Close
Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 292
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Siri, grupe shqiptarësh në luftë kundër Assad-it

    SIRI - Naman Demolli, i vrarë javën e kaluar në Siri, nuk është shqiptari i vetëm i rrjeshtuar në krah të rebelëve sirianë, që luftojnë për çlirim nga regjimi i Presidentit Bashar al-Assad.

    Agjencia Ina citon fotoreporterin Vedat Xhymshiti, i cili ka thënë se ka takuar së paku dy grupe shqiptarësh prej dhjetëra pjesëtarësh, të armatosur mirë dhe që kanë nën kontroll territore të caktuara në shtetin aziatik.

    Xhymshiti ka qëndruar disa muaj në vatrat ku janë zhvilluar luftimet, nga ku ka raportuar për disa media të mëdha ndërkombëtare. Tani ai është në Kosovë dhe ka treguar për takimet me bashkëkombësit e tij në shtetin ku nga marsi i vitit të shkuar ka filluar kryengritja e armatosur kundër Presidentit Al-Assad.

    “Shqiptarët më kanë kërkuar që t’ua ruaj privatësinë dhe që identitetin të mos e paraqes për publikun dhe normalisht nuk kam shkruar. Veç, mund të konfirmoj se ka shqiptarë në Siri që luftojnë në krahun e forcave rebele”,- shprehet ai.

    Kontaktin me grupin e parë të shqiptarëve që vepronin në qytetin Rastan, i cili ndodhet në provincën e Alepos, Xhymshiti thotë se e ka realizuar m e ndihmën e një komandanti të kryengritësve, i cili ia dinte prejardhjen dhe kombësinë. Ndërsa me grupin e dytë, thotë të jetë takuar rastësisht.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  2. #2
    JUDO Maska e Gogi
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,669
    Mire kane bo qe kane shku valla, kane pas nevoj per ne .

    Kur te vdesin ne Siri dhe hapin te pame ketu duhet me shku edhe me ju thone "jav past marr te ligat ai mashkull" jo "Zoti ju laft shendosh"

    Sepse duhet konsideruar si gja e gjall nje person qe jep jeten ne nje "kauze" te nje kontinenti tjeter.






    .
    “Kush është prej jush pa mëkat, le ta gjuajë i pari gurin në të!”

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    po po se krejt problemet tona i kena zgjidh.

    trullana bre.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anëtarësuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    ne na duhen ca luftetare ketu ne Ballkan....kema sa te dush plehra per me i heq prej karrige e derra qe nuk na dun me na lane te gjalle....le te luftojm per vendin ton e masanej me pa per Siri
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar cool_shqype për postimin:

    Isabel2 (29-01-2015)

  6. #5
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    ajde budallenj ajde qe ka kjo bot
    Partizoni

  7. #6
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    SIRI - Naman Demolli, i vrarë javën e kaluar në Siri, nuk është shqiptari i vetëm i rrjeshtuar në krah të rebelëve sirianë, që luftojnë për çlirim nga regjimi i Presidentit Bashar al-Assad.

    Agjencia Ina citon fotoreporterin Vedat Xhymshiti, i cili ka thënë se ka takuar së paku dy grupe shqiptarësh prej dhjetëra pjesëtarësh, të armatosur mirë dhe që kanë nën kontroll territore të caktuara në shtetin aziatik.

    Xhymshiti ka qëndruar disa muaj në vatrat ku janë zhvilluar luftimet, nga ku ka raportuar për disa media të mëdha ndërkombëtare. Tani ai është në Kosovë dhe ka treguar për takimet me bashkëkombësit e tij në shtetin ku nga marsi i vitit të shkuar ka filluar kryengritja e armatosur kundër Presidentit Al-Assad.

    “Shqiptarët më kanë kërkuar që t’ua ruaj privatësinë dhe që identitetin të mos e paraqes për publikun dhe normalisht nuk kam shkruar. Veç, mund të konfirmoj se ka shqiptarë në Siri që luftojnë në krahun e forcave rebele”,- shprehet ai.

    Kontaktin me grupin e parë të shqiptarëve që vepronin në qytetin Rastan, i cili ndodhet në provincën e Alepos, Xhymshiti thotë se e ka realizuar m e ndihmën e një komandanti të kryengritësve, i cili ia dinte prejardhjen dhe kombësinë. Ndërsa me grupin e dytë, thotë të jetë takuar rastësisht.
    Kush ua ka kontaktet e këtyre shqiptarëve që t'i lajmërojmë të vijnë të luftojnë në Çamëri se aty na duhen. Ty të lumtë Akil-a që na informon se ka shqiptarë që çojnë jetët kot nëpër Siri, kur ata duhet të shkojnë në Greqi e të luftojnë kundra grekëve që na kanë pushtuar Çamërinë.

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Edvin83 për postimin:

    Isabel2 (29-01-2015)

  9. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-11-2012
    Vendndodhja
    Vojnovc Shtime
    Postime
    412
    Citim Postuar më parë nga Gogi Lexo Postimin
    Mire kane bo qe kane shku valla, kane pas nevoj per ne .

    Kur te vdesin ne Siri dhe hapin te pame ketu duhet me shku edhe me ju thone "jav past marr te ligat ai mashkull" jo "Zoti ju laft shendosh"

    Sepse duhet konsideruar si gja e gjall nje person qe jep jeten ne nje "kauze" te nje kontinenti tjeter.






    .
    Dikur kur ne kishim nevoj per ndihm ,nga gjitha kontinentet te bardh e te zi erdhen dha ndaluan shfarosjen e kombit ton ne Kosov jo vetem me naton ,por kishte edhe te veshur nen uniformen e UÇK ,edhe sot disa i kan varret ne Kosov ishin nga Italia ,Franca ,Algjeria, Egjipti etj, dhe nga keta njerz duhet te marrim shembull se te mbrosh nje popull te pafajshum eshte gjeja me e vlefshme ne kete bot

    Naman Demolli , qe u vra ne siri ,dje ishte qlirimtari yne heroi yne (per ne qe jetojm ne Kosov dhe Ilirid ) , ai pati guximin tju bashkohet diku mbi 11 mij herojve tan te UÇK dhe ishte i gatshum tja falte jeten Kosoves e Ilirides ,gje qe spaten guxim ta benin miliona shqiptar,



    Ju lutem mos na fyni Qlirimtaret mos na fyni heronjt tan te cilet ishin dhe jan te paket ne numer por ja ndrrun kahun historis ,ju qe jetoni ne Shqiperi dhe jasht Kosoves e Ilirides e keni te leht ti fyni qlirimtaret tan sepse se keni perjetu luften ,dhe nuk keni humbur askend nga familja e as nuk keni par njerz te masakruar pa kry e pa zemer sepse gjdo njeri qe do ta pertjetonte do mendonte ndryshe

    Ti(nese je nga Kosova apo Ilirida dhe une dhe te gjith ata qe jetojm ne Kosov e Ilirid eshte njerzore te shkojm dhe ta ngushllojm baban dhe nenen e ketij trimi qe e linden dhe e rriten dhe e edukun qe te luftoj gjithmon per liri dhe drejtesi ,nese ste pelqen qe ka vdek ne siri mbylle ate faqe dhe kujtoe at faqen tjeter kur ai ishte mburoj per ne nuk eshte e veshtir ti themi faliminderit ,


    Mos harro sa nga kombi yne trima te pushkes ka pak(kjo eshte deshmu luften e fundit) andaj ne duhet tja dijm vleren dhe ti qmojm ata pak qe ishin ,nuk eshte veshtir tju themi FALIMINDERIT ,por nese skemi guxim ta bejm kete ather me mir eshte te heshtim dhe ate urrejtje dhe mllef ta mbajm ne zemrat tona

  10. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-09-2010
    Postime
    351
    Asim Vokshi e Xhemalj Kada luftuan per Spanjen dhe kete e kam mesuar nga literatura qe me eshte servuar nga shkolla fillore. Edhe sot trajtohen si heroje kurse kta djemte qe kane marr rrugen per Siri mund te them vetem RESPECT per kta trima... Ne (ish) trojet tona nuk ka lufte te shpallur ligjerishte se pa u be 24 ore i ke ne gjendje gadishmerije.

  11. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Kur bojn si t'zgjut ca cuna mami ktu ne forum ta heqin trunin fare. Naman Demolli sic e tha dhe vllau me siper ka qen cun garip qe si bote syni terrc. Luftoi Serbin dhe shkoi me luftu dhe ne Siri per me mbrojt njerez t'pafajshem. Nuk jon te gjithe cuna mami si ca ktu qe tremen dhe nga fishekzjarret. Disa te tjere hapen b*thesh e thojn te clirojm Camerine? Namani rafmet past nuk kishte llafe sikur ju qe vetem llapni dhe asgjo nuk nxirrni ne drite. Burrat njifen me vepra , femrat llapin gjithe diten.

  12. #10
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Bravo, fundja po i vine ne ndihme njerezve te pafajshem! Akoma nuk e besoj do se si kjo bote hesht kur ne siri jane vrare padrejtesisht edhe barbarisht mbi 50K njerez.
    I LOVE GOD

    j&g

  13. #11
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Tori, po ti pse nuk shkon? Do te japim nje flete nderi po shkove. Do te shpallim hero te forumit !!! Do shkosh?! lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Une luften time e boj duke ushqu prindrit e mi. Neqoftese ja siguro buken e gojes ti qe neser shkoj. Gjithsesi ti je femer e te takon me llap . Une e kisha fjalen per kto Bu(r)at e forumit.

  15. #13
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga Tori Lexo Postimin
    Une luften time e boj duke ushqu prindrit e mi. Neqoftese ja siguro buken e gojes ti qe neser shkoj. Gjithsesi ti je femer e te takon me llap . Une e kisha fjalen per kto Bu(r)at e forumit.
    Per mendimin Tim nuk eshte ndonje trimeri. Ndryshe e thene; mish per top.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  16. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Per mendimin Tim nuk eshte ndonje trimeri. Ndryshe e thene; mish per top.
    Inshallah nuk te rastis me qene ne luft o Pink cte te them une ty. Ti e ke trunin firrifiu e se iden se cndodh ne bote. Per ty ka rendesi vetem familja jote por per te tjeret u vrafshin thu me vete. Nuk menojn te gjithe si ty. Vuajtjet , vrasjet e te pafajshmve i ndjejn njesoj sikur me i ndodh njerezve te familjes tyre. Kjo eshte vllazeria muslimane. Por ti nuk i sheh dot me lentet Nikon , shko blij Canon.

  17. #15
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Siri, grupe shqiptarësh në luftë kundër Assad-it
    Nese nuk behet fjale per ekstremista islamik, atehere akti i tyre do te ishte per cdo lavdate...
    Edhe ne Kosove, Bosnje, Kroaci etj. kane luftuar arab, ruse, gjerman etj.

  18. #16
    Al-Assadi eshte diktator dhe hallal djemeve shqiptare per sakrificen e marrjes pjese ne rrezimin e pushtetit diktator. Zoti i ruajte shqiptaret. Ngushellime familjes se Demollit!
    Paqe!
    Paqe!

  19. #17
    Ne Siri jetojne familje shqiptare te cilet jane vendosur qe nga fundi shek. XIX dhe fillimi shek. XX, ata nuk e kan harruar e as mohuar orrigjinen e tyre shqiptare madje shumica mbajne mbiemrin "Arnaut" qe te dallohen dhe vecohen nga te tjeret me mbiemrin e tyre.

    Kam lexuar se jan shqiptare me orrigjine nga Shkodra, Peja, Podujeva, Vushtrria etj. Jetojne ne lagje te vecanta te cilet edhe njihen si lagje Shqiptare. Bombardimet dhe sulmet e ushtrise se Assadit nuk i ka kursyer as keta familje, keshtu qe keta vullnetare kan shkuar ne ndihme te civilisteve te pafajshem po edhe ne ndihme te bashkekombasve te tyre.

    Ja edhe nje artikull i dt. 30.07:


    Mësohen dy emrat e shqiptarëve të vrarë në Siri

    13:51 / 30.07.2012

    Fatin tragjik të popullatës civile në Siri po e ndajnë edhe shqiptarët. Në këtë vend aziatik jetojnë 10 mijë shqiptarë. Pjesa dërmuese e tyre ka qenë e koncentruar në dy lagjet Damaskut pesë milionësh, njëra në pjesën veriore dhe tjetra në atë jugore të kryeqytetit sirian.
    Publicisti dhe aktivisti i shquar shqiptar në këtë pjesë të botës, Muhamed Mufaku-Arnauti i ka konfirmuar Radio Dukagjinit se në mesin e shqiptarëve në Siri, pjesa dërmuese e tyre kosovar, ka të plagosur dhe të vdekur.

    Sipas Mufakut, deri më tash dihen emrat e dy të vrarëve. Ata janë Munir Arnauti dhe Behlul Arnauti.

    Mufaku ka thënë se lagja shqiptare në jug të Damaskut tash është e boshatisur si pasojë e bombardime të mëdha nga ana e regjimit sirian.

    Për më shumë, largimi i atyre që kanë mbetur brenda në Siri është vështirësuar shumë, meqë autoritetet nuk lejojnë largimin nga vendi, kryesisht për në Jordani.

    Muhamed Mufaku shtoi se nga sot është shtuar përkujdesja e shtetit të Kosovës për qytetarët sirian me origjinë nga Kosova.

    Zëvendësministri i Jashtëm i Kosovës, Petrit Selimi ka konfirmuar të dhënat e cekura nga Mufaku, përfshirë edhe dy të vdekurit.

    Sipas Selimit, tërë këtë situatë e vështirëson fakti se personat e vdekur nuk kanë pasur shtetësinë e Kosovës, por vetëm atë të Sirisë.

    Sipas tij, ambasadat e Kosovës në vendet përreth do të jenë të angazhuara në përpjekjet që t’u dilet në ndihmë shqiptarëve që jetojnë në Siri, ndërsa Mufaku ka parashtruar nevojën e themelimit të një qendre ekskluzive ku do të vinin dhe merreshin informatat për fatin e shqiptarëve në këtë vend aziatik. /Telegrafi/

    http://www.telegrafi.com/lajme/mesoh...i-2-24063.html

  20. #18
    he he hee... Maska e halla mine
    Anëtarësuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojë
    Postime
    1,466
    Keta jane mercenar. Nuk jane shkuar per kurrfare kauze tjeter perpos dollareve. Varferia e madhe, rikolonizimi ekonomik nga serbia dhe bllokada e levizjes se lire te njerezve, te detyron te rrezikosh..
    Asnjë kompromis, kurr asnjëher.. deri n'apokalips!

  21. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-09-2010
    Postime
    351
    Citim Postuar më parë nga halla mine Lexo Postimin
    Keta jane mercenar. Nuk jane shkuar per kurrfare kauze tjeter perpos dollareve. Varferia e madhe, rikolonizimi ekonomik nga serbia dhe bllokada e levizjes se lire te njerezve, te detyron te rrezikosh..

    Ke fakte per keto qe i flete ? Megjithate edhe nese shkon per interesa materiale prap se prap eshte trimeri .

  22. #20
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga Se7en Lexo Postimin
    Ke fakte per keto qe i flete ? Megjithate edhe nese shkon per interesa materiale prap se prap eshte trimeri .
    patjeter qe asht trimeri se ne cdo loj lufte duhet guxim

    po per menimin tim asht trimni e perdorme kot.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •