Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Anėtarėsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Blog - perkthyer

  Koheve te fundit po lexoj nje "blogger" Turk me nje stil shume interesant dhe komik..
  Ketu i kam perkthyer ca shkrime edhe po i ndaj me juve

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Anėtarėsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Blog - perkthyer

  Po e braktisi Vendin.
  Sa shpejte qe po ndryshojn agjendat/tematikat ne kete vend. Me siguri se ne kete momente perderisa ju po lexoni keto rreshta prap ka ndryshuar tema. Kjo shpejtesi marramendese nuk eshte fort e shendetshme per njerezit pa tru sikur une. Me besoni po lodhem. Une gjeja e mramt qe e mbaj mend qe po e rrehnim si teme si shtet eshte "Pa mundesia per te marre pjese ne World Cup 2014". Allahile, kur e shtrut kur e bisedut e kur e kryt ate teme?

  Me duket se po ju degjoj duke thene "Eh po ateher ti mos e percjell agjenden!". Nuk keni nevoje per t'u bere agresiv me lejoni t'jua sqaroj. Tani nese nuk e percjellni debatin qe po zhvillohet ne vend ne cdo cep ne cdo hapesir mbetni si tu kqyr si Hut. Ne shtepi, ne pune, dhe nuk eshte aspak e mire kur te gjithe po debatojn po perlahen per ndonje teme me plote mllef tek ndonje musafir e ti mbetesh gojehapur si hut. Jeta sociale po bahet zero. Per kete arsye si zgjidhje kam vendosur per t'u zhvendosur ne nje shtete me te qete. Po e braktisi Vendin. Gjate tere javes kam bere hulumtime ne Internet. Kisha nevoje per nje shtet te vogel ne Evrope. Prej shume mundesive zgjedha Andoren sa per numrin e Popullsis sa per Hapesiren me erdhi si me e ngrohet.

  Per t'a kuptuar agjenden/debatin e Andores bera kerkim ne google per gazetat e Andores. M'u shfaqen 2 results. Njera Diari d'Andorra dhe tjetra Bondia.
  Kur klikova ne gazeten Diari d'Andorra u shokova me te vertete, sepse ne faqen qe e hapa shkruante keshtu: "Ky domain eshte ne shitje" (Ai qe nuk e beson le ta hulumton nga Interneti) Tasht paramendoni se sa ka qene "Busy" kjo faqe sa qe pronaret kan thane "Ndreq tmallkuar" edhe kane vendos me mbyll me ka krejt. Me mbylljen e Diari d'Andorra e gjitha skena dhe media kishte mbetur per Bondia'n. Me keqardhje e kuptova se ne Andore ka nje media te vetme e nje ngjyre e nje zeri. Mediat jane shantazhuar ja'u kan mbyllur gojen, jane keqtrajtuar, ju kan hackuar faqet dhe ja kan qit ne shitje domainat, ose per shkake te papunesis jan mbyllur vetvetiu.
  Hyra ne faqen e Bondias, shyqyr kjo e fundit punonte. Ama me quajt gazete eshte marre. Lajmet qe i jepshin ishin te ngjajshme me llafet e grave te na. Keto ma poshte i perktheva me Google Translate, mund t'i shini temat e dites. Pa kuptim fjalet jane te gjitha nga faji i Gazetarve Andores dhe i Google Translate.

  "Me fotografi kompeticion me MoraBanc po mbahet kalendari 2014 Andora pamje"
  Me siguri se ky ka qene nje lajm senzacional ne te gjitha anet eshte diskutuar kompeticioni i fotografive me te mira.

  "Qiragjia qe u arrestu per shkak te Zjarrit ne shtepi"
  Vlera e lajmit ne kete lajm anash, po e shohim se qiragjia ne cdo cep te botes po shkelet. Meniher e paskan shpall fajtor, pse ta djeg nje njeri shtepin ku flen vet?

  "Vives tradicional Krishtlindje recepcioni per ta forcuar vllezerin thirrje"
  Nje shtet sa dy **** vend, edhe pse me siguri qe te gjithe e njohin njeri tjetren prap se prap bejne thirrje per vllezeri.

  "DA dhe te perzier nje grup PS adoloshentet refuzuar nderrimin e ligjit"
  Kete nuk e kuptova mire, por me shume gjase qe edhe atje ka adoloshente dhe si gjithe prap po refuzojn diqka.

  "Nje veture dhe nje motorr ndeshje, demtime minimale"
  A eshte ky lajm allahile, nmahall me dal te une gjej gjera ma serioze.

  Si perfundim, mua Andora pom duket fantastik.
  Keshtu bile enderova. Po shkoj une po vendosem ne Andore, zgjohem ne mengjes heret, e blej gazeten Bionda e shfletoj pak, e kqyri cili motor paska bo ndeshje, cili kompeticion i fotografis paska fillu ja hedhi ni sy. Pastaj tan diten kryt rahat. Kur vjen naj musafir ne aksham folem 2 minuta per motorrin qe ka ba ndeshje tani i shikojm punet e tona secili. Ne anen tjeter, pasi qe ne kete shtet nuk ndodh asgje e ***** edhe na nuk kemi nevoje me u perla as me dosta as me familjar dmth kalojm si ma mire. Sa do qe flasim per qiraxhijen qe ju ka kall shpija nuk perfundojm me thika, alltia. Ata qe nuk pajtohen me perforcimin e vllazeris ne recepcionin e kershendellave me siguri nuk i ofendojn rende ata qe i perkrahin perforcimin e vllazeris ne recepcionin e kershendellave. Kenaqemi. E kalojm jeten tone te shkurt, si njerez te lumtur, me buzeqeshje ne fytyre.

  Me dashuri per Andoren shtetin qe kater anet qe nuk jane nje parajse, vendodhja gjeopolitike qe si vyn pese pare, qe nuk e ka nje te kaluar heroike dhe qe nuk ka kurfar pasuri nentokesore dhe mbitokesore.
  Njeri pa tru
  Pa tru /Asocial / Dembel
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga agonny : 31-03-2014 mė 21:27

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Anėtarėsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Blog - perkthyer

  Po e themeloj Shoqaten e Asocialeve
  Po vazhdojn perpjekjet e mia per ta themeluar Shoqaten e Asocialeve.
  Me siguri qe qellimi im nuk eshte qe t'i mbledh te gjithe Asocialet ne nje vend. Do te ishte ne kundershtim me parimet e Shoqates. Por ne duhet te organizohemi ne nje forme dhe te revoltohemi per kauzat tona. Jam ne kerkim te nje strukture te re inovative.
  Nese ata qe duan te antaresohen ne shoqate me shkruajn email apo me thrasin ne telefon me siguri se nuk do t'i pergjigjem, sepse me vjen marre.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Anėtarėsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Blog - perkthyer

  Kush do te jep llogari per ato shujta pa buke?

  Nuk me ka mbete asnje pike besimi tek shkenctaret. Keta njerez me vite te tera kan thene se "Nese hani buk, trasheni" ndersa se fundi kane ardhur me nje zbulim krejt te kundert se buka po e ndalojka Obezitetin. Po e shikoj Shkenctarin qe po e kumton lajmin ne nje konference, asnje pike marre ne ftyre apo ndonje keqardhje nuk shfaqte. Perkundrazi, sikur ta kishte zbuluar kuptimin e jetes, qeshte me mburrje. Kjo eshte turp, kjo eshte mekat.
  Me vite te tera kemi ngrene pa e shijuar thuajse fare buken, kush do te jepe llogari tasht per ato vite te humbura.
  Shkenctaret menjeher duhen te japin doreheqje. Ashtu keshtu nuk kan mbet edhe shume gjera per t'u zbuluar.

  Nga: "Njeri pa tru"
  Pa tru / Asocial / Dembel

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Anėtarėsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Blog - perkthyer

  Sa mire qe kam lindur Turk!

  Ditet qe lam pas nje deputet paska thene "Po mos te ishte Ataturku prap do te ishim, por emrat do ti kishim Jorgo, Dimitri". Perderisa tema u diskutojke gjithandej vendit, nje shok i imi me vizitoi tek puna sepse kishte diqka qe e mundonte. "Me trego i dashuri vella, qfar problemi ke?" E pyeta. Me pelqen jashtmase per te degjuar dhe per t'u marre me problemet e shokeve.Tha "Siq e din emri im eshte, Dimitri". Po mos te ishte Ataturku emrat e te gjitheve do te ishin Dimitri, Jorgo. Ataturku ishte, pse prap se prap emri im eshte Dimitri? Pse une nuk mundem t'a shfrytzoj kete te mire qe e ofroi ai?" me tha me syte e mbushur lot

  Ja solla nje qaj, dhe u mundova ta qetesoj. "Shiko" i thash, "te gjithe nuk munden me qene Turk, kjo eshte nje dhurate nga perendia qe prej dites qe kemi lindur, ti nuk je nje Turk dhe te kuptoj se ke arsye per t'u ndier kaq keq, po te isha ne vendin tend edhe une do te merzitesha, nuk kisha pas fytyre me dal ne rruge, do t'i shaja te gjithe paraardhesit, ndoshta do t'a perfundoja edhe jeten. Por sepse nuk je Turk mos u dorezo kaq leht. Ke filluar jeten ne dizavantazh 1-0, puno me shume, qfare po di une beju nje sportist i Curling, shtoji nje kuptim jetes tende. Une personalisht nuk kam nevoje per ndonje sukses, siq e din jam Turk, nuk e di se sa me kupton vetem se ti duhesh te punosh si kafshe"

  -- Vazhdon

 6. #6
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime

  Pėr: Blog - perkthyer

  Citim Postuar mė parė nga agonny Lexo Postimin
  Sa mire qe kam lindur Turk!

  Ditet qe lam pas nje deputet paska thene "Po mos te ishte Ataturku prap do te ishim, por emrat do ti kishim Jorgo, Dimitri". Perderisa tema u diskutojke gjithandej vendit, nje shok i imi me vizitoi tek puna sepse kishte diqka qe e mundonte. "Me trego i dashuri vella, qfar problemi ke?" E pyeta. Me pelqen jashtmase per te degjuar dhe per t'u marre me problemet e shokeve.Tha "Siq e din emri im eshte, Dimitri". Po mos te ishte Ataturku emrat e te gjitheve do te ishin Dimitri, Jorgo. Ataturku ishte, pse prap se prap emri im eshte Dimitri? Pse une nuk mundem t'a shfrytzoj kete te mire qe e ofroi ai?" me tha me syte e mbushur lot

  Ja solla nje qaj, dhe u mundova ta qetesoj. "Shiko" i thash, "te gjithe nuk munden me qene Turk, kjo eshte nje dhurate nga perendia qe prej dites qe kemi lindur, ti nuk je nje Turk dhe te kuptoj se ke arsye per t'u ndier kaq keq, po te isha ne vendin tend edhe une do te merzitesha, nuk kisha pas fytyre me dal ne rruge, do t'i shaja te gjithe paraardhesit, ndoshta do t'a perfundoja edhe jeten. Por sepse nuk je Turk mos u dorezo kaq leht. Ke filluar jeten ne dizavantazh 1-0, puno me shume, qfare po di une beju nje sportist i Curling, shtoji nje kuptim jetes tende. Une personalisht nuk kam nevoje per ndonje sukses, siq e din jam Turk, nuk e di se sa me kupton vetem se ti duhesh te punosh si kafshe"

  -- Vazhdon
  Cfare do vazhdosh?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Anėtarėsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Blog - perkthyer

  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Cfare do vazhdosh?
  asgje fare plako, harro.

  Tasht kur po e lexoj ne shqip nuk tingllon aq mire sa origjinali, keshtu qe spe vazhdoj... hahah

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •