga m t prparuarit n Evropn Juglindore."

  Nisma e BE-s pr tiu msuar autoriteteve shqiptare se si t sillen me t ashtuquajturn pakic greke, q numron rreth 30 - 40 mij frym, ultimatumi i t drguarit t kryeministrit grek, si dhe deklarata e kryeministrit shqiptar t krijojn prshtypjen se n legjislacionin shqiptar pr pakicat kombtare paska t meta serioze. Pr t sqaruar kt shtje, pr t par se ku jan dhe pr hir t argumenteve, autoritetet prkatse shqiptare e kan obligim t studiojn ligjet dhe praktikat e vendeve t tjera, natyrisht edhe t Greqis, madje edhe t vendeve, q mbahen si m t prparuarit n kt drejtim.

  A ka legjislacion m t avancuar dhe praktik kaq absurde n vendet e tjera sesa ka vrehet n vendin ton pr t ashtuquajturat pakica kombtare? N vend q nxnsi ta krkoj e t vej atje ku sht shkolla, n Shqipri shkolla (greke) i ndjek nga mbrapa nxnsit e diaspors greke, kudo ata ndodhen edhe kur ky numr bie n kundrshtim flagrant me ligjin.

  Nga ana e tyre, autoritetet greke nuk e kan marr mundimin deri m sot t lejojn zyrtarisht hapjen edhe t nj shkoll t vetme fillore pr fmijt e qindra mij emigrantve shqiptar. Greqis as nuk i shkon ndrmend t ndrmarr nj veprim t till zyrtar, q do t kishte sadopak nuancn e njohjes s t drejtave t nj elementi nacional q nuk sht e nuk e quan veten grek. N mentalitetin grek, nj hap i till do t ishte precedent i rrezikshm q do t minonte teorit rreth t ashtuquajturit homogjenitet t shtetit grek dhe do tu shtonte oreksin pakicave nacionale pr arsimim n gjuht e veta kombtare. Ky hap do t rriste edhe presionin nga brenda e jasht ndaj Greqis. Ai do t bnte gjithashtu t shkonin kot mundimet e autoriteteve greke gjat shum dekadave pr t asimiluar shqiptart e vjetr, qoft autokton apo t vajtur gjat shekujve, n Greqi. Prpjekjet pr ti kombtarizuar emigrantt e rinj shqiptar nprmjet shkollimit n greqisht dhe me ndihmn e kishs ortodokse greke duke u ndrruar fen, si dhe diktati i autoriteteve greke, duke shfrytzuar pranin e tyre n Greqi, ndaj shtetit shqiptar, do t bheshin gjithmon e m t paefektshm.

  Nj politik e till e brendshme e shtetit grek ndikon fuqishm edhe politikn e tij t jashtme ndaj fqinjve pavarsisht nga mballomat e garniturat evopiane q e shoqrojn at. Ndaj Shqipris, n vend t reciprocitet t paktn pr hir t qndrimit t qeveris s sotme shqiptare, Greqia e ka rritur intensitetin dhe diapazonin e presionit.

  Greqia nuk ka hequr dor nga pretendimet territoriale ndaj Shqipris. Pr t shmangur nj akuz t till, por edhe pr ta mbajtur situatn n tension, tani pr tani, qeveria greke ua ka len t ashtuquajturve qarqe ultranacionaliste detyrn pr t ngritur hapur krkesa territoriale, kurse n cilsin si qeveri po kto krkesa ajo i kamuflon me parulln pr respektimin e t drejtave t njeriut dhe t normave demokratike.

  N takime zyrtare t nivelit t lart midis t dyja palve, pala greke i bn pals shqiptare krkesa ultimatum, q flasin pr imponim t raporteve pronar-vasal. N parlamentin grek bhen debate lidhur me "rritjen e nacionalizmit shqiptar, zgjerimin e rolit destabilizues t grupeve t armatosura shqiptare n Kosov, Maqedoni dhe Serbin jugore" pavarsisht se lufta e shqiptarve kunder nacionalizmit agresiv serb u mbshtet dhe mbshtetet, natyrisht me prjashtim t grekve, nga gjith bota demokratike. Nj gj sht m se e qart n kt kontekst. Sa m afr i afrohet zgjidhjes shtja e Kosovs, aq m shum irritohen autoritetet greke dhe aq m shum i mshojn paralelizmit absurd q ata bjn me kt shtje.

  Eurodeputett grek, t Demokracis s Re dhe t PASOK-ut, krkojn q Shqipris ti ndrpritet ndihma makrofinanciare dhe ajo t prjashtohet nga tratativat pr fillimin e bisedimeve pr nnshkrimin e marrveshjes s asosacionit e stabilitetit. Edhe ministri i Jashtm Xhorxh Papandreu ka hipur n sken pr t atakuar Shqiprin. Ai i shkruan Komisionerit Evropian pr Marrdhnie me Jasht Kris Patten duke e br problem "mungesn e t drejtave t pakics greke."

  Edhe pse midis t dy vendeve sht nnshkruar Traktati i Miqsis dhe i Bashkpunimit, Ligji i Gjendjes s Lufts me Shqiprin ende nuk sht hequr nga Greqia n nj koh kur me Italin ajo e ka abroguar nj ligj t till pavarsisht se ishte Italia fashiste ajo q kreu agresion ndaj saj n vitin 1940 dhe jo Shqipria. Pasurit e shqiptarve n Greqi jan bllokuar nn pretekstin e ktij ligji absurd, kurse pr pasurit e popullsis shqiptrare q u masakrua dhe u detyrua me forcn e armve t largohej nga amria, jepen argumente nga m absurdet pr t mos ua kthyer ato pronarve t ligjshm.

  Duke par nj politik e veprimtari t till greke kundr Shqipris, kushdo mund t nxjerr konkluzionin se Greqia akoma jeton n t kaluarn. Q t jetoj n t tashmen, asaj i duhet t zbatoj proverbin e vjetr, q thot se "t njohsh t tjert sht dituri, t njohsh vetveten do t thot t pastrosh mendjen." Pikrisht kt t fundit nuk kan br fqinjt tan.

  Megjithat, pikrisht n kt sfond aktiviteti politik nga ana e Greqis kundr Shqipris, qeveria e sotme shqiptare marrdhniet me fqinjn jugore i trajton n kuadrin e "partneritetit strategjik midis dy partive, dy qeverive e dy vendeve" me shpres se rruga pr Evrop do t shkoj nga Athina ashtu si dikur rruga pr Mosk shkonte nga Beogradi.

  Me prjashtim t atyre q ia kan lidhur kmbt e duart vetes, zor se ka nga ata t cilt kan mend n kok e sy n ball, q nuk kuptojn e nuk shikojn se ku e ka hallin pala greke.

  Po t kthehemi prsri n temn e fillimit, at t pakicave kombtare, do t thosha se kushdo do t bhej kurreshtar t msonte se far thon vet personalitetet greke pr kt shtje. Materiali i mposhtm, i bazuar n burime nga Greqia dhe Komuniteti Evropian, i botuar me shkurtime n gazetn Illyria (Nju Jork, SHBA) mund t hedh pak drit mbi prvojn e shtetit helen n kt drejtim.  x

  x x  Apeli drejtuar kryetarit t parlamentit grek dhe drejtuesve t partive n vigjilje t 25 vjetorit t rivendosjes s demokracis n Greqi m solli ndrmend nj raport mbi shqiptart e Greqis, prpiluar nga nj grup hulumtues t Komunitetit Evropian n vitin 1987.

  I nnshkruar nga tre deputet turq t pakics turke, shtat organizata turke dhe tri organizata maqedone per minoritetet prfshir edhe Grupin grek t Helsinkit pr Monitorizimin dhe t Drejtat e Pakicave n Greqi, Apeli thekson se republika e Greqis ka nj dobesi t theksuar: Ajo nuk njeh pranin e pakicave kombtare n territorin e vet.

  Nnshkruesit i bjn thirrje shtetit grek q t njoh ekzistencn e pakicave maqedone dhe turke, t ratifikoj Konventn Kuadr pr Mbrojtjen e Pakicave Kombtare t Kshillit t Evrops pa kushte pr zbatimin e saj dhe t zbatoj parimet e Konvents si dhe t dokumenteve prkatse t OSBE-s me qllim ndrprerjen e gjith formave t diskriminimit apo persekutimit t pjesemarrsve t ktyre pakicave dhe respektimin e t drejtave t tyre.

  Esht e vrtet se autoritetet greke, q gjithmon kan luajtur rolin e strucit, si dhe publiku grek, i cili sht indoktrinuar si duhet dekada me radh, refuzojn n mnyr kategorike t njohin pranin e pakicave kombtare n territorin grek. Parimi te cilit grekt gjithmon i jan prmbajtur sht se kushdo q jeton n Greqi sht grek. Gjith ata q nuk jan grek duhet t largohen. Ky sht mentaliteti mbizotrues n Greqi, antare e Kombeve t Bashkuara, e Bashkimit Evropian, e NATO-s, e OSBE-s dhe organizatave t tjera ndrkombtare. Nuk u shkon ndr mend grekve se n qoft se vendet fqinj do t kishin zbatuar t njjtin parim, tashm nuk do t kishte m grek jasht kufijve t shtetit grek.

  T citojm shkurtimisht prgjigjet e disa autoriteteve greke ndaj Apelit sipas burimeve greke.

  Kryetari i parlamentit Apostolos Kaklamanis: "N Greqi nuk ka as pakic turke, as maqedone. Ekziston vetm nj pakic fetare myslimane. do sajes, sidomos n kt moment, u shrben qllimeve t tjera dhe me t do t merremi n mnyrn e duhur."

  Ministri pr Shtypin Dimitris Reppas: "Sajesat antihistorike dhe jorealiste do t dshtojn."

  Ministri i Jashtm grek Xhorxh Papandreu: "Greqia, q ndodhet n nj rajon t vshtir, ndjek nj politik shmbullore n drejtim t pakicave."

  Kurse ish ministri i Maqedonis dhe Thraks Stelios Papathemelis deklaroi: "Me duhet tua them n gjuhn e tyre Ai sihtir [P...!]." Udhheqsi i KKE i shtoi nj version tjetr motivit t Apelit. Ai theksoi: "Besojm se publikimii nj deklarate t till ka m pak lidhje me prvjetorin e rivendosjes s demokracis sesa me dialogun q po zhvillohet midis Greqis dhe Turqis. Ajo i krijon mundsin Ameriks t imponoj kushtet e veta pr dialog. Ata q guxuan t ndrmarrin nj veprim t till mund t gjenden jo vetm n Greqi."

  Gazeta Eleftherotypia botoi nj artikull shkruar nga profesor Nikolas Stavru, grekoamerikan n lidhje me Shtetet e Bashkuara q qndrojn mbrapa peripecive ballkanike. Stavru shkruan se mbrapa Apelit fshihen Ankaraja dhe padront e vet n Uashington me mbshtetjen e "industris" s t drejtave t njeriut n Shtetet e Bashkuara dhe filialet e saj n Greqi. Kjo deklarat, e cila ua hedh fajin Shteteve t Bashkuara i ngjan deklarimit t kryetarit t parlamentit Kaklamanis rreth sulmeve ajrore t NATO-s kundr Srbis. "Sulmet e drejtuara nga Shtetet e Bashkuara e kthejn Evropn n kohn e Lufts s Ftoht," deklamoi ai. "Duhet ti japim fund qnies son pre e nj fuqie [SHBA] e cila nuk do q Evropa t qndroj me kmbt e veta."

  ka trheq n veanti vmendjen sht ngjashmria e madhe e reagimeve t autoriteteve dhe prfqsuesve t partive politike ndaj Apelit dhe deklaratrave q prmban raporti pr shqiptart e Greqis. Prfundimi q mund t nxirret nga prmbajtja e Apelit sht se politika e pushtetarve grek sot pr t njjtn shtje sht e njjt me at t vitit 1987, kur u prpilua raporti i siprprmendur, prmbledhja e t cilit vijon.

  Raport rreth Shqiptarve t Greqis

  nga Komisioni i Komunitetit Evropian  Nje grup hulumtues i Komunitetit Evropian vizitoi Greqin nga 4 deri 10 tetor 1987 pr t kryer nj studim rreth pranis s elementit shqiptar dhe ruajtjes s prejardhjes etnike e gjuhs.

  Udhtimi u organizua nga Buroja Evropiane pr Studimin e Gjuhve pak t prdorura, nn mbikqyrjen e Komisionit t Komunitetit Evropian.

  Prbrja e Grupit:  Antonio Belushi Itali

  Ricardo Alvares Spanj

  E. Angel Franc

  Kolom Anget Spanj

  Havier Boski Spanj

  Onom Falkona Holland

  Volfgang Jeniges Belgjik

  Robert Marti Franc

  Stefan Moal Franc

  Kol OCinseala Irland

  Joseph San Sokasao Spanj

  Objekti i udhtimit: Hulumtime n 300 komunitete shqiptare n Greqi.  Synimi: Tu mundsohet prfaqsuesve evropian gjat vizits s tyre t bien n kontakt me popullin shqiptar n Greqi, ku aktualisht flet gjuhn shqipe, e cila nuk msohet n shkollat greke.

  Pr t vlersuar reagimin e partive dhe institucioneve t ndryshme ndaj shtjes s mbrojtjes s pakicave linguistike q ekzistojn n Greqi, t cilat aktualisht nuk njihen madje edhe nn kriterin minimal si sht rasti i shqiptareve e i t tjerve.

  Pikpamjet e partive kryesore:

  Partia "Demokracia e Re":

  Biseduam me Mihal Papakonstantinu, Efstakios Paguhos, Nikola Martis, Joanis Vulfefis dhe Kaeti Papannastision. Vijojn disa nga prgjgjet e tyre:

  "Problemi i gjuhs shqipe ne Greqi nuk ekziston. Po t hedhim probleme gjuhsh n tavolin, do t krijonim probleme shum t mdha pr shtetin grek.

  N qoft se gjuha shqipe flitet, ajo flitet vetm n familje. Nuk mund t jepet opinion i plot pr kt shtje.

  Kurr nuk ka pasur vend pr shqiptart n problemet tona. Misioni juaj sht shum delikat. Mos i komplikoni punt.

  Kujdes! shtjet e pakicave do t ojn n luft n Evrop. Nuk mund tju ndohmojm n asnj mnyr n kto momente. Gjithashtu, nuk duam t krijojm prshtypjen se ka prani shqiptare n Greqi. Ky problem pr ne nuk ekziston."

  Partia "PASOK":

  Pyetjet iu bn Dr. Jorgos Sklavunas dhe Manolis Azimakis.

  Prgjigjet e tyre:

  "Nuk e konsiderojm t domosdoshme q shqiptart dhe pakicat e tjera t msojn gjuht e tyre amtare sepse gjuha q ata flasin nuk sht gjuh.

  Nuk ka tok shqiptare ne Greqi. Ka vetm territore greke ku mund t flitet edhe shqip.

  Kushdo q nuk e flet gjuhn ton, nuk i prket racs dhe vendit ton.

  Ministria e Kultures

  Mbasi dgjoi pyetjet, Doc. Athina Sipirianti u prgjigh:

  Pr t zgjidhur nj problem duhet gjithmon t ngrihet nj komision. Ne nuk kemi mundsi t merremi me problemin q ngreni ju. Prvoja tuaj do t nda duhet pr ka do t bjm n t ardhmen. Vizita juaj sht nj stimul i madh pr ne.  Departamenti Pedagogjik

  Prgjigja e Dr. Trinnidafilotis ishte shum e ftoht:

  Nuk ka msim t shqipes. Kjo q thoni ju sht m shum problem politik sesa kulturor. Nuk kam asgj tjetr pr t shtuar.

  Komisioni i revists s pavarur Anti u prgjigj:

  "Kufijt midis shteteve nuk jan t drejta. Ky interesim pr minoritetet n Greqi mund t fsheh interesa dominimi nga shtete t tjer. Pakicat linguistike, pra, pakica shqiptare, nuk ka fare t drejta. N Greqi ka vetem grek."

  Deklaratat e msiprme dhe Apeli drejtuar kryetarit t parlamentit dhe drejtuesve t partive greke jan prov e qart e pranis s shqiptarve, turqve dhe sllavve maqedon n Greqi, t cilt vazhdojn t flasin gjuht e tyre amtare. Sipas studimeve t kryera nga dijetar, ne Greqi ndodhen rreth 700 fshatra shqiptare, kombsin shqiptare t t cilve grekt e mohojn. Esht fakt i njohur se gjith pjesmarrsit e pakicave kombtare n Greqi i jan nnshtruar nj asimilimi intensiv dhe t organizuar, t cilin grekt, ndrsa mohojn kombsin e tyre t ndryshme, e justifikojn duke iu referruar fes s tyre ortodokse, sikur feja t ishte kriteri pr t prcaktuar kombsin. Megjithat, pretendimeve absurde t autoriteteve greke iu jan kundrvn edhe vet grekt. N nj studim pr t njjtn shtje, profesori i s Drejts Ndrkombtare dhe zvends president i Gjykats Evropiane pr t Drejtat e Njeriut Kristos Rozakis e pranon karakterin etnik t pakicave n Greqi.

  Pr sa i prket politiks s brendshme greke ndaj pakicave kombtare, sht pr t ardhur keq t konstatosh q nj antare e Bashkimit Evropian si sht Greqia nuk ka mundur t bhet model pr vendet e tjera ballkanike n kuadrin e shtjes s pakicave kombtare, q shembulli i saj n kt fush i shtohet imazhit tashm t njollosur t Ballkanit pr shkak t politiks s Srbis, q megjithse antare e NATO-s, pavarsisht nga "prpjekjet" e qeveris pr t mbajtur nj t ashtuquajtur ekuilibr, Greqia iu kundrvu sulmeve ajrore t NATOs kundr Srbis nn pretekstin fallco t lidhjeve tradicionale historike dhe fetare me Serbt dhe heshtazi mbshteti politikn e Milosheviit pr spastrimin etnik t Kosovs prej shqiptarve.

  N kt fushat solidariteti me Milosheviin kur filluan bombardimet ajrore t NATO-s, kryepeshkopi i Athins Kristodulos nxitoi t mbshtes patriarkun e Mosks Aleksi, kreu i Kishs Ortodokse Ruse duke br thirrje pr t prkrahur Serbin.

  Esht gjithashtu pr t ardhur keq se asgj nuk ka ndryshuar deri sot n politikn nacionaliste dhe teokratike t Greqis q nga periudha 1944-1945 kur grekt ishin t part n Evropn Juglindore mbas Lufts s Dyt Botrore q kryen vrasje masive n amri, rajon i banuar nga shqiptar, n veri-perndim t shtetit t sotm grek, dhe q e spastruan at etnikisht nga shqiptart, q nuk kishin fen e grekve.

  Esht e logjikshme q vllezrit e tyre t fes, Serbt, t prfitonin natyrshm nga prvoja greke e viteve 1944-1945 n spastrimin etnik t shqiptarve dhe ta prdornin at n shkall t gjer kundr shqiptarve t Kosovs n vitin 1999.

  Mnyra si reagojn grekt ndaj shtjes s pakicave kombtare flet pr nj tendenc t fort nacionaliste, t smur, e ngritur n nivelin e politiks shtetrore dhe q bie ndesh me tendencn e prgjithshme n vendet e Bashkimit Evropian. Sipas regjistrimit zyrtar t vitit 1951 n Greqi pakicat etnike n vend prbnin 2.6 deri 3.8 t numrit t prgjithshm t popullsis. Si edhe n rastin e jogrekve t tjer, edhe numri i shqiptarve ishte mjaft i zvogluar n regjistrim. Sipas burimeve t tjera, n at koh t paktn kan qen 350, 000 shqiptar. Fols sllav n Greqi sot numrohen deri n 300 mij megjithse shumica e tyre u detyrua t largohej gjat dhe mbas lufts s dyt botrore e lufts civile. Megjithse fakti mbetet, edhe kto t dhna t zvogluara tej mase jan mohuar nga autoritetet greke sa her q dikush iu sht referuar. Vet dy fakte, q jan prova t padiskutueshme t mungess s tolerancs greke ndaj pakicave kombtare: Pak vite m par, Anastasia Karakasidou, e diplomuar n Universitetin e Harvardit, iu bn krcnime pr ta vrar s pari nga komuniteti grek n Shtetet e Bashkuara dhe m von n Greqi pr shkak se ajo kishte folur pr pranin e nj komuniteti maqedon slllavofols n Greqi n librin e vet "Fusha me Grur, Kodra me Shkurre..." Pothuajse n t njjtn koh, Kristo Sideropulos, drejtues i "Lvizjes s t Drejtave t Njeriut n Maqedoni" u hodh n gjyq me akuzn se "kishte prhapur t dhna jo t vrteta q mund t sillnim shqetsime n marrdhniet e Greqis me jasht." Faji i tij ishte nj deklarat q ai kishte br pr maqedonasit q shteti, i cili u mohonte ekzistencn, u krijonte pengesa n ushtrimin e gjuhs dhe kulturs s tyre.

  Megjithse nuk mund t mohohet fakti se Greqia sht antare me t drejta t plota e Bashkimit Evropian, sjellja e saj, n t kaluarn dhe sot, q shum pak ka t bj me vlerat perndimore, po ndihmon gjithmon e m shum njerz t kuptojn se ky vend sht shum larg nga antart e tjer t Bashkimit Evropian pr sa u prket mentalitetit, kulturs, si dhe tolerancs fetare dhe nacionale. Greqia dallohet nga vendet e tjera antare t BE-s edhe pr sa i prket legjislacionit t brendshm. Pr shembull, shtetsia, kombsia dhe feja ngatrrohen me qllim n Greqi. Kushtetuta greke e ndalon proselitizmin. Ka dispozita, sidomos Neni 20 i Ligjit pr Shtetsin n Greqi, sipas t cilit imponohen sanksione, denime me burg dhe mohim t shtetsis greke ndaj pjesemarrsve t pakicave fetare, q akuzohen pr pjesmarrje n t ashtuquajtura veprimtari kundr helenizmit. Pavarsisht nga fakti se Neni 19 t i Ligjit pr Shtetsin Greke sht abroguar si rezultat i presionit ndrkombtar, n baz t t cilit qeveria kishte t drejt tu hiqte shtetsin greke personave t quajtur alogjen [banor vendas me origjin jogreke], Greqia nuk e ka br heqjen e Nenit prapaveprues pr tua kthyer shtetsin personave q me pa t drejt e kan humbur at.

  Gazeta britanike Financial Times citon Takis Michas, specialist pr shtjet sociale n gazeten e Athins Eleftherotypia, t ket thn se "Greqia prfaqson nj shoqri t mbyllur n vetvete. Vlerat e ortodoksis e prforcojn kt mentalitet. Ortodoksia e shikon Perndimin si rrezik, si vend ku kurdisen komplote kundr saj," mentalitet i grekve dhe serbve ky, i cili e ka origjinn n sizmn e hershme midis kristianizmit perndimor dhe lindor. Kurse historiani britanik Norman Davies shkruan n librin e tij "Evropa, nje Histori": Q nga koha e kryqzatave, ortodoksia e ka konsideruar Perndimin si burim i nj shtypjeje m t keqe se ajo e t pafeve." Ky mentalitet shfaqet edhe ne radhet e klerikve greke n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Sipas shtypit amerikan, kryepeshkopi Spiridon, kreu i Kishs Ortodokse greke n Shtetet e Bashkuara sht akuzuar se sht prpjekur q frekuentimin e kishs tua ndaloj ortodoksve q ndjehen m shum amerikan se grek. Spiridon, i pari udhheqs i lindur n SHBA i kishs ortodokse greke, deklaron se veprimtaria e tij synon t mbroj traditat bizantine t kishs, duke provuar kshtu se sht nj nga grekt qe kujtojn se akoma jetojn n perandorin bizantine. Jeane Karthner i gazets Liberacion shkruan: "Para pak vitesh, grekt ishin n armiqsi me shqiptart, maqedont dhe bullgart. Ata jan armiq t prhershm t turqve, kurse tani jan br armiq t amerikanve, britanikve, francezve, gjermanve dhe pjess tjetr t bots." "Perndimi sht plot me armiq", sht cituar t ket thn presidenti i Greqis, Kostis Stefanopolus. Analistt theksojn se kto deklarata t kujtojn "nj gjendje t brendshme emotive, q ende ka rrenj t thella n Ballkanin Lindor, dhe se nyja e prbashkt sht tradita fetare. Kjo nyje e imenton aleancn me Serbin..." Ky mentalitet q ka uar n fanatizm nacionalist dhe fetar i ka shtyr gjithashtu analistt t nxjerrin konkluzionin e logjikshm se prania greke n Bashkimin Evropian dhe NATO dhe organizata t tjera sht anomali dhe paradoks. Greqia vazhdon t jet jet partner i vshtir, bile edhe sot e ksaj dite sht delja e zez n Bashkimin Evropian, q her pas here i nxjerr probleme t sajuara Evrops pr shkak t qndrimit t saj kapriioz ndaj fqinjve. Ky konkluzion nuk sht dika q i takon s kaluars, apo fillimit t viteve 1990, si thot nj tjetr grek, Lukas Cukalis, i Institutit Evropian t Shkolls Ekonomike t Londrs.

  Pra, sht e gabuar, t paktn pr t ardhmen e afrt, ta konsiderosh Greqin si ur q do t lidh vendet fqinj me Evropn. Kjo antare e Bashkimit Evropian q e konsideron do kritik ndaj mnyrs se si ajo i trajton shtjet e saj t brendshme, sidomos shtjen e pakicave kombtare, si veprim armiqsor t frymzuar nga Perndimi pr t destabilizuar vendin, nuk mund ta luaj nj rol t till pa prmirsuar imazhin e vet ende n nivel t ult n krahasim me standartet evropiane, dhe pa hequr dor nga mbjellja e farrs s intolerancs fetare dhe kombtare.

  Greqia duhet t msoj si t sillet n shtpin e vet dhe jo ta krkoj fajtorin jasht.  -------------------  * Artikulli sht botuar n gazetn shqiptare "Albania" n dhjetor 2000

  ** Shkruesi i ktij artikulli ka qen drejtor politik pr Ballkanin dhe Lindjen e Mesme n Ministrin e Punve t Jashtme t Shqipris n vitet 1992-1996

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  240

  Mbi amt

  T nderuar miq, ju antar t Forumit Shqiptar,

  Dua vetm informat n lidhje me pyetjen:

  Greqia dhe Shqipria, marrdhniet e tyre deri von i kishin shum t ftohta. Duket se tani kan filluar t zhvillohen m tepr, e m s shumti nga ana ekonomike. Natyrisht sepse Greqia ka interes ta okupoj ekonomin shqiptare.
  Desha t'ju pyes, pse ishin marrdhniet e ftohta ndrmjet tyre, deri para pak kohsh? A sht arsyeja n lidhje me amt?

  Leka
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 13. #13
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Te ftohta marredheniet Shqiperi - Greqi kane qene gjate kohes se qeverisjes se Partise Demokratike ne Shqiperi, ku ftohja me e madhe u verejt pas ngjarjeve te Peshkepise (vrasja ne token shqiptare te oficereve shqiptare nga komandot greke) dhe pas shkarkimit nga detyra e Zef Brozit, ku kemi dhe ftohjen me SHBA.

  Por me ardhjen ne pushtet te Partise Socialiste, kapot e kuq te Tiranes bene tere perpjekjet per ta kthyer Shqiperine ne nje arene shitje te mallrave greke dhe te bindjes totale ndaj direktivave te Athines dhene politikaneve te majte shqiptare.

  Per kete Leke, mjafton te shikosh ku preferojne t'i kalojne pushimet Nano, Meta, Meidani, Majko etj socialistet e do bindesh se ata jane kelyshet e grekut ne Shqiperi.
  Pra aketa kapo te kuq, jane thjesht ushtare te bindur te Greqise ne Shqiperi dhe levizjet e tyre ne fushen e shahut shqiptare behen sipas mendjes greke.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  240

  Mbi amt

  Eni t falemnderit shum.

  T them t drejtn edhe e prita nj prgjigje t ktill, por nuk isha i sigurt n mendimet e mia, se a jan t pabaza apo jo.

  Un isha para ca kohsh n Shqipri, dhe vrejta se nuk ishte populli ai i cili dshironte grekt n Shqipri, por ishin pushtetart ata t cilt e impononin nj gj t till, dhe populli pr shkak se nuk kishte zgjidhje tjetr duhej t blente prodhimet greke, apo m thjesht t krkonte shrbim nga grekt.

  E ka na mbetet neve t bjm kundr ktij ndikimi grek, i cili ka kapluar Shqiprin dhe rrezikon edhe Kosovn?

  Leka
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 15. #15
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  te fillojme p.sh. nga bojkotimi i prodhimeve greke.

  Hap i pare,por imagjino sikur te tere shqiptaret qe s'duan t'ia shohin bojen grekut, te bejne nj egje te tille, cfare rrjedhimesh do kete ne tregun tone.

  Sa prodhime greke tregtohen sot e kesaj dite ne Shqiperi ?

  Kjo mund te kete riperskusionet e veta ndaj ashpersimit te politikes greke ndaj emigraneteve tane ne Greqi, por ama derrit daje s'jena duke i thene!!!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  240

  Mbi amt

  Un i kam parasysh t gjitha.
  T'ju them t drejtn jemi si n nj znk, apo si thot populli
  "Hip se t vrava, zbrit se t vrava."

  Do t thot, nse i bojkotojm prodhimet greke pushteti grek rrit dhunn ndaj shqiptarve atje, e edhe t'i konsumojm prodhimet e tyre e t'i bojkotojm tonat, po e pranojm pak m me vshtirsi.

  Por, ndoshta t'i bojkotojm prodhimet greke, grekt do ta marrin si mos sukses n tregun shqiptar.
  Apo jo?
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 17. #17
  Nga Vlora tu befsha! Maska e vloonjat
  Antarsuar
  31-07-2002
  Vendndodhja
  Ne Toke(tani per tani)
  Postime
  34
  Cameria eshte nje plage qe bertet "oooooo" po asnje s'ja ve veshin. per mendimin tim jane shume gjera per tu bere derisa te arrijme dicka per camerine(ndoshta jo te gjitha ato qe duam).
  Mendimet me lart me pelqyen si ide por praktikisht nuk bejme dot asgje se Shqiperine e ka zene Greku dhe politikanet Shqiptare hajdute per koq***.
  Te besh keto gjera duhet te kesh pamvaresi politike dhe ekonomike jo vetem nga Greku por edhe nga disa shtete te Evropes(si psh. Franca me shoke) qe mbajne anen e Grekut.
  Ketu dua tu permend rastin e Turqise. Turqia tani eshte e varur komplet nga evropa per ndihme ekonomike, ndryshe e mori lumi. Edhe c'beri, hoqi denimin me vdekje. me vone keta miqte do ia vene lakun prape ne fyt e do i thone"nqs do EU, njih Qipron si nje shtet te tere". Dmth Greku del atje ku do.
  Nje dite edhe ne Shqiptaret do futemi ne EU, por sic do dihet, shume gjera duhen zgjidhur perpara hyrjes. Dhe nje nga keto duhet te jete ceshtja e Camerise. ne ate kohe duhet qe shqiperia dhe politika Shqiptare te jene ne nje pozite , te themi Superiore, qe te vere disa kushte Evropes, jo vetem evropa te na i vere.
  Dihet qe Evropa dhe Greket vecanerisht, nuk kane me nje dashuri te zjarrte per Amerikanet dhe duan ti zhdukin nga territori i tyre sa me shpejt. I perdoren sa deshen dhe u thone ik e pirdhu tani.
  Nje gje e mire do te ishte sikur Shqiperia te bente tratativa me Amerikanet qe te hapej nje baze e madhe amerikane ne Shqiperi. Keshtu ua fusim nje pyke Evropes e i thua rri urte.(me 96 dihet kur G. Bush, Sr. erdhi gjoja per vizite ne Butrint etj., por atij i rrihte cekani per te hapur nje baze amerikane ne Vlore. Pse kjo gje su be ateher nuk dihet.
  Tani serisht Amerikanet po kerkojne te hapin baza te reja dhe tani per tani ne ndodhemi brenda strategjise qe keta duan. Nje baze Amerikane e madhe ne Shqiperi ka jo vetem ane pozitive ekonomike por edhe politike. Per sa kohe interesi Amerikan do jete tek ajo baze, Shqiperia do kete nje "baba" nga mbrapa qe do ia mbeshtese krahet. Me thoni ju ua kush u lidh me Amerikanet dhe nuk perfitoi dicka.
  Gjerat me larte i thashe pak te ngjeshura dhe i rashe shkurt se s'kam kohe po mendoj se per te zgjidhur jo vetem ceshtjen e camerise por edhe te tjerat, duhet te kemi lidhje shume, shume te forta me Ameriken.
  Shendet e te Mira

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19
  Problemi am, Greqia dhe qeveria jon

  Nga Ndriim KULLA

  Ka rreth dhjet vjet q krimi i Greqis me vrasjet dhe dbimin masiv t popullsis shqiptare t amris nga trojet e tyre etnike troket pareshtur me mnyra demokratike n marrdhniet ndrmjet dy vendeve Shqipris dhe Greqis, por qeveria greke q ka prgjegjsin dhe detyrn pr ta filluar dhe pr ta zgjidhur dalngadal kt problem nuk ja ka hapur kurr dern. Ky problem q nga ana shqiptare sht ngritur kryesisht prej viktimave t ktij spastrimi etnik, nga familjet e zbuara dhe t torturuara t prfaqsuara prej shoqats kombtare "amria" q jetojn n Shqipri n do ballafaqim me opinionin vendas dhe at ndrkombtar sht injoruar prej qeveris greke, her duke heshtur dhe hera hers duke krijuar lloj lloj histori pretekstesh. Sigurisht q kt t drejt morale ligjore dhe njerzore, q ka popullsia ame pr tu kthyer n trojet e saj, prej shtetit grek, q trashgon prgjegjsin pr ti kthyer kto t drejta, nuk e ka favorizuar as gjndja e varfr ekonomike e Shqipris aktualisht, as vitet e tranzicionit t vshtir poskomunist, por as problemet e tjera kombtare, q historia i eli pr ti zgjidhur n kt dekad. Si prfundim, pr shkak t tronditjeve t mdha social politike q po kalon vendi yn ky problem nuk ka arritur q t realizoj organizimin e duhur politik dhe profesional pr tu br prezent n organizmat e ndryshme ndrkombtare n mnyr q t ushtrojn presion mbi Greqin q ta njoh realisht kt problem dhe t ulet n tavolinn e bisedimeve, pr ta zgjidhur si duhet zgjidhur nj problem i till. Megjithat edhe me at pak pun q sht br kryesisht nga shoqata amria, ose disa personalitete t veanta t kulturs dhe historis shqiptare si edhe nga nj pjes e shtypit ton, ky problem tani ka arritur t trheq vmndjen e Senatit Amerikan. Pikrisht kto dit Senati Amerikan struktura m e lart e organit ligjvns amerikan organizoi nj seanc debati posacrisht pr kt problem, ku i krkoi qeveris greke (konkretisht Ministris s Punve t Jashtme e ftuar n kt seanc), shpjegime n lidhje me kt krim masiv t mbarsur. Megjithse ky ballafaqim ishte nj surpriz e pakndshme pr qeverin greke, q tregon se koha e prkdheljeve nga Perndimi ka mbaruar dhe ka ardhur koha pr t dhn shpjegime n lidhje me shum spekullime historike, prsri ajo shkoi n Senat me psikologjin e fqinjit t dikurshm ku mjafton t kpuste disa shpifje pr fqinjin e saj verior, me besim mysliman, tek fuqit e mdha, si kishte vepruar 100 vjet me rradh, dhe ajo do ta kishte gjykimin e favorshm me vehte. Pikrisht t tilla mbresa krijuan njerzit e drguar t qeveris greke n at ballafaqim n prbrje t t cilit kishte edhe pjestar t Helsinkit Grek, ku jo vetm q foln sikur vinin nga qielli dhe s'kishin asnj lidhje me kt krim, por u shfajsuan se nuk e njihnin mir at dhe nga ato q kishin dgjuar mkatin e kishte qeveria shqiptare q nuk e linte t "flinte" krimin por e zgjonte sipas konjukturave politike q karakterizojn marrdhniet midis dy vendeve e q donte t prfitonte nga partneriteti me Greqin apo m konkretisht me shtetin grek. Por kto shfaqje teatrale i takojn forms s prezantimit se qeveria greke e njeh mir seriozitetin e ktij problemi q ka mbi supe, por krkon q ta shkarkoj sa t jet e mundur tek dobsia e shtetit t sotm shqitpar. T thuash t tilla pretekste apo t bsh nj deklarat t asaj natyre si ajo q bri kto dit prpara Senatit Amerikan zdhnsi i qeveris s sotme greke Dhimitris Repas, i cili tha se :" Ky sht nj problem q prdor qeveria shqiptare si mjet pr te realizuar disa gjra me politikn greke", sht njlloj sikur t vdekurin ta bsh t gjall. Nuk e kuptoj se si mund t bhen me kaq lehtsi akuza t tilla tek nj realitet q nuk ekziston fare. Si nj njeri q i kam kushtuar nj vmndje modeste krijimit t nj hapsir edhe t problemit am n opinionin publik shqiptar, ( prkatsisht, shtyp,radio e televizion) konstatoj se ajo q thot qeveria greke prpara Senatit Amerikan n lidhje me qeverin shqiptare prkundrejt ktij problemi, nuk i korrespondon aspak t vrtets. Jo vetm qeveria shqiptare n cfardo legjislature qoft kjo, por gjith politika shqiptare n prgjithsi gjat ktyre viteve t hapjes s vendit ton me botn, nuk sht prgatitur asnjher seriozisht pr ta marr n shqyrtim problemin am t trashguar nga e kaluara. N lidhje me kt problem kam bindjen time personale se t gjith ministrat q kan drejtuar diplomacin ton duke prfshir edhe kt q sht sot, pra pa prjashtim ,n qoft se do t organizohej nj debat i drejtprdrejt publik pr ta trajtuar konkretisht problemin am prve disa formuleve sterotipe n ato q u ka msuar zanati i diplomacis dhe i politiks pr tu justifikuar, ata nuk jan n gjndje q t shprehin as kulturn m minimale pr ta sqaruar kt problem para publikut. Kjo ndodh sepse n Ministrin ton t Punve t Jashtme as ka patur, as ka, por mesa duket as ka pr t patur pr nj koh t gjat nj struktur q t krijoj praktikn e nevojshme t njohjes mbi kt detyr q ka Ministria e Punve t Jashtme Shqiptare, e pastaj m von t krijohen mnyra e ndryshme politike dhe juridike pr ta ndjekur hap pas hapi kt problem si n rrug bilaterale me shtetin grek, ashtu edhe n rrug multi laterale, n raporte lidhjeje dhe bashkveprimi me shtetet e organizmat e ndryshme ndrkombtare. Po ndodh kshtu sepse politika shqiptare as e ka frymzuar ndonjher dhe as po e frymzon as sot kt gj. Qeveria greke kur akuzon qeverin shqiptare pr instrmentalizim t problemit am dyshoj se prve shfajsimit t saj, merr n mbrojtje n mnyr indirekte edhe indiferentizmin karakteristik q ka treguar qeveria dhe shteti shqiptar n kt 10 vjecar ku me gjith pengesat q kan qen t pranishme prsri ka patur shum hapsir pr tkrijuar nj axhend t till. Opinioni shqiptar duke qen mjaft i ndjeshm ndaj problemit t nprkmbur am si nga pala greke ashtu edhe nga moskokarjet e shtetit shqiptar, mse njher i ka br thirrje shtetit t tij dhe strukturave kopetente qeveritare pr t'u zgjuar e pr t'u vn n shrbim t ktij problemi, zgjidhja e t cilit nuk do t ket vetm prkatsin e nj popullsie t veant si sht popullsia ame, por do t ket vlera universale njerzore.Por shteti shqiptar i brejtur nga lufta politike pa principe kryesore, jo vetm q nuk e ka patur kt mundsi q t harxhoj pak koh dhe energji me kt problem, por nuk ka arritur q t shpreh ndonjher hapur dhe vullnetin e tij t mir pr ta konsideruar si nj problem q duhet zgjidhur, madje ka arritur deri atje saq n raport me zgjidhjen e ktij problemi, s'ka guxuar q t bj dot qoft edhe ndonj alibi.

  Q n vitin 1992 q kur ky problem u shfaq publikisht n Shqipri,ai u profilizua qart si nj problem joqeveritar dhe megjith prmasat e mdha njerzore q kishte dhe karakterin e tij tepr specifik, qeveria shqitpare nuk shprehu n asnj rast t vetm bashkpunimin e saj pr ta ndihmuar moralisht apo materialisht shoqatn e varfr "Camria" t pjestarve t saj t varfr te dal nga diktatura, si t gjitha shoqatat e tjera joqeveritare. N syt e nj vzhguesi objektiv problemi am n Shqipri ka vazhduar n traditn e diskriminimit q i la regjimi i Enver Hoxhs edhe pse ndryshe nga ai regjim u la i lir q t flitej pr t. Me dhjetra shoqata joqeveritare madje edhe nga ato m spekulative kan prfituar ndihma financiare n mnyra t ndryshme nga institucionet e shtetit shqiptar, t shprehura n kesh, ose qira t ndryshme zyrash, t favorshme apo t falura, por shoqata"" amria"nuk ka arritur q t marr qoft edhe nj telefon apo nj faks brenda rregullave t ktij shteti. As presidentt, as kryeminsitrat, as ministrat e Punve t Jashtme t ksaj dekade, nuk di ndonj rast t jen takuar n mnyr t prgatitur dhe t organizuar dhe t ken arsyetuar me shoqata t ndryshme problemin am e pr re lehtesuar sadopak dhembjen e bashkombasve te tyre t prvuajtur. Kt gj nuk e kan br as me historian as me jurist dhe as me personalitete t njohura t kulturs q kan shprehur ndjeshmrin e tyre kurajoze duke e br prezent n publik, kt problem t trashguar historik.Dhe uditrisht qeveria greke krkon dhe "gjen" pretekste atje ku nuk ka fare. Akuzn e par qeveris shqiptare n qoft se flitet pr akuz duhet tia bj populli am dhe gjith opinioni shqipetar q nga frika e hijes s ktij problemi nuk ka arritur as t belbzoj pa lere m ta trajtoj si problem t rndsishm mes palve prej t cilave do t varej shum edhe perspektiva e marrdhnieve midis dy vendeve. Pr t qen realist, Greqia n ballafaqim me kt problem t vshtir moral, ligjor dhe financiar q kan pasojat e tij e ka prdorur me mjeshtri kartn e varfris shqiptare duke qen e sigurt n suksesin e presionit t saj. Kt e kan favorizuar edhe dimensionet e vogla t njohjes s ktij problemi n aspektin ndrkombtar, pr shkak t s kaluars 60 vjeare si dhe t sensibilizimit t pakt q iu b n rrethana tepr specifike q u shfrytzuan pr ta kryer. Me dhjetra her jan ulur trart e postblloqeve t pikkalimeve kufitare nga ana e qeveris greke duke dhn mesazhe krcnuese, force dhe bllokade, nprmjet qeveris shqiptare tek opinioni shqiptar, si ai q ndodhi kto dit me emigrantt shqiptar n Kapshtic dhe Kakavij; sa her q skena shqiptare n lidhje me kt proces promovon ndonj gj t re. Edhe lojrat e tjera q bn sot Greqia si ato q kan t bjn me krkesat absurde pr t drejtat e minoritetit grek q ka n Shqipri, idet e fallsifikuara t Vorio - Epirit dhe shpikjet e minoritetit grek t Himars, s'ka dyshim q jan prapavija pr t neutralizuar problemin am t cilit po i vjen koha pr t'u zgjidhur.

  Problemi am sht nj problem real q ka t bj me nj krim masiv dhe nuk mund t trajtohet kurr dhe n asnj rast si nj problem i stisur nga dikush. Diplomacin dhe qeverin greke nuk e kan pr ta lehtsuar as prrallat e sajuara n lidhje me pseudonacionalizmin shqiptar q gjoja po i fryjn politika shqiptare. Qeveria greke fillimisht ka pr detyr t bj at q nuk ka br deri tani t distancohet nga krimi dhe t bj dnimin e plot t tij dhe pastaj ka t drejtn pr t diskutuar klasifikimin e ktij problemi. N qoft se krimi do t mbetet i fshehur si ka vijuar deri m tani duke gjurmuar pas shkaqeve te shpikura dhe preteksteve te kota athere n Ballkan do t vazhdoj t jetoj precedenti i mosdnimit t krimit dhe n marrdhniet midis dy vendeve miqsia do t gjej gjithmon n mes murin e mosbesimit.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 19. #19
  Pasioni pr shkencn
  Antarsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280

  eshtja ame n arenen nderkombare

  25 Gusht 2002


  Ja se cfare i eshte propozuar kryeministrit Simitis nga institutet e specializuara apo nga zyrat qe njohin mire ceshtjen came
  Ja se cfare i eshte propozuar kryeministrit Simitis nga institutet e specializuara apo nga zyrat qe njohin mire ceshtjen came

  Korrierit i ka rene ne dore nje material i rezervuar ekskluziv ne lidhje me paketen greke per ligjin e luftes. Ky material i eshte konfirmuar gazetes nga nje burim gazetaresk dhe nje avokat grek, te cilet nuk duan te identifikohen. Avokati grek eshte marre me kete ceshtje i nisur nga parimi i shenjte i cdo avokati, fitimi, por ka hasur ne nje mur te larte te pakapercyeshem. Projekt-paketa eshte kjo:

  Paranteza qe paraprin propozimet thote se: "Ne thelb gjendja e luftes perfundoi (pra gjendja eshte tjeter koncept dhe ligji i luftes eshte tjeter koncept) me Marreveshjen e Paqes midis Greqise dhe Italise.

  Perfundimi i saj u vertetua dy here me pas: me vendosjen e marredhenieve diplomatike ne 1971 dhe me vendimin e njezeshem te Keshillit te Ministrave te vitit 1987, "Mbi heqjen e gjendjes se luftes". Nderkaq, ne aspektin e te drejtes se brendshme, Shqiperia mbetet vend armik.

  Ka dy mundesi per zgjidhjen e problemit:

  1. Shpallja me anen e nje dekreti presidencial, i cili do te mbaroje edhe formalisht "Gjendjen e Luftes", per analogji te dekretit mbreteror te vitit 1940, i cili e kishte vendosur. (Nje nga arysetimet apo kleckat juridike per te cilen kane qene te vetedijshem autoritetet greke eshte pikerisht kjo: "Ligji i luftes eshte shpallur me dekret mbreteror". Vendimi i Keshillit te Ministrave eshte shprehje e vullnetit tone te mire politik, por nuk e abrogon ate). Ne rastin e shpalljes se dekretit presidencial mund te ndahet ne dy pjese, duke evituar edhe percaktimin e dates se perfundimit te gjendjes se luftes (1971 dhe 1987), ne menyre qe te mos kete fuqi prapavepruese. Me pas, te nisin kerkesat (te cameve dhe te shqiptareve te tjere) "per c'demtime dhe kompesime", me mbingarkesa per fitime te pamarra, per shkak te mosshfrytezimit te pasurive prej 50 vitesh.

  2. Shpallja ne formen e nje ligji. Ne kete rast, trajtimi i pasurive do te parashikohej ne ate ligj. Per shkak te rendesise se ceshtjes, duhet te japin mendim te gjithe institucionet kryesore politike qe te shihet edhe kerkesa analoge per pronat e vorioepirioteve edhe interesa te tjera.

  08/25/20

 20. #20
  Pasioni pr shkencn
  Antarsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280

  Histori e amerise deri n ditet e sotme

  Historia e Camerise nga antikiteti deri me sot
  Historia e Camerise nga antikiteti deri me sot

  Per te kuptuar te verteten e ceshtjes Cameria ne tere gjeresine e vet, eshte e nevojshme te fillohet me kuptimin e kontekstit historik te ekzistences se shqiptareve ne toka qe aktualisht jane territor grek. Nepermjet deshmive te disa historianeve te respektueshem, synohet te trajtohet raporti Greqi-Epir ne antikitet, vendi i shqiptareve ne Epir, dhe i cameve ne vecanti, qe kane banuar ne pjesen greke te territorit qe njihet me emrin Thesproti.

  Materialet historike jane marre nga historianet Selim Islami (per historine antike) dhe Pellumb Xhufi (Per historine e mesjetes dhe me vone, nga nje cikel intervistash mbi Camerine)

  Selim Islami

  Vendndodhja gjeografike

  Cameria e sotme shtrihet ne vendin, qe ne lashtesi quhej Epir.Me emrin Epir quhej nje zone qe shtrihej nga malet Akrakeraune(Llogaraja e sotme) ne veri deri ne gjirin e Ambrakise ne jug dhe nga malet e Pindit ne lindje deri ne detin Jon ne perendim. Pra, kap nje territor rreth 15 mije kilometra katror. Emri Epir qe ne greqisht do te thote toke, sterre, ishte emer qe banoret e ishujve grek i quanin ata, qe jetonin perballe tyre.Ne kohen arkaike (shek.8-6 p.e.s) ky vend nuk njihet me kete emer, por sipas burimeve letrare njiheshin vetem Kaonet dhe vendi i kaoneve ;Thesprotet dhe vendi i Thesproteve; Moloset dhe vendi i moloseve etj. Por, nuk ekzistonin Epiri dhe epirotet. ,Ne luften e Peloponezit ne vitet 432-404 p.e.s. kaonet dhe moloset etj.shfaqen si entitete politike me vete.Ne vitin 429 p.e.s.shfaqen si aleate te Spartes apo te Athines. Gjate sundimit te mbretit Tharypa gjate viteve 439-390 p.e.s. moloset vendosen hegjemoni mbi fiset e tjera dhe krijuan lidhjen molose. Pas mesit te shekullit 4 p.e.s.,mbreti Aleksander i mbiquajtur Molosi (362-321 p.e.s.) e shtriu sovranitetin e tij deri tek Thesprotet. Aleanca e re u quajt ne kete kohe "Aleanca Epirote". Kjo aleance siguronte mbrojtje dhe barazi formale ne federate. Lavdine e tij shteti epirot e arriti nen udheheqjen e Pirros se madh te Epirit gjate viteve 307-272 p.e.s. Ne kete kohe, Epiri u fuqizua dhe rriti gjithnje e me teper shtrirjen e tij. Marredheniet me Ilirine, shteti i Epirit, i kishte te mira per dy arsye:se pari, Pirroja ishte rritur ne oborrin e mbretit Glaukia te Ilirise dhe se dyti,Iliria e ndihmoi ate te kthehej ne fronin e tij te uzurpuar nga kundershtaret politike. Roli politik i Pirros i kaloi kufijte e Epirit, duke vendosur edhe per politiken e Greqise dhe Maqedonise.Pas vdekjes se Pirros,Epiri u dobesua mjaft dhe ne vitin 232 p.e.s. monarkia e Akideve ra dhe vendin e saj e zuri "lidhja epirote".Kjo ishte nje forme qeverisjeje republikane.Shume shpejt ne kurriz te ketij shteti rane pasojat e luftrave iliro-maqedonase si dhe iliro-romake. Ne keto luftra, Epiri nuk u ndie aspak si fuqi ushtarake deri sa ne vitin 167 p.e.s. ra nen sundimin romak. Ne ndarjen e re administrative te vitit 148 p.e.s., Perandoria romake e konsideronte Epirin si toke maqedonase.Ndersa duke kaluar ne shekullin e dyte te eres sone, Epiri doli me vete nga Maqedonia dhe ne shekullin e trete e.s.u krijua Epiri i Ri qe shtrihej nga lumi Vjose deri ne Mat.Interesant mbetet fakti se si Epiri i vjeter (aty ku kish qene)dhe Epiri i ri perfshiheshin ne te njejten prefekture, ne ate te Ilirikut.

  Problemet etnike

  Per problemet etnike ndermjet grekeve dhe epiroteve ekzistojne dy pikepamje : nje e konsideron Epirin ilir dhe tjetri e konsideron grek. Per kete ceshtje kane shkruar ne veprat e tyre historianet e lashte grek Herodoti dhe Tuqiditi.

  Herodoti thote se ka dy histori.Ne vitin 576 p.e.s.tregohet se Klisteni, zoti i Sikionit,nje njeri shume i pasur, donte te martonte te bijen me nje djale me te mirin ndermjet grekeve.Herodoti jep edhe listen e atyre qe moren pjese, rreth 13 djem, ndermjet te cileve ishte edhe nje djale molos me emrin Alkon. Fakti qe ndermjet djemve grek kishte edhe nje molos ka shtyre historianet grek te mendojne se moloset jane grek. Por, Herodoti na jep edhe nje pasazh te dyte.Ne kete deshmi te dyte ben fjale per forcat ushtarake greke qe u mblodhen ne Salamine per te luftuar perset e fuqishem te asaj kohe.Duke i pershkruar ngjarjet, Herodoti, thote se:"Te gjithe ata qe derguan burra ne Salamine (behet fjale per viset e largeta) banojne ketej Thesprotise:"Thesprotet jane fiset ne kufi me ambrakasit dhe leukadasit,fiset me skajore greke qe dergonin burra ne luften e Salamines.Pra, sic shihet nga faktet qe sjell Herodoti tregojne se moloset nuk ishin greke.Kjo nuk eshte aspak e rastit ,po te kihet parasysh se moloset banonin "kendej Thesprotise".

  Per me teper, sqaron Tuqiditi.

  Per vete rendesine e saj, lufta e Peloponezit perfshiu si boten greke ashtu edhe nje pjese te botes barbare. Kjo eshte nje e dhene e rendesishme per te sqaruar me qarte se cilat ishin zonat greke dhe cilat tokat me popullsi jo greke.Me termin "barbar",greket quanin te gjithe ata,te cilet jetonin jashte Greqise.Por, duhet pasur parasysh se ne veprat e Tuqiditit nuk permendet emertimi "Epir" sepse ne ate kohe nuk ishte krijuar ende ky term. Ekzistonin vetem emrat e fiseve Moloset,Thesprotet,Kaonet(keto ishin fiset kryesore)e disa fise te tjere...Duke pershkruar fushaten e luftes se Peloponezit thote se nga barbaret ishin kaonet,moloset orestet dhe thesprotet. Pra,Tuqiditi nuk permend termin"Epir" apo "epirot".Ne kapitullin pasues,Tuqiditi ve ne dukje se disa nga barbaret nuk kishin mbret dhe ndryshe nga grekerit qe luftojne ne formacione te rregullta ushtarake,barbaret kaone, megjithese te zote luftonin ne menyre te crregullt.Tuqiditi jep edhe te dhena te tjera ne lidhje me karakterin e barbareve, por qe nuk kane vlera.Rendesi te madhe ka momenti kur historiani permend se barbaret nuk ishin greqishtfoles. Pra, ai e ka thene qarte se, ata nuk ishin greke. Prania e kolonive,kryesisht e korintasve rreth gjirit te Ambrakise dhe gjirit te Jonit, deri ne Korkyre( Korfuzin e sotshem.) deshmon se kolonite greke nuk jane krijuar as ne Atike dhe as ne ndonje zone tjeter, por jane krijuar tek barbaret.Ata qe mbrojne pikpamjet e kunderta nuk e kane vleresuar kurre kete fakt.Megjithate jane gjeografe e historiane greke qe thone se, kolonistet greke u vendosen ne Korkyre dhe u ndeshen ne rezistencen e ilireve Liburne.Kolonet qe vendosen tek barbaret kur ndesheshin ne rezistencen e vendasve nuk kane hezituar te perdorin edhe forcen kunder tyre.I tille eshte rasti i apollonateve kunder ilireve qe shkaterruan pronat dhe tokat e tyre ne cerekun e pare te shekullit te peste p.e.s. Pra kolonite greke per shume kohe mbeten te izoluara per shkak te ketyre konflikteve me vendasit.Me gjithe konfliktet qe kane pasur popujt barbare me kolonet greke, mardheniet midis botes barbare dhe botes greke kane qene te hapura.Kjo vihej re ne aspektin tregtar,kulturor etj. Bota moderne ia njeh kete gjeni kultures greke.Por marredheniet kulturore nuk duhet te perzihen ne ceshtjet etnike.Per kete ishin te qarte banoret e ketyre vendeve.Por si pasoje e marredhenieve te ngushta tregtare e kulturore dy botet, ajo greke dhe ajo shqiptare u afruan shume me njera- tjetren.Ne zonen epirote banonin popullsi vendase barbare si dhe koloni,te cilat jetonin ne brigjet e Jonit dhe qe preknin tangencialisht zonen epirote.Nje historian tjeter grek, Teodos Skilaks, jep nje paraqitje tjeter te zones ndarese ndermjet botes greke dhe asaj barbare.Ai duke pershkruar te gjithe Ilirine thote:"...Pas moloseve vine ambrakasit, te cilet jane ne skaj te tokave greke.Pas kesaj fillon "Ellada".Pra shihet qarte se njeri pas tjetrit historianet grek te lashtesise kane qene te nje mendimi per sa i perket kufijve midis grekeve dhe barbareve.

  Me pas, per nje periudhe me te vonshme ka shkruar Straboni.Ne kete kohe, pra rreth shekullit te katert p.e.s shfaqet per here te pare termi "Epir" dhe "epirot". Ky territor shtrihej ne veri deri tek Malesia e Kurveleshit(sot) ne jug, deri ne gjirin e Ambrakise dhe mbyllej ne lindje me malet e Pindit.Nje fakt tjeter, qe jep Straboni, eshte edhe nje pershkrim qe i ben Homerit duke shkruar se "Ai (Homeri) njihte mire gjithe helenet deri tek thesprotet,pra duket qarte se kufiri ishte tek thesprotet.Emri epir per Homerin kishte nje kuptim te pergjithshem,pra sterre sic eshte thene me lart.

  Nga historian te ndryshem, harta e Epirit del heterogjene, pra e levizshme. Kjo ndodh per shkak te levizjeve te koloneve,por popullsia kryesore ishte barbare.Nga burime te ndryshme historike del se popullsia barbare e kesaj zone nuk ishte greqishtfolese.Por historiane te ndryshem sot gjejne preteksin se neqoftese kjo popullsi nuk eshte greqishtfolese nuk eshte fakt bindes qe ata jane ilire.Por, ky eshte nje fakt shume i dobet.Duke u nisur nga prehistoria njihet fakti qe ne perendim te gadishullit te Ballkanit u vendosen iliret.

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. shtja shqiptare n polemikat e studiuesve anglez
  Nga Davius n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-08-2006, 17:29
 2. Ceshtja Shqiptare,detyrim Per Cdo Shqiptar
  Nga DARDAN PEJA n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-09-2005, 07:33
 3. Feja Islame
  Nga Muslimane n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
 4. shtja e kombit nga vshtrimi Islam
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 11:24
 5. shtja ame: PS rrzon projektrezolutn e opozits
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-02-2004, 17:22

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •