Prej kryeministrit e teposht jan duke u hetuar pr vepra t rnda penale, shkruan sot E diela me Koha Ditore. Ministra, ish-ministra, zvendsministra, deputet, kryetar komunash e ish-kryetar jan t dnuar, t akuzuar apo nn hetime pr vepra penale. Koha Ditore ka identifikuar shum politikan bazuar n raportimet e saj dhe t medieve t tjera.

Mund t ket shum t tjer nn hetime, pr t cilt nuk dihet ende publikisht. Gjasa t mdha ka q me formimin e tribunalit ndrkombtar t akuzohen dhe arrestohen zyrtar t shumt t Kosovs t nivelit m t lart.

E enjtja e 13 marsit mund t mbahet mend pr vendime gjyqsore. N t njjtn dit jan dnuar nj kryetar dhe nj ish-kryetar komune. T dy t partis m t madhe q sht n pushtet. Ramadan Muja n Prizren, e Bajrush Xhemajli n Prishtin jan shpallur fajtor t njjtn dit pr vepra penale.
(Kush dhe me cilat akuza sht nn hetime, lexoni sot gjersisht n shkrimin e Vehbi Kajtazit n E diela me Koha Ditore)