Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Poezi dhe ese pr dshmort e liris

  T nderuar antar dhe vizitor ktu mund t postoni poezi ,ese dhe monologje n lidhje pr dshmort e liris!


  ILIRID KALA SHQIPONJE
  (Kushtuar dshmorit Hasip Emrllau)

  Pluhur e hij kan mbulu ballkanin
  UCK-ja me barot an vullkanin,
  yjet lavdrojne ILIRIDN e bekuar
  tokat shqiptare pr ti bashkuar.

  Bashkojn perendit gjith rrnjt e njerzimit
  Shqiptart e lasht shkojn drejt bashkimit,
  ushtart trima ajn si vetima
  vall jan njerz ,vall jan ushtima.

  N histori t gjat, ndr shekuj
  kemi qen t fort, elik e hekur,
  nderojm nj komb dhe do fe,
  s’bashku bjm nj atdhe.

  Ju rilindt atdheun dhe shqiptarin
  ne trungun e ILIRIDS rritt krenarin.
  Ju patet vigjilenc dhe krah shqiponje
  jeni shpres e kombit, qendronit mburoje.

  T jesh dshmor i liris
  sht nje lule e mbir mbi dhe,
  ti m t shtrenjtn ja fale kombit,
  tash ke emrin e dshmorit.

  Trimria e jote e rnd sa toka
  Je i vlefshm sa krejt Evropa,
  je zemra e kombit, nj kala me lavdi
  nderove Hotln me trimri.

  Nder i madh, nder i nj fisi,
  me vepra t mdha na nderoi Hasipi.
  Me lule, miliona ngjyra,shpirti yt freskohet
  Vepra jote heroike kurr nuk do t harrohet.

  Zeqirja Latifi
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hotlani : 24-05-2014 m 15:29
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris

  AROM LIRIE
  (Kushtuar dshmorit LLokman Neziri)

  Jan mbush malet plot me bor
  Ushtart e liris me arm n dor
  kan dhan besn burri burrit
  Ngritet shqiponja n shtiz flamuri.

  Un jam djal nga Karadaku
  N vena tim qarkullon gjaku,
  q nga Kumanova deri n Vlor,
  shqiptaria mua, m quan deshmor.

  Nnlokja n luft percjell djalin
  shko o bir, merr titullin e ushtarit!
  Rrug e mbar i thot motra
  t don fisi, e t don votra.

  Kan mbi mjegullat prmbi mal
  pyesin dheun a ka nji djal,
  a ka nje djal ,a ka nj trim
  se Karadaku u mbyt n tym.

  Nuk i lm trojet t’shkreta
  deri sa t ekzistoje n’ket bot jeta.
  Atdheun kurr skemi me harruar,
  me mortaj e predha kemi me luftuar.

  Jam i mbuluar me dhe ILIRIDE
  kam arom dhe fllad lirie.
  Mbi mua mbijn shum lulkuqe,
  shpirti im bn roje,te molla e kuqe.

  Zeqirja Latifi
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris

  Dshmort e liris

  Kur Tanushn e mbuloi mjegulla e errsira,
  N'kam u u nga t katr ant Ilirida.
  Kur nga tymi e mjegulla shqiptarve ju ndal drita,
  UK-ja filloi luftn me pushk, shpata e thika.

  N majet e kodrave t larta, kur rrezet lshoi dielli,
  O,Sali Latifi po t shklqen plisi e grada togeri.
  N fush betejn e Mateit na u ba nami,
  Se me pushk e mortaj n dor po lufton Llokmani.

  Oj Gjylsere ti zan mali,pr ty kndon iftelia e lahuta
  Se ti je mbesa e mbretreshs TEUTA.
  Ty o mesuesi yne Isa,ne nxnsit e shkolls son,
  Veprn tnde pr liri gjithmon e kujtojm.

  Nga Caralluka kur erdht, Visar e Labinot
  Krejt Karadakun e mbuluat me flak e barot.
  Ti komandant rrufeja,q ishe trim mbi trima,
  N aksione Hasip ishe m i shpejt se vetima.

  Nga Caralluka erdhi nji djal me emrin Elmi Hoti,
  Fjala e tij jehoi por si si gjyle topi.

  Me ideale t larta dhe dashuria ndaj mmdheut,
  U frymzuat nga heroizmat dhe lufta e Skenderbeut.
  Ju me veprat tuaja deshmuat, sa e shtrenjt eshte liria,
  Kur n ditt gazmore feston ILIRIDA .
  Zeqirja Latifi
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hotlani : 29-05-2014 m 19:20
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris

  DSHMOR N ILIRID
  Maja e malit se u ngjall
  Karadaku se u kall
  me flamurin e liris
  ishte faqja e lavdis.

  Me tri shkronja nj amblem
  UK-ja emr i vrtet.
  n kt dat t 6 qershorit
  kujtojm lavdin e dshmorit.

  N pediestal t lart
  atje n prmendore,
  n Hotl e Malishev
  trimi qndron prore.

  ILIRID moj tok floriri
  t sundoi krajli e veziri,
  st sht desht ty kufiri
  uzurpator e as zinxhiri!

  Caralluk moj tok arbrore
  ndr shekuj shum luftove,
  djemt m t mir ti dhurove
  Dardanin dhe Arbrine nderove.

  sht shqiptari shum i fort
  robrin se duron dot;
  sht trimi nga Dugagjini,hekur e barot
  lavdia e dshmorit me emrin Labinot.
  Zeqirja Latifi
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hotlani : 29-05-2014 m 19:25
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris  Aziz Kelmendi

  N Serbi ushtoi fusha e mali
  u dridh Serbia dhe krejt sllavi,
  u dridh kazerma e Paraqinit
  te molla e kuqe pran kufirit.

  Pr trimin Aziz Kelmendi
  kndohen,shum kng kreshnike,
  Se shpirtin e fali n flamur e shqipe.

  Atje ku shqipja shkruan emrin liri,
  atje ku dielli rrezet ka shtri,
  atij vendi i thon Kosov-Shqipri,
  ky sht nj emr dhe quhet shqiptari.

  Aty ku ngjyrat kuq e zi przihen,
  gjaku e baroti ne nje vend zihen.
  Krenohem me vendin tim te shtrenjte
  sepse atdheu im sht i shenjt.

  Dhjet her e deshta Kosovn,
  po aq her e deshta Shqiprin.
  Kosova pr prindrit m hiqte mrzin,
  ata m msuan si ta dua lirin.

  O trim mbi trima, n Paraqin mos ra trmeti
  pse si prite prindrit nga gurbeti,
  q t sillnin rrobat e krushkut t Dardanis,
  t krejt atdheut dhe mbar shqiptaris.

  O Aziz, djal m i miri, qndro i qete n trojet tona,
  Se gjakun tnd te njom ta ruajn shqiponjat.
  Zeqirja Latifi
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris

  Emri: llokman Neziri.jpg

Shikime: 50767

Madhsia: 18.1 KB

  AROM LIRIE
  (Kushtuar dshmorit LLokman Neziri)

  Jan mbush malet plot me bor
  Ushtart e liris me arm n dor
  kan dhan besn burri burrit
  Ngritet shqiponja n shtiz flamuri.

  Un jam djal nga Karadaku
  N venat e mia qarkullon gjaku,
  q nga Kumanova deri n Vlor,
  shqiptaria mua, m quan deshmor.

  Nnlokja n luft percjell djalin
  shko o bir, merr titullin e ushtarit!
  Rrug e mbar i thot motra
  t don fisi, e t don votra.

  Kan mbi mjegullat prmbi mal
  pyesin dheun a ka nj djal,
  a ka nje djal ,a ka nj trim
  se Karadaku u mbyt n tym.

  Nuk i lm trojet t’shkreta
  deri sa t ekzistoje n’ket bot jeta.
  Atdheun kurr skemi me harruar,
  me mortaj e predha kemi me luftuar.

  Jam i mbuluar me dhe ILIRIDE
  kam arom dhe fllad lirie.
  Mbi mua mbijn shum lulkuqe,
  shpirti im bn roje,te molla e kuqe.

  Zeqirja Latifi
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hotlani : 31-05-2014 m 21:00
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris

  Emri: llokman Neziri.jpg

Shikime: 53732

Madhsia: 18.1 KB
  DSHMOR I ARBRIS

  Shum t deshta moj tok arbrore
  kurr brengat e mia si harrove
  Shum t deshta moj nn e motr
  na ka shkel armiku n votr.


  Zgjohu ILIRID n agun e liris
  Po t vijn djemt e arbris
  t dua ILIRID me zemr e shpirt
  T kujtoj ty pr do nat e dit.


  UK-ja shkrep krismat e liris
  lufton mizorit e barbarize.
  Me mortaj n dor di e nat luftova
  krkova kufijt nga ILIRIDA deri te Troja.


  Histori e shkruar n do flamur
  e vendosur ne Karadak gur mbi gur.
  Ne jemi bijt e shenjt t atdheut
  jemi bijt dhe bijat e Sknderbeut.

  N ILIRID luftoi Llokmani
  n krejt Karadukun u ba nami,
  ai kishte nj amanet dhe porosi
  N atdheun tim ,t shkruhet emri LIRI.

  ILIRID,Kosov,Shqipri, amri
  Lugin e Preshevs,jemi arbri.


  Zeqirja Latifi ,Hotl,6.06.2013
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hotlani : 31-05-2014 m 21:23 Arsyeja: fakultative
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris

  Emri: 1897718_792957587398568_665324106_n.jpg

Shikime: 51616

Madhsia: 8.0 KB

  DSHMORIT SALI LATIFI KOMANDANT TOGU

  Mbi trojet tona kur ndrioi drita
  armiqt dgjuan se luft ka nis ILIRIDA.
  Te gjith bn turr, ta rrnjosin shqiptarin,
  Ti tretin farn e ti humbin moralin.

  Gjith shqiptart ishin n milione
  Te gjith n UK t rradhitur, n batalione.
  Trimat luftonin n skuadra , togje e gjetiu,
  Aty printe Komandant togu Saliu.

  N Mate te arra ,aty te xhamija ,
  gjmonte golinovi, ushtonte Juria.
  Krejt armiqve anemban,
  Saliu me ushtar, pritn ju kish zan.

  N Prekaz u shqua legjendar Adem Jashari
  N Hotln martire u lind trim Sali Latifi
  me shqiponj n krah e gjak shqiptari.

  N flamurin kuq e zi kur rrezonte dielli
  ne altarin e liris i dha shklqim qiellit.
  Maji i kuq jehoi, me hekur e plumba lirie,
  me shkabn dy krenare dhe legjenda trimrie.

  Z.Latifi, Hotl,10.12.2012
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris  DSHMORIT VISAR KRASNIQI

  Kam nj breng kam nj hall,
  ILIRIDS martire nj borxh ja kam,
  Komandant KUMANOVA-Ismet Jasharit
  Atje n varr me ja shue nj mall.

  Do ti dalim zot ketij vendi,
  Se ashtu ishte nga t part amaneti
  Pr liri ta vazhdojm luftn
  Deri sa t shtjerroj Drini e Vardari
  Nga kjo ide ishte frymzuar vigan Visari

  N majin e kuq UK-ja me plumba skuq qiellin
  Dhe thrret shqiptart q luftn ta ndezin,
  Ta ndezin luften, ta ojn n kam ballkanin
  Dhe me pushk e barot ta mbrojm vatanin.

  N fushat e blerta kur shndrriti hana
  Shklqeu liritart n shtatin plot nishana.
  Kur luftoi UK-ja u dridh mali e lisi
  N ILIRID ra dshmor trim Visar Krasniqi.

  Z.Latifi ,Hotl,20.10.2012
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris  Dshmores s kombit Gjylsere Sahiti

  nj vajz engjllushe
  nuk arriti t bhej nuse,
  e bukur, e buzqeshur
  malli pr liri e kish tretur.

  N arradha n UK
  U b nj ushtare,
  ishte e urt e krenare
  e veshur si lirimtare.

  Mendonte gjithnj ,
  si atdheu i saj t bhej nj
  I shtrenjt,i bukur, i mir
  dhe mbi gjitha t ishte i lir.

  Ishte nj shembull i rrall
  si atdheut zot me i dal.
  atdheu nuk njeh mosh e gjini
  me luftuar pr t’shtrenjtn liri.

  Ti moj nn e dashur ti mos rnko
  pse un su bra nuse me duvak,
  n tri shkronja ,e n nj bajrak
  emrin Liri, e shkrova me gjak.

  Un me shpirt jam n mesin tuaj
  dhe nderin e krenarin po ju ruaj.
  jame krenare q u bra dshmore
  te varri im t vendosni,lule kurore.

  Z.Latifi ,10 .01.2011
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris

  Citim Postuar m par nga Hotlani Lexo Postimin


  DSHMORIT VISAR KRASNIQI

  Kam nj breng kam nj hall,
  ILIRIDS martire nj borxh ja kam,
  Komandant KUMANOVA-Ismet Jasharit
  Atje n varr me ja shue nj mall.

  Do ti dalim zot ketij vendi,
  Se ashtu ishte nga t part amaneti
  Pr liri ta vazhdojm luftn
  Deri sa t shtjerroj Drini e Vardari
  Nga kjo ide ishte frymzuar vigan Visari

  N majin e kuq UK-ja me plumba skuq qiellin
  Dhe thrret shqiptart q luftn ta ndezin,
  Ta ndezin luften, ta ojn n kam ballkanin
  Dhe me pushk e barot ta mbrojm vatanin.

  N fushat e blerta kur shndrriti hana
  Shklqeu liritart n shtatin plot nishana.
  Kur luftoi UK-ja u dridh mali e lisi
  N ILIRID ra dshmor trim Visar Krasniqi.

  Z.Latifi ,Hotl,20.10.2012
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime

  Pr: Poezi dhe ese pr dshmort e liris  6 Qershori

  Jan tri shkronja kuq e zi
  bashk e bjn nj Shqipri,
  t stolisura me ngjyr ari
  UK-ja amblem ushtari.


  N kt dat t 6 Qershorit
  jehoi zri i dshmorit,
  z i thell , nga thellsia e qiellit
  reflektoi lart,si rrezja e diellit.

  Mbi varrin tim kur vjen pranvera
  elin lulkuqe si prhera .
  pr tokn q m lindi, e fala jetn
  pr t’luftuar armikun,kam dhan besn.


  N lindje, perendim,jug e n veri
  atdheu yne sht i madh e pa kufi,
  vjen suksesi dhe triumfi,
  me gjak shqiptari,tokn e skuqi.

  Kjo dat historike me rndsi pr ne
  luftuam pr tokn q quhet atdhe,
  t gjith,t bashkuar luftuam
  betej pas beteje,triumfuam..!


  N Mate n nj stacion policor
  pr shqiptaret nj vend mizor,
  dat e kobshme ishte kjo dit
  Shum ushtar aty ran dshmor.

  O,populli im krenohu me mua
  lufta ime sht e pastr,si uji n krua!

  Me hekur e barot tundet dheu,
  kshtu mbrohet atdheu e mmdheu.


  Do t ekzistoj ILIRIDA, Kosova ,Shqipria,
  Lugina e Preshevs,Malsija e amria.
  Dshmort,me trimrin e tyre heroike
  luftuan pr bashkimin,e trojeve etnike.

  Z.Latifi,6 qershor 2014
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •