Vijn ujqrit mama!
VIN LUPII, MAMĂ!
(Vijn ujqrit, mama)
M ke gnjyer mama!
M ke thn se mund t arrij aq lart sa t dua,
mjafton t kem besim n vetvete. M ke thn
q duhet t msoj mir, t marr nota t larta,
t punoj shum, t bhem i zgjuar, t kem
ambicie se gjithka do t shkoj ashtu si un
dua.
M ke thn q mund t shptoj nga kolonia,
se bota n t ciln m ke lindur shtrihet prtej
telave me gjemba. M ke thn q duhet t
msoj gjuh t huaja dhe nj zanat t fort dhe
t ndershm, q duhet t prpiqem gjat gjith
kohs t ngjit majat. Se vetm n kt mnyr
do t vishem me nderime n kt bot, se
vetm kshtu nuk do t turprohem n vendin
tim t lindjes, vetm kshtu do t mund ta
mbaj kokn lart. M ke thn q jam ai q jam,
q un e ndrtoj jetn time, q nuk ka asnj
ndryshim ndrmjet meje dhe fmijve t tjer,
m me shum fat, t cilt kan lindur jasht
ktij gardhi.
M ke thn q mund t vrapoj kudo sa her
dua. M ke prsritur shpesh q, nse do t
bhem i fort mbi kmbt e mija, asgj s'do
mund t'm mbaj n vend. M ke porositur q
nuk duhet t kem frik, sepse jeta ime do t
jet shum m e mir nga jeta juaj robruese.
M ke thn t mos e humbas kurr besimin,
sepse Zoti ekziston dhe sht njesoj si un; i
mshirshm dhe i mir.
T kam dgjuar, gjithmon t kam dgjuar.
Pro, vijn ujqrit mama! Pr ta s'm ke thn
asgj. Jan t shndosh dhe t korruptuar, pa
keqardhje. Jan brutal mama, jan t kqinj.
Vrasin ndojn t mir, njollosin at q sht i
pastr, na kafshojn me urrejtje. E ndjejn
mishin si gjarprinj, e nuhasin aromn e gjakut
t t rinjve. Kam frik mama, kam frik nga
syt e tyre t ftoht si metali, si vdekja.
M ke gnjyer mama, por t fal dhe t dua. E
di q nuk m ke dshiruar vetm t mira.
Kam frik mama, kam frik t madhe...
(Vin lupii, mama! - nga: Florin Negruțiu)
Marr nga: Gazeta Ora

Prktheu: Donald Bezhani