Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Faleminderit
  18
  254 falenderime n 229 postime

  Kub, ish-truproja e Fidel Kastros zbulon jetn kapitaliste t diktatorit

  Kub, ish-truproja e Fidel Kastros zbulon jetn kapitaliste t diktatorit

  21 Maj 2014 | : Bot | Autor: Gazeta Shqip

  KastroShtpi luksoze, jahte private, deri dhe nj ishull i tr personal. Fidel Kastro nuk ia kalon aspak keq, t paktn duke iu referuar Huan Reinaldo Sanez, nj ish-truproj e tij, i cili sapo ka publikuar nj libr pr Lider Maximo (Jeta e fsheht e Fidel Kastros).

  Sipas autorit, jeta private e protagonistit t revolucionit kuban, nuk ka t bj aspak me jetesn n kushte minimale t nj lideri komunist.

  Sanez tregon pr fytyrat e shumfishta t Fidel Kastros: n publik, ai revolucionar i kryetarit t kujdesshm t popullit t tij, i prqendruar mbi luftn ndaj imperializmit dhe i aft t bj pr vete me diktatin e tij imponues miliona kuban mbi rrugn e krenaris kombtare. Ndrsa n privat, ishte fytyra e atij njeriut t llastuar nga kapitalizmi, i joshur nga jeta e bukur, nga ushqimet e muara, veshjet luksoze, udhtimet me bark dhe trajtimeve t vazhdueshme n mnyr private t fizikut t tij.

  N tipin e tij romantik brenda realizmit socialist, Kastro zotron nj ishull t tr. Privat dhe i pamundur pr t hyr njeri brenda, ve shpurs s tij. Bhet fjal pr Cayo Piedra, vend ku Lider Maximo, adhuronte t shfaqej n shoqrin e Vip-ave ndrkombtar e intelektual, si shkrimtari i njohur, Gabriel Garsia Markez, i cili ndrroi jet para pak kohsh.

  Sanez po ashtu nuk ndalon s prshkruari mbi pasionet mondane t Kastros, duke zbuluar detaje t veanta mbi personalitetin e tij, ndryshe nga ajo e nj diktatori. Manipulues, karizmatik, trheqs, por i kujdesshm dhe pa skrupuj, Fideli ka qen nj personazh shum i rrezikshm.

  Edhe sot, pa fuqi formale, pas lnies s qeveris t vllait t tij Raul, ka akoma nj vmendje t madhe. Dhe nuk rresht asnjher s bri ligje dhe t ndshkoj ata q dalin kundr rryms.

  Autori i librit flet edhe pr veten e tij. Pas 17 vjetsh t kaluara si truproj e Kastros, ka vendosur t largohet, duke prplasur dern. Fideli e kishte burgosur pr muaj t tr, n nj qeli t lagsht, t lidhur si nj qen dhe n fund t liruar dhe t shkarkuar. N 2008-n, Sanez krkoi dhe mori azil politik n SHBA

  21 maj, 2014 (gazeta-shqip.com)

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...te-diktatorit/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,887
  Faleminderit
  0
  674 falenderime n 479 postime

  Pr: Kub, ish-truproja e Fidel Kastros zbulon jetn kapitaliste t diktatorit

  Kam vajtur mbi 12 here ne Kube, nga veriu ne jug, nga linjda ne perendim. Kur zbret nga avioni per here te pare te duket vetja si ne Rinasin e para 90-es. Madje me kujtohet hera e pare fare kur ishim larguar disi nga aeroporti, mu duk vetja sikur kisha dale nga rruga e Rinasit dhe isha afer Vores duke u drejtuar per ne Tirane. Shikoje BC, Gaz 69, motora java dhe MZ, bicikleta mifa, njerez me fytyra te nxira nga dielli dhe te vrara nga varferia, identik si ato te shqiptareve te para 90-es. Njerez te veshur shume keq, servila ndaj te huajve, te friksuar nga sigurimi po t'i afroheshin te huajve etj. Po sidoqofte jane popull me shpirt te madh. Megjithe varferine e tejskajshme (tani gjerat kane ndryshuar pak per me mire qe kur Rauli mori pushtetin), mungesen e gjerave nga me elementaret (kur futeshe ne nje dyqan ushqimor kubanez te vinte per te qare, asgje neper rafe, vetem disa qese sheqer, oriz e sapun rrobash, asgje tjeter), ata njerez vetem kendojne e kercejne. Hera e pare qe kam qene ishte ne Varadero qe ne krahasim me pjesen tjeter te Kubes eshte shume internacionale per shkak te resorteve te shumta turistike. Pjesa e banuar a Varaderos (qyteti ku ben pjese quhet Santa Marta) ishte e lezetshme me nje bulevard shume te gjate dhe me kioska nga te dyja krahet. Kioskat ishin te ngjashme me lokalet e para qe u hapen ne Shqiperi fill mbas 90-es. Tavolina plastike, karrige plastike, duhan dhe rum me koka kola apo Cuba Libre pa hesap. Dhe vetem kendonin e kercenin duke ju rene instrumentave. Sa te shikonin te ftonin ne tavoline dhe beheshin cope te te kenaqnin. Fuksat e sigurimit ishin ne cdo qoshe (tani jo me aq shume) dhe femrat te afroheshin me frike po nuk iket nga Cuba pa kaluar momente romantike me nje kubaneze

  Qe mos e zgjas shume, vellai i Fidelit, Rauli erdhi ne Varadero pikerisht ato dite. NUk e pashe por pashe kortezhin e makinave super luksoze qe u drejtuan per nga ish vila e Al Kapones dhe me kujtoi kortezhet famekeqe te bllokut te udheheqes sone. Eshte sistemi ai qe stimulon kete lloj hipokrizie dhe jete me disa fytyra. E kemi jetuar vete. Ska pse te na habisi Kuba. Nuk ka sesi te jete ndryshe nga te gjitha vendet e tjera ish komuniste.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e mateo
  Antarsuar
  24-06-2002
  Vendndodhja
  united kingdom
  Mosha
  42
  Postime
  286
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Kub, ish-truproja e Fidel Kastros zbulon jetn kapitaliste t diktatorit

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Kam vajtur mbi 12 here ne Kube, nga veriu ne jug, nga linjda ne perendim. Kur zbret nga avioni per here te pare te duket vetja si ne Rinasin e para 90-es. Madje me kujtohet hera e pare fare kur ishim larguar disi nga aeroporti, mu duk vetja sikur kisha dale nga rruga e Rinasit dhe isha afer Vores duke u drejtuar per ne Tirane. Shikoje BC, Gaz 69, motora java dhe MZ, bicikleta mifa, njerez me fytyra te nxira nga dielli dhe te vrara nga varferia, identik si ato te shqiptareve te para 90-es. Njerez te veshur shume keq, servila ndaj te huajve, te friksuar nga sigurimi po t'i afroheshin te huajve etj. Po sidoqofte jane popull me shpirt te madh. Megjithe varferine e tejskajshme (tani gjerat kane ndryshuar pak per me mire qe kur Rauli mori pushtetin), mungesen e gjerave nga me elementaret (kur futeshe ne nje dyqan ushqimor kubanez te vinte per te qare, asgje neper rafe, vetem disa qese sheqer, oriz e sapun rrobash, asgje tjeter), ata njerez vetem kendojne e kercejne. Hera e pare qe kam qene ishte ne Varadero qe ne krahasim me pjesen tjeter te Kubes eshte shume internacionale per shkak te resorteve te shumta turistike. Pjesa e banuar a Varaderos (qyteti ku ben pjese quhet Santa Marta) ishte e lezetshme me nje bulevard shume te gjate dhe me kioska nga te dyja krahet. Kioskat ishin te ngjashme me lokalet e para qe u hapen ne Shqiperi fill mbas 90-es. Tavolina plastike, karrige plastike, duhan dhe rum me koka kola apo Cuba Libre pa hesap. Dhe vetem kendonin e kercenin duke ju rene instrumentave. Sa te shikonin te ftonin ne tavoline dhe beheshin cope te te kenaqnin. Fuksat e sigurimit ishin ne cdo qoshe (tani jo me aq shume) dhe femrat te afroheshin me frike po nuk iket nga Cuba pa kaluar momente romantike me nje kubaneze

  Qe mos e zgjas shume, vellai i Fidelit, Rauli erdhi ne Varadero pikerisht ato dite. NUk e pashe por pashe kortezhin e makinave super luksoze qe u drejtuan per nga ish vila e Al Kapones dhe me kujtoi kortezhet famekeqe te bllokut te udheheqes sone. Eshte sistemi ai qe stimulon kete lloj hipokrizie dhe jete me disa fytyra. E kemi jetuar vete. Ska pse te na habisi Kuba. Nuk ka sesi te jete ndryshe nga te gjitha vendet e tjera ish komuniste.

  pse sistemi ne shqiperi ka ndryshuar,,,,,,,, !
  mateo

 4. #4
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  Faleminderit
  12
  195 falenderime n 162 postime

  Pr: Kub, ish-truproja e Fidel Kastros zbulon jetn kapitaliste t diktatorit

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  po nuk iket nga Cuba pa kaluar momente romantike me nje kubaneze
  E shikon q Kuba sht m lart se koha e Enverit ?! Ku ja mbante prapanica dhe paranica femrave Shqiptare t kalonin momente romantike me nj t huaj ?!!
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime

  Pr: Kub, ish-truproja e Fidel Kastros zbulon jetn kapitaliste t diktatorit

  dmth paske siden ti Darius..
  e tmerrshme..

  pi..dhi lire kushton me von ilace..
  e paske marre originall sifilizin..

 6. #6
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,887
  Faleminderit
  0
  674 falenderime n 479 postime

  Pr: Kub, ish-truproja e Fidel Kastros zbulon jetn kapitaliste t diktatorit

  Brari Cuba nuk eshte Tailande. Pastaj sifiliz e side i merr kudo po nuk pate kujdes. Tjetra, ketu ku jam e ka krijuar shteti mundesine te kontrollohesh per STD sa here ta ka qejfi, madje dhe gratis. Mos u shqeteso per Darius se e ka bilbilin top.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-02-2013
  Postime
  63
  Faleminderit
  2
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Kub, ish-truproja e Fidel Kastros zbulon jetn kapitaliste t diktatorit

  Darius , te na rro, se nga menyra se si e kishe shkruar na u duk vetja sikur isha n venin tat atje. Nuk po hyj ne detaje se si , qysh, tek, por kur lexon shkrimin me ato imtesirat, vertet sikur te iken ky ekrani nga syt dhe fillon mendja qe birilon kujtesen dhe imagjinaten .

  Braro leni synetlliqet se ste kane lezet .

  abaut tema , eshte moda funit e marketingut ske i bo...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •