Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  T rinjt, t motivuar pr migrim: Nuk jetohet n Kosov  N rubrikn e prjavshme “VOX” t Radios Evropa e Lir, ata vlersojn se jan nj mori shkaqesh q i motivojn pr t’ia msyr migrimit, n rast se do t’u jepej mundsia pr nj gj t till.

  Ymredin Piraj sht student dhe njkohsisht punon pr t’i financuar studimet e tij.

  Nse m jepet nj mundsi m e vogla, un do t kisha dal jasht. Pr shum arsye: rrogat e vogla, papunsi e madhe, ligjet s’respektohen, pasiguri... N t gjitha ant e ke katastrof. Nuk ia vlen t jetosh n Kosov”, thot ai.

  Flamur Haxholli thot se i ka ndrprer studimet, meq “edhe ata q prfundojn studimet, vshtir gjejn pun”. Kjo edhe arsyeja pse ai po prpiqet t aplikoj pr viz pr t migruar n Kanada.

  N Kosov mund t jetosh dita-dits, por nse mendon t krijosh familje ose t kesh familje t mirqen, nuk mendoj se 200 euro jan pag me t cilat mund t mbash nj familje. Madje as 500 euro”, thot ai.

  Myrvete Sejdiu tregon se ka ndrprer studimet dhe se punon, ndrsa shton se i kupton t rinjt q ia msyjn migrimit.

  Pun s’ka”, thot Myrvetja.

  Fatron Morina, student, n rast se do t’i jepej mundsia pr t migruar n ndonj vend perndimor, ai do ta bnte kt menjher.

  Ktu e kryen fakultetin dhe nuk gjen pun. Jasht, merresh me pun t tjera, por puna paguhet m shum se ktu”, pohon Fatroni.

  Labinot Dabiqi, student n Fakultetin Juridik, thot se pr t gjithka do t varet nga mundsia e gjetjes s puns pas prfundimit t studimeve: “Tash pr tash jam student dhe nuk i kam menduar ende kto gjra. Por, nuk i dihet. Pas diplomimit, nse nuk kam t ardhura m t mira, ather po, do t’ia msyj si shum t tjer. Arsyet jan papunsia e madhe, nevojat familjare, nj e ardhme m e mir. Ktu nuk arrihen. Ka pasiguri. Edhe sistemi i edukimit sht m i ult n krahasim me vendet evropiane dhe t tjera”.

  N ann tjetr, ka edhe t rinj q mendojn ndryshe. Afrdita Hoti studion n Fakultetin e Edukimit. Ajo nuk pajtohet me dshirn e t rinjve pr t migruar jasht vendit, por megjithat i kupton shkaqet q i shtyjn ata n kt drejtim.

  Nuk mund ta paramendoj jetn n nj vend tjetr. Por, gjith rinia, pr shkak t kushteve ekonomike, detyrohet n kt drejtim. Detyrohen prej pamundsis pr t studiuar, pr t gjetur pun dhe pr ta br nj jet mesatare. Pr kto arsye ia msyjn migrimit”, thot Afrdita. /REL/

  http://www.telegrafi.com/lajme/te-ri...o-2-44018.html


  Nje nder arsyet kryesore pse nuk hiqen dhe nuk do te hiqen vizat per qytetaret e "shtetit" te deshtuar te udhehequr nga grupe banditesh dhe kriminelesh (aktualisht) ne krye me Thacin...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 27-04-2014 m 18:55

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •