Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Mbi 700 mij qytetar t Kosovs gjenden jasht vendit  Numri i qytetarve t Kosovs, t cilt kan migruar n vende t ndryshme t bots, sipas raportit t publikuar t enjten nga Agjencia e Statistikave t Kosovs, sht mbi 700 mij persona. N kuadr t ksaj shifre jan futur edhe fmijt e lindur jasht vendit

  Shteti ku m s shumti kan migruar kosovart sht Gjermania me 35.25 pr qind, e pasuar nga Zvicra me 22.94 pr qind.

  Sipas regjistrimit t fundit t popullsis, i br n vitin 2011, popullsia rezidente n Kosovs sht 1,780,021.
  http://www.zeri.info/artikulli/32396...-jashte-vendit

  Shume mergimtar qe jetojne dhe punojne jashte Kosoves dhe femijet e tyre jane perfishire ne statistiken e popullsise rezidente...
  Prandaj, sipas gjases, ne Kosove nuk jetojne me shume rreth 1 - 1,2 milion banues rezident te perkatesise etnike shqiptare.
  Nese hiqen vizat dhe vazhdohet me kete qeverisje dhe politike ekziston rreziku real i renjes se numrit te shqiptarve me banim te perhershem ne Kosove nen 1 milion!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Mbi 700 mij qytetar t Kosovs gjenden jasht vendit

  Supozime apo t dhna t sakta t migrimit?


  Korrupsioni, ekzistimi i krimit t organizuar, mosfunksionimi i shteti ligjor, dhe niveli i lart i papunsis jan shkaktart kryesor q kosovart duan t migrojn jasht Kosovs.


  Mbi 700 mij qytetar t Kosovs jetojn jasht vendit. Arsyet q kta persona kan emigruar jan ato ekonomike-sociale dhe politike, kurse komuna me m s shumti qytetar q kan emigruar, sht ajo e Suhareks.

  Numri prej mbi 700 mij qytetarve t Kosovs, t cilt thuhet jetojn jasht vendit, i publikuar pr her t par nga Agjencia e Statistikave t Kosovs, ka ngritur dilema t shumta.
  Vlersimet e njohsve t regjistrimit t popullsis konsiderojn se ky numr nuk mund t jet i sakt - ata mendojn se sht shum m i lart.

  Sipas vlersimit t Agjencis s Statistikave, bazuar n shum burime t t dhnave, numri i t emigruarve nga Kosova nga viti 1969 – 2011 ishte 550 mij banor.
  Sipas variantit t mesm t parashikimit t popullsis, numri i fmijve t lindur jasht Kosovs po n kt periudh ishte 153, 978.
  N baz t dy t dhnave t fundit, numri i popullsis s Kosovs, t emigruar dhe asaj me prejardhje nga Kosova gjat periudhs 1969 – 2011, sht vlersuar t jet 703.978 banor.


  Deri te kto t dhna, zyrtar t Agjencis s Statistikave t Kosovs thon t ken ardhur nga procesi i regjistrimit t popullsis i br n vitin 2011.
  Shefi i Divizionit t Popullsis n ASK, Avni Kastrati, pr Radion Evropa e Lir jep m shum hollsi deri tek ardhja e ksaj t dhne, e cila po kontestohet:
  Gjat regjistrimit t popullsis, sht aplikuar nj formular shtes, ku jan pyetur familjet pr numrin e antarve t tyre t afrt q jan jasht Kosovs dhe nga t dhnat q i kemi marr nga terreni, jan 380 mij banor kosovar q kan lindur n Kosov, por q kan shkuar jasht vendit”.
  N kuadr t ksaj kemi shtuar edhe nj numr q nuk kan pasur t afrt ktu n Kosov, pasi q kan emigruar familje e tra dhe kemi br nj kalkulim t numrit t prafrt t atyre q kan shkuar dhe nuk kan mundur t japin t dhna, njkohsisht edhe minoritete t ndryshme dhe ka dal q numri total sht 550 mij banor q kan lindur n Kosov dhe kan dal jasht vendit”.

  Kastrati shton se numrit prej 550 mij banorsh i kan shtuar nj shifr t supozuar prej rreth 150 mij t fmijve t lindur jasht vendit dhe si prfundim kan ardhur n at se numri i qytetarve t Kosovs, t cilt gjenden jasht vendit, sht mbi 700 mij.

  T gjitha kto t dhna t Agjencis s Statistikave t Kosovs pr ish- ministren e Shrbimeve Publike, Meliahte Trmkolli, vlersohen t pabaza dhe joprofesionale.

  Ky sht nj blof i Agjencis s Statistikave t Kosovs, pr faktin se kan br gabime t shumta gjat procesit t regjistrimit t popullsis. Dihet shum mir q n at proces sht dashur t regjistrohen edhe qytetart tan q jan jasht dhe n at proces kta nuk e kan kryer kt detyr dhe tani dalin me kto t dhna pr t mbuluar nj mangsi t madhe, t ciln e kan shkaktuar gjat procesit t regjistrimit t popullsis dhe pr t krijuar nj prshtypje sikur kan br dika n at proces”, konsideron Trmkolli.
  T dhnat e bra n kt mnyr joprofesionale, shton Trmkolli, nga ana e Agjencis s Statistikave t Kosovs, si mekanizmi i vetm institucional q merret me grumbullimin, prpunimin dhe publikimin e t dhnave zyrtare statistikore, sht nj dm i madh q po i bhet vendit.
  Dmet jan t mdha, dmet do t jen t mdha edhe nga t dhnat q kan dalin nga regjistrimi i popullsis pasi q nuk po prkojn me t vrtetn”, thot Trmkolli.
  Edhe Ministria e Diaspors ende nuk ka t dhna rreth numrit t sakt t qytetarve t Kosovs q gjenden jasht vendit.
  http://koha.net/?id=27&l=7803

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •