Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime nė 129 postime

  Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim


  Image : Primavera - Botticelli,1482.

  Ē'ėshtė Dita e Verės ?

  Ėshtė dita nė tė cilėn shtėrgjyshėrit t'anė, kur s'kish lindur edhe krishtėrimi, kremtojin bashkė me Romanėt dhe me Grekėt e Vjetėr, perėndit' e luleve, tė shelgjeve, tė krojeve. Kur ēkrin dimėri, kur qaset Vera buzėqeshur e hollė dhe e gjatė si nė piktyrė tė Botticellit, zemra e njeriut ēgarkohet nga njė barė, shijon njė qetėsi, njė lumtėsi t'ėmblė. Nė kėtė gėzim, stėrgjyshėrit t'anė ndiejin njė detyrė t'u falen perėndive qė sillnin kėto mirėsira. Dhe ashtu leu festa hiroshe qė quajmė Dit' e Verės. Nė pak ditė nė Shqipėri, besnikėt e fundmė tė paganizmit; besnikė pa dashur dhe pa dijtur, do tė rrethojnė me verore degėt e thanavet, tė dėllinjavet, tė dafinavet, tė gjitha shelgjeve tė nderuara. Do tė kėputin degė tė gjelbra dhe do t'i vėnė pėrmbi kryet e shtėpivet. Tė mos i lėmė tė humbasin kėto festa tė vjetra tė rracės sonė. Nuk i bėjnė dėm njeriut. Sjellin njė gėzim tė kulluar nė shtėpi."... Faik Konica

  Rri qetė dhe fol Shqip !

 2. 2 antarėt mė poshtė falenderuan semiku pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  iliria e para (15-03-2014),SERAFIM DILO (14-03-2017)

 3. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,273
  Faleminderit
  165
  117 falenderime nė 104 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Gezuar per te gjithe ju!
  Silence is golden.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lazo pėr postimin:

  mesia4ever (15-03-2017)

 5. #3
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Per cfare feste vere po flisni zoterinje te nderuar, ne Prishtine 4 grade, kjo po ju duket juve 'dite vere'?! Nime a zotat pagane veren vetem ne Shqiperi po mujkan ta sjellin veren, ndersa ne viset tjera shqiptare jo. Shqiptaret duhet te magjepsen me nje Perendi qe krijon gjithe kete bote e gjithe ato galaksi nga asgjeja e nuk iu nevojiten zota qe kinse po ua sillkan veren shqiptareve.

  Te paret tane Iliret nuk kishin te benin asgje me greket e lashte dhe romaket. Ne emer te ketyre perendive u bene veprimet me jo humane qe njeh historia, nese sot islami po vret dhe masakron popuj te tere perfshire edhe femije, ne te kaluaren e bente kete paganizmi, te cilin ju shqiptareve te sotit kinse po u mundoheni te ua prezantoni ne menyre pozitive. Shiko vendet islame ta shihni se cfare u solli paganizmi atyre vendeve, islami nuk ka te beje asgje me Biblen dhe Krishterimin, pasi ateistet mendojne ta lidhin me krishterimin kinse per te thene se jane dy besime te njejta, por e verteta eshte ndryshe, islami prejardhjen e ka nga paganizmi. Po festoni festat e paganeve romake qe gllaberuan dhe vrane me miliona njerez dhe skllaveruan per shekuj te tere, nder keto viktima ishin edhe te paret tane Iliret. Mos u mundoni te ua prezantoni keto festa shqiptareve pasi keto nuk jane festa te shqiptareve. Shqiptaret nuk adhurojne dhe nuk gezohen duke e festuar ndrrimin e stineve, ndrrimi i stineve nuk eshte dite feste. Shqiptaret gezohen kur e kuptojne se ka nje Zot dhe se Ai i do dhe eshte kryqezuar per te marre mekatet e tyre e pas vdekjes t'i dergoje ne parajse. Edhe ju more ateiste e shtremberoni te verteten si myslimanet. Per cfare perendi po flisni allahile, lene mos ja kani nanen allahile keto perendi paskan mbet te iu ndihmojne shqiptareve. Stinet e vitit u krijuan nga Perendia, ne cdo gje shihet se bota eshte krijuar per jete. Duhet te jesh budalla dhe i verbuar nga urrejtja per t'u shtirur se kinse nuk po e shihni kete. Apo edhe ju jeni idiote si myslimanet, jane ne gjendje ta perkrahin qirjen e femijeve vajza 9 vjecare vetem per tua fshehur te verteten e Bibles shqiptareve. Ju su krijuat per ta luftuar te verteten por perkundrazi ta ndiqni dhe ta mbroni te verteten. Qe ua ka verbuar djalli mendjet ne nuk kemi cfare iu bejme, Peace
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 15-03-2017 mė 22:00

 6. #4
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Mesia more hajvan!!
  Po ē'te keqijash i solli botes paganizmi i ilireve??!
  More gomar qe ngele duke llapur poshte e perpjete duke derdhur helm kunder feve te tjera pa pike argumentimi e pa pike logjike....po a nuk eshte po ai "zoti" yt qe ka bere stinet e qe sjelle edhe Pranveren, a???!
  Pse te mos i gezohen shqiptaret te mirave qe u ka krijuar zoti, por nau dashka qe te shohin jeten nepermjet syzeve te tua prej gomari fetar???!
  Jarigas

 7. #5
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Mesia more hajvan!!
  Po ē'te keqijash i solli botes paganizmi i ilireve??!
  More gomar qe ngele duke llapur poshte e perpjete duke derdhur helm kunder feve te tjera pa pike argumentimi e pa pike logjike....po a nuk eshte po ai "zoti" yt qe ka bere stinet e qe sjelle edhe Pranveren, a???!
  Pse te mos i gezohen shqiptaret te mirave qe u ka krijuar zoti, por nau dashka qe te shohin jeten nepermjet syzeve te tua prej gomari fetar???!
  Ik more idiot bej detyrat e shtepise, ne paganizem ishte e lejuar te qije edhe femije. Nese Muhamedi qinte Aishen femi 9 vjecare ne shek. e 7, te paret e tij pagane kete e benin shekuj me perpara. Jo bash Aishen por Ajshet tjera qe kishin at fat 'te mire' se ishin pagane. Epo ishte me tradite, e tradita duhet te mbrohet me te gjitha mjetet. Kjo eshte kultura pagane ku morali i njerezve ishte ne te njejtin nivel me te kafsheve, mos te them me i keq. Ishte e zakonshme qe vellau te kryente marrdhenie seksuale me moter, ja sa i mire ishte paganizmi. Ik more mos e prezanto paganizmin si dicka positive sepse nuk eshte. Shiko ne Indi sa i mire eshte paganizmi ku adhurohen miliona zotera, si ta shohin nje femer te vetme mule me shku me perdhunu. Sdo ta lavderojme dicka cka eshte e keqe dhe cdo simpati me paganizmin do te luftohet pameshirshem. Por me argumente normal, jo me shpifje. Shko ti adhuroje stinen e veres, une e adhuroj Ate qe e ka krijuar stinen e veres.

  Apo ti paske harru se je katolik?! Ani hajt se te bjen ne mend posa te permendet Skenderbeu.

  Logjika ateiste: ta lavderojme paganizmin (i cili sipas vet tyre eshte besim i rreme pasi ska zotera dhe Zot sipas tyre). Nese 2 ateiste do te debatonin me njeri tjetrin te dyte do te pajtoheshin qe paganizmi eshte kotesi. Krejt nderron kur paganizmi debatohet ne mes nje te krishteri dhe nje ateisti. Njejte me myslimanet. Nese 2 myslimane debatojne rreth judaizmit te dyte pajtohen qe judaizmi eshte kotesi. Ne anen tjeter myslimani mbron judaizmin kur eshte ne pyetje krishterimi. Anti krishterimi po kthehet ne semundje por Mesia4ever eshte kura e kesaj semundje. Une kete semundje ta sheroj sa qel e mbyll syte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 16-03-2017 mė 21:46

 8. #6
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Ik more idiot bej detyrat e shtepise, ne paganizem ishte e lejuar te qije edhe femije. Nese Muhamedi qinte Aishen femi 9 vjecare ne shek. e 7, te paret e tij pagane kete e benin shekuj me perpara. Jo bash Aishen por Ajshet tjera qe kishin at fat 'te mire' se ishin pagane. Epo ishte me tradite, e tradita duhet te mbrohet me te gjitha mjetet
  Ku i ke lexuar keto gomarlleqet ti hajvan, ne Kullen e rojes???!


  . Kjo eshte kultura pagane ku morali i njerezve ishte ne te njejtin nivel me te kafsheve, mos te them me i keq.
  Kultura djep i asaj boterore ne te cilen zotrote jeton sot, isjte ajo greke e me pas romake, pagane te dyja !!KAfshe je ti qe s'din historine tende....

  Ishte e zakonshme qe vellau te kryente marrdhenie seksuale me moter, ja sa i mire ishte paganizmi.
  Perseri te Kulla e rojes e ke lexuar??!
  Ik more mos e prezanto paganizmin si dicka positive sepse nuk eshte.
  Na trego ti, me fakte se ēfare te keqijash ka paganizmi me shume sesa feja jote!!

  Shiko ne Indi sa i mire eshte paganizmi ku adhurohen miliona zotera, si ta shohin nje femer te vetme mule me shku me perdhunu.
  Indianet nuk jane pagane, gomar,!!

  Sdo ta lavderojme dicka cka eshte e keqe dhe cdo simpati me paganizmin do te luftohet pameshirshem.
  MIre qe e nxorre koken, gjarper.....s'ka njeri nevoje per meshiren e sojit tend!!


  Por me argumente normal, jo me shpifje. Shko ti adhuroje stinen e veres, une e adhuroj Ate qe e ka krijuar stinen e veres.
  Nuk adhurohet, or hajvan i eger, por festohet....po ashtu siē festohet nje ditelindje.....a e kopton dot nje hajvan ndryshimin midis adhurimit dhe festimit???!Shko e lexo Kullen e rojes se ndoshte behesh akome edhe me hajvan....

  Apo ti paske harru se je katolik?! Ani hajt se te bjen ne mend posa te permendet Skenderbeu.
  Une nuk harroj se ē'jam e nga ē'histori vij......po ti a e din se nga vjen?!

  Logjika ateiste: ta lavderojme paganizmin (i cili sipas vet tyre eshte besim i rreme pasi ska zotera dhe Zot sipas tyre).
  Jo hajvan, jo....logjika eshte te lavderojme jeten dhe ēdo gje qe jeten e ben t egezueshme!!

  Nese 2 ateiste do te debatonin me njeri tjetrin te dyte do te pajtoheshin qe paganizmi eshte kotesi.
  Patjeter qe eshte kotesi....edhe pastaj. ēfare??!....te behemi te tere murgj heremite??!

  Krejt nderron kur paganizmi debatohet ne mes nje te krishteri dhe nje ateisti. Njejte me myslimanet. Nese 2 myslimane debatojne rreth judaizmit te dyte pajtohen qe judaizmi eshte kotesi.
  S'ka semundje me te madhe per trurin sesa padituria.....e ti je mjaft i semure!! 2 myslimane s'mund te thone kurre se judaizmi eshte kotesi.....  Ne anen tjeter myslimani mbron judaizmin kur eshte ne pyetje krishterimi.
  Persri gabim, hajvan....muslimanet te mbeshtetur me Kuran kane me te afert te krishteret...ani se pastaj duan t'i vrasin te tere!!
  Anti krishterimi po kthehet ne semundje por Mesia4ever eshte kura e kesaj semundje. Une kete semundje ta sheroj sa qel e mbyll syte.
  PO,po....bash si ai i ēmenduri qe donte te sheronte psikiatrin!!!
  Jarigas

 9. #7
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Ku i ke lexuar keto gomarlleqet ti hajvan, ne Kullen e rojes???!
  Boll mos fol palidhje spo te ka hije, ato i njeh historia. Shiko lufterat dhe masakrat qe beheshin ne Evropen e asaj kohe, qytetaret ishin te shtypur vetem te pasurit kontrollonin gjithcka. Keta te pasur kishin ushtri dhe skllaveronin popujt dhe I dergonin ne Rome per t'i bere skllever per gjithe jeten. Aman more ku eshte kjo gje positive?

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Kultura djep i asaj boterore ne te cilen zotrote jeton sot, isjte ajo greke e me pas romake, pagane te dyja !!KAfshe je ti qe s'din historine tende....
  Smohohet se ka patur dijetare, se mohojme historine, por edhe ne kohen e Aristotelit e Platonit njerezve iu shkonte koka per nje fjale goje. Jo une aspak sjam kafshe, ju po silleni si kafshet duke folur vetem genjeshtren.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Perseri te Kulla e rojes e ke lexuar??!
  Na trego ti, me fakte se ēfare te keqijash ka paganizmi me shume sesa feja jote!!
  Mos ha m. palidhje, cfar Kulle e Rojes, ato qe te thash i njeh historia. Apo ti historine pret ta mesosh nga Kulla e Rojes te cilet e mohojne vet historicitetin e Bibles. Ata punojne sikur logjika juaj, per inati te katolicizmit mohohet historiciteti i Bibles. Keshtu ju, per inati te te krishtereve lavderohet paganizmi. Cka te kam faj qe ste ka msu Enveri ty histori.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Indianet nuk jane pagane, gomar,!!
  Mbylle idiot, sa zotera kane indianet, apo nuk pe e ditke se ata kane miliona zotera e nen zotera.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  MIre qe e nxorre koken, gjarper.....s'ka njeri nevoje per meshiren e sojit tend!!
  Cfare gjarperi, paganet vrisnin te krishteret me qindra mijera sepse nuk adhuronin perandoret te cilet veten e konsideronin zotera.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Nuk adhurohet, or hajvan i eger, por festohet....po ashtu siē festohet nje ditelindje.....a e kopton dot nje hajvan ndryshimin midis adhurimit dhe festimit???!Shko e lexo Kullen e rojes se ndoshte behesh akome edhe me hajvan....
  Stina e veres nuk eshte shpikje e paganeve, stinet e vitit jane krijuar nga Perendia sic eshte krijuar e gjithe bota dhe te gjitha galaksite dhe i gjithe universi. Nese vjen vera i lutem dhe e faleminderoj Zotin e jo paganizmin dhe adhurimin e zoterave falls.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Une nuk harroj se ē'jam e nga ē'histori vij......po ti a e din se nga vjen?!
  Ani mire qe e din, edhe kur te debaton me mua ta kesh ate ne mendje. Une vij nga nje familje myslimane, shqiptare, por nuk d.m.th. se perkahi barbarine perpara civilizimit dhe humanizmit.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Jo hajvan, jo....logjika eshte te lavderojme jeten dhe ēdo gje qe jeten e ben t egezueshme!!
  Mos fol palidhje, ku isha kunder qe te festojme e te gezohemi qe po vjen vera. Jeten duhet ta lavderojme por nuk d.m.th. se duhet ta lavderojme imoralitetin pagan.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Patjeter qe eshte kotesi....edhe pastaj. ēfare??!....te behemi te tere murgj heremite??!
  Kurkush ste tha te behesh murg, por nuk d.m.th. se duhet ta mohojme ekzistencen e Krijuesit. Nuk mund te justifikohet urrejtja ndaj besimtareve ne Zot dhe urrejtja ndaj besimit ne Zot se nje grup i caktuar vret ne emer te Zotit.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  S'ka semundje me te madhe per trurin sesa padituria.....e ti je mjaft i semure!! 2 myslimane s'mund te thone kurre se judaizmi eshte kotesi.....
  Vertete ska, as sikur ta kuptonit kete ju ateistet dhe myslimanet, kurgjo kurgjo bile do te ishim me perpara, e nuk do te ishim me te prapambeturit ne Evrope.
  Atehere perse Muhamedi vriste 700 cifute per nje dite. Apo nga dashuria per cifutet dhe judaizmin. Qysh fol palidhje nime ti qenke i cmendur krejt vlla. Une me kete postim u binda.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Persri gabim, hajvan....muslimanet te mbeshtetur me Kuran kane me te afert te krishteret...ani se pastaj duan t'i vrasin te tere!!
  Muhamedi lavderoi te krishteret sepse ata i mbrojten myslimanet nga paganet, qe kur skishte nevoje ai i luftoi pa meshire deri sa i beri qytetare te dores te dyte, kete pasi i zhduki paganet dhe cifutet. Kete edhe lopa e di.

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  PO,po....bash si ai i ēmenduri qe donte te sheronte psikiatrin!!!
  Ofroji faktet nese ke qe nuk ka qene keshtu. Boll me parrulla te rreme sepse nuk do ta mashtrosh aske. Mos hi ne debat me ofendime, sepse nuk do te perfitosh asgje, perfiton ne moment por ne kohe te gjate kur dalin ne shesh argumentet atehere do ta shohesh qe do te jesh vetem nje humbes i madh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 17-03-2017 mė 21:21

 10. #8
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,029
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  U bo edhe dita veres konfrontim fetar.

  Po me uren c'paten xhanen?
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 11. #9
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Mesia vs Jarigas, cili do del me katolik se tjetri ?!

  Mesi-vatikanisti, mos u dorezo ! Vazhdo, vazhdo ne betejen anti-pagane deri ne shkaterrimin e teoris se trinitetit ! Se nuk i dihet Kurr ! Ndoshta te hapen syt.

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin

  Image : Primavera - Botticelli,1482.

  Ē'ėshtė Dita e Verės ?

  Ėshtė dita nė tė cilėn shtėrgjyshėrit t'anė, kur s'kish lindur edhe krishtėrimi, kremtojin bashkė me Romanėt dhe me Grekėt e Vjetėr, perėndit' e luleve, tė shelgjeve, tė krojeve. Kur ēkrin dimėri, kur qaset Vera buzėqeshur e hollė dhe e gjatė si nė piktyrė tė Botticellit, zemra e njeriut ēgarkohet nga njė barė, shijon njė qetėsi, njė lumtėsi t'ėmblė. Nė kėtė gėzim, stėrgjyshėrit t'anė ndiejin njė detyrė t'u falen perėndive qė sillnin kėto mirėsira. Dhe ashtu leu festa hiroshe qė quajmė Dit' e Verės. Nė pak ditė nė Shqipėri, besnikėt e fundmė tė paganizmit; besnikė pa dashur dhe pa dijtur, do tė rrethojnė me verore degėt e thanavet, tė dėllinjavet, tė dafinavet, tė gjitha shelgjeve tė nderuara. Do tė kėputin degė tė gjelbra dhe do t'i vėnė pėrmbi kryet e shtėpivet. Tė mos i lėmė tė humbasin kėto festa tė vjetra tė rracės sonė. Nuk i bėjnė dėm njeriut. Sjellin njė gėzim tė kulluar nė shtėpi."... Faik Konica


  Festa tė romakeve dhe te grekeve te lasht, qenkan te rracės son ?

 13. #11
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  Festa tė romakeve dhe te grekeve te lasht, qenkan te rracės son ?
  Po lashtesine o me festat romake ose me shkrimin e historise dhe arkeologjine supozohet se mundet ta tregojme.

  Tani,te shkuajm historine nuk dim,rrenojat arkeologjike ose i vjedhim ose i shkatrrojme dhe i zhdukim me beton... na mbetet vetem festa.


  Po jam dakort me mesia4ever qe i eshte fut seksologjis (si gjithmon jo teorike por praktike-shkencore) ;festat,librat,perrallat,kenget popullore qe nuk jane katolike duhen ndaluar. Edhe seksi po nuk ishte katolik duhet ndaluar.

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  Evian (19-03-2017)

 15. #12
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime nė 129 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  Festa tė romakeve dhe te grekeve te lasht, qenkan te rracės son ?
  E kane festuar edhe Iliret,pra eshte e rraces sone dhe sot e festojne shqiptaret pa dallim feje.
  Po Bajrami jot i madhe dhe i vogli qenka feste burimore e rraces sone !!! kush ta solli ?

  Po i pengoka pse njerezit festojne ikjen e Dimrit e arrdhjen e pranveres...cka keni ju kunder gjallerimit te natyres ?
  Doni qe gjithmon te jete Dimer ?!!! te dimeroj haha

  Ikni ore se keni trute e gomarit ju ekstremistet.
  Rri qetė dhe fol Shqip !

 16. #13
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  Mesia vs Jarigas, cili do del me katolik se tjetri ?!

  Mesi-vatikanisti, mos u dorezo ! Vazhdo, vazhdo ne betejen anti-pagane deri ne shkaterrimin e teoris se trinitetit ! Se nuk i dihet Kurr ! Ndoshta te hapen syt.
  Ktu sjam une vs. jarigas, por e verteta vs. genjeshtra. Si qe sjam une vs evian por e verteta vs. kotesia.
  Edhe ti boll hengre m. qe sdi sa vjet, boll qe i manipuluat mijera shqiptare, por edhe se e cmendet edhe nje person si Jarigasi, qitash tipit i ka ra ne mend qe eshte ateist sdi cka ben e ka dale jashta kontrolles, boll me kete genjeshter se Triniteti eshte paganizem. Nese te krishteret e moren nga paganizmi trego more majmun nga cilet pagane, dhe perse te krishteret e hershem vriteshin po nga paganet nese ata te paret pra praktikonin paganizem. Ne te kundert boll se ta 'ēkyej gojen' hahahahahahhahahahhaha po kjo ishte shaka

 17. #14
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin
  E kane festuar edhe Iliret,pra eshte e rraces sone dhe sot e festojne shqiptaret pa dallim feje.
  Po Bajrami jot i madhe dhe i vogli qenka feste burimore e rraces sone !!! kush ta solli ?

  Po i pengoka pse njerezit festojne ikjen e Dimrit e arrdhjen e pranveres...cka keni ju kunder gjallerimit te natyres ?
  Doni qe gjithmon te jete Dimer ?!!! te dimeroj haha

  Ikni ore se keni trute e gomarit ju ekstremistet.
  Semik,

  Jo, bajrami i madhe dhe i vogli nuk jan te rracės son. Eshte feste fetare qe i perket nje komuniteti te caktuar, dhe s'ka te ben asgje me fest "kombtare".

  Nuk e shoh si penges per asgje kete fest, thjesht evidentova nje kunderthenje, duke ditur qe romaket dhe greket e lasht nuk ishin te nje familje, e ti nepermes Konices na bere sikur Iliret te ishin frut i te dyve.

  Un e kuptoj qe dikur para 1'500 viteve njerezit ishin te lumtur per Pranveren, por tani te fillojm e t'behemi sikur t'ishim n'kohen e gurit,.. pak sa palidhje ngase asnje popull me rrenje Romako-greke nuk e ben.

 18. #15
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Ktu sjam une vs. jarigas, por e verteta vs. genjeshtra. Si qe sjam une vs evian por e verteta vs. kotesia.
  Edhe ti boll hengre m. qe sdi sa vjet, boll qe i manipuluat mijera shqiptare, por edhe se e cmendet edhe nje person si Jarigasi, qitash tipit i ka ra ne mend qe eshte ateist sdi cka ben e ka dale jashta kontrolles, boll me kete genjeshter se Triniteti eshte paganizem. Nese te krishteret e moren nga paganizmi trego more majmun nga cilet pagane, dhe perse te krishteret e hershem vriteshin po nga paganet nese ata te paret pra praktikonin paganizem. Ne te kundert boll se ta 'ēkyej gojen' hahahahahahhahahahhaha po kjo ishte shaka
  Paganizėm, i nderuari "MESI",... eshte ēdo form adhurimi pos 1 Zoti.

  T'a ka then Bibla para Kur'anit, po t'i s'don ta besosh.

  Lexo, kjo eshte forma e Shahadetit, dėshmisė sė 1 Zoti qė themi ne muslimanėt :

  1. Atėherė Perėndia shqiptoi tėrė kėto fjalė, duke thėnė:

  3. Nuk do tė kesh perėndi tė tjerė para meje.

  4. Mos bėj gdhėndje ose shėmbėlltyrė tė asnjė gjėje qė ndodhet lart nė qiej ose kėtu poshtė nė tokė ose nė ujėrat nėn tokė.

  5. Mos u pėrkul para tyre dhe as do t`u shėrbesh, sepse unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xheloz qė dėnon padrejtėsinė e etėrve mbi fėmijėt e tyre deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt tė atyre qė mė urrejnė,

 19. #16
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Po jam dakort me mesia4ever qe i eshte fut seksologjis (si gjithmon jo teorike por praktike-shkencore) ;festat,librat,perrallat,kenget popullore qe nuk jane katolike duhen ndaluar. Edhe seksi po nuk ishte katolik duhet ndaluar.
  Po le bre burre mos ja kaj nanen qa je tu fol palidhje, kush tha me ta ndalu qe te festosh dicka?
  Kush ta ndalon more cka po fol palidhje, sa here ketu kam postuar se jam per laicitet, sekularizem, por nuk d.m.th. se jam per ateizem, jam per ndarje te fese me shtetin. Ku jam ekstremist ku jo qe skam fuqine por as nuk dua qe t'i imponohet dikujt dicka. Problemi eshte tek ju qe kush nuk pajtohet dhe iu perqesh ju e etiketoni si ekstremist. Juve po ju pengon qe te flitet pozitivisht per krishterimin, pasi sipas jush ky besim qenka i serbeve, por ju harroni se kur erdhi krishterimi ne trojet tona serbet as nuk kishin ardhur ne Ballkan, dhe te paret tone braktisen paganizmin per te verteten e Jezusit te Nazaretit. Qitash perse shqiptaret duhet ta urrejne krishterimin kur te paret tane e pranuan vullnetarisht po nga vet apostujt e Jezusit. Nese ty te duket normale te besoh se majmunet lindin gjysme majmune e gjysme njerez e pastaj ata gjysme majmune e gjysme njerez lindin njerez askush sta ndalon ate besim por edhe ti ske te drejte t'i demonizosh te tjeret.

  Ne krishterim seksi jashte martesor eshte i ndaluar. Ka kenaqesi trupore dhe eshte normale qe te kryhen mardhenie seksuale, por vetem kur te martohet robi. Nuk mund ta satanizohet dicka qe Perendia ka krijuar dhe normal qe nuk mund ta ndalosh dicka qe eshte natyrale sepse Perendia krijoi mashkullin dhe femren qe te shumohen dhe te sjellin ne kete bote djem dhe vajza te reja. Perse ju mundoheni ta shpallni krishterimin si anti normal sepse sipas jush e ndalon seksin kur e verteta eshte se ne kete besim nuk ndalohet seksi por vetem marrdheniet jashte martesore.

 20. #17
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  Paganizėm, i nderuari "MESI",... eshte ēdo form adhurimi pos 1 Zoti.

  T'a ka then Bibla para Kur'anit, po t'i s'don ta besosh.

  Lexo, kjo eshte forma e Shahadetit, dėshmisė sė 1 Zoti qė themi ne muslimanėt :

  1. Atėherė Perėndia shqiptoi tėrė kėto fjalė, duke thėnė:

  3. Nuk do tė kesh perėndi tė tjerė para meje.

  4. Mos bėj gdhėndje ose shėmbėlltyrė tė asnjė gjėje qė ndodhet lart nė qiej ose kėtu poshtė nė tokė ose nė ujėrat nėn tokė.

  5. Mos u pėrkul para tyre dhe as do t`u shėrbesh, sepse unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xheloz qė dėnon padrejtėsinė e etėrve mbi fėmijėt e tyre deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt tė atyre qė mė urrejnė,
  Perse pra po han m. palidhje krejt gratis pa te detyruar askush, perse po thua ende ne Mars 2017 se Triniteti eshte paganizem. Perse e deklaron nje gje kur ti vet e di qe eshte e pavertete. Ok e pranojme se e urreni besimin krishter por kjo nuk ju jep te drejte qe ta luftoni me genjeshtra sikur ti e sikur myslimanet e ateistet tjere te ketij forumi. Nese ke fakte e argumenta eja ofroji, nese ske atehere mos fol genjeshtra, nese nuk te intereson atehere mos merr pjese ne forum. Nuk ju urrejme e pranojme se ju krishterimin e urreni per vdekje por ju duhet ta luftoni nje besim te cilin e konsideroni te rreme me argumenta jo me shpifje, me fakte dhe jo me shpikje.

 21. #18
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Perse pra po han m. palidhje krejt gratis pa te detyruar askush, perse po thua ende ne Mars 2017 se Triniteti eshte paganizem. Perse e deklaron nje gje kur ti vet e di qe eshte e pavertete. Ok e pranojme se e urreni besimin krishter por kjo nuk ju jep te drejte qe ta luftoni me genjeshtra sikur ti e sikur myslimanet e ateistet tjere te ketij forumi. Nese ke fakte e argumenta eja ofroji, nese ske atehere mos fol genjeshtra, nese nuk te intereson atehere mos merr pjese ne forum. Nuk ju urrejme e pranojme se ju krishterimin e urreni per vdekje por ju duhet ta luftoni nje besim te cilin e konsideroni te rreme me argumenta jo me shpifje, me fakte dhe jo me shpikje.
  Te eshte mbush goja me "m." !

  Shiqo, shko pastro fjalorin nga jashteqitjet gojore, dhe pastaj eja dhe te tregoj fije-pėr-pe, se pse Triniteti eshte shpifje pagane. Ok ? Hajt tani,

 22. #19
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Po le bre burre mos ja kaj nanen qa je tu fol palidhje, kush tha me ta ndalu qe te festosh dicka?
  Kush ta ndalon more cka po fol palidhje, sa here ketu kam postuar se jam per laicitet, sekularizem, por nuk d.m.th. se jam per ateizem, jam per ndarje te fese me shtetin. Ku jam ekstremist ku jo qe skam fuqine por as nuk dua qe t'i imponohet dikujt dicka. Problemi eshte tek ju qe kush nuk pajtohet dhe iu perqesh ju e etiketoni si ekstremist. Juve po ju pengon qe te flitet pozitivisht per krishterimin, pasi sipas jush ky besim qenka i serbeve, por ju harroni se kur erdhi krishterimi ne trojet tona serbet as nuk kishin ardhur ne Ballkan, dhe te paret tone braktisen paganizmin per te verteten e Jezusit te Nazaretit. Qitash perse shqiptaret duhet ta urrejne krishterimin kur te paret tane e pranuan vullnetarisht po nga vet apostujt e Jezusit. Nese ty te duket normale te besoh se majmunet lindin gjysme majmune e gjysme njerez e pastaj ata gjysme majmune e gjysme njerez lindin njerez askush sta ndalon ate besim por edhe ti ske te drejte t'i demonizosh te tjeret.

  Ne krishterim seksi jashte martesor eshte i ndaluar. Ka kenaqesi trupore dhe eshte normale qe te kryhen mardhenie seksuale, por vetem kur te martohet robi. Nuk mund ta satanizohet dicka qe Perendia ka krijuar dhe normal qe nuk mund ta ndalosh dicka qe eshte natyrale sepse Perendia krijoi mashkullin dhe femren qe te shumohen dhe te sjellin ne kete bote djem dhe vajza te reja. Perse ju mundoheni ta shpallni krishterimin si anti normal sepse sipas jush e ndalon seksin kur e verteta eshte se ne kete besim nuk ndalohet seksi por vetem marrdheniet jashte martesore.
  Po ekstremist je o burr i dheut por nuk e kupton. Se vetem ekstremistit mundet ti prishi qefin nje feste e tille.

  Eshte nje feste e pergjithshme,njefare feste qe nuk ishte e perkrahur as nga komunizmi, eshte me teper nje tradite se sa nje feste,eshte nje feste qe nuk perfaqson asgje perveē se tradites "natyralistike" o stinore,eshte nje feste qe e festojne te gjithe nga fetari (normal) deri tek ateisti. Pra eshte nje feste shqiptare. Vetem nje ekstremisti jo normal mundet ti prishi pune nje feste e tille.


  Amoris laetitia thot Papa i fundit.... Qe natyrisht ti nuk ke pse ta lexosh.

 23. #20
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Dita e Veres - feste gezimi dhe shkelqim

  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  Te eshte mbush goja me "m." !

  Shiqo, shko pastro fjalorin nga jashteqitjet gojore, dhe pastaj eja dhe te tregoj fije-pėr-pe, se pse Triniteti eshte shpifje pagane. Ok ? Hajt tani,
  Jo valla te eshte mbushur ty e Jarigasit se mua aspak qe sdini tjeter gje perpos te silleni sa me keq qe eshte e mundur e te ofendoni e te flisni genjeshtra.

  https://www.google.com/search?q=syri...isis&*&spf=378
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 20-03-2017 mė 16:14

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •