Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Kuvendi i Kosovs ka miratuar themelimin e Gjykats speciale pr krimet e lufts dhe ka vendosur t’i vazhdoj mandatin misionit t EULEX-it edhe pr dy vjet t tjera. Vendimi sht marr me 89 vota pr, 22 kundr dhe 2 abstenime prmes miratimit t Projektligjit pr ratifikimin e marrveshjes ndrmjet Kosovs dhe Bashkimit Evropian.

  N vazhdim mund t shihet kush votoi pr, kush kundr e kush prej deputetve abstenoi:

  PDK:
  (23 pro, 6 kunder)
  3,PDK Shaip Muja,PDK,Yes
  4,PDK Azem Syla,PDK,Yes
  5,PDK Elmi Recica,PDK,Yes
  6,PDK Latif Gashi,PDK,Yes
  7,PDK Bekim Haxhiu,PDK,Yes
  8,PDK Zenun Pajaziti,PDK,Yes
  9,PDK Behar Selimi,PDK,Yes
  11,PDK Fadil Demaku,PDK,No
  12,PDK Haxhi Shala,PDK,No
  13,PDK Adem Grabovci,PDK,Yes
  14,PDK Fatmir Xhelili,PDK,Yes
  15,PDK Halit Krasniqi,PDK,Yes
  16,PDK Rame Vataj,PDK,Yes
  17,PDK Ramiz Ladrovci,PDK,Yes
  18,PDK Flora Brovina,PDK,Yes
  19,PDK Sala Berisha-Shala,PDK,Yes
  20,PDK Blerta Deliu-Kodra,PDK,Yes
  22,PDK Justina Pula,PDK,Yes
  23,PDK Lumnije Morina,PDK,No
  24,PDK Salihe Mustafa,PDK,Yes
  25,PDK Xhevahire Izmaku,PDK,Yes
  26,PDK Ganimete Musliu,PDK,No
  27,PDK Safete Hadergjonaj,PDK,Yes
  106,PDK Hydajet Hyseni,PDK,No
  108,PDK Nait Hasani,PDK,No
  109,PDK Arsim Bajrami,PDK,Yes
  110,PDK Berat Buzhala,PDK,Yes
  111,PDK Kurtan Kajtazi,PDK,Yes
  112,PDK Valbona Dibra,PDK,Yes  LDK:
  (100% pro)
  28,LDK Sabri Hamiti,LDK,Yes
  29,LDK Ismet Beqiri,LDK,Yes
  30,LDK Arben Gashi,LDK,Yes
  31,LDK Kimete Bytyqi,LDK,Yes
  32,LDK Hatim Baxhaku,LDK,Yes
  33,LDK Naser Osmani,LDK,Yes
  34,LDK Anton Quni,LDK,Yes
  35,LDK Hashim Deshishku,LDK,Yes
  36,LDK Eqrem Kryeziu,LDK,Yes
  37,LDK Bahri Thaqi,LDK,Yes
  38,LDK Ali Sadriu,LDK,Yes
  39,LDK Skender Hyseni,LDK,Yes
  40,LDK Vjosa Osmani,LDK,Yes
  41,LDK Armend Zemaj,LDK,Yes
  42,LDK Xhavit Uka,LDK,Yes
  43,LDK Haki Demolli,LDK,Yes
  44,LDK Salih Morina,LDK,Yes
  45,LDK Nazane Breca,LDK,Yes
  46,LDK Sadri Ferati,LDK,Yes
  47,LDK Rita Hajzeraj-Beqaj,LDK,Yes
  48,LDK Teuta Sahatqija,LDK,Yes
  49,LDK Lirije Kajtazi,LDK,Yes
  50,LDK Lutfi Zharku,LDK,Yes
  51,LDK Hykmete Bajrami,LDK,Yes
  52,LDK Xhafer Tahiri,LDK,Yes
  53,LDK Aferdita Berisha-Shaqiri,LDK,Yes
  54,LDK Vjollca Krasniqi,LDK,Yes
  65,LDK Alma Lama,LDK,Yes
  80,LDK Muhamet Mustafa,LDK,Yes

  LVV:
  (100% kunder)
  55,VV Albin Kurti,VV,No
  57,VV Glauk Konjufca,VV,No
  58,VV Rexhep Selimi,VV,No
  59,VV Afrim Hoti,VV,No
  60,VV Faton Topalli,VV,No
  61,VV Albana Fetoshi,VV,No
  63,VV Visar Ymeri,VV,No
  64,VV Afrim Kasolli,VV,No
  67,VV Albana Gashi,VV,No
  68,VV Albulena Haxhiu,VV,No


  AAK:
  (8 pro, 3 kunder, 1 abstenim)
  70,AAK Daut Haradinaj,AAK,No
  71,AAK Donika Kadaj-Bujupi,AAK,Yes
  72,AAK Blerim Shala,AAK,Yes
  73,AAK Ramiz Kelmendi,AAK,Yes
  74,AAK Ahmet Isufi,AAK,No
  107,AAK Nijazi Idrizi,AAK,Abstain
  117,AAK Bali Muharremaj,AAK,Yes
  75,AAK Ardian Gjini,AAK,Yes
  76,AAK Burim Ramadani,AAK,Yes
  77,AAK Kymete Bajraktari,AAK,Yes
  78,AAK Time Kadrijaj,AAK,No
  79,AAK Teuta Haxhiu,AAK,Yes


  AKR:
  (100% pro)
  82,KKR Myzejene Selmani,AKR,Yes
  83,KKR Sevdije Lama,AKR,Yes
  114,KKR Gezim Kelmendi,AKR,Yes
  115,KKR Suzan Novoberdaliu,AKR,Yes
  120,KKR Jeton Svirca,AKR,Yes


  Pa GP:
  (100% kunder)
  66,Pa GP Aurora Bakalli,LB,No
  81,Pa GP Emin Gerbeshi,,No
  62,Pa GP Agim Kuleta,LB,No


  Themeluesit e Partise NISMA:
  2,"PDK" Jakup Krasniqi,PDK,Abstain
  Fatmir Limaj, Abstain


  Deputet e minoriteteve:
  (24 apo 100% pro)
  84,SLS Petar Miletic,SLS,Yes
  85,Pa GP Goran Marinkovic,,Yes
  86,SLS Jelena Bontic,SLS,Yes
  87,SLS Jasmina Zivkovic,SLS,Yes
  88,Pa GP Biserka Kostic,,Yes
  89,Pa GP Vesna Mikic,,Yes
  90,SLS Sasa Milosavljevic,SLS,Yes
  91,Pa GP Vesimir Savic,,Yes
  93,Pa GP Rada Trajkovic,JSL,Yes
  94,6+ Enis Kervan,KDTP,Yes
  95,6+ Mufera Sinik,KDTP,Yes
  96,6+ Rasim Demiri,VAKAT,Yes
  97,6+ Duda Balje,VAKAT,Yes
  98,Pa GP Sasa Djokic,,Yes
  99,KKR Danush Ademi,PDAK,Yes
  100,Pa GP Etem Arifi,,Yes
  101,KKR Emilija Redzepi,NDS,Yes
  102,Pa GP Hamza Balje,,Yes
  103,AAK Xhevdet Neziraj,IRDK,Yes
  104,SLS Murselj Haljilji,GIG,Yes
  105,6+ Allbert Kinolli,PREBK,Yes
  116,Pa GP Boban Todorovic,,Yes
  118,6+ Fikrim Damka,KDTP,Yes
  119,Pa GP Milivoje Stojanovic,,Yes


  -Deputeti, Famir Limaj ka deklaruar se sht pro vazhdimit t misioinit t EULEX-it por q do t abstenoj pr Gjykatn Speciale.

  -LDK kundrshton fondin pr t akuzuarit e Tribunalit
  Shefi i Grupit Palamentar t LDK's, Ismet Beqiri ka kundrshtuar iden e PDK' pr t themeluar fondin pr t mbrojtur t prndjekurit e Gjykats Speciale.
  Por, Kryeministri ka thn se sht i gatshm projektligji dhe rezoluta e prgatitur nga PDK'ja.

  ...
  Vetvendosje me Rezulut kundr Gjykats Speciale n Kuvend

  Kjo sht Rezoluta t ciln e ka dorzuar VV kundr Gjykats Speciale:

  1. Kuvendi i Republiks s Kosovs krkon refuzimin e do krkese q pret nga Kosova plqimin pr themelimin e Gjykats Speciale pr krimet e lufts n Kosov jasht sistemit t brendshm t drejtsis n Republikn e Kosovs dhe pr Ushtrin lirimtare t Kosovs.

  2. Kuvendi i Republiks s Kosovs i krkon Qeveris s Kosovs t mos marr pozicion apo t diskutoj zyrtarisht mbi kt tem pa marr plqimin me votim t Kuvendit.

  3. Kuvendi i Republiks s Kosovs i bn thirrje zyrtarisht Kuvendit t Republiks s Shqipris t unifikoj qndrimet e veprimet me Kuvendin e Republiks s Kosovs n refuzimin e krkess pr ngritjen e Gjykats Speciale si dhe dhnien e mbshtetjes pr sistemin e brendshm t drejtsis n Kosov. Ngarkohet kryesia e Kuvendit ta komunikoj dhe bashkrendoj kt krkes.

  4. Kuvendi i Republiks s Kosovs i krkon Qeveris s Republiks s Kosovs t bashkrendoj veprimet me Qeverin e Republiks s Shqipris n lidhje me kundrshtimin e krkess pr formimin e Gjykats Speciale.

  5. Raporti i hetimeve t Clint Williamson, Prokuror i Task Forcs pr Hetime Speciale n lidhje me pretendimet e Senatorit Dick Marty, t prfshira n Dokumentin 12462 t Asambles Parlamentare t Kshillit t Evrops i dats 7 janar 2011, duhet t trajtohet nga Prokuroria e Kosovs. Institucionet shtetrore t Kosovs do ta mbshtesin dhe prkrahin Prokurorin e Kosovs, do t'i vihen asaj n shrbim pr t gjitha nevojat si dhe shprehin gatishmrin pr bashkpunim me faktort ndrkombtar. A.M
  ...
  http://botasot.info/kosova/292141/kr...nderkombetare/

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  silli valla edhe 100 here se ju deshtoi klyshqve te vetfundosjes se daqiqit qe ta kthejn rusin e serbin nepermes kshillit te sigurimit ne Kosove
  89 deputet te 4 partive shqiptare votuan pro PDK LDK AAK ARK
  kunder ishin klyshqit e daqiqit hahahaha jan mbet si qet e lodht
  hupsa si gjiothmon

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  silli valla edhe 100 here se ju deshtoi klyshqve te vetfundosjes se daqiqit qe ta kthejn rusin e serbin nepermes kshillit te sigurimit ne Kosove
  89 deputet te 4 partive shqiptare votuan pro PDK LDK AAK ARK
  kunder ishin klyshqit e daqiqit hahahaha jan mbet si qet e lodht
  hupsa si gjiothmon
  D.m.th. Minoritetet, shumica e te cileve jane serb, qenkan kunder "kthimit te Serbise permes KS te OKB-se", pasi qe 100% kane votuar pro!?
  Nderkohe qe Daut Haradinaj qenka pro "kthimit e Serbise", pasi qe ka votuar kunder tribunalit!?

 4. #4
  1.2.3...I
  Antarsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime n 50 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Gjithmone shtete e vogla si Kosova kalojn neper nje rruge shume te idhet me shpresen se do e shijojn te emblen ndonje dite.Tani agresori dhe viktima jan te barabart njera gezon shperblime nga BE e tjetra nje Gjykat Speciale spese kush i ka faj qe u mbrojt!

  Kjo situat qe i ndodhi sot Kuvendit te Kosoves ne diplomaci njihet lose - lose...nejse,vijn ditet e embla nje dite vijne....

  Eshte per tu pergezuar vullneti i Deputeteve i kan bere detyrat ashtu sic ju kan then.Pastaj me pelqen edhe kordinimi i tyre.Te gjithe ata qe nje menyre apo tjeter pavarsisht partis qe kishin lidhje me luften paskan votuar kunder.Ldk pro.Dhe V.V kunder,sigurisht duhet ta ruaj platformen e saj politike.Dhe keshtu si ngele hatri asnjerit,ju lumt!

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  D.m.th. Minoritetet, shumica e te cileve jane serb, qenkan kunder "kthimit te Serbise permes KS te OKB-se", pasi qe 100% kane votuar pro!? :D
  Nderkohe qe Daut Haradinaj qenka pro "kthimit e Serbise", pasi qe ka votuar kunder tribunalit!?:D
  vetfundosja ishte kunder ndersa partit shqiptare ishin pro
  ka pas ndonji individ qe ka votue kunder masi veq u tejkalue numri 80 sa ishin te nevojshem qe te kaloi ligji
  e ata qe votuen kunder perpos vetfundosjes luejten pak majtap qoke me juve

  e disa shkie qe votuen pro normal qe jan ma te mire se klyshqit e vetfundosjes te daqiqit
  dhe kosoves ja doin me shum te miren se spiujt e vetfundosjes

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  xxxxxxxxxxx

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  vetfundosja ishte kunder ndersa partit shqiptare ishin pro
  ka pas ndonji individ qe ka votue kunder masi veq u tejkalue numri 80 sa ishin te nevojshem qe te kaloi ligji
  e ata qe votuen kunder perpos vetfundosjes luejten pak majtap qoke me juve
  ...


  Genjeshter pa logjike...

  Askush qe voton nuk e dine parakisht se a eshte arritur apo jo numri i nevojshem. Te gjithe votojne brenda pak sekondash dhe rezultati dihet tek pastaj.

  Tash, masi u qartesua kjo, si eshte puna e votimit per dhe kunder "kthimit te Serbise ne Kosove"!?
  Te gjithe deputetet serb, pa perjashtim, kane votuar pro tribunalit, ndersa Daut Haradinaj dhe disa shqiptar tjere (perfshi edhe ata te VV) kane votuar kunder.
  Sipas supozimeve tua, ata qe kane votuar kunder ishin per "kthimin e Serbise ne Kosove", ndersa tjeret rrjedhimisht kunder -d.m.th edhe serbet.
  Kjo i bie automatikisht qe Daut Haradinaj dhe tjeret, pavaresisht arsyes se vertete pse kane votuar ashtu sic kane votuar, te jene per "kthimin e Serbise ne Kosove".

  Edhe nese do te ishte ashtu sic supozon ti, se disa nga deputetet kane votuar kunder pasi e kishin parasyesh se do te arrihej numri i mjaftueshem, perseri nuk ndryshon asgje, pasi qe vota kunder, sipas supozimeve tua, eshte domosdoshmerisht e keqe dhe e atyre qe me nje vote te tille deshiruakan "kthimin e Serbise ne Kosoves".

  e disa shkie qe votuen pro normal qe jan ma te mire


  Perseri genjeshter...
  Te gjithe shkiet votuan pro.

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin


  Genjeshter pa logjike...

  Askush qe voton nuk e dine parakisht se a eshte arritur apo jo numri i nevojshem. Te gjithe votojne brenda pak sekondash dhe rezultati dihet tek pastaj.

  Tash, masi u qartesua kjo, si eshte puna e votimit per dhe kunder "kthimit te Serbise ne Kosove"!?
  Te gjithe deputetet serb, pa perjashtim, kane votuar pro tribunalit, ndersa Daut Haradinaj dhe disa shqiptar tjere (perfshi edhe ata te VV) kane votuar kunder.
  Sipas supozimeve tua, ata qe kane votuar kunder ishin per "kthimin e Serbise ne Kosove", ndersa tjeret rrjedhimisht kunder -d.m.th edhe serbet.
  Kjo i bie automatikisht qe Daut Haradinaj dhe tjeret, pavaresisht arsyes se vertete pse kane votuar ashtu sic kane votuar, te jene per "kthimin e Serbise ne Kosove".

  Edhe nese do te ishte ashtu sic supozon ti, se disa nga deputetet kane votuar kunder pasi e kishin parasyesh se do te arrihej numri i mjaftueshem, perseri nuk ndryshon asgje, pasi qe vota kunder, sipas supozimeve tua, eshte domosdoshmerisht e keqe dhe e atyre qe me nje vote te tille deshiruakan "kthimin e Serbise ne Kosoves".
  Perseri genjeshter...
  Te gjithe shkiet votuan pro.
  pirdhu more me rusi kin e serbi
  jau futum juve edhe nihere
  nuk po ju shiten urdhnesat e shkieve
  deputetet e kuvendit te kosoves dhe qeveria e kosoves
  vendosin per te gjitha e jo vetfundosja e shkiet e daqiqit o tanjugooooo
  jau kam pierdh strofullin juve hahahaha

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Fjalimi i Albin Kurtit n seancn e sotme t Kuvendit t Kosovs
  lidhur me projektligjin pr ratifikimin e marrveshjes ndrkombtare n mes t Republiks s Kosovs dhe Bashkimit Evropian mbi misionin e Bashkimit Evropian pr sundim t ligjit n Kosov

  Deputet t Kuvendit t Kosovs,

  N vend se t kemi debat para marrveshjeve eventuale, n Kuvendin e Kosovs, kemi debat pas marrveshjeve dhe para ratifikimit. Kjo sht shkelje e karakterit parlamentar t Republiks son. Do t duhej q pr EULEX-in dhe Gjykatn e Veant t hapet debati n institucionet e Kosovs, n Parlamentin e Kosovs, dhe ky debat ndoshta t rezultoj me marrveshje. Mirpo, po ndodh e kundrtao nis marrveshja me pafund negociata n prapasken, pa kurrfar transparence dhe, n fund, keqprdoret Kuvendi i Kosovs pr legjitimimin e marrveshjeve nprmjet ratifikimit. Kosova nuk ka nevoj pr kt Gjykat t Veant por kjo Gjykat e Veant ka nevoj pr Kuvendin e Kosovs.


  Asnj zyrtar i EULEX-it asnjher pr asnj gj nuk erdhi tash e gjasht vjet q t raportoj n kt Kuvend pr punn q e kan br e q nuk e kan br.
  T gjith ne e kemi par qysh n kta gjasht vjet krert e EULEX-it dhe zyrtart e ndryshm t tij japin raport t puns s tyre n ligjrata npr kolegje private e npr tryeza t OJQ-ve por kurr n Kuvendin e Kosovs. Pse duhet riprtrir dikush q nuk t jep llogari, nga ne q nuk marrim llogari? Nse EULEX-i konsideron q nuk duhet t jap kurrfar llogarie dhe prgjegjsie n kt Kuvend, ather le t vazhdojn pa kt Kuvend, apo jo? T riprtrihet EULEX-i nga Kuvendi t cilit EULEX-i refuzon t’i jap llogari do t thot t’ia shtosh fyerjen plags.

  Prve se nuk po shkon EULEX-i, po na vjen Gjykata e Veant.
  Pra, sundimi po trashet mbi Kosovn e kjo sht edhe e padrejt edhe e dmshme. Do t duhej q pas Tribunalit t Hags t kemi Tribunal pr Serbin, ku vazhdimisht po zhvarrosen kufoma t t pagjeturve shqiptar. Mirpo, sht Kosova ajo q po prfundon n Tribunal.
  N vend se t diskutohet pr dshtimet e EULEX-it gjat ktyre 6 viteve, n vend se EULEX-i t jap llogari pr at se far ka br dhe far nuk e ka br duke shpenzuar rreth 1,5 miliard euro t taksapaguesve evropian, po kalohet n temn e radhs, ku Kosova po gjykohet, me ’rast kjo bhet n emr t gjykimit t individve t saj. 9 vjet e kishim UNMIK-un, 6 vjet e kishim dhe vazhdojm ta kemi EULEX-in, dhe tash po shtohet Gjykata e Veant! Themelimi i Gjykats s Veant pr krime lufte n Kosov do t shnoj shfajsimin e EULEX-it pr dshtimin e tij duke ia faturuar kt Kosovs n emr t dshmitarve q s’mbrohen dot.

  N shum vite t ardhshme, prdorimi i fjals Kosov e UK n t njjtn fjali me fjaln krim, krim lufte, krim kundr njerzimit, trafikim organesh, do t proliferohet pafundsisht e globalisht npr media t ndryshme botrore dhe kjo do t jet tejet e dmshme pr imazhin dhe reputacionin e Kosovs n bot.
  Pra, ky sht nj hap i madh prapa, q po i ndodh Kosovsgati 15 vjet pas lirimit e m shum se 6 vjet pas shpalljes s pavarsis.

  Deputet t Kuvendit t Kosovs,

  Un nuk jam i bindur q Kshilli i Sigurimit t Kombeve t Bashkuara me aq lehtsi do t mund ta merrte kt shtje duke themeluar nj tribunal pr Kosovn.
  Shpeshher m duket q nj pretendim i till sht m shum shantazh, q Kosova vullnetarisht ta pranoj nj gjykat t veant, sesa q realisht nj gj e till do t mund t ndodhte. Dihet q tribunalet ndrkombtare krijohen pr katr lloje tkrimeve: krimet e gjenocidit, krimet e lufts, krimet kundr njerzimit dhe krimet e agresionit. Nuk ka tribunale ndrkombtare as pr trafikim organesh e madje as pr terrorizm. Pra, jan kto katr kategori pr t cilat organizohen tribunalet ndrkombtare. Hetimet pr trafikimin e organeve n baz t pretendimeve t senatorit Marty-t nuk mund t prfundojn aq kollaj n tribunal ndrkombtar. T kalosh prej trafikimit t organeve n krim t lufts sht nj ur tejet e gjat, e madhe dhe gjithsesi e paqndrueshme. Prandaj, duke e ditur q jan t pasigurt q Kshilli i Sigurimit mund ta bnte nj gj t till, ne po ndodhemi n situatn me nj trysni kaq t madhe q po i bhet Kuvendi t Republiks. Fundja, ne t gjith e dim se edhe n luft mund t ndodhin krime ordinere –jodo krim n luftsht krim lufte.

  Dakordimi i ktill i Qeveris dhe i Presidentes, e tash krkesa q kt ta bj edhe Kuvendi,pr Gjykatn e Veant, do t jet nj ek blanko i Kosovs pr Gjykatn e Veant.
  Sepse ne nuk e kemi par as bazn e ksaj Gjykate t Veant, as prbrjen e saj, as rregullat, as misionin, as afatin e financimindhe as qllimet e saj. fardo votimi n Kuvendin e Republiks s Kosovs pr kt Gjykat t Veant, sht ek blanko, sepse ne nuk e kemi materialin e nevojshm e t mjaftueshm q t dim se ka do t votohet. N fakt, ata q votojn PR nuk e din se ka kan votuar. Vot e vrtet sht vetm vota KUNDR si vot kundr imponimit dhe jotransparencs. Madje, q Holanda t jet nikoqire e asaj Dhome tVeant t ksaj Gjykate tVeant, ambasadori holandez n Kosov, Robert Bosch, shprehu gatishmrin e Qeveris Holandeze por edhe nevojn pr m shum informacion. Ndrkaq, n Kuvendin e Kosovs thuhet se nuk ka nevoj pr m shum informacione. Holands pr Dhomn e Veant i duhen m shum informacione, pr neve nuk ka nevoj (sic.).

  Tribunali nuk bhet sikur ky kryeministr i Kosovst mos donte q ai t bhej. Por Thai po e lejon Tribunalin pr shkak se beson q ai vet nuk do t prfundoj aty.
  Nse ka ndonj mik ndrkombtar q mund t’i ndihmoj Kosovs do ta bnte kt duke i treguar kryeministrit q edhe vet ky do t prfundoj aty. Sepse, po t’i thuhet kryeministrit t Kosovs q edhe ky vet prfundon aty, ather s’ka Tribunal. Por, shpresa e tij, q vet nuk prfundon, por shokt e tij shkojn, e bn at t thot q e kemi nj sfid t madhe q duhet t’i prgjigjemi me prgjegjsi. Kjo sht edhe e turpshme prvese e padrejt.

  Serviliteti i Thait dhe t tjerve ndaj burokratve ndrkombtarve nuk bhet pr hir t shtetit e kombit por nga motivet e qllimet e ngushta personale.
  Kta nuk po nnshtrohen sepse sht interesi i Kosovs. Kta po nnshtrohet sepse sht interesi vetjak i till. Nuk mund ta mbrojn Republikn njerzit q e konsiderojn veten dhe tjetrin, dhe do tjetr, shum privatisht e personalisht. S’ka republik pa publiken. E, kta nuk jan njerz publik. Kta jan njerz privat, dokund dhe doher privat, dhe vetm privat.

  Pas kapitullimit vjen Tribunali.
  Negociatat dhe marrveshja e Thaitme Serbin ishte kapitullim.
  Serbia i fitoi integrimet evropiane, njher statusin e vendit kandidat e pastaj edhe negociatat pr antarsim, Serbia e fitoi pushtetin n dhjet komuna t Kosovs. Miliarda jan dhn pr multietnicitet, epartia e Daiqit e fitoi m shum se erekun e komunave t Kosovs kurse ne po e fitojm Gjykatn e Veant pr krimet e pjestarve t UK-s!

  Gjykata e Veant sht ekstradim i pavarsis s Kosovs dhe lufts lirimtare.
  Pavarsia dhe lufta kriminalizohen dhe dorzohen jasht! Deklarata e Thait n Euronews se ka qen larg fronteve t lufts ishte asfalt pr Tribunalin. Kur gazetarja e Euronews e pyeti Thain se a ke dhn ti ndonj urdhr q t vrahet ndonj armik ose a ke vrar vet, ky tha q ka qen larg fronteve. Me fjal t tjera, ata q kan qen afr fronteve merrni, por un kam qen larg.

  Pas ksaj Gjykate t Veant do t thuhet q: Po, serbt kan br m shum krime, por krimet m monstruoze i kan br shqiptart – korrjen dhe trafikimine organeve!Teksa qeveritart na thon q e kemi t sigurt ardhmrin (n BE), ne e kemi gjithnj e m t pasigurt t kaluarn ton. Lufta n Kosov tashm shum m tepr kujtohet pr bombat e NATO-s sesa vuajtjet e shqiptarve.

  Mendimi m i thell prapa ksaj Gjykate sht kriminalizimi i lufts lirimtare i kryengritjeve t armatosura si t tilla, t popujve t shtypur gjithkah npr bot, e jo vetm n Kosov e jo vetm pr UK-s.
  Por, sidomos pr UK-n, e posarisht pr UK-n, sepse sht m kollaj,sepse nuk kemi udhheqje q e mbron popullin e historin e tij, qytetart dhe republikn e tyre.Pra, prej juve q votuat pr amnistimin e kriminelve serb tash pritet ta votoni Gjykatn e Veant, praktikisht, kundr UK-s.Kjo do t duhej t ishte e palejueshme nga ana juaj si qytetar t Republiks e aq m tepr si deputet t Republiks, nse e merrni veten prnjmend si deputet dhe nse e keni menduar seriozisht Kosovn si Republik.


  Pr fund, dua t them se ky kryeministr q po na sjell kt Gjykat tVeant, me tri koncesione t mdha erdhi n pushtet:
  -e para, braktisja e bashkimit kombtar;
  -e dyta, armatosja e UK-s; dhe,
  -e treta, privatizimi neoliberal.
  Kur i ka br kto tri koncesione t mdha, ky sht br kryeministr.
  Mirpo, tash, q t mbetet kryeministr duhet t vazhdoj me koncesione. Andaj, jan ato pazaret e tij her me Tadiqin, her me Daiqin, her me Vuiqin, por prher me Serbin. Dhe, prfundimisht, un jam i bindur se ky kryeministr personalisht m shum ka kontribuar pr kthimin e Serbis kto tri vitet e fundit, sesa pr largimin e saj, gjithnj personalisht, n vitet e ’90-ta.

  Un i ftoj edhe Mustafn e Haradinaj, edhe deputett e LDK-s dhe AAK-s: mos iu nnshtroni ktij njeriu t nnshtruar!

  Ju faleminderit!
  http://www.vetevendosje.org/news_pos...n-mbi-misioni/

 10. #10
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Srbia drejt BE-s fal Qeveri s Kosovs respektivisht Kryeministrit aktual dhe bisedimeve t Brukselit, e ku si dihet bisedimet filluan me asnj kusht t vetm karshi Srbise. Ndrsa Kosova me Tribulal/Gjykat Speciale / Dhom e Veant pr krimet eventuale t UK-s n Luftn e fundit n Kosov fal Srbis e cila insisonte pr nj gj t till...

  Kosova dhe Shqiptart pr hir t stabilitetit rajonal, lshuan pe, bn koncesione t shumta dhe n fund arritn ta fitojn kt TRIBUNAL nga "Miqt Ndrkombtar" dhe 89 Deputet t " Zgjedhurit e Popullit"....

  Kosova dhe Shqiptart:

  RAMBUJE: Hoqn dor nga Referendumi dhe Demitarilizuan UK-n

  VJENE: Njanshm pranuan PAKON e AHTISARIT, ku kjo Pako ndau Kosovn n DY - Etni Kosovare (Shqiptare, Boshnjake, Rome, Ashkalinj, Gorane, Turke, Egjiptiane etj) dhe Srbe. Po ashtu me kt Pako t Ahtisarit, n vazhdimsi ju dha e drejta Srbis t ket ndikim n eshtjet e brendshme t Kosovs. Si dhe me kt pako Kosova u pasua me kushtetutn e saj, e ku thuhet se Kosova sht MultiRtnike pa marr parasysh se 92 % -t popullats jan Shqiptar.

  BRUKSEL: Me bisedimet e Brukselit, e ku nuk ju vua asnj kusht i vetm, Srbia prfitoi 10 Komuna me 10 Kryetar Srb t dirigjuar nga Beogradit duke formuar Asosacionin e Komunave Srbe. Po ashtu nga bisedimet e Brukselit, Srbia prfitoi me Amnistimin e Strukturave t saja Ilegale, Kriminele e Okupuese, ku tanim kto struktura jan legalizuar dhe jan br pjestar t Policis s Kosovs. Po ashtu pritet q Srbia t prfitoj edhe me vazhdimin e ulsve t rezervuara pr minoritetet respketivisht minoritetit srb.

  Srbia po asaj q prfitoi thuajse t gjitha brenda Kosovs, ajo (Srbia) prfitoi edhe nga vet BE-ja me liberalizimin t vizave dhe me dritn jeshile drejt Integrimeve Europiane.

  Ndrsa Kosova dhe Shqiptart, pas lshimeve t shumta e koncesioneve t njpasnjshme, pas PO-ve t vazhdueshme karshi krksave t Bashksis NdrKombtare (krkesave t Srbis), jo vetm se nuk prfitoi nga liberalizimi i vizave, dhe pr fatin e keq jemi n kt aspekt jemi t izoluar. Mirpo Kosova dhe Shqiptart nuk prfituan asnj karot t vetme nga BE-ja dhe nga "Miqt NdrKombtar". Megjithat tanim dhurat pr t gjitha kto lshime e koncesione t njpasnjshme karshi krkesave t Ndrkombtarve apo m sakt ndgjueshmria jon e vazhdueshme, ka br t kemi kt Tribunal vetm pr UK-n, me apo pa inponim e kemi...

  Pra

  Srbia me JO-n e saj t vazhdueshme prfiton thuajse do gj...

  Kosova me PO-n e saj t vazhdueshme nuk prfitoi asnj gj konkrete, por u b me TRIBUNAL...

  Srbia dhe Srbet kundrshtojn do gj dhe n fund fitojn e prfitojn at ka duan...

  Kosova dhe Shqiptart pranojn do gj dhe n fund mesin me gishta n goj dhe duke u marr me pasojat....
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 11. #11
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Nse m t vrtet ky Tribunal / Gjykat Speciale / Dhom e Veant, do ishte pr t mirn e Kosovs dhe popullit do ishte n rregull. Mirpo prsonalisht kam nj ik droj n lidhje me kt pr arsye t shumta.

  1 - Menjher pas prfundimit t lufts, kemi patur UNMIK-un 1999- 2006, dhe nga 2007-2008 e gjer me sot dhe tanim edhe pr dy vjett n vijim do e kemi EULEX-in. Si dihet, si UNMIK-u, e si EULEX-i, ndr detyrat kryesore kishin t vendosin rendin dhe ligjin n gjith teritorin e Kosovs. Nse Kosova respketivisht Shqiptart pr kto 15 vjet t paslufts, respketivisht pr kto 6 vjet e ca pas shpalljes s pavarsis kan dhstuar t krijojn gjygjsi t pavarura nga ndikimi partiak, ather mendoj se fajtor jan edhe Kosova (Shqiptart), edhe Bashksia Ndrkombtare (UNMIK-u dhe EULEX-i), ndonse fajtor m i madh pr dshtim t krijimit t gjygjsis s pavarur e kan UNMIK-u dhe EULEX-i.

  2- Kam nj bindje prsonale, se dshtimi pr nj gjygjsi e drejtesi t pavarur t Kosovs, sht br disi me llim t caktuar nga vet UNMIK-u dhe EULEX-i, sepse n fillim t ktyre misioneve n Kosov, shteti Srb ishte gjithnj kundr. Mirpo pas kalimit t kohes, Srbia pranoi t dy kto misione por vetm me kushte t dhna nga vet Beogradi. Dhe, ky dshtim kishte t vetmin qllim, q Shqiptart ti paraqite se nuk jan t zott pr mbajte t shtetit, Natyrisht se nga dshtimi q Kosova nuk ka drejtsi e gjykat t pavarur, prfituese reale sht vet Beogradi.

  3- Me krijimin e ksaj Gjykate Speciale, po t dnoheshin vetm individ t caktuar pr vepra kriminale t caktuara do ishte shum n rregull. Por problemin kryesor me kt Gjykat Speciale, e shoh se mediat, televizonet e gazetat botrore, do mirren me Kosovn dhe Shqiptart n trsi dhe jo me individ t caktuar…
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  te akuzosh vv-n se esht per kthimin e rusis dhe serbis ne kosove esht idiotizem kurse deputetet serb votuan per krimet e UCK-S KURSE VV ISHTE kunder kti tribunali per te cilen pasojat dote kuptohen pas ,2,-3 muajsh kur te fillojn arestimet qe sipas gjsav dote jem mbi 200 ish ushtar e komandanta pra kjo qeveri votoj me ndihem e deputetve serb votojn dhe barazoj luften heroike dhe qlirimtare te uck-s me gjenocidin serb

 13. #13
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  te akuzosh vv-n se esht per kthimin e rusis dhe serbis ne kosove esht idiotizem kurse deputetet serb votuan per krimet e UCK-S KURSE VV ISHTE kunder kti tribunali per te cilen pasojat dote kuptohen pas ,2,-3 muajsh kur te fillojn arestimet qe sipas gjsav dote jem mbi 200 ish ushtar e komandanta pra kjo qeveri votoj me ndihem e deputetve serb votojn dhe barazoj luften heroike dhe qlirimtare te uck-s me gjenocidin serb
  vv ishte kunder keti gjygji qe te miratohet nga kuvendi i kosoves
  e ata ishin qe ky gjygj te miratohet ne keshillin e sigurimit te okb-se
  ku eshte rusia kina e serbia
  per ket ske qka flet se u pa ne kuvend

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Emrat e deputetve q votuan kundr dhe pro themelimit te tribunalit

  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  vv ishte kunder keti gjygji qe te miratohet nga kuvendi i kosoves
  e ata ishin qe ky gjygj te miratohet ne keshillin e sigurimit te okb-se
  ku eshte rusia kina e serbia
  per ket ske qka flet se u pa ne kuvend
  D.m.th. edhe Daut Haradinaj me shoke ishin per ate qe " ky gjygj te miratohet ne keshillin e sigurimit te okb-se", pasi qe edhe keta votuan si VV, kunder...!?
  Nderkohe qe serbet qe votuan ne bllok pro, apo si ata me te cilet simpatizion ti, ishin kunder asaj qe "ky gjygj te miratohet ne keshillin e sigurimit te okb-se"!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •