Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  22 fragmente menēurie nga romanet e Xhorxh Oruell

  22 fragmente menēurie nga romanet e Xhorxh Oruell

  5 Qershor 2014 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip

  Nėse je njė fans i Oruell ti do tė shijosh patjetėr fjalitė e tij tė menēura. Dhe ne shpresojmė t’i shijosh shumė. Janė pėrzgjedhur nga vetėm gjashtė romanet qė ka shkruar ai, por janė tė famshme pėr tė gjithė

  Letėrsia

  George Orwell perpara mikrofonit Megjithėse Xhorxh Oruell (George Orwell) ka shkruar vetėm gjashtė romane, vepra e tij i ka dhėnė njė vend tė merituar nė majė tė listave tė shkrimtarėve mė tė mirė. Ndikimi i tij ėshtė i gjithanshėm dhe zotėsia e tij pėr t’u pasur zili nė krijimin e frazave tė mendimeve provokuese e ka bėrė veprėn e tij njė nga mė tė cituarat nė botė.

  Nėse je njė fans i Oruell ti do tė shijosh patjetėr fjalitė e tij tė menēura. Dhe ne shpresojmė t’i shijosh shumė.

  Kėtu janė 22 fragmente menēurie nga romanet e Xhorxh Oruell:

  “Ai qė kontrollon tė shkuarėn, kontrollon edhe tė ardhmen. Ai qė kontrollon tė tashmen, kontrollon tė shkuarėn”.

  1984

  “E shkuara ėshtė diēka e ēuditshme. Ajo ėshtė me ty bashkė gjithmonė. Supozoj se nuk kalon asnjė orė pa menduar pėr gjėrat qė kanė ndodhur dhjetė apo njėzet vjet mė parė dhe sėrish nė shumicėn e kohės nuk bėhet fjalė pėr realitetin, thjesht pėr njė numėr faktesh qė ti ke mėsuar, si gjėra tė nxjerra nga njė libėr historie”.

  George OrwellDalja Jashtė pėr Ajėr Coming Up For Air

  “Nė disa raste unė mendoj se ne tė gjithė jemi kufoma. Vetėm se kalbemi nė kėmbė”.

  Mbaje Aspidistrėn duke Fluturuar Keep “The Aspidistra Flying”

  “Nėse dėshiron tė mbash njė sekret, duhet ta fshehėsh atė edhe nga vetja jote”.

  1984

  “Njeriu ėshtė krijesa e vetme qė konsumon pa prodhuar”

  Ferma e Kafshėve

  “Ndoshta njė njeri me tė vėrtetė vdes kur truri i tij ndalon, kur ai humbet fuqitė pėr tė thithur ide tė reja”.

  Dalja Jashtė pėr Ajėr Coming Up For Air

  “Ėshtė njė nga tragjeditė e gjysmė tė arsimuarve qė ata zhvillohen vonė, kur sakaq janė angazhuar nė njė rrugė tė gabuar nė jetė”.

  Ditėt Burmeze Burmese Days

  “Librat mė tė mirė… janė ato qė u thonė atė ēfarė ju sakaq dini”.

  1984

  “Ėshtė njė gjė misterioze, humbja e besimit, aq misterioze sa vetė besimi”.

  Vajza e Priftit A Clergyman’s Daughter

  “Njeriu i shėrben interesit tė asnjė krijese tjetėr veē vetes sė tij”.

  Ferma e Kafshėve

  “Lufta ėshtė Paqe. Liria ėshtė skllavėri. Injoranca ėshtė fuqi”.

  1984

  “Njė njeri duhet tė ndryshojė sistemin ose nuk ndryshon asgjė”.

  Mbaje Aspidistrėn duke Fluturuar Keep The Aspidistra Flying

  “Zilia ėshtė njė gjė e tmerrshme. Ėshtė ndryshe nga tė gjitha llojet e tjera tė vuajtjes pėr shkak se nuk ka maskim pėr tė, nuk ka ngritje nė tragjedi. Ajo ėshtė mė shumė sesa thjesht e dhimbshme, ėshtė e neveritshme”.

  Ditėt Burmeze Burmese Days

  “Mendo pėr jetėn ashtu si ajo ėshtė me tė vėrtetė, mendo pėr detajet e jetės dhe pastaj mendo nėse nuk ka kuptim tek ajo, nuk ka qėllim, nuk ka objektiv pėrveē varrit. Natyrisht vetėm budallenjtė apo ata qė gėnjejnė veten apo ata jeta e tė cilėve ka qenė jashtėzakonisht me fat, mund ta pėrballin kėtė mendim pa u drithėruar?”

  Vajza e Priftit A Clergyman’s Daughter

  “Gjurma dalluese e njė njeriu ėshtė dora, instrumenti me tė cilėn ai bėn tė gjitha tė pabėrat”

  Ferma e Kafshėve

  “Zgjedhja e njerėzimit qėndron mes lirisė dhe lumturisė dhe pėr pjesėn mė tė madhe tė njerėzimit, lumturia ėshtė mė e mirė”.

  1984

  “Njė tėrmet ėshtė kaq shumė qejf kur ka kaluar”.

  Ditėt Burmeze Burmese Days

  “… mund tė marrėsh ēdo gjė nė kėtė botė nėse nė mėnyrė tė sinqertė nuk e do atė.

  Mbaje Aspidistrėn duke Fluturuar Keep The Aspidistra Flying

  “Ne nuk ėshtė se thjeshtė i shkatėrrojmė armiqtė tanė; ne i ndryshojmė ata”.

  1984

  “Bukuria ėshtė e pakuptimtė derisa ajo tė ndahet me tė tjerėt”.

  Ditėt Burmeze Burmese Days

  “Varfėria ėshtė era e keqe shpirtėrore”.

  Mbaje Aspidistrėn duke Fluturuar Keep The Aspidistra Flying

  “…qėllimi i nisjes sė luftės ėshtė gjithmonė tė arrish nė njė pozicion mė tė mirė nga i cili tė nisėsh njė luftė tjetėr”.

  1984

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...xhorxh-oruell/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: 22 fragmente menēurie nga romanet e Xhorxh Oruell

  “Njeriu ėshtė krijesa e vetme qė konsumon pa prodhuar”
  Dhe kjo duket e zgjuar? Kushedi, Oruelli kete fjali do tia kete vene ne goje ndonje personazhi budalla, meskin dhe pervers, ndersa keta gazetaret na e sjellin si perle mencurie... pff!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •