Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 77
 1. #1
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Nj avion i Malaysia Airlines, Boeing 777 ka humbur do kontakt. Fluturimi MH370 i nisur nga Kuala Lumpur duhet t mbrrinte n Pekin.

  N bordin e tij ndodheshin 239 persona, prfshi 2 fmij dhe 12 antar t ekuipazhit, pjesa m e madhe e t cilve, 152 ishin me kombsi kineze.

  N nj konferenc pr mediat nga Pekini, drejtuesi i kompanis ajrore Ahmad Jauhari Yahya, konfirmoi lajmin e rnd, duke thn se mes tyre 7 pasagjer ishin nga Australia, 3 nga Franca, 4 nga SHBA, 2 nga Zelanda e Re, 2 nga Ukraina, 2 nga Kanadaja, 1 nga Rusia, 1 nga Tajvani, 1 nga Hollanda, 1 nga Italia dhe 1 nga Austria.

  Lidhur me pilotin q drejtonte mjetin fluturues thuhet se sht nj ekspert i vrtet i cili kishte kryer 8365 or fluturim dhe sht 53 vje.

  Sipas marins s Vietnamit, avion i Malaysian Airlines me 239 persona n bord sht rrzuar n nj gji mes Tajlands dhe Kins, rreth 300 kilometr nga ishulli vietnamez Tho Chu, n ujrat mes Malajzis dhe Vietnamit.

  Mediat kineze bjn me dije se dy anije t marins s Pekinit jan drejtuar n zon./a.y/noa.al/
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 2. #2
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Zgjerohet harta e krkimeve pr avionin e zhdukur

  Sinjalet e radarit tregojn se “Malaysia Airlines” q u zhduk t shtunn duke fluturuar drejt Kins mund t ket tentuar q t kthehej pas.

  Si rrjedhoj, skuadrat e shptimit kan zgjeruar hapsirn e krkimit t tyre, duke u prqendruar m n jug se krkimet e djeshme.

  Ndrkoh, hetuesit po kontrollojn sekuencat e kamerave t siguris, pasi besohet se dy pasagjer u ngjitn n bordin e avionit duke prdorur pasaporta t vjedhura.

  Zbulimi i identitetit t vrtet t dy udhtarve me pasaport italiane dhe austriake mund t jet thelbsor, pr t kuptuar arsyet se prse ndodhi ky incident, ndrsa kan filluar t qarkullojn spekulimet e para pr nj sulm terrorist.

  Avioni “MH370” nga Kuala Lumpuri drejt Pekini u zhduk n jug t Vietnamit me 239 persona n bord.

  22 avion dhe m shum se 40 mjete lundrimi jan duke patrulluar nga ajri dhe deti pr t gjetur gjurm t avionit t zhdukur.

  Tashm, pr avionin po krkohet edhe n brigjet veriore t Malajzis dhe n ujrat ndarse me Vietnamin. / Top Channel
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 3. #3
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Akoma s'kane gjetur ndonje gjurme? Ai sikur ishte edhe avion i sofistikuar.
  Tmerr ta mendosh. Megjithese s'ka asnjehere menyre "te mire" per te vdekur.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #4
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Citim Postuar m par nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Akoma s'kane gjetur ndonje gjurme? Ai sikur ishte edhe avion i sofistikuar.
  Tmerr ta mendosh. Megjithese s'ka asnjehere menyre "te mire" per te vdekur.
  Po shikoja lajmet tek CNN dhe thonin se 2 pasagjere te cilet mendohet te jene me origjine Italiane dhe Austriake pak para se te niset avioni kane deklaruar se i jane vjedhur pasaportat. Nderkohe qe ne listen e pasagjereve figurojne keto dy nacionalitete. Kjo ngren dyshimet per nje akt terrorist apo dicka te ngjashme. Megjithate sikur thua dhe ti nje avion i sofistikuar i tille kushton rreth 260 milion dollare e te mos jape asnje sinjal eshte per tu cuditur. Tmerr per familjet.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  mund te jete ndonji akt terrorist i ruseve nga amerikaneve:

  ju thote dicka ky film?

  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  242 falenderime n 202 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Po shikoja lajmet tek CNN dhe thonin se 2 pasagjere te cilet mendohet te jene me origjine Italiane dhe Austriake pak para se te niset avioni kane deklaruar se i jane vjedhur pasaportat. Nderkohe qe ne listen e pasagjereve figurojne keto dy nacionalitete. Kjo ngren dyshimet per nje akt terrorist apo dicka te ngjashme. Megjithate sikur thua dhe ti nje avion i sofistikuar i tille kushton rreth 260 milion dollare e te mos jape asnje sinjal eshte per tu cuditur. Tmerr per familjet.

  Une sapo lexova te CNN qe pasaportat ju jane vjedhur njerit para dy viteve ,ndersa tjetrit ne gushtin e kaluar ..e jo para se te niset aeroplani ...sidoqofte ,akt terrorist apo aksident nuk zbut dhimbjen e madhe te familjareve te pasagjerve.Nuk ka vdekje te mire por vdekja midis oqeanit ,ne errresire me tmerron ..shpresoj te kete te mbijetuar ..
  There is a special place in hell for women who don't help other women.
  Madeleine Albright

 7. #7
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Citim Postuar m par nga ane Lexo Postimin
  Une sapo lexova te CNN qe pasaportat ju jane vjedhur njerit para dy viteve ,ndersa tjetrit ne gushtin e kaluar ..e jo para se te niset aeroplani ...sidoqofte ,akt terrorist apo aksident nuk zbut dhimbjen e madhe te familjareve te pasagjerve.Nuk ka vdekje te mire por vdekja midis oqeanit ,ne errresire me tmerron ..shpresoj te kete te mbijetuar ..
  Ne nje deklerate te bere nga ky italiani thoshte vjet ne Gusht ndersa ishte me pushime ne Tailande. Nejse , per momentin nje lajm sensacional qe po pushton mediat eshte se nje familje kineze po i telefonon nje familjari te tyre ku telefoni bien por nuk pergjigjet njeri.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 8. #8
  Prof. Dr. Kristal fare!
  Antarsuar
  18-09-2012
  Vendndodhja
  Aziatik prej Hallit!
  Postime
  329
  Faleminderit
  193
  13 falenderime n 13 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Qofsha i gabuar por kur te gjendet "black box-i" ve bast qe dy fjalet e fundit te incizuara ne te do jene:
  "ALLAHU EKBERR" !!!!!!!!!!!
  Gjithsesi edhe pa "parashikimin" tim bemat e islamit militant tashme s'ka hije qe i mbulon!
  Allahu ekberr hiqni preket se u err!

 9. #9
  Kosov e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Antarsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 8 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Pasagjerve te zhdukur u ponojne telefoat dhe jan pare online  Misteri i pashembullt q qndron prapa zhdukjes s aeroplanit MH370 t Malaysian Airlines u thellua edhe m shum pasi q t afrmit e t zhdukurve pohuan se t hnn ata e patn t mundur ti telefononin m t dashurit e tyre t humbur, por ata nuk prgjigjeshin.

  Sipas Washington Post, familjart e disa prej 239 njerzve q ishin pasagjer t bordit than se derisa provuan ti telefononin, zilet e telefonave mobil t t humburve po binin dhe ata ishin aktiv n nj rrjet social kinez t quajtur QQ.

  Nj njeri deklaroi se llogaria e QQ t kunatit t tij e shfaqi at n linj, por fatkeqsisht asnj nga pasagjert e humbur nuk po lajmrohej dhe nuk po kthente ndonj porosi.

  Ky zhvillim i frikshm vjen pasi q autoritetet Malaziane kan thn se ata kishin identifikuar njrin nga dy njerzit q ishte i pajisur me pasaport t vjedhur evropiane, dhe se nuk ai nuk mund t konsiderohej terrorist.

  Ai ishte nj azilkrkues iranian i moshs 19 vjeare dhe quhej Pouiria Nur Mohammad Mehrdad. Ai ishte pjes e ktij udhtimi pr shkak se kishte dashur ta vizitonte nnn e tij n Gjermani.

  T afrmit e t zhdukurve kan krkuar t bhen hulumtime edhe m t mdha n lidhjen me zbulimin e vendndodhjes s tyre, dhe ankesa t shumta nga ana e tyre u jan drguar kompanis Malaysian Airlines, pr t ciln supozojn se nuk po u tregon t vrtetn.

  Kt mngjes, rreth ores 11:40 telefonova vllaun tim t madh dhe zilja e telefonit mobil t tij po binte, tha Bian Liangwei, motra e njrit pasagjer pr IBT.

  Rreth ores dy pasdite, Bian e kishte telefonuar prsri vllaun dhe prsri ishte prballur me t njjtn situat.

  Sikur policia do t mund ta zbulonte pozitn e vendndodhjes, ka mundsi q ai mund t ishte ende gjall.

  Pr fat t keq, deri m tani ka shum pikpyetje rreth zgjidhjes s ktij misteri. Si sht e mundur q baterit e telefonave t pasagjerve t mos ishin harxhuar brenda ktyre tri ditve? Pse askush nuk ka asnj informat rreth vendndodhjes s tyre?

  Tronditse!

 10. #10
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Ah politika shume e keqe eshte gjithkund i ka shti hunt, edhe kjo mundet me kane ndonje taktike politike e amerikanve, nese per zhdukjen e keti aeroplani ka te bej faktori njeri , atehere kerkush ma perpara se amrika nuk ka dore. Nrast qe nuk e kan ba amerikanet atehere pergatituni per luften ne mes planeteve

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Un dyshoj te mafia japoneze

 12. #12
  Kosov e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Antarsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 8 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  C'fare ka te beje me ket raste mafia Japoneze??

 13. #13

  Antarsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime n 46 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  http://www.tomnod.com/nod/challenge/idsar2013

  Linku i mesiperm mundeson njerez qe te kerkojne nga shtepia e tyre per mbetje te avionit apo ndonje shenje te ngjashme dhe ti bejne tag,ta raportojne.

 14. #14
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Nj mori pyetjesh rreth fluturimit MH370 t Malaysian Airlines

  Teori t shumta jan duke u shpikur rreth shtjes s fluturimit MH370. A ishte rrmbyer dhe drguar n nj territor t panjohur nga aeroplant luftarak t vietnamezve apo thjesht ndoshta njri nga pilott kishte vendosur ta shkatrronte trsisht at fluturim?

  Pyetje t shumta jan shtruar edhe rreth shtjs s lidhjeve telefonike q nisn e pfunduan pa prgjigjie. Si sht e mundur q telefonat e tyre mobil t hyn n lidhje?

  1.Si nuk po mund t gjendet vendndodhja e aeroplanit t zhdukur.

  Nse telefonat po cingrojn ather kjo do t thot se ata mund t ndodhen n nj ambient toksor dhe afr nj prcjellsi t valve telefonike. Nse puna qndron kshtu ather duket e uditshme se si askush nuk ka mundur ta vrej aterimin e aeroplanit. Megjithat, ekspertt dyshojn rreth ksaj gjje.

  Padyshim se telefonat nuk mund t punojn. Kto momente ata gjenden nn uj, larg hapsirave t valve dhe pa bateri, thot profesori e Ingjinieris, William Webb.

  2.Nj teori thot se aeroplani ishte prcjell n nj destinacion t fsheht nga aeroplant luftarak t Vietnamit. A ka mundsi t jet kshtu?
  Boeing 777 sht nj aeroplan i madh. Mendimi se nj avion i asaj madhsie t ateroj diku ku njerzit nuk mund ta vrojtojn sht i pazakont.

  777-it i nevojitit nj pist aterimi prej 2 mij metrash e gjat. Nuk mund ta ndalsh aeroplanin shum leht, thot piloti me eksperienc t madhe, Robin Durie.

  3.Pse mjeti incizues i aeroplanit nuk po mundet ta zbuloj vendndodhjen e tij?


  Grumbulluesi i t dhnave rreth fluturimit prfshin informacione duke prfshir edhe bisedat e pilotve. Ato kuti incizuese jan thuajse t pathyeshme dhe elastike.
  Nj pajisje e till nuk e bn fluturimin m t sigurt. Ajo mund t iu tregoj vetm copat e mbetura t aeroplanit, por jo t gjith aeroplant e kompanive t fluturimeve jan t pajisura me kto lloje pajisjesh, shtoi Durie.

  4.Duket e pazakont t mos gjendet asnj gjurm e nj aeroplani t asaj madhsie.

  Nj fakt i till m habit edhe mua. Aeroplant nuk jan t ndrtuar vetm nga metali, n ta ka edhe shum bagazh q mund t merret si gjurm, shton Robin Durie.

  5.A ka shum hapsira n bot ku aeroplani ka mundur t dal nga radari?

  Ka shum t tilla, si jan pr shembull rrnojat e Afriks dhe xhunglat e Malajzis.
  Kompanit moderne ajrore prdorin mjetin nprmjet t cilit automatikisht pranohet sinjali i dhn nga nj vend tjetr. Nse ky mjet ndalon dhnien e ktij sinjali, ather kjo nnkupton se ai sht ndalur pr shkak t nj aksidenti katastrofik, gj q rezulton se ka mundsi q aeroplani t zhduket n ndonj pjes t globit ku kontrolluesit e trafikut ajror nuk mund ta dirigjojn m.

  6.Pse nuk u drgua asnj sinjal?

  Nse paraqitet ndonj rast emergjent, ather gjja e par q piloti bn sht ndrrimi i mjetit transportues t sinjalit. Nse kodi i ktij sinjali ndrrohet n 7500 ather kjo nnkupton se aeroplani sht rrmbyer. N kt rast ajo q m vjen n mendje sht se gjithka q ka mundur t ndodh, ka ndodhur shum shpejt, kjo nnkupton ndonj shprthim, thot Durie.

  7.A mund t jet e mundur q ndonj pasagjer me probleme mendore ka dal nga kontrolli dhe ka shkaktuar ndonj menduri?

  Dera e kabins sht e mbyllur dhe mund t hapet vetm nga brenda. Megjithat, kompanit e mdha ajrore mbajn nga nj spat n nj vend t fsheht t aeroplanit. Ndonj pasagjer i mendur q ka zbuluar vendin e asaj spate ka mundur ta marr dhe ka shkaktuar shqetsime brenda aeroplanit, por kjo duket e pamundur pasi q spata nuk mund t merret pa dijenin e ekipit q qndron n kabin.

  8.A ekziston mundsia q piloti ta ket rrmbyer aeroplanin apo ta rrzoj diku?

  Pilott njihen pr rrmbime t aeroplanve. Ksaj here mund t ndodh q piloti ka fikur mjetin e drgimit t sinjalit dhe e ka realizuar qllimin e tij tmerrues.

  9.Nse aeroplani ka eksploduar, ather pse nuk ishte filmuar nga sateliti amerikan.

  Jo vetm SHBA-t mund t incizojn gjithka q ndodh n bot gjat gjith kohs. Nse aeroplani ka eksploduar ather dihet plotsisht se ngjarja nuk ishte filmuar nga sateliti.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 15. #15
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Nj puntor n nj platform t nafts, n afrsi t bregut juglindor t Vietnamit, ka thn se e ka par duke rn aeroplanin e "Malaysian Airlines". Sipas tij, aeroplani ka qen duke u djegur n ajr.

  N nj email q i ka drguar pundhnsit t tij, e t cilin e ka par gazetari i ABC Bob Woodruff duke e verifikuar n kt mnyr edhe vrtetsin e tij, puntori ka shkruar se e ka par rnien e aeroplanit.

  " Mendoj se e kam par rnien e aeroplanit t Malaysian Airlines. Koha po prputhet" ka shkruar ai.

  Ky puntor ka thn se e ka par fluturakn kompakte duke u ndezur n lartsi t madhe, derisa ka fluturuar n nj knd prej 90 shkallsh, pr dallim nga fluturimet tjera n at korridor.

  " Q nga momenti kur e kam par avionin e ndezur deri n monentin kur sht ndalur zjarri (ende n lartsi t madhe) kan kaluar 10 -15 sekonda" ka shkruar ai.

  Emri: 10008335-10203316977346198-453687251-n.jpg

Shikime: 495

Madhsia: 30.7 KB
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  242 falenderime n 202 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Budallakia ska kufije:
  Qeveria e Malajzis ka angazhuar fallxhorin

  http://www.telegrafi.com/lajme/qever...n-4-17831.html
  There is a special place in hell for women who don't help other women.
  Madeleine Albright

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2014
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  8
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime

  Zhdukja e avionit Malaysia Airlines, fluturimi MH370

  Q prej nats s t premtes nuk ka asnj informacion lidhur me avionin e Malaysia Airlines, fluturimi MH370.

  Avioni i zhdukur, nj Boeing 777-200ER, humbi kontaktet me kulln e kontrollit nj or pasi u ngrit nga pista n Kuala Lumpur n Malajzi, pr tu nisur drejt Pekinit n Kin. Ai u zhduk n mnyr misterioze nga sistemi i radarve, n kushtet e nj moti t kthjellt dhe pa asnj sinjal pr probleme n bord.

  N avion gjendeshin 239 persona, 12 prej t cilve pjestar t ekuipazhit. Q prej t shtuns, 9 vende jan prfshir n krkime, n nj zon q prfshin mijra kilometra katror hapsir, ndrsa shum jan pyetjet q kan mbetur pa prgjigje.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2014
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  8
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Zhdukja e avionit Malaysia Airlines, fluturimi MH370

  1. Kontakti i fundit

  Malaysia Airlines fluturimi MH370 u ngrit nga pista e aeroportit t Kuala Lumpurit t shtunn n 12:21 (e premte n Europ). Destinacioni ishte Pekin, ku duhej t mbrrinte n 06:30 t po t njjts dit. N t ndodheshin 227 pasagjer dhe 12 pjestar ekuipazhi.

  Avioni humbi kontaktet me kulln e kontrollit rreth 1-2 or pas ngritjes nga pista, n nj zon rreth 120 milje nga bregdeti lindor i Malajzis, qyteti Kota Bharu.

  Pilott nuk dhan asnj sinjal pr probleme, ndrsa moti ishte i kthjellt gjat atyre orve.  2. Pasagjert misterioz

  Si tham m sipr, n bord ishin 227 pasagjer: 154 nga Kina dhe Taivani, 38 malajzian, 7 nga Indonezia, 6 nga Australia, 5 nga India, 4 nga Franca dhe 3 nga SHBA-ja.

  Por m von u msua se dy prej pasagjerve dhe pikrisht austriaku Christian Kozel dhe italiani Luigi Maraldi nuk kishin qen n avion.

  T dyve u ishin vjedhur pasaportat n Tailand gjat dy viteve t fundit dhe hetuesit po prpiqen t zbulojn se kush hipi n avion me identitetin e tyre.

  Interpoli thot se hetimet kan treguar se mund t ket pasur t tjer persona me pasaporta t dyshimta q kan hipur n avion at dit.

  Autoritetet malajziane thon se po hetohet pr t paktn 4 persona q besohet se kan udhtuar me dokumente t parregullta. Pr kt sht krkuar edhe ndihma e FBI-s.  3. Ndrrimi i rrugs

  T dieln u b e ditur se regjistrimet e radarve tregonin se avioni mund t ishte kthyer mbrapa, para se t zhdukej.

  Kjo bri q operacioni i krkimeve t zgjerohej. U krijuan skuadra shptimi, t cilat nisn krkimet n t dy ant e gadishullit malajzian.  4. Nuk sht gjetur ende asgj

  Pavarsisht raportimeve pr gjurm vaji dhe objekte q pluskonin n det, hetuesit thon se deri tani nuk sht gjetur asgj q t ket lidhje me avionin e zhdukur.

  Nj aeroplan vietmanez pikasi nj objekt t verdh q pluskonte mbi uj sot n mngjes, por pas verifikimit u tha se ai nuk kishte lidhje me avionin. Ndrsa n lidhje me sinjalizimet pr gjum karburanti n uj, testet kan nxjerr se ato nuk ishin lnd q prdoren nga aviont, por me shum gjasa rrjedhje nga anijet.  5. Terrorizmi mbetet nj opsion

  Autoritetet thon se po verifikojn t gjitha pistat lidhur me at ka i ka ndodhur avionit t fluturimit MH370, por nuk ka ende prova se ai mund t jet marr peng.

  Shefi i aviacionit civil t Malajzis, Azharuddin Abdul Rahman, tha se fati i avionit mbetet nj mister i paprecedent dhe familjart e pasagjerve duhet t jen t prgatitur edhe pr m t keqen.  6. 9 shtete n krkim t avionit

  Ndrsa shum pyetje mbeten pa prgjigje, Rahman thot se krkimet do t vijojn deri sa avioni t gjendet. “Ne po krkojm pa ndalim n ajr dhe det”, tha ai. Operacioni i krkim-shptimit po mbshtetet nga skuadra t Australis, Kins, Tajlands, Indonezis, Singaporit, Vietnamit, Filipineve, Zelands s Re dhe SHBA-s

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2014
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  8
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Zhdukja e avionit Malaysia Airlines, fluturimi MH370

  Emri: Screenshot_2.png

Shikime: 499

Madhsia: 177.2 KBEmri: Screenshot_1.png

Shikime: 535

Madhsia: 52.4 KB

 20. #20
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Malajzi, zhduket avioni me 239 pasagjer n bord

  Avioni i zhdukur mund t ket fluturuar drejt Indis


  Shtohen dyshimet pr rrmbim ose devijim t qllimt t avionit nga nj person me aftsi t plota pilotimi

  T dhnat e radarve ushtarak sugjerojn se avioni i Malaysia Airlines, i humbur prej gati nj jave, fluturoi qllimisht qindra kilometra jasht kursit, duke theksuar dyshimet pr nj atentat mes hetuesve, than burime konfidenciale pr agjencin Reuters.

  Analizat nga t dhnat malajziane sugjerojn q avioni me 239 njerz n bord doli nga rruga e vet verilindore nga Kuala Lumpur pr n Pekin dhe fluturoi n perndim, n rrug q zakonisht prdoren pr fluturime drejt Lindjes s Mesme apo Europs.

  Dy burime than se nj avion i paidentifikuar q hetuesit besojn se mund t jet pikrisht avioni i zhdukur, u kap rastsisht nga radart ushtarak. Kjo sugjeron se avioni u drejtua ose nga pilott e vet ose nga dikush me njohuri nga pikat ajrore.

  Shenja e fundit n radart ushtarak sugjeroi se avioni po fluturonte drejt ishujve Andaman t Indis, nj zinxhir ishujsh mes detit Andaman dhe Gjirit t Bengalit.

  Pikat ajrore jan vendndodhje gjeografike q nxirren duke llogaritur lartsin dhe gjersin dhe ndihmojn pilott t fluturojn prgjat korridoreve ajrore t prcaktuara.

  Nj burim i tret tha se hetimet po prqendroheshin mbi teorin se dikush me njohuri pr fluturimet e ka drejtuar qllimisht avionin n nj shteg perndimor.

  “Ajo q mund t them sht se ne po krkojm pr sabotazh, me pengmarrje si nj skenar i mundshm”, tha njri prej burimeve. T gjitha burimet refuzuan t identifikohen pr shkak se nuk qen t autorizuara pr t folur pr median.

  Policia e Malajzis m hert ka thn se po hetojn nse ndonj pasagjer apo antar i ekuipazhit kishte probleme personale apo psikologjike krahas mundsis s pengmarrjes, sabotazhit apo defektit mekanik.

  Si rezultat i provave t reja, krkimet po prshkallzohen n detin Andaman dhe n Oqeanin e Indis.

  Nj nga misteret m habitse n historin moderne t aviacionit ka sjell humbjen e nj avioni pa asnj shenj pr rrzim. Asnj mbetje nuk sht gjetur pavarsisht krkimeve nga marinat dhe aviont ushtarak t shum vendeve.

  Avioni u zhduk javn e kaluar, pasi kishte udhtuar pr nj or n drejtim t Pekinit. M von nj zyrtar i aviacionit ushtarak t Malajzis tha se radart e tij kan kapur nj avion t paidentifikuar afro nj or humbjes s kontaktit, n cepin veriperndimor t zons s mbikqyrur nga aviacioni ushtarak i ktij vendi.

  Fakti q avioni nuk gjendet n pikn ku humbi kontaktet me tokn sugjeron se dikush ka fikur sistemet e transmetimit t t dhnave n tok.

  Malajzia po krkon t dhnat e radarve ushtarak nga Tailanda, Indonezia dhe India.

  G. SHQIP
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •