Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Semundja Borderline - Syndrom?

  Pershendje,

  A ka mundesi qe te me jepni pak me shum informata reth kesaj semundje?
  Nese ka mundesi qe ato info te jen ne gjuhen shqipe,
  Ju pershendes

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: Semundja Borderline - Syndrom?

  Citim Postuar mė parė nga aska_peja Lexo Postimin
  Pershendje,

  A ka mundesi qe te me jepni pak me shum informata reth kesaj semundje?
  Nese ka mundesi qe ato info te jen ne gjuhen shqipe,
  Ju pershendes
  Pershendetje
  Kjo eshte semundje e kohes (moderne)
  Ka te beje me mungese te "ushqimit" shpirteror.
  Shkaktohet nga rrethanat e sotme ne jeten e diteperditshmerise: vendin e punes, familje, shoqeri...
  1) Vendi i punes
  Shumica e vendeve te punes ne dite te sotit zhvillohen nen trysni te papare ndonjehere me pare. Nga punemarresi kerkohen rezultate gjithnje e me te medha, me te larta...sepse shumica e punedhenesve e kane ne mendje perfitimin sa me te madh (gjerm: Gewinnmaximierung).
  2) Familja
  Ne raste te shumta kemi familje te prishura. Ka numer te madh njerezish te cilet jetojne pa prind...Jo pse kane mbetur jetime, por nga divorcet e shumta qe ndodhin, shumices se te rinjve iu mungon ndonjeri nga prinderit. Mirepo, edhe ata qe kane prinder, prinderit e tyre jane te detyruar te punojne as shume sa qe mbetet shume pak kohe per t'u kujdesur per femijte.
  3) Shoqeria
  Jemi duke jetuar ne nje shoqeri ku cdo gje eshte komercializuar. Si rrjedhoje kemi gara ne cdo pore te jetes: cili e ka punen me te mire, automobilin me te mire, veshjet "me firmato", shtepine me te madhe, eshte me i forte, me me influence... Te medhenje, pune te mire, automobil te mire etj“. nuk mund te kene te gjithe. Shumica nuk mund te konkurojne... Sidoqofte, komercializimi ka bere qe shumica e njerezve t'i humbasin shpresat ndaj jetes, per vlerat, frika...

  ...dhe keshtu lindin semundje sikur kjo ku me te prekurit jane rinia.
  Kjo pra eshte semundje frike qe perfundon me crregullim te personalitetit - Borderline-Syndrom!


  *
  klipp&klar

 3. #3
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Semundja Borderline - Syndrom?

  Faleminderit per postimin tend

  Po c'fare simptome ka kjo semundje,
  C'fare i shkakton nje njeriut kjo semundje, se kam degju se ata njerez me ket semundje e lendojne veten, lendojn trupin e tyre duke e prere trtpin e tyre me brisk a ku e di une

  Dhe tjetra eshte qe kan nevoj shum per sex, dhe qe e tradhtojn partnerin e vet, etj...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: Semundja Borderline - Syndrom?

  Citim Postuar mė parė nga aska_peja Lexo Postimin
  Faleminderit per postimin tend

  Po c'fare simptome ka kjo semundje,
  C'fare i shkakton nje njeriut kjo semundje, se kam degju se ata njerez me ket semundje e lendojne veten, lendojn trupin e tyre duke e prere trtpin e tyre me brisk a ku e di une
  Ka simptome te ndryshme, nder to edhe keto qe i permende ti:
  Renia ne depresion.
  Ndryshim i shpejte e i shpeshte i disponimit: prej urrejtjes ne dashuri dhe e kunderta.
  Renia ne varesi: duhan, droge, alkohol...ose ne marrje te ushqimit: han me shume a me pak...
  Ne njeren ane eshte e mundshme qe te mos lejoje te ndahet nga shoqeria apo partneri, megjithese ka bere gjeste per t'i prishur ato, por dhe e kunderta...
  Me nje fjale, jane njerez labil, jo stabil ne mendje, sjellje...i shikojne gjerat bardh e zi. Ekziston mundesia te perjetojne edhe burn-out (dmth shperthejne papritmas, me c'rast, nese kane arme prane vetes, deshirojne t'i vrasin te gjithe afer vetes... me ne fund mbase edhe veteveten.
  Keto rastet e ndryshme neper shkolla qe kane ndodhur viteve te fundit ndodhin pikerisht nga njerez me semundje te tille.


  Dhe tjetra eshte qe kan nevoj shum per sex, dhe qe e tradhtojn partnerin e vet, etj...

  Mund te jet edhe kjo, sikurse edhe e kunderta e ketyre. Sepse, sic thash me lart, jane njerez labil, jo-stabil, e ndryshojne humorin/disponimin shume shpejte prej se keqi ne te mire e anasjelltas...

  *
  klipp&klar

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Norēa.li pėr postimin:

  veeristalking. (26-04-2014)

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Semundja Borderline - Syndrom?

  me duket se ma ka zene kjo semundje
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e JuliusB
  Anėtarėsuar
  06-08-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  24
  Postime
  620
  Faleminderit
  14
  68 falenderime nė 58 postime

  Pėr: Semundja Borderline - Syndrom?

  Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
  me duket se ma ka zene kjo semundje
  ke nevoje per shume sex ?

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Semundja Borderline - Syndrom?

  Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
  ke nevoje per shume sex ?
  Ouuu, edhe une e paskam kete semundje.
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Semundja Borderline - Syndrom?

  nuk eshte teme per te obseduarit seksuale
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 10. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Semundja Borderline - Syndrom?

  Citim Postuar mė parė nga aska_peja Lexo Postimin
  Pershendje,

  A ka mundesi qe te me jepni pak me shum informata reth kesaj semundje?
  Nese ka mundesi qe ato info te jen ne gjuhen shqipe,

  Ju pershendes
  ketu ke info interesante ne italisht ,ndersa ne anglisht ke plot here me shume gjej ndonje qe merr vesh nga keto gjuhe dhe shif se mos mbaron pune
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 22-09-2014 mė 10:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •