Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  22 fragmente menurie nga romanet e Xhorxh Oruell

  22 fragmente menurie nga romanet e Xhorxh Oruell

  5 Qershor 2014 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip

  Nse je nj fans i Oruell ti do t shijosh patjetr fjalit e tij t menura. Dhe ne shpresojm ti shijosh shum. Jan przgjedhur nga vetm gjasht romanet q ka shkruar ai, por jan t famshme pr t gjith

  Letrsia

  George Orwell perpara mikrofonit Megjithse Xhorxh Oruell (George Orwell) ka shkruar vetm gjasht romane, vepra e tij i ka dhn nj vend t merituar n maj t listave t shkrimtarve m t mir. Ndikimi i tij sht i gjithanshm dhe zotsia e tij pr tu pasur zili n krijimin e frazave t mendimeve provokuese e ka br veprn e tij nj nga m t cituarat n bot.

  Nse je nj fans i Oruell ti do t shijosh patjetr fjalit e tij t menura. Dhe ne shpresojm ti shijosh shum.

  Ktu jan 22 fragmente menurie nga romanet e Xhorxh Oruell:

  Ai q kontrollon t shkuarn, kontrollon edhe t ardhmen. Ai q kontrollon t tashmen, kontrollon t shkuarn.

  1984

  E shkuara sht dika e uditshme. Ajo sht me ty bashk gjithmon. Supozoj se nuk kalon asnj or pa menduar pr gjrat q kan ndodhur dhjet apo njzet vjet m par dhe srish n shumicn e kohs nuk bhet fjal pr realitetin, thjesht pr nj numr faktesh q ti ke msuar, si gjra t nxjerra nga nj libr historie.

  George OrwellDalja Jasht pr Ajr Coming Up For Air

  N disa raste un mendoj se ne t gjith jemi kufoma. Vetm se kalbemi n kmb.

  Mbaje Aspidistrn duke Fluturuar Keep The Aspidistra Flying

  Nse dshiron t mbash nj sekret, duhet ta fshehsh at edhe nga vetja jote.

  1984

  Njeriu sht krijesa e vetme q konsumon pa prodhuar

  Ferma e Kafshve

  Ndoshta nj njeri me t vrtet vdes kur truri i tij ndalon, kur ai humbet fuqit pr t thithur ide t reja.

  Dalja Jasht pr Ajr Coming Up For Air

  sht nj nga tragjedit e gjysm t arsimuarve q ata zhvillohen von, kur sakaq jan angazhuar n nj rrug t gabuar n jet.

  Ditt Burmeze Burmese Days

  Librat m t mir jan ato q u thon at far ju sakaq dini.

  1984

  sht nj gj misterioze, humbja e besimit, aq misterioze sa vet besimi.

  Vajza e Priftit A Clergymans Daughter

  Njeriu i shrben interesit t asnj krijese tjetr ve vetes s tij.

  Ferma e Kafshve

  Lufta sht Paqe. Liria sht skllavri. Injoranca sht fuqi.

  1984

  Nj njeri duhet t ndryshoj sistemin ose nuk ndryshon asgj.

  Mbaje Aspidistrn duke Fluturuar Keep The Aspidistra Flying

  Zilia sht nj gj e tmerrshme. sht ndryshe nga t gjitha llojet e tjera t vuajtjes pr shkak se nuk ka maskim pr t, nuk ka ngritje n tragjedi. Ajo sht m shum sesa thjesht e dhimbshme, sht e neveritshme.

  Ditt Burmeze Burmese Days

  Mendo pr jetn ashtu si ajo sht me t vrtet, mendo pr detajet e jets dhe pastaj mendo nse nuk ka kuptim tek ajo, nuk ka qllim, nuk ka objektiv prve varrit. Natyrisht vetm budallenjt apo ata q gnjejn veten apo ata jeta e t cilve ka qen jashtzakonisht me fat, mund ta prballin kt mendim pa u drithruar?

  Vajza e Priftit A Clergymans Daughter

  Gjurma dalluese e nj njeriu sht dora, instrumenti me t ciln ai bn t gjitha t pabrat

  Ferma e Kafshve

  Zgjedhja e njerzimit qndron mes liris dhe lumturis dhe pr pjesn m t madhe t njerzimit, lumturia sht m e mir.

  1984

  Nj trmet sht kaq shum qejf kur ka kaluar.

  Ditt Burmeze Burmese Days

  mund t marrsh do gj n kt bot nse n mnyr t sinqert nuk e do at.

  Mbaje Aspidistrn duke Fluturuar Keep The Aspidistra Flying

  Ne nuk sht se thjesht i shkatrrojm armiqt tan; ne i ndryshojm ata.

  1984

  Bukuria sht e pakuptimt derisa ajo t ndahet me t tjert.

  Ditt Burmeze Burmese Days

  Varfria sht era e keqe shpirtrore.

  Mbaje Aspidistrn duke Fluturuar Keep The Aspidistra Flying

  qllimi i nisjes s lufts sht gjithmon t arrish n nj pozicion m t mir nga i cili t nissh nj luft tjetr.

  1984

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...xhorxh-oruell/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2

  Pr: 22 fragmente menurie nga romanet e Xhorxh Oruell

  Njeriu sht krijesa e vetme q konsumon pa prodhuar
  Dhe kjo duket e zgjuar? Kushedi, Oruelli kete fjali do tia kete vene ne goje ndonje personazhi budalla, meskin dhe pervers, ndersa keta gazetaret na e sjellin si perle mencurie... pff!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •