Close
Faqja 9 prej 11 FillimFillim ... 7891011 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 201
 1. #161
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  607

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  luft e ndyr eshte kjo. ne fillim te luftes te gjithe e perkrahen maje edhe e armatosen kryengritjen bile franca edhe e pat njoft nje far qeverie te opozites siriane, dhe per qudi per nje her heqin dor te githa ato shtete e qeveri nga ato perkrahje dhe fillojn ti quajn terorist kjo tregon per nje pergatitje te gjat te gjithe kesaj. ajo qfar po ndodhe atje eshte e tmerrshme. por diqka me qudit ketu edhe me shum se si shtetet me perkatesi islame nuk arrin ta formojn nje forc ushtarake te perbashket per te nderhyr dhe per te qliruar ata njerz dhe njeherish edhe per te penguar eqperdorimin e islamit ne ket ynyr te tmerrshme

 2. #162
  i/e regjistruar Maska e palushi
  Anėtarėsuar
  06-03-2004
  Vendndodhja
  itali
  Postime
  245

  Pėr: ISIS : Shteti i djallit dhe i krimineleve.

  Emri: 95483_1.jpg

Shikime: 497

Madhėsia: 67.8 KB
  Luftėtarja vret veten me plumbin e fundit pėr tė mos rėnė nė dorė tė ISIS

  Luftėtarja vret veten me plumbin e fundit pėr tė mos rėnė nė dorė tė ISIS.Ėshtė vėnė nė pyetje fati i njė vajze kurde 19-vjeēare pėr tė cilėn sė fundmi pėrflitet se ka vrarė veten me plumbin e fundit tė mbetur nė armė. Arsyeja? Tė mos bjerė peng nė duart e ISIS.
  Vajza u bė e njohur nė njė reportazh mbi luftėtaret kurde qė luftojnė pėr liri, tė cilat njėsoj si meshkujt pėrdorin armėn dhe mbajnė tė veshur uniformė lufte.

  Gazetat turke raportojnė se Ceylan Ozalp ishte duke luftuar kundra ushtarėve tė shtetit islamik pranė Sirisė, qyteti i Kobane. Ky ka qenė momenti , thonė gazetat kur vajza mbeti pa municion dhe pėrballė njė ushtrie qė do e pėrdhunonte dhe mė pas vriste me prerje koke. Por nė vend qė tė zgjidhje kėtė opsion, Ozalp, thuhet se ka pėrdorur plumbin e fundit tė mbetur nė armėn e saj pėr ti dhėnė fund jetės. Kolegėt e saj thanė pėrmes radios nė batarenė e luftės se vajza shqiptoi vetėm ‘Mirupafshim!’ dhe mė pas u vetėvra.

  Lajmi ėshtė konfirmuar nga politikanėt prokurdė nė Turqi por gazetarė tė tjerė pohojnė se Ozalp ėshtė gjallė dhe po lufton kundra ISIS.

  vajza kurde lufton


  Nė njė intervistė muajin e kaluar pėr BBC, duke folur pėr rolin e femrave kurde nė luftėn kundėr ISIS, ajo tha: “Nuk kemi frikė nga asgjė. Ne luftojmė deri nė pikėn e fundit tė gjakut. Mė mirė vrasim veten se tė bime tė gjalla nė duart e ISIS’.


  Shikoni si asht trimnija e burrnija, se keni nevoje!!

 3. #163
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,202

  Pėr: Letra e dijetarėve muslimanė...

  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  Kjo eshte bile edhe e tepruar, ngase dijetaret muslimane nuk kane ndaj askujt ndonje BORXH, qe te ndihen te detyruar te japen deklarata. Islami ju perket te gjitheve, dhe ASKUJT. Cka me interesson mua, se cka ben dikush ne emer te islamit !!!.....perpjesetimisht, cka i interesson kjo ndonje njeriu me diplome, qe ka njecfare reputacioni ne ceshtje fetare, te ndihet i ngushtuar per "bibilushin" e dikujte tjeter te jape pergjegjesi ???
  Bagladadin e perkrahin pikerisht ata qe i ke edhe me arme ne dore.....disa thuan 30 000 njerez, disa thuan me pak, disa me shume. Nga 7 mrd. njerez qe jetojne mbi rruzull, me siguri se ka edhe me shume qe e perkrahin ideologjikisht.....probabiliteti thot natyrisht se nder ata qe e perkrahn, shumica jane musliman, nder perkrahesit mund poashtu te kete majtast, djathtast, antiglobalist, perverze etj.......dhe, cka tash ???.........pse ti si musliman i lindur (jo praktikues, jo besimtare) nuk e ndin vetveten me pergjegjesi ???....a ???.......ti vetem nje fjale goje "une nuk jam besimtare, edhe pse nena me falet" e terhjek veteveten nga pergjegjesia ???.....pse mos ta ket kete te drejte edhe nje besimtare, edhe nje i devotshem bile ???...cka e ben njerin me pergjegjes se tjetrin ???.
  Eshte nje teori shume e qarte.......koncepti i DAR UL ISLAM-it....shtrire mbi tere faqen e dheut !.......demokracia, te cilen e transporton amerika (edhe me "shpate") neper bote e ka po te njejtin temel ideologjik....
  Kosovareve ju deshen 95 vjet.....cifutizmi eshte thjeshte nje koncept nacional i gershetuar me motive fetare.....cifutizmi kuptohet si nacionalizmi, i lidhur per GJAKUN.....nuk ka mister tjeter ketu. Cifutizmi per kete arsye edhe nuk perparon ne asnje kahje, ngase eshte i VETIZOLUAR, i VETKUFIZUAR....
  Per ta kuptuar kete, duhet me e dijte se cka nenkuptohet ne kete kontekst me fjalen KALIFAT.....KALIFAT eshte vetem nje term tjeter per kete qe te shkruajta me larte, DAR UL ISLAM...kurse ti nenkupton sundim tyran, ku njerezit nuk kane te drejta individuale, ku jeta ju eshte parapergatitur ne menyre "minucioze", ku njeriut i dhunohet edhe menyra se si ta pastroje prapanicen....dhe ku shkelja e direktivave denohet prere dhe ashper me dhune fizike, ku njeriu trajtohet si kafshe, pa aftesi intelektuale, pa vullnet, pa liri !!!.....ku ne te kunderten, shtresa sunduese per vetveten do te privilegjohej ne "pamaturi" mbi krejt qejfet e dynjase....perfshire ketu edhe shkeljen flagrante te vlerave qe ne anen tjeter i kerkon nga populli qe e sundon....
  Po tamam de, kete thash edhe une me larte.....pasiqe kjo arrihet vetem ne boten e kesulkuqes, tentimi drejte tije eshte vetemse arritja e synymit....der weg ist das ziel (e njeh gjermanishten ???, kete te shkruajta)
  Nga e more kete teori se ki na qenka pershkrimi i sakte i kalifatit qe e nenkuptojne muslimanet ???....une personalisht jame prononcuar dhjetra here si ANTIMONARKIST dhe PRO DEMOKRAT.
  Skam treguar ne asnje moment shenja revizionizmi bre burre....nese po, tregom ku !....perndryshe, kjo qe shkruan eshte me shume nje deshire se nje realitet. Nese i referohemi kohes se muslimaneve te pare i ke TRE rryma, te cilat u kristalizuan ne piken e drejtimit te shtetit.
  Ishte partia e aliut, qe e perkrahte trashigimine monarkike (nga cila rrjedh shiizmi)...
  Ishte partia e "harixhinjve", qe e perkrahnin trashigimine e "me te mirit " (dyqish si "primus inter pares")
  Ishte partia e hulefai rrashidineve, qe e perkrahen trashigimine e te zgjedhurit nga shumica (demokratike)
  Dhe pikerisht kjo e fundit u pelqye si metoda me e mire e zgjedhjes se drejtuesit te shtetit......As Abu Bakri, as Omeri, as Osmani ishin gjak ose fis me pejgamberin alejhiselam....e as i perkisnin grupit te interesxhinjve (Abu Bakr shok i ngushte, Omeri ish kundershtare). I lidhte vetem interessi i perbashket per te miren e ummetit (popullit).
  Natyrisht se ka "musliman" qe realitetin e shohin ashtu sic e pershkruan ti, por mendoj se synymi i jot ketu nuk eshte te gjejshe nje kahje ku ke edhe mbeshtetje me te madhe, por, te gjejsh nje vleresim objektiv te ngjarjeve !
  Sa per konceptin BOTA ISLAME:
  Nuk ka BOTE MUSLIMANE....nuk ka patur nje bote te tille !!!, DAR UL ISLAM nuk mund te cilesohet si bote muslimane, por thjeshte si nje njesi politike, nje territor politik, ku ka sunduar LIGJI (ne rastin konrekt, sheriati), ku rrendi shoqerore ka qene i rregulluar, ku njerezit kane bartur pergjegjesi, por kane gjet edhe drejtesi, qe ju eshte mbrojtur, qe ju eshte garantuar. DAR UL ISLAM nuk nenkupton hic me pak, se nje territor politik te civilizuar.....perkunder DAR UL HARB-it !!!
  Ose ndyshe, BOTA ISLAME i eshte botes aktuale moderne "imanente", nese bota aktuale moderne muslimaneve jav garanton te drejtat civile, jav mbron ato !, padyshim se kete konceptin e dar ul islamit e gjen ne boten perendimore....andaj edhe muslimanet nuk kane asnje problem per tu adaptuar ne realitetin perendimore si njerez aktiv te saje !!!
  Brenda kohes ke FETVAJA te ndryshme, ku popujt e ndryshem muslimane URDHEROHEN per shperngulje, pikerisht, nese kushtet e lartepermendura nuk permbushen. Nje musliman NUK KA VEND ne "dar ul harb".
  UMMETI eshte nje grupp interessesh, i cili kodet e jetes civile dhe private qe i pershkruan islami dhe tradita, qe jane te kodifkuara ne "sheriat" i pranon dhe ju permbahet. Nje njeri qe kete e pranon, eshte automatikisht pjese e UMMETIT, por me kete, edhe i vetedijshem dhe pergjegjes edhe mbi "konsekuencat" qe ki pranim i sjelle me vehte. Kush nuk i pranon ato kushte, nuk eshte pjese e UMMETIT, por gjithesesi pjese e DAR UL ISLAMIT....dhe kjo ta deshmon se islami natyrisht njeh KOMB, natyrisht njeh GJAK, natyrisht njeh INTERESSE. Per kete ke edhe referenca, ndash nga histografia, ndash edhe nga vet KURANI, ku ALLAHU, "ndarjen" e njerezve ne "popuj" te ndryshem e verteton si pjese te planit hyjnore te TIJE.....si mund pra te mendohet, se nen nje KALIFAT nuk paska KOMB ???, atehere ai KALIFAT nuk eshte prej islamit, ngase KOMBESINE e garanton vete KURANI, FJALA E ALLAHUT !!!
  Muslimanet dermueshem banojne akoma vende, qe ne kuptimin politik dhe ekonomik cilesohen si vende te botes se trete !!!. Ne kete BOTEN E TRETE, parimore eshte siguria e nevojave ELEMENTARE te njeriut, ushqimi dhe strehimi !!!, ARSIMI eshte nje LUKS bre burr i dheut !!!; cfare intelekti pret nga nje musliman, i cili islamin e vet e njeh vetem nga nena e gjyshja, te cilat fokuzin e edukimit e kane ne miresjelljen ndernjerezore, e jo ne histori, politik ose ekonomi ???....te shkruajta se ka egjiptian qe nuk e dijn se si e quajn pejgamberin e muslimaneve, edhe pse dhjet here ne dite thone "la i lahe il allah, muhamad ar rasul allah".
  Edhe nje here per ne protokoll: une jam inxhinjer, me profession teknik....une nuk mirem as me fillozofira, as me ideja, as me plane....une mirem me PROBLEME, dhe jam i perpiket dhe i suksesshme ne ZGJIDHJEN e tyre...ISLAMI eshte kulmi i civilizimit !!!, kete nuk e them se e deshiroje, por sepse e NJOH !!!, ngase krahas kesaje e NJOH edhe kulturen perendimore....e cila ne krahasim me islamin eshte shume e AFERT dhe poashtu edhe efikase, por ka vetem nje problem te vogel....nuk e ka RELATIVIMIN te konceptuar (problemi me homoseksualizmin si nje nder problemet kyce te kesaj dilemme) !!!, dhe pikerisht kjo eshte dobesia e kultures perendimore....
  Nje shembull banal per ta kuptuar: HAKU.....edhe i magjupit qofte, edhe i armikut qe ta ka vra femijen qofte, HAKU eshte i atije, JO I JOTI....islami ne kete pike eshte i paaritshem...dhe kjo mbi te gjitha e bene islamin te madh !!!...kjo ka te beje me ETIKEN, e cila ne islam nuk eshte relative, ne perendim PO, dhe te tille e bejne KUSHTET e KOHES....islami cka thot per KOHEN ???, nuk thote qe do te vlej deri diten e kijametit ???....pra, HAKU do te mbetet i pamvarur nga KOHA....
  tungi
  Vetem keshtu ne pergjithesi,nuk me jipet te hy ne kete mish-mash qe ke bere.
  Islami si religjion ka nje mision - te tere boten ta nenshtroje qe ti lutet allahut dhe te besojne ne ate cka besojne edhe muslimanet.Ne kete rast org. ISIS eshte vetem me i vendosur dhe i paduruar qe ta realizoje misionin e islamit.
  Ate qe ti shkruan eshte me i shit njerezve " koce ne vend te bubregeve " (truallsore mqns i paske merak keto thenie),ndersa ndryshe thuhet manipulim dhe propagand.Kur dikund shkruan : "vrit,pushto,plackit",kur pjesen tjeter te botes jo muslimane e cileson si "Dar ul-kufr/harb",definohet si armik - kjo nuk munde te interpretohet ne dy menyra,pervec nese dikush NUK DESHIRON TE SHOH ate qe shkruan ... mirepo kjo nuk eshte qellimi i debatit,sepse atehere cdo kush munde te shoh ate qe deshiron,madje edhe nese ajo nuk gjindet.Njeriu shume lehte munde te jete imun ne realitetin objektiv.
  Mirepo,ne ketu duhet te bisedojme per realitetin objektiv,e jo stilizimet,idealizimet apo ate qe deshirojme te shohim apo te 'interpretoj" ne kuptimin e deshiruar.Realiteti objektiv egziston,dhe ajo per ju eshte i shemtuar.Ja nga realiteti objektiv per Dar ul-Harbin e juaj para dy-tri diteve ben thirrje muslimani per Bajram (edhe ate i arrdhur nga Austrija ) : ... " Te dashur vellezer dhe motra nga besimi,ja gjindem ne Kalifatin,ne zemren e Shtetit Islamik ne Rakha,Siri.Jemi mbledhur sot qe te therrim dele.Ju bej thirrje qe te therrni qafiret ne Dar ul-Kufr (ne vendet jomuslimane)...".Ky eshte realiteti objektiv dhe eshte e papranueshme te ndahet bota ne dy tabore.Ndersa ironija eshte qe "shtepija e paqes" eshte shenderruar ne ferr me varferi,padrejtesi dhe 300 te vrare mesatarisht ne dite (!!).

  Per fat,shumica e muslimaneve jane konformist dhe nuk kane vullnet apo trimeri ta ndjekin islamin autentik si ai austriaku me larte.Prej ketu edhe kleriket islamik gjejne menyra te ndryshme ti interpretojne gjerat ashtu qe te mos kete lidhje me islamin autentik dhe kerkesat e tij.Konformizmi eshte gjitheperfshires ne religjionet kur behen masovike,sepse masave te gjera mesimi i ngurte nuk i pelqen fare.

  Perndryshe shkrimi jot eshte burleske e vertet :
  Me Kalifatin arrihet e drejta kulminante ... jo,me Kalifatin jo, por boten e ndan islami ne Shtepi te paqes dhe te Luftes.- Shpallje lufte te ndryshmeve !
  E kush do ta udheheq "shtepine e paqes " - Kalifi pra,kush tjeter.
  E si do te rregullohet "shtepija e paqes" - me sherijat ore,ligje qe te pareve ateisteve ju hiqet koka dhe mandej te tjereve.
  etj.etj...

  Kalifati - sherijati - shtepija e paqes
  Trinia e degjenerimit.
  Rri qetė dhe fol Shqip !

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar semiku pėr postimin:

  jarigas (07-10-2014)

 5. #164
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  44
  Postime
  4,467

  Pėr: Letra e dijetarėve muslimanė...

  Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin
  Vetem keshtu ne pergjithesi,nuk me jipet te hy ne kete mish-mash qe ke bere.
  Islami si religjion ka nje mision - te tere boten ta nenshtroje qe ti lutet allahut dhe te besojne ne ate cka besojne edhe muslimanet.Ne kete rast org. ISIS eshte vetem me i vendosur dhe i paduruar qe ta realizoje misionin e islamit.
  Ate qe ti shkruan eshte me i shit njerezve " koce ne vend te bubregeve " (truallsore mqns i paske merak keto thenie),ndersa ndryshe thuhet manipulim dhe propagand.Kur dikund shkruan : "vrit,pushto,plackit",kur pjesen tjeter te botes jo muslimane e cileson si "Dar ul-kufr/harb",definohet si armik - kjo nuk munde te interpretohet ne dy menyra,pervec nese dikush NUK DESHIRON TE SHOH ate qe shkruan ... mirepo kjo nuk eshte qellimi i debatit,sepse atehere cdo kush munde te shoh ate qe deshiron,madje edhe nese ajo nuk gjindet.Njeriu shume lehte munde te jete imun ne realitetin objektiv.
  Dar ul Harb......vendi ku nuk sundon LIGJI....ku njerezit jane sallamadi, ku sundon me i forti, ku nuk ka siguri.
  Dar ul Islam.....vendi ku sundon LIGJI....ku zullumi denohet me ligj (sheriat), ku njerezit kane siguri institucionale.

  Nuk ka kjo te beje me ate, se Dar ul Harb, eshte vendi me te cilin vendet muslimane jane ne "gjendje" lufte, ose te OBLIGUARA ti luftojne !!!..........kurse "dar ul kufr" nuk eshte terminus teknikus i jurisprudences islame, nuk e njoh....eshte edhe nonsens juridik, ngase sheriati edhe "kufaret" (jobesimtaret sipas definisionit te sheriatit) i ka pjesetare te dar ul islamit, poashtu te mbrojtur me sheriat dhe me kodicie te pamvarura te komuniteteve te tyre perkatese !!!

  Missioni i islamit eshte "TI FENE TENDE, UNE FENE TIME".........une nuk te kam faj se sja ke haberin nga gjerat edhe me elementare !!!...koekzistenca e feve te ndryshme brenda dar ul islamit e deshmon edhe njehere, se islami nuk eshte ne lufte ose ne armiqesi me ASNJE FEE.....islami nuk eshte ne lufte edhe me territorin "dar ul harb"....nje shtet islam sipas definicionit juridik mund te jete pjesetare i ne lufte vetem ne poziten "passive" !!!


  Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin
  Mirepo,ne ketu duhet te bisedojme per realitetin objektiv,e jo stilizimet,idealizimet apo ate qe deshirojme te shohim apo te 'interpretoj" ne kuptimin e deshiruar.Realiteti objektiv egziston,dhe ajo per ju eshte i shemtuar.Ja nga realiteti objektiv per Dar ul-Harbin e juaj para dy-tri diteve ben thirrje muslimani per Bajram (edhe ate i arrdhur nga Austrija ) : ... " Te dashur vellezer dhe motra nga besimi,ja gjindem ne Kalifatin,ne zemren e Shtetit Islamik ne Rakha,Siri.Jemi mbledhur sot qe te therrim dele.Ju bej thirrje qe te therrni qafiret ne Dar ul-Kufr (ne vendet jomuslimane)...".Ky eshte realiteti objektiv dhe eshte e papranueshme te ndahet bota ne dy tabore.Ndersa ironija eshte qe "shtepija e paqes" eshte shenderruar ne ferr me varferi,padrejtesi dhe 300 te vrare mesatarisht ne dite (!!).
  Ne fakt eshte realitet objektiv.....UNE jam ai, qe kete realitet te shemtuar e LUFTON ne menyre aktive....kurse TI je ai qe nga uleset e fundit te teatrit, ato te lirat, ku futesh me te vjedhe ose badihava, bertet pa pushim se si duhet bere me mire, si nuk duhet te jete, dhe si duhet te jete......edhe nje here, SHERIATI eshte perpiluar PER MUSLIMANET, jo per tjeret......me kete "austriakun" miret sheriati, por per tu mare sheriati me te, duhet ai te jete edhe praktikabel aty, pra duhet te permbushen kushtet per funksionalitetin e tije. Perderisa ato kushte nuk permbushen, atehere edhe sheriati nuk ka mundesi faktive te veproje. Ti shok tash realitetin faktiv, PAMUNDESINE e funksionalitetit te sheriatit, e mer si "fakt" te pamohueshem per fajin po te sheriatit, dhe mbi kete "konstrukt fantast" e nderton krejt qendrimin tend !!!...e kap llogjiken ne kete realitet konfuz ???, mungesa e sheriatit eshte arsyeja pse ai "austriaku" vepron sallamadi duke i thyer krejt dispozitat sheriatore....kurse ti ne te kunderten, "mungesen" e sheriatit e sheh si te veteminuar, pra, fajin per kete e ka vet sheriati, ngase ai "austriaku" vepron pikerisht sipas sheriatit, sepse aty eshte definuar si te doremiret muslimani me kafirin, me pabesimtarin, me armikun, me rrobin e luftes, me placken e luftes etj., dhe se isisi pikerisht punon me sheriat !!!, por, me sheriatin e VERTETE....ISISI e perpilon sheriatin e vertete !!!, kurse, se nder muslimanet me plot mund e lodhje jane perpiluar KATER SHERIATE (nder sunitet folim), kjo nuk do me thene, sepse ISISI e ka "realizuar" enderrren e muslimaneve, qe te kete NJE KURAN, NJE SUNNET, NJE SHERIAT...me ne fund, NJE HILAFET............per kete edhe "distancimin" e muslimaneve mbi isisi nuk e mer per te sinqerte, ngase e sheh "gjenezen" pikerisht si PROBLEM, rrjedhimisht, cdo derivat nga gjeneza eshte poashtu problem....muslimanet e kritikojne isis sepse ju vjen turp para dynjase, se ne fakt krejt muslimanet mendojne pikerisht si isis-i, NJE KURAN, NJE SUNET, NJE SHERIAT, NJE HILAFET.....kurse, se pikerisht vendet muslimanen jane:

  citim: "shenderruar ne ferr me varferi,padrejtesi dhe 300 te vrare mesatarisht ne dite",

  ...nuk te le te dyshosh per qendrimin tend...i cili ne kete kontekst eshte gjithecka, pos objektiv dhe real !!!.......nuk kane me ngarn buke, vuajn nga lufterat, jetojn me frige, me ekztistenca te shkateruara....AMAN....moment, STOP....po te kishin mundesi....hajt me dert hajt...po te kishin mundesi....semen e semes do jav kajshin jomuslimaneve....


  Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin
  Per fat,shumica e muslimaneve jane konformist dhe nuk kane vullnet apo trimeri ta ndjekin islamin autentik si ai austriaku me larte.Prej ketu edhe kleriket islamik gjejne menyra te ndryshme ti interpretojne gjerat ashtu qe te mos kete lidhje me islamin autentik dhe kerkesat e tij.Konformizmi eshte gjitheperfshires ne religjionet kur behen masovike,sepse masave te gjera mesimi i ngurte nuk i pelqen fare.
  Absolut....natyrisht, ne boten e kesulkuqes krejt gjanat jane te rafsha....pikerisht pra, e konfirmon kete qe te shkruajta me larte !!!

  Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin
  Perndryshe shkrimi jot eshte burleske e vertet :
  Me Kalifatin arrihet e drejta kulminante ... jo,me Kalifatin jo, por boten e ndan islami ne Shtepi te paqes dhe te Luftes.- Shpallje lufte te ndryshmeve !
  E kush do ta udheheq "shtepine e paqes " - Kalifi pra,kush tjeter.
  E si do te rregullohet "shtepija e paqes" - me sherijat ore,ligje qe te pareve ateisteve ju hiqet koka dhe mandej te tjereve.
  etj.etj...
  Shkrimi im eshte thjeshte TELEVIZOR ME BOJA per ti.....

  Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin
  Kalifati - sherijati - shtepija e paqes
  Trinia e degjenerimit.
  Ti thjeshte nuk te mjafton dituria per me e kuptuar se per cka folet ketu, ti as hilafetin nuk e kupton, e as terminuset juridike "shtepia e islamit", "shtepia e luftes"......ki kategorizim per nga konteksti i ngjane "botes se pare", "botes se dyte", "botes se trete" qe kategorizohet ne kontekste ekonomike dhe sociale......pöor kjo, lere se televizor me boja, por edhe matematike e larte......


  tung
  albanish by nature

 6. #165
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280

  Islamizmi ekstrem nuk ėshtė besim fetar i njerezve normale

  Islamizmi ekstrem nuk ėshtė besim fetar i njerezve normale

  Nga Lek Gjoka

  Paqja asnjėhere nuk po arrin dot tė vijė nė planetin Tokė.Pranvera arabe nė tė vėrtetė arriti tė largojė disa diktatorė nė Lindjen e e Mesme por Siria prej disa vitesh u pėrfshi jo nė njė luftė civile por nė njė konflikt botėror midis islamizmit ekstrem tė cilet krijuan njė Kalif, Shtetin Islamik tė shtrirė midis Sirisė dhe Irakut dhe botės sė qyteteruar.
  Sot bota ėshtė e tronditur.Edhe nė shtetet me demokratike tė botės paqja dhe siguria nuk ėshtė mė e sigurtė.Fajtorė pėr prishjen e kesaj balance paqeje ėshtė islamizmi ekstremist qė ndryshe quhet xhihad.Rasti me i fundit shėnohėt nė Kanada ku kanadeze tė islamizuar qėlluan me armė mu nė mes tė parlamentin kanadez dukė vrarė njė ushtar.Kjo ngjarje e trishtė vjen pas njė ngjarje tjeter tragjikė tė njė ditė me parė ku njė islamik tjeter i radikalizuar vrau me makine njė tjeter ushtar kanadez para sė tė vritej nga shoku i tij.
  Pėrsė po sulmohėt ushtria Kanadeze?
  Aleanca botėrorė ndaj luftes kundėr Kalifit islamik ISIS i ka friksuar shumė keto tė fundit dhe iu kanė bėrė thirrje gjithė njėrezve tė islamizuar tė terrorizojnė botėn e qytėruar me qėllim friksimin e tyrė.Njė ndėr parnteret e Amerikes ėshtė edhe Kanadaja ndaj sulmi nė parlamentin e saj ėshtė njė akt i paster terrorist.
  Me aktė tė tilla terroriste bota e qyteteruar ka filluar ta kuptoje se nuk duhet pritur gjate e bere leshime ndaj muslimanizmit ekstrem ndaj po mbledh forcat qė ta godase me force kete besim fetar, kete kolere te fillimit te shekullit te ri .

  Njė pyetje e fuqishmė shtrohet nė arenen ndėrkombėtare.A ėshtė islamizmi ekstrem besim fetar i njerezimit ?
  Pėrgjigjia ėshtė farė e thjeshte sė asnjė besim fetar pėrfshi edhe muslimanizmin nuk ėshtė pro terrorit, vrasjeve por pro paqes, jetes dhe barazisė njėrėzorė nė planetin tokė.Fare qarte e tha edhe Papa Francesku ne viziten e tij ne Tiranė se asnje besim fetar nuk thote qė tė vrasesh dhe askush nuk mund tė vrase nė emer tė fese.

  Atehere ēfarė pėrfaqson islamizmi ekstrem xhihadist?
  Si mund tė largohėn muslimanet e thjeshte nga keto ndikime?
  A ėshtė Shqipėria dhe Evropa e rrezikuar?

  Islamizmi ekstrem ėshtė njė ide terroriste ,trushpėrlarė qė nė emer tė fese muslimanė po trondit nė rradhe tė pare vete fene muslimane pastaj tere njėrėzimin.
  Qė janė tė pa civivizuar e kanė treguar me veprat e tyrė terroristė, makabre dukė ekzekutuar me preje koke tė viktimave te tyrė, dukė pėrdorur dhunė ekstreme ndaj femrava muslimanė , dukė i turtoruar dhe martuar me forcė me ushtaret e tij xhihadistė,duke i shitur dhe kthyer nė skllave tė shekullit XXI-tė.

  Perse ja tru shpėrlarė muslimanet ekstremistė?
  Mund tė sjellim me qindra rastė por rasti me i thjeshtė ėshtė lufta qė po bėhėt nė Kobani mes kurdeve dhe islamikeve te ISIS-it.Vajzat luaneshe kurde janė veshur ushtare pėr tė mbrojtur qytetin e tyre, nderin e tyre por pranija e tyrė i ka tmerruar ushtaret islamike tė ISIS-it sepse sipa ideologjise se tyre islamike xhihadiste muslimani po tė vriten nga njė femer shkojnė nė ferr !. Fare thjeshte kjo tregon injorancen ekstreme tė tyre.

  Si mund tė largohėn muslimanet nga ekstremizmi?
  Farė thjeshte tė distancohėn shpirterisht dhe fizikisht ndaj ideve tė eksremisteve, tė mos e financojnė dhe ti shpjegojnė besimtareve dhe femijeve tė tyre sė islamizmi ekstren nuk ėshtė besim fetar i muslimave por njė ideologji terroristė qė po njollos edhe fene muslimanė.

  A ėshtė Evropa dhe Shqipėria e rrezikuar ?
  Rreziku ėshtė kudo i pranishem.Nė Shqipėri dhe Evrope pas mbarimit dhe shurjes se Kalifit Islamik njė pjese e kėsaj ushtrie terroristė do tentojnė tė kthehen nė vendet e origjines.Ardhja e tyrė me ide ekstremiste ėshtė njė rrėzik kombėtar ndaj shpata e hekurt e ligjit duhet tė veproje ndaj tyrė nė tė kundėrt Evropa do tė pėrfshihet nga dhuna, vrasjet e tru shpėrlareve xhihadistė qė nuk janė kurrė njė besim fetar i njerezve normalė.
  Por nė Shqipėri sidomos nė Kosove dhe Maqedoni perveē ligjit duhėt qė drejtuesit e fese muslimanė tė jenė tė bashkuar nė luftėn botėrorė kundėr xhihadizmit islamik dhe jo si nė rastin e fundit kur qeveria shqiptare i bėn thirrje komitetit drejtues musliman qė tė marre nė dorezim xhamine nė Kamez, xhami ku u fol pėr xhihad dhe u pėrgaditėn shqiptaret qė shkuan nė luftė nė Siri por komiteti musliman shqiptar refuzon ta marre me preteksin sė ajo xhami ėshtė pronė privatė(Nė fakt kishat,xhamite,teqete,tyrbet janė pronė e pėrbashket sepse besimi ėshtė vertete personal por ėshtė pjese e njė komuniteti te caktuar!).Kuptohėt qė komiteti musliman nuk do tė pėrzihet nė punet e xhihadisteve ekstremistė pėr arsy nga me tė ndryshmet por nuk duhet tė heshte por tiu tregojė besimtareve sė ekstremizmi islamik nuk ėshtė besim fetar i muslimaneve por i njerezve jo normal qė fshihen pas fese muslimane.
  Problemi me i madh sigurisht ėshtė nė Kosove ku mjaft imame xhamish jane arrestuar nė lidhje direkte dhe inderikte pėr dergimin e qytetareve muslimane nė luften e Sirise ku disa kane kryer krimet me makabre.Edhe nga Maqedonia mjaft shqiptare ndodhen duke luftuar nė Siri(ku shqiptari me i funditi vrare atje ka vetem pak dite) por me e keqja ėshtė sepse shqiptaret po luftojne kundra njeri-tjetrit nė grupime te ndryshme xhihadiste.
  Bota ėshtė pergaditur qė ta luftoje ne themele ekstremizmin islamik por nuk duhet tė vonoje , me forcen e saj ta godase shtetin islamik tė ISIS-it qė ta shkaterroje pėrfundimisht nė tė kundert do tė shtohen edhe me teper krimet e tmerrshe nė kete shekull.Tė gjithe besimet fetare duhet tė bashkohemi sebashku , si dhe e gjithe bota edhe ajo e qyteruar duhet te marre shembullin e Republikes sė Shqipeėrise pėr harmonine shekullore fetare , harmoni qė e vleresoi me notat me tė larta pozitive dhe Papa Francesku nė viziten e tij ne Tiranė.Tė gjithe jemi bijte e Zotit dhe jemi tė perkohshem nė planatin Toke ndaj duhet qė tiu leme brezave tė ardhshem nje planet me Paqe dhe harmoni njerezore.


  Jacksonville Florida
  Tetor 2014

 7. #166
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Post Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe siri

  1 - “Shtetit Islamik i Irakut dhe Shamit” janė Khauarixhė - ‘Abdul-Muhsin el-Abbad

  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 8. #167
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  2 - Khauarixhet dhe veprat e tyre te peshtira qe i bejne ne Siri dhe Irak – Shejkh Salih es-Suhejmi

  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 9. #168
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  3 - Njė i ri shkoi tė luftojė nė Siri kundėr Besharit, por atje pa se Muslimanėt vrasin njėri-tjetrin - Shejkh Salih es-Suhejmi

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BEDR : 27-10-2014 mė 23:49
  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 10. #169
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  4 - Realiteti i Xhebhetu Nusra dhe SHIISH (ISIS) qe luftojne ne Siri - Shejkh Salih es-Suhejmi


  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 11. #170
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  5 - Halifeja i SHIISH ne Irak eshte dexhall - Shejkh Salih es-Suhejmi

  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 12. #171
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  6 - "Shteti Islamik i Irakut dhe Shamit" eshte organizate terroriste - Shejkh Muhamed Ibėn Hadi el-Medkhalij


  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 13. #172
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  7 - A ka Xhihad ne Siri dhe si eshte puna e grupeve qe luftojne atje, si grupi SHIISH, etj - Shejkh Abdullah el-Bukhari

  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 14. #173
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  8 - Xhebhetun Nusrah, DAISH, Al Kaida dhe Ikhuanul Muslimun s’kane lidhje me Islamin - Shejkh 'Abdul-'Azijz Aali-Shejkh, Myftiu i Arabise Saudite

  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 15. #174
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  9 - Al-Kaidah, DAISH (Shteti Islamik i Irakut dhe Shamit), en-Nusrah kanė dalė nga el-Ikhuanul-Muslimin - Shejkh ‘Abdul-Latijf Aali-Shejkh, Kryetar i Institucionit per Urdherimin e te Mires dhe Ndalimin e te Keqes ne Arabine Saudite

  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 16. #175
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  10 - Grupi "SHIISH" nė Siri janė nė shėrbim tė armiqėve tė Islamit - Shejkh Suhejmi

  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 17. #176
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  11 - Fitneja e Hilafetit te pretenduar te ISIS - Shejkh Abdul-Muhsin el-Abbad


  Emri: isis.jpg

Shikime: 975

Madhėsia: 52.4 KB

  http://www.selefi.org/attachments/ar...20el-Abbad.pdf
  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 18. #177
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  12 - Refuzim per ata qe thone se DAISH (ISIS) eshte nje pjelle e Selefizmit – Shejkh Feuzan

  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 19. #178
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Sikur tė kuptonin ata tė ISIS-it! – Shejkh Abdul-Muhsin el-Abbad

  Sikur tė kuptonin ata tė ISIS-it!
  Autor: Shejkh Abdul-Muhsin el-Abbad
  Burimi: Sunen Ebi Daud, 316


  Shejkhu i nderuar Abdul-Muhsin el-Abbad - Allahu e ruajttė - thotė:

  Xhihadi ėshtė ligjėsuar nė Islam:

  - pėr t'i mėshiruar krijesat.

  - pėr t'i nxjerrė ata nga errėsirat nė dritė.

  - qė tė kemi fikh, mėshirė, bamirėsi edhe nė luftė.

  Andaj, nuk lejohet torturimi i trupave tė tė vrarėve, nuk lejohet vrasja e grave dhe fėmijėve; nuk lejohet djegja me zjarr. Nė kėto ēėshtje njerėzit e dijes kanė bėrė pėrjashtime nė mes tyre.

  Pėrktheu: Jeton Shasivari
  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

 20. #179
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: Dijetaret e Islamit sqarojne te verteten e ISIS - shteti islamik ne irak dhe sir

  Citim Postuar mė parė nga BEDR Lexo Postimin
  8 - Xhebhetun Nusrah, DAISH, Al Kaida dhe Ikhuanul Muslimun s’kane lidhje me Islamin - Shejkh 'Abdul-'Azijz Aali-Shejkh, Myftiu i Arabise Saudite
  Te fusesh al kaeden dhe isis ne nje kandar me vellezerit muslimane (ikhuanul muslimune) eshte hipokrizi e piset. Inatet personale te mbreterise saudite nuk duhet kurrsesi te perdoren si propagande fetare kundra vellezerve muslimane. Sisi po persekuton mijera muslimane ne egjipt dhe arabia saudite e perkrah regjimin e tij. Kur vdiq mbreti mbreteria vete mbajti 3 dite zi dhe egjipti i sisit 7 dite. Turp per keta te ashtequajtur mufti qe ngaterrojne islamin me sherbimet e familjes mbreterore. Perndryshe nuk gjen asnje argument qe te kompromentoje vellezerit muslimane ne akte terrorizmi apo gjera te ngjashme me aktet e isis apo al kaides.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 21. #180
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Vendndodhja
  shquipri
  Postime
  69

  Ēfarė ka thėnė Shejkh Ahmed Shakir pėr el-Ikhuanul-Muxhrimun


  Ka thėnė Shejkhul-Alameh el-Muhaddith Ahmed Shakir (rahimehullah) nė librin e tij “Shu`un et-Te’alijm uel-Kada`” (fq.48) pėr xhematin “el-Ikhuanul-Muslimun”:

  “Lėvizja a Shejkh Hasen el-Benna dhe vėllezėrve tė tij Muslimanė, tė cilėt e kthyen Davetin Islamik nė njė davet kriminal e shkatėrrimtar, financohet nga Komunistėt dhe Jehudėt, gjė tė cilėn ne e dimė me dije tė sigurtė.”

  Pėrktheu: Alban Malaj
  vdekja nuk eshte tragjedi
  tragjedi e vertete eshte ajo cka ndodh pas vdekjes

Faqja 9 prej 11 FillimFillim ... 7891011 FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •