Vdes Leopoldo Maria Panero, i konsideruar poeti i mallkuar

Vdes Leopoldo Maria Panero, i konsideruar poeti i mallkuarMADRID- Nė moshėn 65-vjeēare dhe pas njė sėmundjeje tė gjatė, vdiq sot poeti spanjoll Leopoldo Maria Panero, njė prej figurave mė enigmatike tė letėrsisė spanjolle. Ai ishte i shtruar spitalin psikiatrik tė Las Palmas nė ishujt Kanarie.

I cilėsuar “poet i mallkuar”, ishte djali i shkrimtarit Leopoldo dhe aktores Felicidad Blanc, me tė cilėn, sė bashku tė vėllain, poetin Juan Luis, morėn pjesė nė filmin “El desencanto”, dedikuar familjes sė tij.

Qė kur ishte 19 vjeē ai ishte shtruar disa herė nė klinika psikiatrike dhe nė vitet ’70 edhe u burgos pėr motive politike.

Vepra e tij e parė ishte “Cosģ si fondņ Carnaby Street”.
(m.a/ansa/BalkanWeb)

http://www.balkanweb.com/kultur%C3%A...ar-176110.html