Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime

  Thumbs up Miratohet Ligji pr Veterant e UK-s

  Miratohet Ligji pr Veterant e UK-s
  April, 3.2014
  PDK, AAK dhe Vetvendosje jan br bashk kur sht folur pr FARK'un dhe UK'n. Asnjra prej ktyre partive s'e ka prkrahur nismn e LDK's q n Ligj t prfshihet edhe FARK'u dhe Ministria e Mbrojtjes
  Deputett e Kuvendit t Kosovs e kan miratuar Ligjin pr Veterant e Lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs.
  T gjith deputett e pranishm n seancn e Kuvendit kan votuar pro ligjit, ndrsa asnj deputet s'ka votuar kundr.
  Pra, Ligji ka marr 73 vota pr, asnj kundr dhe asnj abstenim.
  Ligji pr Veterant e Lufts nuk i njeh si kategori ushtart e FARK'ut, formacion ky i udhhequr nga Qeveria e Bujar Bukoshit.
  Me kt rast, LDK ka krkuar t prfshihet n ligj edhe FARK'ut dhe Ministria e Mbrojtjes, por kjo sht kundrshtuar nga PDK, AAK dhe Partia e Albin Kurtit.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #2
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime

  Pr: Miratohet Ligji pr Veterant e UK-s

  Edhe pse me vonese te madhe te miratimit te ligjit per veteranet e UCK-se, ju pergezoj per kete, e me kryesorja eshte se pensionet e juaja te merituara nga asnje Qeveri e ardhshme nuk mund te zbehet...Urime edhe njehere per ligjin e vlerave te Veteraneve te UCK-se, ku tani populli i gezon keto dite mu fal kontributit te Ushtareve te UCK-se...!
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Miratohet Ligji pr Veterant e UK-s  Miratohet Ligji pr Veterant e UK's, FARK'u s'hyn si kategori ligjore


  Deputett e Kuvendit t Kosovs me 73 vota pr, pa asnj abstenim dhe asnj kundr kan miratuar Projektligjin pr Veterant e Lufts s UK-s.


  GazetaExpress E enjte, 03 Prill 2014 16:49
  PDK, AAK dhe Vetvendosje jan br bashk kur sht folur pr FARK'un dhe UK'n. Asnjra prej ktyre partive s'e ka prkrahur nismn e LDK's q n Ligj t prfshihet edhe FARK'u dhe Ministria e Mbrojtjes

  Deputett e Kuvendit t Kosovs e kan miratuar Ligjin pr Veterant e Lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs.

  T gjith deputett e pranishm n seancn e Kuvendit kan votuar pro ligjit, ndrsa asnj deputet s'ka votuar kundr.

  Pra, Ligji ka marr 73 vota pr, asnj kundr dhe asnj abstenim.

  Ligji pr Veterant e Lufts nuk i njeh si kategori ushtart e FARK'ut, formacion ky i udhhequr nga Qeveria e Bujar Bukoshit.

  Me kt rast, LDK ka krkuar t prfshihet n ligj edhe FARK'ut dhe Ministria e Mbrojtjes, por kjo sht kundrshtuar nga PDK, AAK dhe Partia e Albin Kurtit.

 4. #4
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime

  Pr: Miratohet Ligji pr Veterant e UK-s

  PSE SHQIPTARET DUHET ME CDO KUSHT TE KUNDERSHTOJNE KRIJIMIN E NJE TRIBUNALI, GJYKATE APO DHOME TE VECANTE PER KRIMET E MUNDSHME TE UCK-SE NE LUFTEN E FUNDIT NE KOSOVE 1997-1999?

  • Boterisht dihet se 4 luftrat ne Ish Jugosllavi i beri Republika e Serbise ne krye me kaspain e Ballkanit siq e quante Bashkesia Nderkombetare, Sllobodan Millosheviqin. Ne keto kater luftra, tri ishin me te pergjakshme me krime te papara ndaj njerezimit ne shekullin e 20-te mu ne zemer te Europes. Edhe ndaj popullit Kroat, edhe ndaj Boshnjakeve, edhe ndaj Shqiptareve te Kosoves, e sidomos ndaj Boshnjakeve dhe Shqiptareve te Kosoves, Ushtria e rregullte e Serbise, Policet, Paramilitaret Serb te udhehequr nga Sheshelji, ben masakra te paimagjinuara ndonjehere nga bota e civilizuar. Po ashtu boterisht dihet se Shqiptaret si populli i trete per nga numri ne ish shtetin Jugosllav, ishin me te diskriminuarit karshi popujve tjere. Shqiptaret me dhune represive largoheshin nga vendet e tyre te punes vetem e vetem pse ishin Shqiptar. Ushtaret Shqiptar ne Ushtrine e ish Jugosllavise, vriteshin ne menyra me misterioze vetem e vetem pse ishin Shqiptar. Shqiptaret burgoseshin nga shteti i atehershem Jugosllav, vetem e vetem qe ishin Shqiptar dhe kerkonin te drejtat e barabarta me popujt tjere te Ish Jugosllavise.

  ➢ Jo vetem Shqiptaret e Kosoves, por edhe gjithe Shqiptaret ne trojet e tyre te ish Jugosllavise, donin qe te jene te barabarte me gjithe popujt e tjere, mirepo kjo e drejte e tyre ju mohua. Prandaj Shqiptaret me deshire a pa deshire te tyre, nje pjese e tyre, kapen armet per nje qellim te vetem. Per clirimin e Kosoves dhe Lirine e popullit Shqiptar nga okupimi i hekurt te regjimit te kasapit te Ballkanit – Millosheviq. Prandaj Lufta e Ushtrise Clirimtare te Kosoves, ishte e drejte e me kauze te drejte. Natyrisht se ne lufte behen vrasje te shumta, aty - ketu edhe gjera jo te mira. Mirepo asnjehere nuk mund te krahasohet nje Ushtri, Polici, apo Paramilitaret te udhehequr nga strukturat te rregullta shteterore siq ishte ajo e Serbise se Millosheviqit dhe Shesheljit – me nje ushtri te krijuar nga nje popull i cili donte te jete i barabarte me te tjeret, donte lirine e tije mu sikurse popujt tjere.

  • Para dhe pas perfundimit te luftes ne Kosove, Shqiptaret ishin ata te cilet ben leshime te shumta e te medha, vetem e vetem qe njehere e pergjithmone te jene te lire si popujt tjere.

  Ne Rambuje, Shqiptaret apo me sakt Delegacioni i Kosoves beri dy leshime te medha. Duke hequr dor nga REFEFERENDUMI, si dhe duke pranuar Demitarilizimin e Ushtrise Cirimtare te Kosoves.

  Ne bisedimet e Vjenes, po ashtu Shqiptaret leshuan pe duke pranuar PAKON e Ahtisarit, e ku boterisht tanime dihet se nga kjo Pako perfitues i vetem ishte Serbia, sepse perseri e ne vazhdimesi ju dha mundesia te kete ndikim te metutjeshem ne Kosoves edhe perkunder faktit q e Serbia e udhehequr nga tasapi i Ballkanit, beri dhune reprsive me vite te tera ndaj Shqiptareve e ku se fundi u kurorizua me luften e fundit 1997-1999.

  Gjithashtu, Shqiptaret respektivisht Qeveria e Kosoves ne bisedimet e Brukselit beri leshime te shumta e te medha e ku boterisht tanime dihet se perseri perfituese e vetme ishte Serbia, sepse perfitoi Asosacionin e 9 Komunave Serbe me 9 Kryetar Serb te dirigjuar nga vet Beogradi. Perfitoi Amnistine e strukturave te saja Ilegale, kriminele e okupuese, ku tanime jane legalizuar ne Policine e Kosoves dhe priten te jene edhe pjese e FSK-se apo FAK-ut. Po ashtu Serbia do te perfiton edhe vazhdimin e ulseve te rezervuara per minoritete respektivisht minoritetit serb.

  o Tani duke patur parasysh se nje shteti i cili beri kater luftra, e ku ne tri beri masakra te shumta, e nuk iu eshte krijuar nje tribunal, gjykate apo dhome e vecante per krimet e bera e ku boterisht te gjithe jane ne dijeni, por perkundrazi perfiton liberalizimin e vizave , perfiton edhe driten jeshile per tu bere anetare e plote e BE-se ne te ardhmen. Duke patur parasysh se Shqiptare jo vetem qe ishin me te diskriminuarit ne Ish Jugosllavi, por edhe ben leshimet me te medha te mundshme karshi Serbise, vetem e vetem qe te jene te lire e te pavarur si popujt tjere, dhe perkunder kesaj nuk perfituan asgje – pra nuk perfituan as Liberalizimin e vizave, qe do thote se kriminelet jan shume para atyre qe luftuan per vetembrojte, e lere me marrim driten jeshile te behemi pjese e BE-se.

  Serbia perseri e ne vazhdimesi perfiton mundesine te kete ndikim ne Kosove.
  Serbia perfiton Assosacionin e 9 Komunave me 9 Kryetar Serb te ndikuar nga vet ajo (Serbia).
  Serbia fitoi Liberalizimin e Vizave.
  Serbia fitoi driten jeshile qe ne te ardhmen te behet anetare e plote e BE-se.

  Kosova dhe Shqiptaret leshuan pe ne Rambuje – REFERENDUMIN dhe Demitarilizimin e UCK-se.
  Kosova dhe Shqiptaret leshuan pe ne Vjene duke pranuar Pakon e Ahtisarit – Kosoven MultiEtnike me 92% Shqiptar dhe 8% tjere.
  Kosova dhe Shqiptaret leshuan pe ne Bruksel duke pranuar Assosacionin e 9 Komunave Serbe me 9 Kryetar Serb te ndikuar nga Beogradi. Pranoi Amnistine e Strkturave Ilegale, Kriminele e Okupuese te Serbise. Po ashtu do pranoje edhe vazhdimin e ulseve te rezervuara per minoritetet.
  Perkunder ketyre leshime Kosova dhe Shqiptaret, nuk perfituan ne Liberalizim te Vizave – Por do te behen me nje Tribunal, Gjykate apo Dhome te vecante per krimet eventuale te UCK-se.

  • Megjithate fajin me te madh per te gjitha keto procese te cilat po ndodhin e te cilat jane kunder Interesave tona, e kemi ne si popull, si qytetar, si shoqeri e si KOMB, te cilet qendruam e ende po qendrojme neglezhent ndaj ketyre proceseve negative. Andaj, mendoj se eshte koha dhe momenti me vendimtar qe te gjithe se bashku te kundershtojme themelimin e ndonje tribunal, gjykate apo dhome te vecante vetem per Kosoven, para se nje gje e tille te behet per Serbine e cila ishte shkaktari i dhimbjeve te medha qe i shkaktoi te gjitheve….!
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •