Tages Anzeiger ka publikuar nj artikull n t cilin thuhet q ish ambasadori amerikan i ka shkaktuar Kosovs shum dme pasi sillej si guvernator kolonialist.

Artikulli i shkruar nga gazetari, Enver Robelli nis me at q diplomatt perndimor, n vendet q kan kaluar kriza, predikojn vlerat perndimore, ashtu si ka br publikisht edhe Christopher Dell.

Artikulli rikujton deklarimet e shpeshta t Dell-it kur thoshte se nuk duhet t zgjedhen politikant e korruptuar etj.

Mirpo n praktik, Dell sht sjellur sikur t ishte guvernator kolonialist. Shkas pr kt vlersim merret lobimi q ka br ai pr tia dhn kontratn pr ndrtimin e autostrads s par kosovare nj kompanie amerikane, megjith paralajmrimet kundr t diplomatve t BE-s.


Momenti i nnshkrimit t kontrats me Bechtel Enka pr ndrtimin e autostrads


Tages Anzeiger gjithashtu shkruan se sjelljet e ish ambasadorit amerikan uan edhe deri te zgjedhja e presidentes s vendit me sms, mbronte politikan t korruptuar dhe sulmonte gazetar t pavarur q krkonin transparenc n lidhje me kontratn qindra milionshe t autostrads.

Posht fotografis ilustruese ku shihet ish ambasadori amerikan shkruante kshtu: Christopher Dell: publikisht predikonte ujin, fshehtas pinte ver.

Artikulli mbshtett edhe n t dhna t nj reportazhi t publikuar s fundi nga The Guardian ku thuhet se Dell sht punsuar si menaxher i kompanis Bechtel n Mozambik.
http://www.zeri.info/artikulli/32531...tit-te-kosoves

Artikulli origjinal:
Christopher Dell hat den Staatshaushalt von Kosovo ruiniert
PortrtDer frhere US-Botschafter in Kosovo richtete mit seinen Idealen in dem Land viel Schaden an. Er agierte wie ein Kolonialgouverneur.