Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Rama intervist pr Der Standard: Qesharake q Shqipria ende pret statusin

  TIRANE- Kryeministri Edi Rama n nj intervist pr t prditshmen austriake Der Standard thot se sht qesharake q Shqipria pret ende t marr statusin e vendit kandidat.

  Shqipria duhet ta kishte marr q n dhjetor statusin kandidat dhe se sht qesharake lnia n pritje pr nj vendim q sht thjesht instrumen inkurajimi.Shefi i qeveris shqiptare shprehet se sinqerisht, jam shum i inkurajuar dhe me shpres pas takimit me kancelaren gjermane, Angela Merkel.

  Pash q vet Kancelarja ishte shum e vetdijshme q Ballkani duhet ndjekur m me shum vmendje pasi Ballkani ka vn n zbatim nj histori suksesi ndrkombtar, at t rrugs nga lufta n paqe. N kt rajon nisi Lufta e Par Botrore dhe kt vit sht 100-vjetori. Ky sht viti i par ku n Ballkan nuk ka konflikt. Gjithka q po ndodh sht n emr t Evrops, deklaron Rama pr gazetn Der Standard.

  Ai shton se kur vjen fjala pr statusin kandidat pr Shqiprin, dhe duhet t them se sht qesharake q Shqipria sht ende n pritje, sidomos kur kjo nuk ka lidhje me antarsimin apo hapjen e negociatave, por sht vetm nj instrument inkurajimi dhe shprese pr njerzit.

  Shqipria e ka fituar statusin kandidat. Dhe Shqipria duhet ta marr at. Ne e kemi fituar at n dhjetor. Dhe nuk ishte e mir q ky vendim u shty. Nuk ishte e mir pr Shqiprin dhe kjo nuk ishte e mir pr rajonin si dhe nuk ishte e mir edhe pr Evropn, thekson Rama.

  Kryeministri Edi Rama ndodhet pr nj vizit n Vjen ku do t jet i pranishm n Ditn Shqiptare t Austris. Duke br t ditur detaje rreth ksaj vizite , n rrjetin social Facebook, Rama e cilson ditn e sotme nj dit e plot pr ekonomin shqiptare, duke njoftuar takim me kancelarin Faymann dhe nj dialog me kancelarin Vranicki n Kreisky Forum.

  Takimin e zhvilluar me Kancelarin Faymann, Rama e cilson si nj takim shum miqsor.Mjaft inkurajuese fjalt pr progresin e kohve t fundit.Mirnjohje pr mbshtetjen e madhe t Austris, shkruan Rama n rrjetin social Facebook.

  (m.a/BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rama intervist pr Der Standard: Qesharake q Shqipria ende pret statusin

  Rama: Statusi, jemi pran. PD “tap” kur shpif. Drejtsia s'do ndalet para askujt

  TIRAN-"Shqipria sht pran objektivit pr t marr statusin kandidat n BE", deklaroi kryeministri Edi Rama ditn e sotme n mbledhjen e grupit parlamentar t PS-s. Ai theksoi se shtja e integrimit mbetet objektiv i qeveris dhe se kjo e fundit po punon pr t nxjerr vendin nga hendeku.

  “Kemi arsye t forta t besojm se kurr s’kemi qen m pran ktij objektivi strategjik. E pa mundur dukej para shtatorit nxjerrja e Shqipris nga nj izolim faktik ndrkombtar. Sot Shqipria ka rifilluar t shihet ndryshe dhe t dgjohet gjithnj e m me shum respekt, fal qeveris s re dhe fal rezultateve tona t para q jan n prputhje t plot me pritshmrit e partnerve ndrkombtar”- u shpreh Rama.

  Ndrsa rreth deklaratave t kohve t fundit t selis s PD kundrejt qeveris dhe personit t tij, Rama i etiketoi si gnjeshtra q bhen nga persona q ende nuk u ka dal shija e humbjes s 23 Qershorit.

  “Gnjeshtra, shpifje fabrikime dizinformim frontal dhe gjuh e trashur q e vetdiskretitojn PD, konkretisht nj grup pushtetarsh t br tap nga humbja e 23 qershorit q lan q Shqiprin t mbillte kanabis si kurr m par, q i kan dhn statusin vetes t shptojn Shqiprin nga zjarri i drogs. Por, problemi i vendit ton sot n raport me botn e vecanrisht me Europn e bashkuar nuk sht se e besojn kt histeri, por si ta bindim familjen evropiane q Shqipria nuk ka vetm faje, por ka dhe fajtore”.

  E duke deklaruar se sfida sht q t bindet Europa se nuk ka vetm faje, por ka dhe fajtor, Rama ka cilsuar kohn aktuale si kohn pr t br reformn n drejtsi duke elur nj kapitull t ri.

  N kt linj kreu i qeveris tha se “reforma n drejtsi do t bj q dora e drejtsis t mos ndalet para askujt, as prpara t veshurve me kostumin e politiks dhe as para t veshurve me petkun e drejtsis”.

  Kryeministri Rama vlersoi gjithashtu se “jan or t mira pr Shqiprin dhe or t vshtira pr shqiptart. Or t mira pr Shqiprin pasi nga njra an fal puns me mish e shpirt, dit e nat skuadra e vetdijshme pr pritshmrit e publikut ndaj saj, po rikthejm jo vetm besimin e njerzve tan tek shteti por dhe besimin e familjes europiane tek Shqipria. Po nxjerrim hap pas hapi Shqiprin matan hendekut t hapur nga keqqeverisja e djeshme midis Europs dhe vendit ton. Po punojm dhe po arrijm t gjith bashk si nj skuadr e madhe objektiva dhe rezultate t prekshme n rrugn drejt rilindjes s vendit dhe marrjes s statusit kandidat pr Shqiprin. Pas komunikimeve t fundit, qoft un, qoft kryetari i Kuvendit, si dhe grupi i Ministrave t angazhuar pr shkak t detyrs drejtprdrejt n kt proces q kemi patur me miqt dhe partnert tan kemi arsye t besojm se kurr s’kemi qen m pran ktij objektivi strategjik munguar pr Shqiprin pr vite me radh”.

  Rama theksoi se po shihet si shum e afrt vizita e tij si kryetar qeveri ne nj vend si Holanda, q gjithmon sht treguar skeptik pr marrjen e statusit t vendit kandidat pr Shqiprin.

  “Po lexoj edhe ftesn nga kryeministri holandez pr nj vizit t afrt n Holand, nj takim q m par dukej i pamundur”, u shpreh Rama.

  (d.b/a.n/BalkanWeb)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rama intervist pr Der Standard: Qesharake q Shqipria ende pret statusin

  O shoku Rama.

  Po na e ben mendjen corbe ne shqiptareve te rrenuar. Para nje jave na the ne dhe botes qe vendet evropiane hezitojne e nuk na duan ne BE. Nje jave me pas na thua qe jemi me prane se kurre per ne BE por qe opozita e ka fajin qe nuk na pranojne ne BE.

  Tani mblidhe mendjen o burri dheut, verja gishtin ose njerit ose tjetrit, jo te dyve, se sikur nuk shkon kjo pune.

  Jo per gje, po ata maskarenjte e opozites pastaj dalin e na shajne Kryerilindasin e na thone qe eshte coban genjeshtar.

  Nga nje socialis qe po pret rradhen te rilindi,
  Albo

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,033

  Pr: Rama intervist pr Der Standard: Qesharake q Shqipria ende pret statusin

  "Optimizmi i rezervuar" i Rames sa i perket statusit sigurisht se do te ishte i demshem per Ramen dhe qeverine e tij, nese deshton ne marrjen e tij...
  Pergatitja eventuale e hapesires per fajsim te opozites, BE-se, Holandes etj. nuk eshte strategji dhe zgjidhje afatgjate. Shumica e votuesve ne fund do i fajsojne Ramen dhe qeverine per deshtimin e realizimit te premtimeve dhe pritshmerive. Pavaresisht se kjo nuk do te perkthehet menjehere ne vota per opoziten aktuale.

  Rama tani e ka shumicen e cilesuar ne parlament dhe ka mundesi te permiresoje shume deme, se paku disa me kryesoret per te cilat e akuzon opoziten aktuale. Ne vend qe te merret me akuza (shpesh jo mjaft konkrete) ndaj opozites, te cilat praktikisht kane qene te njohura edhe vite para se te behej Kryeminister, tani e tutje le ta binde popullin dhe votuesin shqiptar me vepra dhe rezultate konkrete. Nese nuk eshte i afte te arrije ato qe ka premtuar brenda nje afati te pranueshem, edhe pse jo 100%, perfshi edhe statusin e kandidatit te BE-se, atehere s'ka asnje arsye per te qendruar gjate apo me teper se nje mandat ne postin qe ka marre si rezultat i zgjedhjeve te kaluara. Fajsimi i tjereve per deshtimet vetanake dhe paaftesine e qeverise aktuale per te realizuar disa nga premtimet kryesore, perfshi edhe statusin, ne rastin me te mire do te ishin perseritje e merzitshme e politikes se atyre qe deri dje ishin ne qeveri (opozites aktuale). Shkurt, edhe Rama tani ka hy ne fazen ku duhet te matet kryesisht me vepra dhe rezultate konkrete, jo me premtime, ide dhe akuza ne mediume vendore dhe nderkombetare.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e DEA27
  Antarsuar
  18-08-2004
  Postime
  511

  Pr: Rama intervist pr Der Standard: Qesharake q Shqipria ende pret statusin

  Qesharak eshte vetem fakti qe pasi e keni dhunuar dhe perdhunuar kete shqiperi te mjere ti dhe lango si ty Z Mine sterr besoni ende se e "E BUKURA SHQIPERI" ka takat te nuseroj ne Europe! Si nuk keni turp a nuk e shikoni ku e keni katandisur kete vend dhe keta njerez, apo mos valle mendoni se mashtrimet tuaja mund te fuksionoj dhe me te huajt.
  E keqja e vetme e shqiptareve eshte shpresa , thyehni xhamin e genjeshtert te shpreses dhe do te njihni shemtirine e realitetit qe jetoni!
  failure is not an option!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •