Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Hurmat arabe, multivitamina m e mir n bot.

  Hurmat arabe, multivitamina m e mir n bot.

  Emri: hurma.jpg

Shikime: 2593

Madhsia: 138.3 KB

  Hurma sht konsideruar si pema m e mir n bot pr shndetin ton pr shkak t vitaminave A dhe C, proteinave, yndyrave, kriprave minerale dhe prmbajtjes s lart t hekurit.

  Hurma shrben pr nj sr smundje si anemia, dobsimi i prgjithshm i organizmit, gjndrat tiroide, dhimbjet e barkut si dhe n lehtsimin e lindjeve normale t grave shtatzn.

  Ato pr organizmin jan burim i shklqyeshm i fibrave natyror dhe pr pun t mir t zorrve. Sheqeri natyror, i cili gjendet n hurma, sht alternativ e prsosur pr sheqerin e zakonshm. Ajo prmban rreth 17 pr qind sheqer kur sht e freskt dhe 62 pr qind kur thahet.

  Hurmat kan spektr t gjer t vlerave shndetsore dhe nutricioniste, pr shkak t t cilave konsiderohet si pema m e shndetshme n bot.

  Sipas prbrjes s tyre hurmat jan tableta t vrteta multivitaminash natyror, q mund t'i prdorin fmijt dhe t rriturit.

  Hurmat jan burim i shklqyer i hekurit, pr shkak t prmbajtjes s luteins dhe zeaksantin, hurma quhet edhe "vitamina pr sy".

  Njra nga smundjet q kuron fryti i hurms sht smundja e anemis, dobsimit t prgjithshm t organizmit pas kalimit t ndonj smundje.

  N kt rast kshillohet t prdoret mjekimi me hurma, ku do dit konsumohen 6 deri n 15 kokrra t pjekura rreth nj or para ose pas ushqimit pr 15 dit deri n 25 dit.

  Hurmat kan dhn rezultate t mira n luftimin e smundjeve t aparatit trets si dhe diarres kronike.

  Gjithashtu, shum t smur nga gjndrat tiroide (fryrja e gushs), kan pasur prmirsime t dukshme pas prdorimit me bollk n racionin ditor t frutave t hurms.

  Farat e hurms kan gjetur prdorime n dhimbjet shum t forta t barkut.

  Prve ktyre vetive t veanta hurmat ndihmojn edhe n rritjen e aktivitetit hormonal pr t dy sekset, n grat shtatzn ajo ndihmon ne lindje normale dhe pa probleme.

  Hurma mund t prdoret e freskt, e that, prgatitet reel, marmelat dhe mblsira t ndryshme.

  Gazeta Ekspress
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e JuliusB
  Antarsuar
  06-08-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  24
  Postime
  620
  Faleminderit
  14
  68 falenderime n 58 postime

  Pr: Hurmat arabe, multivitamina m e mir n bot.

  Vetem hurmat arabe apo edhe kto "allashqiptarce" ?

 3. #3
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Hurmat arabe, multivitamina m e mir n bot.

  Citim Postuar m par nga JuliusB Lexo Postimin
  Vetem hurmat arabe apo edhe kto "allashqiptarce" ?
  ....vetem po te jene muslimane...!!
  Jarigas

 4. #4
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime n 11 postime

  Pr: Hurmat arabe, multivitamina m e mir n bot.

  N fakt, artikulli flet pr hurmat n prgjithsi, pa e prcaktuar llojin e tyre.
  Elegance is an attitude.

 5. #5
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Hurmat arabe, multivitamina m e mir n bot.

  Citim Postuar m par nga jarigas Lexo Postimin
  ....vetem po te jene muslimane...!!
  Sa per informacion , Izraeli eshte eksportuesi me i madh ne bote i hurmava arabe.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 6. #6
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Hurmat arabe, multivitamina m e mir n bot.

  Citim Postuar m par nga ☆Angie☆ Lexo Postimin
  N fakt, artikulli flet pr hurmat n prgjithsi, pa e prcaktuar llojin e tyre.
  Vetem ne gjuhen shqipe , hurmat arabe dhe hurmat shqiptare kane te njejtin emer. Ne cdo gjuhe tjeter te botes keto dy lloj frutash kane emra te ndryshem dhe aspak lidhje me njera-tjetren. Ne artikullin me siper flitet per hurmat arabe.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 7. #7
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Hurmat arabe, multivitamina m e mir n bot.

  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Vetem ne gjuhen shqipe , hurmat arabe dhe hurmat shqiptare kane te njejtin emer. Ne cdo gjuhe tjeter te botes keto dy lloj frutash kane emra te ndryshem dhe aspak lidhje me njera-tjetren. Ne artikullin me siper flitet per hurmat arabe.
  .....ahahaha...."hurma shqiptare"?!?! ....."fiq deti"..?!?!
  Jarigas

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Hurmat arabe, multivitamina m e mir n bot.

  ..hurma arabe ka nje lloj embelsie, te njejtin karbohidrat me perqendrim te ndryshem, qe mund te ndeze energjite e fjetura tek nje njeri i forte! por a e dini se edhe ambjenti ndikon ne shijen e hurmes, nese ato hahen jo ne ambjente fetare kane te njejtin efekt si te mishit apo te qumeshtit, kurse ne ambjente fetare kane shije tjeter!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •