Seks, drog dhe dashuri

27 Mars 2014 | : Kultur | Autor: Gazeta Shqip

Amsterdam Express, filmi m i ri i regjisorit Fatmir Koi, sot premier n Kinema Millenium

Amsterdam (1)

Amsterdam (2)

Amsterdam (3)


Kontradiktat e njeriut q do bukur e vrtetsisht, por pr t pasur gjithka sht i rrethuar nga krimi. Kjo sht fjalia q regjisori Fatmir Koi zgjedh pr t shpjeguar fabuln e filmit t tij m t ri Amsterdam Express, i cili do t ket sot premiern n Kinema Millenium. Nj film ku Koi vjen dhe si bashkskenarist me autorin e njohur t filmave europian Jonatan Preece. I jan dashur tre vite pr t br kt film, 33 dit pr ta xhiruar (10 dit n Holand dhe 23 n Tiran), prgatitjet kan zgjatur dy muaj, pr t mbrritur te premiera e sotme. Por, Koi ndihet mir, q ka mundur t grshetoj n kt prodhim kinematografik tri gjra thelbsore si sht substanca, struktura dhe stili. Vetm tri skena t xhiruara nuk jan prdorur dhe e gjith pjesa tjetr e xhirimeve ka shkuar sipas parashikimeve, duke br q filmi t prfundonte shum shpejt. Fabula e ktij filmi shtrihet n dy shtete, Shqipri dhe Holand. Nse do t bsh nj film pr tranzicionin, apo at far njeriu shqiptar ka prjetuar pas rnies s komunizmit, ajo do t prfshij dhe nj vend tjetr. Europa sht ajo ku shqiptart vazhdojn t krkojn nj jet m t mir. Koi nuk sht prqendruar n dhnien e nj mesazhi prmes ksaj historie. Mesazhi sht brenda vet historis, dhe perceptohet n mnyra t ndryshme nga shikuesi. Ajo far ai ka synuar sht t jap nj dram me t gjith elementt e saj, duke e br shikuesin ta ndiej filmin. N qendr t filmit sht raporti i shqiptarve me iden pr t arritur gjithka. Prgjegjsia e nj t riu, pr t mos humbur traditn, dhe pr ta mbajtur fort kt virtyt dhe kur i duhet t prballet me nj bot krimi. N role kryesore n kt film interpretojn aktort Blerim Destani, James Biberi, Flonja Kodheli, Carolien Spoor, Natasha Goulden, Gert Ferra. Producent jan Rozeta Feri dhe Blerim Destani.

Por cila sht historia q Koi ka zgjedhur pr Amsterdam Ekspress nj film q n ngjizjen fillestare ishte menduar t quhej Londra n atin time. sht historia e nj t riu shqiptar emigrant n Amsterdam, i cili sht i kapur mes rreziqeve dhe joshjeve t qytetit t pasur, krcnimeve t trafikantve t seksit e drogs, por dhe martess me nj vajz holandeze. Ndrsa n vendin e tij t prapambetur e pret nj dashuri e vrtet. sht historia e Bekimit, 30 vje, i cili bn do gj pr t br para. N t vrtet ai kthehet duarbosh n vendin e tij, pasi ka dhn parat e fundit pr t shptuar nj vajz me emrin Ana, nga dritaret n distriktin e Dritave t Kuqe.

Historia zhvillohet n Tiran dhe Amsterdam. Bekimi 30-vjear dhe komshia e tij Marta jan t dashuruar. Bekimi ka nj ndrr, t ndrtoj nj shtpi t re. Ai emigron n Amsterdam pr t br para. Ai prfundon n nj qendr emigrantsh ku takon Ann nj 20-vjeare nga Europpa Lindore dhe Van Doom, nj trafikant t njohur droge dhe seksi. Bekimit i jepet leja e shkurtr pr t qndruar n Holand dhe nis t punoj si pastrues plehrash. N Tiran, Marta jeton momentet e bukura q ka kaluar me Bekimin dhe i shkruan letra. Babai i saj konservator Elezi krkon t dij se kush sht i dashuri i saj. Ajo refuzon tia tregoj emrin dhe Elezi, nj personazh agresiv, e rreh. Bekimi prfshihet n trafikun e kokains, pasi sht e vetmja mnyr t bj para pr t prfunduar shtpin. Ai mson nga e ma se miku i tij m i mir Roni ka filluar kokainn, dhe ka shpenzuar t gjitha parat q Bekimi i ka nisur n shtpi pr ndrtimin e shtpis. Bekimi dshiron ti jap fund prfshirjes s tij n drog, por Van Doom do q ai t vazhdoj n kt biznes. Bekimi e vendos veten n rrezik. Dhe largohet nga Van Doom. Ai ka nj histori dashurie me Suzann, nj holandeze q punon prkrah tij n kamionin e plehrave. Ajo i sugjeron q t martohen n mnyr q Bekimi t bhet holandez, dhe ai i ofron asaj 5000 euro pr kt martes interesi. Suzana nuk i pranon parat dhe merr Bekimin me vete n shtpin e saj. N Tiran, Roni blen makina sportive dhe hap nj lavanderi me parat q Bekimi i ka drguar pr t ndrtuar shtpin. Bekimi tronditet dhe nuk i mbetet gj tjetr vese t kthehet srish te Van Doom. Ky i fundit i ofron nj biznes t ri, trafikimin e femrave. N klubet e seksit, Bekimi takon Ann. Ajo i krkon atij ndihm. Kshtu Bekimi e blen at tek Van Doom dhe duhet ti paguaj atij 5000 euro pr t. Suzana dhe Bekimi martohen zyrtarisht. N Tiran, Elezi shkon t shoh familjen e Bekimit. Elezi e akuzon ashpr at, pasi Bekimi e l Martn pasi ka br dashuri me t, gj e cila sht e ndaluar n Kanun. Elezi i on babait t Bekimit nj plumb dhe nj unaz, dhe i thot t zgjedh midis martess dhe vdekjes. Marta shkon t punoj n lavanderin e Ronit, ku takohet me Dorn, nj lesbike shoqe e Ronit. N klubin e seksit, Ana ka probleme me nj klient gjerman i cili do t abuzoj me t. Bekimi prleshet me klientin dhe i krijon probleme Van Doomit, pasi policia mund ti zbuloj. Bekimi i jep 5000 eurot pr lirin e Ans. Duke prfituar nga kaosi Ana merr 190 000 euro nga kasaforta dhe zhduket me parat. Historia e trajtuar nga regjisori Koi duket se ka brenda gjith problematikat e shoqris shqiptare pas viteve 90.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...e-dhe-dashuri/