Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Mjeshtri i Madh dramaturgu Fadil Kraja

  INTERVISTA/ Flet Mjeshtri i Madh dramaturgu Fadil Kraja

  - N vitin 1948, Kol Jakova m botoi poezin e par n gazetn Letrari i ri

  -N vitin 1954 zura vend t par me vllimin Knga ime, m dhan 40 mij lek

  - Me poezin Mjeku i Malsis zura vend t par n konkursin pr t rinjt

  -Kam 60 drama dhe komedi, n sken jan vn 54

  - Dramn e par e kam br n vitin 1967 Fisheku n Paj.

  - Fisheku n Paj, Fadil Parami e kritikoi kanuni lufton kanunin

  - Enver Hoxha m shptoi, m lavdroi pr dramn Fisheku n Paj

  - Kur u dnua Fadil Parami, Enveri ja solli si fakt kritikn

  - Teatri i Gjakovs e fillloi punn me dramn Fisheku n Paj

  - Serafin Fanko, regjisori q mbajti fjaln vepra e par n sken Fisheku n Paj

  - Dramn shtja e Blerts e ndaloi Ramiz Alia pas shfaqjes s shtat

  - Urdhri i Mehmet Shehut t mos kritikohen drejtort n drama, jan njerzit e partis

  - N kt koh u ndalua dhe drama e Dritro Agollit Fytyra e dyt

  - Prokop Murra, Foto ami, Muho Asllani, e donin shum teatrin

  - Hajrije Kraja, nna ime n vitin 1920 u b msuesja e par n Shkodr  Albert ZHOLI

  Kur keni filluar t shkruani pr her t par dhe far keni shkruar?

  Fillimi i krijimtaris sime nis me poezi. Ndoshta ishte mosha, ndoshta do shkrimtar kshtu e ka nisur rrugn e krijimtaris, edhe un lapsin e kapa pr poezi.

  Poezin e par e kam shkruar n vitin 1948, kur isha n gjimnaz. M dukej se ishte poezia m e bukur n bot. Kt poezi ma botoi Kol Jakova n gazetn Letrari i ri, ku ai ishte kryeredaktor. At dit bleva nja gjasht gazeta dhe ua shprndava shokve t mi. Un ua hapja n faqen, ku kisha shkruar un dhe ata si pr inat shikonin poezi t tjera (qesh). Mua m vinte inat pasi prisja lavdrime. Ishte nj poezi romantike pr nj roje kufiri. Kjo poezi m hapi disi rrugn dhe dshirn pr t ecur m tej. Pastaj n vitin 1954, kam botuar vllimin e par me poezi Knga ime q fitoi mimin e par n konkursin letrar pr 10-vjetorin e lirimit. Pr udi m dhan nj shprblim prej 40 mij leksh. Nuk u besoja syve. Nj shum marramendse pr kohn. Madje, pata edhe nj fat tjetr. Po at vit ishte shpallur konkursi Kombtar i Poezis pr t Rinj, nga KQ i rinis, ku edhe aty fitova mimin e par me poezin Mjeku i malsis ku me at rast m dhuruan nj aparat fotografik rus, t cilin e ruaj dhe sot. Ai nuk punon, por e ruaj si kujtim. Pra viti 1954 ka qen viti i trofeve t mia, viti ku kam marr mime q si kisha menduar dhe q m stimuluan shum pr t shkruar.

  Kishte ather mime mbi baz njohjesh, apo miqsish?

  As q mendohet. Aspak. E k njihja un nga Shkodra n Tiran. Kush do m ndihmonte mua q skisha dal nga Shkodra. Vlersimi i asaj kohe ishte real. M pas bra dhe 3 vllime t tjera poetike q nuk zura ndonj mim.

  Po kur flasim pr dramaturgjin?

  Dramn e par e kam br n vitin 1967 dhe ishte pikrisht dramn Fisheku n Paj. Isha 36 vje. Qe nj dram q pati shum sukses. Nj dram q m solli edhe knaqsi, por edhe rrqethje.

  Cili regjisor e vuri n sken kt dram?

  E ka vn regjisori i talentuar Serafin Fanko. Madje, me t kam pasur dhe nj lidhje interesante. Kur do shkonte pr studime n ekosllovaki, pr regji ne i dham fjaln njri-tjetrit, q kur t kthehej un do t bja gati dramn e par dhe ai do t vinte n sken pr her t par si regjisor n Shkodr dramn time. Ashtu ndodhi. Kur ai u kthye nj vit m par dhe vazhdoi studimet n Akademin ton t Arteve pr mbrojtje diplome vuri n sken kt dram. E vuri n sken me trupn e teatrit Migjeni t Shkodrs. N fillimet e saj ajo pati pak reagime.

  Pse dhe kush e kritikoi?

  E kritikoi Fadil Parami, duke thn se n kt vepr kanuni po luftohet me kanun. Pr kohn kjo kritik ishte shqetsuese. U ndodha keq. Ather pr nj fjal goje t ikte koka. Por m ndihmoi fati.

  Dhe si t ndihmoi ky fat?

  Ne kemi pasur nj Sekretar t Par n Shkodr q quhej Xhemal Dini. Ai ishte nj burr fisnik, q nuk bnte kurr keq dhe q e donte shum artin. Kur erdhi n qershor t vitit 1967 Enver Hoxha n Shkodr dhe konkretisht n festn e Reit, Xhemali me guxim i krkoi q Enveri t shihte shfaqjen time Fisheku n Paj. Enveri e pranoi krkesn. Enveri erdhi kur nuk e priste njri. U prit me ovacione. E pa me shum vmendje. Un gjat gjith kohs rrija si mbi gjemba. N.q.s ai do t thoshte q nuk ka vlera, aty mbaronte puna ime. Por uditrisht, n fund t shfaqjes Enveri duartrokiti, madje, na thirri mua dhe Serafinin. Na prqafoi duke na thn m plqeu shum. Ne ende ishim duke u dridhur. Disa koh m par ai kishte kritikuar nj shfaqje n Kor dhe dihet se ku kishte prfunduar krijuesi dhe regjisori. Kjo m bri q ta vazhdoj me shum dashuri rrugn e dramaturgjis.

  Pati reagime nga Fadil Parami?

  Jo. Por mbaj mend q kur u dnua Fadil Parami, Enveri ja prmendi kt fakt q kishte kritikuar pa t drejt dramn Fisheku n Paj. Por m vjen mir q kjo dram u vlersua, pasi kjo dram vendosi fatin q un t bhem dramaturg, e dyta mban nj rekord absolut t t shfaqurit n sken plot 614 her. Pra vetm n teatr. Por kjo dram ka edhe disa rekorde t tjera.

  Cilat jan ato?

  sht drama e par, t ciln e ka filmuar Televizioni Shqiptar direkt n sken. Pra ajo cilsohet si drama e par e filmuar. Por kam edhe nj gzim tjetr me t se teatri i Gjakovs e filloi punn po me kt dram. Ishte viti 1974, kur u hap ky teatr dhe drama e par q vuri n sken ishte Fisheku n Paj. Me kt trup kam dhe nj gzim tjetr pasi rifillimin e shfaqjeve pas lufts e filluan me nj dram timen Dasma e trojeve tona q shkoi dhe e vuri Serafin Fanko n vitin 2000. Aktori Hadi Shehu ka pas rolet kryesor n t dyja dramat e mia t vna n Gjakov. Ai, n nj intervist te TVSH , m solli kujtime shum t bukura.

  Cila nga dramat e tua sht ndaluar t vihet n sken n regjimin komunist?

  Ather kishte prova gjenerale. N kto prova vinin t gjith autoritete e larta t partis, por edhe krijuese. Ather kishte dy gjra, ose merrje dnimin pr burg, ose merrje lavdin. Kishte krkesa t rrepta n ann ideologjike. Partishmria kishte rol t madh n at koh. Disa her dnimi kthehej n tragjikomedi. Pr shembull pr dramn shtja e Blerts jan br 12 prova gjenerale. Ka qen viti 1982, ku morn pjes shum autoritete. Mezi vendosn t dilte n sken. Kishin rezerva. Ishin t shqetsuar pasi aty si personazh ishte nj vajz q e kishte braktisur nna gjat lindjes, e cila m von donte t bashkohej me nnn, por ajo sdonte. Dilte problemi q nuk mjafton ta lindsh, por edhe ta rritsh fmijn. Pr t lindur edhe nj kafsh, por e linde duhet ta rritsh, ta edukosh, ta msosh, ta prgatitsh pr jetn. Kjo nuk u plqente atyre. Kt dram ma ndaluan n shfaqjen e shtat. Salla pr do dit ishte plot. Por kur erdhi Ramiz Alia tha, mjaft sht shfaqur. Ai e tha kshtu pa asnj qllim, por ata u alarmuan pasi nuk luhej me udhzimet e partis. Problem ishte se aty kritikohej dhe nj drejtor. Drejtuesit e teatrit e morn ndryshe kuptimin dhe e ndaluan krejt t shfaqej m. Pra do t thoshte q nuk duhej t kritikoheshin drejtort. Nuk duhen kritikuar shum drejtort pasi i kemi njerzit tan. Jan t partis. N kt koh Dritro Agolli kishte vn n TK dramn Fytyra e dyt, e cila u ndalua pr kto shqetsime, pra se kritikonte drejtort.

  Pra drejtort duhej t ishin t paprekur?

  N at koh, Mehmet Shehu, disa drejtor i kishin shkruar nj deklarat se n drama po shahen shum drejtort, sikur vijm nga Londra. Dhe Mehmet Shehu dha orientim q n drama t kihet kujdes pr rolin e drejtorve. Pra, pasi u ndalua Dritroi u ndalua dhe vepra ime.

  Sa vepra ke vn n sken?

  Un kam krijuar 60 drama dhe kam vn n sken 54 drama. Por dua t them se nuk kam vn vetm n Shkodr, por n t gjitha teatrot shqiptare brenda dhe jasht kufijve t Shqipris. Kam vn n Kosov, Maqedoni, Mal t Zi, deri n Amerik, ku nj trup amatore n Detroit vun n sken nj dram timen q m ftuan, por nuk munda t shkoj.

  Po Teatri Kombtar sa nga dramat tuaj ka vn n sken?

  Me TK kam vn dy drama , por kan vn Durrsi, Kora, Gjirokastra, Elbasani, Fieri, etj... Vjet bra nj komedi Surprizat, t ciln e vuri Shkodra, Elbasani dhe Gjirokastra. Tani q po flasim sht duke u vn premier nj komedi e imja n Shkodr q ka 10 dit q shfaqet Martes n internet, e cila sht pritur shum mir, ku pr habin time biletat jan shitur t gjitha. Madje, biletat n Shkodr jan 5 mij lek t vjetar dhe jan shitur.

  Cilt nga udhheqsit e asaj kohe ke takuar m shum?

  Ramiz Alin. Ai vinte shpesh n Shkodr. Ai ka ardhur n shum shfaqje t miat dhe m ka prgzuar, si p.sh tek Gjaku i Arbrit. Tek Baca i Gjetajve, e t tjera. Ishte dashamirs i drams.

  Po Mehmet Shehun e ke takuar?

  Jo, se kam takuar. Nga ai trembeshim t gjith, pasi ai ndalonte shfaqje, ndalonte shum pjes, t cilat vetm se nuk i plqenin e tij. N.q.s ai shihte nj shfaqje dhe nuk ishte n shijet e tij ai e ndalonte. Edhe me gazetart ishte i rrept.

  Po nga Sekretart e par, kush ishte m i lidhur me artin?

  Me thn t drejtn Prokop Murra, Foto ami, Muho Asllani, pra kishin dshir t lidheshin me ne pasi e shihnin teatrin si mjet propagande.

  Ju ku punonit n at koh?

  Un isha shkrimtar n profesion t lir, por jepja dhe msim n Universitetin e Shkodrs. Por rrogn e merrja n teatr, pasi aty rija m shum pasi teatrin e kam shum afr shtpis.

  Si ishte trupa e Teatrit t Shkodrs?

  Ishte nj trup shum e fuqishme, kishte aktor t nivelit shum t lart, kishte aktor me emr q edhe sot emrat e tyre lakohen kudo. Por mbi t gjitha un veoj regjisorin dhe aktorin Serafin Fanko. Kemi Preng Konda, Lec Bushati, Tinka Kurti, Violeta Zefi, Bep Shiroka, Ymer Bala, Ndrek Luca q vinte shpesh n Shkodr, p.sh Baca i Gjetajve e ka luajtur duke ardhur nga Tirana. Ata mbeten aktor q e lartsonin veprn. Shum her un i shkruaja apo i prshtatja rolet pr aktort q kishim. Mund q regjisori nuk u jepte ato role, por un nga ata nisa, frymzohesha nga figurat e tyre dhe nisja shkruaja. P.sh komedin e fundit q kam br e kam nisur duke pasur parasysh dy aktor, Zeliha Milotin edhe Besnik inarin, me regji t Bruno Shllakut. Ata ma prligjin at q kisha menduar pr ta. Spektatori i ka mirpritur.

  Kush ka qen dita m e vshtir e juaja si krijues/

  Ajo kur m ka par Enver Hoxha dramn Fisheku n Paj. Edhe sot kur e mendoj dridhem.

  Ju keni qen edhe pedagog si ka qen niveli i msimdhnies n regjimin komunist dhe a ka pasur mitmarrje n at koh?

  Ka qen nj msimdhnie korrekte, me disiplin, me shum prgatitje. Ather nuk t falej asgj. Po t sjell nj shembull vulgar. Un kam qen 20 vjet pedagog dhe nuk di t kem pir nj kafe nga studentt. Se ku shkon ky arsim do i dalin t palarat m von. Un e kam pasur shum qejf msimdhnien pasi kam pasur dhe trashgimi n arsim. Nna ime ka qen msuesja e par femr n Shkodr. Hajrije Kraja quhej. N vitin 1920 ajo vjen nga Stambolli, ku mbaroi kolegjin dhe Luigj Gurakuqi me nj klerik prparimtar n Shkodr i shkojn babs n shtpi, duke i krkuar q t bhet msuese, goca e tij. Pra ajo n kt vit, 1920 u b msuesja e par n Shkodr. sht e vetmja msuese femr n Shkodr q ka merituar Urdhrin e Flamurit. Fill pas lirimit m 1944 ajo organizoi t parin kurs kundr analfabetizmit n Shkodr dhe m von u b Kryetare e gruas kundr analfabetizmit n rrethin e Shkodrs. Kshtu, 5 nga fmijt e saj, ne katr u bm msues.

  Keni gjetur mbshtetje n Shkodr si krijues?

  Shum, shum. Ndjej knaqsi q m njohin, q m flasin, q m ftojn n aktivitet ndaj ky respekt m mban gjall dhe pse jam 83 vje.

  Nuk ju kan krkuar n Tiran?

  N at sistem m kan krkuar t bhesha Sekretar Kolegjiumi n gazetn Msuesi, por un n Shkodr kam gjithka. E refuzova, pasi edhe gruaja q sht kirurgia e par n Shkodr pasi mbaroi n ekosllovaki. Ne n Shkodr kemi shtpin ton, kemi njerzit tan, miqt tan. Un aty ndihem mir. M ka br prshtypje nj thnie e Irma Libohovs, e cila kishte qen diku jasht dhe u kthye. E pyetn disa gazetar prse u ktheve? Ajo midis t tjerave tha se, aty nuk isha kurrkush, ktu jam dikushi. Tirana sht e madhe, sht me shum t panjohura, me shum ndryshime. N Shkodr ndihem se jam vetvetja.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,429

  Pr: Mjeshtri i Madh dramaturgu Fadil Kraja


 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,429

  Pr: Mjeshtri i Madh dramaturgu Fadil Kraja

  Fadil Kraja: Teatri le t shembet e t ndrtohet, ne na duhen regjisor

  Nga Valeria Dedaj - Shekulli

  Fadil Kraja, autor i 50 dramave dhe komedive, rrfehet pr Teatrin Kombtar. N territorin e teatrove nuk dshiron t ngrihen kulla, por teatri i ri sht domosdoshmri. Godina, duhet t shembet prpara se dmi t jet i parikuperueshm. Mungesa e regjisorve n teatro, problemi m i madh n rang kombtar

  Kur t gjith artistt jan duke menduar, se si do t shkoj “fati” i Teatrit Kombtar, nse do t shembet apo jo godina e tij? Dramaturgu Fadil Kraja rrfen pr gazetn “Shekulli”, nj tjetr problematik pr teatrot n mbar vendin. Pr t shqetsim i madh sht, q n kto teatro nuk ka regjisor. Edhe pse, kan kaluar rreth 50 vite, nga dita q n skenn e Teatrit “Migjeni” n Shkodr u ngjit drama e shkruar prej tij, “Fisheku n paj” (1967), edhe pse numron rreth 50 drama e komedi q kan par dritn e skens, ai ende kujton, si regjisorin m t mir, Serafin Frankon.

  Ndrsa, prsa i prket fatit t Teatrit Kombtar, ai nuk qndron indiferent. Prkundrazi! Mendon, se pavarsisht nostalgjis, q mundet q t ken artistt pr kt godin, e vrteta sht, q duhet t shembur, sepse Tirana dhe vet aktort meritojn nj teatr bashkkohor. Ai nuk dshiron, q n hapsirn e Teatrit Kombtar t ngrihen kulla, por dshiron q n vend t ksaj ndrtese t vjetr, t ngrihet nj godin me kushte t favorshme dhe e denj, ku t punojn artistt.

  Kraja sht ndr ata dramaturg, q prher e ka shqetsuar mungesa e t mirs si mesazh, prandaj n kt periudh sht duke shkruar nj vepr pr “policin e mir”, jo pr at q e kujtojm kur ndahet nga jeta, por pr at q ndihmon n realizimin e ndrrave tona pa pengesa.

  Zoti Kraja, n Tiran kt periudh po debatohet pr shembjen e TK, ndrkoh, artist dhe jo vetm kan dal kundr projektit pr Teatrin e ri Kombtar… Cili sht mendimi juaj pr kt situat?

  E vrteta sht q ato ndrtesa nuk jan br me tulla, por jan br me pllaka prej tallashi. Ai teatr sht br pr ekzistenc, nj jetgjatsi 10 apo 15-vjeare, ndrkoh q ka gati rreth 80 vite jet. Mua m duket sikur ohet dallg n nj got uj! Koht kan ndryshuar, le t bhet teatri i ri. Artistt kan nostalgji edhe kjo sht e logjikshme, por q Tirana ka nevoj pr nj teatr t ri, ka nevoj. Ashtu, si kan nevoj edhe teatrot e tjer n Shqipri, q kan probleme t tjera, t cilat jan urgjente, sepse gjendja e tyre sht shqetsuese.

  Cili sht problemi m shqetsues, q do t na veonit?

  Pr shembull, n Teatrin e Shkodrs, qytetit ku ka lindur teatri, ku u ndrtua edhe u krijua fill pas Teatrit Kombtar, nse e marrim nga ana historike, sht pa regjisor prej shum vitesh. Shum teatro jan pa regjisor! Vijn t rinj, q sorollaten kot, sepse duke mos pasur regjisor, s’ka as platform ecurie pr teatrot. Un mendoj, se kjo sht m e rndsishme, sesa zhurma q po bhet: A t ngrihet nj teatr, apo mos t ngrihet? Un nuk jam q t ngrihen kulla n territorin ku jan teatrot, por sakrifikoj pr nj teatr t ri, nse sht e domosdoshme pr Teatrin Kombtar.

  Artistt i shqetson fakti, q kto kulla nuk do t jen n funksion t artit, por do t ndikojn pr nj tjetrsim nga funksioni i teatrit n tr kto vite…

  Un jam dakord me t gjitha kto, jam dakord, sepse historia sht histori, arti yn lidhet i gjith me kto dy ndrtesa ekzistuese, t cilat tanim jan rezauruar si ndrtesa, edhe kjo sht nj gj e vrtet e pamohueshme. Duhet nj teatr i ri. Si duhet q t jet, a duhet q t jet i rrethuar nga kullat? Pr kt nuk jam dakord. Ata kan t drejt, q t ken nj vatr q t ket n qendr kulturn shqiptare. sht nj histori e bukur, q e lartson kulturn shqiptare, ecurin e nj arti bashkkohor, i cili ka br historin e kulturs dhe t artit n prgjithsi, q ne kemi. Por, po e prsris, se kjo sht nj zhurm, si nj dallg, q bhet n nj got uj. Teatr t ri duhet q t ket, ato dy ndrtesa jan t rezauruar nga koha edhe duhet shembur!

  Ky problem sht ngritur qkur Edi Rama ishte ministr Kulture. Mendoj se nse n kt teatr do ket nj shkndij t vogl eklektike do t kemi nj dm t parikuperueshm.

  Dhe s fundmi, aktualisht me far po merreni?

  Kjo sht nj pyetje e bukur! Aktualisht un vazhdoj q t merrem me dramaturgji. Kam n duar nj monodram, q po e prgatit pr ta interpretuar nj aktore e njohur. sht nj vepr pr policin e mir! Jemi msuar q ta shohim policin me nj kndvshtrim krejt negativ. A ekziston n mediet tona vizive dhe jo vetm nj polic i mir? Jo! Kt ne e msojm vetm kur ai vritet, se paska qen guximtar, prind i mir, familjar etj. Ndrsa, pr policin, q na ruan shpresat edhe ndrrat tona, nuk ka asnj gj, sepse n medie del i korruptuar edhe i pakultur, aq sa t gjith tallen me t. N do vend t bots policve u kushtohet m shum vmendje!

  Biografia

  Fadil Kraja (1931) lindi n Shkodr. Studimet e larta i prfundoi n Universitetin e Tirans n Fakultetin e Filologjis. Pr shum vite punoi si msues i letrsis n shkolla t mesme dhe m von pedagog i letrsis s huaja n Fakultetin e Gjuh-Letrsis t Universitetit “Luigj Gurakuqi” – Shkodr. Nga viti 1972 gjer m 1992, shkrimtar n profesion t lir, duke vazhduar si pedagog i jashtm n fakultet dhe njkohsisht Kryetar i Degs s Lidhjes s Shkrimtarve dhe Artistve pr Degn e Shkodrs.

  Vllimi i par poetik “Knga ime” (1954) fitoi mimin e par n Konkursin Kombtar t Letrsis. Pastaj me radh ka botuar vllimet poetike “Melodi malsore”, “Jehona malesh”, vllimet me tregime “Kandidatja e fundit”, “Fajin e kishte Besa”. Mbi 40 drama dhe komedi t shfaqura n t gjith teatrot profesioniste t Shqipris si dhe n Kosov, Mal i Zi, Maqedoni dhe n diaspore.

  Mes tyre: “Fisheku n paj”, “Sinjalet e nats”, “Shpartallimi”, “Baca i Gjetajve”, “Gjaku i Arbrit”, “Djem t mbar”, “shtja e Blerts”, “Flamur n dasm”, “Rozafa”, “Kur flasin zemrat”, “Luani i shtpis”, “shtje familjare” si dhe shum drama pr fmij, librete operash, operetash. Kontributi i tij sht muar edhe nga Presidenti i Shqipris, Rexhep Meidani, i cili i ka dhn titullin e lart “Mjeshtr i madh”.

  Ditn Botrore t Teatrit, artistt e presin me protest

  Artistt vazhdojn q t mbajn qndrim kundr projektit t Teatrit t Ri Kombtar. Ata do t mblidhen srish sonte n ambientet e Teatrit Kombtar. “Ndrtesa e Teatrit Kombtar (pjes e “Ansamblit Monument Kulture” t shpallur me VKM nr. 180, dat 13.4.2000) sht e lidhur pazgjidhshmrisht me institucionin e Teatrit Kombtar dhe njkohsisht trashgimi kulturore dhe historike e paprekshme e Tirans.

  Ne mendojm q ndrtesa e Teatrit Kombtar jo vetm duhet ruajtur, por krkojm restaurimin e plot t saj, n prputhje me parimet e njohura botrisht t restaurimit t monumenteve t kulturs”, shkruan Aleanca pr Mbrojtjen e Teatrit Kombtar.

  Pr kt qllim, sot 26 mars ora 18:00, Aleanca pr Mbrojtjen e Teatrit Kombtar, n mjediset e Teatrit fton t gjith t interesuarit, n nj dgjes publike pr trashgimin kulturore-historike, ku jan t ftuar: arkitekt, restaurues dhe profesionist t fushs, dhe ku do t diskutohet mbi domosdoshmrin e ruajtjes s ktyre objekteve me rndsi t veant dhe mnyrat se si restaurohen ato.

  Nesr sht Dita Botrore e Teatrit (27 mars). Por, n Shqipri nuk ka tradit organizimi i fests. Kjo dit u b zyrtare n vitin 1961 nga Instituti Ndrkombtar i Teatrit (themeluar nga UNESCO). Mesazhi i par n ditn pr teatrin ishte i Zhan Koktos m 1962. Ky mesazh ndrkombtar q ndryshon vit pas viti, prcillet para shfaqjeve n teatr, publikohet n radio e TV, prkthehet n mbi 20 gjuh dhe lexohet nga mijra spektator. Instituti ndrkombtar teatror INT sht themeluar n vitin 1948 nga UNESCO-ja dhe sht organizata m e rndsishme joqeveritare n sfern e arteve interpretuese.

  INT insiston ta promovoj kmbimin ndrkombtar t njohjeve, ta stimuloj krijimtarin dhe ta rris bashkpunimin ndrmjet njerzve t teatrit dhe mirkuptimit t ndrsjellt me qllim q t prforcohet paqja dhe miqsia mes popujve.


  https://shekulli.com.al/http-shekull...tthisresource/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 26-03-2018 m 11:17

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,429

  Pr: Mjeshtri i Madh dramaturgu Fadil Kraja  " AUTOR " - “Mjeshtr i Madh" FADIL KRAJA

  Ben Andoni - RTSH / Maj 2020

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •