Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10

Tema: Vps

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-10-2007
  Postime
  833

  Vps

  Pershendetje.

  Kam blere nje VPSCLoud kohet e fundit i bazuar ne Linux Ubuntu, ku jane ngritur edhe 2-3 website.
  HDD i shkon Timing buffered disk reads: 784 MB in 3.00 seconds = 261.31 MB/sec
  Por, gjithashtu sipas Providerit HDD, nuk duhet te shkoje mbi 50% te HDD, i cili eshte 60GB, sapo logohesh:
  => / is using 88.7% of 66.97GB.

  Mund te me keshilloni si mund ta kontrolloj per probleme?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e hektor.m
  Anėtarėsuar
  08-01-2012
  Postime
  39

  Pėr: Vps

  Pershendetje ,

  Te lutem me trego se sa faqe ke qellim ti hostosh .
  Pastaj me jep ndonje nga faqet , ose IP e serverit ta testoj per disa Vulnerabilities .
  Nese ke Yahoo Messenger kontaktojme aty .

 3. #3
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  42
  Postime
  2,679

  Pėr: Vps

  Cfare paneli perdor?
  Cfare faqesh hoston?
  Cfare webserver perdor?
  Cfare database perdor?
  Sa usera ditore ke?
  Sa klikime unike ke?
  Cfare problemi ke me vps qe te shqeteson?
  Jep resiltatin e hdparm -Tt /dev/xda ku x eshte lloi i hdd qe ke jep gjithashtu info te cpu edhe ram
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-10-2007
  Postime
  833

  Pėr: Vps

  Citim Postuar mė parė nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
  Cfare paneli perdor?
  Cfare faqesh hoston?
  Cfare webserver perdor?
  Cfare database perdor?
  Sa usera ditore ke?
  Sa klikime unike ke?
  Cfare problemi ke me vps qe te shqeteson?
  Jep resiltatin e hdparm -Tt /dev/xda ku x eshte lloi i hdd qe ke jep gjithashtu info te cpu edhe ram
  Perdor SSH per tu loguar.
  Jo ndonje Cpanel te vecante.
  Webserveri eshte Linux version 2.6.32-45-server (Ubuntu 2.6.32-45.104-server 2.6.32.60+drm33.26)
  DB eshte MYSQL.
  Dhe ne vps eshte transferuar nje website italian i nje CRM.
  Serveri ndodhet ne stormondemand.com

  #hdparm -Tt /dev/vda

  /dev/vda:
  Timing cached reads: 21564 MB in 2.00 seconds = 10802.49 MB/sec
  Timing buffered disk reads: 748 MB in 3.01 seconds = 248.72 MB/sec


  #### System load: 0.0 Processes: 112
  Usage of /: 88.7% of 66.97GB Memory usage: 46%

  ---------

  Problemi eshte qe shpesh ky server bllokohet.
  cdo muaj HDD i tij shkon ne 92% dhe bllokohet (behet shume i ngadalte aksesimi i siteve)
  HDD eshte 60 giga por sduhet te zere me shume se 30GB.
  Sipas Providerit thote qe HDD arrin ne Memory usage me shume se 50%.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga The Pathfinder : 29-05-2014 mė 03:22

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-10-2007
  Postime
  833

  Pėr: Vps

  Citim Postuar mė parė nga hektor.m Lexo Postimin
  Pershendetje ,

  Te lutem me trego se sa faqe ke qellim ti hostosh .
  Pastaj me jep ndonje nga faqet , ose IP e serverit ta testoj per disa Vulnerabilities .
  Nese ke Yahoo Messenger kontaktojme aty .
  Po, shume faleminderit nese me tregon si mundem?
  Me dergo me sms yahoon tuaj!
  IP nuk mund te pingohet...

 6. #6
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  42
  Postime
  2,679

  Pėr: Vps

  Cfare webserver ke, apache, ngix, tomcat? Sa usera ke ditore? Sa klikime unike ne ke dite? Sa eshte perdorimi i CPU edhe RAM?
  Cfare CRM perdor? Ke hyre ndonjehere ne admin panel e te shikosh kerkesat edhe userat? Me ka ndodhur njehere me nje crm tip forumi ku kishte shume kerkesa e postime nga spambots etj qe e ngarkonin serverin.

  Jep output te
  df -h

  Edhe

  du -sh
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ardi_Pg_ID : 29-05-2014 mė 09:37
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e hektor.m
  Anėtarėsuar
  08-01-2012
  Postime
  39

  Pėr: Vps

  Pershendetje yahoo im :
  storepw_shop@yahoo.com

  Te keshilloj te perdoresh cloudflare , nese je financiarisht mire pse jo edhe ndonje version me pagese aty ( por edhe free ben ) , pasi qe kursen me shume bandwith dhe i ben cache shum komponente ne faqe keshtu qe perdoruesi kerkon me pake " hapesire " nga memorja e serverit tend .

  Po ashtu duhet te kontrollohet edhe per disa security issues brenda serverit sic mund te jete symlink etc . Te cilat mund ti bej pa pagese permes Teamviewer po deshe .


  Po flas nga pervoja kam mbi 10 servers qe i mirembaj , dhe i konfiguroj me rregulla te mija , dhe kurr deri me tani nuk kam hasur ne asnje problem .

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-10-2007
  Postime
  833

  Pėr: Vps

  Citim Postuar mė parė nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
  Cfare webserver ke, apache, ngix, tomcat? Sa usera ke ditore? Sa klikime unike ne ke dite? Sa eshte perdorimi i CPU edhe RAM?
  Cfare CRM perdor? Ke hyre ndonjehere ne admin panel e te shikosh kerkesat edhe userat? Me ka ndodhur njehere me nje crm tip forumi ku kishte shume kerkesa e postime nga spambots etj qe e ngarkonin serverin.

  Jep output te
  df -h

  Edhe

  du -sh
  Serveri eshte ne Apache, dhe SQL eshte MYSQL.

  CRM eshte vtiger.
  Jo, ne admin panel te CRM nuk kam hyre.

  Gjithashtu nese eshte e mundur per fshirjen e logeve ne menyre automatike ne Ubuntu?

  bandwidth avg - last week
  Emri: bandwidth avg - last week.png

Shikime: 3170

Madhėsia: 14.8 KB

  Disk hdd current day
  Emri: Disk hdd current day.png

Shikime: 3011

Madhėsia: 6.9 KB

  Swap
  Emri: swap.png

Shikime: 2998

Madhėsia: 7.0 KB

  Ora 24"
  # df -h
  Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
  /dev/vda3 67G 60G 4.1G 94% /
  none 2.7G 168K 2.7G 1% /dev
  none 2.7G 0 2.7G 0% /dev/shm
  none 2.7G 76K 2.7G 1% /var/run
  none 2.7G 0 2.7G 0% /var/lock
  none 2.7G 0 2.7G 0% /lib/init/rw
  /dev/vda1 96M 34M 57M 38% /boot
  /dev/vdb 148G 69G 72G 50% /var/www2

  Ora 10am
  # df -h
  Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
  /dev/vda3 67G 60G 4.1G 94% /
  none 2.7G 168K 2.7G 1% /dev
  none 2.7G 0 2.7G 0% /dev/shm
  none 2.7G 76K 2.7G 1% /var/run
  none 2.7G 0 2.7G 0% /var/lock
  none 2.7G 0 2.7G 0% /lib/init/rw
  /dev/vda1 96M 34M 57M 38% /boot
  /dev/vdb 148G 69G 72G 50% /var/www2

  # du -sh
  5.7G .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga The Pathfinder : 30-05-2014 mė 04:50

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-09-2011
  Postime
  58

  Pėr: Vps

  nqs beson se ka probleme kėrkoja kontrollin administratorit tė kompanisė nga e bleve

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-10-2014
  Postime
  2

  Pėr: Vps

  Per sa i perket diskut nuk di te them, pervec te shikosh VPS me SSD (ka dhe paketa te lira).
  Per sa i perket Apache do te thoja ta ndryshoje (po munde dhe pate kohe) me nginx.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •