Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Francė EURO 2016

  GRUPI I

  Portugali

  Danimarke

  Serbi

  Armeni

  Shqiperi.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Pėr: Euro france 2016

  Shqipėria e De Biazit “peshkon” Portugalinė dhe Serbinė


  Burimi: http://www.panorama-sport.com/lajmi-...#ixzz2u99aJrKZ


  euro 2016

  Portugalia, Serbia, Danimarka, Armenia janė kundėrshtarėt e Shqipėrisė, qė shorti i hedhur sot nė Nisė tė Francės e ka pozicionuar nė Grupin I, me 5 skuadra. Vlen tė sqarohet se dy skuadrat e para tė gtrupit tonė shkojnė direkt nė finalet e “Euro 2016”, ndėrsa skuadra e tretė I nėnshtrohet “play-off”-it.”  Ja edhe tė gjitha grupet e fazės eliminatore tė Europianit 2016

  GRUPI A : Hollande , Kazakistan , Islande , Lituani , Turqi

  GRUPI B : Bosnie Herz. , Andorra , Qipro , Uells , Izrael

  GRUPI C : Spanje , Luksemburg , Maqedoni , Bjellorusi , Sllovaki

  GRUPI D : Gjermani , Gibraltar, Gjeorgji , Skoci , Poloni

  GRUPI E : Angli , San Marino, Lituani , Estoni , Slloveni

  GRUPI F : greqi , Ish.Faraoe , Irlanda , Finland , Rumani

  GRUPI G : Rusi , Liechtenstein , Moldavi, Mali i Zi , Austri

  GRUPI I : Itali , Malta , Azerbaixhan , Bullgari , Norvegji

  GRUPI H : Portugali , SHQIPERI , Armeni , Serbi, Danimarke

  Siē ėshtė parashikuar, shorti pėr kualifikimet e Europianit tė 2016-ės hidhet sot prej orės 12:00 nė Pallatin e Kongreseve nė Nisė (Francė). Ceremonia drejtohet nga sekretari i Pėrgjithshėm i UEFA-s, Xhani Infantino, i cili ndihmohet nga dy ish-kampionė: holandezi Rud Gulit dhe francezi Bisente Lizarazu. Pėrveē kėtyre, goglat nė short tėrhiqen edhe nga Fabien Bartez, i cili do tė sjellė edhe trofeun “Henri Delaunej”. Bashkė me tė nė skenė ngjiten edhe Ivo Viktor, Andreas Kėpke, Antonis Nikopolidis, Dino Zof dhe Peter Shmaikel.

  Kapllani – Duke qenė se ėshtė golashėnuesi mė i mirė i Shqipėrisė (ndėr ata qė janė ende aktivė), nė kualifikimet e europianėve, “Panorama Sport” ka intervistuar pikėrisht Edmond Kapllanin, i cili shpreson qė tė ketė nė grup Gjermaninė. “Shorti hidhet nesėr (sot) dhe nuk e di sesi do tė jetė pėr tė dhėnė njė mendim tė saktė, por unė do dėshiroja qė tė kishim nė grup Gjermaninė. Kjo, natyrisht dhe pėr faktin se luaj nė kėtė vend, por edhe se bėhet fjalė pėr njė nga skuadrat mė tė forta nė botė, ēka do tė ishte vitrinė pėr futbollin tonė. Sa u pėrket golave, mė vjen mirė qė kam shėnuar dhe uroj qė tė jem deciziv edhe nė kualifikimet e ardhshme. Besoj se, nėse do tė jem nė kėtė formė, atėherė De Biazi assesi nuk do tė mė lėrė jashtė Kombėtares”, – tha Kapllani. Sulmuesi foli edhe pėr kontratėn e tij me FSV Frankfurtin. “Ėshtė folur shumė pėr kėtė gjė, por po ua shpjegoj se klubi dėshiron me ēdo kusht qė tė rinovoj, por unė u kam vėnė dy kushte qė lidhen me kohėzgjatjen dhe objektivat. Natyrisht, nėse klubi nuk ka ndėrmend tė fuqizohet pėr t’u ngjitur nė Bundesligėn 1, atėherė nuk kam arsye pse tė rri kėtu, pasi nuk mė intereson”, – vijoi Kapllani. Sakaq, mėsohet se lojtari ka marrė ftesėn nga De Biazi pėr miqėsoren ndaj Maltės.
  Formati - Sipas formatit qė tashmė ėshtė aprovuar nga UEFA, ky kampionat nuk do tė luhet mė me 16 skuadra, por me 24 tė tilla. Nė kėtė kėndvėshtrim rriten shanset pėr tė gjitha skuadrat, kryesisht ato tė konsideruara si tė sėrės sė dytė dhe tė tretė si Shqipėria. Sėrish do tė jenė nėntė grupe kualifikuese, nga tė cilat tetė do kenė nga 6 skuadra dhe njė grup do tė ketė 5 skuadra (Franca nuk merr pjesė pasi ėshtė vendi organizator, ndėrsa ėshtė shtuar Gjibraltari si debutues nė kėto kualifikime). Sipas formatit kualifikohen direkt 2 skuadrat qė renditen nė vendet e para dhe skuadra mė e mirė, qė mbledh mė shumė pikė, e renditur nė vendin e tretė. Pėr tė plotėsuar numrin, 8 ekipet e renditura nė vend tė tretė nė kėto 9 grupe do tė luajnė nė “play-off”.
  Shorti – Hedhja e shortit do tė nisė fillimisht me evidentimin e 53 skuadrave pjesėmarrėse, tė cilat do tė jenė tė vendosura nė nėntė vazo, sipas renditjes tashmė tė publikuar edhe nga UEFA. Mė pas do hidhet shorti pėr vazon e parė, nė tė cilėn ndodhen ekipet mė tė mira pėr momentin nė kontinentin tonė, tė cilat do tė vihen nė vazon nga “A” deri tek “I”. Grupi “I” do tė jetė ai qė do ketė pesė skuadra. Mė pas do vijohet me vazon e fundit, pra vazon 6, e cila ka vetėm tetė skuadra (jo nėntė si tė tjerat). Tetė skuadrat e kėsaj vazoje do tė vendosen sipas shortit nga vazoja “A”, deri te “H”. Pra, asnjė skuadėr e vazos sė fundit nuk do tė jetė pjesė e grupit qė do tė ketė pesė skuadra). Mė pas shorti do tė vijojė normalisht, duke vazhduar me vazon 5, 4, 3 dhe 2. Kalendari – Pėr herė tė parė nė kėto kualifikuese do tė vendoset njė kalander krejt tjetėr, i cili ėshtė mbiquajtur si “java e futbollit”. Bėhet fjalė pėr mėnyrėn e zhvillimit tė ndeshjeve, tė cilat nuk do tė luhen tashmė vetėm tė premten dhe tė martėn, por edhe ditė tė tjera. Kėshtu, shtetet do kenė mundėsi tė luajnė duke filluar qė nga enjtja deri tė martėn, pra edhe tė shtunėn, tė dielėn e tė hėnėn. Oraret e ndeshjeve do jenė nga 18:00 deri 20:45. Ēdo ditė (e enjte-martė) do tė luhen nga tetė deri nė dhjetė ndeshje kualifikuese.

  Tė rejat dhe pėrjashtimet e shortit
  Pėr arsye tė sė drejtės televizive ėshtė vendosur qė Anglia, Gjermania, Italia, Spanja dhe Holanda tė jenė nė grup me nga gjashtė skuadra, kėshtu qė nė grupin e fundit me pesė skuadra do tė jetė njėra mes Portugalisė, Greqisė, Rusisė dhe Bosnjės. Sakaq, pėr arsye politike nuk do mund tė jenė nė njė vazo Azerbajxhani me Armeninė apo edhe Spanja me Gjibraltarin. Sė treti, Franca, e cila do ta presė kėtė Europian, nuk do tė marrė pjesė nė short, pasi ėshtė vendi organizator, por do t’i bashkohet grupit tė fundit me pesė skuadra dhe do tė zhvillojė normalisht ndeshje me kėto skuadra, sikur tė luante kualifikimet normale, paēka se ato takime do tė konsiderohen si miqėsore. Kjo bėhet me qėllim qė edhe Franca tė mund tė luajė gjatė kėsaj kohe ndeshje, pa u munduar qė medoemos tė gjejė miqėsore me skuadra jashtė kontinentit.

  JA NDARJA NĖ VAZO
  VAZO 1 – Spanja, Gjermania, Holanda, Italia, Anglia, Portugalia, Greqia, Rusia dhe Bosnja
  VAZO 2 – Kroacia, Ukraina, Suedia, Danimarka, Zvicra, Belgjika, Ēekia, Hungaria dhe Irlanda
  VAZO 3 – Serbia, Turqia, Sllovenia, Izraeli, Norvegjia, Sllovakia, Rumania, Austria dhe Mal i Zi
  VAZO 4 – Armenia, Polonia, Skocia, Finlanda, Letonia, Uellsi, Bullgaria, Estonia dhe Bjellorusia
  VAZO 5 – Islanda, Ir.Veriut, Shqipėria, Lituania, Moldavia, Maqedonia, Azerbajxhani, Gjeorgjia dhe Qipro
  VAZO 6- Luksemburgu, Kazakistani, Lietenshtejn, Ishujt Faroe Malta, Andorra, San Marino dhe Gjibraltari

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/lajmi-...#ixzz2u99Nw0Zx

  http://www.panorama.com.al/2014/02/2...i-i-euro-2016/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhuxhumaku : 23-02-2014 mė 07:19
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-05-2013
  Postime
  215
  Faleminderit
  10
  22 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Euro france 2016

  Ne grupin tone merr pjese edhe Franca, organizatorja e ndeshjeve por pa vlere pikash.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Euro france 2016

  GRUPI H : Portugali , SHQIPERI , Armeni , Serbi, Danimarke
  Shansi per kualifikim = 0
  Se paku 2 ekipe jane dukshem me te mire se Shqiperia, edhe nese do te supozonim qe Serbia ka nivel perafersisht te njejte.

  Shqiperia nuk do te kualifikohet nese nuk investohet ne infrastrukturen e futbollit , nuk reformohen strukturat dhe nuk ndryshon mentaliteti i udheheqeseve sportiv, i disa futobollisteve, i politikes dhe i shoqerise.
  Menyra me e shpejte e kualifikimit do te ishte investimi masiv ne futbollin e Shqiperise dhe Kosoves dhe nje lige dhe nje kombetare e perbashket nen udheheqjen e te dyja paleve. Kjo se paku do te prodhonte edhe me shume talente potencial per futbollin kombetar dhe nderkombetar si dhe do ta rriste motivacionin e taleneteve te shumte shqiptar ne Evrope per te luajtur per kombetaren e perbashket.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Antiproanti : 23-02-2014 mė 08:35

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Anėtarėsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  35 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Euro france 2016

  grupi me i forte qenkemi
  jeshét prčmč ne aliarčm
  jeshčm more jeshčm
  po drita skeshčm

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e roni_s
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Postime
  643
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 12 postime

  Talking Pėr: Euro france 2016

  ......................


  Emri: original.jpg

Shikime: 863

Madhėsia: 63.0 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga roni_s : 23-02-2014 mė 09:06
  All religions, arts and sciences are branches of the same tree.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •