Nga:Lek Mrijaj.

N organizim t Shoqeris Kulturore Artistike Mirdita n salln "AT GJERGJ FISHTA "-Bibloteka n Lezh ,me 12.04.2014,u kurorzua sukseseshem prfundimi i projektit t gjasht m radh bhet fjal pr promovimin e botimit"Dy Koh" i poetit t moderuar t shqipes letrare Vilson Culaj salla ishte prplot mysafir e krijues te lmive te ndryshme akademike shkencore,letrare,politike,historike,Shqiptare. N tavolinn e udhheqjes s manifestimit ishin t pranishem : Prof.Dr.Kol Krasniqi Dekan i Fakultteit Juridik "Haxhi Zeka" t Pejs,Prof.Pjetr Marku,Prof.Aleksander Ndoja,Autori i librit t gjasht me radh "Dy Koh"Vilson Culaj,Doktoranti i letersis z.Albert Gjoka,Autori i disa librave Prof.Pal Canaj e poetja Lindita Prenga ku prapa tyre qndronte Homeri yn Shqiptar "AT GJERGJ FISHTA " perball tavolins se puns se tyre ishin t gjasht librat t promovuara t autorit Vilson Culaj m t cilin si i ftuar i tij e kisha nderin t jam edhe un pjesmarrs i nj promovimi aq t shkelqyer,mikprits.Ky manifestim letrar u realizua nn patronatin e Shoqris Kulturore Artistike "Mirdita" morn pjes numr i konsiderueshm krijuesish nga Krahinat t ndryshme Shqiptare (t Shqipris Etnike)Lezha,Rrsheni,Peja,Klina ...intelektual t lmive t ndryshme perfaqsues t pushtetit lokal t Lezhs,Rrshenit ... si dhe atdhetar t kauzs kombtare t t djathts shqiptare t Qarkut t Shkodrs ( PBKD ) ish-kandidati pr deputet i Asambles s Shqipris njiherit epror i lart i policis Shqiptare me studimet e specializuara universitare ne Kajro-Egjipt ish- i internuar i regjimit mesjetar ... komunist z.Gjon Bushgjokaj si dhe mediat TV-Lezha,TV-Rozafa , mediat t tjera te shkruara dhe elektronike kombtare...Recitimet n nivelin m t mir artistik ishin ato t nxnsve t shkolls fillore dhe t mesme ata q edhe m shum i dhan petkun e nj vlere vrtet t qelluar dhe shpehimisht deri n kulmin e nj shprehjeje artistike,kulturore.N pjesn tematike ballore t ktij prezentimi ,studimet, analizn letrare me vshtrim kritik t ketij libri me titull "Dy Koh" e solln shum kritik letrar te gjuhs amtare,shkenctar, historian t nivelit te lart kombtar te cilt than se autori me sinqeritetin e krijuesit e dfton raportin e tij me t kaluarn,te sotmen dhe te ardhmen duke kaluar npr kujtime,rrugtime ... t ndryshme i cili ushqen shpirtin dhe realitetin e kohs reale njiherit punon me perkushtim,durim,qndres,vullnet ... n mozaikun e gjallimit n koh. Vllimi poetik "Dy Koh" sht vllim me motive shumdimensionale,vertet duhet br nj elaborim-vshtrim t thukt ... duke ndjekur vargjet me radh-,kujdes,vmendje m me shum koh, pr t br nj studim te thell pra mendoj se vertet ia vlen nje studim i till nga ana e njerezve profesional te nivelit te lart shkencor,letrar.Edhe pse 100 vite te ndare.ne e njohm njri tjetrin

Pra q n fillim te promovimit t librit u paraqit Prof.Aleksander Ndoja drejtues kryesor i manifestimit te promovimit te librit "Dy Koh" tha se n kt sall jan t pranishm elita intelektuale e fushs e letrare dhe t poezis nga Mirdita, Lezha ... si dhe nga Lugu i Drinit t Klins tek themelet e ksaj biblioteke ku ne sot zhvillojm kt takim sht vetm pak metra larg rrjedhs s lumit Drin,pikrisht lum i cili i ka dhn emrtimin trevs ku ju te nderuar bashkqytetar jetoni pra Lugu i Drinit, pasi askush, as hordhit serbe, as mendurit vendimmarrse t vitin 1913 n konferencn e Londrs n asnjmnyr nuk mundn tja ndalnin rrjedhn prasnjher .Lumi Drin sht i bekuar sepse prve zogjve t malit, ishte mnyra e vetme e komunikimit t heshtur mes shqiptarve te ndar padrejtsisht n t dyja anve kur m n fund kjo na u mundsua, pra kur ne shqiptart e dy anve ndoqm me kmbt e tona rrjedhn e Drinit n drejtim t njri tjetrit, nuk patm nevoj t prezantoheshimEdhe pse 100 vite te ndare.ne e njohm njri tjetrin. Na u duk se kishim lindur bashk, ishim rritur bashk, kishim ndar gzimet dhe hidhrimet me njri tjetrin. Pra ne nuk patm asnj veshtirsi t njiheshim me Vilson Culaj, Prend Buzhaln, Dod Ndrecaj-n, Gjon Gjergjaj-n- Lyrn, Pal Canaj-n, Lek Mrijaj-n e shum e shum t tjer nga Prizreni, Gjakova, Suhareka, Istogu, Klina, Peja, Vitia, Prishtina, nga do metr hapsir e Kosovs. Por pararends t ktyre lidhjeve jan shkmbimet kulturore artistike, e pa dyshim Shoqria Kulturore Artistike Mirdita sht nj mundsi dhe sukses n kt drejtim tha Prof.Aleksander Ndoja duke u deshiruar mirseardhje Lug Drinasit t Klins njiherit duke uruar autorin e librit "Dy Koh" Vilson Culaj pr t ia dhn fjaln Prof.Pjetr Markut pr ta prshkruar biografin dhe sukseset e autorit n fjal:Autori sht i prfshir n disa Antologji dhe shum libra autoriale me shkrimet dhe studimet e tij
z.Vilson Culaj u lind m 6 gusht 1973 n Klin.Shkolln fillore dhe t mesme i ka mbaruar n Klin, kurse Fakultetin Juridik n Universitetin e Prishtins. Studimet pasuniversitare i ka prfunduar po ashtu n Prishtin, n drejtimin Marrdhnie Ndrkombtare Diplomaci.Me shkrime filloi t merret q nga bankat e shkolls s mesme. Ka bashkpunuar me revista e shum gazeta t ndryshme aneknd Kosovs, si "Studenti" Fakulteti Juridik, "Shpresa", organ i aksionit t rinis shqiptare "Pjetr Bogdani", "Oaza", Biblioteka ndrkomunale "Hivzi Sylejmani" e Prishtins, "Bota e re", revist studentore e Universitetit t Prishtins, Klubi i Shkrimtareve "Vora Ukjo" Klin, "Drita", reviste kulturore - fetare Prizren - Prishtin, "Zoja e Kshillit t Mir n Klin, "Iliria Post", gazete e prditshme kosovare ku punoi Vilsoni etj. Ka botuar shkrime si n gazetat e prditshme, si n "Zri", "Bota Sot", "Express", "Iliria Post", "Ars", "Pavarsia News" , "IDENTITETI"," Koha Javore" - Mali i Zi, "Gazeta 55" , "Zemra Shqiptare" etj. Shkruan ese, poezi, proz, kritik letrare etj. sht aktiv n jetn kulturore dhe letrare n Kosov dhe me gjr q nga vitet e '90 ta. Ka marr pjes n takimet e ndryshme letrare, si "Takimet e Gjeovit" n Zym, "Flaka e Janarit" n Gjilan, "Takimet e don Mikelit" n Stubll t Eprme t Vitis, ku n ,,Orn e Madhe Letrare t emrtuar "Agim Ramadani", n vitin 2010, sht shprblyer me vendin e par me poezin ,, Loti i Tamars. Po ashtu ka marr pjes dhe sht laureuar n takime dhe manifestime t tjera, si "Mitingu i poezis" n Gjakov, "Gjurmt e Gjecovit" n Janjev, "Kepi i Shpress s Mir Fahredin Gunga: n Mitrovic , Prishtin, Tiran, Bajram Curr, Rshen t Shqipris, Pej, si Takimet e "Azem Shkreli", Zllakuqan dhe Klin, ku ka marr disa mime e shprblime edhe n nivelin komunal. Eshte anetar I Klubit te shkrimtareve ,, Vorea Ujko ne Kline, Anetar I lidhjes se shkrimtareve te Kosoves dhe ANETAR I ,, PEGASIT. Ne doreshkrim ka disa romane pothuajs ete perfunduar, proze, poezi, dhe liber me kritike letrare me autor t eperzgjedhur. Shkrimtari Vilson Culaj shquhet pr shkrimet filozofike dhe psikologjike nga lmenj t ndryshm, sidomos n recensione t cilat i ka botuar n periodikt e kohs dhe gazetat e rregullta ditore dhe elektronike t lartprmendura. sht i prfshir n disa Antologji dhe shum libra autorial me shkrimet dhe studimet e tij. Deri me tash autori ka botuar kto libra:1. Tinguj t padgjuar, poezi, Klubi i shkrimtarve "Vorea Ukjo", Klin 1998,2. Furra e Nabukodonozorit, roman, KLUBI I SHKRIMTARWVE "Vorea Ujko", Klin 2001,3. DAHO & VE, poezi, SHB "Shpresa" & "Faik Konica", Prishtinw 2003,4. Prgatiti pr shtyp librin antologjik ,, Zhbrja e Ikjes, poezi prkushtimore nga poet t ndryshm( 101 t till) pr shkrimtarin Rifat Kukaj, SHKK ,, Anton Pashku, Prishtin 2006,5. Stuhi e fjetur, proz, SHB Anton Pashku Prishtin 2009.Libri m poezi,, Dy koh , sht libri i tij i gjasht.sht antar i Lidhjes s Shkrimtarve t Kosovs q nga viti 2002,Vilson Culaj jeton dhe vepron n Klin dhe Prishtin.
Jam i mbushur plot rrym nga energjia e pamat q m prshkroi mendjen vllimi poetik "Dy Koh"
Skenes se promovimit iu paraqitn shum kritik letrar si Doktoranti i letsis Albert Gjoka i cili tha seVilson Culajn e njoh vetm prmes vllimit Dy koh dhe kjo sht barra e leht pr t mos rn n grackn e interpretimit subjektivist, por njhersh sht mundsia e mir pr t br nj lexim t pastr izolacionist; Prmes ktyre radhve dua t them se ky sht vetm leximi im, i izoluar vetm n kt libr, pa iu referuar botimeve t tjera t autorit dhe me nj qasje modeste krahasuese brenda sistemit letrar shqiptar pra vertet jam ndjer i mbushur plot rrym nga energjia e pamat q m prshkroi mendjen teksa lexoja poezit e Vilsonit te vellimit poetik "Dy Koh"pra dua ta transmetoj edhe tek ju kt energji n rolin e ndrmjetsit, apo udhrrfyesit, t pa pretendime, mes poezis s Vilsonit dhe receptuesit duke thene se me prgjegjsin e madhe q t mos ju oj n nj shteg t gabuar; por pa pretenduar kurrsesi se ve un kam elsat e thesarit poetik t Vilsonit.Kritiku Albert Gjoka koh e trajtoj si els duke thn se Ai sht elsi i Kohs, t cilin ta dikton ashiqare vet titulli i librit; thuajse t gjitha poezit bota dhe vetdija e rritur e poetit pr kohn si konvencion mes njerzish q dekodohet n mijra konotacione; si dshmitare e brezave, e vetes, e ndjenjave, e brengave, e dashurive, e prapsive, e kombit, e gjakut, e lufts; ku vetdija individuale apo kolektive e grvishin at pra Kohn, - pr t ln gjurmn pra fjaln, apo tingullin. N Kohn q zbrthehet me metafizik, teologji, filozofi, logjik, etj: N Kohn, e cila mund t jet njhersh edhe skllavria e mendjes; por edhe lirimi i saj, sidomos n arratin e Vilsonit pr t krijuar edhe nj koh tjetr: Kam jetuar n dy koh ,N njrn kur linda, N tjetrn kur shijova nj jet (Hyrje e vllimit Dy Koh). Literalisht, n ditn q lind, nuk sht koha jote fizike, por ti e mbart at sepse merr me vete edhe historin; pra kohn e bots q i prket dhe prej nga vjen; dhe n kohn q shijon jetn ti dshmon n koh, i jep kumt dhe vler vet kohs, pr rrjedhoj, je i thirrur pr t kthyer kohn n jetn fizike...Koha pas aktit n Kopshtin e Edenit a ekzistonte koncepti koh kur ishte n kt bot vetm Adami? far ndryshoi tek koha me ardhjen e Evs? Po kur u kput molla? Mkati n far kohe ndodhi? Po Zoti far bnte? Ku po shkonte? Kto jan disa prej pyetjeve q m lindn duke lundruar n vargjet e kapitullit t dyt t ktij vllimi: Njeriu sht krijes e Zotit dhe e Kohs dhe rroket gjersisht n kapitullin e tret Koha sht tempulli i dashuris. Vilsoni vargzon thell n kto momente dhe kto pyetje; t cilat pas Mkatit i japin kohs m shum kuptim n t shkuarn dhe n t tashmen e saj, i japin ngjyresa t tjera; emocione t lloj-llojshme, dhimbje dhe brenga t tjera, pasionet por edhe gzime t tjera. Pas ktyre pyetjeve, me formn, bukurin, linjat e nj njeriu t seksit femr, n koh shfaqet nj mozaik pa kuror; - personazhet; dhimbjet, dyshimet, tradhtit, brengat. Koha shnon vetveten q krkon dashurin, si dhurat apo mallkim nga Zoti. Koha shnon personazhet e veta me t cilat udh-prshkruan vetveten. Zakonisht, poezia botrore po shkon drejt nj prirje ideore dhe konceptuale Uni-Sex, por pr Vilsonin bota vijon historin e nisur klasike dhe qasjen e pastr etike, me Evn dhe Adamin dhe misionet respektive t tyre n jet ... Koha si Mbi-Koh Koha ekziston n gjurmt q ln mbi t njerzit si personazhe, individ, dhe misionet apo idet e tyre q shfaqin dhe transmetojn tek t tjert. Ktu lindin nj sr pyetjes: A ka gjra t prjetshme apo q rreken pr t qen t tilla n kt bot: A nuk jan t tilla; zjarri, drita, errsira, uji? Po Jeta n vetvete? A nuk sht shpirti i till? Po arti? A nuk sht n Mbi-koh Homeri, Dante Aligeri, Gogoli, Fishta, Camaj, Kadare? Po Bibla, apo Meshari? E far mund t themi pr personazhet si Odiseja me Penelopn? far jan Makbethi me Hamletin? Don Kishoti me Sano Panon? Po Ebu Qerimi i Pallatit t ndrrave.... apo .. Ktu jan edhe gjurmt pa koh q przgjedh Vilsoni: Gjergj Kastrioti, Nn Tereza, Azem Shkreli, por edhe heronjt e padukshm t ditve tona/t tija, t cilt kalojn n prizmin e do mendje pr tiu nnshtruar m pas ligjsive t Kohs n nj koh tjetr. A do t ishte Koha ( pra historia jon) m e mir nse nuk do t kishte qen Krishti? Po shqiptart m t mir pa Sknder Beun apo Nn Terezn? Vshtir pr tu besuar pr ata q mendojn dhe prjetojn si Vilsoni. Me historin e tyre ata e ngurtsuan Kohn n nj hapsir t till. T gjith poezit e dy kapitujve t fundit lundrojn pikrisht n kt realitet dhe bosht Kohn si Mbikoh, ku konceptet religjioze, reflektimet e thella, idet dhe angazhimet tentojn t thyejn burgun e Kohs.N permbyllje z.Gjokaj tha se Vilson Culaj nuk shquhet pr metr apo ritm t veant poezia e tij nuk ka ngarkesa n figuracion, dhe kjo ndodh sepse ai zotron mjeshtrin e metafors nga natyra, metafora bn kohn e vet; krijon realitetin e vet.Prandaj un, si lexues, jam ndjer i mbushur plot rrym nga energjia e pamat q m prshkroi mendjen teksa lexoja poezit e Vilsonit. Pikrisht pr kt arsye, dhe shkaqe t tjera, dua ta transmetoj edhe tek ju kt energji. Ndr t tjera, aty do t gjeni, ve kohs tuaj, edhe nj koh tjetr n librin Dy Koh.
Ne skenen e promovimit u paraqit edhe kritiku tjeter modern letrar Prof.Ded Shkurti ku ne menyr profesionale spikati te arriturat e z.Culaj duke elaboruar pra i impresionuar me librin ne fjal duke thene:ZOTI, POETI DHE DY KOHT E TIJ


Ktu e trembdhjet vite m par, i ndodhuar prpara nj audience po kaq imponuese sa kjo e sotmja, n t ciln isha objekt bashk me nj asimetrikun tim, kam dhn t shkruar kt kumt: poett, si specie humane, jetojn me kmb n tok dhe kryet tek Zoti.Paskam pasur vetm nj erek t drejte, jam treguar vetm 25 prqind parashikues. Sot prfyryrimi im ka ndryshuar dhe sht lehtsisht i vertetueshm: Poett, ose jetojn n n prehrin e Zotit, ose Zoti sht n zgrofin e poetve.Mu prforcua kjo bindje kur shfletova etshm librin poetik, Dy Koh t Vilson Culajt.Vilsoni nuk na ka ln t hamendsohemi gjat. Ndryshe nga tradita poetike ku poett, q n hyrje, shkarkojn n dhjet rreshta t gjith potencn e tyre,ky djal Dukagjini ka definuar me pes rreshta ato q ka thn n t gjith librin: N dy koh nuk jeton as Zoti, se koha nuk rritet, as nuk zvoglohet, as nuk tkurret. Koha e Zotit sht dashuria. E djeshmja sht sot, kurse e sotmja sht shptim. Kohn e sjellin njerzit dhe koha mbretron.Ia vlen t thuhet q n fillim t hers, nj libr i lidhur pothuajse perfekt, i mirshkruar e redaktuar, me kopertin nga vet autori sipas vizionit t tij t shpallur, si poezia m e mir sintez, e gjith kjo q t grish pr t zbuluar nj prmbajtje mbreslnse.At q poett e kishin shpallur, s paku, q n kohn e Dantes, Astrofiziks dhe Fiziks kuantike iu deshn gjysm mijvjeari.N vitin 1988, me botimin e librit, Nj histori e shkurts e kohs, britaniku gjenial Stephen Hawking, e konfirmoi at q poezia e kishte deklaruar shekuj m par se , koha nuk rrjedh nga e shkuara n t ardhmen, por me t tjera kahje, jo lineare. Dhe nj erek shekulli m von, Fizika Kuantike provoi n mnyr laboratorike Origjinn e Mass s Grimcs nnatomike t quajtur , Grimca Zot.Vilson Culaj, kt kuptim e ka organik. I gjith sistemi i tij i dijeve dhe emocioneve, filozofik, e botkuptimor, racional dhe poetik, i prmbahet bindjes se Koha dhe Njeriu jan produkte paralele dhe t alternura t Zotit dhe lnda ndrlidhse sht dashuria.Ne permbyllje te kumteses se tij z.Ded Shkurti tha: Vilson Culaj sht nj poet i konsoliduar ai shkruan pr nj lexues t zgjedhur me holle leximi e prjetimi poetik n katet e eprme t shijes, t analizs, sintezs dhe prgjithsimit lnda e tij sht hyjnore, me produkt njeriun dhe dashurin, teatri i poezis s tij sht universi, i cili formohet e sh'formohet m shpejtsin e drits.Ai sht i kudogjendshm dhe i kudokohshm, se ka ditur ta zbuloj, ta besoj, ta ndjek dhe ta strehoj prgjithmon Zotin n qenien e vet pra edhe nje her e pergezoj z.Culaj per librin e tij te ri "Dy Koh"duke i deshiruar suksese ne gjitha sferat e jets pr t ia dhn fjaln histroianit Mr.Nikoll Lokaj i cili ve te tjerash shtoi duke thn:
Carpe Diem (Zotroje kohn) prmes vllimit poetik Dy koh t Vilson Culajt
Vilson Culaj merret me kohn n dykotomin e saj. sht meditim i poetit mbi t dy koht: koha q ikn dhe koha q vjen, koha e njeriut dhe koha e Zotit. Ecja n koh na jepet n kt libr si marrdhnie e kohs s shkuar me kohn e re, si mnyr efektive pr t kuptuar vet thelbin e kohs si pafundsi. Koha si prag ndarje midis t shkuars dhe t ardhmes sht e komplikuar, nj koh me mistere. Dhe sado t prpiqemi ta zotrojm at si njeri dhe si krijues, pushteti i saj i gjithkohshm dhe i prjetshm mbetet mister e pr rrjedhoj edhe objekt i hulumtimeve shpirtrore. Pr poetin Culaj koha sht kndvshtrim, gjetje, krkim, fantazi dhe imagjinat. Koha e Culajt krkon energji pr ta vn n lvizje si mendim dhe frymzim poetik. Natyrshm n kt udhtim kohor poeti jeton n t tashmen. E tashmja sht koha e tij, ekzistenca, produkti dhe jeta e tij krijuese letrare. Poeti kaprcen nga realiteti njerzor n realitetin hyjnore, duke kaluar mbi kohn e tij, prmes shpirtit t kthyer n fjal, sepse, si shprehet ai Ka koh t poetit dhe koh t Zotit, ai kohn e njeriut e ka dhe synon kohn e Krijuesit. Culaj shkon tek Zoti prmes poezis s Tij, sepse pr poetin ecja e kohs sht mbjellje e viteve n amshim. N poezin e Culajt merr vler riprtritja, ringjallja si shprehje e prjetsis s kohs. Kalimi i Culajt nga koha e njeriut te koha e zotit dhe anasjelltas bhet n mnyr t natyshme. N poezin e tij njeriu nuk vdes, por shpirtzohet n fjal, duke u transformuar n mnyr t natyrshme nga qnie e prkohshme n fjal poetike q fiton mbikohn dhe prsti poeti-njeri q i gzohet dhe i trishtohet kohs. Marrdhnia e poetit me Krijuesin synon ta transformoj kohn e njeriut. far m dha qielli/ do ta kthej t shndrruar n njeri//. z.Culaj ka Carpe Diemin e tij. Koncepti Carpe Diem (Zotroje kohn), ndonse sht dhn s pari nga Horaci, na sht ngulitur n mendje perms rubairave t Omar Khajamit si nj thirrje dshpruese se koha humb, nuk kthehet, nuk prtrihet, nuk ringjallet. Prandaj pr shum poet metafora e ikjes shpreh pafuqin njerzore pr ta ndaluar rrjedhjen e kohs. Ndrsa,krejt ndryshe, zotrimi i kohs n vllimin Dy koh t Vilson Culajt nuk sht ngutje pr t shijuar unshm t mirat toksore. Uni poetik i Culaj-t nuk shqetsohet pr rrjedhn e kohs, sepse pr at Hyjnorja dhe koha jan n njeriun. Pra autori shpreh kndvshtrim optimist t kohs dhe t jets n trsi n periudhn e problemeve t mdha shoqrore e t nj fryme pesimizmi q, pr arsye t ndryshme, disa her merr karakter mbizotrues.Vllimi poetik Dy koh sht nj arritje e re pr autorin dhe poezin shqipe q shkruhet n Kosov e m gjr.
Me kumtesa u paraqiten edhe dy kritkt te tjer letrar z.Dod Pjetri dhe z.Mark Tirta t cilt n menyr t shkelqyer elaboruan vllimin poetik "Dy Koh" te z.Culaj.
Pas kumtesave t paraqitura nga kritiket letrar me pas morn fjaln Prof.Dr.Kol Krasniqi ( Dekan i Faklutetit Juridik "Haxhi Zeka" t Pejs) dhe Prof.Pal Canaj t cilt falenderuan nikoqiret vellezerit ... Lezhian-Shqiptar t cilet mundsuan promovimin e librit dhe n do aspekt po i perkrahin vlerat kulturore letrare anekend krahinave Shqiptare ne menyra te ndryshme gjithperfshirse letrare,kombtare ...
Para perfundimit t sukseshem te promovimit,skens promovuese i paraqitet edhe autori i vellimit "Dy Koh" z.Culaj i cili paksa i emocionuar nga prezenca e akademikeve te letersise ,drejtesise,kritikeve dhe pjesmarresve te promovimit u shpreh me pak fjal te shkurtera duke i falenderuar organizatoret dhe te pranishmit ku permes nje diskursi filozofiko artistik lansoj idene e ,, ures lidhese mes shqiperise dhe kosoves ne kuptimin nderkulturor. Ai pritjen vallazerore dhe model i nje arti te mirefillt letrar dhe institucional, e quajti si ,, pagezimin e tij te dyteduke shprehur mirenjohjen e thelle e vellazerore per vellezerit Lezhian e ata te Reshenit, Lacit, titranes, klines pejes dhe diaspores ku te gjithe kishin kontribuar qe vilsoni te dilte m enje promovim s ame madheshtor ashtu siq meritojne respekt idete dhe shkrimet e tij brilante te cilat tanim epothuajse ekan pushtuar tre hapesiren shqiptare.
Me kt vllim poetik z. Culaj rivazhdon epokn e poezis moderne shqipe i cili synon esencat prmbajtjesore, q prmes ktyre esencave t vendos komunikimin me njerzit apo bashkqytetart e tij n pergjithsi thuhet fjala e thn ndoshta mund t humb por fjala e shkruar nuk humbet kurr ne prasnjher ket pra e deshmoi edhe Vilsoni me botimin e tij te radhes te librit "Dy Koh".T themi qart edhe un mora guximin t shkruaj, por guximi m i madh sht nse po e themi at q sht meritore ( siq e thon t ia qelloj ) pa teprime me ndonje paradoks ... eventual t qllimshm. Pra n vllimin poetik "Dy Koh" sht thn qart, shkurt, kuptueshm,rrjedheshem pra thjesht le t jet nj motiv m tepr pr t vazhduar kt rrugtim te shkelqyer t nisur, le t jet shembull pr gjeneratat e reja se si duhet qasur dijs, puns ... me koh,gjithka kohore sht e gjall te gjitha keto kohera na paraqiten n vllimin poetik"Dy Kohe" te z.Culaj.
Deshiroj q ky libr t arrij prmasat kombtare dhe ndrkombtare ndaj mrekullikisht do te kishte dal prkthimi tij edhe n gjuh angleze,italiane,gjermane ... me qllim ta njohin autorin e spikatur ne fjal te ketij libri studiuesit e tjer e profesor t historis antike n universitetet evroatlantike ,botrore.Aktiviteti promovues zgjati m shum se nj or ku me pas te shoqruar te gjithe se bashku Lug Drinasit t Klins-Dukagjinit dhe Mirditoret vizituam Kishen e Shen.Nikollit per ti bre homazhe memorialit t Gjergj Kastriotit Skenderbeut ku me pas edhe u permbyll takimi vellazeror me nj drek solemne t perbashkt ne mes t nikoqirve dhe mysafirve pjesmarrs t takimit.
Libri n fjal sht i kompletuar me aparatur shkencore e cila e plotson dhe ia shton vlern edhe m t madhe shkencore t ktij libri i ndar n 5 pjes prej 142 faqesh :
-Prmbajtja e par :Koha sht bija e Zotit q pershijn 16 poezi ,
-Prmbajtja e dyt:Njeriu sht krijes e Zotit dhe e Kohs q perfshijn 12 poezi,
-Prmbajtja e tret:Koha sht tempulli i dashuris q perfshijn 39 poezi,( ku pershihet edhe Loti i Tamars poezi e cila ka fituar mimin e par n takimet poetike t ors s madhe letrare "Agim Ramadani"2010 ,n Stubll t Vitis ).
-Permbajtja e pest:Zjarri rritet aty ku ka uj q pershijn 25 poezi,
-Permbajtja e gjasht:Npr shtigjet e qiellit q pershijn 8 poezi.
Si dhe mendime t ndryshme pr vllimin poetik "Dy Koh" nga autor t ndryshm t letersis shqiptare si: Marin Kelmendi,Gjon Neaj krijues,Tropoj,Prof.Isak Ahmeti Stubll,Prof.Dr.Nehas Sopaj-Shkup,Mr.Gjon Keka Vijen,Mr.Ndue Ukaj shkrimtar e kritik letrar,Fran Camaj shkrimtar,New York,Arsim Halili poet Bujanovc,Prof.Ramadn Musli shkrimtar,Mr.Anton Gojaj Tuz,Prof.Halil Haxhosaj ,Mr.Sar Gjergji-Stubll,Prof.Sejdi Berisha shkrimtar,Pej,Prof.Ana Kove-Tiran. sht botuar SHB."Anton Pashku"2013 n shtypshkronjn "Lena Grafik" nn redaktimin e Ana Kove dhe Marin Kelmendit .
Libri sht i protokoluar edhe n Bibliotekn Kombtare "Pjetr Bogdani"n Prishtin, ISBN 978-9951-540-20-9