Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Studimi: macet mund ti infektojn femrat me nj virus i cili i shtyn drejt vetvrasj

  Studimi: macet mund ti infektojn femrat me nj virus i cili i shtyn drejt vetvrasjes

  9 Qershor 2014 | : Shkenca | Autor: N. A

  gattiDisa shkenctar danez kan zbuluar se virusi i Toxoplasmosis, q merret prmes kontaktit me jashtqitjen e maceve, mund ti shtyj femrat drejt vetvrasjes. Studimi ka prfshir m shum se 45 mij femra n Danimark, duke zbuluar se ato q ishin prekur nga ky virus kishin 1.5% m shum probabilitet pr t kryer vetvrasje. Infeksioni, q fshihet n qelizat e trurit dhe n muskuj pa dhn shpesh ndonj simptom t veant, shkakton smundje mendore dhe rregullime t sjelljes. Ndrkaq grat shtatzna mund ta transmetojn virusin direkt te fmijt e tyre, q nga ana tjetr nuk arrijn t prodhojn antitrupa deri n muajin e tret t jets. Por si mund t qndroni larg ktij virusi? Paraziti jeton n zorrt e maceve dhe mnyra e vetme pr tu infektuar nga ai sht prekja (edhe pse pa dashje) e jashtqitjeve t tyre. Ndaj, mjafton t qndroni sa m larg kutis s mbeturinave t maces dhe t lani mir duart pasi ta keni prekur kotelen tuaj. Ndrkaq shum higjienik duhet t tregoheni edhe n kuzhin.

  9 qershor 2014 (gazeta-Shqip.com)

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...t-vetevrasjes/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e user010
  Antarsuar
  21-05-2010
  Mosha
  42
  Postime
  1,219

  Pr: Studimi: macet mund ti infektojn femrat me nj virus i cili i shtyn drejt vet

  Po keshtu eshte, por me sa di ky rrezik eshte i madh per ato femra te cilat nuk jan prekur asnje here nga kjo parasit. Shpesh femra eshte prekur perpara shtatzanise nga kjo parazit, kjo eshte dicka qe e ben rrezikun per embrinonin me te vogel pasi femra ka krijuar imunitet.

  Nuk jan vetem macet, mishi i gjalle, ose i pa gatuar mir, ose qumshi i pa zjere etj jan vende ku gjendet kjo parazit. Sa per macet perderi sa ato lepien, kjo parazit leht mund te gjendet dhe ne qimet e maces.

  Me rastin do doja te shtoje se nje tjeter gje e rendesishme eshte qe prinderit te bejn analiza per rrezikun e talasemise.

  Talasemia nuk eshte e rrale ne vendin tone! Analiza per te eshte e thjesht (merret gjak nga priderit, vetem kaq).

  Te lindesh nje femi me nje semundje te rralle, ose me nje semundje qe do analiza specifie etj thua hajde, ashtu ishte shkruar.

  Por te lindesh nje femi talasemik sot, kur analiza kushton lire fare, shume lire, eshte ...

 3. #3
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662

  Pr: Studimi: macet mund ti infektojn femrat me nj virus i cili i shtyn drejt vet

  Mbani mace mbani!
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pr: Studimi: macet mund ti infektojn femrat me nj virus i cili i shtyn drejt vet

  Citim Postuar m par nga PINK Lexo Postimin
  Mbani mace mbani!
  pse cente, nuk te ngjisin smundje?

  p.s

  kush ma fshiu postimen e djeshem?
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •