Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1

  David Garrett

  David Garrett eshte nje nga violinistet virtuoz me te njohur ne bote. U lind ne 1981 nė Aachen, Gjermani nga nje nene amerikane Dove Garrett, prima balerina, dhe baba gjerman Georg Bongartz, tregtar antikash. Ai vendosi te marr mbiemrin e nenes se tij, pasi sic shprehet eshte me lehtesisht i shqiptueshem. Garrett ka filluar te luaje violinen qe ne moshen 4 vjecare. Nje vit me pas ai mori pjese ne nje konkurs dhe fitoi cmimin e pare. Ne moshen 7 vjecare ai filloi studimet ne Konservator ne Luebeck. Pa mbushur 10 vjec ai luan solo me Filarmonine e Londres …Ne 1999 shkon ne New York te studioj ne Juilliard, ku edhe pati rastin te ishte nje nga studentet e pare te Itzhak Perlman.

  Garrett ka disa albume dhe koncerte ne gjithe boten. Repertori i tij perfshin muzike klasike si dhe pjese te njohura te muzikes rock, blues, latine, etj te pershtatura per violine. Garrett mban rekordin Guinness si violinisti qe luan me shpejt.

  Ne moshen 11 vjecare iu dhurua Stradivari i pare nga presidenti gjerman i asaj kohe Richard von Weizsäcker. Violina qe perdor per momentin eshte po nje Stradivar i vitit 1716.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 23-03-2014 mė 02:32
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2

  Pėr: David Garrett

  Ne 2013 Garrett luan rolin kryesor ne filmin "Devil's Violinist" (Violinisti i djallit) kushtuar jetes se Paganinit ...

  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,990

  Pėr: David Garrett  David Garrett - Viva La Vida

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,990

  Pėr: David Garrett  DAVID GARRETT: Csįrdįs by Vittorio Monti


  David Garrett play "Czardas" by Vittorio Monti with the Filarmonica de La Scala Milano, conducter:Riccardo Chailly

  Milano - Maj 2015
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 12-11-2021 mė 10:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •