UEFA, Platini tregon: Shqipria s'ka lek pr stadiumin

Nga Nisa, Ervin Baku
UEFA, Platini tregon: Shqipria sTIRANE-Me konferencn e djeshme pr shtyp, mori jet dhe startoi zyrtarisht Europiani i Francs 2016. Prgatitjet avancojn me shpejtsi. Hedhja e shortit t eliminatoreve zhvillohet sot n Nis. Presidenti i UEFA-s, Mishel Platini, sht i knaqur nga puna e realizuar pr t garantuar nj festival t vrtet futbolli gjat fazs finale q do t zhvillohet n Francn e tij. Ndeshjet eliminatore, q do t luhen pothuajse gjat gjith javs, do t ndiqen nga milionat e telespektatorve n mbar Europn. Natyrisht q kjo krkon nj infrastruktur moderne. Dhe natyrshm, erdhi pyetja ime pr stadiumin e ri, q u b vrtet nj legjend. "Folm pr stadiumin e ri, dika q kryeministri e ka konsultuar s bashku me presidentin Armand Duka, e q do t realizohet sapo t jen krijuar t gjitha kushtet", - kt na deklaroi Platini ne gazetarve, kur doli nga takimi me Ramn. Dhe pikrisht kt i krkova presidentit t UEFA-s. Dekortikimin e "sapo t jen krijuar t gjitha kushtet".

PLATINI
Mora tekstualisht kt prgjigje: "Situata financiare n Shqipri sht shum e komplikuar. Rama m tha q nuk ka lek. Kshtu q do t duhet t prisni disa vjet pr stadiumin e ri n Tiran. Pr momentin do t luani n Elbasan. Shpresoj t jet i standardeve t krkuara". Pra, ka ende koh pr stadium t ri. Urojm t gjith q rikonstruksioni i stadiumit t Elbasanit t arrij standardet ndrkombtare. Sepse me "javn e futbollit", ndeshjet tona do t'i shikojn t gjith. Ndrkoh, t gjith presim me padurim shortin e sotm. Ktu n Nis, gjithka sht gati. Rud Gulit dhe Visente Lizarazu do t drejtojn nesr hedhjen e shortit, me ndihmn e 13 portierve t mdhenj europian t s kaluars, midis t cilve edhe pes fitues t Europianve. Shqipria jon do t jet n vazon e 5-t, s bashku me Islandn, Irlandn e Veriut, Lituanin, Moldavin, Maqedonin, Azerbajxhanin, Gjeorgjin dhe Qipron.

RISIA
E veanta e ktyre eliminatoreve, apo m mir revolucioni i vrtet, do t jet implementimi i konceptit t ri: "java e futbollit". Sekretari i Prgjithshm i UEFA-s, Xhani Infantino, tha se koncepti i ri "java e futbollit", zgjedhur nga UEFA, sipas t cilit ndeshjet eliminatore pr Europianin do t ndahen n dit t ndryshme, nga e enjtja deri t martn q pason, do t ndihmoj n rritjen e frymzimit pr futbollin n nivel kombtar. "Ka qen nj vendim politik, - deklaroi Mishel Platini. - Q t'i vendosim eliminatoret n nivelin e kampionateve m t forta dhe n nivelin e Ligs s Kampioneve". "Kur luaja me Francn, jepja gjithka q t luaja po aq mir sa edhe me Juventusin apo Saint-Etien", - shtoi Platini n lidhje me kt revolucion t ri t UEFA-s.

(d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/...in-174145.html