Lideri i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs Ramush Haradinaj, n 14 vjetorin e themelimit t ksaj partie thot se kan prgatitur nj program zhvillimor pr vendin. I pari i AAK-s ka premtuar se n katr vjett e para t qeverisjes s AAK-s do t hapeshin 200 mij vende pune.


Haradinaj ka riprsritur premtimin e tij pr pagn mesatare prej 1000 euro.
Ai tha se programin ekonomik t AAK-s e kan quajtur drejtim i ri, pr shkak t specifikave dhe mundsive t zhvillimit. Ai thot se n programin e AAK-s kan punuar shum dhe se duke e lexuar at, qytetart e Kosovs do t mund t kuptojn se sht kthyer Ramush Haradinaj i vitit 2004.

Duke e lexu programin, qytetart do ta vrejn se sht kthy Ramushi i vitit 2004, tha Haradinaj n emisionin Debat.

Haradinaj srish ka folur pr kohn e qeverisjes s tij, dhe ka lavdruar punn e tij 100 ditshe. Ai tha se nse kujtohet ajo koh, sht shum i leht t vrehet dallimi mes asaj kohe dhe qeverisjeve tjera. Ramush Haradinja thot se pajtohet q zgjedhjet t mbahen m 8 qershor, megjiths ai mendon se kjo do t duhej t bhej me shkarkimin e qeveris.

Do t ishte shum me rndsi, e kam thn disa here, jo vetm kur do t mbahen zgjedhjet, por edhe si do t shkojn zgjedhjet. Duhet t shkojm n zgjedhje me shkarkim t qeveris, pra nuk bhet kjo vetm me i ndshku PDK-n a nj subjekt politik, q ata me fitu m pak vota, por bhet fjal edhe me e br nj kputje nga qeverisjet e deritashme, ka thn Haradinaj.

Haradinaj ka folur edhe pr takimin me ambasadoren amerikane Tracy Ann Jacobson. Takimet e tilla i quajti n takim miqsor, sepse tha se vet lidert nuk po mund t mblidhen vetm pa ndrmjetsim ndrkombtar. Kemi bisedu se ka e pret Kosovn n kto dit q po vijn, tha Haradianj.

Ai u ka br thirrje t gjith deputetve prfshir ata t pakicave q t votojn pr themelimin e Forcave t Armatosura t Kosovs. Haradinaj riprsriti se pajtohet pr edhe nj mandat t rezervuar pr minoritetet.
http://koha.net/?id=27&l=8583