Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,907

  Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman Shqiptar

  Nga arkivi te GAZETA SHQIPTARE me 16.01.2008

  Nga Artan Hoxha

  Emri: cmimg_503.png

Shikime: 730

Madhsia: 40.1 KB

  Disa element radikal islam, t mbshtetur me miliona dollar nga shoqata dhe fondacione arabo-islamike tentuan t marrin nn kontroll drejtimin e Komunitetit Mysliman Shqiptar. Kjo tentativ e dshtuar n fillimin e vitit 1998, e shptoi vendin nga nj krcnim serioz q i kanosej prej fraksioneve fondamentaliste islame.


  Drejtori i Qndrs Shqiptare pr Studime t Siguris Kombtare, Xhavit Shala, n nj intervist t dhn pr emisionin Xhungl n NEWS 24, dshmon se n far rreziqesh ka kaluar struktura drejtuese e besimtarve mysliman shqiptar. Ish-drejtor i SHIK-ut pr Qarkun e Elbasanit gjat viteve 1997-1999, dhe m pas Drejtor i Policis Kriminale n Ministrin e Brendshme, Shala hedh drit mbi zhvillimet e vrullshme q trazuan besimin tradicional islam n Shqiprin e pas viteve 90.

  Si erdhn n Shqipri shoqatat dhe fondacionet nga vendet arabe?

  Shmbja e komunizmit n Shqipri erdhi pak m von se zhvillimet demokratike n vendet e tjera t Lindjes. Komunitetet fetare ishin goditur n pronat e tyre, u ishin shmbur objektet e kultit dhe klerikt ose ishin vrar ose ishin burgosur gjat diktaturs komuniste. Kto zhvillime krijuan nj vakum t madh te besimtart shqiptar. Krkohej ndihm pr rimkmbjen e objekteve t kultit, por krkoheshin dhe kuadro fetar pasi situata n at koh ishte mjaft m e keqe se n vendet e tjera. Qindra klerik mysliman vdiqn n burgje, pronat e komunitetit u sekuestruan, u tjetrsuan apo dhe u transformuan. Hapja e vendit dhe lejimi i besimeve fetare, i gjeti besimtart mysliman, ata katolik, ortodoks dhe bektashi n nj terren mjaft t pafavorshm. Ata kishin nevoj pr t financuar ndrtimin e objekteve t kultit, pr t paguar pagat e atyre drejtuesve fetar q i mbijetuan komunizmit, t cilt ishin n nj mosh shum t thyer. Ky ishte ambjenti q nxiti organizata t ndryshme nga bota Arabe, organizata Katolike apo Ortodokse t sulen pr t ndihmuar n ringritjen e fes n Shqipri. Por me ardhjen e ksaj ndihme, financuesit vun dhe disa kushtzime. Veprimtaria e tyre nuk ishte totalisht e dmshme, por disa nga kto organizata luajtn nj rol negativ. Nj pjes e madhe e tyre financuan ndrtimin e objekteve t kultit pr komunitetin musliman, at ortodoks dhe katolik.

  Ky fenomen ndodhi vetm n Shqipri?

  Ky fenomen ndodhi afrsisht n t njjtn koh edhe n Bosnje. Madje atje hapat e para ishin hedhur qysh n kohn e komunizmit, n vitet 1985-1986. Duke qene se Bosnja kishte nj popullsi myslimane dhe ish-Jugosllavia ishte m liberale, ata kishin krijuar disa lidhje me botn arabe dhe nj pjes t kuadrove fetare i prgatisnin atje. N Bosnj bashk me ndihmat nga arabo-myslimant filluan t futeshin edhe rrymat radikale fetare, si vehabizmi dhe salafizmi. Kjo ndodhi n Maqedoni, n Bullgari, ku kishte afro 2 milion mysliman dhe sidomos n ish-republikat Sovjetike n Kau-kaz e Rusi. Fakt ky q dshmon se nuk ishte vetm fenomen shqiptar.

  Si penetruan n Shqipri shoqatat arabe q praktikonin nj Islam radikal, ndryshe nga ai q ishte praktikuar prej shekujsh ktu?

  Pati nj specifik t veant. Mes mjaft organizatave q erdhn nga vendet e Gjirit Persik, disa ishin t infiltruara dhe prfaqsonin fraksione ekstremiste n Islam. Kto organizata synuan q kt ideollogji islame ekstremiste, ta prhapnin dhe n Shqipri. Duhet t kemi parasysh se feja islame n Shqipri erdhi gjat pushtimit turk, si erdhi dhe n disa vende t tjera t Ballkanit, apo disa vende t Lindjes gjat invazionit t osmanllinjve. Duke qen se kaluan 500 vjet, Islami n Shqipri dhe Ballkan mori pamjen dhe fizionomin e nj myslimanizmi autokton dhe i ndryshm nga Islami q praktikohej n vendet Arabe. Ky u prshtat e u b nj Islam i pranueshm nga evropiant, nj Islam tolerant, ndryshe nga tendenca q po prpiqeshin t fusnin disa rryma fraksioniste Islame n botn Arabe. Pra ta radikalizonin besimin Islam. N kto rrethana dhe duke prfituar nga hapja e kufijve shum shoqata arabe hyn n Shqipri, por jo t gjitha luajtn nj rol pozitiv. Problemi ishte se agjensit ligjzbatuese ishin t paprgatitura dhe shum pak i njihnin kto fenomene. Komunitetet fetare ishin t mbytura nga varfria dhe gjithkush q vinte nga jasht, shihej si perndia, q mund t sillte nj ndihm, nj donacion, apo mund t ndrtonte nj objekt kulti. Pra pati nj zemrgjersi n pritjen e tyre pa dallim, gj t ciln ata e shfrytzuan pr t futur n Shqipri ato q nuk duheshin futur. Pra pr t deportuar n kto shoqata, njerzit e tyre.

  Cilat ishin problemet q solln disa prej misionarve fetar nga bota Arabe?

  Ata dhan ndihma ngritn objekte kulti, por nj pjes e ndihmave t tyre ishin t kushtzuara nga pas. Jepej nj ndihm pr ndrtimin e nj xhamie, por krkonin q imam n kt xhami t caktohej nj njeri i tyre, q prfaqsonte t njjtn rrym. Ose jepnin pensione pr jetimt, q ishin t domosdoshme pr fmijt shqiptar n at gjndje t mjeruar q ndodhej vendi, por krkonin q kta jetim t merrnin pjes n kurset fetare. N kto kurse nuk predikohej varianti i Islamit tradicional shqiptar, i cili ishte nj Islam tolerant, por praktikoheshin pikrisht ato rryma t Islamit q ishin t huaja pr besimtart shqiptar. Vehabizmi apo vehabo-salafizmi sht nj rrym q ndodhet n pushtet n Arabin Saudite, ka qen n pushtet prej shekujsh dhe vazhdon t jet n pushtet edhe sot. Ata kane patur n vazhdimsi synim prhapjen e kesaj rryme n vendet e Ballkanit. Me hapjen e Shqipris dhe vendeve t tjera t Ballkanit, ata menjher hodhen hapat pr ta prhapur pikrisht kt ideologji dhe kt rrym fetare. Nuk sht antiligjore t jesh vehabit, por tradita shqiptare ishte ndryshe nga kultura fetare q po sillnin kto shoqata t financuara nga bota Arabe. N at koh n vendet arabe operonin disa organizata, t cilat ishin t identifikuara si organizata terroriste duke filluar q nga Xhihadi Islamik Egjiptian, Grupi Islamik Egjiptian, Fronti i Shptimit Islamik Algjerian, Grupi i Armatosur Islamik Algjerian apo krahu politik i tyre, si ishte Vllazria Myslimane, t cilat kt hapje t vendeve ish-komuniste e shfrytzuan pr t deprtuan dhe nisn masivisht t deportojn.

  A u rrezikua siguria kombtare nga futja e ktyre rrymave fetare?

  T futesh n kto kushte, duke investuar n brezin e ri sht nj krcnim i rrezikshm pr sigurin kombtare t do vendi, t paktn pr vendin ton, i cili ka shum specifika krahasuar me vendet e tjera. Kjo pr shkak se ndryshe nga grekt, serbt apo malazezt, q kan si baz t identitetit kombtar, besimin fetar, shqiptart nuk e kan t ngritur identitetin kombtar mbi besimin fetar. Baza e identitetit kombtar t shqiptarve sht gjuha, kultura dhe tradita. Sepse n themel jan katr besime fetare. Nse identiteti jon kombtar do t identifikohej thjesht mbi besimin fetar, kjo do t ishte nj vetvrasje pr shqiptart, pr shkak se do t kishte nj rivalitet t ashpr mes besimeve fetare. Prhapja e vehabizmit q nisi t shtrij rrnj n at koh n vend, ishte dhe sht nj krcnim serioz pr sigurin kombtare t Shqipris. Vehabizmi dhe Salafizmi godasin identitetin ton kombtar dhe jan t rrezikshme dhe pr demokracin shqiptare, pasi ato jan rryma n Islam q nuk e pranojn nj rend demokratik. Pr ta shteti duhet t jet i bazuar mbi ligjet e shenjta. Ata nuk kan asgj t prbashkt as me besimtart mysliman shqiptar dhe as me shqiptart si komb.

  far veprimesh ndrmorn pr tia arritur qllimit?

  Veprimtaria e tyre ka qen shum e ethshme sidmos pas viteve 1997-1998. Ata patn nj aktivitet t gjithanshm pasi investimet q kishin kryer po jepnin rezultat. Kishin ndrtuar goxha objekte t kultit, dhe n kto objekte vendosn njerzit e tyre, t cilt kryen studimet jasht dhe ishin kthyer n vend. Pra ata i kishin prgatitur kuadrot q u nevojiteshin. N vitin 1998, nuk m kujtohet me saktsi muaji, ata bn nj tentativ pr ta futur nn kontroll Komunitetin Mysliman Shqiptar. Synuan t mnjanonin nga drejtimi ata q i quanin garda e vjetr, por q pr mua ishin njerz patriot, pavarsisht nga problemet q kishin tejkaluar gjat rregjimit komunist. Kta drejtues t lart e mbrojtn me mish e shpirt Komunitetin Mysliman nga deprtimi i rrymave dhe elementve ekstremist islamik. Jan hedhur miliona dollar q ky grup arabo-islamiksh t fuste n dor drejtimin e Komunitetit Mysliman Shqiptar. Nse do tia arrinin, ky akt do t ishte nj fatkeqsi kombtare. Por ishte sinjalizimi i agjensive ligjzbatuese shqiptare, konkretisht i SHIK-ut n at koh, i cili ua bri t qart strukturave shtetrore se kush ishte plani i tyre. N kto kushte ky grup individsh u prpoqen t krijonin nj struktur thuajse paralele me Komunitetin Mysliman. Madje ata deshn ta legalizonin kt struktur dhe n gjykat, si nj bashksi paralele me Komunitetin Mysliman. Synimi i tyre ishte q duke shfrytzuar suportin nga vendet e Gjirit me ndihma, me donacione, me rroga e me t gjitha t tjerat, t arrinin q ta linin n hije Komunitetin Mysliman Shqiptar.

  far formash u prdorn pr t krijuar mbshtetje t ktyre fraksioneve radikale n vend?

  Komunitetet fetare t t treja besimeve filluan t paraqesnin shqetsime pr nj pjes t ktyre njerzve dhe pr far prfaqsonin ata. Pasi po e kuptonin se disa prej tyre nuk mbanin kontakte me strukturat zyrtare. U identifikuan arabo-islamik q organizonin besimtar t rinj shqiptar pr t krijuar prarje, madje kalonin deri dhe n strvitjen ushtarake t tyre. Ata shfrytzuan faktin q n Shqipri nuk kishte shkolla fetare pr prgatitjen e klerikve t rinj, ndrsa kuadrot e vjetr q kishin mbetur, ndodheshin n perndim t moshs s tyre. Studjoheshin t rinjt shqiptar q u ofroheshin n kurse dhe pasi i przgjidhnin m t devotshmit, i onin pr studime jasht shtetit. Ky shqetsim nuk ishte vetm pr besimin Mysliman, por dhe pr at Ortodoks, apo at Katolik. Dallim kishte vetm n qllimin e tyre. T rinjt q i drguan n vendet Arabe, jan kthyer, por disa element prej ktij kontigjenti kan qen persona problematik q u kan sjell vetm shqetsime, komuniteteve tona fetare.

  A pati reagim nga agjensit ligjzbatuese ndaj ktyre elementve t rrezikshm?

  Kur u b bashkpunimi me disa agjensi ligjzbatuese partnere dhe nisi identifikimi ndaj ktij grupi personash, rezultoi se nj pjes e tyre ishin t identifikuar dhe nga agjensit ligjzbatuese shqiptare. Ishin t identifikuar si persona q po ushtronin aktivitet antiligjor n Shqipri. Ata po nxisnin urrejtjen fetare dhe n Kodin Penal ka nj nen q e parashikon ndshkimin pr konsumimin e ksaj vepre penale. Duke nxitur urrejtjen fetare kta element u bn objekt i agjensive t zbatimit t ligjit n Shqipri. Mendoj se prgjegjsia e agjensive ligjzbatuese shqiptare ka ardhur duke u rritur pasi u sigurua dhe nj partneritet mjaft i mir me agjensit ligjzbatuese amerikane dhe evropiane, nga bashkpunimi me to, u identifikuan persona dhe u kryen veprime t tjera ligjore ndaj tyre.

  A pati tentativa nga element apo organizata islamike pr t hyr n radht e UK-s gjat konfliktit n Kosov?


  N kohn e konfliktit t Kosovs ata bn t gjitha prpjekjet q t futen dhe n radht e UK-s. Synimi i tyre n kt rast ishte q luftn n Kosov ta kthenin n nj luft fetare. Pra n nj luft midis myslimanve dhe ortodoksve. Ajo nuk ishte luft fetare. Shqiptart luftonin pr t drejtat e tyre. Ajo ishte nj luft nacional-lirimtare e shqiptarve t Kosovs. Mosprfshirja e tyre n konfliktin e me ushtrin Srbe, ishte nj merit e udhheqsve politik t Kosovs, e largpamsis dhe e konsulencs s tyre. Ata nuk i lejuan q t deprtojn n radht e UK-s, si deprtuan n Bosnje, e cila po i vuan kto probleme edhe sot. Para disa vitesh n Bosnje iu hoq shtetsia 2000 personave me origjin nga vendet arabe, pasi vehabitt dhe muxhahidint q kishin operuar atje, prfituan shtetsin boshnjake. Ndrsa para 2-3 muajsh u sht hequr shtetsia dhe 400 arabo-islamikve t tjer. Fakt sht q goditja e cila iu dha asaj celule t Xhihadit n Shqipri, pati vlera t jashtzakonshme, jo vetm pr shtetet partnere me ne, ku pritej t vepronin antart e ksaj organizate terroriste, por dhe pr vet Shqiprin.

  Marre me 16/01/08 nga Gazeta Shqiptare
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-06-2014
  Vendndodhja
  Yllyri
  Postime
  73

  Pr: Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman Shqiptar

  Shkurt muhabeti vella ta lejme te gjithe kete fe

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •