Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Jacques Chessex "Dashuri e zbrazt kjo epshri"

  Dashuri e zbrazt kjo epshri
  gustav klimt

  Jacques Chessex poet, eseist, tregimtar dhe romancier (n 1973 ka marr mimin Goncourt pr romanin Lugati). Poezit q po i paraqesim lexuesit jan shkputur nga vllimi Si kosk. Ato mbartin nj fajsim prpara mtimit t vazhdueshm t mishit dhe enigms s gabimit. Poezia sht nj lutje, kur thadron bukurin e panikt t peizazheve natyrale dhe nm prpara heshtjes s Zotit q ka pasur t drejt t na jap ndrrn  Jacques Chessex  Ujk je aty

  Vrapojm n pyjet e kujtimeve

  Meq vdekja nuk sht aty

  Po t qe vdekja bubu

  Do t na mbante si pre

  E pra meq ssht aty

  Ne sdo t shkalafitemi  Ujk ku je ti

  Ujk bn aty  E voksh lkurn prej njeriu

  E fringllij mishin vdeksor  Ujk ku je ti

  Ujk bn aty  E braktis m ka mbetur prej flokve

  Me tabanin e kafks sime zbavitem

  Duke i ln eshtrat t shprbhen

  n xx  Ujk ku je ti

  Ujk bn aty  Tani jam me t vrtet cullak

  M s fundi glltit prjetsi

  Dashuri e zbrazt kjo epshri

  N skeletin prej bishe t panjohur m par.

  Nata e dbors  Dbor, diell, mjalt i zi i grackave

  E qeshura e Tjetrit, lypsit t thrrimeve tona

  Atij q nuk rresht

  N fund t plasave t padukshme.

  Jam nj fshat i braktisur mbi kodrinn pa uj

  Nj rrug krnall q st on krkund

  Kur erdhi dbora

  Vetm syliqokat

  Me qerthujt e ngjirur

  E kan ngjatjetuar vetmin time

  Prita Krishtlindjen

  Gjeta t keqen, t vrugtn, dbora nuk mundte hi

  Dhe e keqja, e qeshura e atij q nuk flinte

  Ka pshtyr lindjen time n buz t greminave

  Pro fano

  Kam ngjruar bukn e mykur t modernve

  Dhe mshirn e nj dromce agsholi kam patur

  Buka e Filistinve ishte nata e allinjt

  Thrrmija ka ndriuar nj dit t zjarrt  Skam zgjedhur sinore, tha gomari

  Kam pr tu hapur

  Si nj mjekr profeti, tha gjmbai

  Prej prkryeshmris n mod dhe shemimit t vdekjeve

  Mbretris diellore i prkisnin si njeri dhe tjetri  Ssht e vrtet, dua t flas, tha profeti

  Vuvosuni dhe damllosuni pa br fare gk

  Nj pik limoni aguridh do t shtrydh mbi

  floririn e rrem t gnjeshtrave tuaja

  Hn e plot

  Edhe nj nat tjetr kam fjetur n fqinjri

  me varrezn

  E kthjellt qe koha, ndrrova

  Pesha e tuleve dhe arratia e gjarprit

  nn firifiun e ers

  Jan tek kjo ndrr, n zonn gjethedendur

  Posht kullusms s urthit t zi

  Ku nuk qesh m zogu i profecive

  Kam ndrruar sikur ndrroja peshn e tuleve

  Nn kuben e kullusms dhe urtheve t zinj

  prej kurthesh t mom

  Kurrfar e qeshur ironike zogu nuk m zgjonte

  Asnj paralajmrim n zgrip t plags

  O mazgall vdektare

  E hapur posht lumit dritsues t hns

  Pesha e urthit pa tule, kullusma fajtore

  manaferrash

  Dhe ti gjarpr bredharak mbi gurin e zi

  kngzon n gjethet cullake, plor i rrs

  Por n prkohshrin e asnj oguri puplor

  far qetsie n vshtimin fosforeshent

  Ja ku sht br, ndrroj, kam ndrruar

  Hna e plot qesndis kto mbrapuri

  Humbas gjurmn , rrugn e bardh

  Humbas hapsirn dhe dritn  ***

  O trishtim i mishrave tona, vurrata

  Prrenjsh t zemrs, grmadhat e dits

  zgjohen

  Un humb hapsirn e krahve t shpalosur

  Duke u burgosur n fashza ngjitse

  Si nj mumje q qesh gjith ditn me

  gllnjka trishtimi.  Drejt mbrmjes

  Gjak mndafshror q kullohet

  Kur vajza kruspulloset n gjelbrim

  (dega e mbron, thot ajo)

  Duket e kuqja grafulluese

  T rrjedh prajshm prej kofshve t saj

  N fekn e motmome t pyllit

  Pikat avullojn n plehun e zi

  O shtpi e pendimeve

  Q matan mureve t padukshme

  Vera gjithmon prkdhel rrznajn

  Ku t bindur pr mkatet e mia

  T gjen drita e trndafilt  Kshilla e drurit  - Po ti, o dru,

  n rrz t nats?  -Dgjoj recitimin e zogut

  Mehur n hije mbi degn e ult

  -E far thot zogu prpara nats

  Dru i njmendt

  Kur knga sht kaq ngashnjyese

  Pr t u marrokotur prej pyetjes tnde?  -Kundroj gjumin t buthtoj prej toks

  Dhe ty t kapllon, kuvendues

  Kur ti fle recitoj gjerdanin e lotve

  t tu

  N degt e mia, n mugullim.

  -Po ti, o dru

  Drit e haprdar

  Kurth i astit

  ǒkshill ke pr kalimtarin e von

  ǒfar ligjrimi pr t dashurin?  -Ajgtoj ndrrn e shapllamosur t orve

  T mbrrij si gjaku n trup

  Prej toks s damllosur dhe rioshe

  Ku pi reja e kohs

  -Po ti, o dru

  Vith i palvizshm

  Mbi kodrinn ku rreh rrebeshi

  far thot era e skajit

  Mrzia e lagsht, zgafella e lotve?

  -Un s kam streh, apo or

  Kundroj punn e ngjjve shptimtar

  T ngritur rrudhn e shiut

  Dhe koha shkrihet me mua.

  Dhe ti, o dru

  Djers e nats

  Gnjeshtr e ndrrs

  Do ta shnosh vall pyetsin?

  -Kumbisu, mik, kndelle shpirtin

  Prej diskutimeve tona rri larg

  (E cili dru i hapur n venat e tua

  mund t t i gruponte dredhimet sakaq?)

  Prktheu: Balil Gjini

  Biografi: Jacques Chessex (1934-2009) n mars 2005 fiton mimin Bursa e Goncourt-it pr veprn e plot poetike, mim prestigjioz ky, t cilin e kan fituar dhe poet t tjer t famshm si Philippe Jaccottet n 2004 dhe Andre Chedid n 2003. U lind n Payerne, kanton i Vodit. sht poet, eseist, tregimtar dhe romancier (n 1973 ka marr mimin Goncourt pr romanin Lugati). Poezit q po i paraqesim lexuesit jan shkputur nga vllimi Si kosk. Ato mbartin nj fajsim prpara mtimit t vazhdueshm t mishit dhe enigms s gabimit. Poezia sht nj lutje, kur thadron bukurin e panikt t peizazheve natyral dhe nm prpara heshtjes s Zotit q ka pasur t drejt t na jap ndrrn. Ajo sht nj meditim i thukt, ku ndjenja metafizike dhe magjepsja toksore puqen ashprsisht dhe dritsisht, duke na dhn nj art poetik edhe t zymt, edhe t dritsuar. Ndrkaq, prej jets s tij mund t veohet nj episod i zallamahishm, q bri vaki vite m par: Biblioteka Kombtare e Zvicrs n Bern i bleu dorshkrimet Chessex-s me nj vler q mendohet t ket qen rreth 500 000 franga. Njri nga deputett socialist krkoi nga Parlamenti nj interpelanc, t firmosur dhe prej tetmbdhjet deputetve t tjer voduaz, e cila ngriti dy probleme: Pse dorshkrimet ia bleu Berna dhe cili qe mimi? Vet Chessex-s i sht dashur t bj nj mbrojtje t shklqyer kundr provincializmit dhe pro fryms universale.  Box gri  Zhgnjimi  zhgnjimi jem ka nj shije t veant

  e ndjej gjithmon n goj

  kur niset me ardh

  ather i dal prpara

  e pres n paq

  nuk e vrasim ma njeni-tjetrin kur takohena

  nuk na dhemb

  kur jena bashk  ndalena buz lumit t huej

  me patat e egra npr kamb

  iu hedhim dromca buke t vjetr

  tallena me kohn kur un e gjueja me kpuc

  e mbetesha n akull

  zbath  me bisht t synit e ndjek

  me patat bojkafe harrohet e bahet nj

  un kaprdihem

  me gojn mbush me shijen e tij

  sa koh e kam aty

  asgja

  askush

  nuk mundet me m zhgnjy  ve vedit  Entela Tabaku Srman
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2

  Pr: Jacques Chessex "Dashuri e zbrazt kjo epshri"

  .............................
  zhgnjimi jem ka nj shije t veant
  e ndjej gjithmon n goj
  kur niset me ardh
  ather i dal prpara
  e pres n paq
  nuk e vrasim ma njeni-tjetrin kur takohena
  nuk na dhemb
  kur jena bashk
  .....................


  Shume e bukur!
  Where does a thought go when it's forgotten?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •