Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Ish kryehetuesi i rregjimit komunist Qemal Lame dshmon pr historin

  Kujtimet e ish-kreut t Hetuesis pr rrzimin e bustit: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmija n lot

  Onufri boton librin me kujtime t ish-kreut t Hetuesis

  Rrzimi i monumentit, Ramiz Alia: T qllohet mbi turmn.
  Nexhmije Hoxha shprtheu n lot kur ra shtatorja

  Haxhi Lleshi: T marrim armt. Emrin e tij do ta mbrojm me gjak. Slejojm armiqt q t dmtojn monumentin e tij.

  Qemal Lame: ǒndodhi n mbledhjen urgjente t Plenumit t KQPPSH. Prplasjet mes byroistve.


  Emri: GJATE-RREZIMIT-TE-BUSTIT-TE-ENVERIT-LART-DJATHTAS-KOPERTINA-E-LIBRIT-POSHTE-DJATHTAS-NEXHMIJE-HO.jpg

Shikime: 3131

Madhsia: 68.7 KB
  GJATE RREZIMIT TE BUSTIT TE ENVERIT (LART DJATHTAS) KOPERTINA E LIBRIT (POSHTE DJATHTAS) NEXHMIJE HOXHA

  T qllohet!. Ky ishte urdhri q Ramiz Alia, pasardhsi i Enver Hoxhs, dha 20 shkurtin e vitit 1991, kur raportimet e njpasnjshme njoftonin se rrezikohej rrzimi i monumentit t ish-diktatorit. Nuk iu desh shum t mendohej. N kor e mbshtetn Haxhi Lleshi, Spiro Koleka e ndonj tjetr Plot 23 vjet m pas, ngjarjet e asaj dite dhe jo vetm i tregon nj prej dshmitarve okular, drejtuesit t nj prej institucioneve m ogurzeza t kohs. Bhet fjal pr Qemal Lamen, ish-kryetar i Hetuesis s Prgjithshme n vitet 1981-1992, i cili s shpejti, n bashkpunim me shtpin botuese Onufri, hedh n qarkullim librin me kujtime Kur shembeshin themelet. Gjat shum vitesh t kohs s socializmit, lexuesi shqiptar ka qen familjarizuar me shprehjen kur hidheshin themelet e Shqipris s re, e cila ka shrbyer njkohsisht si titull pr nj nga veprat kryesore t Enver Hoxhs. Libri Kur shembeshin themelet i Qemal Lames sht, si e tregon titulli, nj antinomi, nj prmbysje e asaj ka prshkruan diktatori shqiptar. I hartuar nga njri prej drejtuesve m t lart t mekanizmit shtyps t shtetit diktatorial, kryetarit t Hetuesis s Prgjithshme t Republiks, libri sht nj dshmi e sakt e vitit t fundit t rendit komunist, e panikut, tmerrit dhe oroditjes s nj kaste n prag t rnies s saj, thot botuesi i librit, Bujar Hudhri. Sipas tij, duke iu referuar pohimit t autorit, burimet dokumentare t librit, prve ditarit t prditshm t puns si kryehetues, prfshijn dokumente autentike t Hetuesis s Prgjithshme, Prokuroris s Prgjithshme, Gjykats s Lart, Arkivit Qendror t PPSH, Kuvendit e Presidiumit t Kuvendit dhe Kshillit t Ministrave t Republiks, t cilat ndodhen tani n Arkivin Qendror t Shtetit. N kt prvjetor t rrzimit t monumentit t ish-diktatorit Enver Hoxha, kemi przgjedhur pikrisht at pjes q lihet me kt ngjarje. Ish-kreu i Hetuesis, Qemal Lame, tregon pr nj mbledhje urgjente t Plenumit t Komitetit Qendror t PPSH-s, ku u diskutuan masat q duheshin marr pr t zmbrapsur turmn q ishte drejtuar n sheshin Sknderbej, pr t rrzuar monumentin e ish-diktatorit. Lame tregon pr debatet mes pjesmarrsve n kt takim, pjess m radikale dhe asaj m t matur. Prplasja mes Haxhi Lleshit, q ishte pr kundrprgjigje me arm dhe Manush Myftiut e Rita Markos, t cilt ishin kundr gjakderdhjes. Raportimi pran Ramiz Alis minut pas minute dhe rrzimi i monumentit, shoqruar me t qart e t ves s diktatorit, Nexhmije Hoxhs.

  PJES NGA LIBRI

  Rrzimi i monumentit t Enver Hoxhs

  20 shkurt 1991

  Mbledhja urgjente e Plenumit t Komitetit Qendror pr situatn e rnd n sheshin qendror t Tirans dhe qllimin e demonstruesve pr rrzimin e monumentit t Enver Hoxhs N orn 12:00 isha duke punuar n zyr. Ra telefoni. Ishte nj punonjs i Komitetit Qendror. M tha: Sa mir q ju kontaktova. Mendohej se nuk ishe n zyr. Kam porosi nga udhheqja t njoftoj se n orn 13:00 do t bhet mbledhja e Komitetit Qendror, me antart e Plenumit me banim n Tiran, me ministrat dhe kuadrot e tjer t lart t institucioneve qendrore. Pr arsye sigurie, do t vij nj makin tju marr. Dola nga zyra dhe po prisja n oborr, pr t ardhur nj makin dhe pr t shkuar n selin e KQ-s. Mendoja se arsyeja e mbledhjes do t ishte demonstrata, por ndrkoh erdhn disa hetues dhe m than se turma e njerzve po krkon t lviz drejt sheshit qendror, para Pallatit t Kulturs. Gjendja sht shum e rnd. Njerzit hidhnin parulla kundr Enver Hoxhs dhe Partis s Puns. Disa persona kishin prishur parulln Rroft Partia e Puns s Shqipris!, q ishte n tarracn e Pallatit t Kulturs. Me nj mikrobus t drguar nga KQ-ja vajta n mbledhje. Te korridori pr n salln e Plenumit n katin e tret, pash se kishte mbrritur pjesa m e madhe e atyre q ishin lajmruar pr t ardhur n mbledhje. Dukeshin t shqetsuar dhe prisnin me kureshtje mbledhjen q pritej t fillonte nga asti n ast. N pamje mund t dalloje te disa edhe ngurrimin, dilemn apo kurajn pr t vlersuar realisht situatn dhe pr tu shkputur njher e mir nga e kaluara, duke par me besim t ardhmen. Mendoj se kta njerz t zgjuar, q ishin n kt forum drejtues me rndsi pr fatet e vendit, arrinin t deprtonin n mendimet e njri-tjetrit dhe t gjenin zgjidhjen me marrjen e nj vendimi q pritej t ndikonte pozitivisht n situatn e rnduar politike. Natyrshm ishin br dy grupime kryesore. Shumica ishte pr shkputjen prfundimtare nga doktrina e socializmit diktatorial, vizionin e ri pr socializmin dhe demokracin e rivlersimin e Enver Hoxhs, n baz t analizs objektive t zhvillimit historik, t rezultateve dhe t pasojave t rnda t utopis s socializmit diktatorial stalinist, t diktaturs dhe lufts s klasave, t gjendjes s rnd t falimentimit t shtetit dhe ekonomis, t izolimit, varfris s tejskajshme t popullit, shkputjes nga qytetrimi bashkkohor europian. N pakic ishin disa q qndronin n forumet drejtuese t partis, si mirnjohje pr besnikrin e treguar q nga koha e lufts dhe ishin t vendosur n mendimet e tyre se duhej t ruheshin parimet kryesore t Partis dhe pa u cenuar roli e vlersimi pr Enver Hoxhn. Por edhe m konservatort pranonin, n analiz t fundit, se duhej nj ndryshim pr t dal nga situata e rnd, pasi kshtu nuk ecej m. Ata ishin n kontradikt me brezin e ri, madje edhe n familjen e tyre, se koha e tyre e kaluar kishte prfunduar dhe nuk mund t pengonin ndryshimet me paragjykimet dhe nostalgjin pr t kaluarn. Mendimet e kujdesshme q shkmbeheshin, tregonin pr optimizmin e shumics dhe gjendjen e pashpres t m t vjetrve, t cilt trhiqeshin dhe distancoheshin natyrshm nga t tjert. Mbledhja filloi pak me vones, pasi pritej t vinin Ramizi dhe Adili. Menjher e mori fjaln Ramizi dhe foli shum shkurt: Ju mblodha ju, antart e Plenumit dhe kuadro t lart shtetror, pr gjendjen e krijuar. Ajo nuk do komente. Nuk ka pasur situat m t rnd. Trupat e Gards kan rrethuar pr t mbrojtur Komitetin Qendror, Kshillin e Ministrave, Presidiumin e Kuvendit Popullor dhe Bllokun. Ndrsa sheshi kryesor tani sht n dorn e demonstruesve. far nuk thon! Problem sht ruajtja e monumentit t shokut Enver. N fillim donin t vinin n Komitetin Qendror e n Kshillin e Ministrave. Dhe ju e kuptoni. Pr t marr pushtetin si n vendet e tjera. Meqense pan rezistencn e forcave ushtarake, jan drejtuar nga sheshi. Duan t heqin monumentin e Enver Hoxhs. far mendoni ju, si t veprojm? pyeti n fund, pa dhn vet mendim. T marrim armt, tha Haxhi Lleshi, duke u ngritur pr t diskutuar (Kt person e dgjoja pr her t par q ngrihej t diskutonte, pasi rrinte gjithmon i heshtur.) Nuk mund t lejohet m. Emrin e tij do ta mbrojm me gjak. Nuk lejojm armiqt q t dmtojn monumentin e tij. Un erdha pak me vones n mbledhje, se nuk m lan ushtart. Por ata duhet t ruajn m shum shtetin dhe jo t m pengojn mua t kaloj. Rita Marko dhe Manush Myftiu u ngritn menjher dhe than njkohsisht: Duhet t jemi m t kujdesshm. Nuk duhet t ket gjakderdhje Haxhiu i kundrshtoi: Ti Rita, dhe ti Manush, keni djemt me Partin Demokratike. Prandaj flisni kshtu. Por tani ska m. O me Partin, o me djemt. Mos na akuzo, i tha Manushi. Djali im nuk sht me Partin Demokratike. Un kam mendimin tim. Mos bj akuza nga inati, tha Rita. Djali im nuk sht me Partin Demokratike. Gjendja sht e rnd, por armt nuk duhet ti prdorim. O sot, o kurr, mbrohet pushteti, tha Zylyftar Ramizi (E para her q dgjohej zri i tij n nj mbledhje Plenumi). Nuk tolerohet m. Nuk mund t lm t poshtrohet Enver Hoxha. T jemi t kujdesshm, tha Ismail Ahmeti. Nuk mund t veprohet me arm ndaj popullit. Ti je tradhtar, i tha Haxhi Lleshi. Un t dgjoj se je i moshuar, shoku Haxhi, iu prgjigj Ismaili. Por m me kujdes. Kundr popullit nuk mund t qllohet, tha Muntaz Dhrami. Kt nuk duhet ta bjm. Ndrkoh, nga dera prball, hyri n sall Nexhmedin Dumani, ndihmsi i Ramizit, dhe i vuri nj letr mbi tavolin. Ramizi e mori letrn dhe, pasi e lexoi vet n heshtje, filloi ta lexoj dhe shpjegoj me z t lart, q t dgjohej nga t gjith t pranishmit n sall: sht rrethuar monumenti i shokut Enver dhe duan ta rrzojn. Presin prgjigje n Ministrin e Punve t Brendshme se si t veprojn. T mbrohet, tha Ramizi. Pas pak, Nexhmedini erdhi prsri dhe vuri mbi tavolin nj shnim tjetr. Prsri krkojn mendim pr prdorimin e armve. Nuk e prballojn dot presionin. Ramizi u mendua pr disa aste dhe tha: T qllohet. Ju lumt, pasuan menjher, me z t prbashkt si n kor t orkestruar, Haxhi Lleshi, Spiro Koleka, Haki Toska. Nuk kemi far t presim m. Disa momente m pas erdhi prsri Nexhmedini dhe la mbi tavolin nj letr tjetr. Ishte ora 14:05. Monumenti u rrzua, tha Ramizi. Menjher n sall u dgjua zri i njohur q shoqroi menjher kt njoftim. T gjith drejtuan kokn dhe pan Nexhmije Hoxhn, q filloi t qante dhe duke u munduar t prmbante veten. Tani do gj mori fund, tha Ramizi. sht e kot t diskutojm. Tani vendosim vet si t veprojm. Ramizi u ngrit dhe doli nga salla. Pas tij u largua menjher Adili. N sall mbretroi heshtja, si n nj moment zie. Nj vdekje e dyt e Enver Hoxhs. T pranishmit u ngritn dhe u larguan duke zbritur shkallt po n heshtje.

  Panorama

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rrzimi i bustit t Enver Hoxhs, Qemal Lame: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmij

  Qemal Lame: Biseda me Hekuran Isain mngjesin kur ra monumenti i Enverit

  Nga: Fatmira Nikolli

  Kur shembeshin themelet" titullohet libri me kujtime i Qemal Lames, kryetar i Hetuesis s Prgjithshme t Shqipris n vitet 1981-1992. I botuar nn logon e "Onufrit", botuesi shnon n hyrje se, i hartuar nga njri prej drejtuesve m t lart t mekanizmit shtyps t shtetit diktatorial, libri sht nj dshmi e sakt e vitit t fundit t rendit komunist, e panikut, tmerrit dhe oroditjes s nj kaste n prag t rnies s saj. Si ka pohuar vet ish-kryehetuesi, burimet dokumentare t librit, prve ditarit t prditshm t puns si kryehetues, prfshijn dokumente autentike t Hetuesis s Prgjithshme, Prokuroris s Prgjithshme, Gjykats s Lart, Arkivit Qendror t PPSH, Kuvendit dhe Presidiumit t Kuvendit dhe Kshillit t Ministrave t Republiks, t cilat ndodhen tani n Arkivin Qendror t Shtetit. Nga ana tjetr, botuesi shnon nj detaj sa i takon titullit. "Gjat shum viteve t kohs s socializmit, lexuesi shqiptar ka qen familjarizuar me shprehjen 'kur hidheshin themelet e Shqipris s re', e cila ka shrbyer njkohsisht si titull pr nj nga veprat kryesore t Enver Hoxhs" e sipas Bujar Hudhrit, n kt kuptim, libri "Kur shembeshin themelet" i Qemal Lames sht, si e tregon titulli, nj antinom, nj prmbysje e asaj ka prshkruan diktatori shqiptar.

  KUSH SHT QEMAL LAME
  Autori i librit me kujtime, botuar nga "Onufri", Qemal Lame, ka lindur n Elbasan, m 11 shtator 1949. Ka kryer studimet n Fakultetin e Shkencave Politike dhe Juridike, Fakultetin Ekonomik, Akademin Ushtarake, Shkolln e Lart t Ministris s Punve t Brendshme, Doktor i Shkencave Juridike, Pedagog n Fakultetin e Shkencave Politike dhe Juridike n Universitetin e Tirans. sht studiues, analist, opinionist, publicist, autor i disa monografive, teksteve dhe librave. Aktualisht jeton n Gjermani, ku ka marr azil politik.

  PJES NGA LIBRI ME KUJTIME BISED ME MINISTRIN E BRENDSHM, HEKURAN ISAI, DITN E RRZIMIT T MONUMENTIT T ENVER HOXHS
  M dat 20 shkurt 1991, n mngjes situata politike ishte shum e rnd n t gjith vendin, veanrisht n Tiran. Rreth ors 6:00 m telefonoi n shtpi Hekuran Isai dhe m tha se donte t m takonte. Pranova dhe u nisa menjher pr n zyrn e tij. Hekurani u ngrit, u afrua dhe u ulm pran tavolins, n mes t dhoms. - Qemal! - m tha. - Situata sht shum e rnd. Pritet t zhvillohet demonstrat e madhe. Demonstruesit, t drejtuar nga Partia Demokratike, do t krkojn t pushtojn ndrtesat qendrore, Komitetin Qendror, Kshillin e Ministrave, Presidiumin e Kuvendit Popullor etj. Duan q t rrzojn edhe monumentin e Enver Hoxhs n sheshin qendror, para Muzeut Kombtar. Udhheqja ka mendim q "t veprohet me forc deri edhe me prdorimin e armve". Ndrhyra menjher dhe i thash: - Shoku Hekuran . Jo! Jo! Jo! N asnj mnyr! Nuk duhet t prdoren armt. Kemi pr detyr t mbrojm popullin. N asnj rrethan dhe pr asnj arsye nuk mund t qllohet mbi popullin. T qllosh mbi popullin sht tradhti e lart ndaj atdheut. Pr mendimin tim, mos bj gabim t urdhrosh t qllohet mbi popullin. Ramizi do ta mbaj me do kusht pushtetin. Nuk ke prse t sakrifikohesh dhe t prdoresh pr qndrimet e tij personale dhe emocionale. Ai vet reagon n mnyra t ndryshme. Nuk tregohet i sinqert pr mendimet dhe vendimet q merr. N botn e jashtme jepen njoftime se ai ka rn dakord t bj ndryshime, ndrsa kur ndonjri prej nesh flet pr ndryshime, ai mundohet ta prmoj dhe ndshkoj. Ne duhet ta dgjojm dhe mbrojm popullin. Situata krkon t vlersojm gjendjen dhe t ndryshojm. Populli do ndryshimin. Edhe ne jemi t bindur se sht e domosdoshme t ndryshojm politikn. sht e arsyeshme q t dgjojm kshillat e perndimorve dhe t realizojm transformimin. Un vet jam i bindur pr domosdoshmrin e ndryshimeve dhe kalimin n sistemin e ri politik, ekonomik e shoqror t demokracis. E kuptoj se do t kem pasoja pr qndrimin tim, por nuk do t trhiqem. - Ke t drejt, Qemal, - m tha. - T faleminderit! Nuk do t urdhroj prdorimin e armve. Nuk sht e leht t kundrshtosh, por do ta kundrshtoj urdhrin, n rast se m jepet nga Ramizi... Biseda prfundoi shpejt. Hekuranin e besova pr shqetsimin q kishte. Ai konsultohej dhe m krkonte mendim n raste t veanta. Q n kontaktet e para kishte krijuar besim tek un dhe ishte i sigurt se un nuk bisedoja me t tjer pr ato shtje. Un vajta drejt e n zyrn time. Ndihesha shum i prekur pr gjendjen. Partia e Puns qndronte n pushtet me forcn e diktaturs q kishte imponuar n gjith mekanizmin shtetror partiak dhe t autoritetit absolut q kishte n ushtri, polici dhe drejtsi. T gjith organizmat shtetror dhe ushtarak ishin vn n gjendje gatishmrie, pr t vepruar n do situat q mund t jepej urdhr nga qendra. Situata e rnduar kishte detyruar q pr her t par t fillohej t mendohej pr prdorimin e Gards kombtare, pr t vepruar publikisht pr mbrojtjen e institucioneve qendrore t partis dhe shtetit. Forcat ushtarake dhe tanket e Gards kishin rrethuar n form katrore rrugt nga Komiteti Qendror, Kshilli i Ministrave, Bllokun e banimit t Udhheqjes, deri te bregu i lumit t Lans. RRZIMI I

  MONUMENTIT T ENVER HOXHS N TIRAN
  N ort e para t mngjesit, nj mas e madhe e popullit dhe t rinjve t larguar nga puna, studentve dhe nxnsve t larguar nga msimi n shkolla, t moshuar etj., u mblodhn n bulevardin para hotel "Dajtit". Ata donin t shkonin dhe t demonstronin para Komitetit Qendror t Partis.

  T DHNA NGA DEMONSTRUESIT DHE MEDIA
  N orn 10:00, masa e njerzve t tubuar u prgatit pr t lvizur. N baz t njoftimit t sindikatave, m par kishin ardhur shum njerz pr t'u tubuar. Nj grup aktiv kishte ardhur nga Qyteti Studenti. Ndrmjet tyre kan qen Rajmonda Bulku, Marjeta Larja, Fatmir Mancaku etj. Ata kishin ndeshur forcat e policis te Liceu Artistik, ku ishte prdorur pr her t par gazi lotsjells dhe hedhja e ujit t ngjyrosur me t kuq, pr identifikimin nga policia dhe Sigurimi t personave pjesmarrs. Pastaj kishin kaluar te Kryeministria. Garda nuk i lejoi t kalonin. U tha nga oficeri q drejtonte, q t largoheshin n drejtimin nga Ura e Lans. T grumbulluarit donin t kalonin. Ndrkoh, oficeri u dha urdhr ushtarve gardist: "Armt gati. Mbushni armt. Zjarr"! U qllua n ajr. T grumbulluarit e kuptuan se nuk mund t veprohej kundr gardistve dhe u larguan n drejtim t urs. Sa vinte dhe shtoheshin njerzit. Synimi ishte t lvizej n drejtim t Komitetit Qendror. Ndrkoh u dgjuan t shtna mitralozi. Mitralozat e tankeve kishin qlluar me breshri n ajr. Breshria e mitralozave dgjohej n t gjitha vendet ku ata ishin pozicionuar. Njkohsisht edhe ushtart e Gards, t pozicionuar n kmb si ishin t rreshtuar, qllonin n ajr edhe me automatik. Prdorimi i armve n mnyr t hapur dhe krcnimi i popullit e rnduan m tej situatn. N qendr t Tirans fluturonte nj helikopter ushtarak. U kuptua qart se paralajmrimi me arm tregonte se, po t lvizej m tej vijs ku ishin vendosur ushtart e Gards, do t qllohej ndaj cilitdo personi. Grumbullimi i njerzve ishte br me thirrjen e nj dite m par pr demonstrat nga sindikatat, n mbshtetje t grevs s uris s studentve dhe pedagogve.

  DEMONSTRATA ISHTE MBSHTETUR EDHE NGA PARTIA DEMOKRATIKE
  Vet drejtuesit e Partis Demokratike, si Gramoz Pashko, Neritan Ceka, Sali Berisha, ishin n zyr n at koh. Platforma e Partis Demokratike ishte q t ndikonte n ruajtjen e qetsis dhe t nj situate politike normale, n prag t fushats s zgjedhjeve. Duke u bazuar n gjendjen e rnd, t kaluarn dhe prgjegjsin e Partis s Puns n pushtet, prej afro nj gjysm shekulli dhe dshtimin e socializmit, Partia Demokratike mendonte t fitonte zgjedhjet me nj rezultat t dukshm, prej 80 deri 90 pr qind t votave. M njoftuan se pr t larguar njerzit nga ai vend, ishte krkuar ndihm nga Partia Demokratike. Drejtues dhe aktivist t Partis Demokratike, me n krye Neritan Cekn, vepronin aktivisht pr t qetsuar njerzit e paknaqur me reagimin e armve dhe t mos ndodhnin prplasje t drejtprdrejta me forcat ushtarake n gatishmri pr t vepruar. Thirrjet me altoparlant t Neritan Ceks mbetn nj jehon qetsuese. Megjithat, populli nuk mund t ndalej. U ndryshua lvizja dhe njerzit iu drejtuan Sheshit "Sknderbe". Mund t ishin nj numr shum i madh.

  NJERZIT NDESHN N FORCAT E RENDIT Q RUANIN MONUMENTIN E ENVER HOXHS
  Rreth 1000 persona zun vend n shkallt e Pallatit t Kulturs. N katin e tret ishte vendosur nj megafon, i cili ishte marr nga Kombinati i Autotraktorve. Me kt flisnin njerz t ndryshm duke shprehur urrejtjen e tyre kundr pushtetit popullor dhe Partis s Puns. Kishte ndrhyr policia, q t mos flitej dhe ishte paralajmruar se do t merrej pajisja me aparaturat elektronike, n rast se vazhdohej t flitej. Nj grumbull tjetr njerzish zuri vend te Banka Kombtare. Nj grumbull prej 30-40 vetash u shkput nga grumbulli te Banka Kombtare dhe u drejtua te monumenti pr ta rrzuar. Nga kundrprgjigjja e forcave t rendit u plagos rnd Fatmir Markoi, 31 vje. N at koh ishte n ann e Muzeut Historik. Po nga t tubuarit u mor dhe me nj makin "Ifa" u transportua pr n spital, ku iu dha ndihma mjeksore. Pas mjekimit sht larguar pa lajmruar, pr t mos u arrestuar. Ndaj tij nuk jan br hetime, pasi nuk ka pasur kallzim dhe nuk sht vn n dijeni hetuesia. T tubuarit nuk u trhoqn. Vazhduan presionin fizik. Nuk ishin t armatosur. Hiqnin me dor pllakat e sheshit, pr t'u mbrojtur dhe reaguar kundr forcave t rendit. U mposht kundrshtimi i forcave t rendit. Nj i ri afro 18 vje, me nj litar, lidhi gishtin e statujs gjigante prej 8 metra. Nga lkundjet ansore t statujs, u b arja dhe shkputja nga bazamenti po prej bronzi dhe u rrzua n tok. Nuk vrtetohet t ket pasur organizim t paramenduar. Nuk ka pasur politikan. Partia Demokratike nuk ka marr pjes n rrzimin e monumentit. Neritan Ceka ka shkuar n kmb dhe ka shoqruar grumbullin e njerzve me monumentin deri te sheshi n Qytetin Studenti.

  (m.a/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rrzimi i bustit t Enver Hoxhs, Qemal Lame: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmij

  Qemal Lame: Ramiz Alia ka qar kur u rrzua monumenti i Hoxhs

  Ramiz Alia ka qar kur u rrzua monumenti i Enver Hoxhs n Tiran m 20 shkurt 1991. Kjo sht deklarata e ish-kryehetuesit t Shqipris n vitet 1981-1992, Qemal Lame, n librin e tij me kujtime "Kur shembeshin themelet". "GSH" boton sot pjes nga libri ku rrfehet se si e prjetoi Ramiz Alia, Sigurimi i Shtetit dhe Ministria e Mbrojtjes rrzimin e shtatores s ish-diktatorit n 20 shkurtin e 23 viteve m par si edhe planet pr t hedhur n er me dinamit.

  Botimi i "Onufrit" q hidhet n treg t hnn e javs q vjen, hedh drit mbi ditt e fundit t regjimit komunist n vendin ton, rrfyer kjo n kndvshtrimin e nj prej njerzve m t rndsishm t kohs, si sht Lame.

  Kujtimet e nj prej drejtuesve m t lart t mekanizmit shtyps t shtetit diktatorial jan nj dshmi e sakt e vitit t fundit t rendit komunist, e panikut, tmerrit dhe oroditjes s nj kaste n prag t rnies s saj.

  Burimet dokumentare n t cilat sht bazuar botimi, prve ditarit t prditshm t puns si kryehetues, prfshijn dokumente autentike t Hetuesis s Prgjithshme, Prokuroris s Prgjithshme, Gjykats s Lart, Arkivit Qendror t PPSH, Kuvendit dhe Presidiumit t Kuvendit dhe Kshillit t Ministrave t Republiks, t cilat ndodhen tani n Arkivin Qendror t Shtetit. Qemal Lame, ka kryer studimet n Fakultetin e Shkencave Politike dhe Juridike, Fakultetin Ekonomik, Akademin Ushtarake, Shkolln e Lart t Ministris s Punve t Brendshme, Doktor i Shkencave Juridike, Pedagog n Fakultetin e Shkencave Politike dhe Juridike n Universitetin e Tirans. sht studiues, analist, opinionist, publicist, autor i disa monografive, teksteve dhe librave. Aktualisht jeton n Gjermani, ku ka marr azil politik.

  RAMIZ ALIA NN PRESIONIN E SIGURIMIT DHE T USHTRIS
  Takimi i Ramizit me oficert e rangut t lart t Drejtoris s Sigurimit t Shtetit.
  Pasdite po bisedoja me hetuesit n dhomat e izolimit. Msova prej tyre se n kohn q ne punojm pa ndrprerje n hetuesi, dje paradite ishte br nj mbledhje me oficert e Ministris s Punve t Brendshme. Shum oficer kishin krkuar me insistim q t vinte vet Ramiz Alia. Ai ishte vn n dijeni dhe kishte pranuar t shkoj.
  Nj oficer i ri, i ardhur nga dega e punve t brendshme n Durrs, i kishte thn:
  - Ti, shoku Ramiz, je "tradhtar"! Nuk e mbrojte monumentin e Enver Hoxhs.
  - Jo, - e kishte kundrshtuar Ramiz Alia. - Un i dhash urdhr Hekuran Isait t mbronte monumentin dhe t qllonte ndaj atyre q do t afroheshin pr ta rrzuar. Hekurani nuk e zbatoi urdhrin tim pr t qlluar. Apo jo, mor Hekuran, - ishte drejtuar dhe e kishte pyetur direkt n krahun e tij?
  - Po, shoku Ramiz, - kishte pohuar dhe deklaruar Hekurani. - Ju dhat urdhr, por un nuk e zbatova. Nuk mund t qllohej mbi nj mas t madhe njerzish.
  N at mbledhje ishin br shum debate dhe akuza ndaj Ramizit dhe udhheqjes s PPSH-s.
  Ramizi kishte qen shum i tronditur dhe kishte qar.

  TAKIMI ME OFICERT
  E MINISTRIS S MBROJTJES POPULLORE

  Po at dit pasdite ishte br edhe nj mbledhje e krkuar nga oficert e Ministris s Mbrojtjes Popullore. Edhe n kt mbledhje ishin br akuza direkte ndaj Ramiz Alis. E kishin akuzuar konkretisht q nuk kishte mbrojtur monumentin e Enver Hoxhs dhe e kishin cilsuar "tradhtar".
  Ramizi ishte tronditur shum dhe ishte prlotur n sy, duke u justifikuar me urdhrin e dhn pr mbrojtjen e monumentit, por q nuk ishte zbatuar nga ministri i Brendshm, Hekuran Isai.
  - Jam i lodhur, - kishte thn Ramizi. - Jam n gjendje t tronditur thell...
  Pastaj ishte larguar.
  Duke u vn n dijeni t ktyre zhvillimeve, rikujtova bisedn telefonike me oficerin e sigurimit q krkonte nga Hetuesia t zbulohej komploti dhe tradhtia.
  Hetuesit m mbshtetn mendimet.

  DINAMIT PR SHTATOREN
  T dhnat jan t deklaruara, edhe n nj emision televiziv, pr 20 shkurtin 1991, m 19 shkurt 2013. Bujar Nallbani, shpjegon se para nj viti kishte marr 12 kallpe dinamiti n repartin e xhenios ku punonte. Donte t hidhte n er monumentin e Enver Hoxhs. Nuk mundi ta realizonte, pasi ruhej gjat 24 orve.
  N pamundsi pr t rrzuar monumentin e Enver Hoxhs, organizoi bashk me djalin e dajs s tij hedhjen e dinamitit te monumenti i Stalinit. Kt e realizuan rreth ors 20:30.
  Pas dmtimit t monumentit t Stalinit jan ndaluar 247 persona nga policia dhe Sigurimi. M von u liruan, pasi nuk u vrtetua se ishin pjesmarrs ose kishin dijeni pr ngjarjen. Ata nuk u zbuluan, pasi ishin betuar q t mos tregonin. Kush t tregonte do t vdiste. Kshtu ruajtn fshehtsin e atij aksioni. Autort deklarojn vetm pas m shum se 22 vjetsh.

  (d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

 4. #4
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Rrzimi i bustit t Enver Hoxhs, Qemal Lame: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmij

  Aleksandr Meksi: 20 shkurti,ku ishte Berisha n vitin 1991

  TIRANE- Aleksandr Meksi, ish-kryeministri i Shqipris m 1992-1997 dhe njri ndr organizatort e antar kryesie i PD q n themelim, n nj intervist pr gazetn Shqiptarja.com flet pr 20 shkurtin 91. Pr hr t par thot se rruga deri te busti i diktatorit Enver Hoxha ishte e hapur ndrsa thot se PD sishte organizatore pr rrzimin e tij, pasi ishte e zn me fushatn e 31 marsit.Pas dy ditsh sht prvjetori i rrzimit t bustit t diktatorit Enver Hoxha. far prfaqson pr ju kjo dat? Data e 20 shkurtit 91, sht nj dat q ka nj simbolik t vetn, at t rrzimit t diktatorit, q personifikonte dhe diktaturn. Ishte nj veprim q mbartte n vetvete urrejtjen ndaj diktaturs, por dhe ndaj personit q simbolizonte diktaturn, ishte ideues i mesazhit dhe i veprimeve diktatoriale.

  Dhe ky sht nj msim pr t gjith ata q mundohen ta indentifikojn veten me pushtetin, n kuptimin m t sakt me regjimin, sepse mbartin mbi vete dhe urrejtjen pr regjimin e jo vetm urrejtjen ndaj personit t tyre. sht tepr normale, prderisa ti pranon t bsh gjithshka dhe mburresh pr veprimet e tua, ke prgjegjsi pr gjithka. Dhe komunizmi ishte nj periudh e turpshme pr historin e Shqipris, pikrisht pr dhunn, diktaturn q ushtroi. Dhe si e till rrzimi, ka nj simbolik t qart. Nqoftse njerzit kan qen pjesmarrs t drejtprdrejt n at ngjarje apo jetonin n Tiran, nuk kan se si t harrojn imazhet e asaj dite historike. Gjithashtu m kujtohet se po at dit bhej aktivi i PD Kor, sepse ishim n fushatn elektorale t zgjedhjeve t 31 marsit t vitit 1991, dhe kur u dha lajmi se n Tiran shtatorja e Enver Hoxhs u rzua, t mbledhurit dhe antarsia e PD bashk me gjith qytetart q e kishim marr vesh lajmin, doln dhe rrzuan nj bust t Enver Hoxhs. N Fier q sht nj qytet m tepr i majt se sa Kora pati dhe t plagosur pasi atje pati dhe nga ata q donin ta mbronin at dit apo n ditt q vijuan bustin e Enver Hoxhs dhe shtin mbi njerzit, mbi turmn q po e rrzonte.

  Ju thoni karakter simbolik por i rndsishm...?

  Karakteri simbolik i ksaj dite sht i rndsishm e pavarsisht se rrzimi i regjimit komunist kishte marr at rrug q n dhjetor t 90, greva e studentve e 20 shkurti shnuan nj pik t rndsishme, sepse u treguan dhe mbartsve t ideve t komunizmit, dhe atyre q mendonin se do t manipulonin e se do t mund t mbijetonin, asaj mendsie, asaj mnyr qeverisjeje, ideve t komunizmit dhe forcave lvizse t saj q ishin lufta e klasave, diktatura e proletariatit, se i kishin ditt t numruara n nj Shqipri demokratike q do ndrtohej. Sigurisht q t rrzosh nj mendsi nuk sht gj e leht, sepse dhe sot pas 23 vitesh me riardhjen e s majts n pushtet( m sakt t fmijve t t djeshmve) shohim shum frazeologji t asaj kohe, si aksione me goditje t prqndruar, aksione t dits s shtun pr pastrimin e rrugve, thirrje pr pun vullnetare e tjera. Pra kuptohet q paska qn m e vshtir se sa e imagjinonim ne n vitin 90 dhe pas vitit 90. Mjafton termi aksion me goditje t prqndruar q t marrsh vesh se si krkohet t veprohet n nj shtet t s drejts dhe t ekonomis s tregut t lir.

  Por dhe dy dit dhe sht prkujtimi...?

  Sidoqoft 20 shkurti sht nj dit q duhet prkujtuar. Un e kuptoj se ka dhe prej tyre q e prkujtojn me hidhrim, sht shtje personale dhe nuk kam asgj kundr tyre, ashtu sikurse mund ta kujtojn me hidhrim dhe t gjith ata t cilt m 21 shkurt bn rebelimin e Shkolls s Bashkuar pr t vendosur n Tiran permendoren e diktatorit. Ashtu sikurse dhe Vullnetart e Enverit q u aktivizuan menjher n disa rrethe t Shqipris t cilt tentonin duke krcnuar se do t sulmonin Tirann, si do t tentonin po n t njjtat rrethe m 97-tn.

  T Vullnetart e Enverit ka pasur dhe njerz q sot jan n kupoln e PD?
  Esht diskutim tjetr ky q nuk bhet me thash e theme!


  Ku ishit ju kur u rrzua busti i Enver Hoxhs ?

  N momentin q morm vesh se turma e grumbulluar n Qytetin Studenti po po nisej pr kndej, pra drejt sheshit, un, Arben Imami dhe Agron ika morm detyrn q t shkonim dhe t mbanim t paktn nj pjes t njerzve tek studentt, n mnyr q t mos e linim bosh pr ndonj reagim ndaj tyre nga forcat e sigurimit apo qeveria e asaj kohe. Pasi flitej se do ndrhynin me forc. Jemi takuar me njerzit q shkonin drejt sheshit pikrisht aty ku sht sot godina e ish-t prndjekurve politik, dhe ngaq na njihnin na thirrn mua dhe Arben Imamit: Hajdeni me ne. Ne u ndam, un shkova tek studentt dhe qndrova aty derisa sa erdhi i coptuar monumenti i diktatorit Enver Hoxha. Pra kam qndruar atje me ta gjith kohn me studentt dhe drgonim korrier n Tiran q t merrnim vesh se far po ndodhte saktsisht. Dhe n momentin q erdhi shtatorja e diktatorit u dgjua parulla e famshme: e hodhm, e hodhm, e hodhm qelbsirn, parull q buiti n tr Qytetin Studenti, parull q u dgjuaa s pari, qysh kur nj korrier me motor erdhi dhe na informoi se ishte rrzuar busti i diktatorit n shesh. Esht nj fjal q nuk duhet harruar nga qeveritart.

  Si tregon dhe fotoja, ju keni hyr n ambientet e grevs s uris s studentve, mund t na thoni dika ?

  Po. Un kam hyr disa her n ambientet e grevs dhe kam ndenjur e biseduar me studentet, me t cilt kisha pasur gjat atyre muajve kontakte e miqsi. N mjediset e grevs ata rinin shtrir pr tok e mbuluar me batanije. Hyhej nga porta kryesore, por kur ajo mbyllej q t mos hynin t tjer, studentt m treguan nj vend nga prapa godins nga hyhej me lehtsi. Kam qn dhe disa her si pjestar i delegacionit t PD n bisedimet e Komisionit t Grevs me t drguarit e Qeveris. Mbaj mend se ishin Sknder Gjinushi si ministr i Arsimit dhe Ismail Ahmeti.

  Ishte diskutuar m par nj skem apo plan pr rrzimin e bustit t diktatorit Enver Hoxha nga ana e drejtuesve t PD apo kjo ndodhi spontanisht kur turma doli n shesh?

  Nuk duhet vn n dyshim q ishte nj muhabet q bhej gjithnj domethn q at monument do ta heqim. Dihej. Prderisa doln teori pr mbrojtjen e monumenteve kuptohet q kta njerz nuk mund t rrinin m n piedestale. Derisa u rrzua sistemi i tyre, si nj gj e dmshme pr vendin, si nj struktur kriminale. Sigurisht q mekanizmi, organizimi i asaj pune nuk sht fort i qart pr t gjith. Disa mund ta ken t qart, por ka t tjer q nuk e kan t qart se si ndodhi, si shkuan pa pengesa drejt bustit n sheshin qndror t kryeqytetit. Sepse ata q qen aktiv n t dy kraht pr kt shtje spara e kan zakon q t flasin.Por un jam i sigurt q me koh do kujtohen apo m sakt do ln kujtimet se far ndodhi, si ndodhi e ku ndodhi. E qart sht kjo q dihej q kishte krkesa pr ta hequr dhe meqnse ishte n fushat PD, kishte thn q smerremi tani me kt pun pasi jemi n fushatn zgjedhore e do ti vij radha m me nge. Pati dhe nga ata q sduronin, pr nj arsye apo pr nj tjetr dhe ishte normale pr tu rrzuar, e tr kjo energji u kanalizua me pjesmarrjen e t gjith banorve t Tirans, jo vetm t atyre q zbritn nga lart nga Qyteti Studenti.

  Mbaj mend se rrugt q lidhnim rrugn e Elbasanit me bulevardin ishin t bllokuara nga forca t shumta policore dhe besoj e nga garda dhe pr rrjedhoj shkohej n shesh ku ishte monumenti i diktatorit, kshtu q u realizua ai rrzim i bustit t diktatorit q ishte nj fitore e atyre q bn rrzimin e komunizmit

  Ju po thoni q dhe Ramiz Alia ishte dakord pr rrzimin e bustit t Enver Hoxhs prderisa kishte krijuar kt koridor q njerzit i onte vetm te sheshi?

  Une nuk fola ndonj gj t till, por thon se vajtn ta takonin dhe nuk e takuan. Dihet gjithashtu se t nesrmen dihet u b nj tentative n Shkolln e Bashkuar. Un kam qn atje n mngjes e n dark, sapo kishin filluar problemet dhe pata shkuar n ato shtpit ku ishte qlluar. N mngjes kam qn me Azem Hajdarin, sapo kishin filluar momentet e para t ngritjes s barrikadave. Skam qn me ekipin q ka vajtur aty brenda.Kan folur Baleta, Ceka e t tjer. Nj gj sht e qart, q normalisht duhet t flasin ata q kan qn dshmitar okular, smund t flas njeri se si e pritm ne ardhjen e shtatores s gjymtuar t diktatorit Enver Hoxha tek studentt, por ata q kan qn atje, ashtu sikurse smund t them un se si e lidhn e ku e lidhn statujn e diktatorit, kur un nuk kam qn n shesh.

  Asnj nga politikant ska qn te sheshi, ndoshta ndonjri n nj makin t bardh diku, si ishte rasti i zotit Berisha?

  Kan qn tek sheshi spakut Ben Imami dhe Gon ika, t cilt u integruan n krye t turms e sigurisht dhe t tjer. Kt e them pasi ishim bashk t tre, na thirrn turmat, ndrkoh q un ika sipr te studentt dhe ata vijuan me turmn.

  Edhe Berisha ka qn te studentt sipr?

  Jo. Tek studentt kam qn vetm un at dit.

  Si e shikoni 20 shkurtin n kontekstin e sotm politik, duke par dhe retorikn e ashpr q prdor lidershipi i PD q bn fjal pr hedhje etrish dhe bijsh... Ka ndonj kontekst 20 shkurti?

  Nqoftse ka njerz q dshirojn ta rikthejn qoft dhe me llafe bjn shum gabim. Mos sot, nesr pr fat t keq n Shqipri llafet materializohen. Domthomethn kur flet fjal t tilla t barazitizmit.., sigurisht kto sjellin rezultate negative n ekonomi dhe si t tilla sjan t dobishme. Sot jetojm n kohn dhe me synimin q duhet t shkojm n Evrop. Nuk ka nevoj q t marrim modele t tjera, ti shpikim kur kemi modelin e Evrops pr ta kopjuar. Sigurisht sht nj gabim q bhet rndom ktu, sepse smund t kopjosh Evropn e 2014-ts, kur nuk ke shkuar akoma te 2014-ta evropiane. Sepse dhe ata, ku kan qn si ne kan pasur mnyra t tjera t ristrukturimit dhe t rioganizimit pr t arritur atje ku jan sot. Sigurisht q shpeshher kan kryer veprime dhe struktura q kan shpur n dshtim, q nuk kan nevoj as t kopjohen dhe as t prsriten nga ne, e jemi me shans se mund ti evitojm. Ne kemi favorin q dim ku jemi, dim se si duhet t zgjidhen n kt nivel problemet, por dim ama se dhe ku do shkojm. Prandaj mund t themi se n ekonomi dhe kudo kemi shansin se mund t msojm si ta bjm kt rrug, mund ta bjm m shpejt e m shkurt se sa ata q e kan br me zigzage.

  A mund t rivitalizohet opozita prmes prvjetorit t hedhjes s bustit t diktatorit, ndrsa dihet se kush jan protagonistt..?

  Sigurisht q opozits i shrbejn data t tilla pr t kujtuar thelbin e t qenit t tyre, historin e tyre. Nse kjo kujtohet si sht pr tu kujtuar, me idealet e kohs, me veprimet e kohs, me protagonistt e kohs, sht gj pozitive. Nqoftse kujtohet thjesht se sht nj dat pr tu prdorur, rezultatet mund t mos jen pozitive.

  Cila ishte rruga q u ndoq pas 20 shkurtit?

  Kur fola pr prvojat thash se zhvillimet bhen me zigzage, fatkeqsisht pr shum dhe shum arsye, megjithse ishte i qart synimi por dhe mjetet e mnyra e puns, pasi ishte nj prvoj e gatshme dhe e shkruar me kshilltar po t kishte nevojn t pyesje, fatkeqsisht mnyra jon e sherrit t vazhdueshm q n vend q t zvoglohej pas fillimeve t viteve 90, vjen prher duke u prshkallzuar me shprthime, me rrmuja, me sherre, llafe t pista etj etj. Kshtu q rruga sht me zigzage, kur duhej t ishte e drejt pasi ishte e prpjet.

  Pra mjaft gjra bhen, kthehen mbrapsht, ndrrohen emrat e ministrive, njri thot program tjetri thot matric, njri thot drejtori tjetri thot departament. Pra prher gjat ktyre viteve kemi pasur mnyra t tilla veprimi, kthim n vitin zero, veprime me goditje t prqndruar, me sa duket pr t treguar n t gjitha rastet q ne jemi, ja u kthyem prap. Prandaj t dalsh sot dhe t thuash se nuk dshtoi komunizmi sht vrtet nj absurditet. Mendoj se qeverit, partit dhe individt duhet t gjykohen nga rezultatet konkrete t puns s tyre e mbajtjen e premtimeve, nga veprimet, nga doktrinat q shkruajn e flasin.

  E thn shkurt, jan rezultatet ato pr t cilat qeveria gjykohet, e cila ndr ne mungon. Rruga e kaluar shrben pr t mos prsritur gabimet ose pr t br m mir at q sht br mir dhe pr t mos prsritur apo korrigjuar at q sht br keq. Do t ishte realizimi m i madh nse do t analizonim me gjak t ftoht me shifra, me fakte, me rezultate, jo me mnyrn e vetme q prdorin sot edhe me ndihmn e mediave, sharjet, shpifjet, ndonse t pavrteta, dhe mbi to t nxjerrim konkluzionet. Kjo mnyr nuk sht pozitive e kjo sht nj nga arsyet q prsriten gabimet. Mirpo hern e par edhe mund t gabosh, kurse hern e dyt ti e bn me dashje. Ndrsa nj doktrin e prdorur me pasoja negative gjykohet si tragjedi, prsritja e saj do jet komedi e turp.

  I vlen opozits rikthimi n skemn e veprimit n t kaluarn, q sht tensionimi i situats, qoft dhe pr detaje t vogla si konsensusi pr reformat?

  Metodn e opozits violente e kan pasur t dyja partit e mdha. Pra metodn e sherrit, krcimit mbi tavolinat e Parlamentit, me thyerje mikrofonash etj. Ndrsa prsa i prket fjals konsensus mendoj se sht nj term q prdoret gabim. Me jep konsensusin, pra m thuaj ti: Amin o Hoxh n gjuhn popullore. Palt duhet t ulen mbi bazn e prvojs, t nevojs e t gjendjes pr gjetur zgjidhjen m t mir nprmjet debatit. N momentin q ti e thrret dhe i thua: hajde m jep konsensusin dhe m thuaj se jam dakord me propozimin tim, prve se e ke fyer, ke humbur mundsin q t marrsh vrejtje mbi at q ke menduar q t bsh. Dmi sht pr at q ka br propozimin, dmi sht pr rezultatin dhe pr interesat e vendit. Nuk mund t flasim pr nj reform territoriale q na e paraqesin t br me 80 apo 60 njsi vendore sipas qejfit, q prdorin terma q nuk jan n Kushtetut si rreth apo krijojn terma si rajone kur n Kushtetut ka termin qark. Esht po kjo parti n pushtet q e ka br Kushtetutn e vet kjo e zhbri.

  Dhe se si po ecin punt tani po korr dhe frytet e saj. Problemi sht fare i qart. Reforma territoriale sht tepr e domosdoshme, kan kaluar 22 vite nga e para, por bhet duke u ulur n tavolin, duke filluar studimin q nga baza e deri sipr, duke ruajtur strukturat krahinore, marrdhniet ekonomike, rrugt, nivelet etj., pr t pasur njsi vendore q jan m funksionale, me m pak shpenzime administrative, me m shum mundsi pr t plotsuar krkesat e kolektivitetit dhe t komunitetit. Aleksandr Meksi, ish-kryeministri i Shqipris m 1992-1997 dhe njri ndr organizatort e antar kryesie i PD q n themelim, n nj intervist pr gazetn Shqiptarja.com flet pr 20 shkurtin 91. Pr hr t par thot se rruga deri te busti i diktatorit Enver Hoxha ishte e hapur ndrsa thot se PD sishte organizatore pr rrzimin e tij, pasi ishte e zn me fushatn e 31 marsit.  shqiptarja.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga Wordless : 21-02-2014 m 15:24
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 5. #5
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Rrzimi i bustit t Enver Hoxhs, Qemal Lame: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmij

  Shenasi Rama: Ja e vrteta e rrzimit t bustit, skandali i Azemit me femrn franceze, Sali Berisha traktat t fsheht me Ramiz Alin

  Shenasi Rama, themeluesi i Shoqats Studentore “Fan Noli” dhe organizatori i grevs s uris s studentve, n intervistn pr gazetn “SOT” tregon se ishin 108 student q filluan grevn e uris dhe t tjert u bashkuan nga entuziazmi, kur u pa se fitorja u arrit. Shenasi Rama zbardh edhe prapaskenat sesi Azem Hajdari dhe Berisha krkonin t sabotonin grevn e studentve t cilt nuk donin t hiqej emri i Enver Hoxhs nga Universiteti i Tirans, sepse kishin nnshkruar me Ramiz Alin traktatin e paqes, dhe tregon pr her t par, q vendimi pr rrzimin e bustit t Enver Hoxhs n sheshin “Sknderbej” u mor n dhomn e tij, n godinn numr 6 t Qytetit t Studentve. Gjithashtu, Shenasi Rama, thot se 20 shkurti nuk sht pik referimi i PD-s, por ky 20 Shkurt sht ruajtja e interesave t familjes Berisha.
  -Kush ishte arsyeja q oi n organizimin e grevs s uris s studentve dhe si u b greva e uris e shkurtit 1991?

  Situata ishte komplekse dhe gjithkush kishte arsyet e veta, q pastaj konverguan n precipitimin e gjendjes dhe n konturimin e organizimin e grevs s uris. Nga nj an, partit politike kishin rn dakord pr ndalimin e aktiviteteve t tilla politike. S bashku me nj grup studentsh, ne kishim filluar riorganizimin e strukturave t Lvizjes Studentore, t ndara nga PD. Bm takime, biseda, krijuam nj brtham drejtuese formale me statut e me objektiva, dhe i dham emrin Shoqata Studentore “Fan S. Noli.” Mirpo, gjrat precipituan ndryshe. Mobilizimi i studentve filloi n paradrekn e 6 Shkurtit pr shkaqe banale. Nj nat m par, Azem Hajdari kishte pasur nj skandal t ndyr me nj femr n nj pritje n Ambasadn Franceze; n Kryesin e PD-s i ishin vn pr ta hequr dhe Azemi shkoi n ILB, ku kishte tropojant dhe mandej erdhi n UT, ku kishte mjaft tropojan t tjer si n Degn e PD t UT, ashtu edhe jasht saj, duke krkuar mbshtetjen e tyre n prplasjen e tij me kryesin e PD-s. Kshtu filluan protestat e studentve. Mirpo, kjo sht siprfaqja. Projekti pr t hequr e organizuar heqjen e Enver Hoxhs ishte artikuluar q me 19 Dhjetor 1990 nga un, dhe ishte nj nga objektivat kryesor t Shoqats Studentore “Fan S. Noli”, q e kishim themeluar asokohe. Sa pr ata q iu kujtohet, ka qen nj Plenum i Lidhjes s Shkrimtarve, ku pata folur direkt e ashpr pr mospajtueshmrin e demokracis me figurn e Enver Hoxhs, m 19 Dhjetor 1990 dhe ku pata nj ngatrres fizike me mbshtetsit e Enver Hoxhs aty. Po ashtu n refleksionet e organizuara nga Ardian Klosi dhe nga Edi Rama n Janar 1991, ku pata folur edhe un, ishte ngritur srish kjo tem, nga nj kndvshtrim tjetr. Kshtu q Azemi nisi protestat me tropojant e degn e PD-s dhe m pas ktyre iu bashkngjitn disa vet t organizuar n nj Shoqat Studentore nga Tefalin Malshyti, Blendi Fevziu, e t tjer. Kta q i kishin organizuar me ngut n Shoqatn Studentore, thjesht pr t’iu kundrvn Shoqats Studentore “Fan S. Noli”, e morn iden ton t heqjes s emrit t Enver Hoxhs nga Universiteti dhe i filluan protestat me kng e me humor, q zgjatn pr shum dit. N nj miting, kur u pa qart se kta kishin dshtuar dhe nuk dinin m se ka duhej br, (disa deklaruan se nuk do t vinin m n protesta) me krkesn e t gjith studentve n shesh dhe i pritur me shum respekt e dashuri prej studentve, fola n nj miting dhe argumentova se ka duhej br dhe iu shpjegova se duhej krkuar vetm nj gj: heqja e emrit t Enver Hoxhs nga universiteti. Mirpo reputacioni q kisha, krijonte shum probleme pr t gjith palt, sepse e dinin t gjith se nuk m kontrollonte dot njeri. Duke e kuptuar kt gj, dhe duke e ditur se do t na kundrviheshin shum ashpr, me shokt e mi Arben Lika, Edmond Bushati, Arben Sula, Edvin Shvarc, Alban Pici dhe t tjer ram dakord q t ruhej Komisioni, ku kishte djem t mir e shok tont. Thjesht nuk donim t pranim Lvizjen Studentore. Megjithat, kishte shum kundrvnie ndaj meje dhe u trhoqa. N komision, formalisht do t ishin kta t Shoqats Studentore, pra, njerzit e tyre, t PD-s dhe t tjerve, por ku t ishte edhe njeriu ky i ksaj pune, Arben Lika, q ishte heroi i Dhjetorit dhe nnkryetar i Shoqats Studentore “Fan S. Noli” dhe prfaqsuesi i jon n at Komision, ku kishim miq t vjetr tont. Ata do t ishin fytyra e veprimit, por ne t “Fan Nolit” do t ishim truri dhe do t vinim veton, si prmes Arben Liks, ashtu edhe me mnyra t tjera. Ne e dinim kt, si e dinin edhe t tjert n strukturat e ndryshme, mirpo si PD, si PPSH ashtu edhe kta t tjert i gnjente mendja se do t mund t na mnjanonin me koh. Duke menduar se kta do t kontrollonin komisionin, ku t gjith kishin njerzit e tyre, i lejuan gjrat t shkojn deri n fund. Kshtu, n mngjesin e dats 18 Shkurt, Saliu e mori gjith komisionin dhe shkuan tek Ministri Sknder Gjinushi pr t arritur kompromisin e paraprgatitur q do t shmangte grevn. Kur u kthyen, greva kishte filluar, t gjith doln huq dhe situata iu kishte dal nga duart. Me studentt e mbyllur n Kinoklubin Studenti ishte shum m leht q t kontrollohej loja. Dhe nga aty, her me t mir e her me t keq, objektivat dhe drejtimin grevs ia dham ne t Shoqats “Fan S. Noli”.

  - Cilat qen synimet e studentve dhe t grevs?

  Kta q u bn t njohur si drejtues e organizues nga ana e Shoqats Studentore, pr nj koh nuk kan ditur se ’kan dashur e ’kan br. Thjesht po krkonin protagonizm dhe mandej u trembn. N fillim kta t PD-s deshn t’i prdornin kta t Shoqats Studentore pr t shmangur Azemin, tropojant e mbshtetsit e tij t Dhjetorit, ka edhe ia arritn. Mandej, protestat morn nj jet t tyre, dhe kta t shoqats studentore u friksuan sa nisn t iknin e t fshiheshin me dit. Nj dit mbetn vetm nja 30 vet n shesh. Ather, forca kryesore dhe frymzuese e Lvizjes Studentore, ishim dhe mbetm ne t Shoqats “Fan S. Noli”. Qndresa, vendosmria e qartsia jon, i shtyu politikant q t risillnin srish n shesh Shoqatn Studentore dhe mitingjet komike t tyre. N kto kushte, ne kmbnguln vetm n nj objektiv, n heqjen e emrit t Enver Hoxhs nga Universiteti. Ky ishte nj objektiv i menduar shum mir, me vetdije t lart politike pr pasojat, me nj prgatitje e dijeni, q se priste njeri nga studentt, dhe q do t mbetej akti m revolucionar q mund t bhej gjat atyre fillimeve t tranzicionit. Enver Hoxha ishte thembra e Akilit t sistemit. Po t binte Enver Hoxha, le m po ta rrzonte sistemi vet, ather do t kishte nj fillim t ri pr t gjith, edhe pr mbshtetsit e sistemit. Edhe pr t persekutuarit, edhe pr njerzit q ishin t lidhur me sistemin, edhe pr strukturat e shtetit. Duhej ndar Enver Hoxha nga shteti. Duheshin ndar njerzit q i shrbenin shtetit nga Enver Hoxha. Duhej q Enver Hoxha t mbarte t gjith t kqijat e sistemit t kaluar n mnyr q t kishim nj t ardhme m t mir. Duhej q njerzit t liroheshin nga besnikria ndaj Enver Hoxhs pr t’u br besnik t shtetit e t kombit. Ky ka qen objektivi. Pun tjetr se si e paraqitn dhe si e keqprdorn, por ky ka qen synimi fisnik i Shoqats “Fan S. Noli” dhe ky qe prfundimi q solli Greva e Uris.

  - Cilt ishin organizatort?

  Nga ana e Shoqats Studentore, m kryesort kan qen Blendi Gonxhe, Ridvan Peshkpia, Ilir Dizdari, Arian Manahasa, Myftar Gjanaj, Ndue Lugjaj, dhe disa nga Dega e PD-s n Universitet. Nga ana e Shoqats Studentore “Fan S. Noli” kryesort kan qn Arben Lika, Edmond Bushati, Shinasi Rama, Edvin Shvarc, Alban Pici, Arben Sulaj me disa t tjer si Fred Gemi q kan luajtur rol t spikatur n momente te caktuara, por dhe disa miq e mikesha q nuk duan t prmenden me emr. Nga pedagogt dy prej tyre spikatn mbi t gjith t tjert, Uk Zenel Bupapaj dhe Mehdi Shehu. Por edhe disa djemt e Shoqats Studentore ishin shok t ngusht tant q nga fillimet e protests si Myftar Gjanaj, Ilir Dizdari, apo Ndue Lugja. Kshtu q e kishim shum m t leht kontrollimin e gjendjes.

  - A kishte intriga dhe prapaskena n ditt q organizonit dhe bnit grevn e uris?

  Po normalisht. Kjo ishte nj ngjarje q do t kishte pasoja t paparashikueshme pr t gjith. N nj mnyr, koha do t ndahej me thik, n momentin para greve e mbas ksaj greve. Kishte shum q ishin t vetdijshm pr kt metamorfoz cilsore t lojs politike, ndr ta edhe un. Ajo ka qen nj gjendje shum e tensionuar dhe nuk do ta ekzagjeroja po t thoja se ka pasur shum intriga dhe prapaskena. Gjithkush luante lojn e vet, dhe duhej shum energji e vmendje pr t mos mbetur n kurthet e tyre. Nga nj an kemi pasur pranin e vazhdueshme t ndrmjetsve t Ramiz Alis, Sknder Gjinushit dhe Ismail Ahmetit, me t cilt kemi zhvilluar negociata t vazhdueshme, ditn e natn. Nga ana tjetr, kemi pasur ndrhyrjet e PD-s dhe pranin e presionet e tyre si individ q mendonin se kontrollonin gj, si Gramoz Pashko me t vett, Saliu me t vett etj. Kemi pasur shqiptart, q vinin nga jasht, t huajt q po ashtu ishin t pranishm, si brenda ashtu edhe prjashta, dhe natyrisht provokimet e Azem Hajdarit q tha se u hoq Enver Hoxha e tani dilni, q u prballuan me shum kujdes nga studentt si Mond Bushati, Ilir Dizdari, Alfred Gemi e Ndue Lugja, q i vun kurrizin ders dhe nuk lan njeri t dilte, e theksoj, ka pasur nj shpirt t lart patriotik e vetmohues nga t gjith studentt. Na erdhn n formn e ndihms mjeksore ca vet q donin legjitimitet etj. Si kemi hyr n grev, t gjith studentt ndanin nj qllim dhe t gjith veglat e provokatort mbetn nj grusht i paprfillshm, q nganjher i zinim edhe duke br gjra jo t kndshme. Momentet m t rrezikshme kan qen kur pjestar t policis sekrete hyn n t gjith sallat dhe nuk shkuleshin prej aty.

  - Mendoni se kishte manipulim politik t grevs s studentve?

  Individ t veant i kan manipuluar dhe prdorur. Mua dhe nj grusht t tjersh, q kemi pasur mendime t qarta dhe influenc n kt proces, jo. Greva e arriti objektivin e saj, q ishte objektivi i jon, pavarsisht prpjekjeve t tyre. M pas, dihej se do ta prdornin e manipulonin si ngjarje politike. Mirpo, t gjith e din se mua nuk m ka kontrolluar njeri. Un e kam ditur ka dua dhe e kam arritur at gj, me nj mim t lart, por e kam arritur.

  - Cili ishte misioni dhe roli q luajti sigurimi dhe forcat e shtetit?


  Shteti ishte m kmb, ishte shum efektiv dhe luajti at rol q pritej nga strukturat e kohs. Por sht domethns fakti se nj grusht njerzish, me pak largpamsi e imagjinat ia doli t thyente strukturat dhe t shkonte n zemr t sistemit, pavarsisht trysnis s paimagjinueshme t strukturave. Megjithat, greva dhe heqja e statujs s Enver Hoxhs jan t lidhura si shkak-pasoj me nj ngjarje, q e kontrolluan ata dhe me tjetrn, q nuk e kontrolluan dot dhe q ishte themeli i s pars.

  - Si u mposht frika ndaj forcs s diktaturs?

  Nj njeri q niset pr t vdekur, ose e vret, ose i hap rrug. Vetdija politike pr at q po ndodhte, e pr at q mund t ndodhte, na ka shtyr q t mos kishim frik pr jetn. ka t duhet jeta kur jeton si krimb edhe kur ke zgjidhje tjetr? Ai ishte nj moment pr t ofruar nj shrbim publik, q nuk e ofronte dot njeri tjetr n at pik, me i liruar t gjith, me e ln t shkuarn mbrapa, pr t pasur nj fillim tri pr t gjith. far vlere do t kishte jeta e nj njeriu, apo e nj grushti njerzish nse do t duhej q t jetohej nn nj diktatur t kamufluar? Nse duhej nj kurban pr kombin, do t bheshim ne kurbani. Por, ashtu si n Dhjetor t 1990-s ishim krejtsisht t vetdijshm se kta skuthat e politiks, nuk do t lejonin q t kishte shpres e nj fillim t mbar pr shqiptart. Mirpo, n at prpjekje nuk e kontrollonim dot as kohn, as momentin q precipitoi ashtu si precipitoi. N lidhje me veprimet q kam br un kam patur bekimin e tim eti dhe mbshtetjen e gjith familjes sime. N lidhje me pasojat. Pasojat po i jetojm prdit, se jemi n kurbet, me familje t shkatrruara n atdhe, t rrethuar me heshtje e me urrejtje, e me injorim t studiuar nga t gjith palt. Pse duhet t jem un n kurbet e t mos jem n vendin tim? Kush m’i kthen lott e dhimbjen e nns sime, poshtrimin e keqtrajtimin e diskriminimin q i sht br familjes sime nga t gjith strukturat e palt gjat ktyre 23 viteve? Nse dikur t nisnin n internim, tani na kan shkatrruar me breza.

  - Ishte nj nism studentore, apo fshihej nj motiv politik?

  Nga ana e Shoqats Studentore ka pasur motive politike pr t ruajtur kontrollin e PD-s mbi studentt, mbi UT dhe pr t ulur tensionet, duke i kthyer mitingjet n shfaqje. Nga ana e strukturave, kjo ndrhyrje e tyre u kthye n nj prpjekje pr t thyer prfundimisht studentt dhe pr t’i kthyer n bishta t politiks s palve t paris. Nga ana e Shoqats Fan Noli, ka pasur nj prpjekje pr t ruajtur Lvizjen Studentore, pr t br nj shrbim publik, pr t ndihmuar me sinqeritet e pastrti, me vetsakrifikim e me prkushtim n ruajtjen e shtet-kombit. Shkurt, ishte nj nism studentore e Shoqats “Fan S. Noli” me objektiva t qarta politike, iniciativ, e cila u prvetsua nga Shoqata Studentore dhe m pas u b objekt prplasjesh shum t forta politike midis partive. N kt prplasje, edhe pse nj grusht, ne e mbrritm synimin ton. Mirpo, mbetm me nj veprim politik, sepse, mbas grevs, ishim si n shnjestr, ashtu edhe t izoluar.

  - Si u mor vendimi pr rrzimin e bustit t Enverit?

  Vendimi pr heqjen e emrit t Universitetit sht marr nga Shoqata “Fan Noli” dhe i sht imponuar Komisionit. sht marr n dhomn time n Godinn Numr 6, s bashku me Arben Likn, Edvin Shvarcin, Alban Picin, Mond Bushatin dhe Arben Suln. Mandej, n lidhje me ndihmn q mund t na jepnin nga jasht, sepse grevn kemi dashur ta ruajm t ndar nga gjithka tjetr, edhe si presion t fuqishm psikologjik, edhe pse kishim objektiva t qarta t ndryshme nga t gjith, kemi pasur takim me prfaqsuesit e sindikatave, q erdhn n grev dhe krkuan t na ndihmonin. Ne iu tham q statuja ishte ende tek sheshi. Kishim edhe shum ndrmjets t partive politike e t individve q vinin e q iknin. Duke e par q psikologjikisht i mbanim ne peng njerzit dhe nuk do t trhiqeshim, strukturat dhe njerzit e tyre, me t cilt ne nuk donim t kishim pun, i drejtuan njerzit tek Sheshi Sknderbej. Megjithat, ne e vazhduam grevn deri n momentin kur e hoqn emrin e Universitetit t Tirans.

  - Berisha asokohe, si kryetari i PD-s, a ishte dakord q t rrezohej busti i Enver Hoxhs?

  Jo, jo. Saliu ka qen kundr deri n momentin e fundit, si kundr heqjes s emrit, ashtu edhe kundr heqjes s statujs s Enver Hoxhs, sepse ai kishte nj detyr pr t kryer dhe deri aty e kishte lejen. Asnjher nuk ka folur kundr Enver Hoxhs, edhe pse kalonte prdit para statujs s tij. Ai e dinte se nga kjo mund t’i ikte koka. Dhe Saliu nuk ishte aq trim, sa t luante me kokn e vet. Ai nuk ka guxuar t fshij nj glbaz q i sht hedhur n fytyr tek Xhamia e jo m t rrezikonte jetn.

  - A kishin rol misionet e huaja diplomatike n organizimin e protestave, paknaqsive dhe a ishin nxits t grevs ata?

  Po. Kta t tjert nga partit dhe disa student u kthyen n vegla edhe t t huajve, sepse si katundar t vrtet, donin nj aga q t’i drejtonte dhe besonin se do t fitonin pik. Pr sa m takon mua, absolutisht jo. Un nuk i kam besuar lkurn sime e jo t tjerve. Tradita politike, t cils i kam takuar, dhe edukimi familjar q kam pasur, ka qen i bazuar tek nj mosbesim t thell tek interesat dhe influencat e t huajve n lidhje me shqiptart. Objektivi i vetm i joni ishte me ndar shtetin nga Enver Hoxha, t ruanim t gjith dhe t hynim n kt faz t re me nj objektiv prbashkues, q n mnyr t pashmangshme, e shihte problemin shqiptar kndej e andej kufirit si nj e t pandashm. Por, edhe n kalkulimin ton, t huajt ishin t domosdoshm. Nga ana e tyre, nuk do t lejohej nj masakr n mes t Tirans mbi studentt q protestonin paqsisht. T huajt kishin shum lidhje n PD e n PS, me strukturat dhe me individt e ndryshm, prmes lidhjeve familjare, etj, q u gjallruan shpejt, si dhe prmes gazetarve nga t gjith ant etj, q gjendeshin gjithkund dhe q ishin t informuar vullnetarisht nga paria e segmentet e saj.

  - Greva ishte spontane, apo nj taktik e nj strategjie politike largpamse?

  Po t organizohej mbas zgjedhjeve, si edhe e planifikonim ne t Shoqats “Fan S. Noli”, mbasi t kishim shtrir strukturat n Universitet e m gjer, greva do t ishte pjes e strategjis pr t ruajtur Lvizjen Studentore t pavarur nga politika dhe pr ta kthyer n nj shpres t kombit, duke vepruar si struktur e shoqris civile. 15 mij student n Tiran dhe po aq n institutet e tjera n rreth do t kishin gjetur vetdijen e tyre dhe sensin e shrbimit publik, prmes arritjeve dhe kontributeve t vet studentve. Kjo do t ishte nj investim shum i madh dhe i pamueshm. Ashtu si edhe u b, greva kishte nj element pakontrollueshmrie q e bri shum spontane. Greva iu binte ndesh interesave t t gjithve dhe ishte me pasoja t rnda pr sistemin e shoqrin, kshtu q ndrhyrjet e shpeshta e rritn pa parashikueshmrin dhe kontrollin e palve mbi procesin.

  - Kush do t prfitonte dhe kush do t humbiste nga kjo grev?

  Nga kjo grev do t prfitonin t gjith shqiptart. Do t humbisnin forcat e errta dhe t urrejtjes. Do t lirohej shteti. Do t liroheshin edhe pjestart e strukturave, t shtetit dhe ata q ishin t lidhur me PPSH-n, me nj mij fije legjitimiteti t pazgjidhshme. Do t liroheshin edhe t persekutuari, q do t ndjeheshin njerz normal dhe me t drejtat e detyra si t gjith. Ky ishte qllimi i jon, dhe ai u arrit pr disa dit, sepse mjafton t t kujtoj ndjesin e lirimit shpirtror, q prjetoi shteti shqiptar n ditt e mpastajme. Si erdhi puna, t gjith kan krkuar ta manipulojn, prdorojn, shtrembrojn, etj. Mirpo, kan prfituar t gjith, sepse ajo ishte goditja pr vdekje n zemr t sistemit. Nga ajo pik varej se cila rrug do t ndiqej dhe kta, t gjith bashk, sepse nuk dilnin dot nga lkura e tyre, zgjodhn m t keqen e mundshme.

  - A ishin me t vrtet studentt ''heronjt vetflijues'' apo pionier t demokracis s brisht shqiptare?

  Po. Me ndrgjegjen m t pastr t them se kemi qen t vetdijshm. Ka pasur q kan hyr n grev pr t fituar kredi politike pr mamin e pr babin, e tani na del se kan hyr edhe pr vjehrrin, ka q kan hyr si pengje t shumfisht, edhe t sistemit edhe tont, si gruaja e njrit q ka hyr pr vjehrrin, dhe kta e kan treguar fytyrn e tyre. Por n lidhje me veten e me shokt e mi, them se nse dikush niset pr t vdekur pr nj objektiv q iu shrben t gjithve, e arrin at objektiv dhe nuk vdes, e si shprblim merr poshtrime e prbuzje pr 20 e ca vjet, e prap nuk pret asgj, si do ta quani ju? Ka shum djem e vajza n shtetin shqiptar q e meritojn kt respekt. Nuk sht problem puna e listave se jan videot dhe njerzit identifikohen leht. E bukura sht se populli shqiptar pati me mijra djem e vajza t tilla student e studente q n nj moment historik, bn at shrbim publik q nuk e ka br dot njeri tash 23 vjet. Shum prej tyre kan br kompromise dhe jan thyer, por ka shum miq t mi shum q jetojn me at vetdije pr ka kan bn, dhe asgj n jetn e tyre nuk i mbush e nuk iu jep at ndjesi q iu jep kontributi q kan dhn pr kombin e shtetin n at pik. Me vetdije e them se t gjith e kemi pasur nj cop heroi n vetvete, pun tjetr a e kan shitur, prdhosur, apo humbur shum nga ata q ishin pjes e asaj Lvizjeje Studentore. Ato koh kan prcaktuar se kush jemi ne. Nga ana tjetr, kemi qen edhe pioner t demokracis shqiptare. Ne, studentt, i kemi br zgjedhjet e para t lira demokratike me 11 Dhjetor 1990. Mirpo, ne nuk e kemi kuptuar demokracin si nj mobilizim t katundarve pr t vjedhur nga thesari i shtetit, por si nj mnyr pr t zgjedhur njerzit q do t bnin m t mirn pr kombin e shtetin. Humbm ne, dhe fituan akallt e hienat e paris, skuthat e inteligjencies dhe t strukturave, mirpo, kjo nuk e ka ndryshuar qartsin dhe saktsin e atij kuptimi e besimi t demokracis nga ana e jon.

  - Cilat ishin forcat e brendshme q e shtyn prpara kryerjen e ktij misioni historik dhe cilt ishin ata q punuan nat e dit kundr zhvillimit dhe suksesit t ndrmarrjes studentore?

  Eh, ky tranzicion sht kthyer n nj tragjedi kombtare pikrisht sepse kta q ishin n loj, pjestart e paris s Tirans, Blloku, inteligjenca, profesorati dhe profesionistt e lan popullin n balt dhe punuan vetm e vetm pr interesat e tyre. Kta jan strukturat q e lan shtetin n mes t katr rrugve; intelektualt q u turrn t bhen milioner; politikant q shkatrruan ekonomin, industrin e bujqsin; paria q e prbuzi dhe e refuzoi pr t’i shrbyer popullit t vet; triumfi i krimit dhe i t keqes morale q u tolerua dhe u promovua sistematikisht e qllimisht nga paria e Tirans. q i kishim t gjith kundr e dinim me koh, mirpo gjat kohs s grevs e kuptuam shum qart se edhe ata na kishin shum frik. Kshtu e mbylln universitetin, i nisn studentt npr shtpia dhe n tre dit me anijet ikn 6.000 student nga shteti shqiptar. T mos flasim pr prndjekjet, arrestimet, tentativat pr vrasje, presionet e gjithfar metode tjetr. Megjithat, zgjidhja e duhur kalon pikrisht tek ai shtegu q kemi thn ne: ndrtimi i duhur i shtet-kombit shqiptar, demokratik, me nj ekonomi tregu t institucionalizuar, me drejtsi e ligj n shrbim t t gjithve, me mbrojtje pr t gjith, dhe me nj interes kombtar t qart e t padiskutueshm.

  - Cili ishte roli i partive politike n at periudh?

  Ramiz Alia kishte frenat n dor, dhe, pavarsisht ka ndodhi me ne, u soll si burr shteti. Partit e tjera politike ishin n nj gjendje terrori. Prpjekja e t gjithve ishte q t shmangej ajo q ndodhi. Edhe me ndihmn e studentve brenda grevs s uris, nuk ia arritn. Dikush do t dal e t tregoj se si pr tre dit, t gjith ishin peng t nj force q nuk e kontrollonin dot.

  - Cili ishte roli q luajtn udhheqsit e PD-s, Berisha dhe Hajdari?


  far roli? Kta ishin vegla. Me Azemin jemi prplasur shum her. Ca dihen, ca nuk dihen. N nj rast erdhi pr t prishur grevn dhe e vum t rrinte tek nj der e shkulur nevojtoreje. Saliu ishte i vetdijshm se ka po ndodhte, ishte ndrmjetsi i strukturave dhe ishte trsisht kundr Grevs s Uris. Do t flas her tjetr pr Saliun. Por ishte kaq i pafytyr sa edhe krkoi t mbyllte grevn. Ia hoqa mikrofonin nga dora, n miting fola vet dhe nuk bnte as gk as mk. Ata mijra vet q kan qen n Qytetin Studenti, nse e mbajn mend se ka kam thn, do t thon se kam thn se far shrbimi ishte kjo grev pr kombin e shtetin nga ana e Lvizjes Studentore dhe se ishte e shkputur nga partit politike e nga kontrolli i tyre. Por edhe kta duheshin. Sistemi na toleroi, sepse gjat dy ditve t para derisa hyra n Komision un e Fred Gemi besonin se PD i kontrollonte studentt drejtues.

  - Kush mori pjes n grevn e uris? Ka shum emra, debate por nuk ka lista t plota?

  Lista ka, por do t dalin kur t vij koha. Greva duhej t prdorej si gjethe fiku politike pr shum njerz dhe, ashtu si pritej, u prdor pr t mbuluar krimet e poshtrsit e tyre gjat tranzicionit. Deri n mngjesin e 18 Shkurtit ka pasur vetm 108 emra n list. T tjert i mori vala dhe hyn n grev, kur pan entuziazmin e momentit t hyrjes n grev s ktyre 108 vetve dhe u bn 753 vet. Mirpo, nuk ka rndsi aq shum kjo gj, kush hyri e kush ishte, sepse kjo grev iu shrbeu t gjithve dhe iu takon t gjithve. Aq m mir, q nuk ka formalisht lista t plota. Sepse kjo sht greva e shqiptarve e jo vetm e atyre q ishin brenda. Tuneli iu takon t gjith udhtarve e jo atyre q e grmojn. Greva ishte tuneli pr t’i nxjerr n drit shqiptart.

  - Kush ishte fati i studentve grevist dhe i universitetit?

  Duke e par vullkanizimin e gjendjes, universiteti u mbyll nga Ramiz Alia, Sknder Gjinushi, Kastriot Islami etj. Tashm, Universiteti sht kthyer n nj gjendje mjerane, sa kur e sheh Qytetin Studenti, apo ndrtesat, t merr vaji. Mirpo sht e kuptueshme. Nj koh, politikant e paris e kishin m shum frik rinin studentore se ushtrin, q e kishin nn kontroll dhe pr t thyer rinin, ndrtuan m shum mejhane e disko, se sa klasa. N lidhje me ata q ishin pjesmarrs t saj, shum nga studentt morn rrugt e mrgimit. Ata q iu shrbyen strukturave, morn shprblimin, duke u br deputet, drejtor, e me radh. E kshtu heshtn me ndrgjegje, shtrembruan t vrtetn, shkmbyen nj akt historik e nderin e tyre me kotheren dhe tani as nuk duan t flasin pr at veprim historik, q duhet t’iu jap nder e dinjitet, mirpo as nuk guxojn q t flasin. Mirpo, greva sht nj fakt historik. Pavarsisht nga sjellja e secilit, ajo sht nj nga momentet m t ndritura n historin shqiptare. Ajo na takon ne, sht kontributi i jon, dhe nuk ka kodosh politike shqiptare q ta prvetsoj.

  - Sot, pas 23 vjetsh, sa sht prmbushur ajo ndrr dhe luft pr demokraci?

  ndrra jon ka mbetur ndrr. Shkurt, shteti dhe kombi jan peng i forcave t errta t paris s Tirans. Kemi m shum mall e m pak vlera, m shum krim e m pak moral, me shum sende e m pak dashuri pr tjetrin. Ka triumfuar e keqja, babzia, lakmia, zvetnimi dhe ndyrsia njerzore. Edhe pse jemi m mir, jemi edhe m keq. Jemi thuajse n t njjtn pik humbjeje shprese e nevoj pr ndryshim, n t ciln po e kuptojm se kjo rrug na ka uar n nj pik tjetr t zeros nga ku duhet filluar ndryshimi i vrtet.

  - Po sot, si duhet kremtuar 20 shkurti i 1991-shit?

  Mos u merrni me PD-n, sepse Lvizja Studentore dhe PD jan dy gjra t ndryshme. Greva nuk sht br pr t br demokracin, sepse nuk bhet demokracia duke shembur, demokracia bhet duke ndrtuar. Greva sht br pr t shembur idhujt e rrem dhe pr t liruar shqiptart, q pastaj, mbi shembjen e t keqes, t mund t ndrtonin demokracin e t ardhmen e duhur, pa idhuj t rrem e duke ruajtur shtetin.

  - Dhe a sht pik politike vetm e PD-s 20 shkurti i 1991-shit, apo sht pik referimi pr t gjitha forcat politike?

  20 Shkurti nuk sht pik referimi pr PD-n, e jo m t jet pik politike e saj. Nuk e solli PD-ja 20 Shkurtin. At e ideuan, organizuan e drejtuan studentt, Shoqata Studentore “Fan S. Noli” dhe t gjith ata q doln n shesh dhe e rrzuan statujn, si dhe t gjith shqiptart q e kuptuan rndsin e asaj dite dhe morn frym lirshm. Ajo sht prika q nj brez, brezi i shklqyeshm i Lvizjes Studentore, ia bri ardhmris s shqiptarve.

  - Protesta q do t organizoj PD-ja n 20 shkurt 2014, a kan rezonanc me idealet e grevs s uris t 20 shkurtit 2014?

  PD-ja po krkon t prdor nj moment historik, ta prvetsoj, t lidh shembjen e sistemit t athershm me shembjen e sistemit t bijve, kjo sht hilja e tyre. Mirpo 20 Shkurti i athershm ishte fillimi pr t gjith, dhe ky 20 Shkurt sht ruajtja e interesave t familjes Berisha. Djallzia e Berishs nuk ka fund, mirpo edhe duhet kuptuar. Nuk ka rrug tjetr pr t ruajtur familjen dhe qent kur grinden pr kocka, fillojn e kafshojn njri-tjetrin.


  - Ju prse u distancuat nga PD-ja?

  Ashtu si ishte imagjinuar nga PPSH-ja, PD-ja do t ishte partia e krundeve t sits. Un vija nga nj familje e kohs. Familja ime nga babai ka qen shum e lidhur me sistemin; familja nga nna edhe pse shum atdhetare ka qen shum e persekutuar. Por, un vet jam rritur si kombtarist dhe atdhetar. Nuk kam qen pr hakmarrje por pr vetsakrifikim, s’kam qen pr urrejtje, por pr shpres, jo pr vazhdimin e t keqes nga nj pal por pr nj fillim tri pr t gjith.

  - ka ndodhi pas Grevs s Uris?

  Pas Grevs s Uris, nism nj projekt pr nj parti t Prparimit Kombtar, po nuk gjetm mbshtetje, ka edhe pritej, sepse, kush ishim ne? Duke ndjer presionet e forta, dhe duke e ditur se ngado q t shkonte loja, po t mos iu ngjitesha ktyre partive si vegl e prdorueshme, un isha i humbur, edhe me konsensusin e palve, u largova nga shteti shqiptar si kryetar i nj delegacioni, i ftuar nga jasht. Pra, zgjedhja e ime ishte m mir vetm e me nder duke sprovuar jetn e hidhur t kurbetit, se n shoqri t plehrave, milioner dhe i prdhosur pr jet. Po at q ka ndodhur kta nuk e zhbjn dot, dhe un jam krejt i qet me ndrgjegjen time, sepse ai rast sht pr t treguar veten dhe dashurin pr popullin tnd, nuk i vjen kujt dy her n jet.

  Jakup B. GJOA
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rrzimi i bustit t Enver Hoxhs, Qemal Lame: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmij

  Qemal Lame: Gjyq politik se nuk mbrojta monumentin e Hoxhs

  TIRANE-Ndrsa Tirana i gzohej rr zimit t monumentit t Enver Hoxhs, pasditen e 20 shkurtit 1991, Qemal Lames, asokohe kryehetues, i bhej nj gjyq politik. Ishte vn n shnjestr pse nuk e kishte mbrojtur shtatoren e diktatorit dhe pse i kishte liruar t arrestuarit pr kt faj. Debati do t fillonte rreth ors 18:00, i drejtuar nga Ramiz Alia, n prezencn e Xhelil Gjonit, Fehmi Abdiut e jo vetm.

  N meselen e krijuar, me faj u bn hetues, prokuror, polic e drejtues t tyre, ndrsa nuk mbeten jasht kuadrit as gazetart. Atkoh, Alfons Gurashi dhe Napolon Roshi u kritikuan pr mnyrn se si e kishin dhn njoftimin n televizion dhe n radio.

  N librin e tij me kujtime "Kur shembeshin themelet", pjes t t cilit "GSH" boton sot, Qemal Lame tregon prapaskenat e mbrmjes s 20 shkurtit, qndrimin e personazheve t siprprmendura, si edhe qndrimin e vet. Botimi q mban sigln e "Onufrit", hidhet n treg t hnn dhe rrfen shkrmoqjen prgjat nj viti t "perandoris" komuniste pothuaj 50-vjeare. Lame, ka qen kryehetues i Shqipris n vitet 1981-1991.

  GJYQI POLITIK TE MUZEU I ENVER HOXHS
  Gjyq para simpatizantve militant t Enver Hoxhs. N orn 17.30 m krkuan n telefon dhe m than se m krkonte Xhelil Gjoni. Ndenja dhe pak dhe u nisa direkt pr n zyr. E kisha t qart prse krkohesha n at situat, kur n Pallatin e Kongreseve krkohej dorheqja e Ramiz Alis. Duhej t gjendej nj viktim pr t trhequr vmendjen n drejtim tjetr dhe pr t shkarkuar prgjegjsin e tij. Un kisha urdhruar lirimin nga ndalimi t personave t ndaluar pr rrzimin e monumentit t Enverit. Guximi im pr zbatimin e ligjit dhe moskonsultimi me t, do t ndshkohej. Sfida direkte, natyrshm do t ndshkohej. Heretiku do t gjykohej dhe dnohej. Un duhej t vihesha n shnjestr, pr t knaqur t revoltuarit dhe pr t spostuar vmendjen nga Ramizi te Qemali.

  Kur arrita n zyr, m than se Xhelil Gjoni kishte marr disa her n telefon dhe m priste t shkoja sa m par. Sapo hyra n zyr, ra telefoni dhe ishte prsri Xhelili.
  - Qemali je?
  - Po, - iu prgjigja.
  - T lutem, hajde se t krkon shoku Ramiz, ktu te salla e takimeve n Pallatin e Kongreseve.
  - Mir, - i thash. - Do t vij.
  - Ndrkoh mori menjher Behari, shoqruesi i par i Ramizit, i cili kishte qen edhe shoqruesi i Enverit.
  - Shoku Qemal, - tha. - Shoku Xhelil jua tha gabim vendin. Jemi te Muzeu "Enver Hoxha".
  - E di, - i thash. - E kuptova gabimin e Xhelilit. Aty do t vij.
  - Behari m tha se kishte drguar nj makin pr t m marr.
  Xhelili m priste te dera kryesore e hyrjes pr n muze.
  S bashku vajtm n sall.

  Salla ishte e mbushur me militant partie, t ardhur si prfaqsues nga rrethet Tiran, Shkodr, Elbasan, Librazhd, Pogradec e Kor.
  N krye, n podium, qndronin Ramizi, n krah Haxhi Lleshi. Xhelili vajti u ul n krah t tij. Nexhmija nuk kishte ardhur akoma.

  Sapo hyra n sall, Ramizi tha:
  - Hajde Qemal, se po m bjn gjyq mua, n vend q t ta bjn ty.
  - Mua nuk ka prse t m bjn gjyq, - iu prgjigja direkt.
  - Dgjoni se far thon. Ma hedhin fajin mua, prse nuk arrestohen fajtort pr monumentin?! Fol ti, Qemal. Mos rri ashtu, si Shn Mria.
  - Ka ligj. sht zbatuar ligji. Dekreti pr monumentet e kulturs dhe t figurave kombtare duhej t zbatohej nga organet q kan detyra t caktuara ligjore pr t'i zbatuar.
  - Cilat jan kto organe?

  - Ju e dini se cilt jan. E keni miratuar vet dekretin. Policia ka detyr t bj veprimet procedurale ligjore dhe i on fajtort drejtprdrejt n gjykat.

  - Jo, shoku Ramiz, - ndrhyri zvendsministri pr policin. -Hetuesia ka prgjegjsi. Hetuesia nuk i on t ndaluarit n gjyq. Policia ndalon dhe Hetuesia i liron. I kemi kapur me arm dhe i kan liruar. Shoku Qemal ka prgjegjsi direkte...
  - Ti, zoti zvendsministr, duhet t mendohesh m shum dhe t jesh i kujdesshm kur flet. Policia me ty n krye dhe ministrin, kan hapur fjal pr arm, por kjo nuk sht e vrtet. Jan plagosur fmij dhe ju heshtni. Policia ndalon, zbaton urdhrat. sht e vrtet q Hetuesia liron. Por duhet t thuash t vrtetn se Hetuesia zbaton ligjin dhe liron ata q jan ndaluar padrejtsisht nga policia.

  Forcat e rendit, t armatosura dhe t blinduara, qndruan n pasivitet. Dihej se do t veprohej pr rrzimin e monumentit, si edhe n rrethet e tjera. Nuk u morn masat parandaluese pr t pasur situatn n kontroll. Ngjarja u zhvillua n sheshin qendror t kryeqytetit, pran institucioneve qendrore t Partis dhe shtetit, para syve t organeve t rendit dhe t popullit. Kuadrot m t rndsishm ishin n pritmri. Situata mori karakterin luftarak. U qllua me breshri armsh nga tanket e gards, pr t penguar demonstruesit q donin t shkonin n drejtim t Komitetit Qendror. Ata u drejtuan nga sheshi qendror, pr t rrzuar monumentin. Kjo ishte br e ditur q m par. T gjitha shtabet dhe komandat ishin n gatishmri numr nj. Un, si edhe drejtuesit e institucioneve t tjera qendrore isha n zyr. Forcat e rendit dhe populli shikonin se si po realizohej plani pr rrzimin e monumentit. Asnj nuk reagoi. Vetm pas rrzimit t monumentit u dha urdhr pr t qlluar. Pas ngjarjes, lvizn forcat speciale t policis me qen n duar. Asnjeri nuk u lndua. Asnjeri nuk u ndalua. M von u morn persona nga rruga dhe u ndaluan. Dihet se nuk ka prova ndaj tyre. Prse krkohet prgjegjsi pr Hetuesin? Faji nuk sht te Hetuesia. Kt e di mir populli. Populli e ka prcaktuar drejt prgjegjsin pr ngjarjen...
  - Ja, shok t rretheve. E shikoni se si ua kalojn prgjegjsin organeve t tjera. Hetuesia flet pr policin, ndrsa policia pr Hetuesin.

  - Secili organ i ka detyrat t prcaktuara me ligj dhe nuk ka prse t'ia hedh tjetrit, - e ndrpreva duke br sqarimin e nevojshm ligjor. - Dekreti sht ligj dhe ligji duhet t zbatohet. Krkohet t veprohet sipas ktij ligji. N rast se ligji nuk zbatohet drejt, ather, ai q vepron ndryshe, ka prgjegjsi.
  - Po ti, Rrapi, - iu drejtua Rrapi Minos, i cili ishte ulur pran meje. Prse nuk i arreston? 'thua pr kt q thot Qemali?
  - Sipas krkesave t dekretit, shoku Ramiz, - u prgjigj Rrapi, - policia duhet t bj ndalimet e ta oj vet shtjen n gjykat drejtprdrejt.
  - Ju duheni uar n gjyq, - iu krcnua me z t lart Ramizi. Ju i ngatrroni kto! Ti ke prgjegjsi q nuk vepron si prokuror.

  - Un nuk kam asnj prgjegjsi, - kundrshtoi direkt dhe i revoltuar Rrapi. - Nuk keni t drejt t na e thoni kt. Prokuroria nuk bn vet arrestime.
  - Ju. Ju keni prgjegjsi. Po gjykata, far thot, - vazhdoi pyetjet i shqetsuar Ramizi?
  - Shoku Ramiz! - u prgjigj Fehmi Abdiu, i ardhur nga Gjykata e Lart, n vend t Kleanthi Koit, i cili nuk ndodhej n at koh n Tiran. - Dekreti pr monumentet e kulturs e t figurave kombtare ngarkon policin q t bj veprime dhe ta drgoj shtjen drejtprdrejt n gjykat.
  - Ohu! Edhe ti kto mendime paske! Jemi n situat tjetr. Nuk jemi n situat paqsore. Krkohen veprime energjike, si n luft. Kt po krkojn rrethet. Kt duan prfaqsuesit e tyre q jan ktu.

  - Mbledhja vazhdoi po n formn e gjyqit politik, t drejtuar sa nga vet Ramizi, aq dhe nga prfaqsuesit m militant t ardhur nga rrethet, t cilt ngriheshin vet, sa her donin dhe akuzonin me z t lart, k donin.
  - Ramizi e linte me qllim situatn kaotike, duke marr fjaln kur i interesonte. Mbshteste direkt dhe u jepte t drejt, duke i motivuar pr qndrim ekstrem, ata q e kritikonin at me emr pr qndrimin e tij jo transparent dhe menjher gjente shteg, pr t dal nga kritika ndaj tij, te prgjegjsia e t tjerve.

  - U ngrit personi me emrin Vangjel Gulia, puntor n Kombinatin e Autotraktorve, n Tiran, dhe tha:
  - Un nuk i di mir punt e drejtsis. Por u rrzua monumenti i shokut Enver n kombinat dhe nuk erdhi njeri. Lajmruam policin dhe nuk erdhi. Drejtori lajmroi hetuesin e rrethit. Erdhi nj nga hetuesia, por nuk bri veprime. Un marr 700 lek rrog. Nuk di sa marrin kta hetuesit. M shum duhet t marrin. Dihet se monumentin e rrzoi kryetari i seksionit demokratik t Kombinatit me disa t tjer. Dal un dshmitar, meqense nuk dalin dshmitar t tjer.
  - Ja! far doni m tepr ju t drejtsis, - ndrhyri Ramizi.
  - E mori fjaln nj agronom nga Crriku i Elbasanit. Foli pr paknaqsit pr rrzimin e monumentit. Bri edhe kritika pr Hetuesin, pr ndrhyrje m t shpejta kundr krimeve.

  - E mori fjaln Filip Dede, drejtor i muzeut n Elbasan. Filipi kritikoi udhheqjen e Komitetit Qendror t Partis, pr ndrhyrje dhe veprime m t shpejta pr situatn.
  Nj oficer nga divizioni ushtarak, n Prmet, foli me shum nostalgji:
  - Kur ra monumenti, n Tiran, sikur vdiqm t gjith, kur dgjuam njoftimin. Si nuk pati disa q ta mbrojn. Jemi gati t japim jetn pr t vn monumentin e ta ruajm veprn e shokut Enver Hoxha.
  U bn vrejtje pr njoftimin n televizion dhe n radio.
  Ramizi porositi t lajmrojn Alfons Gurashin dhe Napolon Roshin.
  Xhelili doli menjher pr t'i lajmruar.

  Pas pak erdhn t dy. Pas tyre, hyri edhe Xhelili.
  Alfonsi sqaroi dhnien e njoftimit t rrzimit t monumentit.
  Napoloni sqaroi njoftimin pr radion e jashtme q kishte br.
  U bn menjher shum kritika pr Alfonsin dhe Napoleonin. T dy u prekn nga reagimet e ashpra dhe fyerjet q iu bn.

  Ramizi nuk u krkoi prgjigje pr pyetjet e shumta q u bn. E ndrpreu mbledhjen, duke thn bjm pak pushim.
  Dihet se njoftimet bheshin pasi ishin lexuar dhe ishte marr m par plqimi i vet Ramizit. Ata nuk e than kt fakt, pr t sqaruar qndrimin e tyre. Pr t mos ln koh pr kt sqarim, Ramizi propozoi pr pushim.
  U b pushim. Xhelili u takua me Alfons Gurashin dhe Napolon Roshin. Bisedoi me ta. Duket se i sqaroi pr dika. Isha rastsisht n afrsi t tyre. Pastaj, ata u larguan t dy.

  Mua m takoi Haxhi Lleshi. Ai u interesua pr bahevanin e tij q kishim marr nn prgjegjsi penale, pasi kishte qlluar me arm dhe kishte plagosur nj djal 18 vje, i cili donte t mbushte nj bidon me uj te ezmja e kopshtit t Haxhi Lleshit.
  Haxhiu insistonte, duke argumentuar se:
  - Bahevani sht i pafajshm. Ai djal ka hyr pr terror dhe jo pr t mbushur uj. Kshtu vepronin terroristt n kohn e lufts, kur masakronin partizant. Ata e bjn kt veprim, pr shkak t pozits sime.
  Haxhiu ishte shum i pozicionuar n mendimet e tij.
  Mundohesha ta sqaroja. Nuk ka t dhna pr terror. Vrtetohet se ka hyr pr t mbushur uj. Por ishte e pamundur t pranonte arsyetimin e Hetuesis.
  N fund i thash:

  - Do t veprohet sipas ligjit. N dosje jan administruar provat e dala nga hetimi. Edhe mendimin tuaj e sqaruam, por nuk vrtetohet ideja q ju parashtroni. Un nuk mund t veproj n kundrshtim me provat.
  Haxhiu ngeli i paknaqur me prgjigjen q mori. Nuk u shpreh konkretisht. Qeshi pak duke shtrembruar buzt, pr t ln t kuptoja se nuk ishte i knaqur dhe u largua.
  Kur filloi prsri mbledhja, Ramizi mori fjaln dhe sqaroi:
  - Alfonsin dhe Napolonin i lam t ikin, q t mos krijoheshin keqkuptime.
  U bn edhe dy diskutime t tjera.

  E mori fjaln nj msues i filozofis n nj shkoll t mesme, n Pogradec. Diskutoi teorikisht, duke dhn direktiva pr propagandn dhe edukimin e rinis. "Televizioni nuk sht vetm pr rinin e Tirans. T mendohet edhe pr kngt popullore, edhe pr rinin e fshatit q nuk duron liberalizmin", foli shkurt ai msues, i cili tipizoi mentalitetin e mendimit politik konservator.
  N fund t mbledhjes foli Ramizi. Theksoi detyrat pr kuptimin dhe reagimin ndaj situats s brendshme dhe asaj t jashtme, mobilizimin n pun, masat q do t merren pr rregullimin e gjendjes etj. Bri t qart se ata q nuk kan br detyrn, do t mbajn prgjegjsi. T kuptohemi, q ligjet duhen zbatuar, por n kt situat duhet metod tjetr e t ndryshojm ato ligje q na pengojn.

  N fund u ngrit dhe i takoi t gjith duke u dhn dorn. Mnyra se si po reagonte, t linte qart t shihje se ishte gati t qeshte, por mundohej ta prmbante veten dhe krkonte t vazhdonte qndrimin serioz. Luante si n teatr.
  Pas mbledhjes, u largova me Rolanda Dhimitrin. Rrugs diskutuam pr mbledhjen. Kishim t njjtin mendim: "Nj komedi e turpshme".

  Rrugs takuam edhe Aleks Luarasin.
  U ndava me ta te hotel "Peza". Vajta direkt n zyr, mbarova disa pun q kishin ngelur dhe u nisa pr n shtpi.

  (a.n/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rrzimi i bustit t Enver Hoxhs, Qemal Lame: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmij

  Qemal Lame: Refugjatt jan jashtqitja e kombit e tha Alia, jo Kadare


  TIRANE-Shpeshher, jan botuar n media, raporte t ndryshme mbi diskutimet e bra n mbledhjet e Presidiumit t Kuvendit Popullor, por m pak dihet se far thuhej n pushimet mes mbledhjeve, korridoreve, e n bisedat e lirshme.

  Ish-kryehetuesi i vendit, n dekadn e fundit t komunizmit, Qemal Lame, n librin e tij me kujtime, “Kur shembeshin themelet”, pjes nga i cili po boton sot “GSH”, tregon se Ramiz Alia donte q shqiptart ta urrenin Kadaren pas ikjes s tij drejt Farncs. Ktu, sipas Lames, duket se z fill edhe arsyeja pse ndokush mendon se shprehej “refugjatt jan jashtqitja e kombit” e ka thn shkrimtari e Ramiz Alia.

  Ky formulim sht propaganduar me qllime politike, duke u paraqitur si thnie e Ismail Kadares, pr t zvogluar efektet q vendimi i tij pr azil politik n Franc pati brenda vendit dhe n opinionin e jashtm ndrkombtar. Kshtu, synohej pr ta armiqsuar shkrimtarin e madh me mijra refugjatt shqiptar dhe familjart, t afrmit e miqt e tyre n Shqipri. Publikimi i ktij formulimi dhe prhapja e ides pr evidentimin e Ismail Kadares, si autor t ktij formulimi, nxjerr n pah qllimin q t sensibilizonte dhe ngjallte urrejtjen popullore dhe publike ndaj figurs dhe veprs s Kadares, t ulte vlern e qndrimit politik t mbajtur nga ai me krkesn pr azil politik, t provokonte reagimin negativ masiv ndaj tij, ta barazonte me ata q hyn si refugjat n ambasadat e huaja, si dhe t dnonte me forc ata q kishin pikpamje t kundrta me politikn komuniste, t parandaloheshin prpjekjet e mundshme pr largime me qllime politike dhe eksode masive.

  Por ky formulim, “jashtqitje e kombit”, u prdor pr her t par, n maj 1990, nga Ramiz Alia n bisedat q u zhvilluan n dy pushime, gjat nj mbledhjeje n Presidiumin e Kuvendit Popullor. Gjendja politike e shoqrore dhe paknaqsit q shpreheshin n popull ishin tem e prditshme, pr t cilat krkohej zgjidhje. Pr kt u zgjerua analiza edhe me prvojn n vendet e tjera ish-socialiste. N kuadr t problemeve t zgjidhura dhe q prkonin me gjendjen e athershme n vendin ton, Ramizi prmendi si shembull edhe prvojn e udhheqjes politike kubaneze.

  Udhheqja kubaneze ka pasur t njjtat probleme, si edhe neve, me masn e madhe t njerzve q kundrshtonin regjimin komunist dhe krkonin t largoheshin jasht shtetit pr n Amerik. Pr qetsimin e situats politike n vend, u shfrytzua krkesa pr t emigruar n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Vet amerikant bnin propagand t madhe kundr Kubs dhe i jepnin strehim politik do personi q arratisej nga ky vend. Duhej br nj shfryrje pr t ulur tensionet politike dhe shoqrore. Rruga m pa probleme, u gjet: “lnia e lir e largimit nga Oqeani Atlantik, duke hequr prkohsisht pengesn e kontrollit kufitar”. Kshtu, u krijuan lehtsira me heqjen e prkohshme t kontrollit t kufirit bregdetar dhe u propagandua n forma t ndryshme, q kushdo q do t shkoj n Amerik, sht i lir t largohet. N fillim hezitonin dhe kishin frik. Por kur konstatuan se rojet kufitare nuk i pengonin, ather filloi t shtohet numri i njerzve dhe t realizohej largimi nga Kuba, n mnyr masive. U hap menjher lajmi se sht i lir t iki cilido q dshiron t largohet pr n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Njerzit turreshin drejt porteve, bregut t detit, prdornin varka t peshkatarve, trape, trar dhe far t mundeshin pr t’u larguar nga oqeani. Ikn t gjith personat me probleme, t dnuar, rruga etj. “Kta jan jashtqitje e kombit”. Edhe tek neve po krijohet nj situat si n Kub, nga njerzit q krkojn t largohen me do kusht nga kufiri... Nuk them se duhet zbatuar e njjta gj si kubanezt, por duhet gjetur nj zgjidhje pr qetsimin e situats...

  Ky mendim u prsrit nga disa antar t Byros Politike edhe n mbledhjen e shtabit t jashtzakonshm t krijuar pr ngjarjen n ambasada. Sekretari i par i Tirans, gjithashtu pasoi thnien e Ramizit si “fundrrina t shoqris”.
  Edhe nj gazetar n “Zri i Popullit” q formulonte dhe prgatiste fjalimet e Hekuran Isait, futi kt formulim “jashtqitje e kombit”, t cilin ai e prdori shpesh, kur bheshin analiza dhe sa her q binte fjala pr arratisjet dhe refugjatt n ambasadat e huaja.

  Ky formulim u prdor publikisht edhe n mitingun e fundit t Partis s Puns, pas largimit t refugjatve nga ambasadat e huaja, q u b n sheshin “Sknderbej”, para Pallatit t Kulturs, n Tiran.

  Nga analiza e t dhnave dhe materialeve t botuara n shtypin e prditshm, arrihet n prfundimin se nuk ka asnj t dhn zyrtare, artikull n gazeta, intervista n televizion etj., q kjo thnie sht br nga Ismail Kadare. N disa intervista televizive, Kadare sht pyetur nga gazetart dhe e ka mohuar kategorikisht kt thnie, duke krkuar edhe mbi far baze bhej kjo pyetje nga ata.

  Mendoj se me krkesn e Ismail Kadares pr azil politik n Franc, n vendin e njohur pr revolucionin demokratiko-borgjez dhe kulturn me rrezatim botror sqarohet plotsisht qndrimi politik i tij kundr komunizmit dhe radhitet n figurat e shquara q kan kontribuar pr ndryshime paqsore demokratike n Shqipri.
  Krkesa e tij pr azilin politik jep prgjigjen m t plot politike edhe pr qndrimet e hershme kritike t tij ndaj regjimit diktatorial komunist.

  Krkesa pr azilin politik jep n fakt edhe prgjigjen m t drejt pr gjendjen e rnd t krijuar me eksodin masiv n ambasada dhe eksodin e mvonshm nga kufiri.
  N opinion dhe nga gazetart prmendej shpesh emri i Kadares. Pr t vrtetuar nse kjo provohej konkretisht, n pamundsi pr ta sqaruar direkt me Kadaren, kam studiuar gjith burimet e mundshme publike t botuara. Nuk gjeja asnj thnie dhe asnj intervist t Ismail Kadares pr refugjatt dhe pr krahasimin e br, pr ngjarjen e dats 2 korrik 1990.

  (GazetaShqiprtare/BalkanWeb)

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rrzimi i bustit t Enver Hoxhs, Qemal Lame: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmij

  Qemal Lame: Raport sekret Hoxhs, pr rolin e Alis n shrbimet agjenturore

  Edhe vet Ramiz Alia duket t ket qen nn fokusin e hetimeve t bra nga Qemal Lame. Ndonse sht folur shpesh pr to, kt her njeriu q i prmend sht nj ish-funksionar i lart, tek i cili shkonte do informacion, e mbi t gjitha ato me natyr tepr sekrete, si sht ky pr t cilin flitet sot. "Kur shembeshin themelet" titullohet libri me kujtime i Lames, kryetar i Hetuesis s Prgjithshme t Shqipris n vitet 1981-1992. I botuar nn logon e "Onufrit", botuesi shnon n hyrje se, i hartuar nga njri prej drejtuesve m t lart t mekanizmit shtyps t shtetit diktatorial, libri sht nj dshmi e sakt e vitit t fundit t rendit komunist, e panikut, tmerrit dhe oroditjes s nj kaste n prag t rnies s saj. N kt pjes q "GSH" boton sot, flitet pr nj raport tepr sekret, q shkoi tek Hoxha dhe fati i t cilit s'u mor m vesh. fa.ni.

  Qndrimet e Ramizit, kons tatoja se kishin ndryshuar n mnyr t dukshme, sidomos pas raportit t br n tetor t vitit 1982 tek Enver Hoxha.
  N vitin 1980 u evidentuan pasojat e rnda t dnimeve pr krime kundr shtetit. Kto ndikonin n prkeqsimin e mtejshm t paknaqsive t shkaktuara nga gjendja e keqe ekonomike, dshtimet n ekonomi, mungesat e mjeteve financiare etj.
  Situata politike e rnduar n at koh, karakterizohej edhe nga rritja e kriminalitetit, e shkeljeve t ligjshmris n organet e punve t brendshme, si dhe n sektor me rndsi t veprimtaris shtetrore dhe ekonomike. Vihej re edhe shtimi i t dhnave agjenturore dhe i krkesave pr kryerjen e veprimeve nga hetuesia.
  Raportimi i tyre bhej sipas funksioneve nga ministri i Brendshm, kryetari i Hetuesis s Prgjithshme, Prokurori i Prgjithshm, kryetari i Gjykats s Lart, drejtues t dikastereve dhe t institucioneve t tjera qendrore etj.
  N praktikn e materialeve me volum t madh dokumentar prmenden, ndrmjet t tjerave, me an t materialeve me shkrim, t dhna t rndsishme agjenturore q i prkasin periudhs korrik-tetor 1981 dhe n nj rast tjetr, n tetor 1982, pr t cilat kam vn n dijeni edhe Enver Hoxhn.
  N materialin e tetorit 1982 dilnin t dhna ku prmendej edhe emri i Ramiz Alis.
  Informimi q kam br un ka qen nj detyrim zyrtar dhe procedural i domosdoshm, ku informacioni ishte i pacenuar, pa interpretime apo mendime t miat personale. Kto informacione i dorzoheshin kryetarit t shtetit pr vet rndsin e madhe q kishin dhe synonin njohjen e tij me saktsi, korrektsi dhe n mnyr t menjhershme me prmbajtjen e materialeve informative sekrete. Po t vlersohej prej tij e nevojshme mund t urdhrohej edhe sqarimi i t dhnave n rrug hetimore.
  N materialet e msiprme hidhej drit pr veprimtari t fsheht agjenturore n shrbim t zbulimeve t huaja, sidomos t agjenturs sovjetike, jugosllave, t shteteve perndimore etj. (Kto t dhna nuk mund t publikohen pr opinionin e gjer publik, pr mbrojtjen e interesave t posame shtetrore, n zbatim dhe respektim t kritereve shum t rrepta t rregullave t sekretit shtetror).
  Vlersoja se n kt rast ishte e domosdoshme q t raportoja objektivisht pr njohjen e gjendjes dhe marrjen e masave t nevojshme. Njkohsisht ndihmohej edhe q t bheshin vlersime m t sakta, t parandaloheshin qndrime t padrejta dhe t provohej vrtetsia e t dhnave, pasi jo n t gjitha rastet rezultonin t besueshme.
  Funksioni im si kryehetues kushtzonte detyrn q t raportoja. Sipas kritereve ligjore dhe rregullave t brendshme, ishte e domosdoshme q t dhnat t informoheshin me korrektsi dhe t vlersoheshin me objektivitet nga Kryetari i Shtetit.
  Fillimisht, mora n telefon Haxhi Kroin, ndihmsin e Enver Hoxhs.
  - Shoku Haxhi, kam nj problem me shum rndsi. Mendoj se duhet t takohemi.
  - Eja, shoku Qemal, - m tha Haxhiu.
  Vajta menjher n zyrn e tij, e cila ishte paradhoma e Enver Hoxhs.
  - Shoku Haxhi! N hetim kan dal disa probleme me rndsi. Mendoj se sht e domosdoshme t vihet n dijeni edhe shoku Enver Hoxha. Nuk e mora n telefon, pasi mendova t mos e shqetsoj. Nuk jam n dijeni pr gjendjen e tij shndetsore, por doja t isha i kujdesshm. Desha t di nse sht mir ta v n dijeni me shkrim, apo me goj. Un jam i mendimit se nj material me shkrim do t ishte m i dobishm, pasi do t gjej kohn e prshtatshme pr ta lexuar.
  - Mir e ke menduar. Do t bisedoj me shokun Enver. Do t t njoftoj pak m von. M prit n zyr.
  U ktheva n zyrn time.
  Pas ors 10:00, m mori n telefon Haxhi Kroi:
  - Shoku Qemal! Vepro si ke menduar. Drgo nj raport t shkurtr me shkrim. Shtype vet n makin shkrimi. Ma sill mua n dor.
  E shtypa me makin shkrimi pr m shum se nj or. Prej nj kohe t gjat nuk kisha shkruar vet me makin shkrimi.
  Pasi e mbarova materialin, thirra kryesekretaren. I thash t sillte librin e protokollit t Hetuesis s Prgjithshme. N protokoll shkrova vet dhe evidentova si material "tepr sekret" titullin e raportit, adresn pr Enver Hoxhn dhe e vulosa.
  E porosita q t mos bisedonte me asnj punonjs tjetr, prfshi edhe zvendsit e mi. Ajo ishte shum korrekte dhe respektonte me rreptsi rregullat e sekretit.
  Vajta n Komitetin Qendror. Takova Haxhi Kroin dhe ia dhash dorazi raportin.
  U ktheva n zyr.
  Isha i bindur se kisha vepruar drejt.
  Isha i ndrgjegjshm se ky material do t kishte pasoja pr karriern time.
  Motivi pr t realizuar me prgjegjsi detyrn dhe pr t vepruar n interes t shtetit dhe t kombit m motivoi pr t kryer kt veprim me shum prgjegjsi.
  Materialet e adresuara nuk u kalojn personave pr t cilt mund t ket probleme. Megjithat, respektimi i ktij kriteri varet nga vlersimi i t adresuarit. Pr vet rrethanat e kohs, kisha edhe parandjenjn se me kt material do t njihej edhe Ramiz Alia. Megjithat, kjo nuk m shqetsonte, pasi po veproja me korrektsi n baz t detyrs.
  Parashikoja edhe se raportimi do t ndikonte n marrdhniet e mia me Ramizin. Formimi im profesional dhe karakteri nuk m lejonin q t shmangesha nga prgjegjsia pr detyrn, t mos raportoja, t fshihja nj fakt q krkonte analiz dhe prgjegjsi shtetrore. Po t merrja takim m par dhe t informoja gojarisht Ramizin, i cili ishte objekt i informacioneve, ishte nj veprim n kundrshtim me detyrn. Kt nuk ia lejoja vetes.
  Motivet e drejta t mobilizojn pr t analizuar me objektivitet gjendjen dhe pr t marr vendime t qarta. Po kshtu, t japin forc dhe energji pr t prballuar pasojat e mundshme q mund t shkaktohen nga qndrimet e padrejta t personit me pushtet m t madh.
  Politikani, zyrtari dhe n trsi cilido q punon dhe jeton me korrektsi, mobilizohet me ndrgjegje n detyrn q realizon n shrbim t popullit, shtetit dhe shoqris n trsi. Ata q veprojn me ndrgjegje, mbeten t respektuar n do koh.
  E kundrta ndodh, n rast se personat krkojn t bjn karrier dhe veprojn me dredhi, kryejn veprime t dyshimta, nuk jan transparent, u bjn qejfin eprorve, fshehin realitetin duke favorizuar m t pushtetshmin, n kundrshtim me ligjin, etikn dhe moralin zyrtar e qytetar.
  Praktikisht, ndodhi ashtu si e kisha parashikuar.
  Nuk mora prgjigje dhe nuk u vura n dijeni zyrtarisht pr prfundimet pr raportin e drguar.
  Enver Hoxha ia kishte dhn pr njohje edhe Ramiz Alis raportin e vitit 1982.
  Marrdhniet e Ramizit me mua vazhdonin t ishin n dukje zyrtare dhe korrekte, por distancimi dhe reagimi i tij mori kurbn e trajektores nga lart, me prkeqsimin n rritje, me forcimin e pozitave t tij, zgjedhjen n krye t Partis dhe t shtetit, pas vdekjes s Enver Hoxhs.
  Pr t sqaruar qndrimin q mbante Ramizi, vendosa t bisedoja me t konkretisht.

  (Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rrzimi i bustit t Enver Hoxhs, Qemal Lame: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmij

  Rrfimi pr mbledhjen e par t Qeveris “Nano”, Lame: Debati me Ruin dhe Brokajn

  Libri “Kur shembeshin themelet”, ngjarjet pas 20 shkurtit 1991

  Lame rrfen mbledhjen e par t Qeveris “Nano”: Debati me Ruin e Brokajn.

  Ish-ministri i Brendshm: Po lironi t ndaluarit. Kryehetuesi: Ka pasur t arrestuar padrejtsisht e pa prova.

  Situata e nder pas ngjarjeve n Shkolln e Bashkuar Ushtarake.

  Sabit Brokaj: Po na ikn pushteti, t goditen armiqt.
  Nano: Hetuesia t na ndihmoj. Ndihmsi i ish-kryeministrit: Rrapi Minos i merrej goja


  I zgjedhur kryeministr nga Ramiz Alia, Fatos Nano duhet t merrte masa t menjhershme pr prmirsimin e situats n Shqipri. Vendi po prballej jo vetm me vshtirsi ekonomike, por edhe rendi publik ishte n nj gjendje kritike. Rrzimi i monumentit t Enver Hoxhs u pasua nga nj revolt pran Shkolls s Bashkuar Ushtarake. N mbledhjen e par t qeveris, Fatos Nano kishte thirrur, ve ministrave, edhe kreun e hetuesis, Qemal Lame, pr t’i raportuar pr gjendjen, madje i krkoi t jepte edhe nj intervist pr t qetsuar opinionin publik. T pranishmit n mbledhje, mes t cilve Gramoz Rui e Sabit Brokaj, ngritn si problem “komprometimin” n Hetuesi, ka po manifestohej n lirimin e t ndaluarve pr ngjarjen e Shkolls s Bashkuar. N librin e tij me kujtime “Kur shembeshin themelet”, botimet “Onufri”, ish-kryehetuesi Qemal Lame rrfen pr kt mbledhje t par t Nanos. al.mi

  Disa dit m par, kur po shkoja te zyra e Adilit, n korridor takova Fatos Nanon. M prqafoi dhe m tha:
  -Ramizi m emroi kryeministr sot. Po vij t takoj Adilin.
  -Urime, – i thash. – M bhet qejfi, sinqerisht. T uroj suksese. Sa mir q emrohen t rinj dhe me mendim t ri! Bashk me t ishte edhe Shklqim Cani, i emruar zvendskryeministr. E urova dhe u prshndetm przemrsisht. Pas disa ditsh, Fatosi u emrua kryeministr. Rrugt ishin t mbushura me njerz. Kishte shum lvizje. I thash shoferit t mos kalonte nga qendra dhe morm rrugn anash Banks s Shtetit, n drejtim t Pallateve t Shallvareve. Ndalova tek ura e Lans dhe vazhdova rrugn n kmb, pasi kishte shum njerz. Shoferit i thash t kalonte nga ana tjetr. Gjith rruga ishte e bllokuar nga tanket e ushtart e gards, t vendosur q m dat 20 shkurt 1991, n ort e para t mngjesit. Duke ecur, mendoja se ky vendim nuk bazohej n Kushtetut. Nuk ishte dinjitoze nj ceremoni e till.

  FATOS NANO MBAN MBLEDHJEN E PAR T QEVERIS
  Mbrrita 5 minuta para ors 11:00, q ishte caktuar pr fillimin e mbledhjes.
  Te korridori, po n t njjtin vend, takova prsri Fatosin.
  - Suksese pr emrimin kryeministr dhe bashkpunim t mir, – i thash. – Uroj t bsh ndryshimet e nevojshme, me gjith gjendjen e vshtir. Ke shansin e madh n kt periudh t rndsishme.
  -Do t punojm bashk, me knaqsi, – tha Fatosi. M prqafoi.
  Takova Pajtim Ajazin, i cili nuk ishte emruar n qeverin e re, por kishte ardhur, meqense Altin Ylli ishte jasht shtetit. Bisedoja me t kur erdhi edhe Pandi Sarapuli. Pandi m tha: “Nuk dua t rri. Kam krkuar dorheqjen”. Vajti prsri dhe bisedoi n zyr me Fatos Nanon. U kthye e m tha se do ta bjm m von ndryshimin, por do zvendsin. Edhe zvendsin ia kam gjetur.
  -Kur bhen dorheqje, nuk pranohen, – i thash Pandit. – Duan t na heqin duke na shkarkuar, kur t’u leverdis pr arsye politike. Prandaj manovrojn kshtu. Edhe dorheqjen time nuk e pranuan dhe nuk e shtruan n Kuvendin Popullor.
  Zum vend n tavolinn e Kshillit t Ministrave. Fatos Nano u ul n karrigen e kryetarit t Kshillit t Ministrave. Ishte i shkurtr dhe i dobt, por shum i knaqur me detyrn e madhe t kryeministrit. Fatosi foli pr masat pr stabilizimin e gjendjes politike dhe ekonomike. T caktohen detyra reale dhe jo euforike, tha. Kshtu populli do t ket besim n qeverin ton t prbr nga specialistt m t mir t vendit ton. Duke folur pr stabilizimin e gjendjes, Fatosi krkoi nga organet e Ministris s Punve t Brendshme q punonjsit t jen t rrept n detyr dhe t veprojn aktivisht pr t mbrojtur rendin dhe me ndrhyrje energjike.
  – Nuk duhet t vazhdoj m ngjarja te Shkolla e Bashkuar. Rrethimi me tanke i Komitetit Qendror dhe i Kshillit t Ministrave tregon pr gjendje t rnd. Hetuesia t na ndihmoj me hetime t shpejta dhe t mos lirohen t ndaluarit. Hetuesit jan t komprometuar. Kemi ankesa. Prokuroria sht jasht funksionit, nuk po na ndihmon pr stabilizimin e gjendjes. Jemi para ngjarjes s rnd n Shkolln e Bashkuar,- vazhdoi Fatosi diskutimin e tij dhe m’u drejtua: Ju, shoku Qemal, duhet t na jepni nj intervist pr t ndihmuar n qetsimin e gjendjes.
  -Ngjarja sht n dinamik e sipr, – i thash. – Sapo kan filluar t bhen ndalimet e para nga policia. Nuk ka akoma t dhna t hetuara. Nuk do t kuptohet drejt nj intervist nga un n kto aste. Ministri i Punve t Brendshme ose nj nga zvendsit e tij duhet ta jap.
  -Ministri i Punve t Brendshme, Gramoz Rui, sht i ri. Sot po fillon punn qeveria.
  -Nuk ka kuptim t jap un intervist, kur po vazhdon demonstrata. sht nj demonstrim i paligjshm, pasi nuk sht marr miratim nga policia.
  -Ne si qeveri e duam nga ti. -T m krkohet ajo q m takon.
  -Ke frik t japsh intervist n televizion?
  -Prse keni frik? – ndrhyri edhe Sabit Brokaj, i emruar ministr i Shndetsis, i caktuar dy jav m par n vend t Ahmet Kamberit dhe i emruar prsri n qeverin e re. Ndonj fjal nn z than edhe disa t tjer, si Gramoz Rui, i emruar ministr i Brendshm, ardhur nga sekretar i par i Komitetit t Partis s Rrethit t Tepelens, me profesion msues, arsimuar ne Institutin Pedagogjik n Gjirokastr, n degn Biokimi.
  -Kt fjal nuk mund t ma thoni mua, – iu kundrvura t gjithve q foln jo me konsiderat. -Frika nuk sht n personin tim. E kam treguar edhe kto dit guximin tim, me daljet n media dhe publikisht. Kam dhn njoftime m konkrete pr ngjarjen pr Radiotelevizionin dhe Agjencin Telegrafike Shqiptare, por nuk i japin n lajmet pr publikun e gjer shqiptar (N fakt, n radion e jashtme dhe njoftimet e ATSH-s prdoreshin gjersisht njoftimet e hetuesis dhe referimi n emrin tim. Pr lajmet e brendshme ato censuroheshin.)
  -Po ne e duam nga ju, shoku Qemal, – tha prsri Fatosi. – Na ndihmoni pr stabilizimin e gjendjes.
  -Nuk e v n dyshim nevojn pr informim dhe besimin ndaj meje. E vlersoj krkesn. Por duhet t mos shprdorohet me gatishmrin time dhe me besimin q ka opinioni publik pr qndrimin tim pr situatn. Meqense krkohet me insistim nga un, jam dakord ta jap intervistn, me gjith mungesn e t dhnave t plota. Kam krkes q fjala ime t jepet e plot dhe t vlersohet jo nga interesa t veant politik. Po t ket mendime t kundrta, mund t diskutojm m par. Un dua stabilizim t vrtet dhe sa m t shpejt t gjendjes. Kam kontribuar dhe do t vazhdoj me t gjitha mundsit t kontribuoj (N fakt, doja q krkesn e Fatosit ta vlersoja n aspektin shoqror, edhe pr faktin se ai paraqiti programin e Qeveris s Tij t Re dhe nuk ishte e drejt t mos pranoje nj intervist q kishte rndsi pr gjendjen dhe opinionin publik t brendshm dhe t jashtm.)
  -Po ti, Rrapi, a do t na japsh intervist pr zbatimin e ligjshmris? – pyeti Fatosi.
  -Un e dhash nj intervist n televizion, por nuk u dha, – tha Rrapi. – Nuk ka prse t jap tjetr.
  -At ishte m mir t mos e kishe dhn, – i tha Fatosi.
  -Prandaj nuk u transmetua. Ishte turp q t jepej nj intervist e till e nj prokurori t friksuar.
  -Jo, nuk kam pasur frik, – kundrshtoi Rrapi. – Un kam mendimin se ishte e mir.
  -Jo, shok, – tha Asim Bedalli, duke ndrhyr dhe u ngrit n kmb i nervozuar. – Un si ndihms i kryeministrit, si e dini, jam n grupin q kontrollojm emisionet televizive. Po ta jepnim at intervist, do t ishte turp pr shtetin ton. T shihje at intervist, ishte turp pr nj kuadr t lart. Shokut Rrapi i thahej pshtyma dhe i merrej goja. Mendimet pasqyronin frikn e tij. Rrapin e kisha afr, me brryl ngjitur. Rrapi uli kokn. Pasi u mendua disa aste, u ngrit dhe e kundrshtoi Asimin. Ndrhyrja e Rrapit shkaktoi t qeshura n salln e mbledhjes s qeveris.
  -Un sapo u caktova n kt detyr, – tha Gramoz Rui. – Mbase nuk i dim ca gjra. Por duhen veprime energjike. Me liberalizime nuk forcohet gjendja. Hetuesia dhe prokuroria duhet t qndrojn fort. Ka komprometime te hetuesit, q lirohen t ndaluarit.
  -Nuk ishte e drejt q Gramozi t jepte mendime q krijonin padrejtsisht shqetsime n organet e Drejtsis.
  -Ku i di ti komprometimet e hetuesve? – ndrhyra duke kundrshtuar mendimin e Gramozit. – Kush thot se ka komprometime!? Hetuesit po punojn me devocion pr zbatimin e ligjit. Nuk ka arsye pr komprometim. Ankesat e personave t veant, q nuk duan t identifikohen, jan t padrejta. Ka disa kuadro, edhe t lart, q nuk u plqen rreptsia dhe korrektsia e hetuesis n zbatimin e drejt t ligjit. Sigurimi i Shtetit dhe Policia shkelin ligjin dhe pr shkeljet q bjn, ia hedhin menjher prgjegjsin hetuesis, pr personat e ndaluar prej tyre. Duhet t dihet nga t gjith se personat kan qen ndaluar padrejtsisht dhe pa prova. Hetuesi zbaton ligjin dhe mbron drejtsin. Prgjegjsi kan n fakt personat q kan br ndalimet nga Sigurimi i Shtetit dhe policia, t cilt kan prgjegjsi penale dhe jo hetuesit. Hetuesit jan t prkushtuar n zbatimin e ligjit me drejtsi. Hetuesit nuk mund t prkufizohen me epitetin e “t korruptuarit”, pr lirimin e t ndaluarve, sepse kan zbatuar ligjin, q pasqyron vullnetin e popullit. Hetuesit veprojn n kushtet e nj presioni t rnd, t padrejt, nga organet e punve t brendshme. Puntort operativ u shmangen analizave me hetuesin, pr bazueshmrin e provave dhe rregullave procedurale n veprimtarin e tyre. Hetuesia nuk ligjron padrejtsit dhe arbitraritetin, qoft edhe n emr t mbrojtjes s Partis dhe prmirsimit t situats. Ligji sht i njjt pr Hetuesin, si dhe pr Sigurimin e Shtetit dhe Policin. Puntort operativ dhe drejtuesit n Ministrin e Punve t Brendshme krkohet t zbatojn ligjin, t bazohen n prova, t jen transparent pr besueshmrin e veprimeve q kryejn, t mos dmtojn objektivitetin e hetimeve, t mbshtesin hetuesin pr zbulimin e s vrtets. Kshtu mbrohet Kushtetuta, ligji, kuptohen drejt masat penale n popull dhe mbshtetemi nga populli pr prmirsimin e gjendjes me drejtsi. Populli indinjohet nga dhuna e padrejt dhe manipulimet. T ndryshoj botkuptimi pr ligjin dhe zbatimin e tij nga organet e punve t brendshme. T mos harrojm se sht pranuar pluralizmi politik, sht br depolitizimi i organeve t punve t brendshme, ushtris dhe organeve t Drejtsis. Ky sht nj problem politik dhe ligjor, q krkon botkuptim t ri dhe metod t re pune. -M than, – tha Gramozi, duke u trhequr dhe duke justifikuar ndrhyrjen kundr Hetuesis. – At q dgjova po them. Dshiroj q t mos jet e vrtet. Lirimet e t ndaluarve kundrshtohen nga Policia dhe Sigurimi i Shtetit. Diskutimin e tij e pasoi Sabit Brokaj. Edhe ai vazhdoi kritikat e padrejta: -Shoh liberalizim e trheqje n organet e Drejtsis, – tha. – Nuk veprojn me forc. Po lirohen t gjith t ndaluarit. Ka ankesa nga policia. Kta shokt e drejtsis nuk duhet t ken frik. Edhe policia t veproj fort. Po na ikn pushteti. Nuk mund t rrim kshtu, t trhequr. O sot, o kurr. T goditen me rreptsi armiqt. Kta ishin ministrat q emroheshin si dora e fort dhe e besuar pr t goditur pa mshir ata q mendonin ndryshe dhe pr t garantuar ruajtjen e pushtetit. Nj mjek, i sapoemruar ministr, fliste duke prsritur mendimet dhe kritikat e padrejta dhe t dmshme pr drejtsin dhe shtetin n trsi. Ky ministr i Shndetsis t flas si nj puntor operativ, si nj polic, nga ata q duan t vn punn operative mbi drejtsin dhe t ligjrojn makinacionet agjenturore! Fatkeqsi pr qeverin! E pabesueshme pr popullin. Ishte fatkeqsi q kishte disa ministra me mendime t tilla. Kjo e komplikonte edhe m shum gjendjen dhe vshtirsonte akoma m shum zbatimin e ligjit. Kjo do t ndikonte n veprime t tjera arbitrare, n emr t stabilizimit dhe prmirsimit t gjendjes. Duke e analizuar kt reagim t padrejt t ktyre ministrave, ndrhyra dhe sqarova:
  -Kshilli i Ministrave duhet t ket parasysh se do organ ka detyrat e veta t caktuara me ligj. Hetuesia sht organ i Drejtsis, sht organ i pavarur kushtetues, vepron n baz t ligjit. Ministria e Punve t Brendshme apo ndonj organ tjetr nuk ka prse t alarmohen dhe nuk duhet t shprehen n mnyr emocionale ose t dshmojn se u ngelet qejfi, kur hetuesia liron personin e ndaluar padrejtsisht. Prkundrazi. Ministria e Punve t Brendshme dhe t gjitha strukturat e saj sht e dobishme t jen mirnjohse dhe t nxjerrin msime, pr t prmirsuar metodn e puns dhe zbatimin e ligjit. Pushteti vihet n rrezik kur shkelet ligji dhe populli bhet i paknaqur nga padrejtsit n zbatimin e ligjit. Varfrin po e duron, por nuk lejon t fyhet dinjiteti dhe t shkelen t drejtat elementare dhe t dhunohen ose t prdoren padrejtsisht armt, me justifikimin e prmirsimit t gjendjes n kundrshtim me ligjin. Edhe shokt ministra, q diskutojn pr hetuesin, prokurorin dhe gjykatn, duke mos e njohur punn e ktyre organeve, sidomos t hetuesis, ose solidarizohen n mnyr emocionale me pretendimet e padrejta t organeve t punve t brendshme, t mos bhen pa dashje mbshtets t shkeljeve t ligjit. T mbahet parasysh edhe pluralizmi dhe depolitizimi i organeve t diktaturs. Interesat politik duhet t vlersohen n kuadrin e interesit kombtar dhe t respektohen njlloj partit politike. Ashtu si betohemi kur marrim detyrn pr zbatimin e Kushtetuts, t luftojm pr t zbatuar ligjin. Gjendja politike dhe problemet ekonomike e sociale do t prmirsohen me krkes m t madhe pr ligjin, respektimin e t drejtave dhe lirive, prkushtimin e do organi shtetror dhe t drejtsis n detyrat kushtetuese, vlersimin e rolit t partive t reja dhe interesave t tyre t drejta pr rregullimin e gjendjes. Po diskutojm pr programin e qeveris s re dhe duhet t jemi t sinqert dhe t ndrgjegjshm pr detyrat e mdha q qndrojm pr t zgjidhur. Populli do t na prkrah, n rast se dgjojm zrin e tij dhe prkushtohemi n pun pr t ndryshuar gjendjen, duke realizuar nj mbshtetje t gjer politike dhe shoqrore. Pas ndrhyrjes sime, Fatosi vazhdoi me programin q duhej t ndiqej pr ekonomin. U shtruan edhe nj her masat pr furnizimin e dyqaneve. Foli Pajtim Ajazi pr masat e marra pr nj furnizim t garantuar me ushqime sipas racionimit, pr dy javt e ardhshme. N fund, Fatosi porositi q me shpejtsi t bhet mbledhja pr t miratuar propozimet e qeveris pr prmirsimin e gjendjes. Mbledhja u filmua pr t’u dhn n televizion. U nisa direkt pr n zyr. Ishte ora 14:30.

  (Shkputur nga libri “Kur shembeshin themelet”)
  QEMAL LAME

  Panorama

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rrzimi i bustit t Enver Hoxhs, Qemal Lame: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmij

  Kryehetuesi Qemal Lame: Sigurimi i Shtetit prgatiste dosje pr arrestimin e Kadares

  Qemal Lame ka qen pr 11 vjet (1981-1992) n krye t Hetuesis s qemal lamePrgjithshme. Kujtimet e tij kryehetuesi nisi t’i shkruante n vitin 1992, koh kur Qemal Lame u shkarkua nga detyra si Kryetar i Hetuesis s Prgjithshme nga Kuvendi Popullor. Pr gati 20 vjet kujtimet mbetn n dorshkrim, deri kur Qemal Lame vendosi t’i botoj. Pikrisht dje Shtpia Botuese “Onufri” nxori n treg librin me kujtimet e tij, titulluar “Kur shembeshin themelet”. N kujtimet e veta, Qemal Lame tregon prapaskenat e 11 viteve n krye t hetuesis; demonstrata e par n Shkodr, ku u tentua rrzimi i bustit t Stalinit, demonstrata para Pallatit t Kulturs, tragjedia e eksodeve etj. Por nj vend t veant n kujtimet e tij zn takimet, bisedat dhe konfliktet me Ramiz Alin. N kt pjes t kujtimeve t Qemal Lames q botohet sot n “Mapo”, ai rrfen se far ndodhte n Komitetin e Partis t Rrethit pas largimit nga Shqipria drejt Francs n vitin 1990 t shkrimtarit Ismail Kadare, reagimet e udhheqjes ndaj krkess s Kadares pr azil politik n Franc, si dhe pohon se Ismail Kadare ka qen n ndjekje nga Sigurimi i Shtetit dhe nga udhheqja sht krkuar prfshirja e tij n grupe armiqsore. Gjithashtu, pjes e kujtimeve t kryehetuesit sht dhe nj bised mes Ramiz Alis dhe shkrimtarit tjetr Dritro Agolli n mbledhjen e Aktivit t Partis.

  (Pjes nga libri)

  Telefonata me Kadaren m 1990, ditn e largimit n Franc

  Nuk jam takuar asnjher me shkrimtarin ton t madh Ismail Kadare, me gjith dshirn e prbashkt. Sidomos pr t diskutuar problemet e rndsishme pr ndryshimet q kishte krkuar Kadareja n takimin me intelektualt. Sa her vendosja pr t’u takuar me t, dilnin probleme urgjente q m angazhonin pr nj koh t gjat pr t’i zgjidhur.

  M datn 27 shtator 1990, e morm n telefon s bashku me Estref Myftarin, rreth ors 9:00. Ai na tha se po prgatitej t nisej pas nj ore pr n Franc, s bashku me Helenn. E lam t takoheshim kur t kthehej. Por, si dihet, Kadare premtoi se do t kthehej n Shqipri vetm kur ajo t ishte demokratike…

  Njoftimi zyrtar, si zakonisht ka pasur n prmbajtje formulimin zyrtar, nga udhheqja pr shtypin. Ai u dha n radiotelevizion m 25 tetor 1990, si njoftim pr krkesn e Ismail Kadares pr strehim politik, duke e cilsuar si nj vendim armiqsor. Krkesa e Ismail Kadares kishte krijuar shqetsim n udhheqje….

  N mbledhjen e shtabit, n Komitetin e Partis s Rrethit, nprmjet Xhelil Gjonit dhe Hekuran Isait erdhi porosia e Ramiz Alis: pr t’u zbatuar procedura ligjore ndaj Ismail Kadares, si dhe pr t marr dokumentet q ai kishte n shtpi.

  Urdhri u transmetua me goj, me an t dy antarve me rndsi t udhheqjes s Partis s Puns. Nuk u ekspozua konkretisht letra, nj kopje e saj ose nj pjes e letrs, me krkesn e Ismailit pr marrjen dhe ruajtjen e letrave dhe dorshkrimeve t tij…Urdhri direkt pr hetuesin q t zbatonte ligjin, ishte nj reagim i fort konkret pr t ndshkuar politikisht nj person t njohur publik.

  Ismail Kadare ndiqej nga Sigurimi i Shtetit

  …Lidhjet q Ismail Kadare kishte me familjen e Mehmet Shehut dhe fmijt e tij, vlersoheshin si nj drejtim tjetr i shtrirjes s veprimtaris armiqsore edhe n fushn e artit e t kulturs, me pjesmarrjen e personaliteteve t shquara. Komploti kundr Partis dhe shtetit, mendohej se do t dilte m i plot po t vrtetohej edhe shtrirja n ideologji.

  Pr kt u shtrua edhe detyra pr studimin e t dhnave dhe provave n ngarkim t Kadares. Vlersohej se kishte ardhur momenti dhe ishte e nevojshme q Ismaili, si person me ndikim t madh n opinionin shoqror n Shqipri dhe i njohur n bot, duhej t goditej dhe t dnohej si armik i Partis dhe shtetit t diktaturs s proletariatit, pr shkak t pikpamjeve dhe qndrimeve armiqsore n veprat e tij….

  Ishin prgatitur m shum se dhjet dshmi, ku bhej fjal pr veprimtarin armiqsore t Ismail Kadares. Rndsin m t madhe e kishin dshmia e Fiqiret Shehut, Llambi Ziishtit etj. Thniet e Fiqiret Shehut kan pasur rndsi t madhe, por meqense ajo ishte bashkshorte e Mehmet Shehut, pr t’u br m e besueshme akuza kundr Kadares, i ishte dhn m shum rndsi dshmis s Llambi Ziishtit. Prmbajtja e procesverbaleve ishte pothuajse e njjt. Pr t’u njohur dhe pr t’u publikuar sht me rndsi dshmia e Llambi Ziishtit. Faksimilja q botohet n kt libr sht kopja origjinale e dosjes hetimore. Kjo kopje i sht drguar Ramiz Alis…

  ….N janar t vitit 1990 Ramiz Alia filloi t kthej mbrapsht n organin q i kishte drguar t gjitha materialet “sekrete” dhe “tepr sekrete”, duke vn vet firmn e tij. N baz t ksaj praktike, Ramiz Alia sht njohur me kt procesverbal ku ka vn shnimin dhe ka nnshkruar. N pjesn e siprme t dokumentit majtas, lexohet shkrimi me shnimin dhe firmn e Ramiz Alis: Sh. Zylyftar. N ruajtje. Firma

  -Shnimi i adresohet zvendsministrit Zylyftar Ramizi, i cili kishte n drejtim Drejtorin e Sigurimit t Shtetit. Kjo nnkupton masat e mtejshme q duhet t merreshin nga Sigurimi i Shtetit, pr t gjetur dhe administruar t dhna dhe prova t tjera, pr realizimin e goditjes s planifikuar n masat operative agjenturore.

  -Fjala “N ruajtje”, nnkupton depozitimin dhe prdorimin n kohn e prshtatshme t ksaj prove ligjore.

  Debati mes Ramiz Alis, Dritro Agollit

  M datn 26 dhjetor 1990, u b mbledhja e Aktivit Kombtar t Partis s Puns. U diskutua pr programin e Partis s Puns gjat fushats elektorale n kushtet e pluralizmit politik. Mbshtetsit e njohur konservator dhe me shum pushtet t ruajtjes s rolit udhheqs t Partis, pr t garantuar vazhdimsin komuniste me sistemin politik t partis-shtet doln kundr ndryshimit t vijs politike nga Byroja Politike…

  Dritro Agolli u ngrit dhe diskutoi me guxim. Lexoi diskutimin e tij t prgatitur m par, pr ndryshimet n sistemin politik. U bn ndrhyrje nga salla duke e kritikuar rnd.

  Ndrhyri edhe Ramiz Alia, duke i ndrprer diskutimin, duke iu drejtuar n mnyr ironike dhe iu referua nj letre q i ishte drguar vet Ramizit m par nga nj person tjetr. Me kt gjest, Ramizi donte t poshtronte Dritroin dhe t nnvlersonte diskutimin e tij, si kopjim i mendimeve t nj personi tjetr dhe jo mendime t tijat.

  -Dritro, -i tha Ramizi. -T jemi t ndrgjegjshm. Mendimet e tua jan kto?

  -Po. T miat, – iu prgjigj Dritroi.

  -Ti nuk thua t vrtetn. Kto mendime jan t nj personi tjetr, i cili m’i ka drguar mua m par me nj letr.

  -Ma ka drguar edhe mua, – sqaroi Dritroi.

  -Pra nuk jan mendimet e tua…- theksoi Ramizi.

  -Po edhe un kto mendime kam.

  -Flasim pr letrn konkretisht, – vazhdoi Ramizi.

  -’t keqe ka q un kam t njjtat mendime dhe besoj prmbajtjen e ksaj letre?

  -Letra nuk sht e jotja dhe ti bn mir t thuash mendimet e tua dhe jo t lexosh letrat e t tjerve.

  Mnyra sesi ndrhyri dhe kmbnguli Ramizi, e vuri Dritroin n pozit t vshtir. Ksaj i shtohej edhe qndrimi kundrshtues i shumics n sall q mbronin Ramizin dhe ishin kundr ndryshimeve n vijn e Partis. Pjesa m e madhe e t pranishmve qeshte pr do ndrhyrje t Ramizit, duke mbshtetur me servilizm n kritikn q i bnte Dritroit pr leximin e letrs s nj personi tjetr, duke e paraqitur si diskutim t tij. N kto rrethana, n nj ambient mbyts e diskriminues, Dritroi ndrpreu diskutimin dhe shkoi u ul n vendin e tij n sall. Pas Dritroit u ngrit dhe Marash Hajati. Edhe ky e psoi po n t njjtn mnyr. Marash Hajati diskutoi me kuraj, dha mendimet pr ndryshimin e sistemit politik. Por iu kundrvun nga salla duke ia ndrprer diskutimin dhe nuk e linin t fliste. Edhe Ramizi e ndrpriste dhe e kritikonte duke i thn se “ku ke qen m par ti Marash, q nuk ke dhn mendime t tilla kundr Partis?!” Enver Halili u ngrit nga vendi duke iu bashkuar Ramizit dhe t tjerve dhe e cilsoi Marashin si ‘tradhtar’.

  T gjith e dinin se Marashi ka pasur shoqri t ngusht me Ramiz Alin dhe Enver Halilin, N pushim erdhi dhe m takoi Marashi dhe m tha se “kam dyzet vjet shoqri me Enver Halilin dhe m kritikoi me paturpsi, padrejtsisht”.

  MAPO

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rrzimi i bustit t Enver Hoxhs, Qemal Lame: Ramizi urdhr t qllohej, Nexhmij

  Qemal Lame: Trazirat n Kavaj n ’91, Gramoz Rui tha: T internojm 300 vet

  Trazirat q prfshin Shqiprin m 1991, u shoqruan me "trazira" e debate mes emrave t ndryshm t udhheqjes s kohs. Trazirat n Kavaj, propozimet pr penalizime, rrmbimi i nj anijeje ushtare n Sazan dhe urdhri i Alis nga Tirana, zn vend n gazet sot. "GSH" boton sot nj pjes tejet interesante nga libri me kujtime "Kur shembeshin themelet", t ish-kryehetuesit Qemal Lame.
  N t, ai rrfen debatet n Kshillin Presidencial n shkurt 1991, mes tij, Ramiz Alis, ministrit t Brendshm t kohs, Gramoz Rui dhe emrave t tjer, t fushave t ndryshme. Debatet nga sallat, pasoheshin prej bisedave n korridore. Lame, tregon n rrfimet e veta, sipas ditarit dhe dokumenteve q ka shqyrtuar, Shqiprin e kohs, q shkputej nga kraht e komunizmit pr t rn n kraht e atij sistemi politik q ne e quajm demokraci.
  Ajo q sht me interes, ka t bj me personazhe e emra q sot mund t'i njohim ndryshe e q n kto kujtime dalin n t tjera role. Kush i jepte urdhrat dhe pse? Kush i bnte arrestimet dhe kush i lironte protestuesit m 1991? Pse Alia jepte urdhr t qllohej? Lame, prpos asaj q ka par e dgjuar, sjell tek-tuk edhe analiza t personazheve pr t cilt shkruan.
  Meqense nuk u mbshtet mendimi i tij dhe propozimi pr shkarkimin, Ramizi e ndrroi temn e mbledhjes.
  Ramizi parashtroi gjendjen e rnd n Kavaj dhe krkoi t merren masa t rrepta pr stabilizimin e situats. Dha mendimin pr internime nga personat n lagjen veriore ku kishte m shum q kishin qen t internuar.
  Ministri i Brendshm, Gramoz Rui, mbshteti mendimin e Ramiz Alis. N vazhdim t diskutimit t tij, Gramozi lexoi nj raport me shkrim q kishte prgatitur Drejtoria e Sigurimit t Shtetit, pr gjendjen n Kavaj dhe masat q duhej t merreshin.
  N prfundim, ai dha mendimin me propozimin pr t'u internuar afro 300 persona, nga ajo zon ku kishte m shum probleme.
  Un reagova menjher:
  - Nuk mund t zgjidhet situata duke internuar nj mas t madhe njerzish dhe ndshkuar popullin e nj qyteti t tr. Me kt mas do t thot q t krijohen me dashje kushtet pr kundrvnie m t fuqishme masive, qndres t organizuar dhe situata mund t shkoj edhe drejt nj lufte civile. Kavajasit dhe gjith opinioni shoqror nuk do t pranonin dhe nuk do t pruleshin prball ktyre masave q dshmojn pr dhun dhe imponim.
  Mendimi i ministrit t Brendshm u kundrshtua, shkurt dhe qart, edhe nga Rexhepi, Lufteri, Kio Blushi etj.
  T pranoje q t internoheshin nj mas e till njerzish, do t thoshte q t internoheshin nj pjes e mir e popullsis. Kjo do ta bnte akoma m t rnd gjendjen politike dhe do t krijoheshin probleme t mdha, t cilat do t shtriheshin n gjith vendin...

  SINDIKATAT

  Prball ktij reagimi t drejt, Ramizi nuk u shpreh prsri pr masat pr internime. Ramizi parashtroi detyra pr nj plan t prbashkt nga Ministria e Punve t Brendshme dhe Ministria e Mbrojtjes, pr masa parandaluese sipas ligjit dhe pr masa penale, duke ndihmuar edhe Hetuesia, Prokuroria dhe gjykata.
  Nj pik tjetr ishte diskutimi pr gjendjen e krijuar me sindikatat. Ramizi vuri n dukje gjendjen e krijuar me sindikatat. Pastaj, krkoi t zbatohet ligji, duke theksuar q t mos bhen lshime nga Hetuesia.
  Un dhe Rrapi sqaruam problemet ligjore. Dham mendimin se veprimtaria e tyre duhet t shihet nga Ministria e Drejtsis, e cila ka n kompetenc miratimin e krijimit dhe statutin e veprimtaris s tyre.
  Kleanthi Koi ndrhyri duke mbshtetur mendimin e Ramizit, duke u distancuar nga mendimi im dhe i Rrapit:
  - T filloj shtja penale pr drejtuesit e sindikats s minatorve t Valiasit, t cilt ngren puntort n greva e mitingje.
  Un ndrhyra menjher:
  - Kt nuk mund ta bjm, - e kundrshtova mendimin e tij. - Prse t filloj shtja? Mbi far baze ligjore? Problemi sht ligjor. Vlersimet partiake nuk mund t shrbejn pr t marr n prgjegjsi penale, - sqarova kuptimin e drejt t situats dhe krkesat e ligjit.
  Pr shprdorim detyre, - vazhdoi iden e tij Kleanthi. - Ata q jan kuadro, inxhinier, t thirren, t pyeten e t vihen para prgjegjsis. Kan br thirrje pr greva. Kshtu kan shprdoruar detyrn. (Kmbngulja e Kleanthit linte prshtypjen se kishte diskutuar m par me Ramizin dhe e mbshteste mendimin e tij pr masa penale. Si jurist me prvoj, ai nuk duhej t jepte nj mendim t till. Kleanthi thirrej vazhdimisht pr t dhn mendime.)
  - Ky nuk sht shprdorim detyre, - e kundrshtova un prsri. - Thirrja pr grev nuk sht shprdorim detyre dhe nuk ka asnj element t prgjegjsis penale.
  - Po kjo sindikat nuk sht miratuar, - sqaroi prsri Kle-anthi.
  - Ta shoh konkretisht Ministria e Drejtsis. Ajo sht organi ligjor q ka t drejt t krkoj dhe sqaroj legjitimitetin e ksaj sindikate. Kur nuk sht miratuar kjo sindikat, at-here prse jepen njoftime n radio dhe televizion?
  - Un kam mendimin se ata kan prgjegjsi, - tha pr-sri Kleanthi.
  Mori fjaln Rrapi dhe mbshteti mendimin tim, duke kun-drshtuar Kleanthin:
  - Nuk keni t drejt, shoku Kleanthi. Shoku Qemal ka t drejt dhe argumenton drejt teorikisht dhe nga ana ligjore, kriteret pr shprdorimin e detyrs.
  Kleanthi reagoi fort:
  - Ti, Rrapi, je ai prokurori q duhet t thuash e t krkosh shpjegime meqense nuk jan miratuar si sindikat.
  N kt rast, Kleanthi kishte t drejt. Prokurori kishte pr detyr t kontrollonte ligjin nga Ministria e Drejtsis dhe nga sindikata.
  Rrapi prsri e kundrshtoi:
  - Ata duhet t'i thrras ministri i Drejtsis, pr t krkuar ligjshmrin e sindikats.
  - Ti ke t drejt t thuash e t krkosh llogari edhe ndaj ministrit, - replikoi prsri Kleanthi.
  - Epo ju si gjykat, duhet ta mbshtesni, - i ktheu prgjigje Rrapi. - U bn gjykime pr demonstratat n dhjetor, u krkua t vihen para prgjegjsis penale pr akuza t rnda deri edhe pr diversion, me kshilln tuaj, dhe n prfundim, po ju n Gjykatn e Lart, i ult masat e dnimit pr t akuzuarit.
  - Pse nuk na vini n dijeni pr kto, - vazhdoi replikn Kleanthi. -Na drgoni protesta pr vendimet e buta q t prishen.
  - Do t'i bjm protestat kundr vendimeve, - u prgjigj Rrapi.
  Mendimi i Kleanthit pr protesta ndaj vendimeve t gjykats, ishte n fakt nj reagim pr t ulur vlern e qndrimit t drejt t Rrapit. Kleanthi nuk kishte t drejt me mbshtetjen q i bnte krkess s Ramizit, pasi akuza pr shprdorim detyre argumentohej padrejtsisht dhe n kundrshtim me ligjin.


  LETR KLEANTHI KOIT
  M 2 mars 1991, un i drgova Kleanthit nj shkres me disa mendime pr kto probleme. Me an t ktij dokumenti q tregonte pr reagimin tim zyrtarisht dhe me shkrim, kisha edhe si qllim q t ndihmoja Kleanthin t reagonte duke shprehur edhe mendimin e tij t dokumentuar zyrtarisht, megjithse isha i bindur se ai nuk do t jepte prgjigje. Kle-anthi kishte marr rolin e avokatit dhe t kshilltarit ligjor pr Ramizin dhe ky i fundit orientohej nga mendimet q i jepte ai. Kt rol kishte luajtur m par edhe Araniti.
  N fakt, Kleanthi nuk iu prgjigj krkess sime. Gjykata e Lart dhe Prokuroria e Prgjithshme binin dakord me krkesat e Ramizit, direkte ose indirekte, me an t ministrit t Brendshm dhe nuk pr-gjigjeshin pr problemet q un ngrija pr shkeljet e ligjit, t cilat krkonin unifikimin e praktiks gjyqsore. Nj rast tjetr flagrant ishte edhe udhzimi i Plenumit t Gjykats s Lart pr krimin e sabotimit n formn e shprdorimit t detyrs. Udhzimi ishte i paligjshm, pr arsye se bhej interpretim i zgjeruar i ligjit. Ky interpretim ishte vetm n kompetencn e Presidiumit t Kuvendit Popullor.


  ANIJA USHTARAKE
  Gjat zhvillimit t ksaj mbledhjeje, Kio Mustaqin e lajmruan disa her se e krkonin n telefon. E merrnin nga Sazani.
  S fundi, Kio bri t njohur telefonatn:
  M lajmruan, sho-ku Ramiz, se sht rrmbyer nj anije ushtarake dhe duan t ikin n Itali. Komanda ushtarake n Sazan krkon urdhr pr prdorimin e armve.
  Ramizi iu prgjigj: T bllokohet anija me an t katerave silurues. T pengohet lvizja e anijes. Kio Mustaqi u largua t komunikonte porosin e Ramizit. Prsri morn n telefon. M n fund, Ramizi urdhroi: T qllohet ndaj anijes! T qllohet me arm! T mos lejohet q t largohet!


  SHKARKIMI-EMRIMI
  N prfundim, Ramizi m pyeti:
  Kush mund t vihet kryetar i Hetuesis?
  - N radh t par duhet respektuar Kushtetuta. Shkarkimi bhet vetm nga Kuvendi. Pasi t zgjidhet ky problem, mund t mendohet pr nj tjetr. Meqense pyetem, ather sht mir t jet nga Hetuesia, - iu prgjigja.
  - Po kush?
  - Jan dy zvends q jan emruar nga Presidiumi dhe miratuar nga Kuvendi. Me ata kam punuar. Njri prej tyre mund t zgjidhet, pse jo Flamur ato, njeri korrekt, i ndershm dhe i prkushtuar n pun.
  - Po ndonj mendim tjetr ke?
  - Ka edhe kuadro t tjer drejtues, si Besnik Imeri, Fatmir Braka e t tjer drejtues t aft, q kan kontribute shum t mdha q nga riorganizimi i Hetuesis, - iu prgjigja. - Ju mund t pyesni dhe t zgjidhni kush do t ishte m i prshtatshm.
  Nuk bn pyetje t tjera.
  Ramizi prfundoi mbledhjen. U ngrit dhe i takoi t gjith me radh. Dha porosi q t bhej njoftimi pr televizionin, radion dhe gazetat. Un u shmanga dhe dola prpara te dera e salls. Ramizi m pa me shqetsim dhe doli pas meje. N korridor, pyeti:
  - Ku sht Qemali? Nuk u prgjigja. Pasi m pa, erdhi dhe m dha dorn. -E pash n sy dhe i thash: "Faleminderit".
  Ramizi nuk foli. U vrenjt m shum n fytyr dhe iku.


  SHERIF MERDANI
  N korridor, vazhdova t bisedoja me Kio Blushin. M tha i shqetsuar se: -N Kor kan arrestuar Sherif Merdanin, pr rrzimin e monumentit t Enver Hoxhs. Ai nuk e ka rrzuar monumentin. T garantoj pr kt. -T besoj, - i thash. - Do t krkoj t dhna dhe do ta ndjek me kujdes.
  U largova nga selia e Presidencs, bashk me Kleanthi Koin.
  Shkuam direkt n zyrn e tij. Biseduam edhe nj her pr emrimin e ri t mundshm. Kleanthi do t ishte ai q do t'i merrej mendim, n rast se atij nuk do t'i ishte marr m par.
  I sqarova edhe nj her qndrimin pr zvendsit, duke i thn q t zgjidhej njri nga dy zvendsit e mi. Megjithse kisha ndonj vrejtje pr punn e tyre, por me ata dhe drejtues t tjer kisha prballuar nj volum t madh pune dhe i vlersoja dhe besoja q mund ta kryenin detyrn n vendin tim.
  Kleanthi foli me sinqeritet:
  - Ti i ke mbshtetur dhe ndihmuar. Bravo t qoft. Edhe un po t isha n rrethanat e tua, kshtu do t veproja. Por n rastin konkret kam besim se asnjri prej zvendsve nuk do t pranohet n vend t kandidaturs tnde dhe ti e kupton pse.
  U prshndetm miqsisht, si zakonisht me Kleanthin dhe u largova. Kleanthi e ndiente veten n pozita t vshtira pr rrethanat n t cilat flitej kundr meje. Megjithat, nuk u prononcua konkretisht pr t dhn mendimin e tij.
  Takova Zija Xholin, kur po dilja nga Kleanthi, ishte me Josif Mingn, kompozitor. T dy po m prisnin dhe donin t m takonin. Interesoheshin pr Sherif Merdanin. Josifi m tha se, kur u rrzua monumenti i Enver Hoxhs, Sherifi kishte qen n shtpin e tij.
  Zijain dhe Josifin i sigurova se do ta analizoja shtjen me kujdes dhe do t vendosja me drejtsi.
  Vajta direkt n zyr.

  (er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Qemal Lame bn libr, n vend q t hesht

  Qemal Lame bn libr, n vend q t hesht

  Ilir Hashorva

  N studimet q po bj pr jetn dhe veprimtarin e Simon Vizentalit, pr t cilin po shkruaj biografin, librit ktij njeriu q nuk i ndrroi kurr pikpamjet e tij, t ktij njeriu idealist q pr 60 vjet ndoqi, kapi dhe oi para drejtsis mbi njmij kriminel nazist, ndesha n kt episod: Mbaj mend shum mir, thot Simoni nj fytyr t zbeht q dilte si npr mjegull n sfondin e errt t nj dritareje t vogl t papafingos s nj shtpie. Gjyshja m thoshte se ai ishte, ai, mkatari, i heshturi, emr me t cilin njihej nga t gjith.

  Nj dit, i heshturi ishte grindur me gruan dhe e kishte nmur, duke i thn: U djegsh! N mbrmje shtpia e tyre kishte marr flak dhe gruaja e tij u dogj vrtet. Burri, ndonse nuk kishte fare dor n at q ndodhi, e ndjeu veten fajtor dhe shkoi t kshillohej me rabinin e qytetit pr t br dika q t shlyente fajin, pasi, pr hebrenjt, faji shlyhet, nuk falet. Rabini i dha urdhr: Pr sa koh t jesh n kt jet, t mos nxjerrsh fjal nga goja, vetm lutu dhe krko ndjes. Q prej asaj dite, ai do t jetonte n at dhom t papafingos, pa dal jasht, pa folur me njeri, pa takuar njerz, por me t drejtn t dilte n dritare dhe prej aty t shihte dhe t lidhej me botn. Dy her n dit t heshturit i oheshin ushqime n dhomn e tij.

  Prej vitesh Simoni ndjente nj t rrqethur, sa her kujtonte mkatarin e heshtur q shfaqej pas dritares s errt, por, njkohsisht, ndjente edhe urtsin e shpagess s t keqes: t gjith mkatart, e fardo lloji, ashtu si kishte urdhruar rabini, pr burrin q kishte mkatuar duke nmur gruan, nuk duhej t flisnin m, nuk duhej t nxirrnin m z, duhej t heshtnin pr jet! Nga ajo ngjarje, Simoni do t formonte edhe konceptet e para pr fajin dhe ndshkimin, pr pendesn dhe faljen. Pr t, faji nuk mund t falej prej tjetrit, falja duhej fituar prej vet mkatarit dhe faji gjithnj duhej ndshkuar.

  Me rastin e 20 shkurtit, dits s rrzimit t monumentit t Enver Hoxhs, doln lloj-lloj njerzish t flitnin e ta kujtonin at ngjarje. Secili, sipas karakterit t tij, sipas pozicionit t tij, vinte n dukje nj gj apo nj tjetr, me qllim jo aq pr t prkujtuar apo sqaruar at ngjarje, protagonistt e s cils ende edhe sot jan anonim, por pr t treguar ndonj zotsi t vetn, ndonj kontribut q mendon se ka dhn, duke goditur dik q dje e kishte mik e sot armik: doln komunist e socialist q goditnin Ramizin e doln antikomunist e demokrat q goditnin Saliun.

  Ndrmjet t shumtve, prshtypje t veant m lan kujtimet e Qemal Lames, i cili i ka hedhur ato n nj libr q e quan Kur shembeshin themelet. Deri von kemi ditur se ose Ramiz Alia, ose Hekuran Isai, kishin meritn q kishin urdhruar t mos qllohesh mbi ata q do t dilnin n shesh pr t rrzuar monumentin, tashti msojm se nuk pasksh qen as njri, as tjetri, as t dy s bashku, por pasksh qen Qemal Lamja.

  Si thot n libr dhe si citohet nga Gazeta Shqiptare e dats 20 shkurt, 2014, n nj bised q ka zhvilluar me Hekuran Isain, ky i pasksh thn Qemalit: Pritet t zhvillohet demonstrat e madhe. Demonstruesit, t drejtuar nga Partia Demokratike, do t krkojn t pushtojn ndrtesat qendrore, Komitetin Qendror, Kshillin e Ministrave, Presidiumin e Kuvendit Popullor etj. Duan q t rrzojn edhe monumentin e Enver Hoxhs n sheshin qendror, para Muzeut Kombtar. Udhheqja ka mendim q t veprohet me forc deri edhe me prdorimin e armve. Dhe Qemali Lamja i pasksh thn Hekuranit: Jo! Jo! Jo! N asnj mnyr! Nuk duhet t prdoren armt. Kemi pr detyr t mbrojm popullin. N asnj rrethan dhe pr asnj arsye nuk mund t qllohet mbi popullin. T qllosh mbi popullin sht tradhti e lart ndaj atdheut. Pr mendimin tim, mos bj gabim t urdhrosh t qllohet mbi popullin. Ramizi do ta mbaj me do kusht pushtetin. Nuk ke prse t sakrifikohesh dhe t prdoresh pr qndrimet e tij personale dhe emocionale. N fund t biseds, Hekuran Isai e ka falnderuar Qemalin q i hapi syt dhe e largoi nga mkati: Ke t drejt, Qemal, m tha. T faleminderit! Nuk do t urdhroj prdorimin e armve. Nuk sht e leht t kundrshtosh, por do ta kundrshtoj urdhrin, n rast se m jepet nga Ramizi Hekuranin e besova pr shqetsimin q kishte. Ai konsultohej dhe m krkonte mendim n raste t veanta.

  Sipas vllait t tij, Qemal Lamja sht br i famshm, sepse i paska drguar nj dosje Enver Hoxhs, pak vite para se Enveri t vdiste, me fakte dhe dokumente pr implikimin e Ramiz Alis n veprimtari agjenturore. Q n at moment, thot vllai i tij, marrdhniet midis Ramizit dhe Qemalit u bn konfliktuale. Megjithat, Ramizi e mbajti at n detyrn e kryehetuesit deri n vitin 1992, vit kur Qemali u largua nga Shqipria, shkoi n Gjermani dhe aty krkoi dhe mori strehim politik.

  Deri kur njerz t till si Qemal Lamja, kryehetues i Shqipris diktatoriale nga viti 1981-1992, drejtuesi i institucionit m kriminal, i institucionit m t urryer t nj vendi si Shqipria e asaj kohe, i institucionit q ka kryer torturat m t tmerrshme e m njerzore ndaj kundrshtarve t regjimit, por edhe ndaj popullit t thjesht, pasues i denj i kryehetuesit kriminel e sadist Nevzat Haznedari, i diplomuar nga Shkolla e Lart e Ministris s Punve t Brendshme, domethn nga shkolla e Sigurimit, do t dalin e do t shkruajn pr historin, me qllim evidentimin e vetes dhe prkrahjes s ndonjrit q e kan mik, apo goditjes s ndonj tjetri q nuk e kan m mik? Qemal Lamja, n qoft se do q t jap ndonj kontribut vrtet me vler pr historin ton, e t shlyej sado pak mkatet e tij, duhet t flas dhe t shkruaj me nj ndjenj pendese t thell e t sinqert, pr ato q ka kryer ai vet dhe institucioni i tij, t tregoj se si funksiononte institucioni i tij q pr nga puna e kryer ka qen i ngjashm vetm me inkuizicionin spanjoll t mesjets. Qemal Lamja, pr nga detyra q ka pasur dhe ka kryer, ka qen m i ngarkuar me faje edhe se kryeprokurori i zi Aranit ela, pasi pretencat q jepte ky i fundit i bazonte n informacionet q merrte nga Qemal Lamja.

  Kan kaluar vetm 23 vjet nga dita e rrzimit t monumentit t Enver Hoxhs. Nj pjes e mir e njerzve t asaj kohe e din mir se si u zhvilluan ngjarjet e asaj dite dhe e t gjitha ditve q paraprin at ngjarje dhe nuk sht nevoja q tua tregoj Qemal Lamja, apo t tjer t ngjashm me t. Historia jon sht br nj grumbull gnjeshtrash t cilave nuk u z bes krkush. do sharlatan e do i pacip shkruan si ia do interesi i astit dhe prandaj nuk dim me saktsi jo vetm pr ngjarje apo persona relativisht t largt, por nuk dim as pr ngjarje e persona fare t afrt.

  sht e habitshme se si njerzve si Qemal Lamja nuk u vjen zor ti flasin popullit, ktij populli q i kan br njmij e nj t zeza, e ti thon se kan qen ata, personat t cilve populli duhet tu jet mirnjohs. Njerz si Qemal Lamja duhet t heshtin, t heshtin pr gjithnj, ashtu si ai, mkatari, i heshturi i papafingos s Simon Vizentalit.

  *Titulli sht i redaksis. Titulli i autorit Ju duhet t heshtni.

  http://mapo.al/2014/02/26/qemal-lame...-qe-te-heshte/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish kryehetuesi i rregjimit komunist Qemal Lame rrfen pr historin

  Sigurimi i bri gati dosjen, Enveri refuzoi miratimin e ndjekjes penale t Kadares

  TIRANE-Cili ishte qndrimi i udhheqjes komuniste ndaj Ismail Kadares? Kjo sht nj ndr pyetjet m t mdha q shtrohet sa her q flitet pr raportet e shk-rimtarve me regjimin. N librin e tij me kujtime, ish-kryehetuesi Qemal Lame rrfen se Kadare, prej kohsh ndiqej nga Sigurimi i shtetit. Por, ai shton se vlersohej, se kishte ardhur momenti dhe ishte e nevojshme q Ismaili, si personi me ndikim t madh n opinionin shoqror n Shqipri dhe i njohur n bot, duhej t goditej dhe t dnohej si armik i Partis dhe shtetit t diktaturs s proletariatit, pr shkak t pikpamjeve dhe qndrimeve armiqsore n veprat e tij.
  “Kur shembeshin themelet”, titullohet libri i botuar nga “Onufri”, ku hidhet drit mbi disa prej momenteve m t rndsishme t perandoris komuniste n rnie. Nga ana tjetr, ai tregon edhe ko-njukturat mes udhheqsve komunist. Par n kt prizm, Lame vren se Ramiz Alia mbrohej nga Nexhmije Hoxha dhe m tej argumenton pse nuk mund t arrestohej Kadare. Ktu prmend faktin se ai njihej jasht Shqipris dhe se arrestimi i tij, me shum gjasa do t shkaktonte trazira, pasi nuk do t pritej mir nga opinioni publik. N fillim, Lame tregon se si u morn nga shtpia e shkrimtarit do-kumentet q ai pat ln aty, kur u nis drejt Francs.

  Marrja e dorshkrimeve me mirkuptimin e t afrmve dhe duke organizuar nj procedur ekstra. N kto kushte, organizova nj procedur t veant n formn e nj veprimi publik. U interesova vet posarisht, q hetuesit nga Hetuesia e Prgjithshme, nn drejtimin e drejtorit Petrit Serjani, n prani t prokurorit t rrethit, Sinan Baboi, kryetarit t Hetuesis rrethit, Riza Xhixho, si dhe t prfaqsuesve t pushtetit n lagje, pasi t vihet n dijeni dhe t merret miratimi i paraprak i familjarve t shkohet n shtpin e Kadares. N rast se do t kishte mundsi, t bisedohej m par me telefon me Kadaren, nga vet e motra e tij.

  Kshtu u veprua. Porosita q: “Motra e Ismailit, e cila ndodhej n shtpi, t vihej n dijeni, se sht porosi q dokumentet dhe shkrimet personale, t merren sipas krkess s vet Kadares, n nj letr t drguar Ramiz Alis. Ato do t ohen pr t’u ruajtur n Arkivin e Shtetit, pr t’u ad-ministruar si dokumente me rndsi, t njerzve t shquar t popullit shqiptar”.

  Kshtu u veprua nga t drguarit prej meje n shtpin e Kadares. Dokumentet me dorshkrime u dhan me dshir dhe pa rezerva nga vet e motra e Kadares.

  Vura n dijeni Ramiz Alin pr masat e marra, duke i drguar nj informacion me shkrim. Nuk pati reagim dhe as prgjigje vlersuese apo kritik.
  Informimi me shkrim pati si qllim, n fakt, q t dokumentohej ky urdhr q jepej me goj dhe nuk ishte br zyrtarisht me shkrim, pr t mos ln prov pr t ardhmen, pr qndrimin e mbajtur n at koh, ndaj nj problemi t rndsishm politik t krkess pr azil politik dhe t reagimit shtetror.


  KADARE I LIDHUR ME SHEHUN

  Ismail Kadare ka qen n ndjekje nga Sigurimi I Shtetit dhe sht krkuar prfshirja n grupin armiqsor t liberalizmit dhe u prsrit edhe n komplotin e fundit t Mehmet Shehut.
  Qndrimi pr zbatimin e ligjit nuk ishte nj urdhr i dhn pr nj problem ligjor, por pr nj problem politik. Ai do t aktualizonte edhe problemet e diskutuara n rreth t ngusht n t kaluarn pr Kadaren.

  Me rastin e hetimit t personave t akuzuar, arrestuar dhe dnuar si armiq t Partis s Puns, pr qndrimin armiqsor me pikpamjet dhe veprimet borgjeze t liberalizimit t Partis dhe shtetit, si t Fadil Paramit dhe t Todi Lubonjs, ndrmjet disa intelektualve t dyshuar pr pikpamjet e tyre sht diskutuar edhe pr Ismail Kadaren.

  N Byron Politike dhe n Sekretariatin e Komitetit Qendror t Partis s Puns t Shqipris sht diskutuar edhe propozimi i br nga Sigurimi i Shtetit, me an t ministrit t Punve t Brendshme, q ishte edhe antar i Byros Politike, pr goditjen e Ismailit pr idet e tij n veprat letrare, me pikpamje liberale armiqsore pr Partin e Puns. Enver Hoxha nuk ka qen dakord q Ismail Kadare t ndiqej penalisht dhe t prfshihej n grupin armiqsor t liberalizimit.

  N at koh, n Byron Politike dhe sekretariat sht kritikuar edhe Ramiz Alia, i cili drejtonte propagandn dhe arsimin si sekretar i ngarkuar me ideologjin. Nexhmije Hoxha e ka vlersuar besnikrin e rolin e Ramizit dhe ndaj tij sht mjaftuar masa me nj vrejtje.

  Lidhja q Ismail Kadare kishte me familjen e Mehmet Shehut dhe fmijt e tij, vlersohej si nj drejtim tjetr i shtrirjes s veprimtaris armiqsore edhe n fushn e artit e t kulturs, me pjesmarrjen e personaliteteve t shquara. Komploti kundr Partis dhe shtetit mendohej se do t dilte m i plot, po t vrtetohej edhe shtrirja n ideologji.

  Pr kt u shtrua edhe detyra pr studimin e t dhnave dhe provave n ngarkim t Kadares. Vlersohej se kishte ardhur momenti dhe ishte e nevojshme q Ismaili, si personi me ndikim t madh n opinionin shoqror n Shqipri dhe i njohur n bot, duhej t goditej dhe t dnohej si armik i Partis dhe shtetit t diktaturs s proletariatit, pr shkak t pikpamjeve dhe qndrimeve armiqsore n veprat e tij.


  PSE NUK MUND T ARRESTOHEJ KADARE

  Versioni pr arrestimin e Kadares pr veprimtari armiqsore dhe prfshirjen n komplot nuk mund t realizohej: Ismail Kadare ishte nj figur e shquar e letrsis shqiptare dhe me njohje t gjer ndrkombtare.

  Arrestimi i tij nuk do t gjente prkrahje n popull dhe n botn e jashtme. Do t kishte reagime me pasoja t mdha, q do t dmtonin m shum politikn kundr veprimtaris armiqsore. Kjo do t forconte bindjen n opinionin publik, se grupet armiqsore ishin manipulime politike dhe t drejtsis.
  Komploti i fundit me n krye Mehmet Shehun, Kadri Hazbiun, Feor Shehun etj., do t vihej m shum nn kritikn e brendshme dhe t jashtme, do t shtoheshin m shum dyshimet dhe do t bheshin m t qarta n popull dhe n marrdhniet ndrkombtare, falsiteti i propagands partiake pr improvizimin me prova dhe akuza t manipuluara dhe t falsifikuara t komplotit. Deklarimi zyrtar, se ky komplot ishte m i madhi dhe m i rrezikshmi, do t kthehej n akuz pr udhheqjen.

  Populli do t kuptonte se ai ishte inskenuar pr t fshehur qllimet e vrteta politike q po zbatoheshin n mnyr t organizuar nga udhheqja e Partis, q t arriheshin masat pr eliminimin e kundrshtarve politik, zhdukjen e personave m t rndsishm q mund t dshmonin n t ardhmen pr sekrete shtetrore ku vrtetohej prgjegjsia direkte e Enver Hoxhs, si dhe garantimin e kalimit t pushtetit tek Ramiz Alia, pas vdekjes s Hoxhs.


  N KRKIM T PROVAVE

  Dokumentet agjenturore dhe hetimore me provat pr krkesn pr arrestimin e Ismail Kadares. N baz t kritereve t ligjit pr administrimin e doku-menteve zyrtare dhe arshivimin, t Vendimit t Kshillit t Ministrave dhe t Rregullores s Administrimit t Doku-menteve Zyrtare t Partis s Puns, prcak-tohej procedura e dr-gimit, marrjes, admi-nistrimit, njohjes, prdo-rimit dhe arkivimit.

  N baz t ktyre rregullave ligjore dhe rregullave t brendshme n Komitetin Qendror t PPSH, dokumentet q i adresoheshin udhheqjes, protokolloheshin n sekretari dhe i paraqiteshin pr ta njohur direkt personi q i adresohej. Pasi e lexonte, ai dokumentonte njohjen me dokumentin me an t shnimit q vendoste n pjesn e siprme t dokumentit dhe e firmoste. Pas njohjes, dokumenti kthehej prsri n arkiv. N baz t porosive t dhna, merreshin masat prkatse pr t’i zbatuar.

  Dokumentet e klasifikuara “sekret” ose “tepr sekret” q drgoheshin nga Sigurimi i Shtetit, materiale t rndsishme agjen-turore, t zbulimit t brendshm dhe t jashtm, radiograme, etj., q prgatiteshin nga Ministria e Punve t Brendshme, Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Punve t Jashtme, q hartoheshin vetm n nj ekzemplar dhe krkohej t ruhej me rreptsi sekreti i prmbajtjes s tyre, paraqiteshin n udhheqje, q nnkuptonte vetm sekretarin e par t Komitetit Qendror dhe me porosi t tij, sekretarit pr organet e diktaturs (rendit), duke ia dhn personalisht atij dorazi nga ministri ose zvendsministri, ose shifranti. Kto dokumente mbeteshin n arkivn e organit q i kishte drguar. Ndalohej njohja e ktyre do-kumenteve nga persona t tjer.

  Procedura e administrimit dhe arkivimit t dokumenteve t puns agjenturore dhe t hetimeve me shum rndsi si pr grupet komplotiste, ishte edhe m e rrept. Sekretari i Par i Komitetit Qendror t PPSH jepte porosi me goj dhe krkonte prgjigje po me goj vetm nga ministri i Punve t Brendshme.
  Ministri i Punve t Brendshme nuk linte shnime me shkrim.

  N raste tepr t veanta, kur vet sekretari i par i KQ t PPSH jepte porosi dhe krkonte prgjigje me shkrim ose dokumentin prkats, si ishin implikimet pr veprimtari armiqsore, paraqitej dokumenti dhe ai shkruante porosit prkatse.

  Vetm n raste shum t veanta, si pr t dhna dhe implikime me shum rndsi, si procesverbali i pyetjes s Llambi Ziishtit, paraqitej dorazi dokumenti dhe vihej shnimi prkats, si sht vepruar konkretisht.

  N janar t vitit 1990, Ramiz Alia filloi t kthej mbrapsht n organin q i kishte drguar t gjitha materialet “sekrete” dhe “tepr sekrete”, duke vn vetm firmn e tij.

  N baz t ksaj praktike, Ramiz Alia sht njohur me kt procesverbal, ka vn shnimin dhe e ka nnshkruar. N pjesn e siprme t dokumentit majtas, lexohet shkrimi me shnimin dhe firmn e Ramiz Alis: (Sh. Zylyftar. N ruajtje. Firma).
  Rndsia e ktij procesverbali dhe shnimi dokumenton:

  - Pyetja e t pandehurit Llambi Ziishti dhe evidentimi me shkrimin e tij ka pasur si qllim q t prdorej si prov e rndsishme ligjore.
  - Prmbajtja sht shkruar sipas porosis s dhn nga vet udhheqja.
  - Shnimi i adresohet zvends-ministrit Zylyftar Ramizi, i cili kishte n drejtim edhe Drejtorin e Sigurimit t Shtetit. Kjo nnkupton masat e mtejshme q duhet t merreshin nga Sigurimi i Shtetit, pr t gjetur dhe administruar t dhna dhe prova t tjera, pr realizimin e goditjes s planifikuar n masat operative agjenturore.
  - Fjala “N ruajtje” nnkupton depozitimin dhe prdorimin n kohn e prshtatshme t ksaj prove ligjore.

  (a.n/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Qemal Lame bn libr, n vend q t hesht

  Qemal Lame: Prplasja me Samit Brokajn pr lirimin e atyre q rrzuan Enverin

  TIRANE-Pas demonstratave t prillit t 1991 n Shkodr, ku mbetn t vrar katr qytetar, ish kryehetuesi i kohs, Qemal Lame tregon n librin e tij me kujtime debatet dhe hetimet e kryera. "Kur shembeshin themelet", rrfen or pas ore prplasjet mes ministrave t kohs, hetuesve dhe zhvillimet q uan drejt rnies perandorin komuniste.


  RAPORT PR ZHVILLIMIN E NGJARJEVE ME DATN 1-3 PRILL

  N datat 1-3 prill 1991, n qytetin e Shkodrs ka pasur cenime t rendit publik.
  Azem Hajdari ishte prsri duke u folur t pranishmve nga kati i dyt i selis s PD. Nga fjala e tij, pjesmarrsit entuziazmoheshin edhe m shum, por m pas Azemi u smur dhe u largua. Me largimin e tij, njerzit u qetsuan dhe u shprndan n qendr t qytetit grupe-grupe. Rreth ors 15.45, t gjith qytetart q ishin n shesh u drejtuan para Komitetit t PPSH-s, me thirrje "Liri-Demokraci", "PPSH t jap dorheqjen", "Shkodra Republik", "Posht komunistt", "Posht Xhelil Gjoni", "O Gjeli, o shkrdhat, nuk e ke jetn t gjat" etj.

  Para godins s PPSH-s, ata u shtuan shum, 15-20 mij dhe kan qndruar duke thirrur deri n orn 21.30. N disa raste, me krkesn ton, t pranishmve u bn thirrje pr shprndarje edhe deputett e PD-s, Pjetr Arbnori e Ali Spahia, por ata nuk u shprndan.
  N orn 8.15 u b nj takim i drejtuesve t PD-s e policis te kryetarja e Komitetit Ekzekutiv t K.P. t rrethit, ku u diskutua se si do t parandaloheshin ngjarjet. Edhe ktu, drejtuesit e PD-s si, Pjetr Arbnori, Xhelal Urui e Eduart Perjaku than se pjesmarrsit n miting nuk ishin organizuar prej tyre, ata vet nuk ishin dakord me kt form dhe se kishin konsumuar nj dit m par me ta dhe se nuk u dgjohej fjala pr t'i shprndar.

  Ky proces vazhdoi deri n orn 10:00. N kt moment, me gjith se disa pjestar n manifestimet e paligjshme u prpoqn q t mos i linim t afroheshin, demonstruesit thyen me gur t gjith xhamat e katit t par t Komitetit t PPSH dhe disa xhama t biblioteks.
  Demonstruesit prdorn edhe dinamit kundr autoblinds dhe tentonin t'i hidhnin edhe n objekt. Armt u prdorn kryesisht ku kryheshin akte diversioniste. Gjithashtu u plakit biblioteka e rrethit dhe tentuan t'i vn zjarrin.

  Rreth ors 11.30 morm vesh se ishte vrar nj person, t cilin e solln nga spitali n vendin e ngjarjes, e pak m von edhe pr dy t tjer. Pas vrasjes s par, ata q shoqronin kufomn u bn presion forcave tona duke u thn: "Kot e keni, pse nuk dorzoheni, sepse Tirana sht dorzuar", disa vazhdonin thirrjet kundr PPSH-s, presidentit dhe krkesat "Shkodra Republik". T tjer thoshin se Xhelil Gjoni sht vrar, Xhelil Gjoni ka arrestuar Ramiz Alin etj., parulla kto q i nxisnin m tepr demonstruesit pr veprime vandale.

  Vandalistt i vun zjarrin dhe dinamitin edhe 4 makinave t policis, si dhe 4-5 makinave t Komitetit t PPSH-s.
  Godina e Komitetit t PPSH-s u dogj plotsisht. Rreth ors 13.00, vandalistt u grumbulluan para Radio Shkodrs, ku rreth 20 minuta u mbajti fjalim Azem Hajdari, i cili ka thn se qeveria n Tiran sht rrzuar dhe se n 5 qytete, si n Vlor, Durrs, Kor, Elbasan, Kavaj demokracia arriti qllimin e vet, prandaj na mbeti edhe Shkodra pr ta fituar. Disa pjestar t turms, duke qen edhe nn presionin e forcave t rendit, e penguan turmn t futej n radio. Nga prleshjet te Komiteti i Partis s Puns u plagos shefi i policis, t cilit i morn pistoletn e krkonin ta vrisnin 10-15 huligan, komandanti i repartit t policis s qytetit, 4 oficer t tjer, si dhe 21 polic e ushtar, prej t cilve me arm u plagos edhe sekretari i Komitetit t Partis Puns, Xhorxhi Grabova. U vran me arm 3 qytetar: Arben Broci, inxhinier n fabrikn e cigareve, antar i PD-s, vje 24; Besnik Cepa, vje 29, puntor n NSHRAK dhe Bujar Bishanaku, vje 22, i pazn n pun, antar i PD-s. N datn 04.04.1991, njoftohemi se n spitalin e Tirans ka vdekur edhe Nazmi Kryeziu, rreth 33 vje, i plagosur rnd, puntor n Uzinn e Blojs, i dnuar 7 vjet pr kontraband. Gjithashtu jan plagosur edhe qytetar t tjer.

  M dat 03.04.1991, si rezultat i thirrjes s br nga sindikata e pavarur e puntorve dhe Partia Demokratike, shumica e punonjsve t qytetit, nxnsit e shkollave etj., q n orn 9.00 lan punn dhe u grumbulluan n qytet pr t marr pjes n ceremonin e varrimit t tre t vdekurve.
  Me prjashtim t thyerjeve t disa xhamave n mngjes, m datn 03.04.1991 nuk pati ndonj shqetsim tjetr serioz. Rreth ors 14.30, t tria kufomat u shoqruan para selis s Partis Demokratike, ku u grumbulluan rreth 30 000 persona, ku foli lideri i Partis Demokratike, Sali Berisha, i cili u tha t pranishmve se t vrart jan heronjt e demokracis, ata do t rrojn, vrassit do t vdesin, komunizmit i erdhi fundi. Pak a shum kshtu jan zhvilluar ngjarjet edhe n varreza, ku kufomat u shoqruan n kmb nga rreth 10 000 veta. Pas kthimit nga varrimi, n dy mjete transporti q jan kthyer para turms, jan hedhur parulla t kundrligjshme si "Posht Ramiz Alia", "Posht komunizmi" etj. M pas nuk ka pasur ngjarje t tjera, njerzit jan shprndar normalisht. Pr kto probleme q trajtuam, hetuesia ka filluar e po vazhdon hetimet. Sot prsri ka grumbullime para ish-Komitetit t PPSH-s, ku pjesmarrsve u foli Azem Hajdari dhe njerzit po shtoheshin vazhdimisht. Po marrim masa pr normalizimin e gjendjes, e cila sht akoma e tensionuar. (Kryetari i Degs s Punve t Brendshme, apajev Tai).
  MANGSIT E RAPORTIT PR NGJARJEN DHE PRGJEGJSIT KONKRETE
  Pasi u njoha me raportin, pyeta nse kishte t dhna t tjera nga dega e punve t brendshme, Komiteti i Partis s Puns, Partia Demokratike etj., t cilat lidheshin direkt me ngjarjen.
  - Ka prova dhe fakte t tjera t drguara nga dega e punve t brendshme, pr t vrtetuar t dhnat e raportit? - pyeta Kostn.
  - Jo, shoku kryetar. M paraqitn vetm raportin. U kemi krkuar t dhna, por nuk i japin. Nuk kemi, thon.


  TAKIMI N DEGN E PUNVE T BRENDSHME PR RENDIN DHE ZBATIMIN E LIGJIT

  N degn e punve t brendshme ishte qetsi. N zyr ishte apajev Tai, kryetari dhe Naim Rei, nnkryetari.
  apajevi u ngrit nga karrigia e tij dhe u nxi n fytyr sapo m pa. M vshtronte me urrejtjen q besnikt e partis shikonin armiqt e Partis dhe popullit. Zylyftar Ramizi m kishte akuzuar n disa mbledhje se sabotoja Sigurimin e Shtetit, ndrsa t tjert, si edhe apajevi, nuk kishin aq pushtet sa Zylyftari q t deklaronin hapur mendimin e tyre dhe reagonin me qndrimet dhe mimik t paknaqur.
  apajevi nuk u prmbajt dhe i tensionuar tha:

  - Shoku Qemal, kshtu nuk shkohet m. Jemi n tension prej shum kohsh. T vihet dor. Kt e ka br Partia Demokratike. Azem Hajdari e nxiti popullin. sht deputet, por t prgjigjet. T vihet dor pr ta arrestuar. T shkohet deri n fund. shtja duhet t shkoj deri n fund. Ju jeni kryetar i Hetuesis s Prgjithshme. Bisedoni me shokun Ramiz. Un nuk kam far t bj. Kshtu nuk mund t punoj dot.
  Reagova me kujdes q t qetsohej dhe t reagonte pozitivisht pr detyrat q dilnin:

  - Un kam pr detyr t krkoj se si sht zbatuar ligji dhe t hetoj veprat penale t kryera, n baz t provave dhe fajsis s fajtorve. Kto krkojn procedurn ligjore t parashikuar nga procedura e hetimit. Imuniteti i deputetit sht garanci kushtetuese. Megjithat, kjo nuk pengon policin dhe as hetuesin pr t evidentuar drejt rrethanat e ngjarjes dhe provat pr cilindo q ka kryer nj vepr penale. Kemi pr detyr t veprojm n baz t ligjit dhe me prova.
  - Pr ne sht e vrtetuar kush e shkaktoi ngjarjen. Kam br raportin. E paraqita sot edhe n hetuesi. T vendoset n fillim pr drejtuesit e Partis Demokratike.
  - Ka prova pr drejtuesit e Partis De-mokratike?
  - Un paraqita raportin me prfundimet q kemi ne si deg e punve t brendshme. M shum nuk kemi.
  - Raporti nuk bazohet n prova, - u prpoqa ta sqaroj edhe njher pr krkesat e nevojshme procedurale. - Nuk kemi asnj t dhn tjetr ve konkluzioneve.


  NE TIRANE

  U takova me kryetarin e hetuesis, duke e porositur t ndihmonte bashk me hetuesin zvendskryetarin dhe grupin e hetuesve dhe t punonin s bashku. Drejtori, Besniku, erdhi me mua pr n Tiran.
  Ndalova direkt n selin e Kshillit t Ministrave. Ishte pak pas ors 18.00. Sapo kishte filluar mbledhja. Rrapi erdhi pas afro nj gjysm ore.
  Pasi mbaroi pika e par e sapofilluar, u kalua n analizn pr gjendjen n Shkodr. -Na raporto ti, shoku Qemal, pr gjendjen dhe shtjen hetimore, - tha Fatosi.

  Gjendja vazhdon t jet e tensionuar dhe sht shum e vshtir pr t vendosur qetsin dhe rendin publik. Hetimet sapo kan filluar. Mora takim me drejtuesit e degs s punve t brendshme dhe ata t Komitetit Ekzekutiv. Masat pr rregullimin e gjendjes jan s pari t karakterit m t rndsishm shtetror dhe t kompetencs s organeve m t larta shtetrore, duke filluar nga Kuvendi Popullor. S dyti, duhet konsesus i gjer politik, q t qetsohet populli dhe t filloj funksionimi i shtetit dhe i rendit n Shkodr. Me an t shtypit, sht br nj njoftim nga Ministria e Brendshme dhe pas tij, njoftimi i prbashkt i Presidiumit t Kuvendit Popullor dhe Kshillit Presidencial. Prandaj sht mir q t jepet nj raport informues me t dhnat e deritanishme nga Ministria e Punve t Brendshme dhe pastaj nga un. Duke i dgjuar n mnyr kronologjike, do t mund t krijohet nj prfytyrim m i mir pr situatn dhe masat q duhen marr.


  DEBATET

  - Po ti ishe n vend, - tha menjher Fatosi.
  - Pikrisht, pr kt do t flas, pasi e prjetova sadopak gjendjen. N vend duhej t kishte vajtur m par ministri i Punve t Brendshme.
  - Fol ti, ministr i Drejtsis, - tha Fatosi, duke iu drejtuar Dashamirit.
  - T flas ministri i Brendshm, - iu prgjigj Dashamiri.
  - Mir, po flas un, - ndrhyri dhe e mori fjaln Gramozi dhe filloi t lexoj raportin e drguar nga kryetari i degs s punve t brendshme edhe n hetuesin e rrethit.
  Pasi mbaroi leximin, Gramozi bri disa komente pr gjendjen e krijuar dhe vuri n dukje disa kritika q bheshin nga drejtues n Ministrin e Punve t Brendshme dhe n Shkodr, pr bashkpunimin me hetuesin.
  E mora un fjaln: -Raporti i degs s punve t brendshme sht i vetmi material kallzues i ardhur n hetuesi. Bhet informim pr ngjarjen, nuk jan br ndalime dhe nuk jan paraqitur prova pr shkeljet e ligjit dhe pasojat pr vrasje dhe shkatrrimet e prons....
  N kto drejtime, merr rol me prgjegjsi qndrimi i Partis Demokratike. Drejtuesit e saj dhe deputett e Shkodrs duhet t kontribuojn pr ngjarjen.

  Pas meje foli Rrapi Mino. Edhe ai vuri n dukje gjendjen e rnd, duke miratuar problemet e parashtruara nga un.
  - Shoku Qemal mori takime dhe bri biseda dhe raportoi drejt. Problemet jan politike dhe krkojn zgjidhje nga lart. Sa na prket neve si Hetuesi dhe si Prokurori, kemi ngritur grupin e hetimit dhe t prokurorve pr t kontrolluar.
  Fjala ime dhe e Rrapit ndryshonin nga ajo e Gramozit. Kto ndryshime nxitn pyetje dhe diskutime nga antart e kabinetit qeveritar.
  Menjher konstatova se krkohej q zgjidhja t arrihej me shtimin e dhuns s paligjshme shtetrore.


  MINISTRAT MILITANTE

  Nj pjes e ministrave do t tregoheshin militant nga m besnikt e udhheqjes s Partis s Puns dhe personalisht t presidentit t ri, q i zgjodhi me kujdes. Pyetjet e para dhe qndrimi direkt ishte n theksin q iu dha kritikave pr liberalizm n hetuesi dhe n prokurori. Emrimi i Qeveris s Re ishte br me konceptin e emrimit t besnikve pr t zbatuar udhzimet dhe mbajtur qndrime t ashpra. Qeveria nga e cila pritej brja e reformave, do t ishte edhe m konservatore se e mparshmja q t mbahej pushteti nga Partia e Puns. Kishte t drejtn pr qeverin pasi fitoi zgjedhjet, por zgjedhjet e lira u bn pr realizimin e reformave demokratike dhe jo t ruajtjes s sistemit t vjetr.


  SABIT BROKAJ

  Pati edhe ndonj ministr q nuk kishte njohuri pr punn n drejtsi, por si besnik i Partis n mendimet e tij, ngriti zrin me kritik t thell:
  - Kur do t na i jap rezultatet hetuesia, - tha Sabit Brokaj, ministr i Shndetsis. - Pr ngjarjet n Shkolln e Bashkuar, s'u b gj. U lan t lir fajtort. U lan t lir edhe ata t rrzimit t monumentit t Enver Hoxhs. Tani nuk veprohet pr vandalistt e terroristt n Shkodr. Ku do t vemi kshtu? Kshtu nuk mbahet pushteti! Po na ikn nga duart!

  E uditshme, q nj ministr i Shndetsis t mendonte, analizonte dhe t jepte konkluzione, si nj militant partie me nj nivel t till politik dhe kulturor. Nj ministr i nj sektori t rndsishm human dhe me rol t posam pr jetn dhe mirqenien e njeriut, fliste si nj militant ekstremist, q mbshteste dhe zbatonte verbrisht dhunn shtetrore.

  Nuk mund ta lejoja m shum q t diskutonte n mnyr kaq t paprgjegjshme dhe i ndrhyra, duke i ndrprer fjaln, po me ton t ashpr:
  - Ku e njeh ti punn e Hetuesis, shoku ministr i Shndetsis. N punn tnde ti ke prcaktuar diagnoza dhe ke ndjekur terapi pr zemrn, si specialist i mir q dihet se ke qen, nuk e besoj t kesh punuar ndonjher n organe t drejtsis apo t Hetuesis. Por gjithsesi, ne t dyve na lidh n profesionet tona dimensioni human. Humanizmi im qndron n zbatimin me prpikmri dhe drejtsi t ligjit, ndrsa yti n prcaktimin e diagnozs dhe shptimin e pacientit. Diskutimi yt m krijon mendimin se je ndikuar n mendimet pr shkak t presionit q bhet ndaj Hetuesis dhe merren n mbrojtje me qllime t caktuara gabimet me paramendim t organeve t punve t brendshme.

  Ti nuk e njeh dhe nuk mund t gjykosh me kto mendime pr t br vlersime pr Hetuesin. Hetuesia bn hetime. Hetuesi zbaton ligjin. Hetuesia nuk shkel ligjin pr t knaqur interesat e njanshme politike. Hetuesia nuk sht as Sigurimi i Shtetit dhe as policia dhe as zvendson punn e tyre, kur ato nuk zbatojn ligjin dhe pr prgjegjsit q kan, spostojn vmendjen padrejtsisht duke akuzuar Hetuesin. Hetuesia, si organ i drejtsis, i ka t prcaktuara me ligj detyrat pr hetimin e veprave penale. Me nj numr t vogl hetuesish, q n mnyr figurative mund t thuhet "me nj grusht hetuesish" q ka n organik, nuk mund t zvendsoj Sigurimin e Shtetit dhe policin, q jan nj armat e madhe potenciale.

  - Forcat e rendit kan vepruar me urdhr nga lart. Policia nuk ka vepruar sipas ligjit gjat manifestimit dhe, pas vrasjeve dhe shtimit t kundrshtimit popullor, sht larguar nga vendi i ngjarjes. N Shkodr nuk ka rend. far t bjn ata hetues, q nuk kan asnj mbrojtje nga policia dhe Sigurimi i Shtetit, t cilt nuk jan n krye t detyrs pr mbrojtjen e rendit dhe rivendosjen e qetsis s popullit, pr nj jet normale?!
  - far t bj hetuesi, kur forcat e rendit nuk jan n krye t detyrs?!
  far t bj Hetuesia, kur organet udhheqse t shtetit e din kt gjendje dhe krkohet llogari pr hetuesin?!
  Njoftohet pr vandalist dhe terrorist dhe pas disa asteve, ndrrohet vlersimi dhe prmenden si viktima!
  Nuk bhen ndalime nga policia dhe nuk paraqiten prova ligjore dhe bhet fajtore hetuesia prse zbaton ligjin!
  Me gjith kto vshtirsi t gjendjes s hetimit dhe situatn politike, hetuesit jan t mobilizuar dhe punojn q t realizojn n baz t ligjit dhe me drejtsi hetimet edhe n Shkodr.
  N sall ra qetsi. Sabiti uli kokn dhe nuk foli m.
  Ndrhyrja ishte me efekt. Qeveria duhej t orientohej drejt dhe t mos bazohej vetm n raportimet q bnte ministri i Brendshm.
  Pas pauzs q shkaktoi vetvetiu diskutimi im, e mori fjaln Fatosi dhe m pyeti:
  - Kur do t na njoftoni pr rezultatet e hetimit?
  - U fillua menjher puna. Pr hetimin ka afate hetimore. Do t punojm me t gjitha mundsit ta prfundojm me drejtsi dhe shpejt. Por po nuk u mbshtetm, nuk arrijm dot shpejtsin q duam t kemi n hetim dhe krkohet pr sqarimin sa m shpejt t ngjarjes dhe t ndikojm pozitivisht n familjet e dmtuara dhe n qetsimin e opinionit publik. As makina pr t shkuar n vendin e ngjarjes nuk ka Hetuesia q i krkohet do gj pr mbrojtjen e rendit. I krkohen edhe detyra q nuk i takojn, t cilat nuk i refuzon, por mundohet t ndikoj dhe t jap kontribut sa mundet. N radh t par, krkohet konsensus politik, t vendoset rendi publik dhe t dgjohet populli. Po t realizohen kto, ather do t arrihet stabiliteti politik. Pr kto do t jet e gjithanshme edhe puna e gjith hetuesve.
  U b pushim.
  Kur dolm n korridor, erdhi menjher Sabiti dhe m takoi. M foli me respekt dhe kujdes.
  - Un nuk ju rndoj ju, - tha me dashamirsi. - Dua q secili t bj detyrn. Edhe ju bni mir q krkoni t mos ju bien n qaf, shoku Qemal.

  (a.n/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Qemal Lame bn libr, n vend q t hesht

  Lame: U raportova Nanos dhe Ramizit pr t vrart e Shkodrs

  Qemal Lame vijon rrfimin pr vitin 1991. Si vijuan ngjarjet pas vrasjes s katr demonstruesve n Shkodr dhe si i priste rezultatet e hetimeve Ramiz Alia president dhe Fatos Nano kryeministr. Rrfimet e mposhtme jan shkputur nga libri i tij me kujtime "Kur shembeshin themelet", botuar nga “Onufri”.

  Mbledhja e Qeveris vazhdoi me pikn e tret, pr buxhetin.
  Gjendja e rezervave valutore ishte shum kritike, skandaloze. Buxheti ishte rritur dhe po shkonte drejt 200 milion dollar. Bankat e huaja nuk jepnin kredi, pa garanci t rezervave valutore q Shqipria duhet t kishte n bankat e njohura ndrkombtare dhe pa shlyer detyrimet q kishte.
  Zvendskryetari i Kshillit t Ministrave, Shklqim Cani, parashtroi disa masa.
  Gjendja financiare tregonte pr katastrofn e afrt q do t vinte shpejt, me falimentimin e ekonomis, t financave dhe t vet shtetit. Stabilizimi politik dhe ekonomik do t krijonin kushtet e nevojshme q t rritej besimi te shtetet perndimore dhe t vinin investitort e huaj.


  NJOFTIMI I HETUESIS DHE PROKURORIS

  Thirra zdhnsin, Beqir Kokoshin, q kisha caktuar disa dit m par. I dhash tekstin e njoftimit, me porosi q ta shikonte edhe Rrapi Mino. Biseduam n telefon dhe vendosm q nj kopje t drgohej n Kshillin e Ministrave dhe nj n Radio Televizion.

  NJOFTIM

  Pr ngjarjen e rnd t dats 2 prill 1991, n qytetin e Shkodrs, jan marr masa pr hetimin e plot, t gjithanshm dhe t shpejt t shtjes. Pr t sqaruar rrethanat e ngjarjes q lidhen me aktet kriminale t vrasjeve e t plagosjeve, t shkatrrimit me an t zjarrit e t lndve plasse t ndrtess s Komitetit t Partis s Puns, t djegieve t automjeteve, vjedhjes s armve e t tjera vepra penale t ksaj natyre, si dhe shkaqet e tyre e personat fajtor, sht e domosdoshme q Hetuesis t mos i krijohen vshtirsi pr t kryer hetimet. Deri tani sht arritur t bhet nj kqyrje e pjesshme e vendit t ngjarjes dhe e kufomave, t cilat ishin marr nga spitali dhe nuk u lejuan t bhej autopsia e tyre sipas krkesave t ligjit. Pengesa u krijuan edhe pr pyetjen e t plagosurve e t dmtuarve, ndrsa n godinn e Komitetit t Partis s Puns nuk mund t bhej n koh kqyrja e plot, pasi vazhdohet t bhen dmtime dhe djegie.
  Organet e Hetuesis dhe t Prokuroris krkojn nga organet e ruajtjes s rendit e organet e tjera shtetrore, q t zbatojn me konsekuenc ligjet, partit politike t ndikojn pr t ulur gjendjen e tensionuar e t ndihmojn n sqarimin e rrethanave t ngjarjes dhe shtetasit t dshmojn sipas krkesave t ligjit me qllim q t zbulohet deri n fund e vrteta e t vihen para prgjegjsis ligjore fajtort.
  Pr hetimin n koh dhe me objektivitet t shtjes, Hetuesia dhe Prokuroria e Prgjithshme kan marr masat prkatse dhe bashk me organet e rrethit po punojn intensivisht. sht krijuar nj grup i posam hetimi. (PROKURORIA dhe HETUESIA, Tiran, m 04.04.1991)


  NJOFTIMI I KSHILLIT T MINISTRAVE

  Pas pak mori n telefon Aleks Luarasi, sekretar i Prgjithshm i Kshillit t Ministrave, dhe krkoi t takoheshim, mundsisht n orn 9:00, pr t br nj njoftim t Kshillit t Ministrave pr gjendjen n Shkodr.
  Aleksi e mori dhe shkoi q ta lexonte e t jepte mendim edhe Fatos Nano. Fatosi kishte br disa ndryshime.


  RRETH NGJARJEVE N QYTETIN E SHKODRS

  Zdhnsi i Kshillit t Ministrave, duke marr parasysh shqetsimin q ka krijuar zhvillimi i ngjarjeve n qytetin e Shkodrs ditt e fundit, mori kontakt me dikastere t ndryshme, organet e pushtetit lokal dhe me Hetuesin dhe Prokurorin e Prgjithshme. Ai msoi se lidhur me ngjarjen e dats 02.04.1991 n qytetin e Shkodrs kan filluar hetimet me nj grup t posam hetuesish nga qendra dhe n disa rrethe, nn kontrollin e Prokuroris s Prgjithshme, pr sqarimin e plot e t gjithanshm t rrethanave t ngjarjes dhe pr prcaktimin e prgjegjsis ligjore t shkaktarve t saj.
  Ministria e Punve t Brendshme ka konstatuar se kt dit n kt qytet ka pasur grumbullime t paligjshme qytetarsh, t shtna me arm nga qytetar dhe nga forcat e ruajtjes s rendit, prdorim eksplozivi kundr objekteve publike, t vrar e t plagosur, midis personave t grumbulluar, punonjsve t policis dhe funksionarve t Komitetit t Partis s Puns s rrethit, si dhe djegie e shkatrrim thuajse t plot t mjediseve e t pajisjeve t godins s ktij komiteti.
  Nga data 02.04.1991 deri m 04.04.1991 organet hetimore e patn t vshtir pr t kryer veprimet e nevojshme pr shkak t situats s tensionuar. N kushtet e ksaj situate, personat jan penguar pr t kryer ekspertizn ligjore dhe hetimin e gjithanshm t fakteve n mjediset e ngjarjeve, takimet me njerzit e ndryshm etj. Pr kto arsye, ka qen e pamundur pyetja e t plagosurve, e t dmtuarve, e dshmitarve dhe marrja e provave t tjera si parashikon ligji. Ndrkoh ndrtesa e Komitetit t Partis s Puns s rrethit, deri n ort e vona t dats 04.04.1991, ka vazhduar t digjet...
  Tiran m 04.04.1991


  KRKES E KRYEMINISTRIT PR NJOFTIM NGA HETUESIA PR MEDIAN

  Isha n zyr duke punuar, kur n orn 20.30, pas revists televizive me ngjarjet kryesore t dits, mori n telefon Fatos Nano.
  - Pse nuk jepni njoftim n RTV? - pyeti.
  - Kemi dhn njoftim dy dit m par. Nuk kemi gj tjetr pr t informuar. T bhen hetime, t administrojm t dhna t reja dhe t japim njoftim t ri.
  - Pse, ne do t plotsojm t metat tuaja?!
  - far t metash, shoku Fatos? Pr far mendoni?
  - Ja pr njoftimin.
  - Fatos! Un dhash nj sqarim pr t'u mirkuptuar. Edhe nj her e prsris. Ne e dham njoftimin n RTV dhe n shtypin e prditshm. Nuk kemi pr t dhn tjetr, pa br hetime.
  - Ai sht njoftimi q bra un, - tha Fatosi.
  Dihej se, n at or, Fatosi ishte n shtpin e Ramizit, ku takoheshin pr konkluzionet e dits. Ky fakt prforcohej edhe nga biseda me telefonin sekret. N shtpin ku vazhdonte t banonte akoma, ai nuk kishte telefon me dy numra. Kuptohej se fliste n pranin e Ramizit dhe i jepte m shum rndsi pozicionit t tij. Megjithat, duhej t'i prgjigjesha.
  - Ne bashk me Prokurorin kishim br njoftimin. Ju krkuat t bhej i prbashkt.
  - Jo! Njoftimin e bra un.
  - Njoftimin q ju korrigjuat dhe firmost, e prgatitm n zyrn e Aleks Luarasit, me nj grup pune t prbashkt. Ju bt plotsime, pasi ishte br formulimi. N baz t atij formulimi u vendos qndrimi n njoftimin e prgatitur m par nga un dhe Rrapi.
  Pas ktij sqarimi, Fatosi nuk e zgjati m tej.
  - Veproni m shpejt. Duhet nj njoftim pr opinionin publik.
  Me kaq e prfundoi bisedn telefonike.


  PR SHKODR

  Ora ishte 15.45. E mora n telefon.
  - Shoku Qemal. Duhet t shkoni n Shkodr! Sonte!
  - Ka ndodhur ndonj ngjarje tjetr?
  - sht nj problem me rndsi.
  - T nisem tani menjher pr n Shkodr?! Tani po shkon ora 16.00. A e keni parasysh se far do t thot t nisesh tani nga Fieri dhe t vesh n Shkodr kur t jet nat!
  - 't them, shoku Qemal. Nesr do t jet nj takim me partit politike n rreth. Kam porosi q t jeni edhe ju n at takim.
  - Kush e ka organizuar? Prse do t marr pjes edhe un n kt takim t partive politike?
  - Do t analizohet shtja e Shkodrs. Do t raportojn grupi i hetuesve dhe i prokurorve. Ne, disa shok nga qendra, do t vemi n at mbledhje.
  - sht menduar drejt dhe sht mir q sht arritur marrveshje pr kt mbledhje. Ather do t ishte e nevojshme t marr pjes edhe Prokurori i Prgjithshm dhe ministri i Punve t Brendshme.
  - Ke t drejt. Prokurorin e Prgjithshm do ta njoftoj tani. Nga Ministria e Punve t Brendshme do t vij zvendsministri pr policin, Aredin Shyti. Un do t jem pasdite n zyr. Hajde t bisedojm. T pres.
  - I lash porosi Reshatit q t nesrmen t komunikoj shprblimin pr Llambin, 1000 lek, pr Petrit Luln, 500 lek, si dhe vet ai t merrte shprblimin prej 500 leksh. T jepen lekt n dor n prani t hetuesve t tjer. T realizohet hetimi i plot sa m par dhe t jepet njoftim pr kt zbulim me rndsi t tri vrasjeve shqetsuese pr rrethin e Fierit dhe qetsimin e opinionit publik.
  Vajtm pr drek te pallati i kinezve (ndrtesa q ishte vn n shrbim t specialistve kinez q kontribuuan pr azotikun dhe prpunimin e thell t nafts). Erdhi edhe prokurori i rrethit, Kio Nano.
  U ktheva n Tiran rreth ors 19.30. Ndalova te Kshilli i Ministrave. Aleksin e gjeta n zyr duke punuar. Ishte bashk me Rrapi Minon. Biseduam pr mbledhjen dhe e lam t niseshim t nesrmen, n orn 7.00, pasi mbledhja ishte caktuar n orn 9:00.
  N orn 22.30, kur isha akoma n zyr, mori n telefon Aleksi.
  - Shoku Qemal! Nesr, n orn 8.00 ju pret n zyrn e tij shefi i madh (me kt emrtim nnkuptohej Ramiz Alia)...
  Mora n telefon n Shkodr pr t'u interesuar pr raportin q duhej t prgatiste zvendsi, Feriti, pr hetimet e zhvilluara. Nuk gjeta njeri n zyr.
  N mngjes, n orn 7.00, vajta n zyr. Mora n telefon n Shkodr. Zvendsi, Feriti, m raportoi se kishte prgatitur raportin pr mbledhjen me partit politike.


  TAKIMI ME RAMIZ ALIN PR SHTJEN E SHKODRS

  N orn 7.30, vajta te sekretari i prgjithshm, Aleksi, n zyrn e tij.
  Rrapi priste n zyrn e vet.
  Bashk me Aleksin shkuam n Komitetin Qendror pr t'u takuar me Ramiz Alin. Ishte nj zgjidhje e mir emrimi i Aleksit n kt post t lart n kryeministri. Ai ishte njeri i drejt, me karakter, mbante marrdhnie t mira me secilin, ndrmjetsonte dhe pritej me knaqsi mendimi i tij, si nj nga juristt m t mir. Bashk ruanim marrdhniet e mira q nga Fakulteti Juridik, ku ai vet u interesua q t bhesha antar i katedrs s teoris s shtetit dhe t s drejts q drejtonte.
  Pritm n paradhom, pasi nuk kishte ardhur akoma n zyr.
  - Pas pak do t vij, - na tha ndihmsi, Nexhmedin Dumani.
  Pas ors 8.00, erdhi Ramiz Alia. U prshndetm dhe hym n zyr.
  - far keni menduar pr t thn n Shkodr? - pyeti.
  - Do t dgjohet raporti i Hetuesis dhe i Prokuroris, - u prgjigj Aleksi. Do t vij edhe Prokurori i Prgjithshm, ve dy ministrave q u bisedua.
  Ndrkoh erdhi Fatos Nano dhe u ul n karrigen prball. Un isha majtas dhe Aleksi djathtas, n tavolinn e Ramizit.
  - Ndrkoh hyri n zyr ndihmsi, Nexhmedini, dhe tha se:
  - Shoku Rrapi Mino pyet pr shokun Aleks, se kur do t nisemi pr n Shkodr.
  - Ku e di Rrapi q ti Aleks je ktu! - pyeti Ramizi.
  - Nuk e di. Do t ket pyetur ndoshta.

  (er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Qemal Lame bn libr, n vend q t hesht

  Qemal Lame:M 2 prill 1991 n Shkodr, u vun n prdorim snajper

  Nga: QEMAL LAME

  MBLEDHJA E PAR E ZGJERUAR ME FORCAT POLITIKE DHE SINDIKATAT

  Mbledhja filloi pasi u prit q t vinte Aleksi. Ishin ftuar dhe morn pjes prfaqsuesit e partive politike, kryetarja dhe sekretarja e Komitetit Ekzekutiv, nj prfaqsues i Partis s Puns, dy ministra, un, Rrapi, hetuesit e prokurort. Mbledhjen e hapi Aleks Luarasi. Theksoi problemet kryesore t dala dhe qllimin e mbledhjes pr t'u njohur me rezultatet e hetimit dhe masat q duhen marr pr normalizimin e situats. Pastaj, iu dha fjala Ferit Suls, q t informonte pr hetimet e bra deri at dit.
  M dat 1 prill 1991 ka pasur grumbullime t paligjshme. Edhe m datn 2 prill 1991, n mngjes, u bn grumbullime t paligjshme. N fillim jan mbledhur te Partia Demokratike dhe pastaj jan nisur dhe tubuar te sheshi para Komitetit t Partis s Puns. Dega e punve t brendshme, me shkres, ka krkuar nga Partia Demokratike q t qetsohet gjendja. Jan grumbulluar 20-30 mij njerz. Kan qlluar me gur e me lnd plasse n drejtim t policis dhe pastaj policia sht prgjigjur me t shtna me arm pr vetmbrojtje.
  Kto t dhna t hetimit ngjalln menjher reagime dhe polemik t ashpr. U bn sqarime se kto ishin t dhna t administruara n hetim dhe nuk vazhdonte hetimi. Qllimi ishte informimi transparent dhe pa paragjykim. Duke informuar, krkohej q secili t jepte mendime q t thelloheshin hetimet, t zbulohej e vrteta dhe t qetsohej situata. do sqarim vlersohej i qllimshm dhe si tendencioz, pr t mos u zbuluar e vrteta. Ali Spahia dhe Xhemal Urui, nga Partia Demokratike, Reshat Rrapishta, kryetar i Partis Republikane, prfaqsuesi i sindikatave t pavarura, kundrshtuan kategorikisht t dhnat hetimore t relatuara. Protestonin me z t lart:
  Hetimi sht mashtrim. Tani po del qart se nuk po zbulohet e vrteta. Ju po e mbyllni. Ky sht version i padrejt. Nuk vihet para prgjegjsis policia, por nxnsit e shkollave dhe populli. Protestojm!
  Reagimet kundr relatimit t br shkaktuan prishjen e mbledhjes. Zvendsi im, Feriti, kishte relatuar si nj punonjs i degs s punve t brendshme dhe jo si nj hetues. I trhoqa vmendjen disa her q t fliste duke pasur parasysh m par reagimet e mundshme, por ai ishte i pozicionuar n qndrimin e tij. Nuk paraqiti problemet, duke i kushtuar vmendje paansis s hetimeve dhe prpjekjeve publike t bra nga Partia Demokratike, pr shprndarjen e demonstruesve dhe qetsimin e situats, pr kundrshtimet pr rezultatin e zgjedhjeve. Duke u ndalur kryesisht n reagimet e degs s punve t brendshme dhe duke mos u prmendur reagimi pozitiv, n prani t policis i drejtuesve t Partis Demokratike dhe deputetve t saj, u krijua mendimi se po akuzohej Partia Demokratike. Ky ishte nj gabim i rnd q dmtoi mbledhjen dhe qllimin pr t ciln ishte organizuar. Duhej gjetur nj mundsi pr konsultime dhe zgjidhje pr prmirsimin e gjendjes. Nuk duhej vn theksi te gabimet e pjesmarrsve. Megjithat, mbledhja vazhdoi. Feriti u mundua t reagoj, por me shum vones. Ai nuk dgjohej m nga t pranishmit. Nuk kishte asnj mendim, as edhe pr vshtirsit objektive. Pas Feritit, raportoi Kio Koi, drejtor i Drejtoris s Kontrollit t Ligjshmris n Hetime, n Prokurorin e Prgjithshme. Edhe Kioja parashtroi konkluzionet e prokurorve me t njjtat probleme dhe mendime si edhe Feriti. Q n fjaln e par tha:
  Jam dakord me konkluzionet e shokut Ferit.
  Ky referim i Prokuroris me konkluzione t njjta me Hetuesin, nuk u pranua dhe shtoi m tej protestn. Reagimi ishte edhe m i ashpr. U bn t njjtat akuza pr Hetuesin dhe pr Prokurorin. U theksua prej tyre se:
  - Ka marrveshje midis Hetuesis, Prokuroris dhe Degs s Punve t Brendshme pr t mbyllur procesin dhe pr t mos zbuluar t vrtetn. Hetimet e zhvilluara nuk jan t plota dhe ln t kuptohet se ata duan q t akuzojn Partin Demokratike. Nuk flitet pr prgjegjsin e policis q vrau katr njerz...
  U krkua t bheshin pyetje pr raportimet e bra. Pyetjet u shoqruan me akuza t rnda pr mbylljen me qllim t hetimeve. N kushtet e nj konfuzioni t plot, nuk mund t vazhdohej m. U b pushim. Bisedohej n grupe t ndryshme, nga drejtuesit e Partis Demokratike dhe deputett, hetuesit dhe prokurort, Dega e Punve t Brendshme, prfaqsuesi i Partis Republikane dhe i sindikatave dhe n ndonj rast Ali Spahia me Aredin Shytin. Feriti iu prgjigj pyetjeve t bra, duke sqaruar hetimet dhe t dhnat e administruara. Por mnyra se si ai foli, krijoi reagim, duke u theksuar fodullku dhe njanshmria n vlersimin e problemeve. Niveli politik dhe kultura e komunikimit t prfaqsuesve t Partis
  Demokratike dhe t Partis Republikane, si mjek, inxhinier, pedagog etj., ndikonte q argumentet e tyre t ishin m t plota, n krahasim me shpjegimet thjesht juridike t Hetuesis dhe Prokuroris. Argumentet q parashtruan kta prfaqsues t partive politike n opozit, si dhe t sindikatave, ndihmuan t sqaroheshin disa probleme kryesore:
  U krkua me forc q t mos arrestohen polic, por drejtuesit dhe ata q kishin dhn urdhr. U insistua t mos bhen ndalime dhe keqtrajtime t qytetarve, si kishte ndodhur n do rast t manifestimeve t bra n Shkodr. Aredin Shyti pranoi se ngjarja e ndodhur nuk sht informuar sa duhet:
  Duhet t pranojm se ngjarja ka ndodhur ndryshe nga sa sht njoftuar.
  N fillim kan qen forcat e policis q kan prdorur armt, por ato kan qlluar n ajr. Insistoj se ato kan qlluar n ajr. Pasi qlloi policia, sht sulmuar nga personat e grumbulluar n drejtim t Komitetit t Partis s Puns e jan br djegiet e shkatrrimet.
  Dilaver Papare diskutoi njlloj si edhe Aredini pr zhvillimin e ngjarjes. Pr prgjegjsin e tij direkte, pr urdhrin "veproni", e tha vet kur ishte n zyrn e kryetares. Pas insistimit nga Xhemal Urui, ai shpjegoi:
  Meqense thua ti, Xhemal, un e pranoj se kam thn: "veproni"! Por nuk e mbaj mend mir.
  Pr her t par dgjova n kt mbledhje, se n Shkodr ishin vn n prdorim snajper, n lartsi, n datn 2 prill 1991 n mngjes, pr t parandaluar ngjarje t tjera. Kjo e dhn nuk ishte deklaruar n materialet q dega e punve t brendshme kishte drguar n Hetuesi dhe as pjestart e forcave t rendit q pyeta nuk kishin dhn shpjegime. Personeli i hotel "Rozafs" kishte protestuar energjikisht dhe snajpert ishin hequr sapo ishin vendosur. N Radio Shkodra nuk kishin pranuar t viheshin snajper. Megjithat, Aredini dhe Dilaveri, nuk pranuan se snajpert t ken vepruar m dat 2 prill 1991. U insistua q nuk ishte qlluar me snajper n drejtim t manifestuesve dhe vdekjet nuk jan shkaktuar prej tyre.
  Terezina Marubi dha shpjegime pr problemet q kishte dijeni nga problemet e drguara nga dega e punve t brendshme. Pastaj kritikoi hetimin e shtjes dhe kontrollin e prokurorit, q nuk kishin sqaruar akoma ngjarjen. N fund krkoi t shpejtohej hetimi i shtjes. Pas Terezs, e mora un fjaln. U ndala n detyrat pr t thelluar hetimin e plot e t gjithanshm dhe kryerjen shpejt t veprimeve hetimore. Mbajta qndrim kritik pr relatimin q bri Feriti, i cili nuk sqaroi mir mnyrn e zhvillimit t ngjarjes, sidomos t acarimit t situats pasi policia qlloi dhe jo pasi qlluan nga radht e manifestuesve. Me t drejt pranova kritikn q bn prfaqsuesit e Partis Demokratike pr mekanizmin e ngjarjes, sidomos t acarimit t situats pr shkak t prdorimit t armve nga policia.
  Jam i piklluar pr ngjarjen tragjike, t dhimbshme dhe t padshiruar! Jan vrar katr persona, plagosur mbi 23 t tjer. Megjithat nuk sht arritur t vrtetohet se kush sht fajtor pr kto pasoja t rnda. (Sapo fillova diskutimin me kto fjal, pash se prfaqsuesit e partive politike e ndien veten m t qetsuar dhe treguan interesim. Asnj personalitet shtetror nuk kishte shprehur pikllim pr ngjarjen.) Shqetsimin q ka populli pr ngjarjen dhe zbulimin e s vrtets dhe vnien para prgjegjsis penale t fajtorve e vlersoj t drejt. Pr kt vlersoj edhe prgjegjsin q kemi si Hetuesi, q nuk kemi vn akoma para prgjegjsis penale fajtort. Hetimi do t shkoj deri n fund, pr t zbuluar t vrtetn dhe vn para prgjegjsis fajtort. sht e drejt kritika, q polict e thjesht t mos ndalohen dhe arrestohen, por drejtuesit q kan dhn urdhr pr prdorimin e armve. Krkoj ndihmn e partive politike, t sindikatave, t personaliteteve t njohura, t intelektualve, pr kryerjen e veprimeve hetimore, pyetjen e dshmitarve, denoncimin n hetuesi t atyre q kan shkelur ligjin, t atyre q kan qlluar dhe shkaktuar vrasjet, zgjidhjen e problemit t shkakut dhe t mnyrs s vrasjeve, armve t prdorura. Hetuesia do t shpejtoj hetimet n shrbim t qetsimit t gjendjes dhe plotsimit t krkesave q ka populli dhe partit politike, organet shtetrore. Ka rndsi q t gjith t kontribuojm n qetsimin e situats. T'i japim popullit sigurin dhe t garantojm rendin pr nj jet normale. N kt drejtim sht e domosdoshme q me mirkuptim dhe me konsensus t zgjidhim mosmarrveshjet, t gjejm mnyrn dhe masat m t efektshme pr t funksionuar shteti, t zbatohet ligji, t luftohet kriminaliteti q sht shtuar shum dhe ka krijuar shqetsime n popull.
  Pas meje, e mori fjaln Rrapi Mino.
  Edhe un e vlersoj shqetsimin pr hetimin e shtjes, si edhe shoku Qemal. Po punojm bashkrisht q hetimet t bhen shpejt, t zbulohet e vrteta dhe fajtort t vihen para prgjegjsis penale. Prokuroria do t veproj me t gjitha mundsit q ligji t zbatohet, n hetimin e shtjes. Po kshtu do t krkohet edhe prgjegjsia pr shkeljet e ligjit. Krkojm q t bhen kallzime n Hetuesi dhe t ndihmohet q t paraqiten dshmitart q kan dijeni pr vrasjet dhe shkeljet e ligjit, dmtimet dhe shkatrrimet.
  N fund e mori fjaln Aleks Luarasi, pr t br konkluzionet e mbledhjes.
  Vlersoi ngjarjen t rnd, kritikoi raportin e Hetuesis dhe t Prokuroris:
  Gjendja sht e dhimbshme dhe e padshirueshme. T metat n hetim nuk duhet t kishin ndodhur. Raporti i Hetuesis dhe i Prokuroris i paraqitur nga dy shokt q foln, nuk ishte prgatitur mir. Me t drejt u bn shum kritika. Mendoj q nga mbledhja t dilet me nj mendim t prbashkt dhe ta nnshkruajm.
  Parimisht t gjith ishin dakord me kt mendim.

  Pasi u arrit ky konsensus, Aleksi parashtroi:
  T parashtrojm problemet kryesore pr grumbullimet e paligjshme, goditjen e forcave t policis, tejkalimin e kompetencave. Kto t'i formulojm n pes pika, sipas mendimit q arritm. (N fakt ato ishin problemet q u orientuan nga Ramizi.)
  Argumentet e paraqitura pr mendimin e prbashkt, u kundrshtuan me forc nga prfaqsuesit e Partis Demokratike dhe asaj Republikane, sindikatat. Than disa her se nuk ishin dakord. Menduam se u morm vesh, por kjo paska qen e padobishme. Pas shum replikash, m n fund u la q redaktori i televizionit, gazetari Alfons Gurashi dhe telekronistt t japin njoftim vet duke pasqyruar n mnyr objektive konkluzionet e mbledhjes n mnyr t parakohshme, n pritje t konkluzioneve t hetimit t shtjes. Kshtu prfundoi kjo mbledhje me rndsi, rreth ors 17.00, pas 5 orsh diskutime.

  VLERSIMI POZITIV DHE T METAT E ORGANIZIMIT T MBLEDHJES

  Mbledhja ishte e domosdoshme t bhej. Pati dshir pr t uar deri n fund punn pr zbulimin e s vrtets dhe vnien para prgjegjsis t fajtorve kryesor. Iu kushtua me t drejt rndsi faktit se kush qlloi i pari me arm dhe u pranua me konsensus, se policia kishte qlluar e para me arm. Kjo vrtetoi pretendimin e Partis Demokratike dhe hodhi posht t dhnat e informacionit t degs s punve t brendshme, se prdorimi i armve nga policia u shkaktua si reagim pasi nga manifestuesit u prdorn arm dhe u hodhn lnd eksplozive.
  U krkua me t drejt prgjegjsia e personave kryesor q kishin kompetenca pr t dhn urdhr dhe u b diferencimi i policve q kishin zbatuar urdhrin e dhn nga lart. Mbledhja nuk do t arrinte qllimin e saj, pasi ajo nuk u prgatit me kujdesin e duhur. Secila pal kishte ardhur kryesisht me vlersime t paragjykuara. Interesat e njanshme politike dhe prgjegjsia pr pasojat e rnda, ndikonte q t zbehej dshira pr t diskutuar s bashku shqetsimet dhe me konsensus t parashikoheshin masat prkatse pr rregullimin e gjendjes shum t tensionuar. Nuk u koordinua mir midis Hetuesis, Prokuroris dhe degs s punve t brendshme. Raportimet ishin prgatitur dhe u bn n formn e nj mbledhjeje pr analizn e hetimit. Nuk u trhoq vmendja pr gjendjen dhe problemet e prbashkta, pr t lehtsuar hetimet dhe zbulimin e s vrtets. Prfaqsuesit e Partis Demokratike dhe statusi i tyre i deputetit, krkonte vlersim q t evidentohej edhe roli pozitiv, q kishin luajtur n ngjarje. Kjo nuk u theksua dhe ndikoi negativisht, kur u vun n dukje vetm shkeljet e ligjit pr manifestimet. Qndrimet kryesore pr ndalimet e paligjshme dhe shkaqet q uan n acarimin e situats, u vlersuan n mnyr t njanshme, pr t shmangur prgje-gjsin pr ngjarjen. do organ q kishte detyra ligjore, q lidheshin me ngjarjen, prqendronte vmendjen dhe krkonte t njiheshin shkeljet ligjore t kryera nga t tjert. Pak pranoheshin gabimet. Edhe pr shkeljet n flagranc, gjendeshin pretendime pr t mnjanuar fajsin e nj subjekti politik ose t forcave t rendit dhe kalimin e prgjegjsis tek forcat e tjera politike. Kshtu nuk vihej sa duhej n pah shqetsimi pr zbulimin dhe vnien para prgjegjsis penale t fajtorve pr vrasje, plagosjet dhe shkatrrimet. Nuk u tregua gatishmri pr mirkuptim dhe bashkpunim pr t ndihmuar pa paragjykime pr zbulimin e shpejt t s vrtets dhe vnien e personave fajtor para prgjegjsis penale.

  *Pjes nga libri me kujtime "Kur shembeshin themelet", botuar nga "ONUFRI"

  (er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-03-2014 m 15:31

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Qemal Lame bn libr, n vend q t hesht

  Qemal Lame: Debati me Fatos Nanon para Ramizit, krkoi shkarkimin tim

  Revolta tek Shkolla e Bashkuar, duket t ket shkaktuar trmet edhe n udhheqjen politike t vitit 1991. Qemal Lame, ish-kryehetues i Shqipris n at koh, tregon dushin e ftoht q iu b, pasi liroi t burgosurit e arrestuar jasht territorit t Shkolls s Bashkuar. Ai prmend me emra kritikuesit dhe mbrojtsit, ndrsa thot se Fatos Nano e Gramoz Rui i doln kundr vetm e vetm q t tregonin devotshmri ndaj Ramizit. Debatet n Kshillin Presidencial m 28 shkurt 1991 prfshijn emra t njohur t politiks shqiptare n kto vite. Vijn t par n nj tjetr kndvshtrim, mbi ngjarje t ndodhura kur shembeshin themelet e komunizmit. Libri me kujtime i Lames, sht botuar nga "Onufri" dhe q prej dits s djeshme sht hedhur n treg.

  Gjyqi politik n shkalln m t lart, n Kshillin
  Presidencial Qndrimi i Ramizit n takimin me prfaqsuesit nga rrethet u thellua m tej, duke u br m konkret, n mbledhjen e Kshillit Presidencial, m 28 shkurt 1991, ora 10.00.
  Raportuan pr situatn me radh ministri i Punve t Brendshme, ministri i Mbrojtjes Popullore, Kryetari i Hetuesis s Prgjithshme dhe Prokurori i Prgjithshm.
  U bn pyetje nga antart e Kshillit Presidencial, pr hetimin e armve t kapura nga policia n ngjarjen e Shkolls s Bashkuar.
  sqarimi
  Sqarova t vrtetn:
  - N ngjarjen te Shkolla e Bashkuar nuk jan kapur arm nga policia. Ky njoftim sht i prhapur nga policia, por nuk vrtetohet t ket ndodhur.
  Menjher ndrhyri Ramizi:
  - Nuk e kupton ti, shoku Qemal, dhe ti, Rrapi, se un ju mbrojta mbrm, n takimin me prfaqsuesit e rretheve. Ju nuk e kuptoni situatn. I pranova un kritikat, n vend q t'i pranonit ju. Ti, Qemal, the se nuk jan kapur arm. Prse e bre kt njoftim? Pr sensacion?
  - Jo. Un po raportoja dhe po jepja konkluzione zyrtare, dje n mbledhjen n Pallatin e Kongreseve dhe sot ktu, n Kshillin Presidencial. Kam pr detyr t informoj t vrtetn pr rezultatet e hetimit.
  - Ajo nuk duhej t thuhej. Kemi mbajtur qndrim.
  - Nuk kam dijeni pr kt qndrim. Nuk m ka thn njeri q t mos informoj pr kt fakt, n nj mbledhje q drejtohet nga Ju, si Kryetar i Shtetit, si edhe ktu n kt organ t lart t shtetit.
  - Fole edhe pr fmijn 2 vje q ishte plagosur, - vazhdoi m tej kundrvnien ndaj fjals sime. - Pse ta thoshe n kt takim at? Apo pr t treguar se far ishte br?
  - Un jam thirrur pr t raportuar pr gjendjen e hetimeve t bra deri tani. M krkohen sqarime. N rast se nuk duhet t jepja prgjigje pr pyetjet, ather ju duhet t vendosnit m par dhe t m orientonit. Mendoj se prgjigjja sht e drejt dhe un jam korrekt me at q bri pyetjen. S dyti, jap mendimin tim edhe pr kritikat e padrejta ndaj meje. Intervista ime n televizor sht dhn me montime, t cilat kan ndryshuar formulimet e mia. Kritikohem padrejtsisht, sikur t plagosurit dhe t lnduarit i kam vlersuar si kundrshtar. Pr Oltn, e cila u b legjend, un ndrhyra dhe bisedova me ministrin e Shndetsis dhe e drguan jasht shtetit pr ta kuruar. Sqarova se, ve ksaj, ishte plagosur edhe nj fmij 2 vje, q ta din t gjith, se Hetuesia jep t dhna t sakta dhe informon drejt opinionin publik...
  - Prse u liruan prsri t ndaluarit?
  - Kt e sqaruam hapur dhe gjersisht n mbledhjen e mbrmshme, te muzeu. E theksoj edhe nj her: "Personat e nda-luar nuk kishin faj". Nuk u paraqitn n Hetuesi as t dhna nga Ministria e Punve t Brend-shme. Prokurori i Prgjithshm dhe Ministri i Brendshm premtuan, por nuk erdhn n analizn e shtjes. Vendimi q krkohej t merrej ishte me shum prgjegjsi. Kta drejtues t ktyre organeve nuk donin t investoheshin konkretisht dhe t jepnin mendimin e tyre zyrtar. M than: "Vendosni vet. Ju jeni kompetent". Dhash urdhr t zbatohet ligji. Vendosa dhe urdhrova t lirohen. Pa prova nuk mund akuzohen dhe nuk mund t mbahen njerz n dhomat e izolimit. Zbatuam ligjin. Rrapi dhe Gramozi nuk donin t mbanin prgjegjsi konkrete pr kt ngjarje t rnd, me karakter t theksuar politik dhe me interes t madh pr popullin shqiptar. Prandaj ata nuk erdhn n analizn e shtjes. Ngjarja pr rrzimin e monumentit, ka qen e organizuar dhe e prgatitur m par. T gjith drejtuesit kryesor n organet e punve t brendshme, kan pasur dijeni dhe kan informuar n organet m t larta. T gjith, del nga hetimet, se kan qndruar n pritmri. Dihet dhe kemi informuar se ndalimet nga forcat e rendit t drguara n at ngjarje, jan br pasi ndodhi ngjarja, disa or pasi u rrzua monumenti. Forcat e policis kan marr n rrug persona q nuk kan pasur lidhje me ngjarjen. Ministria e Punve t Brendshme, q ka pr detyr mbrojtjen e rendit dhe kryerjen e ndalimeve n kushtet e flagrancs, del se drejtuesit e saj kan qndruar n pritje. T gjith kishin marr rolin e spektatorit, si n nj film q shihet n kushte komoditeti. Ngjarja mori prmasat e nj gjendjeje luftarake. Rendi nuk veproi dhe tani ministri i Brendshm krkon llogari prse u liruan t ndaluarit n mnyr t paligjshme. N vend q t'i krkohet llogari ministrit t Brendshm, krkohet prgje-gjsi pr kryetarin e Hetuesis s Prgjithshme!... Pas fjals sime dhe sqarimeve t bra, pati nj ast heshtjeje.
  Debatet
  Pastaj filluan diskutimet. I pari e mori menjher fjaln Haxhi Lleshi. Donte menjher t diskutonte dhe nuk e prmbante veten.
  - N Hetuesi dhe n Prokurori ka liberalizm, - tha Haxhiu. - Situata sht si n luft, por nuk veprohet. Propozoj t shkarkohen Kryetari i Hetuesis s Prgjithshme dhe Prokurori i Prgjithshm. T arrestohet Kryetari i Hetuesis s Prgjithshme...
  - Edhe n luft ka ligje q rregullojn veprimtarin shtetrore dhe arrestimet. Nuk sht e drejt t jepen paragjykime emocionale, shoku Haxhi, - iu kundrvura qndrimit t tij.
  Pas Haxhiut, menjher e mori fjaln Fatos Nano:
  - Edhe ne n qeveri kemi pasur krkesa pr t'u shkarkuar kta t dy, - theksoi Nano. - Duhet t shkarkohet Kryetari i Hetuesis s Prgjithshme dhe Prokurori i Prgjithshm, pasi nuk mund t veprojn me forc n kt situat. Un i njoh personalisht t dy. Duhet t largohen nga detyrat...
  - Ne njihemi dhe ti ke shprehur mendime t mira, - iu drejtova Fatosit. Prisja t vlersoje aftsin dhe punn time, ashtu si je shprehur pozitivisht m par dhe t krkoje prgjegjsin pr Ministrin e Punve t Brendshme. Nuk ka arsye q t prkrahsh propozime t padrejta. Nuk mund t bhen vlersime pa u br analiz konkrete.
  Pa mbaruar Fatosi, e mori fjaln Gramoz Rui:
  - Edhe un jam i mendimit q t shkarkohen t dy. Mungon bashkpunimi me Ministrin e Punve t Brendshme. Ka shum ankesa pr Hetuesin dhe Prokurorin. Ka krkesa edhe nga oficert pr shkarkim dhe...
  Edhe Gramozit duhej t'i jepja prgjigje t qart pr qndrimin e tij t padrejt dhe prkrahjen q bnte pr dy personat e tjer.
  - Prgjegjsia kryesore pr t metat dhe shkeljet e ligjit n ndalimet qndron n Ministrin e Punve t Brendshme. Ti e di mir se ndalimet jan br duke marr persona nga rruga, q nuk kan pasur lidhje me ngjarjen. Ministria e Punve t Brendshme nuk ka reaguar pr krkesn e Hetuesis q policia dhe Sigurimi t sjellin prova dhe t zbulojn autort.
  Perfundimi i paragjykuar
  Diskutimet linin qart prshtypjen se ato ishin t paraprgatitura dhe ishin me nj prfundim t paragjykuar.
  Ramizi rrinte kokulur, sikur lexonte, kur jepeshin mendime pr masa ekstreme, si dhe pr arrestimin, pr t cilat do t vendosej edhe me plqimin e tij.
  M erdhi keq q Fatosi dhe Gramozi, me t cilt kisha marrdhnie korrekte zyrtare, n bisedat shoqrore me mua, vlersonin punn e Hetuesis dhe timen, ndrsa n kt mbledhje t rndsishme, papritur, ndryshuan qndrimin dhe prkrahn nj propozim t padrejt. Kuptohej se ata do t mbshtesnin nj mendim t diskutuar m par n rreth t ngusht dhe donin t tregonin mbshtetjen dhe devotshmrin e tyre pr Kryetarin e Shtetit.
  Rexhep Meidani diskutoi me kuraj, drejt dhe n mnyr t ekuilibruar. Vlersoi me argumente situatn politike dhe kriminalitetin. N fund tha:
  - T dy, Kryetari i Hetuesis s Prgjithshme dhe Prokurori i Prgjithshm, jan kuadro t mir dhe kan aftsi ta kryejn mir detyrn e tyre.
  Kio Blushi foli shkurt, duke mbshtetur mendimin e Rexhepit:
  - Jam dakord me mendimin e Rexhepit, - tha. Lufter Xhuveli, si njeri objektiv dhe dashamirs, dha mendim t njjt me Rexhepin:
  - Un jam dakord me mendimin e Rexhepit. Kan aftsi t kryejn detyrn. Nuk ka prse t arrihet deri n shkarkim. T'u vlejn kto probleme q u ngritn. Xhenet Musai dha t njjtin mendim:
  - Nuk ka prse t shkarkohen. T'u vlejn kto probleme q u ngritn.
  Akuzat
  N kto rrethana, kur t gjith t tjert po diskutonin kundr mass s propozuar pr largimin nga detyra, ndrhyri prsri Ramizi:
  - Pr ty, Qemal, kan br nj peticion efektivi i Degs s Punve t Brendshme, n Burrel. Duan shkarkimin tnd. Nuk jan dakord me intervistn tnde.
  Ramizi lexoi tekstin e peticionit t drguar, por nuk lexoi krkesn e tyre pr arrestim.
  Ishte nj reagim nga Dega e Punve t Brendshme e Burrelit, e cila, pas riorganizimit dhe heqjes s Hetuesis nga organet e punve t brendshme, kishte shfaqur her pas here paknaqsi pr Hetuesin dhe orientimet e dhna prej meje. Kjo deg, q kishte n vartsi burgun e Burrelit, kishte edhe prgjegjsin e saj pr shkeljet e ligjshmris dhe qndrimet q un kisha mbajtur, duke vn edhe para prgjegjsis penale ata punonjs t degs q kishin vepruar n kundrshtim me rregullat dhe ligjet, shpeshher n dhunim t t burgosurve.
  N fund, ndrhyra un:
  - Pr nj intervist t drejt dhe profesionale, n baz t ligjit, nuk mund t shkarkohet dhe as t arrestohet ndonj zyrtar, aq m tepr drejtuesi i nj organi t lart kushtetues, - theksova mendimin pr reagimin tim.
  Ramizi heshti disa aste dhe ndrhyri prsri:
  - Pr ty, Qemal, thon se me qndrimin tnd po i shrben Partis Demokratike.
  E dgjova duke e par drejt n sy. Ai u shmang.
  - sht miratuar dhe sht vendosur pluralizmi politik. Partit funksionojn sipas ligjit. Hetuesia dhe organet e tjera t drejtsis, si dhe ato shtetrore jan depolitizuar. Presidenti krkohet t jet mbi partit. Ju e dini mir se un kam bindjet e mia dhe mundohem t jap kontributin tim n kt situat t rnd q po kalon vendi. Nuk kam ndryshuar pikpamjet dhe nuk kam vepruar n prapasken. Dyshimet jan t qllimshme, pr izolimin politik dhe krijimin e kushteve pr masa ndshkuese ndaj meje.
  N fillim t mbledhjes, deklaroi se m kishte mbrojtur mua dhe Rrapi Minon, ndrsa gjat mbledhjes orienton dhe krkon t shkarkohemi, megjithse e di mir se kjo sht shkelje e Kushtetuts. Emrimi dhe shkarkimi yn sht vetm n kompetencn e Kuvendit Popullor. Nuk i dhash prgjigje tjetr.
  Kerkesa per shkarkim
  Nj mundsi tjetr mund t ishte se ai e bnte kt pyetje direkte pr t par reagimin tim. Informacionet q i shkonin dhe dyshimet me akuza konkrete ndaj meje donte q t merrnin edhe nj prgjigje n kt forum t lart shtetror. Personaliteti dhe pikpamjet e mia politike viheshin n dyshim me paprgjegjshmri dhe me qllime t caktuara, nga persona q nuk orientoheshin dot n situatn e rnd politike dhe shoqrore, si dhe nga ata q donin t shquheshin pr besnikri ndaj vijs s partis dhe Ramizit.
  Un isha antar i Plenumit t Komitetit Qendror, ndrsa Sekretari i Par i Komitetit Qendror dhe Kryetari i Presidiumit t Kuvendit Popullor, i cili po vepronte si President, me krijimin e Kshillit Presidencial, m akuzonte se isha me nj parti tjetr!
  E pash n sy i zemruar dhe i zhgnjyer m tej nga qndrimet e ndryshme dhe shpesh t paekuilibruara q mbante. Kuptohej se nuk ishte transparent pr kt qndrim t padrejt q mbante dhe lojn q luante pr shkarkimin dhe mbylljen n mosh t re t karriers sime politike, shtetrore dhe profesionale. Mendimet kurajoze t parakohshme q shfaqja, ia bnin m t leht situatn pr masat pr ndryshimet q merreshin me reformat q bheshin nn presion dhe zvarriteshin pr t'u realizuar. Kur shihte se reagimet e konservatorve do t ishin t mdha, ndrhynte direkt dhe m ndrpriste fjaln, apo bnte ndrhyrje me kuptime t ndryshme q t ulte vlern e mendimeve t shprehura hapur. Her deklaronte se vlersonte qndrimet e mia dhe her t tjera krkonte t bhesha viktim q t isha shembull pr t tjert!
  Asnjeri nuk foli pas ndrhyrjes s Ramizit dhe akuzs q bri pr mua.
  Edhe Ramizi m vshtroi n sy dhe nuk u zgjat m tej.
  Nuk mund ta kuptoja se prse e kishte improvizuar kt skenar t mbledhjes kundr meje dhe prse krkonte me do kusht pr t m eliminuar nga politika dhe detyrat shtetrore. Po vinte n zbatim kundr meje gjith arsenalin e pushtetit t pakufizuar politik dhe shtetror q kishte. Me gjith goditjen e drejtprdrejt, nuk shprehej vet pr qndrimin prfundimtar ndaj meje, por e linte q t dilte nga goja e t tjerve, me t cilt ishte e qart se ishte diskutuar dhe vendosur konkretisht.
  Ndihesha i qet n ndrgjegje, realizoja me preokupim dhe drejtsi detyrat politike dhe shtetrore, prballoja me durim gjith presionin e Ramizit, t ekstremistve t korruptuar e t inkriminuar t Sigurimit t Shtetit.
  M shqetsonte m shum drejtimi q po merrte politika dhe shteti, q po shkaktonin degjenerimin e situats dhe lejimin e organizuar t situatave politike dhe ekonomike pr krijimin e anarkis, sesa e ardhmja ime. Nuk isha i vetmi q krkohej me do kusht t ndshkohesha, q t bhesha shembull pr ata q do t guxonin t mos pajtoheshim me qndrimin zyrtar t drejtuar nga Ramizi, n krye t Partis dhe shtetit.
  Gjykimi dhe dnimi politik sht ndshkimi m i rnd moral. Kisha luftuar dhe sakrifikuar pr drejtsin dhe tani po bhesha viktim e padrejtsis s politiks s keqe.
  Megjithat do ta prballoja. Ky qndrim ishte nj padrejtsi. Mendoja se kur t qetsohet situata, do t ket mundsi pr t'u br vlersime objektive. Un isha n mosh t re dhe kisha forca pr t ndrtuar nj jet t re...

  (er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish kryehetuesi i rregjimit komunist Qemal Lame rrfen pr historin

  Qemal Lame: Alia krkoi t ndiqja penalisht Kadaren

  Ish-kryehetuesi i Shqipris n vitet 1981- 1992, Qemal Lame, rrfen se si u prit krkesa e Ismail Kadares pr azil politik n Franc. N librin e tij me kujtime "Kur shembeshin themelet" botuar nga "Onufri" ai tregon edhe bisedat me Ramiz Alin e Hekuran Isain pr kt shtje dhe masat q mori me kt rast udhheqja e komunizmit n prag gremine.
  Ismail Kadare u dha shtytje t fuqishme proceseve demokratike n Shqipri. Nuk jam takuar asnjher me shkrimtarin ton madh Ismail Kadare, me gjith dshirn e prbashkt, sidomos pr t diskutuar problemet e rndsishme pr ndryshimet q kishte krkuar Kadareja n takimin me intelektualt. Sa her q vendosja pr t'u takuar me t, dilnin probleme urgjente, q m angazhonin pr nj koh t gjat pr t'i zgjidhur. M datn 27 shtator 1990, e morm n telefon s bashku me Estref Myftarin, rreth ors 9:00. Ai na tha se po prgatitej t nisej pas nj ore pr n Franc, s bashku me Helenn. E lam t takoheshim kur t kthehej. Por si dihet, Kadare premtoi se do t kthehej n Shqipri vetm kur ajo t ishte demokratike.
  Vendimi i Ismail Kadares pr t krkuar strehim politik n Franc ishte i drejt dhe shum kurajoz pr at koh. Ai ishte nj gjykim i zgjuar q materializoi mendimin e tij politik, kundr diktaturs komuniste dhe pushtetit popullor. Me kt vendim, ai demaskoi falsitetin e reformave q propagandoheshin si ndryshime drejt demokracis, i dha nxitje lvizjes politike pr demokraci.
  Njoftimi zyrtar, si zakonisht, ka pasur n prmbajtje formulimin nga udhheqja pr shtypin. Ai u dha n radiotelevizion, m 25 tetor 1990, si njoftim pr krkesn e Ismail Kadares pr strehim politik, duke e cilsuar si nj veprim armiqsor. Krkesa e Ismail Kadares kishte krijuar shqetsim n udhheqje. Shkrimtari m i shquar dhe me fam botrore kishte krkuar strehim politik n Franc, duke demaskuar plotsisht falsitetin e "reformave demokratike".
  Ky vendim i pazakont pr azil politik, i marr nga nj personalitet i shquar i letrsis shqiptare, pati rndsi, pr kto arsye: U realizua nj reagim i vendosur, me prmbajtje t qart politike, kundr shtetit t diktaturs s proletariatit.
  Udhheqja n fuqi vazhdonte politikn e mparshme dhe zbatonte me besnikri msimet e Enver Hoxhs. Ramiz Alia nuk po realizonte efektivisht reformat dhe nuk po bheshin ndryshimet q krkonte populli. Ai nuk ishte m nj garanci pr ndryshime dhe demokratizim. Reformat q propagandoheshin si demokratizim ishin kryesisht propagand e organizuar partiake dhe prdoreshin si mjet pr t zgjatur pushtetin. Gjendja politike, ekonomia dhe gjendja sociale nuk po ndryshonte, por po rndohej m shum.
  Ndrsa n opinionin publik t brendshm, ajo ishte e papritur, ngjalli kuriozitet dhe nxiti diskutimet politike dhe shoqrore tek intelektualt dhe njerzit e thjesht, pr gjendjen e rnd politike dhe ekonomike, si dhe nevojn pr ndryshime n sistemin politik, pr t pasur m shum besim n vendet perndimore, pr t dal nga izolimi dhe pr t'u afruar e zn vendin q na prkiste n bashksin e vendeve europiane.
  Populli n trsi dhe inteligjencia n veanti nuk e dnoi si armik, si njoftimi zyrtar i br n televizion me formulimin e udhheqjes partiake. Propaganda nuk gjeti miratimin unanim dhe nuk u b solidarizimi i synuar pr t sensibilizuar dhe nxitur me presione opinionin shoqror pr ta dnuar at si veprim armiqsor.


  NDJEKJE PENALE

  N mbledhjen e shtabit, n Komitetin e Partis s Rrethit, nprmjet Xhelil Gjonit dhe Hekuran Isait erdhi porosia e Ramiz Alis: pr t'u zbatuar procedura ligjore ndaj Ismail Kadares, si dhe pr t marr dokumentet q ai kishte n shtpi.
  Urdhri u transmetua me goj, me an t dy antarve me rndsi t udhheqjes s Partis s Puns. Nuk u ekspozua konkretisht letra, nj kopje e saj ose nj pjes e letrs, me krkesn e Ismailit pr marrjen dhe ruajtjen e letrave dhe dorshkrimeve t tij.
  Krkesa pr zbatimin e ligjit nga hetuesia ishte n fakt, nj urdhr pr t treguar forcn e pushtetit t Partis s Puns. Krkesa u b duke argumentuar referimin n Kodin Penal dhe shfrytzuar ligjet n fuqi, q Partia e Puns kishte imponuar n veprimtarin e shtetit dhe t drejtsis dhe vendit q kishte marr me an t Kushtetuts, si forca udhheqse e shtetit dhe shoqris.
  Pr kt qllim shfrytzohej edhe vnia n prdorim e aparatit t fuqishm propagandistik dhe t medias, duke nxitur dhe manipuluar reagime dhe paknaqsi nga populli dhe intelektualt, duke br formulime dhe vlersime politike, pr ta cilsuar dhe dnuar si armiqsore vendimin e Ismailit pr azil politik. N mnyr t organizuar dhe t studiuar m par u morn dhe u publikuan reagimet nga disa antar t Partis s Puns, intelektual dhe njerz t thjesht, q dalloheshin si mbshtets fanatik t politiks s vjetr.


  URDHRI I PALIGJSHM

  Urdhri q m jepej direkt, bhej pasi un isha personi m i lart q drejtoja Hetuesin dhe kisha t drejtn e ndjekjes dhe t hetimit. Njkohsisht, kishte pr qllim dhe pr t m vn n prov pr qndrimin q do t mbaja. I bindur n mendimet e mia, vendosa t reagoja me gjakftohtsi dhe t respektoja kompetencat kushtetuese, duke krkuar t veprohet duke zbatuar me prpikmri prmbajtjen e vrtet t ligjit dhe jo t urdhrit t dhn n kundrshtim me ligjin. Ligjin do ta interpretoja duke vlersuar parimet e drejta procedurale dhe praktikn ndrkombtare. Kadare duhej t vazhdonte t nderohej dhe t mbshtetej n qndrimin e tij t fundit. Pr kt arsye:
  1. Dhash mendimin se veprime ligjore pr ndjekje penale ndaj Ismail Kadares nuk mund t bhen. Ai nuk ka shkelur ligjin. Tradhtia ndaj atdheut nuk mund t zbatohej, pasi nuk kishte elemente t ksaj vepre penale. Edhe akuza pr tradhti, pr kalimin e paligjshm t kufijve, ishte ndryshuar dhe kualifikohej si kalim i paligjshm i kufirit, si kundrvajtje penale. Akuza e shprdorimit t detyrs pr vizn e marr nga organet shtetrore dhe mosrespektimin e kritereve t dhnies s saj nuk mund t zbatohej, pr vet krkesat e ligjit q krkonin personin zyrtar shtetror dhe me detyra t caktuara, t cilat nuk kishin zbatim n rastin e Kadares, i cili nuk ishte person me funksione zyrtare.
  2. Urdhri pr marrjen e dokumenteve nuk prputhej me funksionet e hetuesis si organi i hetimeve. Hetuesia nuk ka shtje n hetim dhe nuk mund t ligjrohet marrja e dokumenteve n banes, pasi nuk jan kushtet pr kontroll banese dhe marrje t provave.
  Hetuesi nuk mund t legjitimoj veprimin e saj me argumentin se marrja e dokumenteve dhe ruajtja e tyre sht nj krkes e br nga vet Kadare n letrn e drguar Ramiz Alis. Nuk kemi krkes me shkrim nga Ismaili vet. Edhe vet Ismaili nuk do t krkonte q hetuesia t merrte kto dokumente.


  KUNDRA URDHRIT

  N kto kushte, theksova se nuk mund t vija n dyshim argumentimin e br dhe urdhrin e dhn direkt nga Ramizi.
  Problemi ishte po aq politik, sa edhe krkesa pr zbatimin e ligjit ndaj largimit t Kadares.
  S PARI, marrja e dokumenteve nga hetuesia do t thoshte se po zbatohej ligji.
  S DYTI, me veprimet q do t kryente hetuesia, n fakt vihej n lvizje organi i hetimeve dhe po viheshin n funksionim mekanizmat e drejtsis. Populli do t kuptonte se po reagohej nga hetuesia.
  S TRETI, n aspektin zyrtar, nuk dshiroja q t implikoja hetuesin n kryerjen e nj veprimi t paligjshm dhe t krijoja shqetsime tek nj personalitet publik, qoft edhe me krkesn e tij.
  S KATRTI, n aspektin personal, un e vlersoja shum Ismail Kadaren dhe dshiroja t ruaja raportet e mira shoqrore njerzore, t cilat ai i meritonte pr vet kontributin e tij t veant n shrbim t kombit.


  BASTISJA

  N rast se Ismail Kadare kishte krkuar vet t merreshin n ruajtje dokumentet e tij, ather n munges t tij dhe t familjarve t tij, sipas ligjit mund t vihej n dijeni dhe t interesohej kshilli popullor i lagjes dhe Arkivi i Shtetit, n bashkpunim me t afrmit e tjer t familjes s tij.
  N kushtet kur nuk mund t fillohet shtja penale, nuk mund t justifikohej ligjrisht as kontrolli i baness. Kjo nuk mund t bhej qoft edhe me arsyetimin e maskuar me dshirn e Kadares q hetuesia t marr dokumentet.
  Urdhri pr marrjen e dokumenteve ishte urdhr pr t vepruar si nj polici e fsheht ndaj nj t dyshuari pr veprimtari t rnd spiunazhi ose komploti kundr shtetit. Agjentura krkon dokumente, letra, prova t ndryshme materiale pr t argumentuar akuzn ndaj nj personi t dyshuar pr veprimtari armiqsore ose krime t tjera t rnda.
  Pr kt qllim, shfrytzohen t gjitha mundsit q lejon ligji pr veprimtarin ligjore t organeve t ndjekjes e t akuzs. Po pr kt qllim shfrytzohen edhe mundsit e shumta t veprimtaris agjenturore t fsheht dhe metodat e sofistikuara kriminalistike.
  Un nuk mund t shprdoroja funksionet e kryehetuesit, pr t dhn urdhr pr kontroll banese, n kundrshtim me ligjin. Sqarova disa her me durim Xhelilin dhe Hekuranin pr vlersimin politik t ksaj shtjeje, si dhe kriteret ligjore. Dhash mendimin se nuk duhej t zbatohej ligji, pasi nuk kishte vepr penale dhe nuk mund t vepronte hetuesia. Marrja e dokumenteve n kundrshtim me ligjin do t ishte nj veprim me shum interpretime dhe do t ndikonte negativisht n opinionin publik t brendshm dhe t jashtm.
  Argumentet e mia ligjore dhe politike nuk u pranuan.
  Nga Xhelili dhe Hekurani u krkua prer t zbatohej porosia e Ramiz Alis, pr marrjen e dokumenteve. Ata u mbshtetn edhe nga t tjert, t pranishm n mbledhje. Mbeta i vetmi q kisha mendim t kundrt.
  Ishte e padobishme q t kundrshtoja m tej hapur urdhrin e dhn. Nuk mund t ndryshoja urdhrin. M vinte shum keq dhe ndihesha n pozita shum t vshtira, po t merrja prgjegjsin pr kryerjen e nj veprimi t paligjshm, pr t zbatuar nj urdhr politik n kundrshtim me ligjin dhe me pasoja n opinionin publik.
  E arsyeshme ishte t gjeja mundsin pr ta dokumentuar kt urdhr t paligjshm dhe t ruheshin dorshkrimet e Kadares.

  (er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish kryehetuesi i rregjimit komunist Qemal Lame rrfen pr historin

  Debati pr pluralizmin, Lame: Qndrimi i Ramizit e Nexhmijes

  Kryehetuesi tregon mbledhjet e plenumeve n librin me kujtime.

  Debati pr partit, Ramizi: Jo pluralizm, t prsoset socializmi

  Diskutimet mbi lejimin e tubimeve fetare dhe kundrshtimi i Aranit els: T prdorim forcn.

  Projekt-dekretet pr kalimet e paligjshme dhe prdorimin e armve.

  Lame: Ramiz Alia dha urdhr pr vrasjet n kufi


  “Armiku po i prdor t tra armt kundr nesh. Edhe Ismail Kadare e prdori m n fund”

  Shqipria ishte n prag t ndryshimeve t mdha. Ndrsa shihnin se si pushteti po u ikte duarsh, udhheqsit komunist po prpiqeshin ta mbanin at me do kusht. Ish-kreu i Hetuesis, Qemal Lame, n librin e tij “Kur shembeshin themelet”, botimet “Onufri”, tregon pr mbledhjen e Plenumit t 12-t t Komitetit Qendror t PPSH, ku u diskutua shtja e lejimit t pluralizmit politik dhe ushtrimit t fes. Ramiz Alia ishte kundr pluralizmit dhe pr prsosje t sistemit socialist. Ndr debate u ngrit edhe problemi i vrasjeve n kufi, hartimi i projekt-dekretit pr kalimet e paligjshme t kufirit, pr t cilin Alia u hoq si i paditur. N librin e tij, Lame e quan Ramiz Alin prgjegjs pr vrasjet n kufi.


  UDHHEQJA E PPSH THEKSON ME FORC POLITIKN KUNDR PLURALIZMIT POLITIK

  Pluralizmi politik u kundrshtua n mnyr t vendosur n Plenumin e 12-t t Komitetit Qendror t PPSH, q u mbajt m 6 dhe 7 nntor 1990.
  Ramiz Alia mbajti raportin pr prsosjen e sistemit politik, ku argumentoi se pluralizm politik nuk do t ket n Shqipri. Pr kt tha se nuk ka as tradit, pasi edhe para lirimit nuk ka pasur parti t tjera ve Partis Komuniste. Prandaj prsosja e sistemit politik do t bhet pr t uar m prpara socializmin n vendin ton q e ka justifikuar at teorikisht e praktikisht.
  Diskutimet e shumta e mbshtetn si gjithmon raportin.
  Nexhmije Hoxha theksoi se ka mendime nga komunist q pse t mos krijohen parti t tjera politike. A duhet t jen komunist ata? Pse nuk diskutohet pr ta n Parti? Edhe kur kritikohet t merren masa si pr ambasadat, ku nuk mbahet qndrim, por krkohet nga komiteti i Partis q t reagohet duke pretenduar q sht edhe shkelje e demokracis.
  T nesrmen diskutoi Mehmet Elezi. Ai me kuraj tha t shihen me kujdes ngjarjet dhe perspektiva. Arsyetimi se duhet br nj lshim, qoft edhe me lejimin e krijimit t ndonj partie ekologjike.
  Gjat diskutimit, i ndrhyri disa her Ramiz Alia.
  N fjaln time theksova domosdoshmrin e ecjes n rrjedhn e ngjarjeve ndrkombtare pr thellimin e demokratizimit n drejtim t pluralizmit. N kt mnyr u mbshtet nga un edhe mendimi i Mehmet Elezit. Pastaj vura n dukje disa probleme t ndryshimeve n legjislacion pr t prmirsuar politikn penale e t ulet numri i t dnuarve, q vjen n rritje t vazhdueshme. Sqarova qndrimin e drejt q mbahet nga organet e hetuesis, duke hedhur posht kritikat e bra n disa raste si dhe n kt plenum, ku Ramizi prsri kritikoi duke marr si shembull nj ngjarje n Durrs pr nj ish-kulak q kishte krcnuar kryetarin e kshillit t fshatit. Bra t qart se shtja ishte n kompetencn e gjykats dhe nuk ishte marr fare hetuesia me t.
  Sqarimi ishte i nevojshm dhe binds. Pr t mos u ndryshuar mendimi pr kritikat e bra, Ramizi ndrhyri disa her me marifet, por mori prej meje prgjigjet q nuk i priste dhe nuk arriti at q donte pr t’u thelluar kritikat ndaj meje.
  Pr ngjarjen n Durrs, Ramizi tha:
  Mir, s’ka nevoj m pr sqarime. Por, si jurist, m jep mendimin, si t veprojm pr situata t paparashikuara. Sot,
  n mngjes, m tha Xhemal Dymylja, se n Shkodr, nj mas e madhe njerzish, nga 6000 deri 7000 persona, kan vajtur te kisha e varrezave pr mesh, po riparojn kishn dhe kan prer pishat pr trar pr atin. Si t veprohet? T ndrhyj policia pr t’i shprndar?
  Ndrhyrja ishte kuptimplot dhe krkonte zgjidhje. Por n kushtet e qndrimit tim ishte edhe provokuese. Linte t kuptohej se kishte lindur nj problem, q krkonte zgjidhje dhe qndrim t drejt.
  N fakt, fshihej mendimi i tij konkret pr kt zgjidhje q varej prej tij. Po t donte n t vrtet, me sinqeritet, nj mendim nga un, ather duhej t ishte vet i sinqert pr t dhn mendimin pr zgjidhje dhe t diskutonim pr drejtsin dhe ligjshmrin e veprimeve q duheshin br.
  Vet Ramizi e kuptonte se duhej t lihej e lir feja dhe besimi fetar i njerzve, si nj nga t drejtat e njeriut dhe t mos
  krijoheshin m tensione politike dhe shoqrore me qndrimin e vendit t vetm ateist n bot, t mbajtur me fanatizm nga Partia. Liria e besimit fetar u prkiste edhe ndryshimeve demokratike q pretendoheshin se po bheshin me an t propagands, por nuk lejohej t veprohej praktikisht dhe ndshkohej ai q merrte guximin t krkonte ndryshime dhe zbatimin korrekt t ligjit.
  Nuk duhej t nxitohesha n prgjigjen, duke njohur filozofin e tij pr t marr mendimin e drejt, q n fakt do ta dshironte pr propagand t jashtme politike, por t ndshkonte pasi nuk dilte dot nga korniza e formimit t tij politik dhe popullaritetit si trashgimtar besnik i pushtetit, si dhe nuk donte t mbante prgjegjsi pr do reagim t kundrt, t mundshm, nga organet e Partis ose opinioni shoqror.
  Gjithashtu nuk donte q t mbetej asnj prov me shkrim dhe t mos kishte dshmitar pr qndrimet e tij, ndryshe nga reagimi i njohur zyrtar.
  Prandaj, n dhnien e prgjigjes, ruajta qndrimin tim t njohur n zbatimin e drejt t ligjit:
  T bisedohet me njerzit dhe t krkohet t zbatohet ligji, – iu prgjigja. – Ligjshmria krkon: “T respektohet dekreti pr grumbullimet dhe manifestimet”. N reflektim t masave q jan marr pr demokratizim, krkohet nj mendim m i gjer: “Duhet pasur parasysh liria e besimit”.
  Ou, – ndrhyri Aranit ela. – T merren nja 400 t rinj dhe t veprojm. Ktu do forc. Kundrvnie.
  Ndrhyrja e Aranitit bri shum prshtypje n sall, pasi ishte thirrje pr dhun dhe rndonte m tej gjendjen.
  Po, mor Aranit! Pastaj, merre me mend, se far ndodh, – i tha Ramizi.
  Ramizi m’u drejtua prsri mua:
  Ne s’e kemi lejuar fen. Si t lejohet grumbullimi?
  Ndjenjat e njerzve duhen respektuar, – iu prgjigja. – Besimi sht n ndrgjegjen e njerzve dhe duhet respektuar si nj e drejt dhe liri e njeriut. Ligji nuk e ndalon grumbullimin pr rite fetare.
  Mir, – tha Ramizi.- Ky sht arsyetim ligjor.
  Menjher pasuan edhe t tjer. Foln edhe disa nga vendi se prgjigjja sht e drejt.
  Po pr pishat e prera, si t veprohet? – pyeti prsri Ramizi.
  Nuk ka ndonj dm t madh. Jan pron e ish-kishave,- iu prgjigja.
  Jo shoku Ramiz, nuk sht ashtu,- ndrhyri Rrapi Mino, i ftuar n plenum.- Ata q kan prer pishat, duhet t akuzohen pr dmtim t pasuris socialiste, pasi pishat, si pyll, jan pron e shtetit.
  Kjo ndrhyrje e Rrapit, me argumentin e tij ligjor si pasuri e shtetit, ngjalli ilaritet dhe t qeshura n sall.
  far dmi ka, mor Rrapi, – tha Ramizi. – Pr disa pisha?
  Po shoku Ramiz, – vazhdoi mendimin e tij Rrapi. – Dmtimi i pasuris socialiste nuk krkon vler sipas Kodit Penal.
  Edhe pr nj pish apo nj dm t vogl mund t akuzohen.
  Pas ktij sqarimi q bri Rrapi, Ramizi m’u drejtua prsri mua:
  Qemal! Ti the se ata jan pron e ish-kishave. Po shum kisha u prishn dhe nuk ekzistojn m.
  Ato q kan mbetur apo t rrnuarat jan monument kulture, – argumentova m tej mendimin tim, n zbatim t ligjit pr monumentet e kulturs. – Ato objekte jan n administrimin e Institutit t Monumenteve t Kulturs. Ka edhe ndonj vendim t pjesshm t Kshillit t Ministrave pr administrimin dhe ruajtjen e tyre. Por shtetzim t tyre me ligj t posam nuk ka. Ka ardhur koha t studiohet ligji pr kultin n kuadrin e demokracis. Feja duhet t lihet e lir.
  Shikojeni! Pse nuk e shikoni? Mendojeni, ju Enver, – iu drejtua Enver Halilit, ministrit t Drejtsis.
  Si urdhron, shoku Ramiz, – u prgjigj menjher Enveri.
  Ju nuk merreni me studimin e ligjeve, – m’u drejtua prsri mua. Doni t’jua themi ne. Nuk e bt as dekretin pr arratisjet n ambasada, as vendimin pr dmtimet e vogla q bhen shqetsuese n bujqsi etj.
  Shoku Ramiz ,- iu prgjigja. -Ju e keni ngritur disa her kt problem pr studimin e ligjeve. Demokratizimi krkon ndryshimin e ligjeve dhe ligje t reja. Nga un duhet krkuar ajo q m takon t bj un. Nuk sht detyr e hetuesis brja e ligjeve.
  …Kemi ngritur probleme her pas here pr organet shtetrore dhe praktikn e Gjykats s Lart, pr zbatimin e ligjeve dhe t mos bjn vet interpretime t zgjeruara jasht kuptimit q ka n prmbajtje vet ligji. Interpretimin sht e domosdoshme ta bjn organet ligjvnse. Pr kt qllim, projekt-dekretin pr kalimet e paligjshme t kufirit e bra, sipas porosis suaj n mbledhjen e dats 26 korrik 1990, n Plenumin e Komitetit Qendror, dhe e drguam n Kshillin e Ministrave, q ka iniciativn ligjore, si dhe pr dijeni n Komitetin Qendror dhe Presidiumin e Kuvendit Popullor.
  Nuk kam dijeni pr to, – tha.
  Ramiz Alia nuk duhet t mohonte dijenin e plot t tij pr masat e marra, pr interpretimin ligjor t kalimit t kufirit. Ai dha porosi q t bhej interpretimi i dekretit, pr t ligjruar dhe justifikuar urdhrin e dhn, pr t vazhduar zbatimi i rregullores s prdorimit t armve n kufi dhe vrasjen e atyre q donin t kalonin kufirin, si dhe dnimin e atyre q donin t hynin n ambasadat, megjithse ligji nuk i dnonte.
  Ramiz Alia e mori personalisht projekt-dekretin q krkoi me relacionin zyrtar t drguar nga Hetuesia e Prgjithshme. Pr kt ishin n dijeni kuadrot m t rndsishm t shtetit, t cilve iu drgua dhe kthyen prgjigje, duke prfshir edhe vet Ramizin.
  Me kt qndrim mohues, q nuk ishte i vetmi rast pr t, Ramizi dshmonte edhe para antarve t Plenumit se nuk ishte i sinqert. Ai prjashtonte prgjegjsin e tij direkte pr urdhrin dhe porosit e paligjshme n kundrshtim me Kodin Penal dhe pr pasojat e rnda t shkaktuara, si pasoj e ktij urdhri dhe porosive, me vrasjet n kufi dhe t dnimeve pr hyrjen n ambasadat.
  S pari, ai nuk donte q t pranonte zyrtarisht, n prani t antarve t plenumit dhe t t ftuarve, se ishte n dijeni t realizimit t porosis s dhn direkt prej tij n plenumin e mparshm (aq m shum pr nj ligj q me vetdije u shkel dhe vrasjet n kufi nuk u ndaln). Kt ndryshim n qndrimin e tij e bnte pr vet faktin se urdhri i tij ka qen i paligjshm dhe nuk donte t kishte t dokumentuar edhe n plenum kt prgjegjsi direkte t tij.
  S dyti, ai nuk donte t bhej e ditur publikisht prapaskena e manipulimeve t tij, se nuk ishte dakord t bhej interpretimi i dekretit, i krkuar prej vet atij n mbledhjen e mparshme, pr t mos mbajtur prgjegjsi direkte pr ndryshimin e ligjit dhe ndryshimin e qndrimit pr masat pr demokratizim t propaganduara n botn e jashtme.
  Plenumi u zhvillua si prher, me ide t mdha t udhheqjes, solidarizim dhe optimizm pr t ardhmen. E vrteta ishte se filloi t flitet pak m hapur pr gjendjen e rnd ekonomike. Por me nj kredi prej 81 milion dollarsh, q do t jepte Banka e Shtetit pr t bler 200 000 ton grur, 4 000 ton sheqer etj., u synua t ruhej prsri optimizmi n forcn e sistemit socialist.
  N fund Ramiz Alia, n konkluzionet e bra, theksoi edhe nj her se pluralizm politik nuk do t ket. Kush jep mendime t tilla, t’i shtrohet n organizatn-baz t Partis pr t mbajtur qndrim ndaj tij. Pr kt shtroi detyrn se ishte e domosdoshme t forcohet roli i Partis. T mos kuptohet e lehtsuar puna e Partis, duke u kaluar kompetencat organeve shtetrore, pasi rndohet dhe vshtirsohet puna e saj. T punojm m shum, n kushtet e sotme, q sht tronditur bindja te socializmi. N qoft se shohim se vidhet n mnyr t hapur, se prodhimi vidhet, se gjithka synohet t vidhet, do t thot se e mori ferra uratn, t marrim ’t marrim. N kto kushte, lufta e Partis, lufta e komunistve sht e domosdoshme t forcohet. T punohet kok m kok me njerzit. N punn e Partis t ndryshoj stili. Pavarsisht se vendimet e Plenumit kushtzohen nga ndryshimet n Kushtetut, t reflektohet q tani n pun. Organet shtetrore t marrin prsipr prgjegjsin, t veprojn n baz t ligjit, t rritet aktiviteti i tyre. Mekanizmi i ri ekonomik ka nevoj pr t prpunuar rregullat e metodn e puns. T mos prdoret pa vend fjala afarizm. At q e bnte Tregtia e Jashtme dhe ministrit, nuk e bn dot ndrmarrja e tullave n Vor. T forcohet afarizmi brenda vendit, n radh t par. T mos fillojm nga Zh-ja, por nga A-ja. A-ja sht tregu, populli. Fakt sht se n ekonomi kemi mosrealizime t mdha. Ekonomia sht n pragun e krizs, n mos m shum. Ka nj shkrehje n pun t forcave. Kjo ka jo vetm efektin ekonomik, por edhe politik. Ai q paguhet me 60 pr qind t pags ka detyrimin t vej n pun, t bj dika, t pastroj. Edhe n fshat po duken shenjat e largimit nga puna. Vihen re shum largime nga puna dhe qarkullime nga nj rreth n tjetrin. Vetm me arsye t justifikuara drejtori i ndrmarrjes mund t lejoj punonjsit t largohen. Largimet t bhen vetm me leje me shkrim nga drejtori. Ka element t veant q duan t shkatrrojn kooperativat. Kur na sulmon u, t sulmojm. T mos rrim n pritmri.
  T marrim shtjen e fes. T mos e shohim t thjesht. N qoft se sot folm pr Shkodrn, nesr do ta kemi n Dropull, pastaj n Himar, Kor, Tiran. Jo se u digjet barku pr fen, por duan t prhapin ideologjin fetare. Pa u br ndryshime kushtetuese, t mos bhen hapa pr hapjen e kishave dhe xhamive. Diskutime le t bhen. Do t biem n diskutime. Do t thot ndonj njeri se duam nj kish. E thot nj njeri, por dale t shohim ’do t thon t tjert. T hyjm n diskutime, se kshtu ato do t zgjaten. Do t ket ndonj rast si e do shumica. N Goranxi, n Gjirokastr, morn kambann. E ngriti rinia, se kambana ishte 150 kg dhe s’e ngre dot njeri. sht gj jo e leht. Afro 40 000 veta erdhn sivjet te kisha e Shn Ndoi, n La. N vend t agjitatorve tan, punuan ata t fes. Feja sht nj instrument politik, q e krkon reaksioni.
  Luftn kundr ut ta shohim edhe n disa drejtime t tjera. Jan rritur thashethemet, largimet pa leje nga puna, futja n ambasada. Nuk sht puna t dnohen 4-5 veta n Kavaj. Nuk ishte kjo vetm puna e hetuesis. Hetuesia dhe organet e punve t brendshme t bjn m mir punn e tyre. T gjendet kush i organizon. U futn 5 000 veta n ambasada. Kush i drejtoi? Hetuesia e Policia ka punn e saj. Po Partia, organet shtetrore, ’mendojn? Prse drejtori i ndrmarrjes nuk di se ku i kan shkuar puntort?
  Armiku po i prdor t tra armt kundr nesh. Edhe Ismail Kadare e prdori m n fund. Do t mblidhet Konferenca e Sigurimit Europian. Un mendoj se ata nuk do t na pranojn. shtja sht politike. Duan lshime. Bjm ndryshime jo se do KSBE-ja, por se jan n interes t popullit ton. Nuk duam lshime nga KSBE-ja, pr ta ln pushtetin popullor. Forcimi i unitetit sht rruga jon. Mbshtetja te Partia sht garancia pr ecjen prpara. Prandaj duhet t ngrem n kmb komunistt.
  N pushimet e bra, kam pir kafe me Mehmet Elezin n dy raste. Diskutimet tona ran n sy dhe kjo nuk ishte pak, kur n plenum nuk diskutohej sipas dirigjentit. N nj rast bisedova me Spiro Deden. Ai ishte dakord me problemet q shtrova un n diskutim dhe pr t shkruar nj artikull pr gazetn “Zri i Popullit”, ku ai ishte kryeredaktor. U tregova i gatshm pr ta shkruar. I thash se nesr do ta kesh n zyr, do ta drgoj, por nuk besoj se do ta botosh (Kisha shkruar disa artikuj dhe ai nuk i kishte botuar. Kshtu kishte ndodhur edhe me Marash Hajatin kur ishte kryeredaktor.)
  Spiro m tha:
  - Jo. Do ta botoj.
  Artikullin e shkrova natn von dhe ia drgova t nesrmen. Si edhe n rastet e tjera nuk u botua.
  T nesrmen i drgova Ramiz Alis projekt-dekretet pr kalimet e paligjshme t kufirit dhe pr dmet n bujqsi. E bra kt veprim, meqense ai pretendoi dhe deklaroi n plenum se nuk kishte dijeni pr to. Brenda dits, u kthyen mbrapsht projekt-dekretet dhe raporti shoqrues me nj prgjigje, me nj shnim t br nga Vask ifliku, ndihmsi i Sekretarit t Par t KQ t PPSH, Ramiz Alia.
  N shnim ishte shkruar porosia e Ramiz Alis se: “Prse i drgon Qemali tek un kto materiale. Ato jan pun shtetrore dhe duhet t’u drgohen organeve kompetente”.
  Ramiz Alia i kishte krkuar vet kto projekt-dekrete nga un dhe ishte e domosdoshme q ta vija n dijeni pr masat e marra. Ve ksaj krkese, ai ishte edhe kryetar i Presidiumit t Kuvendit Popullor dhe ishte e domosdoshme q t merrte projekt-dekretet.
  M saktsisht, ai ishte vn n dijeni q n fillim, n t dy format zyrtare t komunikimit, me shkresn drguar me adres n Komitetin Qendror dhe me adresn n Presidiumin e Kuvendit Popullor. Kthimi, jo me shkres t rregullt zyrtare, nnkuptonte se ato nuk regjistroheshin n Zyrn e Protokollit n Komitetin
  Qendror dhe ai vet nuk donte t linte gjurm zyrtarisht pr marrjen n dijeni t ktyre materialeve me argumentin e drguar pr realizimin e porosis s tij. Ky fakt krijon dyshime edhe pr protokollin e mbledhjeve t plenumit, nse evidentoheshin me shkrim t gjitha diskutimet e incizuara, apo bheshin seleksionime me urdhr t tij, sipas orientimeve q jepte vet. Flitej nn z se do gj dokumentohej pasi merrej mendimi i tij.
  Bra nj informacion pr Ramiz Alin. I shkrova duke sqaruar konkretisht se projekt-dekretin e kisha drguar pr ta vn n dijeni. Projekt-dekreti ishte hartuar sipas porosis s tij dhe se ai e krkoi at vet. Kto ishin arsyet q ia drgova.
  Organeve t tjera kompetente shtetrore, sipas rregullit t prgatitjes dhe diskutimit t projektligjeve, ua kisha drguar me koh.
  T nesrmen vajta dhe bisedova me Ramiz Alin.
  I shtrova m gjer mendimet e mia pr nevojn e domosdoshme t krijimit t partive t tjera politike, pr t reflektuar konkretisht pr ndryshimet demokratike dhe marrjen e masave pr rregullimin e gjendjes politike dhe ekonomike. Nj hap i till do t ndihmonte m shum Partin, pr t zgjidhur kt situat politike t brendshme dhe krkesat q shtroheshin nga shtetet e tjera perndimore.
  N fillim m kundrshtoi me rreptsi. Por n fund t shkmbimit t mendimeve duket se u bind n baz t argumenteve q i parashtrova. T linte prshtypjen se ishte i lkundur n mendimet e tij dhe se nuk kishte m energji pr t vazhduar me fanatizm politikn e mparshme.
  Megjithat, n prfundim, theksoi se do t zbatohen vendimet e Plenumit. Nuk pranohet pluralizmi politik. Nuk mund t dorzojm vet pushtetin q na ka dhn populli.
  E ndrmora edhe nj her kt iniciativ, pasi kisha ende shpres n zgjidhjen e ktij problemi, q do t prcaktonte t ardhmen. Populli krkonte ndryshimin dhe do vones ishte me pasoja shum t rnda. Pr informacionin e drguar pr projekt-dekretin pr kalimin e kufirit shtetror nuk u kthye me ndonj shnim tjetr.
  Projekt-dekretet nuk u morn n shqyrtim nga organet kompetente, Kshilli i Ministrave dhe Presidiumi i Kuvendit Popullor.
  Dekreti pr kalimin e kufirit shtetror dhe praktika e paligjshme pr prdorimin e armve dhe vrasjen e shtetasve t pafajshm q tentonin t kalonin kufirin, vrtetojn:
  Ligji n fuqi lejoi largimin jasht shtetit, por kto rregulla nuk u zbatuan dhe u vazhdua praktika e vjetr ligjore e ndjekjes penale dhe vrasjeve n kufi. Rregullorja pr Shrbimin n Kufi ishte e paligjshme dhe duhej t shfuqizohej menjher, pas ndryshimeve ligjore pr lvizjen e lir t shtetasve.
  Urdhri pr vrasje n kufi sht dhn nga Ramiz Alia. Ai ishte funksionari m i lart i shtetit dhe Forcave t Armatosura, q kishte n kompetenc drejtimin e organeve t punve t brendshme dhe t kufirit. Ai sht prgjegjsi kryesor pr vazhdimin me urdhrin e tij t praktiks s vrasjeve n kufi t shtetasve q tentonin t kalonin n mnyr t paligjshme kufirin shtetror.
  Simon Stefani, si ministr i Punve t Brendshme dhe Ferit Zeneli, si komandanti i Forcave t Kufirit, kan zbatuar rregulloren sipas urdhrit t dhn nga Ramiz Alia.

  Panorama

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,065
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ish kryehetuesi i rregjimit komunist Qemal Lame rrfen pr historin

  “Biseda n ‘90 me Kristaq Ramn: Djali m kritikon pse rri n Presidium”

  Emri: qemal-lame.png

Shikime: 2371

Madhsia: 83.0 KB
  Kristaq dhe Edi Rama n ‘90 / Qemal Lame

  Debati pr lejimin e pluralizmit n Shqipri kishte arritur kulmin. Presioni pr lejimin e partive t reja politike sa vinte edhe bhej m i madh ndaj udhheqsve t kohs.
  N librin e tij me kujtime “Kur shembeshin themelet”, botim i shtpis botuese “Onufri”, ish-kryetari i Hetuesis s Prgjithshme pr vitet 1981-1992 tregon pr nj takim kok m kok me Ramiz Alin. Kur Lame i argumentonte se prse duhej t lejohej pluralizmi, n nj mnyr indirekte Alia i shprehu iden e formimit t partive t reja prej njerzve t besuar t Partis s Puns, por q ai ishte skeptik nse populli do ta besonte kt gj… Gjithashtu Lame tregon pr momentin e shprthimit t protestave t studentve, thirrjet e t cilve hynin n ambientet ku mbahej nj mbledhje e Presidiumit t Kuvendit Popullor, antar i t cilit ishte edhe skulptori Kristaq Rama. Teksa dgjoheshin thirrjet “Liri Demokraci”, Ramiz Alia i drejtohet Rams, duke thn se ishin pikrisht bijt e “shokve” t Presidiumit q merrnin pjes n demonstrata, duke pasur parasysh Edi Ramn. Pas prfundimit t mbledhjes, sipas kujtimeve t Qemal Lames, ky i fundit teksa bn nj cop udh bashk me Kristaq Ramn, patn mundsi t flisnin pr arsyet pse Rama ishte br pjes e Presidiumit t Kuvendit Popullor dhe se i biri, Edi, e kritikonte vazhdimisht pr kt fakt.


  NJ TAKIM ME RAMIZ ALIN, ME KRKESN E TIJ

  Ditn e botimit t artikullit n gazetn “Drita”, m 2 dhjetor 1990, rreth ors 9:00, m krkoi n telefon Ramiz Alia:
  – Shoku Qemal! Kam lexuar artikullin q ke shkruar n gazetn “Drita”. Ma solln n mngjes, q para ors shtat, n shtpi. sht ktu, n zyr, e kam mbi tavolin. Po t kesh koh, hajde t bisedojm.
  - Po, shoku Ramiz, – iu prgjigja. – Po vij menjher.
  Pasi vajta n zyr, vazhduam bisedn. Ramizi sqaroi m tej mendimin e tij:
  - Nga artikulli del e plot ideja pr nj mendim t ri, pr sistemin politik dhe juridik. Duke lexuar, krijova mendimin: Qemal, ti ke mendim m t gjer se ato q shkruan!
  - Po, shoku Ramiz. Problemi kryesor, si kam thn edhe her t tjera, mbetet pluralizmi politik. Duhet t pranohet, edhe n vendin ton sistemi me shum parti…
  - Qemal! Ti do q t krijohen parti t reja politike?!
  - Po. Ky sht mendimi im. sht mir q sa m shpejt t vendoset sistemi me shum parti dhe t funksionoj shteti ligjor…
  Edhe reformat q po kryhen gradualisht pr demokratizimin, kan si prfundim pluralizmin politik dhe shtetin.
  - Un mendoj se pluralizmi ideologjik, q diskutuam n Plenum, e plotson kt sistem, n kushtet e vendit ton….
  - Pluralizmi ideologjik nuk mund t plotsoj dhe as t zvendsoj pluralizmin politik, shoku Ramiz. N vazhdim t ktij argumenti, sht fakti se do ideologji ka nj filozofi politike t caktuar. Kjo filozofi politike, buron nga platforma
  e nj politike t caktuar, e nj partie politike. Partit politike jan forca politike e organizimit m t lart politik t nj grupi ose grupimesh shoqrore, shtresave shoqrore t caktuara, me krkesa, aspirata dhe qllime t caktuara pr gjendjen politike e shoqrore, zgjidhjen e problemeve q shqetsojn shoqrin, rrugn q do t ndiqet n perspektiv pr t garantuar sigurin dhe zhvillimin shoqror. Kto jan disa nga kriteret teorike dhe praktike t funksionimit t politiks dhe t rolit q ajo ka n sistemin shoqror t caktuar.
  - Do q t krijosh vet nj parti tjetr?,- m ndrpreu vazhdimin e mtejshm t mendimit tim…
  - Jo, shoku Ramiz. Un nuk kam pasur ndonjher mendim pr t krijuar vet parti politike. Un personalisht nuk dua t krijoj ndonj parti tjetr politike. Un jam i bindur n pikpamjet e mia pr socializmin dhe demokracin. Partia e Puns sht riprtritur n organet udhheqse, jan caktuar n detyra drejtuese njerz t rinj, me arsim t lart, t aft profesionalisht, vlersohen nga opinioni shoqror, me ide t reja q premtojn t bjn ndryshime, n prshtatje me kohn e sotme. Jan realizuar disa masa me rndsi, si ndryshimet n Kushtetut, pr sistemin shtetror dhe ekonomik, u krijua mundsia pr njohjen e prons private, lejimin dhe garantimin e investimeve t huaja, punn private, administrimin e ri n ndrmarrjet shtetrore dhe kooperativat bujqsore etj. Un kam dhn mendimet e mia edhe n komisionin qeveritar, ku bja pjes, edhe pr kto ndryshime ligjore. Po t zbatohen mir kto ligje t miratuara, do t krijohet prvoj dhe do t vlersohet m mir gjendja dhe perspektiva ku duhet t shkojm…
  – Prse thekson dhe arsyeton mendimin pr parti t tjera politike? – Mendoj se sht e domosdoshme t analizojm me objektivitet dhe qetsi, gjendjen e brendshme politike, situatn e prgjithshme ndrkombtare dhe masat q krkohet t merren pr nj politik q t jet e aft pr t prmirsuar gjendjen e rnd politike dhe shoqrore dhe pr t prcaktuar nj strategji m t studiuar pr t ardhmen. Jemi vend europian dhe e kemi t domosdoshme t gjykojm e marrim vendime q kan n prmbajtje ruajtjen e shtetit dhe interesat tan kombtar, duke i prsosur me prvojn europiane. Me ndihmn e shteteve t fuqishme perndimore, do t kemi mundsi t prmirsojm gjendjen dhe t zgjidhim shtjen kombtare. Shqiptart n Kosov, Maqedoni, Malin e Zi dhe n amri presin nga ne. Vendet e tjera ish-socialiste kan kaluar n sistemin demokratik perndimor. Ne nuk mund t ecim m n kt rrug, si deri tani, dhe me kto parime politike pr socializmin e diktaturn e proletariatit. Pluralizmi politik q mund t pranohet edhe nga Partia e Puns, do t ndikoj pozitivisht n gjendjen e prgjithshme politike, prfshirjen e grupimeve t ndryshme shoqrore, sipas bindjeve politike etj. Reformat q po merren nga Partia, mendoj se na ojn n fund t fundit n kto prfundime. M mir t reagojm tani. Po t hezitohet, do t jet von.
  - T ndryshojm vijn politike dhe t ndryshojm sistemin, q shoku Enver na ka porositur ta ruajm dhe ta forcojm?
  - Mendoj se gjendja politike dhe shoqrore, paknaqsit e mdha n popull, paralizimi i ekonomis dhe financave etj., mosplotsimi i nevojave pr nivelin normal t jetess, krkojn t bhen ndryshime thelbsore. Vizioni i t ardhmes ka rndsi t orientohet n idet e reja politike q shtrohen dhe imponohen nga gjendja n t ciln ndodhet populli.
  - Prse je kaq i sigurt n mendimin tnd?
  - Un jam m i riu n Plenumin e Komitetit Qendror, shoku Ramiz. E dua Partin dhe popullin. sht koha pr ndryshime. Krkohet t dgjojm dhe interpretojm me kuraj mendimin e popullit, pr prmirsimin e gjendjes politike dhe t reflektohet sa m shpejt n plotsimin e nevojave elementare t jetess s popullit. Kshtu nuk ecet m, thon hapur njerzit. Kt e dgjojm kudo ku jetojm dhe n do rreth apo grup njerzish me t cilt marrin kontakte, kur shkojm pr t realizuar detyrat q na jan caktuar. Kam bindjen se kemi shansin historik pr t realizuar ndryshime me rndsi politike dhe shoqrore. Analiza q un i bj situats politike t brendshme dhe asaj t jashtme, krkon ndryshime thelbsore pr ndryshimin dhe hedhjen e hapave me guxim. Deri tani, ka pasur rezultate. Gjendja sht rnduar. Kemi ngelur prapa n zhvillimin ton, n krahasim me shtetet fqinje dhe ato t zhvilluara. Nuk kemi mundsi ekonomike dhe financiare pr t ecur m tej n kt rrug, si sht konceptuar dhe zbatuar socializmi dhe shteti i diktaturs s proletariatit.
  - far mendon ather?
  - Mendoj se sht momenti historik pr t realizuar kalimin paqsor nga socializmi n demokraci. Socializmi sht demokratik n prmbajtjen e tij, si doktrin politike dhe si ideologji. Kto parime t drejta kan ndikuar q socializmi si sistem sht mbshtetur nga pjesa m e madhe e popullit. Gjendja ku jemi, ka evidentuar t metat e sistemit t zbatuar n vendin ton, si dhe n vendet e tjera ish-socialiste. Krkohet nj mendim i ri politik. Pr t realizuar kt ndryshim q krkon populli, vlersoj se sht e nevojshme t mendojm pr idet e reja, t veprohet me kuraj dhe t bhen ndryshimet q u parashikuan me ndryshimin e Kushtetuts dhe t ligjeve. N mendjen time kam krijuar iden pr ndryshimet e domosdoshme q duhen br n teori dhe n praktik pr socializmin demokratik. Kto probleme nuk i kam diskutuar kaq gjer me ndonj njeri tjetr. Meq po m pyesni me intimitet, ndiej detyrimin q t argumentoj po me sinqeritet mendimin tim. S pari, sht e nevojshme t vlersohet dhe mbshtetet mendimi i ri politik pr socializmin dhe demokracin n kushtet e sotme t vendit ton, si dhe t prvojs s vendeve t tjera n Perndim dhe n Lindje. Kjo krkon q t paraprgatiten organet e partis, komunistt, intelektualt dhe n trsi populli. Vazhdimsin e msimeve t Enver Hoxhs populli nuk mund ta pranoj m n kushtet e rnda n t cilat jemi. Gjendja e rnd ka shkaktuar paknaqsin pr pasojat e ardhura nga sistemi i diktaturs s proletariatit. Ka rndsi q t merren mendime nga organet e partis, intelektual me reputacion n popull, si dhe njerz q kan ide t reja. S dyti, t vlersojm marrdhniet shoqrore n t cilat jemi dhe t ndryshojm duke filluar nga ndryshimet n Kushtetut, pr sistemin politik dhe shoqror. S treti, t lejohet krijimi i partive t reja politike. S katrti, t vendosim, t rivendosim marrdhniet me shtetet perndimore, t cilat i kemi ndrprer. T rivendosim edhe lidhje m t mira me shtetet e Europs Lindore, q kan kaluar nga socializmi n demokraci. – Qemal! Nuk sht kaq leht si mendon ti. Pranimi i pluralizmit politik nnkupton dorzimin e pushtetit te partit e reja q krijohen.
  - Mendoj se populli, n shumicn e tij, e prkrah Partin. Edhe ju vlersoheni pr reformat graduale q jan miratuar dhe pritet zbatimi i tyre n praktikn shtetrore. – Jo! Nuk sht do gj pluralizmi politik. sht e vrtet se populli ka besim dhe mbshtet Partin e Puns. Prandaj, nuk ka presione nga populli pr parti t tjera. Ideja e pluralizmit shtrohet n form presioni nga vendet perndimore, q t ndryshojm politik dhe t afrohemi me Perndimin. Njerzit nuk mund t’i besojn ndonj personi q do t krijoj parti t re. Kemi m shum se 45 vjet n pushtet dhe do t vazhdojm t qndrojm me prkrahjen q na bn populli. Edhe po t caktojm disa njerz t besuar pr t krijuar parti t reja, q t plotsojm mekanikisht krkesat e shteteve perndimore, atyre nuk u beson njeri. – Mendoj se pluralizmi politik duhet t lihet t zhvillohet natyrshm, shoku Ramiz. Grupimet politike t shtresave t popullit sht mir t vendosin vet pr prkatsin e tyre politike. S pari, mendoj se nuk duhet t prsritet gabimi q bri Mustafa Qemal Ataturku n Turqi, q caktoi shokun e tij t ngusht, pr t krijuar nj parti t re politike, pr t br ndryshimin si krkonin shtetet e tjera perndimore. Kur shoku i tij u b opozitar i fuqishm dhe filloi t pretendoj m shum pr pushtet m t madh, ai u b i rrezikshm. Ataturku e arrestoi dhe e dnoi me vdekje. S dyti, zgjedhja e disa personave t njohur dhe mbshtetja e tyre pr krijimin e partive opozitare do t ishte nj veprim mekanik. Njerzit njihen nprmjet puns. Pushteti nxit dhe kultivon edhe egoizmin pr m shum vlersim dhe marrje m shum pushtet politik, legjislativ, gjyqsor etj. N fillim ata jan mirnjohs, ndaj atij me shum pushtet dhe premtojn besnikri. Por kur forcojn pozitat, marrin fam, krijojn prvoj politike, duan m shum pushtet. Kur e shohin se pengesa kryesore sht ai q i ka mbshtetur dhe br t njohur n politik, veprojn gradualisht n mnyr t maskuar dhe pastaj hapur, t minojn pushtetin, t dobsojn pozitat, deri edhe t largojn me forc, t arrestojn, t dnojn etj. Pra, pushteti krijon ambicien pr pushtet.
  - Paske njohuri t mira edhe nga politika ndrkombtare pr pluralizmin?! Edhe nga ana filozofike i argumenton mendimet! – Kto i kam lexuar n historin moderne t Turqis, shoku Ramiz. Profesioni i hetuesit m ka dhn edhe prvojn politike.
  - Qemal! Kto mendime m befasojn. I sheh fenomenet ndryshe nga politika q po zbaton Partia…
  - Ju m pyett me sinqeritet, shoku Ramiz. Un e ndjeva pr detyr t prgjigjem, po me t njjtn mnyr: t shpreh pa rezerva mendimet e mia. Nuk isha prgatitur pr kt bised. Jan mendime q tani u formuluan m qart, pas pyetjes suaj. – Mir, Qemal. Me kuraj dhe mendimin tnd. Ke ide t avancuara. N kto kushte, ato zor se mund t kuptohen nga shokt e tjer t udhheqjes. Faleminderit!
  - Un ju jam mirnjohs, shoku Ramiz, q m thirrt dhe m krkuat mendim… Rrugs pr n zyr analizova edhe nj her bisedn. Kisha kaluar do kufi t lejuar nga politika dhe praktika e diktaturs s proletariatit. Ishte me pasoja. E kuptoja prgjegjsin. Njkohsisht isha i bindur se kisha mbajtur qndrim t drejt. Kisha argumentuar mendimet e mia.


  STUDENTT I JAPIN GODITJEN PRFUNDIMTARE SISTEMIT SHTETROR ME NJ PARTI

  Ishim n mbledhjen e Presidiumit t Kuvendit Popullor. Bhej analiz pr gjendjen e kriminalitetit dhe ishte paraqitur nj raport nga Hetuesia e Prgjithshme. Po bheshin diskutime. Kritikohej rritja e kriminalitetit dhe zbulimi i pamjaftueshm i krimeve t rnda, sidomos i atyre q destabilizonin gjendjen. U vu n dukje edhe nj her kritika pr liberalizm n Hetuesi. U kritikua bashkpunimi me Sigurimin e Shtetit dhe Policin, sidomos pr lirimin nga hetuesia t personave t ndaluar nga policia… Papritur u dgjuan n afrsi thirrjet: Liri-Demokraci… T gjith drejtuan syt nga jasht dritares, nga vinin thirrjet. N krah kisha Kristaq Ramn. N kto mbledhje rrinim pran njri- tjetrit me knaqsi dhe ndanim mendime t njjta pr situatn e krijuar. Ramizi mori n telefon ministrin e Brendshm. Pastaj, duke vshtruar nga Kristaqi dhe un, tha: Jan studentt e Arteve. Jan djemt e shokve tan, q demonstrojn (Me kt prcaktim jepte t kuptonte pr Edi Ramn, djalin e Kristaqit.) Ligji i Qemalit nuk i dnon. far presim? Kur t vijn t na hyjn n salln e mbledhjes? (Me prmendjen e emrit tim donte t rikujtonte qndrimin e hetuesis pr dekretin pr manifestimet, ku ai krkonte q hetuesia t hetonte dhe t onte personat n gjyq, sipas praktiks s vjetr, megjithse kishte ndryshuar ligji.) Dekreti pr mbledhjet dhe manifestimet publike ka parashikuar rregulla t reja, shoku Ramiz, – sqarova shkurt mendimin tim. Nuk pati reagime t tjera. Si kryetar i Hetuesis s Prgjithshme, argumentova se hetuesia ka zbatuar nj politik t drejt penale. Pasi mbaroi mbledhja, u larguam bashk me Kristaqin. Ai dukej i tronditur, por nuk e jepte veten, ishte shum burrror. Rrugs kemi vazhduar bisedat dhe m thot: U emrova pa dshirn time si antar i Presidiumit t Kuvendit Popullor. Jam skulptor dhe nuk kam pasur dhe nuk kam dshir pr politik. Emri im u b fakt i kryer. Nuk mund ta kundrshtoja. Nuk kam asnj prfitim dhe nuk dua t kem. M plqen profesioni im dhe i jam prkushtuar skulpturs. Kam pasur vlersime t mdha artistike pr monumentin e Enver Hoxhs, bashk me Muntaz Dhramin etj. Prandaj na kan emruar, mua ktu n Presidium dhe Muntazin n Plenumin e Komitetit Qendror. Thon se na vlersojn, por n fakt na dmtojn emrin ton si artist, duke na politizuar… Djali del n demonstrat, pasi sht me ide politike q nuk prputhen me politikn aktuale. Ai ka t drejt kur m kritikon se prse rri akoma ktu n Presidium. Por nuk kam si shkputem. Me ty Qemal, si gjithmon, flas hapur se kam besim dhe e vlersoj mendimin tnd politik, uroj t kesh sukses. T bien m qaf padrejtsisht. Kritikohesh pr liberalizm, se zbaton ligjin. Un t kam mbshtetur dhe t mbshtes. sht shum pozitive, q nj njeri si ju sht n kt organ t lart shtetror, – i plotsova mendimin.- Pavarsisht nga qllimet e emrimit, fakti q ktu ka njerz si ju, e bn m human kt organ. Ju dhe ata si ju keni nj kultur qytetare, pr t ciln ka nevoj drejtimi i shtetit. Emrimi i ministrave t rinj, si Sknder Gjinushi, Farudin Hoxha, Ismail Ahmeti, Besnik Bekteshi, Pajtim Ajazi etj., i ka dhn nj frymmarrje t re veprimtaris shtetrore. Populli tregohet i knaqur me kto zgjedhje. Ju kan afruar me qllimin q t’i mbshtesni, por ju mbani qndrim parimor dhe nuk mbshtesni padrejtsit. Kt qndrim nuk e kan llogaritur. Ndryshe nuk do t’ju kishin emruar. Jeni nga ata q flet hapur dhe thoni me guxim fjaln tuaj. Kjo e frenon edhe Ramizin, n dhnien e mendimeve dhe marrjen e vendimeve. Duam ndryshime demokratike. Kt do ta arrijm me njerz me kultur t gjer qytetare, si ju. Djali bn mir q thot hapur mendimet e tij. Manifestimi publik e politik nuk sht m i dnueshm. Po kshtu ndanim mendime t njjta pr gjendjen e rnd dhe ndryshimet q duheshin br. Kur arritm te sheshi “Sknderbej”, u ndam, ai pr n shtpi, n Rrugn e Kavajs, dhe un pr n zyr. M 1 dhjetor 1990, studentt e Universitetit t Tirans “Enver Hoxha” kishin afishuar n korpusin qendror nj peticion ku krkohej plotsimi i kushteve m t domosdoshme t tyre, pr jetes e studim. N rast se kto nuk do t plotsoheshin, krkohej dorheqja e qeveris. Studentve nuk iu dha prgjigje nga qeveria. Pas ksaj heshtjeje dhe mosdhnies brenda nj jave t nj prgjigjeje pr plotsimin e krkesave t paraqitura, u kalua n veprime konkrete t organizimit t studentve pr demonstrat. Nga data 7 deri m 9 dhjetor 1990, do t bhej organizimi i par i studentve me nj platform politike kundr regjimit n fuqi.

  QEMAL LAME

  Panorama

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •