Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 42
 1. #21
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Po pse more me ardh me investu ne Kosove kur ne Dukagjin Ramushi ja merr haraqin mbi 10% e kur jan ne pyetje milionat e miliardat 10% hyp shume e madhe krejt punetoret me 10% i mban edhe plus i miremban
  Pse me ardhe ne Drenice kur edhe knej do lushtake kurrgja udhen sja lshojn Rambos veq ka dasht Zoti kta vet po kan biznise e spo mujn i qesin haraq njani tjetrit.
  Pse me shku ne Llap kur grupi i llapit te njejten strategji te haraqit po e lun.
  Pse me ardh ne Kosove me investu kur haraqi 3-fishohet me dukagjin drenice e llap dhe shkon 30% , 30 % eshte shume e madhe per investitor te mdhoj.

 2. #22
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga ane Lexo Postimin
  Qy qy qy qt ,arabit i paska met hatri nga deklarata e Atifetes dhe per inati shkon e investon te masakruesit e muslimaneve ..sa i mencur qe je oj Deve
  Shqiptaret po mendojn se po e dekorove me nje cmim nje sheik arab, ai pas kesaj do t'na jap lemosh.

  Po projektet, ku i kemi ?

  S'ka Projekte, s'ka investime !

  Kjo histori vec se po perseritet pas keshilles se sheikve te Dubait qe u kerkonin ne kohen e I.Ruvoges : "PROJEKTE SERIOZE" !!

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin
  Shqiptaret po mendojn se po e dekorove me nje cmim nje sheik arab, ai pas kesaj do t'na jap lemosh.

  Po projektet, ku i kemi ?

  S'ka Projekte, s'ka investime !

  Kjo histori vec se po perseritet pas keshilles se sheikve te Dubait qe u kerkonin ne kohen e I.Ruvoges : "PROJEKTE SERIOZE" !!
  Thelbi i ceshtjes konkrete nuk eshte nese ka apo nuk ka "projekte serioze"...

  Anashkalimi i Kosoves me shumice muslimane dhe favorizimi i Serbise me shumice shpesh "anti-muslimane" nga shtetet e pasura arabe, gjithashtu muslimane, vetevetiu len shije te keqe dhe e delegjitimon ne mase te madhe jo vetem servilitetin e theksuar te zyrtareve dhe institucioneve kosovare dhe shqiptare ndaj shteteve te tilla (kuptohet per interesa personale), te shprehur edhe permes dekorimeve zyrtare, por edhe disponimin ne pergjithesi miqesor te nje pjese te madhe te shqipetareve, vecanerisht ndaj disa shteteve te pasura arabe.
  Eshte e drejte dhe legjitime qe shqiptaret e Kosoves dhe shqiptaret ne pergjithesi presin mbeshtetje dhe favore nga shtete te tilla arabe me shumice muslimane. Sic eshte edhe e drejte e serbeve qe p.sh. presin mbeshtetje dhe solidaritet nga shtetet me shumice ortodokse. Gje e cila ne mase te madhe, me perjashtime te vogla, edhe eshte verejtur ne forma te ndryshme gjate konfliktit te Kosoves dhe deri sot. Pra, pavaresisht rrethanave, eshte plotesisht e natyrshme qe nje komb me shumice muslimane te llogarite ne perkrahje te nje kombi tjeter me shumice muslimane, vecanerisht kur behet fjale per vende qe ne pergjithesi jane edhe aleat perendimor.

  "Zhgenjimi" behet edhe me i pashmagshem kur delegacione te shteteve ne fjale gjate nje turneu ballkanik vizitojne Kosoven dhe Shqiperine vetem sa per t'u fotografuar per edhe per publikun e brendshem musliman, eventualisht ju premtojne ndonje ndihme humanitare, dhe shkojne ne Beograd (vend anti-musliman, ku jane djeg edhe xhamia!) per te nenshkruar kontrata te investimeve qe kapin shumen e qindra milionave apo edhe me shume.
  Jo pse shqiptaret nuk jane ne gjendje ta kuptojne se shtetet e tyre nuk i plotesojne disa kushte te rendesishme per investime te tilla dhe se qeverite e tyre jane te korruptuara dhe pjeserisht te paafta etj., por sepse nje menyre e tille e trajtimit nga dikush qe per arsye te njohura e trajton si "mik" vetevetiu behet irrituese dhe deri diku edhe provokuese.
  Shqiptaret, pavaresisht gjendjes se tyre shoqerore, politike dhe ekonomike, nuk mund te pajtohen qe ata te cilet i konsiderojne miq apo per shkak te rrethanave specifike si aleat te natyrshem, t'i ngushellojne dhe lavderojne me fjale miqesore dhe ndonje lemoshe humanitare, ndersa investimet ti bejne ne vende fqinje dhe armiqesore, te cilat produktet dhe sherbimet e ketyre investimeve shpesh i shesin pikerisht ne tregun shqiptar te rajonit.
  Vetem Maqedonia dhe Serbia eksportojne ne Kosove mallera me vlere prej se paku rreth 600 milione Euro, ne realitet 700 milione deri 1 miliarde. Nga rreth 2,3 miliarde Euro, vetem rreth 280 milione jane eksporte d.m.th. mbi 2 miliarde importohen per cdo vjet, rreth 50% apo me teper nga Serbia dhe Maqedonia. Ne kete mes mund te permendet edhe Turqia, e cila, pervec qe ka ble fiirma gati falas ne Kosove, eksporton mallera ne vlere prej mbi 200 milione ne vite dhe importon vetem rreth 10 milione.
  Me fjale tjera, nje pjese e mire e investimeve ne Serbi, Maqedoni dhe rajon jane rentabile vetem fale tregut te hapur kosovar dhe shqiptar ne pergjithesi. Keshtu qe nuk eshte lehte per shqiptaret te pranojne qe miqte dhe aleatet e tyre te investojne ne mireqenjen e vendeve armiqesore, e cila pjeserisht, nese jo teresisht, paguhet nga vete shqiptaret, ne vecanti nga diaspora shqiptare...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 14-03-2014 m 17:51

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Antarsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime n 129 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  T enjten, Sheiku arab pritet t marr mimin “Qytetar Nderi” t Prizrenit, pas nj mbledhje t jashtzakonshme q Komuna e udhhequr nga PDK-ja vendosi t’ia jap t mrkuren.
  Nuk e di Kosova a`e dekoroi sheikun,por Shqiperija Po.Edhe ate nga Presidenti Nishani.

  ..
  Shiqoni Skenderbeun mbrapa ,i zymte !

  Presidenti Bujar Nishani dekoroi sot ministrin e Jashtm t Emirateve t Bashkuara, Abdullah bin Zayed Al Nahyan-un me dekoratn “Gjergj Kastrioti Sknderbeu”. Dekorata u dha me motivacionin: “Pr merita t veanta n forcimin e marrdhnieve ndrmjet Republiks s Shqipris dhe Emirateve t Bashkuara Arabe, dhe mbshtetjen q vendi i tij i ka dhn Shqipris dhe shqiptarve”.

  - Emiratet e Bashkuara Arabe ishin shteti i pare i Gjirit Persik ,te cilet e njohen Republiken e Kosoves si shtet i pavarur.
  Ndryshuar pr her t fundit nga semiku : 14-03-2014 m 18:22
  Rri qet dhe fol Shqip !

 5. Anetart m posht kan falenderuar semiku pr postimin:

  The_Capital (17-03-2014)

 6. #25
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Ne Serbi sheiku do investoje per te ndertuar mrekullira mbi uje. Ne Shqiperi investon per te ndertuar xhamija. Ca ironie

 7. Anetart m posht kan falenderuar Darius pr postimin:

  xfiles (17-03-2014)

 8. #26
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga semiku Lexo Postimin
  Nuk e di Kosova a`e dekoroi sheikun,por Shqiperija Po.Edhe ate nga Presidenti Nishani.

  ....


  "Sheikh Abdullah was granted the title during a working dinner hosted by the Deputy Prime Minister of Kosovo, Bahgat Bassole, in the presence of Enver Hoxhaj, Kosovan Minister of Foreign Affairs, and Sheikh Abdullah's accompanying delegation Sheikh Abdullah expressed his thanks to the Mayor of the city of Prizren on the honour he received during a joint press conference with Enver Hoxhaj. "


  Bile u dekorua nga nje i denuar rishtazi per korrupsion (Mayor Muja) dhe nje "biznismen" i dyshimte, i cili njekohesisht njihet si njeri i afert me qarqe te larta ruse, serbe, me diktatura te ndryshme aziatike dhe afrikane si dhe me figura te ndryshme te dyshimta ne boten e biznesit nderkombetar (kryesisht ne rajonin post-sovjetik )...  Emiratete e Bashkuara ishte shteti i pare i Gjirit Persik ,te cilet e njohen Republiken e Kosoves si shtet i pavarur
  Jo per muslimanizem apo per burra t'mire, por sepse ishin dhe jane shtet aleat i SHBA-se dhe Perendimit...

  Perseri, nuk eshte problematik as cmimi. Ndoshta edhe eshte i meritur.
  Sigurisht se e ka merituar me shume se ndonje tjeter.

  Problemi qendron diku tjeter, ndoshta pjeserisht edhe ne faktin qe e permendi Darius.

  Ne edhe mund te pajtohemi se nuk kemi fuqi me te madhe apo kapacitet per te terhequr investime tjera te rendesishme apo trajtim ne pergjithesi me te denje nga shtetet tjera ne pergjithesi, madje edhe te ketyre qe natyrshem i llogarisim si mike dhe aleate. Por, megjithate, nuk mund te mos i diskutojme gjerat e tilla ne menyre kritike, cofte edhe vetem per t'ua hapur syte disa te vetequajturve besimtar qe besojne verberisht ne altruizmin vellazeror te atyre qe i konsiderojne si vellezer" musliman, per te kritikuar politiken aktuale ne vende apo edhe per vetekritike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 14-03-2014 m 18:35

 9. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  242 falenderime n 202 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Duhet patur parasysh se Serbia ka 200 vite Universitet (jo si ne me pak se 60 vite ) ,200 vite jane te mjaftueshme per tu krijuar nje klase e larte intelektuale qe kujdeset per mireqenien e shtetit te tyre(ben projekte e thith investitor) por te jeni te sigurte qe edhe nese ne do ishim ne stadin e Serbise ,duke njohur dobesine(inferioritetin) qe kane muslimanet kundrej te krishtereve prape do zgjidhin Serbine para nesh .
  There is a special place in hell for women who don't help other women.
  Madeleine Albright

 10. #28
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Antarsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  1
  10 falenderime n 8 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  E kemi bere mit kete punen e investitorve te huaj, thuajse ata po presin ne ren me ardhe me investu ne Dukagjin, Drenice e Llap veq do komandanta po ju qesin haraq !
  Serbia ju ka dhen arabve 49 % te aksioneve te kompanise JAT, ju ka dhuru hotele ne KOPAONIK , ju ka shit lire 10.000 hektar toke ne Vojvodin , keta arabet pas zgjedhjeve do ta marrin ne komcesion aeroportin e Beogradit , me jau ba qeveria keto leshime arabve shqiptaret gjithe diten I kishin sha "talebanet" Thaci e Rama qe po jau shesin "pasurit kombtare" sheikve te arabise !
  Ne raport me arabet , posaqerisht me Emiratet,Kuvajtin, Irakun, Libin dhe Algjerin Serbia ka shume perparesi ne raport me neve,kompanit serbe jan prezente ne keto shtete qe 40 vite.
  Ky investim per Beogradin ne uje lansohet ne fushata zgjedhore qe nga koha e millosheviqit me emra te ndryshem ne fillim ishte Metropolis pastaj europlis tani ne uje ne fund do te perfundoi si nje rren ballkanike e fushates zgjedhore, per ata qee njohin tregun e patundeshmerive ne Beograd ka renje te cmimit te objekteve per 30% plus jan hotelet e kohes se ish jugosllavise te parenovuara dhe te shfrytezuara me pake se 40 %.

 11. #29
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Antarsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime n 129 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga Nuh Musa Lexo Postimin
  Nje....mendoj se ki projket ne serbi nuk ka gjasa te ralizohet......sepse, ARABET, nese nuk FITOJNE, ato nuk investojne....ose do ti rrjepin, dhe do ta realizojne, ose do te ikin nga kane ardhe (nuk jane aq naiva te investojne ne nje vend ku gjysma e kapitalit do te ju shkoje ne bark e gushe te politikaneve, ashtu csic ja trusen bankes austriake Hypo Adria, ose kompanise ndertimore Alpine).....pra, me shume mendoj se NUK DO TE REALIZOHET....mund ta realizoje putini, por edhe ai mendon njejte si arabet....
  Se paku tek arabet shihet nje cfare vije e qarte e biznesit...ne projekte te reja investojne vetem ne vendet e tyre....ne projekte jashta vendeve investojn ku qe ne starte kane rendite te mira....
  Punimet fillestare vetem kan filluar.Nuk do jene vetem ndertim komplekse banesash,qendra tregtare por edhe ndertim plotesisht i ri objekteve tjera kapitale,hekurudhen,stacione autobusesh ... etj.
  Pse mos te ndertohet ,serbet kane ofruar ate qe kane, Token falas dhe tere fitimi do te ndahet 65 - 35 % per arabopetrodollarsit.
  Ja cka thote Muhamed Alabar njeri nder njerezit kryesor te Emirateve : ... " Nje nder objektet kryesore te "Beogradit mbi Uje" Kulla e Larte,do te perfundoj me 2017.Ne ndertojme ne te gjithe Boten dhe jemi te fokusuar ne stilin e jetes dhe arkitekturen lokale.Por ketu (Beograd) do te jete me ndryshe,do te ndertojme dic qe Serbija do te krenohet.Ky projekt do ta rilind Serbine ..."
  Ndertimet do ti udheheq firma "Eagle Hills",ndersa ne konkurs jane paraqitur shume firma arkitektonike boterore,midis tjerash edhe ajo qe e ndertoi Kullen "Burj Khalifa"....Hapesira e pergjithshme e "Beogradi mbi Uje" do kap 1.850,000 km2 ku do punojne mbi 20.000 punetor.
  Ku e di ,munde te jete edhe genjeshter parazgjedhore e partive politike ne pushtet ne Serbi.

  Image

  Dy....ne vendet tona per kesisoj projektesh MILLIARDESHE nuk ka perspektive....bile edhe beogradi me duket si kot....
  Ma leji ti miliardat,arabet le t`ja ndertojne Prishtines Ujesjellsin - se vdiqen pa uje te mjeret ne Prishtine.Kjo nuk kushton miliarda.
  ....perndryshe ne serbi , perpos qe kaloje tranzit, dhe kajher ndal ne parkingje dhe e bej sh..rren, skam interess tjeter...
  Aaaa zotri Musa,zoterit e vertet nuk e bejne sh.u.rr.e.n ne parkingje...por gjejne ndonje vend te dinjitetshem ~ ndonje WC
  Rri qet dhe fol Shqip !

 12. #30
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Antarsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  1
  10 falenderime n 8 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Nuk eshte pume inferioriteti, po pune interesi, ne nuk kemi asnje qytet qe mumd te jet atraktiv, nuk mund te krahasohen Prishtina e Tirana me Beogradin krejt tjeter pozite ka Beogradi ne jemi ne nje qosh te ballkanit.
  Keto investime nuk do te ndodhin ne Beograd sepse Beogradi e ka humb rolin e qendres politike,ekonomike,aeroportuale qe e ka pase ne kohene komunizmit, luftrat e sankcionet e kam nere te veten sot ne ket rajon shume me terendesishme jan Stambolli , Athina, Budapesti e dikun ne nivel te njejt e ndoshta me mire se Beogradi jan Bukireshti,Sofja e Zagrebi.

 13. #31
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Antarsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  1
  10 falenderime n 8 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Ne fushat zgjedhore qeveria serbe ka fillu edhe ndertimin e gasjellsit jugor edhe pse ky gazsjelles nuk ka fillu te mdertohet ne Rusi, Bullgari ndoshta e sjelllm gasin meaeroplam !

  Edhe ky projekti ne uje eshte rren parazgjedhore , kush don me I ble ne serbi mbi 1800.000 metra katrore banesa,hotele e lokale afariste .

  Rren ai trashigimtari I sheshelit cka te flet veq marketing, leto premtime per ndertim , zhvillim e standard si ne skandinavi e kan nje te mire Kosoben thuajse nuk e kan permen ne kete fushate .

 14. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  242 falenderime n 202 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga semiku Lexo Postimin
  Punimet fillestare vetem kan filluar.Nuk do jene vetem ndertim komplekse banesash,qendra tregtare por edhe ndertim plotesisht i ri objekteve tjera kapitale,hekurudhen,stacione autobusesh ... etj.
  Pse mos te ndertohet ,serbet kane ofruar ate qe kane, Token falas dhe tere fitimi do te ndahet 65 - 35 % per arabopetrodollarsit.
  Ja cka thote Muhamed Alabar njeri nder njerezit kryesor te Emirateve : ... " Nje nder objektet kryesore te "Beogradit mbi Uje" Kulla e Larte,do te perfundoj me 2017.Ne ndertojme ne te gjithe Boten dhe jemi te fokusuar ne stilin e jetes dhe arkitekturen lokale.Por ketu (Beograd) do te jete me ndryshe,do te ndertojme dic qe Serbija do te krenohet.Ky projekt do ta rilind Serbine ..."
  Ndertimet do ti udheheq firma "Eagle Hills",ndersa ne konkurs jane paraqitur shume firma arkitektonike boterore,midis tjerash edhe ajo qe e ndertoi Kullen "Burj Khalifa"....Hapesira e pergjithshme e "Beogradi mbi Uje" do kap 1.850,000 km2 ku do punojne mbi 20.000 punetor.
  Ku e di ,munde te jete edhe genjeshter parazgjedhore e partive politike ne pushtet ne Serbi.

  Image


  Ma leji ti miliardat,arabet le t`ja ndertojne Prishtines Ujesjellsin - se vdiqen pa uje te mjeret ne Prishtine.Kjo nuk kushton miliarda.
  Semik ,nese ke pak meshire ,mjaft solle foto e shkrime nga Bogradi mbi uje .."xhidavine" ma shtinen ,ne duke ju dhene "bijte me te mire" arabeve e ata miliardat Serbise
  There is a special place in hell for women who don't help other women.
  Madeleine Albright

 15. #33
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Antarsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime n 129 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  Jo per muslimanizem apo per burra t'mire, por sepse ishin dhe jane shtet aleat i SHBA-se dhe Perendimit...
  Perseri, nuk eshte problematik as cmimi. Ndoshta edhe eshte i meritur.
  Sigurisht se e ka merituar me shume se ndonje tjeter.
  Problemi qendron diku tjeter, ndoshta pjeserisht edhe ne faktin qe e permendi Darius.
  Ne edhe mund te pajtohemi se nuk kemi fuqi me te madhe apo kapacitet per te terhequr investime tjera te rendesishme apo trajtim ne pergjithesi me te denje nga shtetet tjera ne pergjithesi, madje edhe te ketyre qe natyrshem i llogarisim si mike dhe aleate. Por, megjithate, nuk mund te mos i diskutojme gjerat e tilla ne menyre kritike, cofte edhe vetem per t'ua hapur syte disa te vetequajturve besimtar qe besojne verberisht ne altruizmin vellazeror te atyre qe i konsiderojne si vellezer" musliman, per te kritikuar politiken aktuale ne vende apo edhe per vetekritike.
  Jo,z.Antiproanti shtova me vone qe EBA te paret e pranuan pavaresine e Kosoves,natyrisht nen ndikimin edhe te SHBA-se.Kete e shtova vetem si kuriozitet , ashtu mu kujtua me vone.
  Perndryshe plotesisht ka te drejte Darius,Ti dhe te tjeret qe revoltohen me standartet e dyfishta te ketyre miliardereve te EBA-se...gjersa keta arabomiliarderet ndertojne nje Beograd te ri,te NE si mjeranet e fundit qe jemi edhe ne rajon - ka tendenca te na fusin vehabo-selafizmin duke verberuar te rinj dhe te reja dobet te arsimuar permes fondeve te dyshimta.
  Te NE depertojne ne menyren me primitive,permes literatures berllok fetare extremiste,ndersa ne Beograd mbahen kokteje dhe urojne projekte madhore te infrastruktures me Sllavet.

  Askush nuk na ka faj,budallain vjedhe,myte,shfrytezoje,degjeneroje,shkombtarizoje - cka te duhet AI !
  Ja do i shperdajme 100.000 kopje te Kuranit falas,mjafton per JU ? ... keshtu pergjigjen Sheikoarabet ...!
  Rri qet dhe fol Shqip !

 16. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  242 falenderime n 202 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga semiku Lexo Postimin
  Jo,z.Antiproanti shtova me vone qe EBA te paret e pranuan pavaresine e Kosoves,natyrisht nen ndikimin edhe te SHBA-se.Kete e shtova vetem si kuriozitet , ashtu mu kujtua me vone.
  Perndryshe plotesisht ka te drejte Darius,Ti dhe te tjeret qe revoltohen me standartet e dyfishta te ketyre miliardereve te EBA-se...gjersa keta arabomiliarderet ndertojne nje Beograd te ri,te NE si mjeranet e fundit qe jemi edhe ne rajon - ka tendenca te na fusin vehabo-selafizmin duke verberuar te rinj dhe te reja dobet te arsimuar permes fondeve te dyshimta.
  Te NE depertojne ne menyren me primitive,permes literatures berllok fetare extremiste,ndersa ne Beograd mbahen kokteje dhe urojne projekte madhore te infrastruktures me Sllavet.

  Askush nuk na ka faj,budallain vjedhe,myte,shfrytezoje,degjeneroje,shkombtarizoje - cka te duhet AI !

  Ja do i shperdajme 100.000 kopje te Kuranit falas,mjafton per JU ? ... keshtu pergjigjen Sheikoarabet ...!
  Plotessht e vertete !
  There is a special place in hell for women who don't help other women.
  Madeleine Albright

 17. #35
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga semiku Lexo Postimin
  Jo,z.Antiproanti shtova me vone qe EBA te paret e pranuan pavaresine e Kosoves,natyrisht nen ndikimin edhe te SHBA-se.Kete e shtova vetem si kuriozitet , ashtu mu kujtua me vone.
  Perndryshe plotesisht ka te drejte Darius,Ti dhe te tjeret qe revoltohen me standartet e dyfishta te ketyre miliardereve te EBA-se...gjersa keta arabomiliarderet ndertojne nje Beograd te ri,te NE si mjeranet e fundit qe jemi edhe ne rajon - ka tendenca te na fusin vehabo-selafizmin duke verberuar te rinj dhe te reja dobet te arsimuar permes fondeve te dyshimta.
  Te NE depertojne ne menyren me primitive,permes literatures berllok fetare extremiste,ndersa ne Beograd mbahen kokteje dhe urojne projekte madhore te infrastruktures me Sllavet.

  Askush nuk na ka faj,budallain vjedhe,myte,shfrytezoje,degjeneroje,shkombtarizoje - cka te duhet AI !
  Ja do i shperdajme 100.000 kopje te Kuranit falas,mjafton per JU ? ... keshtu pergjigjen Sheikoarabet ...!
  Nuk eshte ceshtje e budallait, sepse shqiptaret (individualisht dhe ne grupe ) ne shumicen e lemive e kane deshmuar se mund te konkurojne me pothuaj secilin...

  "vjedhja, shfrytezimi, degjenerimi, shkombtarizimi..." jane bere dhe behen te mundshme pikerisht permes politikes anti-shqiptare te shumices, per te mos thene te gjitheve, popujve dhe vendeve ballkanike dhe faktikisht edhe shumices se vendeve Evropiane. Pra, jane vete ato qe na "vjedhin, shfrytezojne,...shkombtarizojne..." te cilat ne aksione te kordinuara afatgjate dhe afatshkurta, varesisht nga nevoja, kane krijuar rrethana ne troje shqiptare dhe perreth tyre, te cilat gati automatikisht ofrojne terren te pershtatshem per te vazhduar te bejne ate qe e bejne kohe pas kohe dhe vazhdimisht ne dem te shqiptarve.
  Tani, per ata qe kane pritur se nje popull i ndare dhe i shperndare ne gati te gjitha shtetet armiqesore te Ballkanit dhe ne diaspore, do te mund te behej konkurent i shteteve kryesisht albanofobike te Ballkanit, dhe ne kete aspekt aleate te ngushta, dhe rajoneve qe praktikisht kane qene pjese e Evropes se zhvilluar, me aleate gjithashtu te klasit te pare, duhet thene se pervec Izraelit qe eshte teper specifik ne shume aspekte dhe per te cilin nuk deshirojme te humbasim kohe, nuk ka ne Evrope dhe ne boten e civilizuar nje komb qe ka qene apo eshte ne situate te shqiptareve qe dekada dhe shekuj, praktikisht qysh se ekziston, qe ka mundur te perparoje me teper apo sa duhet. Pa llogaritur ndoshta edhe ndonje vend ku ka burime te medha te naftes dhe gazit.

  Njeru ka mundesi te interpretoje cdo gje nga nje kendveshtrim i pershtatshem, per te mbrojtur cfaredo hipoteze. Por, nuk duhet harruar se armiku apo armiqte ndonjehere mund te jene aq te forte sa qe te mbajne 5, 10 apo edhe me shume shekuj nen pushtim ose te nenshtruar ne ndonje forme tjeter. Dhe kur armiqte ose jane teper te forte ose i bashkojne forcat dhe behen super te forte, atehere secili komb perfundon ne gjendje te ngjashme sic jane shqiptaret aktualisht ose edhe mund te zhduket teresisht.
  Fajet kryesore dhe ndoshta te vetme per gjendjen ne te cilen ndodhemi i kane usheheqesit politik dhe ushtarak te shqiptareve ne te gjitha koherat, sidomos ne momentet kyce te historise. Sepse as popujt tjere nuk kane perparuar sepse kane pasur ndonje popullate me intelekt mesatar shume me te larte se tjeret - edhe pse sa me i forte shteti, mbreteria apo sundimtari, aq me terheqes ka qene dhe eshte per njerez intelektual dhe perparimtar- por, sipas gjases, sepse kane pasur udheheqes me te mire dhe shpesh qe i kane perzgjedhur vete apo qe jane dale nga mesi i popullit dhe jo si rezultat i "Zarfave te Ambasadoreve" apo interesave te fqinjve amiqesor dhe fuqive te ndryshme aleate. Sepse ata qe hypin ne pushtet permes "zarfave" dhe sherbimeve te huaja, automatikisht nuk jane te afte te marrin vendime te duhura dhe te guximshme ne momente te duhura historike, te cilat, megjithate, nuk vijne per cdo dite. Dhe duke pase parasyesh se ngjashem eshte veprura gjate gjithe dekadave dhe shekujve te fundit, atehere cdo gje qe shohim sot eshte rezultat i pashmangshem i perseritjes dhe riperseritjes te se njejtes. Nje lloje rrethi vicioz qe ne menyre te kuptueshme ka pamundesuar perparim me te madh apo me te shpejte. Dikush perser mund te pyet, pse bash neve na ndodhi kjo dhe jo tjereve? Dhe mund te fajesoje popullin per cdo gje. Por, sipas mendimit tim, shqiptaret, jo vetem per shkak te zhvillimit te tyre shoqeror dhe gjendjes ne te cilen ndodhen, por edhe per shkak te gjeografise, historise dhe interesave shumedimensionale te shume aktereve rajonal dhe nderkombetar, jane me te predestinuar per te luajtur rolin qe e kane, si nje nder fushebetejat permanente. Ne kete sapekt, Kosova dhe shqiptaret nuk jane krejtesisht te vecante. Ukraina eshte nje shembull i krahasueshem, edhe pse jo krejtesisht i barabarte. Thjeshte, historia na ka zgjedh te jemi nje lloje labori, instrumenti dhe fushebeteje e interesave te huaja. Dhe nje rajon qe ka perafersisht nje rol te tille, nuk ka se si perparoje dhe zhvillohet. A kemi force vetanake te mjaftueshme per t'u zhveshur nga ky rol kryesisht i imponuar nga fuqi shume te medha eshte ceshtje tjeter. Pa perpjekje te qarta per bashkim kombetar shansat do te jene shume te vogla. Bashkimi kombetar do t'i bente trojet shqiptare shume me te pavolitshme per fushebeteja te tilla te interesave te huaja. Atehere, sipas te gjitha gjasave, do te shenderroheshim me teper ne fushebeteje te investitoreve me serioz dhe te investimeve me serioze. Por, me keta udheheqes qe i kemi jo se nuk do te kete bashkim kombetar, por edhe kjo pak qe e kemi arritur eshte ne rrezik...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 14-03-2014 m 21:21

 18. #36
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Antarsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime n 327 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga Nuh Musa Lexo Postimin
  Cifutet jane FIS HARAP.......cifutet dhe muslimanet qe nga ditet e para te islamit kane jetuar, punuar, tregetuar etj.... BASHKARISHT.....kete e bejne edhe sot....ceshtja e palestines eshte ai PROBLEMI TIPIK i mentalitetit arab, kush e ka ma te madh......kuptohet, krejt ne forme diskrete nder fustan....jo ashiqare !!!, kane kulture ato, nuk ju shkon per hije baballareve te civilizimit njerezore me u sjelle si curravec....

  Per cka ta ndajne kuranin nga shteti !!!!, sheriati eshte dispozite LIGJORE, pra e prek sferen e judikatives....fuqite tjera shtetnore jane te lira. KHALIFI/EMIRI/SULLTANI/ILHANI ne shtetin islam nuk eshte HOXHE....islami perndryshe nuk njeh institut central (si vatikani me papen per shembull) ku "kleri" do te kishe nje fuqi shtetnore (si per shembull ne rep. e iranit), por cdohere ka qene i ndertuar mbi nje simbioze te qarte dhe te kulluar te nevojave trupore dhe shpirterore. Kurani i perkushtohet PA REZERVA drejtesise dhe paqes !!!, qendron si KUSHTETUTE, si instance me e larte kur nen ate deshtojne krejt mekanizmat tjera......apo nuk eshte islami fee e paqes ???


  Nga keto mendime dhe konkluzone diametrale ???......nuk e di ku e ke problemin mes "teknollogjise" dhe "islamit" ???......na sqaro pakez.....


  Nje fjali e kote pa asnjecfare vlere.....cka don te me thuash ???.......ne turboshtetet e naftes nuk ka fukarrallek ekzistencial !!!, jane per kembe te gjithe "wohlfahrtstaaten" (shqip se di si i thuan !!!)...


  Senzi per TREGETI, per EKONOMI....ki eshte ai qe mund ta VJEDHIM neve.....une jetoj me moton MESO NGA TJERET, jo nga pervoja jote....

  tung ding dong.....

  Nuh, me gjete mua me bo shaka?

  Edhe nese cifutet dhe harapet i kane rrenjet e njejta, e them kshu se nuk me kane interesuar noj here aq shume rrenjet e tyre.

  Puna eshte se ti, nuk e di a po e shef veten se cfare ke shkruar, o Nuh i bere cifutet dhe harapet si t'duheshin si Romeo dhe Zhuljeta, kur ne realitet edhe njeriu i fundit ne planet e ka mesuar, se harapet kane aq shume urrejtje sa qe po t'kishin mundesi do ti zhduknin cifutet, vetem se nuk e kane mundesine te maten me ta.
  Puna tjeter eshte se, harapet nuk e kane problemin vetem me cifutet, harapet kane edhe probleme mes vete, shia dhe sunitet jane eksploziv ndaj njera tjetres, apo nuk e shef se cfare bejne shia dhe sunitet ne Irak? Ska dite qe nuk masakrohen me dhjetra nga eksplozivet.
  Pastaj, analizoje pak punen ne Siri, te gjitha palet luftuese jane muslimane: alevite, shia, sunite, selafiste, e i biri i dreqit, e kane bere Sirine kasaphane, s'dihet se kush lufto me ke dhe per cfare luftojne. Kleriket injorante, nxisin hordhi injorante dhe i shtyejne ne kasaphane.
  Kjo s'ka t'beje me kulture, me njerzim dhe as me civilizim, kjo eshte rrezikshmeria e injorances islame qe askush se do. Kurse ti thua se kjo eshte kulture e baballareve te njerzimit.
  Ne nje pike te jap te drejte, se keta harapet vertet nuk curraviten se nuk u ka hije, por keta masakrohen mes vete.

  Keto pune mua me tregojne, se islami jo fe e paqes, po fe e faqes edhe ate jo faqes t'bardhe, po e faqes se zeze, mer Nuh Musa.

  Se cfare mekanizma paqesor, permbajn ligjet e islamit dhe ku sundo sharia islame, e gjithe bota perparimtare po i merr lakmi ketij sistemi paqesor, duke fillu prej regjimit prosperues taleban n'Afganistan, te gjithe ua kane lakmi se si eshte e mundur te jetojne njerzit me aq harmoni ne vendin e bukur me emrin Somali, etj etj.

  Jo nuk ishin mendime e as konkluzione diametrale ishin fakte nga shkrime te ndersjella, po pertoj me t'sjelle se cfare shkrove, por a nuk ishin fjalt tua se "fjalet dhe hadithet e librave fetare te shtyejne ti duash me shume se nene dhe baben tend". Nese nuk ke shkruar keshtu, atehere une qenkam qorruar apo kam harruar te lexoj dhe me paraftyrohen fjale qe nuk permbahen ne tekstin tena, me fjale tjera m'paska shku menja per lesh.

  Une kete punen ne mes teknologjise dhe islamit e shof kshtu, si me e thene ma thjeshte: Ashtu si dita me naten, nuk mund te takohen asnjehere.

  Cfare mendoj per torboshtetet e naftes dhe "wohlfahrtsstateen"? Si ta spjegoj, kultura harape islame eshte me nuanca te larmishme, duke u shtrire nga perendimi i Afrikes mbi brigjet e detit mesdhe gjer ne Rusi e kine ne hemisferen veririoro-lindore, kurse gati deri ne Australi ne hemisferen jugoro-lindore. Si duket, ti Nuh e mat islamin per gjona t'mira nga prosperiteti i nje grusht populli ne Katar, Kuwajt, Emirate., kurse nuk i shef se cfare vuajne nga islami 2 - 3 miliarde myslimane tjere ne keto hemisfera, edhe keta tjeret ta kishin pasurine nentoksore ne permasa dhe ne relacion me popullsine e katarit apo kuvajtit do t'ishin te gjithe sheike, po kta tjeret nuk kane mundesi qe kur ta hapin nje bunar ne bashqe te dali nafte, po te keta tjeret nuk del as uje, per kete pune qe ne Afganistan s'ka nafte mbjellin bime narkotike, kurse n'Somali i zene anijet si pirate.

  Ti me duket se nuk e shef, se harapet qe kane nafte kane prosperitet vetem per shkak te naftes, kurse tjeter duhet t'bojne pune perparimtare duke mbjelle dhe duke u ushqyer nga bimet narkotike, tjeret duke rremby anije, tjeret duke marre pengje, e tjera faqe t'zeza., e ti thua se duhet tju kemi lakmi kultures se tyre ne tregti dhe ne ekonomi.

  Nuh, se di si mund ti shkruash keto fjali, mos je duke blere caj rusi nga Afganistani?
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 19. #37
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Antarsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime n 129 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  Nuk eshte ceshtje e budallait, sepse shqiptaret (individualisht dhe ne grupe ) ne shumicen e lemive e kane deshmuar se mund te konkurojne me pothuaj secilin...
  Nuk e pata ndermend Shqiptaret ne teresi,por vetem segmente te caktuara te shoqerise shqiptare qe jane bere viktima te arsimimit katastrofal,nje arsimim gati i pa qene.
  Ndersa sa i perket sa jane shqiptaret konkurrent me te tjeret,kjo s`do koment.NE jemi popull shume mbrapa ne te gjitha aspektet,Semundja jone kronike si popull eshte Organizimi.NE jemi popull teper individualist - saqe nuk kemi nje veshje uniforme prandaj te shqiptaret kemi aq kostume sa kemi krahina (thonte dikur Konica) .... ne munde te funksionojme ne nivel si individualist,por kur kerkohet organizimi dhe disiplina si komb thjesht shkaperderdhemi plotesisht... te marrim nje shembull banal nga sporti.Ne sportet individuale (karate,boks ...) ne arrijme suksese,kur te marrim sportet kolektive aty ku duhet disipline dhe funksionim i kolektivit (futboll,basketboll...) Nuk jemi askund.
  Ne historikisht Nuk kemi zhvilluar luftera ku do merrte pjese tere kombi,(Skenderbeu luftonte vetem ne nje territor te kufizuar,i rrethuar me shqiptare tjere pasiv),nuk jemi konkurrent as ne ekonomi (exporti jone nuk egziston - Madje nje banana shtet si Maqedonija ka bilanc pozitiv tregtije ndaj te themi Kosoves),arsimimi jone eshte per toke - nuk krijon vlera e as kuadro,institucionet shteterore (Shqiperia) nuk munde te stabilizohen as pas 102 vjet pavaresi ne te njejten rruge eshte edhe Kosova.Ne nuk jemi te afte as te asimilojme inovacionet e te tjereve te pakten ti imitojme si prodhim ( psh. Turqija e ben kete),NE ende nuk jemi te afte ti ndajme pushtetet (ekzekutiv,gjyqsor,ligjvenes),nuk kemi shtetin e se drejtes,e as qe munde ta disiplinojme popullaten me ane te ligjit,Ne nuk kemi klase intelektualesh ...etj etj.
  Tani ne cilet Lemi te shumta ne si shqiptar jemi konkurrent ,une nuk e shoh ... nuk eshte problem qe nje shqiptar te mbaroj ,te themi Hardwardin,ose te udheheq ndonje ndermarrje boterore Por kerkohet funksionimi i Kombit dhe Shtetit.
  "vjedhja, shfrytezimi, degjenerimi, shkombtarizimi..." jane bere dhe behen te mundshme pikerisht permes politikes anti-shqiptare te shumices, per te mos thene te gjitheve, popujve dhe vendeve ballkanike dhe faktikisht edhe shumices se vendeve Evropiane. Pra, jane vete ato qe na "vjedhin, shfrytezojne,...shkombtarizojne..." te cilat ne aksione te kordinuara afatgjate dhe afatshkurta, varesisht nga nevoja, kane krijuar rrethana ne troje shqiptare dhe perreth tyre, te cilat gati automatikisht ofrojne terren te pershtatshem per te vazhduar te bejne ate qe e bejne kohe pas kohe dhe vazhdimisht ne dem te shqiptarve.
  Tani, per ata qe kane pritur se nje popull i ndare dhe i shperndare ne gati te gjitha shtetet armiqesore te Ballkanit dhe ne diaspore, do te mund te behej konkurent i shteteve kryesisht albanofobike te Ballkanit, dhe ne kete aspekt aleate te ngushta, dhe rajoneve qe praktikisht kane qene pjese e Evropes se zhvilluar, me aleate gjithashtu te klasit te pare, duhet thene se pervec Izraelit qe eshte teper specifik ne shume aspekte dhe per te cilin nuk deshirojme te humbasim kohe, nuk ka ne Evrope dhe ne boten e civilizuar nje komb qe ka qene apo eshte ne situate te shqiptareve qe dekada dhe shekuj, praktikisht qysh se ekziston, qe ka mundur te perparoje me teper apo sa duhet. Pa llogaritur ndoshta edhe ndonje vend ku ka burime te medha te naftes dhe gazit.
  dmth historija jone,pushtimi i gjate jane arsyet e prapa mbetjes sone ? po kur i thuhet keshtu rretheve islamike (dhe jo vetem atyre) ti nxjerrin syte - ofrojne argumentin ,e prej vitit 1912 pse nuk perparon Shqiperija (Kosova vazhdoi nen okupim deri me 1999.)
  Fajet kryesore dhe ndoshta te vetme per gjendjen ne te cilen ndodhemi i kane usheheqesit politik dhe ushtarak te shqiptareve ne te gjitha koherat, sidomos ne momentet kyce te historise.
  Po ja ta marrim Ali Pashen.Ai munde te shpallte pavaresine e trojeve shqiptare ,te shpallte pavaresine para sllaveve dhe heleneve ne Ballkan - por beri te kunderten financoi revulucionin grek.Bushatllinjte njejte !
  Pa perpjekje te qarta per bashkim kombetar shansat do te jene shume te vogla. Bashkimi kombetar do t'i bente trojet shqiptare shume me te pavolitshme per fushebeteja te tilla te interesave te huaja. Atehere, sipas te gjitha gjasave, do te shenderroheshim me teper ne fushebeteje te investitoreve me serioz dhe te investimeve me serioze. Por, me keta udheheqes qe i kemi jo se nuk do te kete bashkim kombetar, por edhe kjo pak qe e kemi arritur eshte ne rrezik...
  Ama si bashkim kombetare ? ... keta qe jane sot na ofrojne nje bashkim nominal,kinse bashkepunim Kosove-Shqiperi dhe takohemi ne Bruksel ne te arrdhmen !
  Bashkimi shqiptar duhet te jete Nje Qeveri shqiptare ne tere territorin shqiptar.Nje parlament dhe nje kufi i vetem qe do na ndante nga sllavo-heleniket.Forcim i elementit shqiptar ne rajon permes veprave ,e jo demagogji koti.

  Tani ta themi hapur - ne Shqiperi kete nuk e duan.Nga t`ja nisemi ?
  Rri qet dhe fol Shqip !

 20. #38
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga semiku Lexo Postimin
  Jo,z.Antiproanti shtova me vone qe EBA te paret e pranuan pavaresine e Kosoves,natyrisht nen ndikimin edhe te SHBA-se.Kete e shtova vetem si kuriozitet , ashtu mu kujtua me vone.
  Perndryshe plotesisht ka te drejte Darius,Ti dhe te tjeret qe revoltohen me standartet e dyfishta te ketyre miliardereve te EBA-se...gjersa keta arabomiliarderet ndertojne nje Beograd te ri,te NE si mjeranet e fundit qe jemi edhe ne rajon - ka tendenca te na fusin vehabo-selafizmin duke verberuar te rinj dhe te reja dobet te arsimuar permes fondeve te dyshimta.
  Te NE depertojne ne menyren me primitive,permes literatures berllok fetare extremiste,ndersa ne Beograd mbahen kokteje dhe urojne projekte madhore te infrastruktures me Sllavet.

  Askush nuk na ka faj,budallain vjedhe,myte,shfrytezoje,degjeneroje,shkombtarizoje - cka te duhet AI !
  Ja do i shperdajme 100.000 kopje te Kuranit falas,mjafton per JU ? ... keshtu pergjigjen Sheikoarabet ...!

  Gabim e ke !

  Askush nuk ua ndalon juve qe te beni biznes me kedo qe doni ! Ne nuk mund te heqim dore nga ndjenjat shpirterore per t'u bere materialist-ateist ! Ketu po e kerkon te pamundshmen, hoxha ka punen e tij, ekonomistet punen e tij ! Tash a punojn a jo ekonomistet e tan sa punojn hoxhallaret pasi po i perzien ?! Pergjigjja eshte jo ! Shumica e ekonomisteve jan thjesht analfabet, e ata qe jan pak me "dallavergji", i ke ne qeveri ne sherbim te hajduteve !

  I gjithe problemi eshte tek lideri, nese lideri nuk te udheheq mir, atehere u tregon investuesve se kosova eshte ne luft me ekstremizmin, po patet qef, investoni prap se ne jem t'interesuar! Keshtu, u tha atifetja, kurse thaci ishte i preokupuar duke blere sallata ne supermarket me lumn !  PS : E sa per xhamia, as qe eshte folur ky muhabet, po lereni kopallat e islamofobin tuaj anash !

 21. #39
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga semiku Lexo Postimin
  Punimet fillestare vetem kan filluar.Nuk do jene vetem ndertim komplekse banesash,qendra tregtare por edhe ndertim plotesisht i ri objekteve tjera kapitale,hekurudhen,stacione autobusesh ... etj.
  Pse mos te ndertohet ,serbet kane ofruar ate qe kane, Token falas dhe tere fitimi do te ndahet 65 - 35 % per arabopetrodollarsit.
  Ja cka thote Muhamed Alabar njeri nder njerezit kryesor te Emirateve : ... " Nje nder objektet kryesore te "Beogradit mbi Uje" Kulla e Larte,do te perfundoj me 2017.Ne ndertojme ne te gjithe Boten dhe jemi te fokusuar ne stilin e jetes dhe arkitekturen lokale.Por ketu (Beograd) do te jete me ndryshe,do te ndertojme dic qe Serbija do te krenohet.Ky projekt do ta rilind Serbine ..."
  Ndertimet do ti udheheq firma "Eagle Hills",ndersa ne konkurs jane paraqitur shume firma arkitektonike boterore,midis tjerash edhe ajo qe e ndertoi Kullen "Burj Khalifa"....Hapesira e pergjithshme e "Beogradi mbi Uje" do kap 1.850,000 km2 ku do punojne mbi 20.000 punetor.
  Ku e di ,munde te jete edhe genjeshter parazgjedhore e partive politike ne pushtet ne Serbi.
  Shih, nje projekt 3 milliardesh kerkon edhe studime fizibiliteti.......edhe pse nuk kam njohuri ne detaje, per cka te behet gjithe ki investim ???, i vetmi perfitues do te ish ekonomia e brendshme e serbise, ngase do te siguroheshin vende pune per disa vite, pastaj ?, arabet nuk jane budalle te investojn parate e tyre duke e dijtur qe ne start qe nuk ka gjasa te nxjerin fitime, PO, nese financimi behet nga banka nderkombetare, ku arabet do te ishin vetem pjese e projektit, por ne kete te fundit dyshoj shume !!!........beogradi nuk e ka ate pozite gjeografike per nje hot spot ekonomik, serbia nuk e ka ate rrendesi ekonomike per nje investim te tille qe do ti terhiqte kompanite boterore qe te krijonin joynt-ventures dhe seli te tyre ne beograd.....pra, ne asnje forme, perpos tranzitit dhe disa prodhimeve agrare per tregun e vet, serbia nuk ka rrendesi ekonomike qe te dukej nje investim i tille i arsyeshem !!!

  Vjena eshte qyteti i FUNDIT i perendimit, per tregun e lindjes, edhe budapesti nuk ka rrendesi, edhe pse hungarezt jo se e kane edhe shtetin e forte, por kane edhe diaspore ekonomikisht te forte qe investon ne vendin e vet, perseri, fokuzimi ekonomik eshte i kthyer ne rrotullimin e brendshem, ngase nuk ka perspektive tjeter qe budapesti te shnderohet ne nje qender ekonomike. Beogradi nuk ka asnje perspektive, perpos POSING, e dijme se serbet jane posera dhe narcist te kulluar, pra, qe shesin edhe motren per pare !!!.

  Beogradin e ngrejti ne kembe titoja, dhe qe atehere ishte perseri epiqendre e tregut te brendshem, pa rrendesi internacionale, burekat, qebapat, akulloret dhe farat e shqiptareve i blenin vendalijt, dhe aty ketu studentet e ghadafit, saddamit dhe naserit......

  Nje projekt miliardesh kerkon rrendesi internacionale !.............ose shkurt, ato ZYRE qe do te ndertohen, duhet te kene edhe qiraxhi qe paguajn.....dhe perpois kompanive perendimore, cilet parashihet te ngrejn seli aty ???.......nese spekulohet me kompani te lindjes, pse te bejne ndal ne beograd e jo ne Vjene, Budapest ose Zagreb, ku kane edhe siguri ligjore ???

  Serbet kane tentuar te bejne cmos per ta gjalleruar ekonomine e tyre, milosevici solli dhjetra mije kinez, jav shiten krejt industrine per badihava pare rruseve......prapeseprap, nuk ka perspektive per nje investim aq te madh !!!, ndoshta arabet metevertet kane ardhe me ngrejt paket pluhur per cicat e serbijankave.....dhe ikin prap ne shkreterire.....ose ndalen ne trojet tona, dhe i lene parate e rruges, duke e dijtur se paku se aty ka nevoje, dhe aty edhe do te zene vend.


  Citim Postuar m par nga semiku Lexo Postimin
  Ma leji ti miliardat,arabet le t`ja ndertojne Prishtines Ujesjellsin - se vdiqen pa uje te mjeret ne Prishtine.Kjo nuk kushton miliarda.
  Absolut, dhe kjo me shume do te ish nje forme LEMOSHE se sa nje INVESTIM....nuk kam piken e dyshimit se per projekte disa milioneshe nuk do te ofronin ndihma (investime te zeqatit), problemi jane derdimenat tone. Investojn ne xhamia per te vetmin fakt sepse bashkesite islame jane shume me te organizuara dhe te besueshme. Nese i jepet ne dore bashkesise islame ndonje projekt jofetare, ka gjasa, dhe ketu jame me se i bindur, qe PARA QEVERISE te korrin suksese.....


  Citim Postuar m par nga semiku Lexo Postimin
  Aaaa zotri Musa,zoterit e vertet nuk e bejne sh.u.rr.e.n ne parkingje...por gjejne ndonje vend te dinjitetshem ~ ndonje WC
  ...po mire de, ne parkingje, ku ka pajisje adekuate, a edhe detaje don ???


  tung
  albanish by nature

 22. #40
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime

  Pr: Arabt, Serbis qindra miliona, n Kosov bhen qytetar nderi

  Citim Postuar m par nga hot_prinz Lexo Postimin
  Nuh, me gjete mua me bo shaka?

  Edhe nese cifutet dhe harapet i kane rrenjet e njejta, e them kshu se nuk me kane interesuar noj here aq shume rrenjet e tyre.

  Puna eshte se ti, nuk e di a po e shef veten se cfare ke shkruar, o Nuh i bere cifutet dhe harapet si t'duheshin si Romeo dhe Zhuljeta, kur ne realitet edhe njeriu i fundit ne planet e ka mesuar, se harapet kane aq shume urrejtje sa qe po t'kishin mundesi do ti zhduknin cifutet, vetem se nuk e kane mundesine te maten me ta.
  Puna tjeter eshte se, harapet nuk e kane problemin vetem me cifutet, harapet kane edhe probleme mes vete, shia dhe sunitet jane eksploziv ndaj njera tjetres, apo nuk e shef se cfare bejne shia dhe sunitet ne Irak? Ska dite qe nuk masakrohen me dhjetra nga eksplozivet.
  Pastaj, analizoje pak punen ne Siri, te gjitha palet luftuese jane muslimane: alevite, shia, sunite, selafiste, e i biri i dreqit, e kane bere Sirine kasaphane, s'dihet se kush lufto me ke dhe per cfare luftojne. Kleriket injorante, nxisin hordhi injorante dhe i shtyejne ne kasaphane.
  Kjo s'ka t'beje me kulture, me njerzim dhe as me civilizim, kjo eshte rrezikshmeria e injorances islame qe askush se do. Kurse ti thua se kjo eshte kulture e baballareve te njerzimit.
  Ne nje pike te jap te drejte, se keta harapet vertet nuk curraviten se nuk u ka hije, por keta masakrohen mes vete.

  Keto pune mua me tregojne, se islami jo fe e paqes, po fe e faqes edhe ate jo faqes t'bardhe, po e faqes se zeze, mer Nuh Musa.

  Se cfare mekanizma paqesor, permbajn ligjet e islamit dhe ku sundo sharia islame, e gjithe bota perparimtare po i merr lakmi ketij sistemi paqesor, duke fillu prej regjimit prosperues taleban n'Afganistan, te gjithe ua kane lakmi se si eshte e mundur te jetojne njerzit me aq harmoni ne vendin e bukur me emrin Somali, etj etj.

  Jo nuk ishin mendime e as konkluzione diametrale ishin fakte nga shkrime te ndersjella, po pertoj me t'sjelle se cfare shkrove, por a nuk ishin fjalt tua se "fjalet dhe hadithet e librave fetare te shtyejne ti duash me shume se nene dhe baben tend". Nese nuk ke shkruar keshtu, atehere une qenkam qorruar apo kam harruar te lexoj dhe me paraftyrohen fjale qe nuk permbahen ne tekstin tena, me fjale tjera m'paska shku menja per lesh.

  Une kete punen ne mes teknologjise dhe islamit e shof kshtu, si me e thene ma thjeshte: Ashtu si dita me naten, nuk mund te takohen asnjehere.

  Cfare mendoj per torboshtetet e naftes dhe "wohlfahrtsstateen"? Si ta spjegoj, kultura harape islame eshte me nuanca te larmishme, duke u shtrire nga perendimi i Afrikes mbi brigjet e detit mesdhe gjer ne Rusi e kine ne hemisferen veririoro-lindore, kurse gati deri ne Australi ne hemisferen jugoro-lindore. Si duket, ti Nuh e mat islamin per gjona t'mira nga prosperiteti i nje grusht populli ne Katar, Kuwajt, Emirate., kurse nuk i shef se cfare vuajne nga islami 2 - 3 miliarde myslimane tjere ne keto hemisfera, edhe keta tjeret ta kishin pasurine nentoksore ne permasa dhe ne relacion me popullsine e katarit apo kuvajtit do t'ishin te gjithe sheike, po kta tjeret nuk kane mundesi qe kur ta hapin nje bunar ne bashqe te dali nafte, po te keta tjeret nuk del as uje, per kete pune qe ne Afganistan s'ka nafte mbjellin bime narkotike, kurse n'Somali i zene anijet si pirate.

  Ti me duket se nuk e shef, se harapet qe kane nafte kane prosperitet vetem per shkak te naftes, kurse tjeter duhet t'bojne pune perparimtare duke mbjelle dhe duke u ushqyer nga bimet narkotike, tjeret duke rremby anije, tjeret duke marre pengje, e tjera faqe t'zeza., e ti thua se duhet tju kemi lakmi kultures se tyre ne tregti dhe ne ekonomi.

  Nuh, se di si mund ti shkruash keto fjali, mos je duke blere caj rusi nga Afganistani?
  Princo,

  ta leme kete muhabet se eshte jashta teme. Arabet nuk kane nevoje ti kuptojme ne shqiptaret. Mer e lexo, dhe meson se kush jane arabet, qe e vershuan dynjane me kuran, bibel, tevrat e zebur, kurse nder keto libra mbanin mendafsh, ar, errezra, artzanate etj........

  tung
  albanish by nature

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •