Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Antarsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  305

  Post Kuriozitet shkencor / Si freskohen koalat gjat vers?

  Si freskohen koalat gjat vers?

  E dim, vera sht e nxeht Gjithashtu dim se koalat kan goxha pellush Ndonj, pa dyshim do t ket pyetur veten: po a kan vap koalat, gjat vers, dhe si ia dalin ta prballojn?

  Pyetje e zgjuar, dhe q krkon nj prgjigje. Pr koalat, si gjith kafsht e tjera me pellush, nj nga mnyrat se si freksohen dhe prpiqen t prballojn vapn sht duke lpir pellushin e tyre dhe duke guluar jo m kot populli ka dhe shprehjen guloj nga vapa. Megjithat, kjo nuk sht nj mnyr edhe aq e zgjuar pr t prballuar vapn meq mund t oj n humbje t teprta uji nga organizmi.

  Koalat kan edhe nj mnyr tjetr. Nj grup shkenctarsh prej Australis, ku koalat gjenden me shumic, kan vzhguar se, kto kafsh interesante gjat ditve me temperatura t larta, kacavirren npr pem dhe e pozicionojn trupin e tyre ngjitur me atrungun; pr m tepr duke i ln gjymtyrt t lira t lkundeshin posht.

  Si freskohen koalat gjat vers?
  Si freskohen koalat gjat vers? (Biol. Lett. June 2014vol. 10 no. 6 20140235)

  far lidhje ka kjo sjellje e koalave me vapn? E thjesht! Shkenctart i kan vzhguar koalat dhe pemt n trungun e t cilave koalat mbshteteshim nprmjet nj kamere termike. Kamera termike sht nj lloj kamere q pamjet i paraqet duke i kodifikuar n varsi t nxehtsis q emetojn. Objektet q jan m t nxehta e q emetojn ms hum nxehtsi prfaqsohen me t kuqe m t zjarrt, ndrsa objektet m t ftohta me gradacione bluje.
  T dhnat e prftuara treguan se trungjet e pemve t gjra kishin nj temperatur mesatare rreth 5 grad m t ult se temperatura e ajrit. Kjo shpjegon edhe sjelljen e koalave.

  Koalat e mbshtesin bustin e tyre n trungjet e pemve t mdha t cilat jan m t ftohta krahasuar me ajrin, n mnyr q t lshojn pak nga nxehtsia e tyre. Trungjet e pemve jan m t greskta ngase, mendohet se, thithin uj nga nntoka, i cili ka padyshim nj temperatur m t ult meq nuk sht i ekspozuar ndaj rrezeve t diellit.

  Ndrsa fakti q koalat i lshojn gjymtyrt e tyre t lkunden t lira, sht edhe ky jo fort i vshtir pr tu kuptuar. Lnia e gjymtyrve t lira, ashtu t lkundura, rrit siprfaqen e trupit q sht n kontakt me ambientin rrethues; kshtu rritet siprfaqja e shkmbimit t nxhetsis.

  Kjo sht nj zgjidhje e mir pr koalat, t cilat gjat vers, pr shkak t pellushit t tyre t dendur i cili i mbron mir gjat t ftohtit dimror jan disi t penalizuara.

  nga RINSTINKT BLOG http://rinstinkt.wordpress.com/2014/...t-gjate-veres/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Kuriozitet shkencor / Si freskohen koalat gjat vers?

  Kam degjuar bile se nje lloj majmunesh gjate veres, per tu freskuar ia bejne sh..en njeri tjetrit ne goje!

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •