Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Studimi: Ata që kanë temperaturë të ulët trupi jetojnë më gjatë

    Studimi: Ata që kanë temperaturë të ulët trupi jetojnë më gjatë

    8 Prill 2014 | : Kuriozitete | Autor: Ivana

    4
    A përkthehet temperatura e ulët e trupit në jetëgjatësi më të madhe?
    Disa studime tregojnë një lidhje midis temperaturës së ulët të trupit dhe jetëgjatësisë më të madhe, megjithatë nuk ekzistojnë prova në marrëdhënien shkak-pasojë tek njerëzit.

    Studimi i parë madhor mbi kafshët gjaknxehtë, i raportuar në Revistën e Shkencës u krye në vitin 2006 dhe ishte një eksperiment që përfshinte minjtë në Institutin e Kërkimeve Scripps.

    Minj të projektuar gjenetikisht me super-ndjeshmëri të kontrollit të temperaturës në hipotalamus u rritën me temperatura pak më të ulëta se të tjerëve. Kaloritë që merrnin ishin të njëjta. Kërkuesit zbuluan se jetëgjatësia mesatare ishte 12 për qind më e madhe në minjtë meshkuj më të ftohtë dhe 20 për qind më e madhe tek minjtë femra.

    Për sa i përket njerëzve, një studim më i madh i publikuar në vitin 2011 krahasoi moshën dhe temperaturat e trupit të 18.630 njerëzve nga 20 deri në 98 vjeç.

    Rezultatet treguan se ata që kishin temperaturë më të ulët të trupit jetonin më gjatë.
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  2. #2
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559

    Për: Studimi: Ata që kanë temperaturë të ulët trupi jetojnë më gjatë

    Përralla me mbret.
    Elegance is an attitude.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Studimi: Ata që kanë temperaturë të ulët trupi jetojnë më gjatë

    ..ajo eshte ideja e qenies dhe njeriut si shfaqja me e larte e saj! (zbardhja, pra edhe larg ngjyres se dheut apo te kafte) ne kete rast ulja e temperatures ne zero dhe shtegtimi per ne planetet henor, larg djellit po edhe larg planeteve te kota, si toka!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •