Nj teori konspirative e vrasjes s John Lennon-itNj tjetr histori dhe nj tjetr teori n lidhje me vrasjen e t madhit Lennon q sfidon historin zyrtare t ktyre 30 viteve t fundit. Pr t gjith ata baby-boomers, vitet formuese t t cilve prkuan me ndryshimet q solln vitet 60, nj e hn e but e dhjetorit t vitit 1980 do t mbahet mend gjithmon si dita kur muzika vdiq.

N New York, enigmatiku, karizmatiku, shpesh vetmitari dhe ish- Beatles, John Lennon, hyri n hollin e Dakots, parkingut t bllokut ekskluziv t ndrtesave t banimit n t cilin kishte jetuar 8 vitet e fundit. Kasetat e kngs s re, t ciln 40- vjeari sapo e kishte regjistruar me titullin T ecsh n akullin e holl, ran n dysheme, ndrsa vet John u shemb i mbuluar nga gjaku pas disa t shtnave q erdhn nga errsira.

Lennon po kthehej n shtpi, pas nj dite t gjat dhe t lodhshme, me shpresn se do t arrinte q ta takonte para gjumit t birin e tij 5-vjear, Sean. Ai dhe Yoko Ono, bashkshortja dhe bashkpuntorja e tij muzikore, zbritn nga limuzina e bardh para hyrjes dhe n vend q t shkonin drejt e n garazh preferuan q t bnin nj cop rrug n kmb deri n hyrjen e shtpis. Yoko ecte m shpejt, duke vn re nj hije diku. Por mendoi se si zakonisht do t ishte hija e ndonj admiruesi t Lennon q kishte dal aty pr ti marr kngtarit ndonj autograf, si ndodhte rndom. John ndrkoh vinte pas Yoko-s, ndrkoh q dgjoi ti thrrisnin n emr: Zoti Lennon?

Ylli ngadalsoi hapin dhe u kthye pr t par se kush i kishte thirrur. Befas tek pa njeriun n mesin e errsirs iu kujtua se at fytyr e kishte par edhe disa her t tjera dhe madje mngjesin e po asaj dite i kishte dhn nj autograf. Por kt her i huaji kishte qllim tjetr. Ai ishte ulur n gjunj, n nj pozicion luftarak me nj revolver n duar.

N kto aste, ndrsa t dy ndodheshin prball njri-tjetrit, u dgjuan 5 t shtna t qlluara n vendet ku mund t shkaktonin edhe dmet fizike maksimale. Lennon bri edhe disa hapa dhe n kto e sipr arriti vetm t brtiste: M qlluan, m qlluan. Kur mbrriti n spital, 4 or pas t shtnave, ai kishte ndrruar jet.

Ndrkoh vrassi, 25-vjeari Mark Chapman, qndroi shum qetsisht n vendin e krimit. N shesh gjendeshin gzhojat e plumbave q ai kishte shtn mbi Lennon, pran pellgjeve ende t papastruara t gjakut t tij. I mbshtetur n murin e ndrtess, Mark nxori nga xhepi nj kopje t librit t t famshmit JD Salinger, romani i famshm Chater in the Rye, i cili fliste pr jetn e nj adoleshenti dhe prej t cilit tha m pas se kishte marr frymzimin pr t kryer aktin e tij. Kur erdhn polict ai nuk bri asnj tentativ pr t ikur.

Ndrsa po i vendosnin prangat dhe po e drgonin drejt makins s policis, Chapman deklaroi se kishte vepruar i vetm dhe m pas, ndrsa e kishin ulur pr ta marr n pyetje n stacionin e policis, u tha hetuesve se Lennon duhej t vdiste. Pr mbar botn, q e priti e tronditur dhe me lot n sy kt krim, Mark ishte thjesht nj i marr.

Ai kishte marr shpesh droga dhe ishte nj person me probleme mendore. N shkoll nuk kishte shkuar mir dhe ndihej i prbuzur dhe n kto kushte ai gjeti streh n nj bot imagjinare, n t ciln ushtronte dhun ndaj njerzve t tjer. Ishte nj i rritur i mbetur ende i vogl, q nuk kishte br kurr nj pun t duhur dhe q gjente qetsi vetm kur dgjonte kngt e Beatles.

Ishte nj vetmitar, q shpesh e identifikonte veten me ann e mbyllur dhe hermetike t John Lennon. Por ideja e pasuris s madhe dhe fams s madhe t Lennon bn q Mark t onte npr mendje ide t dyshimta. Ai nisi q ta ndiente veten t tradhtuar, t fyer n thelbin e personalitetit t tij. Sipas asaj q nxorn m pas mjekt, ai kishte dshir q t hakmerrej ndaj Lennon e ndr t tjera t bhej edhe vet i famshm, edhe pse vetm pr 15 minuta, por do t ishin minuta q do ta bnin emrin e tij po aq t pavdekshm sa dhe emrin e vet Lennon e mbi t gjitha do ti lidhnin kta dy emra prjetsisht bashk.

E kshtu vazhdon kjo histori pr vite e vite me radh, pra q Lennon u vra nga nj i mendur. Por me afrimin e 30-vjetorit t vdekjes s Lennon, q do t jet javs s ardhshme, m 8 dhjetor, ka nisur q t prhapet nj tjetr histori, nj tjetr teori n lidhje me vrasjen e t madhit Lennon, q sfidon historin zyrtare t ktyre 30 viteve t fundit. Pra at q sapo rrfyem.

Edhe pse sht ende e paqart n disa detaje, nse kjo histori do t ishte e vrtet do t shkaktonte tronditje dhe rebelim te miliona fansat e Lennon, t cilt ende e quajn idhullin e tyre dhe ushqehen me muzikn e idet e tij t paqes e barazis. N nj libr t ri, autori Phil Strongman pretendon se Chapman ishte thjesht nj kukull dhe se vrassi i vrtet i Lennon ishte vet CIA, n emr t fanatikve t establishmentit qeveriss amerikan.

N kt prfundim autori i librit mbrrin duke kundrshtuar t ashtuquajturat fakte n lidhje me kt vrasje dhe shtje gjyqsore, prfshi edhe supozimin baz se Chapman ishte n fakt nj fans i Lennon. Strongman shkruan se deri n fundjavn para vrasjes Chapman, fansi i mendur i supozuar i Lennon, nuk kishte absolutisht ide pr kngt, apo muzikn e britanikut t famshm dhe nuk njihte asnj album t tijin.

Autori prgnjeshtron edhe pretendimin e br shpesh se Chapman kishte 14 or filmime t xhiruara t kngve t Lennon. Nuk ka asnj prov, as fotografike t ktyre pretendimeve, pr faktin e thjesht se ato nuk kan ekzistuar kurr, thot autori.

Kshtu Chapman nuk ishte nj manjak VIP-ash q guxoi shum dhe veproi pr t pasur 15-minutshin e tij t fams. Nse ai do t ishte nj njeri n krkim t fams dhe t vmendjes s t tjerve, ather prse ai nuk prfitoi nga shansi q mund ti jepte nj gjyqi, pra seancat e nj gjyqi q mund t quhej edhe gjyqi i shekullit? Duke u vetquajtur fajtor, Chapman e humbi t gjith vmendjen q mund ti jepej nse do ta kishte mohuar nj gj t till dhe do ti ishte nnshtruar nj procesi gjykimi t gjat.

Prse vall?

Qetsia q kishte vrassi pas aktit t krimit, sht sipas autorit t librit edhe nj nga elsat pr t kuptuar se far ndodhi realisht, pasi ky fakt prbn nj prov t teoris se vrasja e Lennon ishte nj vrasje e sponsorizuar nga shteti. Nse Chapman dukej si nj zombi, pra nj gjysm fantazm q nuk lvizi pas aktit t vrasjes, duke qndruar aty n pritje t policis, ishte sepse ai ishte pikrisht nj fantazm.

Strongmen sugjeron se Chapman ishte i rekrutuar nga CIA dhe i trajnuar prej tyre gjat udhtimeve t tij npr bot. Ishte shum e uditshme pr nj djal t thjesht nga Xhorxhia q t ndodhej n shum vende t uditshme t bots.

Pr shembull, sht i uditshm fakti q Chapman vizitoi Bejrutin n nj koh kur ai ishte nj qytet q glonte nga aktiviteti i CIA-s dhe thuhej se ishte selia e nj prej kampeve strvitore sekrete, ku strviteshin vrassit. Nj tjetr kamp thuhet se ndodhej n Havai, vend n t cilin Chapman jetoi pr disa vjet. Dhe kush ia financoi djalit t varfr udhtimin npr bot q ai ndrmori n vitin 1975, q e oi n Japoni, Britani, Indi, Nepal, Kore, Vietnam dhe Kin?

Pr Chapman parat nuk kan qen kurr ndonj problem, por askush nuk ka ditur t jap nj shpjegim se nga i merrte ai parat. E vetmja mundsi, sipas autorit t librit, mbetet se ai ishte n listn e pagesave t shrbimit sekret. Dhe diku n kt rrugtim mendja e tij u infiltrua. Me Chapman CIA mund t ket kryer nj nga operacionet e saj t kontrollit t mendjes prmes ilaeve apo teknikave t tilla si hipnozs pr t prodhuar vrass pr eliminimin e elementeve shqetsues.

Kta ishin njerz mbi t cilt do t binte faji i vrasjeve. Ja far thot Strongman: Libri i JD Salinger Catcher In the Rye ishte pjes e programit hipnotik t Chapman, nj shkrepse q do ta aktivizonte at prmes disa fjalve kye, q t kryente saktsisht veprimin pr t cilin ishte strvitur.

sht e qart q mbshtetsit e teorive t konspiracionit kan dyshuar pr nj koh t gjat se si amerikant, ashtu edhe armiqt e tyre komunist kan prdorur gjithmon teknika t tilla pr t aktivizuar vrass t fjetur, si flitet edhe n filmin The Manchurian Candidate. Autori i librit nuk sht i qart nse Chapman ishte i kategoris s vrassve t pavetdijshm apo i bashkpuntorve t pavetdijshm.

Dyshimi i tij i thell sht se Chapman nuk veproi i vetm, ashtu sikurse nuk veproi i vetm edhe famkeqi Lee Harvey Oswald kur vrau Presidentin e Ameriks, John F. Kennedy n Dallas, apo si veproi Sirhan Sirhan n rastin e vrasjes s vllait t Presidentit, Robert Kennedy. Madje autori v n dyshim edhe faktin se ishte Chapman ai q qlloi mbi John. Plumbat jan qlluar n trupin e Lennon nga nj distanc shum e vogl dhe shum pran njri-tjetrit sa nj patolog m pas e pati shum t vshtir q t gjente pikat e hyrjes s tyre.

Nse kto t shtna kan ardhur nga Chapman, ather bhet fjal pr t shtna shum t mira. N fakt do plumb i ardhur prej tij ishte nj mrekulli, sepse Chapman ishte n t djatht t Lennon dhe sipas raporteve t autopsis dhe certifikats s vdekjes bhej e qart se plagt e Lennon ishin n t majt t trupit t tij. N vijim t ktij arsyetimi Strongman thot se me siguri q do t ket pasur nj tjetr person q ka qlluar.

Ajo q ka shtuar edhe m shum dyshimet e autorit t librit sht edhe natyra shum e nxituar dhe e prcipt e kryerjes s hetimeve t policis pas arrestimit t Chapman. Qetsia e jashtzakonshme e Chapman pas vrasjes s Lennon nuk u mor kurr n konsiderat si nj fakt i uditshm dhe sjellja e tij nuk u analizua prmes testeve pr t par nse ishte n hipnoz ky njeri, apo ishte vrtet i dal mendsh.

Sipas autorit t librit, FBI-ja s bashku me CIA-n kishin br planet pr ta eliminuar Lennon. Po prse vall Lennon ishte n listn e tyre? Ka shum t ngjar q t kishte inatosur prfaqsuesit e fuqishm t s djathts amerikane, s pari me kundrshtin e tij ndaj lufts s Vietnamit dhe s dyti me fushatn e tij t paqes.

Pikrisht ktu ata q kan jetuar n at moment duhet q t ndalen pak. Lennon ishte nj gjeni i marr, nj performues, por ishte nj ndrrimtar, jo nj njeri veprues. Shkruante kng, luante n kitar, kishte ide interesante, na bnte pr t qeshur. Por ai nuk kishte t ngjar q t prmbyste kapitalizmin.

N mbshtetje t teorive konspirative sht edhe fakti se disa nga dosjet e hetimeve t shrbimeve sekrete pr Lennon vazhdojn q t mbeten sekrete. Ja far shkruan Strongman: Un jam i bindur si do qenie tjetr njerzore, se element t FBI-s dhe CIA-s jan pa dyshim pjes e asaj q ndodhi n dhjetor t vitit 1980.

E ndrkoh Chapman, i menduri apo roboti i droguar, jeton. Nse teorit e Strongman jan t vrteta, ai ia ka dal q t mbijetoj pr 3 dhjetvjear rresht n njrin prej burgjeve m t dhunshm t Ameriks, pavarsisht informacionit t rrezikshm q ende mban n vetvete. Ai ndodhet n Attica, 30 vjet pas vendimit t gjykimit.

I mbeten edhe 20 vite t tjera pas hekurave n baz t vendimit. Kur e pyeti n vitin 2006 nj panel gjykatsish pr nj mundsi daljeje me kusht, se prse e kishte vrar Lennon, Chapman tha: Pr fam. Dhe ksaj ia arrita.

Ndrsa n fillim t ktij viti, nj tjetr paneli ai i deklaroi se n vitin 1980 kishte nj list t gjat njerzish t famshm t cilt mund ti vriste. Por sipas shpjegimit q dha, vendosi q t qllonte Lennon, sepse banesa e tij ishte m e leht pr tu futur: Ndjeva se duke vrar at do t bhesha dikushi dhe n vend t ksaj u bra nj vrass dhe vrassit nuk jan dikushi. N vend q t merrja jetn time, mora jetn e dikujt tjetr, ka ishte e padrejt.

(e.m/express/BalkanWeb)