Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e #include
    Anëtarësuar
    09-02-2014
    Postime
    14

    Post Argumenti i Shkakut të Parë

    Argumenti i Shkakut të Parë

    Ndoshta argumenti më i thjeshtë dhe më i lehtë për t’u kuptuar është ai i shkakut të parë. (Ai pohon se gjithçka ne shohim në këtë botë ka një shkak, duke ecur mbrapsht gjithmonë e më tej në zinxhirin e shkaqeve, duhet të arrijmë në Shkakun e Parë dhe këtij Shkaku të Parë i japim emrin e Zotit.) Mendoj se ky argument nuk ka shumë peshë në kohën tonë, sepse, në radhë të parë, shkaku nuk është plotësisht ashtu siç është paraqitur zakonisht. Filozofët dhe njerëzit e shkëncës janë marrë gjatë me shkakun dhe ai nuk ka atë vitalitet që ka pasur më parë; përveç kësaj, ju mund të shihni se argumenti që duhet të ketë një Shkak të Parë nuk mund të ketë asnjë vlerë. Mund t’ju them se kur isha i ri dhe i rrihja me mjaft seriozitet këto çështje në mendjen time, unë për një kohë të gjatë e kam pranuar argumentin e Shkakut të Parë, deri sa një ditë, në moshën tetëmbëdhjetëvjeçare, lexova Autobiografinë e Xhon Stjuart Millit dhe atje gjeta këtë shprehje: “Im atë më mësoi se pyetja “Kush më ka bërë mua?” nuk mund të marrë përgjigje, sepse ajo menjëherë të çon te pyetja tjetër “Kush e bëri Zotin?” Kjo shprehje shumë e thjeshtë me tregoi, sikurse mendoj ende, mashtrimin e argumentit të Shkakut të Parë. Në qoftë se gjithçka duhet të ketë një shkak, atëherë Zoti duhet të ketë një shkak. Në qoftë se mund të ketë diçka pa shkak, atëherë të tillë mund të jenë njësoj edhe bota, edhe Zoti, kështu që ky argument nuk mund të ketë ndonjë vlerë. Ai ka të njëjtën natyrë si pikëpamja hindu se bota mbështetet mbi elefantin dhe elefanti mbështetet mbi një breshkë. Dhe kur pyetet “Po breshka?”, indiani thotë “A ndërrojmë temë?”. Në fakt, argumenti nuk është më i mirë se ky. Nuk ka arsye pse bota të mos ketë nisur ekzistencën pa shkak, as nga ana tjetër, nuk ka asnjë arsye që ajo të mos ketë ekzistuar gjithmonë. Nuk ka asnjë arsye të mendohet që bota të ketë një fillim. Ideja që gjërat duhet të kenë fillim me të vërtetë i detyrohet varfërisë së përfytyrimit tonë. Prandaj ndoshta nuk kam nevojë të të harxhoj më shumë kohë për argumentin e Shakut të Parë.

    Përse nuk jam i krishterë dhe studime të tjera mbi fenë dhe tema të ngjashme
    -Bertrand Russell
    Software is like sex, it's better when it's free.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar #include për postimin:

    iliria e para (23-02-2014)

  3. #2
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Temë e mirë por që nuk ndryshon asgjë mbi pshtjellimin që ka njeriu në kokën e tijë për të kuptuar gjithçka.. ! dmth edhe pas kësaj teme , çdo gjë do jetë si më parë
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  4. #3
    i/e regjistruar Maska e #include
    Anëtarësuar
    09-02-2014
    Postime
    14

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Wordless, kjo teme eshte nje shkak qe sjell ndryshime te njerezit qe vene mendjen ne pune. :P
    Software is like sex, it's better when it's free.

  5. #4
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    aha..dmth ti e ke hapur këtë temë për t'i hapur sytë fetarëve ?! Epo duhet t'a hapje te nënforumet e tyre mo vlla ..ç'ne këtu ?
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  6. #5
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anëtarësuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Ah mer naQu si qirinjt e Naimit jeni Gjithsesi un mendoj se rrakadakja jone (e njeriut, shume e vogel) ska per ta kuptu ndonjeher plotesisht egzistencen~qofte kjo si cast,pike fillimi apo qofte kjo si pafundesi.

  7. #6
    i/e regjistruar Maska e #include
    Anëtarësuar
    09-02-2014
    Postime
    14

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga JuliusB Lexo Postimin
    Ah mer naQu si qirinjt e Naimit jeni Gjithsesi un mendoj se rrakadakja jone (e njeriut, shume e vogel) ska per ta kuptu ndonjeher plotesisht egzistencen~qofte kjo si cast,pike fillimi apo qofte kjo si pafundesi.
    pooooooooo, edhe Max Planck ka thene se njeriu nuk mund te zgjidhi gjithe misterin e natyres, sepse edhe vete ai eshte pjese e saj, keshtu qe misteri s'mund te zgjidhe misterin.
    Software is like sex, it's better when it's free.

  8. #7
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Atehere pra, meqe edhe vete po e thua qe shume gjera jane mister dhe te pakuptueshme mos u merr me cfare besojne njerezit por shiko veten tende.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  9. #8
    i/e regjistruar Maska e #include
    Anëtarësuar
    09-02-2014
    Postime
    14

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga Meriamun Lexo Postimin
    Atehere pra, meqe edhe vete po e thua qe shume gjera jane mister dhe te pakuptueshme mos u merr me cfare besojne njerezit por shiko veten tende.
    Avash, avash, merrem me kesi gjerash sepe pikerisht keto gjera ndikojne ne jeten time dhe te atyre qe une kujdesem.
    Software is like sex, it's better when it's free.

  10. #9
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Mesia4ever: Perse Big Bangu nuk ka ndodhur p.sh. para 25 miliarde viteve, po bash pikerisht para 13.8 miliarde vitesh? Cka e ndaloi e cka e lejoi?

    Ateisti: 'Spo di kah me ja nise, ... vella a nderrojme teme'...

  11. #10
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Mesia4ever: Perse Big Bangu nuk ka ndodhur p.sh. para 25 miliarde viteve, po bash pikerisht para 13.8 miliarde vitesh? Cka e ndaloi e cka e lejoi?

    Ateisti: 'Spo di kah me ja nise, ... vella a nderrojme teme'...
    I madh je, e paske zënë ngushtë Ateistin !!

    Toka e shkretë çfarë amebash mban sipër !
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  12. #11
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    I madh je, e paske zënë ngushtë Ateistin !!

    Toka e shkretë çfarë amebash mban sipër !
    Kot nuk ju quajme ne dele, njerez pasive e te mencur sa delet... Prej big bang bungut e ke prejardhjen ti.
    Sepse jeni dele, ty te thone se majmuni behet njeri, ty te thone se sikur delja e sikur ti keni prejardhjen nga i njejti paraardhes. How the hell is it logical?! Ty te thone se eshte e vertetuar se toka mund te krijohet vetvetiu, ti i beson keto verberisht, por krejt keto kontradiktojne mendjen e shendoshe.
    Pergjigju, perse Big Bangu nuk ka ndodhur me heret. Shpikni gjera nga vetja se po beni shkence.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 27-02-2014 më 12:22

  13. #12
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kot nuk ju quajme ne dele, njerez pasive e te mencur sa delet... Prej big bang bungut e ke prejardhjen ti.
    Sepse jeni dele, ty te thone se majmuni behet njeri, ty te thone se sikur delja e sikur ti keni prejardhjen nga i njejti paraardhes. How the hell is it logical?! Ty te thone se eshte e vertetuar se toka mund te krijohet vetvetiu, ti i beson keto verberisht, por krejt keto kontradiktojne mendjen e shendoshe.
    Pergjigju, perse Big Bangu nuk ka ndodhur me heret. Shpikni gjera nga vetja se po beni shkence.
    A mund t'a di se a ke lindur kaq sa je (sa një shtog ) apo ishe barishte, u përtype dhe u bëre sperëmë e nga spermë u bëre mish e nga mish bebe e nga bebe fëmijë e nga fëmijë u bëre burrë e nga burrë do bëhesh plak (nese nuk je ) e pastaj do bëhesh prap barë e pastaj do kemi një ripërsëritje të mirfilltë....POR... mund të bëhesh edhe viç Sepse ndodh që atë barin nuk e ha njeriu por lopa !!!

    Arrin të më ndjekësh ?
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  14. #13
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anëtarësuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kot nuk ju quajme ne dele, njerez pasive e te mencur sa delet... Prej big bang bungut e ke prejardhjen ti.
    Sepse jeni dele, ty te thone se majmuni behet njeri, ty te thone se sikur delja e sikur ti keni prejardhjen nga i njejti paraardhes. How the hell is it logical?! Ty te thone se eshte e vertetuar se toka mund te krijohet vetvetiu, ti i beson keto verberisht, por krejt keto kontradiktojne mendjen e shendoshe.
    Pergjigju, perse Big Bangu nuk ka ndodhur me heret. Shpikni gjera nga vetja se po beni shkence.


  15. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kot nuk ju quajme ne dele, njerez pasive e te mencur sa delet... Prej big bang bungut e ke prejardhjen ti.
    Sepse jeni dele, ty te thone se majmuni behet njeri, ty te thone se sikur delja e sikur ti keni prejardhjen nga i njejti paraardhes. How the hell is it logical?! Ty te thone se eshte e vertetuar se toka mund te krijohet vetvetiu, ti i beson keto verberisht, por krejt keto kontradiktojne mendjen e shendoshe.
    Pergjigju, perse Big Bangu nuk ka ndodhur me heret. Shpikni gjera nga vetja se po beni shkence.
    Dele eshte emri qe perdoret per besimtaret ,Mesia ..jo per jobesimtaret .
    There is a special place in hell for women who don't help other women.
    Madeleine Albright

  16. #15
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Dele eshte emri qe perdoret per besimtaret ,Mesia ..jo per jobesimtaret .
    Dele ne Bibel perdoret ne kuptim tjeter. Ndersa une dele i quaj disa ateiste dhe myslimane qe nuk mendojne e cka te u serviresh e perbijne vetem thone 'a ka ende?'. A behet majmuni njeri, po more si jo... A do te martohen myslimanet me 72 hyrija, por more si jo. Njerez dele. E ka thene Ebu Bekri, ku ka argument me te forte se ky. Ani edhe pernime Ebu Bekri veq me thene duhet, automatikish behet fakt. Qe p.sh. disa ateiste ketu besojne se te paret e tyre ishin majmune. Si eshte e mundur qe majmunet te behen njerez, kete pyetje nuk ia qesin vetes? Kane gjetur nje kafke te nje qeni, ku ka fakt ma te madh se kjo.

    Fishtani1 si po doni ju, me lujte me zjarrin e mos m'u djege a. Mos u mundo te fitosh argumentin duke shpikur nga vetja. Me sill vargun nga Bibla per kete qe postove. Nese ska, mos na humbe kohe. Tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 27-02-2014 më 18:59

  17. #16
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    A mund t'a di se a ke lindur kaq sa je (sa një shtog ) apo ishe barishte, u përtype dhe u bëre sperëmë e nga spermë u bëre mish e nga mish bebe e nga bebe fëmijë e nga fëmijë u bëre burrë e nga burrë do bëhesh plak (nese nuk je ) e pastaj do bëhesh prap barë e pastaj do kemi një ripërsëritje të mirfilltë....POR... mund të bëhesh edhe viç Sepse ndodh që atë barin nuk e ha njeriu por lopa !!!

    Arrin të më ndjekësh ?
    Sdi as cka flet...
    Delen po ju leme juve. Masi spo e perdore trurin as sa 1 dele po frikesohem se mos po behesh vic vet.

  18. #17
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anëtarësuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin

    Fishtani1 si po doni ju, me lujte me zjarrin e mos m'u djege a. Mos u mundo te fitosh argumentin duke shpikur nga vetja. Me sill vargun nga Bibla per kete qe postove. Nese ska, mos na humbe kohe. Tung
    Vetëm dy Ungjij, nga Mateu dhe Luka, përmendin lindjen e Jezusit. Sipas tyre, Jezusi u lind në Betlehem të Judesë nga Maria, një virgjëreshë, nga një mrekulli e Shpirtit të Shenjtë. Luka 1:26-28 kallëzon për engjëllin Gabriel që viziton Marien t´i tregojë asaj se ajo ishte zgjedhur të lindte birin e Zotit

    Po Bibla pohon se Zoti vendosi që Biri i Tij duhet të kishte një ardhje të mbinatyrshme në këtë botë.

    (Luka 1:26,27,30,31,34,35,37). Lindja e virgjër është shënuar në Bibël si fakt i vërtetë historik. Shkrimtarët që e regjistruan historinë ishin Mateu, dëshmitar i ngjarjeve të jetës së Krishtit, dhe Luka, doktori, që tregon shumë gjëra në jetën e Krishtit nga pikëpamja e nënës së Tij, Marisë.

    http://pergjigje.org/lindi-jezusi-virgjereshe

    Ndryshuar për herë të fundit nga Fishtani1 : 27-02-2014 më 20:06

  19. #18
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Ti the me ato foto se Perendia ka pasur marrdhenie seksuale me Marine. Pra e ke shpikur prej vetit dhe ne te njejten kohe po ben nje blasfemi te madhe. Sa here ju kam thene, ju shkon jeta me 3 piktura. Lindja e Jezusit nga nje grua e virgjer vertete ka ndodhur, por kjo eshte bere si pasoje e mrekullise. Jezusi eshte personi i vetem qe ka jetuar ne kete bote dhe qe ka lindur nga nje grua e virgjer.

    1 pyetje qe kam per ateiste si ti Fishtani1 eshte. Perse ateistet gjithmone jane ne armiqesi me te madhe me besimin krishter sesa me besimet tjera. Madje edhe ateistet me te medhenje ne perendim 95% te urrejtjes e kane me besimin krishter ndersa 5% me besimet tjera? Perse nuk e kritikoni edhe fene Islame, spo them me shume apo me pak por bile 50-50%. Perse nuk talleni p.sh. me besimin islam qe u thote shqiptareve myslimane se do te martohen me dhjetera gra ne parajse dhe vajzave myslimane shqiptare se do te jene gruaja e 73 e burrit te saj, apo perse nuk ua kritikoni profetin e tyre se ka patur nje grua 9 vjecare, (veprim qe edhe njerez si Millosheviqi do ta konsideronin si amoral).

  20. #19
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Perse ateistet gjithmone jane ne armiqesi me te madhe me besimin krishter sesa me besimet tjera.
    Kush ta ka mush koken me kashte ty?
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  21. #20
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Argumenti i Shkakut të Parë

    Rregulli numer 1.
    Kurre mos hyj ne konflikte personale...
    Rregulli numer 2.
    Mos u merr me persona, merru me ide... njerezit e medhenje mirren me ide.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •