Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Ndikimet pozitive t muziks n jetn e prditshme

  Ndikimet pozitive t muziks n jetn e prditshme

  12 Mars 2014 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip

  Nse keni zakon ti gjykoni t tjert nga shija e tyre muzikore, psikologjia ju jep t drejt, muzika thot shum pr at q e dgjon

  Psikologji

  Revista Time

  Muzika dhe ndikimi i saj ne psikiken e njerezve (1)

  Muzika dhe ndikimi i saj ne psikiken e njerezve (2)

  Muzika dhe ndikimi i saj ne psikiken e njerezve (3)

  Muzika dhe ndikimi i saj ne psikiken e njerezve (4)


  Studimet kan zbuluar se shijet tuaja muzikore tregojn shum rreth jush, prfshir ktu edhe bindjet politike. Gjithashtu shija muzikore, t paktn n fillim t jets, sht e ndikuar nga prindrit tuaj. Ju keni nj kng t preferuar, sepse kjo lidhet me nj eksperienc emocionale tepr t madhe n jetn tuaj. Sipas studimeve, muzika q dgjoni dhe plqeni gjat moshs 20 vje do t jet me shum gjasa muzika q do t doni pr t gjith jetn.

  Muzika ndikon shum n sjelljet e njeriut, pasi n varsi t llojit t saj mund t oj drejt konsumit m t madh t alkoolit, shpenzimeve t teprta apo sjelljes pa etik.

  Sipas studimeve, fansat e muziks rok dhe heavy metal nuk jan t prirur drejt vetvrasjes; kjo ka m shum gjasa tu ndodh atyre q dgjojn muzik kantri. Muzika sht aq e fuqishme saq sht e mundur q disa njerz t krijojn varsi ndaj saj.

  Mnyrat sesi muzika prmirson jetn

  1. Muzika si qetsim

  Krkimet shkencore tregojn se muzika sht qetsuese. Nse po krkoni pak prehje, largohuni nga muzika bashkkohore, ajo xhaz apo pop, shkoni drejt klasikes. Kjo, pr shkak se muzika klasike e ul presionin e gjakut m shum se llojet e tjera.

  2. Muzika e egr prmirson performancn

  Zemrimi perceptohet zakonisht si dika e keqe. Por emocioni i zemrimit mund t prdoret edhe pr mir, si pr shembull pr t kryer nj pun n mnyr t prkryer. Zemrimi na bn ta prqendrojm vmendjen n nj vend, duke na br t ndihemi m optimist dhe m n kontroll t situatave.

  3. Muzika pakson dhembjen

  Sipas studimeve, muzika jon e preferuar na bn ta kalojm m mir nj dhembje. Kjo ndodh pr shkak se muzika rrit tolerancn dhe na stimulon t ndihemi m t kontrolluar emocionalisht karshi dhembjes. Gjithashtu ul ankthin.

  4. Muzika ndihmon n strvitje

  Nse jeni nisur pr n palestr, mos harroni t merrni me vete muzikn e preferuar. Kngt tuaja t paraplqyera ju ndihmojn t arrini rezultate m t mira gjat strvitjes dhe ju bjn t vazhdoni m gjat ushtrimet trupore.

  5. Muzika mund tju ndihmoj t gjeni dashurin

  Krkoni t trhiqni vmendjen e dikujt? Muzika romantike do t bj efektin e saj. Hulumtimet tregojn se femrat kishin m shum gjasa tu jepnin numrin e celularit meshkujve, pasi kishin dgjuar kng dashurie.

  6. Muzika mund prmirsoj kujtesn

  Nse po krkoni t keni nj kujtes m t mir, muzika sht ilai i duhur. Studentt q msojn nn tingujt e muziks mbajn mend m shum sesa ata q msojn n qetsi.

  7. Muzika ndihmon n pun

  sht nj shtje shum e debatuar nse muzika t ndihmon gjat puns apo ka efekt shprqendrues. Pr shumicn e njerzve, muzika sht tepr e dobishme gjat puns, madje rrit performancn. Kjo, sepse rregullon gjendjen shpirtrore duke e br nj njeri t lumtur. Zhurma i ndihmon disa njerz t prqendrohen. Gjithashtu muzika, teksti dhe zri na bjn m bashkpunues.

  8. Muzika dhe zgjuarsia

  Ekzistojn shum prova se msimet muzikore prmirsojn nivelin e inteligjencs. Nj studim ka dal n prfundimin se dgjimi i muziks klasike fuqizon trurin. Mjaftojn 15 minuta muzik klasike q prgjigjet e dikujt t prmirsohen ndjeshm pr nga aspekti i zgjuarsis.

  9. Muzika na bn t ndjeshm

  Si mund t zbutet zemra e dikujt vese me muzik? Dgjimi dhe luajtja e muziks i bn njerzit m t ndjeshm. N nj program afatgjat muzikor, fmij nga 8-11 vje ishin m t sjellshm dhe m t lidhur me njri-tjetrin, pr shkak se ata kishin zhvilluar m shum inteligjenc emocionale.

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...-e-perditshme/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,939

  Pr: Ndikimet pozitive t muziks n jetn e prditshme

  'ndodh nse dgjojm muzik menjher pasi zgjohemi nga gjumi

  Muzika nxjerr m t mirn nga njerzit, veanrisht n mngjes. Nse zakonisht zgjoheni me disponim t keq, aktivizoni listn tuaj t muziks dhe knaquni me hitet tuaja t preferuara.

  Do t ndiheni menjher m t lumtur dhe m produktiv. Ju gjithashtu mund t rregulloni zrin e alarmit tuaj. Kjo gjithashtu ndikon n mnyrn se si zgjoheni dhe si filloni ditn tuaj.

  Kto jan t gjitha arsyet pse dgjimi i muziks mund t ndryshoj ditn tuaj duke e br at ditn m t mir t jets tuaj, do dit.

  Ul nivelet e kortizolit.

  Ju mund t ndiheni m pak t stresuar duke dgjuar muzikn tuaj t preferuar, sipas nj studimi. Hormoni i stresit, kortizoli, do t ulet dhe duket se muzika shpejton kohn e rikuperimit pas nj ngjarjeje q shkakton stres.

  Pra, sht vetm logjike q duke filluar ditn tuaj me nj kng t mir mund t lehtsoj stresin e shkaktuar nga faktor t jashtm dhe do t shrbej si nj fillim i mir i dits.

  Rrit nivelet e dopamins.

  Humori juaj menjher ndryshon kur luani nj melodi. Muzika mund t nxis prodhimin e hormonit dopamin, i cili sht nj nga hormonet e lumtur q lidhet drejtprdrejt me knaqsin. Kjo do t ndihmoj n lehtsimin e disa ndjenjave negative t ankthit dhe depresionit.

  Stimulon memorien.

  Muzika mund tju ndihmoj t mbani mend m shum, pa marr parasysh nse ju plqejn melodit e shpejte ose m t ngadalta. Funksioni juaj njohs do t prmirsohet sapo t vendosni muzikn tuaj t preferuar dhe me kalimin e kohs, do t prfitoni nj kujtes m t fort, sipas nj studimi. Dhe kur formohen kujtime, grupe t caktuara t neuroneve riaktivizohen.

  Rrit sistemin imunitar.

  Dgjimi i muziks mund t forcoj sistemin tuaj imunitar. Tingulli i melodive ndihmon trupin t prodhoj m shum antitrupa dhe qeliza vrasse natyrore. Kto qeliza mund tju ndihmojn t sulmoni do virus q mund t kontraktohet. N thelb, sistemi juaj imunitar do t jet m efektiv n luftimin e do smundjeje.

  Rrit kreativitetin.

  Para se t uleni n tavolinn tuaj t puns, vendosni kufjet dhe dgjoni muzik, veanrisht melodit e gzueshme. Duket se ky lloj i muziks do tju bj m kreativ, kshtu q t gjitha ato ide q prisni do t vijn n kokn tuaj. /Demokracia.com/

  Burimi: BrightSide


  https://demokracia.com/mesoni-se-cfa...emi-nga-gjumi/

 3. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (03-04-2021)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,939

  Pr: Ndikimet pozitive t muziks n jetn e prditshme

  Dgjoni muzik ndrkoh q punoni ose studioni? Ja far i ndodh trurit tuaj gjat ksaj kohe ....

  Muzika ka pasuruar jetn personale t njerzve q nga fillimi i jets, por shkenctart sot kan zbuluar se si muzika mund t pasuroj gjithashtu jetn tuaj profesionale.

  Kur zyra sht pothuajse e mbushur me njerz dhe zhurm, muzika mund t t jap nj lehtsim shum t nevojshm n pun. Por para se t shtypni Play, hidhini nj sy momenteve kur melodit tuaja t preferuara do t jen m t dobishme pr ju dhe trurin tuaj.

  Gjat studimit = Stop music (Ndalojeni muzikn)

  Studimi i krkon trurit tuaj t analizoj dhe t kujtoj udhzime dhe fakte. Pr shkak t “multitasking”, truri mund t interpretojn kto udhzime dhe fakte n mnyr t parregullt ose do t bj gabime n lidhje me at se far sht e rndsishme mjaftueshm pr t’u ruajtur.Kshtu, nqoftse ju keni pr t msuar dika n pun, sht m mir q t’a fikni muzikn tuaj, veanrisht nse jeni duke msuar gojarisht ose duke lexuar dhe muzika ka tekst.

  Zhurm = Play music (Dgjoni muzik)

  Nse hapsira e puns tuaj sht e zhurmshme, truri do t prpiqet t trajtoj t gjitha pjest e veanta t t dhnave n zhurm. I gjith ky prpunim i t dhnave merr energji q ndryshe mund t prdoret pr t’u prqndruar n punn tuaj. Ai gjithashtu rrit nivelet e kortizolit, hormonit t stresit dhe ul nivelet e dopamine. Kto ndryshime hormonale mund t ndikojn negativisht n trurin tuaj, duke penguar funksionin ekzekutiv. Kshtu, produktiviteti mund t ulet, edhe nqoftse brja e detyrave tuaja nuk krkon q ju t msoni. N kt skenar, duke dgjuar muzik n fakt mund t ndihmoj, sepse ajo bllokon t dhnat e tjera t teprta q do ju shprqndrojn.

  Pun e prsritur = Play music (Dgjoni muzik)

  Studime t ndryshme kan treguar se, n prgjithsi, njerzit q dgjojn muzik, ndrkoh q punojn n detyra t prsritura performojn m shpejt dhe bjn m pak gabime. Kto rezultate ndodhin sepse muzika q ju plqen shkakton lirimin e hormoneve t tilla si dopamine, serotonin dhe norepinephrine, t cilat ndihmojn q t ndiheni t relaksuar dhe t lumtur dhe pr kt arsye, t prqndroheni m mir. Kjo sht e vrtet edhe kur puna q ju jeni duke br sht komplekse – kirurgt n mnyr rutinore dgjojn muzik n salln e operacionit n mnyr t veant, sepse ajo heq stresin q mund t rregulloj fokusin dhe performancn e tyre. Nj humor i prmirsuar nga muzika ndikon gjithashtu se si ju ndrveproni me bashkpuntort tuaj. Nqoftse ju ndiheni m mir, ju zakonisht jeni m t respektueshm, t durueshm dhe bashkpunues, e cila mund t oj n nj pun n grup m t mir.

  Muzik e re = Stop music (Mos dgjo muzik)

  Kur ju dgjoni nj muzik q sht e re pr ju, veprimtaria prfshin nj element t papritur apo nj risi. Trupi juaj liron dopamine n prgjigje t ktij “risie”, duke shkaktuar q ju t ndiheni t knaqur. Kjo do t bj q muzika q po dgjoni t bht m trheqse se fardo detyre tjetr q ju jeni duke u prpjekur t bni, duke trhequr vmendjen dhe fokusin tuaj nga puna.

  MBANI MEND
  Muzika mund t bj nj ndryshim t madh n ditn tuaj t puns. Ndihuni t lir pr t ngritur volumin, nse zhurma n zyr ju ka br t punoni si nj “krmill” apo keni dika rutin pr t br. S fundmi, nse keni dika pr t msuar dgjoni muzik para se t filloni, q t relaksoheni dhe t keni prqndrimin maksimal.

  Burimi: inc.com

  https://businessmag.al/degjoni-muzik...te-kesaj-kohe/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 11-06-2021 m 18:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •