Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Rene Shar/ Un dashuroj e dnes. Jam i gjall!

  Un dashuroj e dnes. Jam i gjall!


  Rene Shar  gruaja

  Rene Shar, poeti francez me fam klasike, t nndheshme, por t sigurt, libri i t cilit, Egrsi e nndheshme, vlersohet si fanar, krahasuar me Elyarin, Mishon, etj., si figur mbrojtse, i prkushtuar pr t lartsuar poezin e pr ti shrbyer perandoris s saj, rreshta vargjesh t fuqishme q shprthejn n mendim. Nga revista letrare Aleph kemi shkputur disa poezi, t prkthyera lirim Kokonozi  Tre motrat  E dashura ime me fustan feneri blu,

  un puth t nxehtin e fytyrs tnde,

  ku shtrihet drita q knaqet fshehurazi.  Un dashuroj e dnes. Jam i gjall

  dhe zemra jote sht ky Yll Mngjesit

  n vazhdimin ngadhnjimtar q kuqlon prpara

  se t prish betejn e konstelacioneve.  Larg nga ty, vel q e neverit ern

  bhet mishi im.  I

  N vazon e kohrave t paprfillshme

  Fmija q do lindte ishte prej shkumsi,

  Parakalimi i degzuar i stinve

  E strehonte n bar t panjohurn.  Njohuria e pjestueshme

  Shtynte me rrebeshe pranvern.

  Nj arom fushe

  Hapte ulen q prvijohet.  Komunikimi q shprdorojn,

  Lvore apo ngric lshuar prdhe;

  Vesh pamjen, shpurrit gjakun;

  Syri krijon misterin e puthjes.

  Shuarja e plepit

  Uragani ua zhvesh stolit pemve.

  Un nanuris rrufen me sy t but.

  Lre ern e madhe ku dridhem

  T puqet me tokn q i z bes.  Flladi i saj mpreh rojn time.

  Sa e turbulluar sht zgavra

  e gnjeshtrs s burimit me shtresa t ndragura!  Nj els do jet banesa ime,

  Shtirja e nj zjarri q zemra e vrteton;

  Dhe ajri q e mbajti n kthetrat e tij.  Vnask  Kopeja e ngricave ju bn pirg,

  Njerz m gjaknxeht se kauba;

  Errat e zgjatura t dimrit do ju varin.

  atia prej guri sht trekmbshi i nj kishe q ka ngrir n kmb.  Paraardhsi

  Kam njohur n nj shkmb vdekjen fluturake e t matshme,

  krevatin e shpalosur t lakenjve t saj t vegjl posht vetmis s fikut.

  Asnj shenj grirseje: do mngjes i toks hapte kraht e tij

  n skajin e shkallve t nats.

  Mjafton me kaq, i lehtsuar nga frika e njerzve,

  un grmoj n ajr varrin tim e kthimin tim.  Udhtim

  Mbi rrugn q futet tutje

  Nj kal sngrihet m.

  Currili inatos nj ift;

  Pastaj bari i nj deg t ult

  Bn nj ati, e at ia zgjat atij.

  Nn lulen boj karafili t shqopave

  Nuk rnkon pikllimi.

  Skiftert, zogjt grabitqar, kunadhet, qent e mive,

  Dhe tarandolat e przishme

  Mbeten n krahinat barbare.

  Thekra cakton kufirin

  Midis fierit e gracks.

  Lshoje nj t shkuar t paprfillshme.

  far duhet

  Shkopi i pranvers n ball,

  Q reja t prgjumet

  Pa i prpir syt tan?

  far i mungon

  Lumturis s t qenit e galopit t shuar,

  Spata e futur midis t dyve?

  Drrmoje- varfanjakun! Ik q ktej, rob!

  Djersitja e kasapve

  Ende hipnotizon Merindolin.  Shtat parcelat e Luberon  T braktisur n tok dshprimi,

  T kafshuar nga bulkthit e fmijt,

  T rrzuar nga diejt q plaken,

  Frutat e mbl t Bremondes.  Mbi nj peme t bukur pa tufa,

  Fishkeni nga bashksia,

  aheni nga ndarja,

  Rini, re e dendur flakruese.  Mbytja jote ska ln

  Ve nj timoni pr zmrn ton,

  Nj shkmbi zgavr pr frikn ton,

  O Byu, bark e keqprdorur!  Si borigat q rriten,

  Prmbi do prbetim,

  Ju jeni kopja e ers,

  Ditt e mia, dig zjarri.  Ishte pran. N vendin e lumtur.

  Duke ngritur rnkimin e saj n hare,

  Un frkoja vijn e ijve t saj

  Pas veshve t degve t tua,

  Rozmarin, shqop e mbledhur.  Duroj, gur pas guri,

  Shembjen e baness sime.

  Vetm dinte prmasn e sakt

  Besniku, i nj mbrmjeje, i vdekjes.  Dimri plqehej n Provans

  Nn vshtrimin gri t Voduasve;

  Turra e druve shkriu born,

  Uji rrshqiti i val n prrua.  Me nj yll hidhrimi,

  T thash gjakun sht shum e ngadal.

  Vigan prej vajtimeve t mia, ti qeveris:

  Un skam ndrruar kurr pr ty.

  http://www.standard.al/une-dashuroj-...-jam-i-gjalle/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pr: Rene Shar/ Un dashuroj e dnes. Jam i gjall!

  Arti

  Rene Shar  N shtratin q m kishin prgatitur kishte: nj shtaz t prgjakur e t plagosur, me shtatin e nj vazoje, nj qyngje plumbi, nj shungullim ere, nj guask t ngrir, nj fishek t plasur, dy gishtrinjt dorashke, nj njoll vaji, nuk kishte der burgu, kishte shije hidhrimi, nj diamant xhamaxhiu, nj flok, nj dit, nj karrige t thyer, nj krimb mndafshi, gj fluturuese, nj zinxhir pardesyje, nj miz t gjelbr t zbutur, nj deg korali, nj thumb kpucari, nj rrot autobusi…  T’i ofrosh kalimthi nj got uj kalorsit n pik t vrapit mbi nj hipodrom t pushtuar nga turma nnkupton, nga dy ant, nj munges t dukshme zgjuarsie. Artin u shpinte shpirtrave q vizitonte kt thatsir monumentale.  I paduruari e kuptonte prsosmrish rendin e ndrrave q do t’i hanin shpirtin tani e tutje trurit t tij, sidomos n fushn e dashuris ku zelli i grabitqar zbulohej lirshm prve orve t seksit; asimilimit q shpaloset, nats s errt, n serat e puthitura mir.  Artin kaprcen pa vshtirsi namin e nj qyteti.

  Heshtja e zgjidh gjumin.  Sendet e zgjedhura e t mbledhura si natyra t prpikta jan pjes e dekorit ku shpshtjellon aktet erotike t vazhdave fatale, poema dite e nat. Bott fantastike t nxehta q lvronin pa pushim n fshat n kohn e t korrave ia bjn syrin agresiv e vetmin t padurueshme atij q prdor fuqin e rrnimit. Pr prmbysjet e tmerrshme sht megjithat m e plqyeshme t besosh trsisht tek ato.  Gjendja e prgjumjes q paraprinte Artin sillte elementet e domosdoshm n projektimin e ndijimeve drithruese mbi ekranin e rrnojave pluskuese: jorgan flakrues i nxituar n zgafelln e pamatshme t errsirave t lvizjes s prjetshme.  Artin ruante pavarsisht nga kafsht e ciklonet nj freski t

  pashtershme. Gjat shtitjes kjo ishte tejdukshmria e prkryer.  Me tu shfaqur n mes t depresionit m t fort mekanizmi i hijeshis s Artin, shpirtrat kureshtar mbeten shpirtra t furishm, shpirtrat mosprfills shpirtra s teprmi kureshtar.  Dukjet e Artin e kaprcenin kuadrin e ktyre vendeve t gjumit, ku

  pro e pro gjallrohen nga nj egrsi e njjt e vrasse. Ato prparonin n palt e nj mndafshi prvlues populluar nga pem me gjethe hiri.  Karroca me kuaj e lar e restauruar e merrte at thuajse gjithmon

  n apartamentin veshur me salpetr kur duhej t mirpriste gjat nj mbrmje t pasosur mizrin e armiqve pr vdekje t Artin. Fytyra prej druri ishte veanrisht e urrejtshme. Gara pafrym e dy t dashurve n rastsin e udhve t mdha bhej prnjhersh nj argtim i mjaftueshm pr t lejuar dramn t mbshtillej, rishtas, n qiell t hapur.  Her pas here nj manovr e plogt bnte t lshohej n gushn e Artin nj kok q nuk ishte e imja. Kallpi katana i squfurit harxhohej ather me nge, pa tym, prani prej vetiu dhe palvizshmri frglluese.  Libri i hapur mbi gjunjt e Artin ishte veanrisht i lexueshm ditve t mugta. N intervale t rregullta heronjt vinin t msonin fatkeqsit q do t derdheshin mbi ta nga e para, rrugt e shumfishta e tmerruese ku fati i tyre i paqortueshm do t prfshihej rishtas.  T shqetsuar vetm nga Fatalizmi, ata ishin n pjesn m t madhe me fizik t plqyeshm. Zhvendoseshin me plogshti, tregoheshin pak llafazan. Ata i shprehnin dshirat e tyre me lvizjet e lshuara t koks tekanjoze. Pr m tepr ata dukeshin shprfills kryekput midis tyre.  Poeti vrau modelin e vet.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •