Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-04-2011
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Si ta zgjedhi kete problem

  Deshiroj qe ta qes datagridin ne combobox, ose listviewin po sja kam idene si me ja bo..

  kur i mbushi combon nga dataseti e kam veq nji kolon ama mu me duhet me i pa komplet datagridin.Emri: datagrid in combo.jpg

Shikime: 2998

Madhėsia: 31.4 KB.

  e kam shkruar foton ne anglisht se kam bere pyetje ne disa grupe ne facebook.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Si ta zgjedhi kete problem

  Kjo do zgjidhej kshu.

  Kur e shtyp Combo- apo ListBoxin, te shfaqet nje duplikat i datagridview ne nje forme te re, qe shfaqet nen cursorin e maus-it.

  Pastaj ne datagridview te formes se re, me ane te nje seleksioni me maus, ku ky seleksion i te dhenave ruhet ne nje public property (member) te klases se re.

  Pastaj me qasjen ne kete member qe ruan seleksionin e datagridview, te procesosh me tutje me datagridview ne formen parent, ku gjindet Combo- apo Listboxi.

  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-04-2011
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Si ta zgjedhi kete problem

  Hot princ zoti te dhasht bereqet se me ke ndihmuuu shum flm me dit une mi bo qato sende sju kisha vet juve qe i dini..

  Me udhezo pak se une nuk jam aq rogramer i fort vlla une jam fillestar a ka naj video perafresisht ku mu bazu se habes skam qka ke shkru.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Si ta zgjedhi kete problem

  Ja ate cfare e shkrova me larte.

  Kur shtyp ComboBox, shfaqet nje forme nder ComboBox, si t'ishte pjese e ComboBox-it se bashku me nje DataGridView te integruar:  Kurse kur e selekton nje Rekord, duke bere nje DoubleKlick ne nje Cell te DataGridView:  Emri dhe Mbiemri i selektuar nga DataGridView si Liste, te shfaqet ne Labelin e Formes se pare [Parent].
  Me kete Emer dhe Mbiemer mund te procesosh me tutje, cfaredo qe te duash.

  Kodi i formes primare [Form1]:
  Kodi:
  using System.Data;
  using System.Drawing;
  using System.Windows.Forms;
  
  namespace testCombo
  {
    public partial class Form1 : Form
    {
      public Form1()
      {
        InitializeComponent();
      }
  
      private void comboBox1_MouseClick(object sender, MouseEventArgs e)
      {
        DataTable dt = GetTableFilled();
        Point location = comboBox1.PointToScreen(Point.Empty);
  
        using (DGVList dgl = new DGVList(dt))
        {
          dgl.SetDesktopLocation(location.X, location.Y + 22);
          dgl.Size = new Size(comboBox1.Width, 200);
          DialogResult dlgres = dgl.ShowDialog(this);
          if (dlgres == DialogResult.OK)
          {
            label1.Text = "Zgjodhe rekordin: \n" + dgl._Name + " " + dgl._Lastname;
          }
          dgl.Dispose();
        }
      }
  
      private DataTable GetTableFilled()
      {
        DataTable dt = new DataTable();
        dt.Columns.Add("name", typeof(string));
        dt.Columns.Add("lastname", typeof(string));
        dt.Rows.Add(new object[] { "TOM", "JERRY" });
        dt.Rows.Add(new object[] { "SCOOBY", "DOO" });
        dt.Rows.Add(new object[] { "MICKEY", "MOUSE" });
        return dt;
  
      }
    }
  }
  Kodi i formes se dyte, qe shfaqet ne vend te ComboBox-it:
  Kodi:
  using System.Data;
  using System.Windows.Forms;
  
  namespace testCombo
  {
    public partial class DGVList : Form
    {
      string _name;
      string _lastname;
  
      public DGVList(DataTable dt)
      {
        InitializeComponent();
        this.dataGridView1.DataSource = dt;
        this.dataGridView1.Focus();
      }
  
      private void dataGridView1_CellDoubleClick(object sender, DataGridViewCellEventArgs e)
      {
        if (e.ColumnIndex >= 0 && e.RowIndex >= 0)
        {
          this._Name = this.dataGridView1.Rows[e.RowIndex].Cells[0].Value.ToString();
          this._Lastname = this.dataGridView1.Rows[e.RowIndex].Cells[1].Value.ToString();
          this.DialogResult = DialogResult.OK;
          this.Close();
        }
      }
  
      public string _Name { get { return this._name; } set { this._name = value; } }
      public string _Lastname { get { return this._lastname; } set { this._lastname = value; } }
    }
  }
  Programi i kompiluar si ZIP, mund ta provosh nese ke .NET 4.0:

  Combo.zip
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-04-2011
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Si ta zgjedhi kete problem

  une perdori vb.net ti e paske bo ne c# o vlla
  sme kryen pun

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Si ta zgjedhi kete problem

  Ti e kerkove nje udhezim ose nje zgjidhje se si mund t'bohet kjo gjo.
  Une vb.Net se kam te instaluar dhe nuk e perdor prej kohesh, dhe me duhet edhe kohe ta gjej veten ne sinktakse.

  Keshtu qe, pasi qe objektet dhe arkitektura e gjuheve programuese ne famijen .NET eshte e njejta,
  mundo pak te ekstrahosh dhe ta pershtatesh sintaksen prej C# ne VB, sepse nese momentalisht je duke programuar ne VB.NET dhe ke deshira te ketij llojit, atehere duhet te jesh ne gjendje te pershtatesh kodim nga njera gjuhe ne tjetren, sepse ndryshe nuk do te shkosh perpara.
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •