Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 35
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Lushtaku nė arrati, bllokohet Prishtina  Pėr mė shumė se tre orė qė pas arratisjes sė Sami Lushtakut dhe tė tjerėve nga QKUK, pothuajse tė gjitha rrugėt nė Prishtinė ishin tė bllokuara.

  Udhėkryqi qė lidh rrugėt “Garibaldi”, “Luan Haradinaj” dhe “Kosta Novakoviq”, ishte i bllokuar qė prej orės 15:00 deri mbas orės 17:00.

  Tė pyetur nga “Zėri”, policėt e trafikut tė cilėt ishin tė pranishėm nė kėtė udhėkryq, nėse ky bllokim i rrugėve ka tė bėj me arratisjen e Sami Lushtakut dhe tė tjerėve apo me ardhjen e kombėtares turke nė Prishtinė, ata kanė thėnė se nuk mund tė flasin pėr kėtė gjė, pasi qė siē u shprehėn ata, vetėm kanė marrė urdhėr qė tė dalin nė komunikacion dhe tė drejtojnė atė. /Zėri/

  http://www.zeri.info/artikulli/34940...-prshtina-foto

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  Avokatja e Lushtakut: Ai ėshtė brenda nė QKUK  Avokatja e Sami Lushtakut, Luljeta Gjinovci dhe i biri i tij Mėrgim Lushtaku si dhe njė anėtare e ekipit mbrojtės tė tyre, kanė dalė para pak ēastesh para mediave dhe kanė demantuar lajmin se Sami Lushtaku dhe dy tė tjerėt, Ismet Haxha dhe Hisni Thaqi, janė arratisur.

  Thonė se ata gjinden brenda nė QKUK, ndėrsa pėr protestėn thonė se ėshtė bėrė nė kundėrshtim tė transferimit tė ushtarėve tė UĒK-sė nė veri.

  Avokatja dhe i biri i Lushtakut, thanė se nė atė pjesė ata ndihen tė pasigurt, ngase e gjithė ai vend udhėhiqet nga serbėt, andaj kėrkojnė qė paraburgimi tu vazhdohet nė Prishtinė.


  Policia hesht, familjarėt thonė se Lushtaku ėshtė nė QKUK


  Policia e Kosovės ende nuk po jep ndonjė deklaratė sa i pėrket arratisjes apo jo tė Sami Lushtakut se bashku me dy shokėt e tij nga Grupi i Drenicės. E familjarėt thonė se ai nuk ėshtė arratisur. KoosvaPress, raporton se protestuesit vazhdojnė tė qėndrojnė nė hyrjen e repartit tė kardiologjisė dhe nėpėr korridore.

  E pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės, nuk duket tė jenė kėtu pėr tė zbrazur hyrjen e klinikės. Edhe pse orė mė parė Sokol Zogaj, zv/drejtor i pėrgjithshėm pėr operativ dhe siguri, i ka thėnė KosovaPress-it se Lushtaku ėshtė arratisur.

  Mė parė i biri i Sami Lushtakut, Mergimi tha se do tė prononcohet sė bashku me avokatin e tij, por ai nuk po e bėnė njė gjė tė tillė. /rtk/

  ***

  Zyrtare: Arratiset Grupi i Drenicės nga QKUK

  Arratisja e disa prej pjesėtarėve tė tė akuzuarve nė Grupin e Drenicės, ėshtė e vėrtetė. Kėtė e ka konfirmuar pėr mediat vendore Shemsi Hajrizi, drejtori i Sherbimit Korrektues.

  Ndėrkaq, gazeta “Zėri”, ka provuar tė kontaktoj me Shemsi Hajrzinin por pa dhėnė detaje tė mėtejme ai thotė se nuk mund tė flas se gjendet nė EULEX.

  http://www.zeri.info/artikulli/34915...ur-nga-qkuk-ja

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  Kuēi thotė se s’di gjė pėr Lushtakun  Ministri nė detyrė i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi ka komentuar arratisjen e Sami Lushtakut, Ismet Haxhes e Sahit Jasharit.

  Kėtė herė Kuēi thotė se ėshtė misioni i EULEX-it qė merret me kėtė ēeshtje dhe se ai dhe ministria e tij nuk kanė informacione.

  “Pasha nerėn nuk dimė na, EULEX-i merret me ketė punė, nuk na kallzojnė neve”, ishte pėrgjigja e Kuēit pėr Indeksonline, teksa po dilte nga konventa e PDK-sė, pėr nominimin zyrtar tė Hashim Thaēit pėr kryeministėr.

  Gjatė ditės, me gjithė tentimet e shumta tė Telegrafit, pėr tė marr njė prononcim nga zv. kryeministri Kuēi, ka qenė e pa mundur. /Telegrafi/
  http://www.telegrafi.com/lajme/kuci-...n-2-45116.html

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  Thaēi nė Konventė, shokėt e luftės nė arrati  Lideri i PDK-sė pritet tė nominohet pėr herėn e tretė kandidat pėr Kryeministėr tė vendit gjatė njė konvente qė do tė mbahet pas pak minutash. E derisa Thaēi pritet tė marrė bekimin nga partia pėr kandidaturėn policia po ka nisur kėrkimet pėr Grupin e arratisur tė Drenicės.
  Partia Demokratike e Kosovės pritet pėr pak minuta tė fillojė konventėn ku pritet tė bėhet nominimi i Hashim Thaēit pėr Kryeministėr.

  Thaēi gjatė ditės e ka paralajmėruar kėtė aktivitet.

  "Pas pak orėsh do tė nis konventa e PDK-sė ku do tė prezantoj programin e plotė tė Misionit tė Ri i cili synon pėrshpejtimin e zhvillimit ekonomik tė Kosovės dhe hapjen e vendeve tė reja tė punės. Ky program ėshtė mė cilėsori nė kėtė garė, pėrmban njė vizion tė qartė pėr tė ardhmen, ėshtė hartuar nga ekspertėt mė tė zotė tė vendit dhe i jep mė sė miri pėrgjigje nevojave, interesave dhe aspiratave tė qytetarėve kosovarė. HTH" ka shkruar Thaēi.
  http://botasot.info/lajme/299825/tha...tes-ne-arrati/

 5. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Antiproanti pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  ARIANI_TB (24-05-2014),cMd Al (20-05-2014)

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Anėtarėsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  1
  10 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  A e gjet Samiun ju ldkelbcat ? Leshoni zagart mi kerku surroin , deden , zogajn mos e harroni zagaricen e zhabarit !

 7. #6
  ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  Made in Lugina!
  Postime
  1,040
  Faleminderit
  28
  46 falenderime nė 36 postime

  Talking Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  ne nxefshin edhe nihere, kane me lidhe me kurr-pesh te löpave, qe edhe tu ngordhe me qene nuk kane me e lene te shkoj te daktorri

  Ishin duke e kerkuar ne vlug edhe ate dyjat bashke: Melecija edhe Amballanta qe kur ta nxejne njera me shufer gome Baam, e ata tjeret shpiricin ngeeeerrrk
  ...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti...!

 8. #7
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)  Gjinovci: Lushtaku ėshtė nė QKUK
  20.05.2014 | 19:07
  Avokatja e Sami Lushtakut, Luljeta Gjinovci dhe i biri i tij, Mėrgim Lushtaku, si dhe njė anėtare e ekipit mbrojtės tė tyre, kanė dalė para medieve dhe kanė demantuar lajmin se Sami Lushtaku dhe dy tė tjerėt, Ismet Haxha dhe Hisni Thaēi, janė arratisur.
  Sipas tyre, ata gjinden nė QKUK, ndėrsa pėr protestėn thonė se ėshtė bėrė pėr tė kundėrshtuar transferimin e ushtarėve tė UĒK-sė nė veri, raporton “KosovaPress”.
  Avokatja dhe i biri i Lushtakut thanė se nė atė pjesė ata ndihen tė pasigurt, ngase i gjithė ai vend udhėhiqet nga serbėt, andaj kėrkojnė qė paraburgimi t’u vazhdohet nė Prishtinė.

 9. #8
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)  KOMUNIKATĖ
  Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, ėshtė e shqetėsuar me vendimin e Gjykatės Themelore nė Mitrovicė, pėr transferimin e bashkėluftėtarėve tonė tė ZO e Drenicės, pėr paraburgim nė Burgun e Mitrovicės sė Veriut, burg i cili administrohet nga serbėt.
  Ne konsiderojmė se nuk ka siguri tė mjaftueshme, e as trajtim njerėzor pėr bashkluftėtarėt tonė nė njė burg qė menaxhohet nga pjesėtarėt e strukturave tė Serbisė nė Kosovė.
  Kjo padrejtėsi e radhės, ėshtė aplikim i standardeve tė dyfishta, pasi qė jemi dėshmitarė tė transferimit tė Oliver Ivanoviqit nga Prishtina nė Mitrovicė, kohė mė parė, me arsyetimin se nuk paska siguri pėr tė nė Prishtinė. E si mund tė ketė siguri pėr luftėtarėt e UĒK-sė nė Burgun e Mitrovicės.
  Duke kėrkuar qė bashkluftėtarėt tonė tė mbrohen nė liri, nga ky proces i montuar, kėrkojmė qė Gjykata Themelore nė Mitrovicė, tė anulojė kėtė vendim tė gabuar dhe tendencioz.
  Prishtinė 20 maj 2014
  Kryesia e OVL tė UĒK-sė
  Kryetari Smajl Elezaj u.d.

 10. #9
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Anėtarėsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,368
  Faleminderit
  150
  153 falenderime nė 133 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  .....ehh keto standarde te dyfishta jane rezultat i punes se pa lodhshme te hashimit,

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime nė 29 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  sipas mendimit tim kjo eshte kurth per Lushtakun si ta heqin njehere e mire nga politika.
  E friksuan se do e dergojn ne veri te mitrovices,ky e hengri grepin ,ja futi vrapit dhe tani nuk ka uje qe e lan qe te jet i pafajshem.
  me cv si i arratisur,asnjehere nuk mund te kandidoi si politikan dhe iku edhe ky.

  te shofim te rradhes?

  ps.ishte tani vone ne vizite nje nga amerika nuk mbaj mend emrin,bukur e mire tha: krahu i luftes te terhiqet nga politika me nder e lavdi.
  por keta hiq,hygjyyym themi ne.
  ja tani scenariot...tjetri ju lutem.

 12. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  242 falenderime nė 202 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
  sipas mendimit tim kjo eshte kurth per Lushtakun si ta heqin njehere e mire nga politika.
  E friksuan se do e dergojn ne veri te mitrovices,ky e hengri grepin ,ja futi vrapit dhe tani nuk ka uje qe e lan qe te jet i pafajshem.
  me cv si i arratisur,asnjehere nuk mund te kandidoi si politikan dhe iku edhe ky.

  te shofim te rradhes?

  ps.ishte tani vone ne vizite nje nga amerika nuk mbaj mend emrin,bukur e mire tha: krahu i luftes te terhiqet nga politika me nder e lavdi.
  por keta hiq,hygjyyym themi ne.
  ja tani scenariot...tjetri ju lutem.
  Cfare turpi
  Qysh bre mu frikesu prej shkijeve ne kohe paqeje ,ai ne kohe "lufte nuk eshte frikesu"
  Eh si ju nxorri Zoti fytyren e vertete ..kjo eshte njera nga ato dite kur besoj se Zoti ekziston megjithate pa i turperuar edhe shoket e tij hajna e kriminela ende smund ta them me siguri te plote ...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ane : 21-05-2014 mė 04:48
  There is a special place in hell for women who don't help other women.
  Madeleine Albright

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  Lushtaku, Haxha dhe Jashari nuk janė nė QKU. EULEX- i mohon negociatat me tė pandehurit  (E plotėsuar) - Ushtruesi i detyrės sė komisarit tė burgjeve nė Kosovė, Shemsi Hajrizi, ka konfirmuar pėr Radion Evropa e Lirė se deri sot, e mėrkurė, "nuk ka ndonjė raport tjetėr zyrtar pėrveē atij qė ėshtė publikuar tė martėn se tre personat e paraburgosur, Sami Lushtaku, Ismet Haxha dhe Sahit Jashari, nuk gjenden nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės".

  Qė tė tre, tė dyshuar pėr krime lufte, gjendeshin pėr trajtim nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės, nėn kujdesin e Shėrbimit Korrektues tė Kosovės.

  Pėrfaqėsues tė kėtij Shėrbimi kishin njoftuar zyrtarisht se tė dyshuarit, ishin arratisur nė orėt e para tė pasdites tė ditės sė martė, 20 maj 2015.

  Ky veprim i tyre mendohet tė ketė qenė rezultat i mospajtimit pėr t'u transferuar nė qendrėn e paraburgimit nė Mitrovicėn e Veriut, duke qenė se procesi gjyqėsor ishte paraparė tė fillojė mė 22 maj 2015, nė Gjykatėn Themelore nė veri tė Mitrovicės.
  Por, Misioni evropian pėr sundimin e ligjit, EULEX, ka mohuar se ėshtė duke zhvilluar negociata.

  Nė njė prononcim pėr Radion Evropa e Lirė, Miguel Carvahlo de Faria, zėdhėnės nė kėtė mision ka thėnė se EULEX-i, "si reagues i dytė, po e mbėshtet Policinė e Kosovės lidhur me situatėn e krijuar nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės (QKUK)".

  "Autoritetet e Kosovės janė duke e zbatuar vendimin e gjykatės, ndėrsa asnjė prokuror nuk ėshtė duke negociuar me tė pandehurit. EULEX-i do tė vazhdojė tė bashkėpunojė ngushtė me tė gjitha autoritetet e Kosovės nė mėnyrė qė tė i vihet fund kėsaj situate”, ka thėnė zoti Carvahlo.

  Ndryshe, tė tre kėta janė pjesė e lėndės sė njohur si Grupi i Drenicės, nė pėrbėrje tė tė cilit janė pesėmbėdhjetė persona.

  Ndaj tyre, Prokuroria Speciale e Kosovės kishte ngritur mė 8 nėntor tė vitit tė kaluar aktakuzė nė Gjykatėn Themelore tė Mitrovicės, nėn dyshimet se kanė “kryer krime lufte kundėr popullatės civile, pėrfshirė tortura, keqtrajtim tė tė burgosurve, dhe vrasje”, tė cilat supozohen tė jenė kryer nė njė qendėr paraburgimi tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė Likoc tė komunės sė Skėnderajt, nė vitin 1998.

  Edhe Misioni Evropian pėr Sundimin e Ligjit, EULEX, ka konfirmuar tė martėn se Shėrbimi korrektues i Kosovės ia ka konfirmuar gjykatėsit tė rastit, arratisjen e tre prej 7 tė pandehurve, tė njohur si “Grupi i Drenicės”, tė cilėt ishin nė paraburgim.
  Zėdhėnėsi i kėtij misioni, Blerim Krasniqi, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė se tė pandehurit kanė qenė nėn mbikėqyrjen e Shėrbimit Korrektues tė Kosovės.
  Mė herėt, sipas Krasniqit “gjykatėsi ka dhėnė urdhėr qė tė pandehurit tė transferoheshin nė Qendrėn e paraburgimit nė Mitrovicė, vetėm nė ditėt kur duhej tė zhvillohej gjykimi nė Gjykatėn Themelore nė Mitrovicė, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr rajonin ku dyshohet se janė kryer krimet nga tė pandehurit”.
  Krasniqi ka shtuar se gjykata ka kėrkuar nga Policia e Kosovės dhe Shėrbimi korrektues i Kosovės qė t’i sjellin tė pandehurit nė gjykatė, me 22 maj, pėr kur ėshtė paraparė seanca e parė e shqyrtimit kryesor.
  Pėr gjetjen dhe sjelljen nė gjykatė tė arratisurve, sipas Krasniqit, janė tė obliguar Policia e Kosovės dhe Shėrbimi korrektues i Kosovės.

  Djali i Lushtakut: Po presim pėrgjigje nga EULEX-i

  Djali i kryetarit tė Skenderajt, Sami Lushtaku, Mergimi, ka thėnė pėr Kosovapress se janė duke e pritur njė pėrgjigje nga EULEX-i, se ēka po ndodhė mė tutje me Lushtakun dhe dy tė tjerėt.

  Familjarėt u kanė bėrė kėrkesė Trupit Gjykues, qė tė rishikojnė vendimin e dėrgimit tė dyshuarit e ‘Grupit tė Drenicės’, nė burgun e Mitrovicės sė Veriut.

  Ndryshe, familjarėt ende po vazhdojnė tė qėndrojnė nė QKUK, pėr tė kundėrshtuar dėrgimin e tyre nė burgun, siē thonė ata tė kontrolluar nga serbėt.
  ...
  http://botasot.info/lajme/299782/lus...te-pandehurit/

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  S’ndryshon vendimi – “Grupi i Drenicės” do tė transferohet nė veri

  (E plotėsuar) - EULEX-i nuk e ka ndryshuar vendimin pėr transferimin nė Burgun e Mitrovicės Veriore tė “Grupit tė Drenicės”, qė mbahet nė paraburgim tash e njė vit.

  Zyra pėr Media e EULEX-it i ka konfirmuar KTV-sė se seanca e ardhshme pėr grupin do tė mbahet siē ishte paparė, nesėr nė Gjykatėn Themelore me seli nė veri tė Mitrovicės, transmeton Koha.net.

  Mė herėt ishte raportuar se EULEX-i e ka ndryshuar vendimin pėr shkak tė presionit tė familjarėve, por kjo ėshtė hedhur poshtė.


  ***

  Mėrgim Lushtaku nė takim me EULEX-in – pritet marrėveshja pėr mos-transferim tė Lushtakut nė veri
  (E plotėsuar nė ora 16:08) - Familjarėt e Sami Lushtakut, jozyrtarisht kanė thėnė se aktualisht, Mėrgim Lushtaku, i biri i Sami Lushtakut, ėshtė nė takim me EULEX-in.

  Koha.net mėson se takimi ende nuk ka pėrfunduar, ndėrkaq familjarėt kanė thėnė se marrėveshja pritet tė arrihet brenda disa minutave pėr tėrheqjen e vendimit pėr transfer nė veri tė Mitrovicės. ...
  http://koha.net/?id=27&l=10852

  "Shteti" ben pazar me te dyshuarit e arratisur...!!!
  Udheheqes i "delegacionit" te te arratisurve eshte pikerisht djali i te arratisurit kryesor, njehereh edhe kryetar i komunes Skenderaj...

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  Arratisja e Lushtakut, Haxhajt e Jasharit, lajm i keq pėr Kosovėn  Lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj, ka komentuar arratisjen nga QKUK tė Sami Lushtakut, Ismet Haxhajt dhe Sahit Jasharit. Ai tha se arratisja e tyre ėshtė njė lajmė i keq pėr Kosovėn.

  Ngjarja e djeshme nė QKUK ėshtė njė lajm i keq pėr Kosovėn”, tha Haradinaj nė Prizren, transmeton TVPZ. Sipas tij, nė kėtė rast gjykata dhe personat qė janė nėn masėn e arrestit duhet tė veprojnė konform dispozitave ligjore.

  Nė Kosovė ėshtė degraduar i tėrė sistemi dhe pėr kėtė arsye AAK ka njė vizion tė qartė se si ta shėrojė Kosovėn”, tha Haradinaj.
  http://www.rtklive.com/new/index.php...8*81iQr1-7f&3e

 16. #15
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  EULEX mohon ta ketė tėrhequr vendimin

  Zyrtarėt e Misionit Evropian pėr Sundimin e Ligjit nė Kosovė, EULEX, kanė theksuar se ky mision nuk e ka tėrhequr vendimin qė tė pandehurit e “Grupit tė Drenicės” tė dėrgohen nė qendrėn e paraburgimit nė Mitrovicė.


  Zyrtari pėr informim i kėtij misioni, Miguel Carvahlo de Faria, ka theksuar se “vendimi pėr transferim nė qendrėn e paraburgimit nė Mitrovicėn e Veriut vlen dhe nesėr [e enjte] seanca gjyqėsore fillon nė 9:30”.

  Ushtruesi i detyrės sė komisarit tė burgjeve nė Kosovė, Shemsi Hajrizi, tė mėrkurėn paradite ka konfirmuar pėr Radion Evropa e Lirė se deri sot, e mėrkurė, "nuk ka ndonjė raport tjetėr zyrtar pėrveē atij qė ėshtė publikuar tė martėn se tre personat e paraburgosur, Sami Lushtaku, Ismet Haxha dhe Sahit Jashari, nuk gjenden nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės".

  Qė tė tre, tė dyshuar pėr krime lufte, gjendeshin pėr trajtim nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės, nėn kujdesin e Shėrbimit Korrektues tė Kosovės.

  Pėrfaqėsues tė kėtij Shėrbimi kishin njoftuar zyrtarisht se tė dyshuarit, ishin arratisur nė orėt e para tė pasdites, tė ditės sė martė, 20 maj 2014.

  Ky veprim i tyre mendohet tė ketė qenė rezultat i mospajtimit pėr t'u transferuar nė qendrėn e paraburgimit nė Mitrovicėn e Veriut, duke qenė se procesi gjyqėsor mbahet nė Gjykatėn Themelore nė veri tė Mitrovicės. ...
  http://www.rtklive.com/new/index.php?cid=1&newsId=101082&mfiJiz^_ZQ*cr77HnZ^x #-PN7Sai3%285**^za8&ZD/M^*Fg9mCi70^x7EER69Um68ozi73tU8Ew&pxaoRce1wxPABQzH 5#7!&7!W157

 17. #16
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  jo valla o tanjug as mos shpreso kot se kini me marr atje ju Samiun me shok edhe dhami i qenit nju dalt

 18. #17
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)  Organizata e Veteranėve tė Luftės tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

  KOMUNIKATĖ
  Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, e shqetėsuar me vendimin e Gjykatės Themelore nė Mitrovicė, pėr transferimin e bashkėluftėtarėve tonė tė ZO e Drenicės, pėr paraburgim nė Burgun e Mitrovicės sė Veriut, gjatė ditės sė djeshme dhe tė sotme, ka bėrė tė gjitha pėrpjekjet qė tė anulohet vendimi nė fjalė.
  Pasi qė ende nuk ka rezultat konkret dhe vendimi ka mbetur nė fuqi, ne ju bėjmė thirrje veteranėve tė luftės, qė nesėr me 22 maj 2014, nga ora 7 e mėngjesit, tė tubohen nė QKUK, pėr tė protestuar nė mbrojtje tė bashkluftėtarėve.
  Duke konsideruar se ky vendim i Gjykatės Themelore tė Mitrovicės, e kanos sigurinė e Republikės sė Kosovės nė pėrgjithėsi dhe rrezikon jetėn e bashkluftėtarėve tonė nė veēanti, ne bėjmė thirrje tė gjithė mekanizmave vendorė e ndėrkombėtarė nė Kosovė, qė tė ndikojnė nė anulimin e kėtij vendimi.
  Prishtinė 21 maj 2014
  Kryesia e OVL tė UĒK-sė
  Kryetari Smajl Elezaj

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  Zyrtare: EULEX lėshon urdhėr arrest pėr “Grupin Drenica”  EULEX-i informon qė tre prej shtatė tė pandehurve nė rastin e ashtuquajtur “Grupi i Drenicės” nuk janė paraqitur nė seancėn gjyqėsore nė Gjykatėn Themelore tė Mitrovicės e cila filloi sot.

  Prandaj, gjyqtari kryesues nė kėtė rast lėshoi njė urdhėr pėr arrestimin e tre tė pandehurve tė cilėt janė tė arratisur nga drejtėsia.

  EULEX-i i bėn thirrje Shėrbimit Korrektues tė Kosovės, si institucion me pėrgjegjėsi ligjore pėr transferimin e tė pandehurve nė gjykime, si dhe Policisė sė Kosovės, qė t’i dyfishojnė pėrpjekjet e tyre pėr sjelljen e tre tė arratisurve para drejtėsisė.

  3 “tė arratisurit” do tė gjykohen ndaras nga grupi

  Vendimi i fundit pas shqyrtimeve dhe sugjerimeve nga trupi gjykues para pak ēastesh ėshtė se Sami Lushtaku, Ismet Haxha dhe Hisni Thaēi tė cilėt munguan sot nė seancė do tė gjykohen ndaras nga grupi.

  Kjo pėr arsye se siē ka treguar gjykatėsi Sielitzcki, trupi gjykues e ka vlerėsuar se arrestimi i 3 personave nuk dihet ku do tė bėhet kėshtu qė katėr tė tjerėve nuk mund tu shqyhet gjykimi.

  Andaj gjykimi pėr Sabit Gecin, Sylejman Selimin, Avni Zabitin dhe Jahir Demakun do tė vazhdoj seanca nesėr qysh ka qenė e planifikuar.

  Pėrndryshe sipas gjyqtarit tė EULEX-it nė rast se Policia arrin t’i arrestoj 3 tė pandehurit brenda njė kohe tė shkurtėr dhe ti sjellė nė seancė, do ta bashkojmė lėndėn.

  ***

  Paraburgimi pėr “Grupin e Drenicės” nė Dubravė, lėshohet fletarrest pėr tė arratisurit

  Trupi gjykues kryesuar nga gjyqtari Darius Sielitzcki ka marrė vendim qė tė pandehurit e “Grupit tė Drenicės” tė qėndrojnė nėn paraburgim nė Burgun e Dubravės ndėrsa seancat gjyqėsore tė mbahen nė Gjykatėn Themelore nė Veri tė Mitrovicės.

  Ndėrsa po ashtu u morr vendim qė tė lėshohet fletarrest pėr Sami Lushtakun, Ismet Haxhėn dhe Hisni Thaēin.

  “Trupi gjykues i ka konsideruar shqetėsimet pėr ēėshtjen e sigurisė dhe ramė nė pėrfundim qė megjithatė nė Veri lėvizja e shqiptarėve ėshtė terjet e kufizuar por sa i pėrket mbajtjes sė seancės nė Veri nuk pėrbėn asnjė problem sepse tashmė nė kėtė Gjykatė mbahen seanca tė vazhdueshme dhe siē po shihet situata ėshtė e qetė. Gjatė transferim tė 4 tė pandehurve sot nuk pati problem dhe besojmė se nuk do tė ketė as nė tė ardhmen”, ka thėnė Sielitzcki.

  Gjykatėsi i EULEX-it gjithashtu i kėshilloj avokatėt qė nėse kanė kontakt me tė arratisurit tė dorėzohen.

  Sa i pėrket lokacionit tė arratisurve gjykatėsi tha se trupi gjykues i EULEX-it thotė se pavarėsisht se avokatėt thotė se Sami Lushtaku ėshtė nė QKUK ata nuk gjinden nė Kardiologji ku kanė qenė deri mė tani. “Sido qoftė besojmė se 3 tė pandehurit janė ose nė QKUK ose nė njė lokacion afėr tyre”, ka thėnė ai.

  ***
  http://www.zeri.info/artikulli/35099...iten-ne-seance

 20. #19
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  Lushtaku dhe Thaēi, imazhi i zi i Kosovės  48 Orėt, qė Kosovėn e bėn tė duket njė vend afrikan

  Rasti “Lushtaku” dhe kompania e tij, e ka turpėruar jo vetėm qeverinė aktuale, por edhe tėrė Kosovėn. Kėtij turpėrimi nuk ka mundur ti shpėtoj plotėsisht as EULEX-i. Edhe ky mision jo vetėm qė u dorėzuar para kapos sė drejtėsisė duke e ndryshuar vendimin e saj gjykata, por ai u tregua i pazoti, tė parandalonte njė rrjedh tė tillė dramatike tė ngjarjeve.

  Edhe pas dyzetetetė orėve pas arratisjes sė tre tė akuzuarve tė “Grupit tė Drenicės”, nuk ėshtė zbuluar vendndodhja e tyre. Tre tė akuzuarit nga drejtėsia, Sami Lushtaku, Ismet Haxha e Sahit Jashari, mė parė se nė spital do tė duhej tė gjendeshin nė vuajtje tė dėnimit, por ata e pėrgatitėn ‘arratisjen’ nga QKUK-ja. Ata gjatė gjithė kohės mbaheshin nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės (QKUK) nėn mbikėqyrjen e policisė sė Kosovės dhe nėn vėzhgimin e vazhdueshėm tė policisė sė EULEX-it.

  Ndonėse, Ministri Kuēi thotė se “pasha nerėn nė nuk dimė gjė, EULEX-i merret me kėtė” dhe Policia e Kosovės nuk ėshtė dalur me njė informacion zyrtar se ku ndodhen kėta tre “kapadai”, shtrohet pyetja se a duhet tė japin dorėheqje udhėheqėsit e kėtyre strukturave, tė policisė dhe drejtėsisė, ndėrsa tė merren nė pėrgjegjėsi penale edhe drejtuesit politikė? Kjo pėr faktin e vetėm se, nė njė shtet ku pretendon qė tė integrohet nė BE dhe nė NATO, tė ndodh njė gjė e tillė ėshtė tepėr e pazakontė. ...
  http://botasot.info/kosova/300355/lu...-zi-i-kosoves/

 21. #20
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Lushtaku nė arrati, bllokohet Prshtina (Foto)

  Ambasadori i Gjermanisė: Rasti Lushtaku mė sė miri dėshmon pse u krijua Gjykata Speciale  Ish-Ambasadori i Gjermanisė nė Kosovė, Ernst Reichel, ka reaguar pas rastit tė Sami Lushtakut, i cili po refuzon tė shkojė nė Veri tė Kosovės nė paraburgim
  Sipas ish-ambasadorit, ky rast mė sė miri arsyeton themelimin e Gjykatės Speciale, e cila do tė merret me pretendimet e Dick Martyt.

  "Situata rreth Sami Lushtakut dhe tė tjerėve nė mėnyrė tė pikėlluar demonstron se pse bashkėsia ndėrkombėtare u desh tė insistojė nė krijimin e Gjykatės rreth akuzave tė Martyt, qė ėshtė pjesėrisht jashtė Kosovės", ka shkruar Ernst Reichel, nė Facebook.
  http://botasot.info/kosova/300270/am...kata-speciale/

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •