Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Ndikimet pozitive të muzikës në jetën e përditshme

    Ndikimet pozitive të muzikës në jetën e përditshme

    12 Mars 2014 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip

    Nëse keni zakon t’i gjykoni të tjerët nga shija e tyre muzikore, psikologjia ju jep të drejtë, muzika thotë shumë për atë që e dëgjon

    Psikologji

    Revista “Time”

    Muzika dhe ndikimi i saj ne psikiken e njerezve (1)

    Muzika dhe ndikimi i saj ne psikiken e njerezve (2)

    Muzika dhe ndikimi i saj ne psikiken e njerezve (3)

    Muzika dhe ndikimi i saj ne psikiken e njerezve (4)


    Studimet kanë zbuluar se shijet tuaja muzikore tregojnë shumë rreth jush, përfshirë këtu edhe bindjet politike. Gjithashtu shija muzikore, të paktën në fillim të jetës, është e ndikuar nga prindërit tuaj. Ju keni një këngë të preferuar, sepse kjo lidhet me një eksperiencë emocionale tepër të madhe në jetën tuaj. Sipas studimeve, muzika që dëgjoni dhe pëlqeni gjatë moshës 20 vjeç do të jetë me shumë gjasa muzika që do të doni për të gjithë jetën.

    Muzika ndikon shumë në sjelljet e njeriut, pasi në varësi të llojit të saj mund të çojë drejt konsumit më të madh të alkoolit, shpenzimeve të tepërta apo sjelljes pa etikë.

    Sipas studimeve, fansat e muzikës rok dhe heavy metal nuk janë të prirur drejt vetëvrasjes; kjo ka më shumë gjasa t’u ndodhë atyre që dëgjojnë muzikë kantri. Muzika është aq e fuqishme saqë është e mundur që disa njerëz të krijojnë varësi ndaj saj.

    Mënyrat sesi muzika përmirëson jetën

    1. Muzika si qetësim

    Kërkimet shkencore tregojnë se muzika është qetësuese. Nëse po kërkoni pak prehje, largohuni nga muzika bashkëkohore, ajo xhaz apo pop, shkoni drejt klasikes. Kjo, për shkak se muzika klasike e ul presionin e gjakut më shumë se llojet e tjera.

    2. Muzika e egër përmirëson performancën

    Zemërimi perceptohet zakonisht si diçka e keqe. Por emocioni i zemërimit mund të përdoret edhe për mirë, si për shembull për të kryer një punë në mënyrë të përkryer. Zemërimi na bën ta përqendrojmë vëmendjen në një vend, duke na bërë të ndihemi më optimistë dhe më në kontroll të situatave.

    3. Muzika pakëson dhembjen

    Sipas studimeve, muzika jonë e preferuar na bën ta kalojmë më mirë një dhembje. Kjo ndodh për shkak se muzika rrit tolerancën dhe na stimulon të ndihemi më të kontrolluar emocionalisht karshi dhembjes. Gjithashtu ul ankthin.

    4. Muzika ndihmon në stërvitje

    Nëse jeni nisur për në palestër, mos harroni të merrni me vete muzikën e preferuar. Këngët tuaja të parapëlqyera ju ndihmojnë të arrini rezultate më të mira gjatë stërvitjes dhe ju bëjnë të vazhdoni më gjatë ushtrimet trupore.

    5. Muzika mund t’ju ndihmojë të gjeni dashurinë

    Kërkoni të tërhiqni vëmendjen e dikujt? Muzika romantike do të bëjë efektin e saj. Hulumtimet tregojnë se femrat kishin më shumë gjasa t’u jepnin numrin e celularit meshkujve, pasi kishin dëgjuar këngë dashurie.

    6. Muzika mund përmirësojë kujtesën

    Nëse po kërkoni të keni një kujtesë më të mirë, muzika është “ilaçi” i duhur. Studentët që mësojnë nën tingujt e muzikës mbajnë mend më shumë sesa ata që mësojnë në qetësi.

    7. Muzika ndihmon në punë

    Është një çështje shumë e debatuar nëse muzika të ndihmon gjatë punës apo ka efekt shpërqendrues. Për shumicën e njerëzve, muzika është tepër e dobishme gjatë punës, madje rrit performancën. Kjo, sepse rregullon gjendjen shpirtërore duke e bërë një njeri të lumtur. Zhurma i ndihmon disa njerëz të përqendrohen. Gjithashtu muzika, teksti dhe zëri na bëjnë më bashkëpunues.

    8. Muzika dhe zgjuarsia

    Ekzistojnë shumë prova se mësimet muzikore përmirësojnë nivelin e inteligjencës. Një studim ka dalë në përfundimin se dëgjimi i muzikës klasike fuqizon trurin. Mjaftojnë 15 minuta muzikë klasike që përgjigjet e dikujt të përmirësohen ndjeshëm për nga aspekti i zgjuarsisë.

    9. Muzika na bën të ndjeshëm

    Si mund të zbutet zemra e dikujt veçse me muzikë? Dëgjimi dhe luajtja e muzikës i bën njerëzit më të ndjeshëm. Në një program afatgjatë muzikorë, fëmijë nga 8-11 vjeç ishin më të sjellshëm dhe më të lidhur me njëri-tjetrin, për shkak se ata kishin zhvilluar më shumë inteligjencë emocionale.

    http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...-e-perditshme/
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Ndikimet pozitive të muzikës në jetën e përditshme

    Ç'ndodh nëse dëgjojmë muzikë menjëherë pasi zgjohemi nga gjumi

    Muzika nxjerr më të mirën nga njerëzit, veçanërisht në mëngjes. Nëse zakonisht zgjoheni me disponim të keq, aktivizoni listën tuaj të muzikës dhe kënaquni me hitet tuaja të preferuara.

    Do të ndiheni menjëherë më të lumtur dhe më produktivë. Ju gjithashtu mund të rregulloni zërin e alarmit tuaj. Kjo gjithashtu ndikon në mënyrën se si zgjoheni dhe si filloni ditën tuaj.

    Këto janë të gjitha arsyet pse dëgjimi i muzikës mund të ndryshojë ditën tuaj duke e bërë atë ditën më të mirë të jetës tuaj, çdo ditë.

    Ul nivelet e kortizolit.

    Ju mund të ndiheni më pak të stresuar duke dëgjuar muzikën tuaj të preferuar, sipas një studimi. Hormoni i stresit, kortizoli, do të ulet dhe duket se muzika shpejton kohën e rikuperimit pas një ngjarjeje që shkakton stres.

    Pra, është vetëm logjike që duke filluar ditën tuaj me një këngë të mirë mund të lehtësojë stresin e shkaktuar nga faktorë të jashtëm dhe do të shërbejë si një fillim i mirë i ditës.

    Rrit nivelet e dopaminës.

    Humori juaj menjëherë ndryshon kur luani një melodi. Muzika mund të nxisë prodhimin e hormonit dopaminë, i cili është një nga hormonet “e lumtur” që lidhet drejtpërdrejt me kënaqësinë. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e disa ndjenjave negative të ankthit dhe depresionit.

    Stimulon memorien.

    Muzika mund t’ju ndihmojë të mbani mend më shumë, pa marrë parasysh nëse ju pëlqejnë meloditë e shpejte ose më të ngadalta. Funksioni juaj njohës do të përmirësohet sapo të vendosni muzikën tuaj të preferuar dhe me kalimin e kohës, do të përfitoni një kujtesë më të fortë, sipas një studimi. Dhe kur formohen kujtime, grupe të caktuara të neuroneve riaktivizohen.

    Rrit sistemin imunitar.

    Dëgjimi i muzikës mund të forcojë sistemin tuaj imunitar. Tingulli i melodive ndihmon trupin të prodhojë më shumë antitrupa dhe qeliza vrasëse natyrore. Këto qeliza mund t’ju ndihmojnë të sulmoni çdo virus që mund të kontraktohet. Në thelb, sistemi juaj imunitar do të jetë më efektiv në luftimin e çdo sëmundjeje.

    Rrit kreativitetin.

    Para se të uleni në tavolinën tuaj të punës, vendosni kufjet dhe dëgjoni muzikë, veçanërisht meloditë e gëzueshme. Duket se ky lloj i muzikës do t’ju bëjë më kreativ, kështu që të gjitha ato ide që prisni do të vijnë në kokën tuaj. /Demokracia.com/

    Burimi: BrightSide


    https://demokracia.com/mesoni-se-cfa...emi-nga-gjumi/

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar sirena_adria për postimin:

    Neteorm (03-04-2021)

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Ndikimet pozitive të muzikës në jetën e përditshme

    Dëgjoni muzikë ndërkohë që punoni ose studioni? Ja çfarë i ndodh trurit tuaj gjatë kësaj kohe ....

    Muzika ka pasuruar jetën personale të njerëzve që nga fillimi i jetës, por shkencëtarët sot kanë zbuluar se si muzika mund të pasurojë gjithashtu jetën tuaj profesionale.

    Kur zyra është pothuajse e mbushur me njerëz dhe zhurmë, muzika mund të të japë një lehtësim shumë të nevojshëm në punë. Por para se të shtypni Play, hidhini një sy momenteve kur meloditë tuaja të preferuara do të jenë më të dobishme për ju dhe trurin tuaj.

    Gjatë studimit = Stop music (Ndalojeni muzikën)

    Studimi i kërkon trurit tuaj të analizojë dhe të kujtojë udhëzime dhe fakte. Për shkak të “multitasking”, truri mund të interpretojnë këto udhëzime dhe fakte në mënyrë të parregullt ose do të bëjë gabime në lidhje me atë se çfarë është e rëndësishme mjaftueshëm për t’u ruajtur.Kështu, nëqoftëse ju keni për të mësuar diçka në punë, është më mirë që t’a fikni muzikën tuaj, veçanërisht nëse jeni duke mësuar gojarisht ose duke lexuar dhe muzika ka tekst.

    Zhurmë = Play music (Dëgjoni muzikë)

    Nëse hapësira e punës tuaj është e zhurmshme, truri do të përpiqet të trajtojë të gjitha pjesët e veçanta të të dhënave në zhurmë. I gjithë ky përpunim i të dhënave merr energji që ndryshe mund të përdoret për t’u përqëndruar në punën tuaj. Ai gjithashtu rrit nivelet e kortizolit, hormonit të stresit dhe ul nivelet e dopamine. Këto ndryshime hormonale mund të ndikojnë negativisht në trurin tuaj, duke penguar funksionin ekzekutiv. Kështu, produktiviteti mund të ulet, edhe nëqoftëse bërja e detyrave tuaja nuk kërkon që ju të mësoni. Në këtë skenar, duke dëgjuar muzikë në fakt mund të ndihmojë, sepse ajo bllokon të dhënat e tjera të tepërta që do ju shpërqëndrojnë.

    Punë e përsëritur = Play music (Dëgjoni muzikë)

    Studime të ndryshme kanë treguar se, në përgjithësi, njerëzit që dëgjojnë muzikë, ndërkohë që punojnë në detyra të përsëritura performojnë më shpejt dhe bëjnë më pak gabime. Këto rezultate ndodhin sepse muzika që ju pëlqen shkakton çlirimin e hormoneve të tilla si dopamine, serotonin dhe norepinephrine, të cilat ndihmojnë që të ndiheni të relaksuar dhe të lumtur dhe për këtë arsye, të përqëndroheni më mirë. Kjo është e vërtetë edhe kur puna që ju jeni duke bërë është komplekse – kirurgët në mënyrë rutinore dëgjojnë muzikë në sallën e operacionit në mënyrë të veçantë, sepse ajo heq stresin që mund të çrregullojë fokusin dhe performancën e tyre. Një humor i përmirësuar nga muzika ndikon gjithashtu se si ju ndërveproni me bashkëpunëtorët tuaj. Nëqoftëse ju ndiheni më mirë, ju zakonisht jeni më të respektueshëm, të durueshëm dhe bashkëpunues, e cila mund të çojë në një punë në grup më të mirë.

    Muzikë e re = Stop music (Mos dëgjo muzikë)

    Kur ju dëgjoni një muzikë që është e re për ju, veprimtaria përfshin një element të papritur apo një risi. Trupi juaj liron dopamine në përgjigje të këtij “risie”, duke shkaktuar që ju të ndiheni të kënaqur. Kjo do të bëjë që muzika që po dëgjoni të bëhët më tërheqëse se çfarëdo detyre tjetër që ju jeni duke u përpjekur të bëni, duke tërhequr vëmendjen dhe fokusin tuaj nga puna.

    MBANI MEND
    Muzika mund të bëjë një ndryshim të madh në ditën tuaj të punës. Ndihuni të lirë për të ngritur volumin, nëse zhurma në zyrë ju ka bërë të punoni si një “kërmill” apo keni diçka rutinë për të bërë. Së fundmi, nëse keni diçka për të mësuar dëgjoni muzikë para se të filloni, që të relaksoheni dhe të keni përqëndrimin maksimal.

    Burimi: inc.com

    https://businessmag.al/degjoni-muzik...te-kesaj-kohe/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 11-06-2021 më 18:15

  5. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Ndikimet pozitive të muzikës në jetën e përditshme

    Tingujt që na bëjnë më të qetë .......

    https://gazetasi.al/tingujt-qe-na-bejne-me-te-qete/

  6. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Ndikimet pozitive të muzikës në jetën e përditshme

    Studimi/ Muzika i ndihmoi njerëzit të përballonin pandeminë

    Një studim me më shumë se 5,000 njerëz të karantinuar në tre kontinente tregoi se më shumë se gjysma prej nesh përdori muzikë për të përballuar stresin emocional dhe social gjatë pandemisë.

    Studiuesit nga Instituti Max Planck për Estetikë empirike në Frankfurt, në Gjermani, mblodhën mostra përfaqësuese demografike gjatë bllokut të parë, nga prilli deri në maj të vitit 2020.

    Njerëzit në Gjermani, Francë, Mbretëri e Bashkuar, Itali, Indi dhe SH.B.A. u përgjigjën pyetjeve në internet në lidhje me ndërveprimin e tyre me muzikën gjatë krizës, të përdorur për një studim të ri të botuar më 26 korrik në revistën Humanities and Social Science Communications.

    “Ajo që është e jashtëzakonshme është se nuk është vetë muzika që vepron si një mjet përballimi, por sjellja në lidhje me muzikën, e cila është mënyra se si njerëzit kanë ndryshuar qasjen e tyre ndaj muzikës gjatë krizës”, thotë Melanie Wald- Fuhrmann, drejtoresha e Instituti Max Planck. .

    “Dëgjimi i muzikës dhe bërja e muzikës ofron disa mundësi përballimi në këtë kontekst.”

    Sipas studimit, njerëzit me emocione më të forta negative në lidhje me pandeminë përdorën muzikë kryesisht për të rregulluar depresionin, ankthin dhe stresin. Kjo strategji përdoret më së shumti kur dëgjon muzikë. Nga ana tjetër, njerëzit me humor kryesisht pozitiv, e përdorën muzikën kryesisht si një zëvendësim për ndërveprimin shoqëror. Për ta, muzika përcjell një ndjenjë të përkatësisë dhe komunitetit si kur dëgjon, ashtu edhe kur bën muzikë. Kur bëni muzikë, muzika mund të shërbejë gjithashtu si një “mjet vetë-reflektimi”.

    Një rol të veçantë luajti ajo që quhet “koronamuzikë” – pjesë të sapo kompozuara në lidhje me pandeminë ose këngë të vjetra me tekst të ripunuar për të përmbajtur një referencë për koronavirusin. Sipas studimit, interesi për meloditë e tilla kontribuoi në faktin se një person gjeti punë të dobishme me muzikë të dobishme gjatë krizës. Pjesë të “koronamuzikës”, siç ishte interpretimi në shtëpi i “Unë do të mbijetoj”, i cili u bë virale gjatë bllokut të parë, ofroi aftësinë për të reaguar në mënyrë kolektive ndaj sfidave shoqërore dhe kështu forcuan rezistencën e individit dhe të komunitetit.


    / Tirana Today

    https://tiranatoday.al/studimi-muzik...nin-pandemine/

  7. Anetarët më poshtë kanë falenderuar sirena_adria për postimin:

    Neteorm (26-10-2021)

  8. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Ndikimet pozitive të muzikës në jetën e përditshme

    Shpjegimi pse këngët e trishta na bëjnë të ndihemi mirë

    Albumi i ri i Adele-s, 30, më në fund është lancuar. Muajin e kaluar, qindra miliona prej nesh dëgjuan këngën e parë Easy On Me. Kjo këngë të ngjall ndjenja që nuk shprehen lehtë me fjalë. Por ndoshta mund të pajtohemi se është një këngë e trishtë.

    Nuk është e qartë pse na pëlqen muzika e trishtë. Trishtimi është zakonisht një ndjenjë që përpiqemi ta shmangim. Megjithatë, muzika e trishtë na tërheq dhe na ngre lart.

    Por, pse të dëgjosh muzikë të trishtë na bën të ndihemi mirë?

    Biologjia e muzikës së trishtuar

    Le të fillojmë me teoritë biologjike. Kur përjetojmë humbje të jetës reale, ose ndjejmë ndjeshmëri me dhimbjen e tjetrit, hormone të tilla si prolaktina dhe oksitocina lëshohen brenda nesh. Këto na ndihmojnë të përballojmë humbjen dhe dhimbjen. Ata e bëjnë këtë duke na bërë të ndihemi të qetë, të ngushëlluar dhe të mbështetur. Ndjenja e dhimbjes së Adelës, ose kujtimi i dhimbjes sonë, mund të shkaktojë ndryshime të tilla kimike brenda nesh. Klikimi mbi këngën e Adelës mund të jetë si të klikosh në pikën tonë metaforike të morfinës.

    Juria është ende jashtë kësaj teorie. Një studim nuk gjeti asnjë provë që muzika e trishtë rrit nivelet e prolaktinës. Megjithatë, studime të tjera kanë lënë të kuptohet për një rol të prolaktinës dhe oksitocinës në bërjen e muzikës së trishtë të ndjehet e mirë.

    Psikologjia e muzikës së trishtë

    Arsyeja kryesore që ne kënaqemi me këngët e trishtuara është sepse ato na “lëvizin” thellësisht. Kjo përvojë nganjëherë quhet “kama muta”, një term sanskrit që do të thotë “i lëvizur nga dashuria”. Ndjenja e lëvizjes mund të përfshijë të dridhura, rrëqethje, një vërshim emocionesh (përfshirë ato romantike), një ngrohtësi në gjoks dhe ngazëllim.

    Por pse ndihemi të prekur?

    Shkrimtari amerikan James Baldëin e kuptoi këtë kur reflektoi: “Gjërat që më munduan më shumë ishin ato që më lidhnin me të gjithë njerëzit që ishin gjallë, që kishin qenë ndonjëherë gjallë”. Në mënyrë të ngjashme, ndjenja e prekjes mund të vijë nga ne që ndihemi papritur më afër njerëzve të tjerë.

    Kjo mund të shpjegojë pse njerëzit që kanë më shumë gjasa të ndihen të prekur nga muzika e trishtë janë ata me ndjeshmëri më të lartë. Në të vërtetë, kur të kemi dëgjuar albumin 30, mund t’i drejtohemi videove të reagimit për të parë se si ndihen të tjerët. Kjo na lejon të ndajmë një përvojë emocionale me të tjerët. Ndjenja e ndarjes së përbashkët rrit ndjenjën tonë të të qenit i lëvizur dhe nxit ndjenjat e rehatisë dhe përkatësisë.

    Muzika e trishtë e Adele-s mund të jetë një miku ynë. Mund të veprojë si një zëvendësues social. Muzika e trishtë mund të përjetohet si një mik imagjinar që ofron mbështetje dhe ndjeshmëri pas humbjes.

    Ndjenja mund të rezultojë gjithashtu nga kujtimet e momenteve të rëndësishme të jetës sonë. Këngët e Adele-s janë shumë nostalgjike. Mund të jetë më tepër nostalgji, sesa trishtim, ajo që na pëlqen, raporton albeu.com.

    Në të vërtetë, kur njerëzit dëgjojnë muzikë të trishtë, vetëm rreth 25% thonë se ndihen të trishtuar. Pjesa tjetër përjeton emocione të tjera, shpesh të lidhura, më së shpeshti nostalgji. Kjo ndjenjë nostalgjie mund të ndihmojë në rritjen e ndjenjës sonë të lidhjes shoqërore, zbutjen e ndjenjave të pakuptimta dhe reduktimin e ankthit.

    Një lloj teorie psikologjike krejtësisht tjetër është se këngët e Adele-s janë palestra emocionale. Ata na japin një hapësirë ​​të sigurt dhe të kontrolluar në të cilën ne mund të eksplorojmë trishtimin e simuluar. Ata janë ekuivalenti emocional i Neo sparring me Morpheus në filmin Matrix.

    Trishtimi i simuluar na lejon të eksperimentojmë dhe të mësojmë nga ky emocion. Ne mund të rrisim ndjeshmërinë tonë, të mësojmë t’i shohim më mirë gjërat nga këndvështrimi i njerëzve të tjerë dhe të provojmë përgjigje të ndryshme ndaj trishtimit. Kjo mund të na bëjë të përgatitur më mirë për atë kur ndodh një humbje e vërtetë. Përvoja të tilla mësimore mund të kenë evoluar për të qenë të këndshme për të inkurajuar përdorimin e tyre.

    Marrja e kuptimit të trishtimit

    Përndryshe, mund të ndodhë që këngët e Adelës të mos jenë të këndshme sepse janë të trishtuara ose nostalgjike. Ato mund të jenë të këndshme thjesht sepse janë të bukura. Trishtimi thjesht mund të përkojë me bukurinë. Në të vërtetë, shikimi i akteve të virtytit moral ose bukurisë sugjerohet të provokojë ndjenja lartësie dhe mund të na prekë, lëvizë dhe frymëzojë.

    Mund të mendojmë edhe në nivelin kulturor. Këtu mund të shohim kënaqësinë që na japin këngët e Adele-s për sa i përket kuptimit që ajo na ndihmon të bëjmë. Adele merr përvoja të vështira të jetës dhe ndihmon për t’i kuptuar ato.

    Kjo është ajo që bën arti tragjik. Merr dhimbjen, vuajtjen dhe trishtimin e botës dhe i jep kuptim. Siç ka thënë dhe dikur filozofi gjerman Friedrich Nietzsche, dikush që ka një arsye për të jetuar mund të përballojë pothuajse çdo gjë.

    Në fund të fundit, këngët e Adele-s do të nënkuptojnë diçka të ndryshme për secilin prej nesh. Ne dëgjojmë muzikë të trishtuar kur duam të reflektojmë, të përkasim ose të relaksohemi. Ne dëgjojmë të përjetojmë bukurinë, të marrim rehati ose të kujtojmë.

    Por për të gjithë ne këngët e Adele-s thonë: nuk je vetëm në dhimbjen tënde. Ata na lejojnë të ndjejmë dhimbjen e saj, të ndajmë vuajtjet tona dhe të lidhemi me të tjerët në të kaluarën dhe të tashmen. Dhe në ndarjen e të njerëzishmes, është e bukura.


    Bota Sot

    https://www.botasot.info/life-style-...-ndihemi-mire/

  9. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Ndikimet pozitive të muzikës në jetën e përditshme

    A e përmirëson muzika shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme të njeriut?

    Cili është zhanri juaj i preferuar i muzikës? Preferoni më shumë Bah apo Metallica-n? A ka rëndësi zhanri, kur flitet për ndikimin e muzikës në shëndetin e njeriut? Sipas studimeve më të fundit jo. Për shembull, ka prova të qarta se dëgjimi i muzikës së preferuar, mund të ndihmojë në përmirësimin e humorit dhe reduktimin e ankthit.

    Dr. Met Mekreri nga UNSW Medicine & Health në Australi, thotë se angazhimi me muzikën,që përfshin dëgjimin e muzikës, luajtjen e një instrumenti apo këndimin, shkakton një reagim emocional, që ka gjithashtu edhe një element fiziologjik.

    Se pse muzika ka aftësinë të shkaktojë këtë reagim emocional, kjo është ende objekt debatesh. Por duket se ka të bëjë me krijimin e një lidhjeje emocionale midis muzikantëve, të cilët krijojnë tinguj me një qëllim emocional, dhe dëgjuesit, të cilët e marrin këtë informacion emocional, thotë Dr. Mekreri, që është një lektor në Shkollën Klinike të Princit të Uellsit në Sidnei.

    Eksperti thotë se pasojat fiziologjike të kësaj përgjigje emocionale, janë aktivizimi i gjerë i shumë rajoneve të trurit, si dhe aktivizimi i sistemit nervor autonom, dhe sidomos i përgjigjes “lufto ose vrapo” gjatë pjesës më të madhe të angazhimit me muzikën, e ndjekur nga rritja e “relaksimit psikologjik dhe metabolizmit”.

    “Hipoteza e ngritur nga studimet e mia, është se dëgjimi apo angazhimi i përsëritur i muzikës, e rrit aftësinë tonë për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive stresit, gjë që përmirëson shëndetin dhe mirëqenien tonë të përgjithshme”- thotë Mekreri.

    Dhe duke iu kthyer pyetjes nëse preferoni muzikën bashkëkohore pop, heavy metal apo klasike, nuk ka aktualisht asnjë provë që të pretendohet nëse një zhanër i caktuar është më i mirë se një tjetër, për sa kohë që ajo është muzika që ju pëlqen.

    “Muzika më me ndikim në shëndetin dhe mirëqenien tuaj, duket se është muzika që ju pëlqen më shumë, pasi luajtja dhe dëgjimi i saj përputhet me reagimin më të fortë emocional dhe fiziologjik. Për disa, kjo mund të jetë muzika klasike, për të tjerët muzika metal”– shtoneksperti.

    Është interesante të theksohet se muzika shkakton tek njeriu modele të ngjashme të aktivizimit të sistemit nervor autonom, që ne përjetojmë kur marrim pjesë në një stërvitjefizike. Gjithsesi, Mekreri thekson se madhësia e këtyre përgjigjeve ndaj muzikës, është e një amplitude më të ulët kur krahasohet me ushtrimin fizik.

    Bazuar në gjetjet e studimit të tij, Dr. Mekrarti thotë se u befasua kur zbuloi se ndikimi i muzikës është i prekshëm, i matshëm dhe i rëndësishëm, si në aspektin statistikor ashtu edhe atë klinik. “Aspekti më emocionues në lidhje me këto rezultate, janë njohuritë që ato ofrojnë për ndikimin e mundshëm të muzikës në shëndetin tonë të përgjithshëm.

    Për shembull, ushtrimi fizik lidhet me parandalimin e 1.6 milionë vdekjeve në vit në mbarë botën. Nëse muzika mund të ketë gjysmën e këtij ndikimi, po flasim për parandalimin e 800.000 vdekjeve vjetore të shmangshme”- thotë Mekrari.


    Gazeta Bota.al

    https://bota.al/a-e-permireson-muzik...me-te-njeriut/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 28-05-2022 më 21:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •